Het ziekenfondsbesluit verbetert DE DOLLE MUSKETIERS" Voorstanders vrijere loonvorming voordelen coördinatie moeten blijven" Onderlinge rivaliteit staat 't algemeen belang in de weg De lonen in het bouwbedrijf jEC0VlT0Lfc-/««W.I Het wonder MAANDAG 21 DECEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT rWEEUE BLAD - PAGINA 1 MIDDELHUIS OP BONDVERGADERING K.A.B, Aartsbisschop-coadjutor bij de opening Vandaag en morgen houdt de K.A. B. haar verbondsvergadering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Deze tweedaagse bijeenkomst, waar uitslui tend interne zaken aan de orde ko men, draagt een besloten karakter. Er zijn vertegenwoordigers van de vijf diocesane bonden die deel uit maken van de K.A.B. en voorts de directeuren van de instellingen der Kj\.B. Vandaag en morgen vormen zij de wetgevende vergadering van de 345.000 leden tellende Katholieke Ar beidersbeweging. Het is voor de eerste maal, dat een der bisschoppen een wetgevende ver gadering bijwoonde. De aartsbis schop-coadjutor mgr. dr. B. J. Alfrink was reeds bij de aanvang aanwezig. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, zeide in zijn openingsrede, dat afgewacht dient te worden in hoeverre eventuele prijs stijgingen storend zullen inwerken op de loonsverhoging: De bonden zijn doeyde om in C.A.O.'s en andere loonregelingen de noodzakelijke her zieningen door te voeren, en aan de top wordt het overleg voortgezet over de loonpolitiek voor de naaste toekomst. De vooruitzichten op over eenstemming zijn niet ongunstig. Wij zijn voorstanders van wat meer vrij heid in de loonpilitiek. De voordelen van coördinatie en centrale leiding en overleg bij de loonpolitiek zijn echter zo evident geweest, vooral met betrekking tot de arbeidsrust, dat we Aetherklanken DINSDAG Televisie. AVRO: 20.15—21.45 1. Televizier, 2. „Bateau Siegfried Erik", 3. „Het' Hei lige Land 2000 jaar later", 4. „Pa rijs, 24 December", televisie-film. HILVERSUM I, 402 nu 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.30 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 23.03 Metropole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Piano duo. 12.55 „Open en dicht". 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Nederl. kamermuz. 15.25 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de juegd. 17.45 Regeringsuitz.: Drs. B. van El- dik: „Nederland en de wereld. Indo nesië, economisch in 1953". 18.00 Hammondorg. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „De Rozen hoed", hoorspr. I. d. pauze: Gram. 22.15 Intr. octet. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Radio Philharm.ork. en solsite. HILVERSUM II, 298 m. 7.0024.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kerstliederen. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.45 Amerikaanse mu- ziek-kaleidoscoop. 14.15 Voor de jeugd. 15.15 Gram. 15.30 Kerstwij- dingsdienst voor mil. 16.45 Voor de jeugd. 17.35 Instr. sext. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 PianospeL 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Fanfare-ork. 19.35 Philh.ork. en so liste. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.30 Internat, geluksketen. 21.00 Gram. 21.05 Gevar. progr. 21.50 Gram. 22.05 Buitenl. overz. 22.20 Philh.ork. en so liste. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Dansmuz. Strijd eleganter, doch gevaarlijker. De strijd tussen christendom en anti-christendom is er nog steeds, ook op het terrein van de vakbeweging. De oude strijd is er nog steeds, doch hij is alleen wat eleganter en char manter geworden. Hij is er oök moei lijker en ingewikkelder door gewor den en dientengevolge gevaarlijker dan ooit. De Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie is de laatste tijd weer wat meer in de openbare discussie. Reeds bij de totstandkoming van de wet moest onzerzijds stelling worden genomen tegen het voorontwerp Vos, dat ons dreigde te verrassen met een aantal overheisdorganen inplaats van met werkelijke bedrijfs- en product schappen. Indien de socialistische vi sie ten uitvoer zou zijn gebracht, al dus spreker, zouden wij inplaats van werkelijke bedrijfsorganisaties ge kregen hebben een gedecentraliseerd uitgevoerde, doch sterk door de overheid geleide organisatie van het bedrijfsleven. Dit socialistisch ont werp heeft de eindstreep niet ge haald. Wij hebben van meet af aan het standpunt verdedigd, dat deze bevoegdheden inzake lonen en an dere arbeidsvoorwaarden tot de meest wezenlijke taken van de bedrijfschap pen behoren. Indien deze onderwer pen niet in de bedrijfsschappen zou den worden gebracht, verliezen deze voor spreker een groot deel van hun waarde. Zo blijkt, dat ook de reali sering van de wet de invloed van K.A.B. en C.N.V. van grote beteke nis is. Ook de invoering van de kin derbijslag noemde spreker een vrucht van moeizaam overleg en taai volge houden strijd, welke in ons land van Katholieke zijde werd ingezet. Het eigen bezit. Het is op grond van de eerbied voor de menselijke persoon, dat wij ook voorstander zijn van een beroeps oriëntering, die rekening houdt met de levensbeschouwing en dat wij moeilijk kunnen verdragen dat van staatswege zonder meer bepaald zou worden, in welk vakje iemand nu maar voor zijn verdere leven thuis zou horen. Het is ook hierom, dat wij nauwlettend er op dienen toe te zien dat de emigratie geen louter door de overheid geregelde verplaat sing van mensen is, maar een indi viduele verzorging van iedere emi grant, waarbij met zijn geestelijke en zedelijke belangen wordt rekening gehouden. Tenslotte wees de heer Middelhuis op pogingen, die worden aangewend, zowel onder aandrang van Katholieke werkgevers- als werknemersorganisa tie, om tot duurzame vormen van be zit en tot medezeggingschap in de on derneming te geraken. Het deed hem daarom goed melding te maken van de krachtige poginggn van minister De Bruijn om de commissie bezitsvor ming tot spoed aan te zetten en van het initiatief van minister Witte die door de instelling van de commissie „Werkgroep eigen Woningbezit" en de bijdrage premieregeling 1953 het eigen woningbezit wil bevorderen. Hierna verklaarde de K.A.B.-voor- zitter de vergadering voor geopend. Minister stelt voort Minister Suurhoff, bewindsman van Sociale Zaken, heeft een wets voorstel ingediend, dat beoogt per 1 Januari enkele verbeteringen aan te brengen in het Ziekenfondsbesluit. Ten eerste stelt de minister voor om de leeftijdsgrens van indirect- verzekerde studerende kinderen te brengen op 27 jaar, zodat deze gr^ns gelijk getrokken is met het kort ge leden genomen besluit aangaande de kinderbijslag. Een tweede wijziging beoogt de onbillijkheid voor degenen, die een uitkering ingevolge de Nootwet- ouderdomsvoorziening en invalidi- teitsrente genieten, op te heffen. Tot nu toe betaalde het gezin, waarvan de man ouderdomsrente en de vrouw invaliditeitsrente genoot, 1,50 premie meer, dan het gezin, waar deze twee uitkeringen beide door de man genoten werden. De laatste correcti van het zie- kenfondsenbesluit wil de minister met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. 1953 laten gelden. Paard viel tegen vrouw Op de straatweg tussen Huizen en Blaricum heeft een op hol geslagen paard een ernstig ongeval veroor zaakt. Tijdens het omspannen van een ploeg zette het dier het op een lopen in de richting Blaricum. Daar de weg ter plaatse sterk helt en de dissel voortdurend tegen de achterbenen Van het voortsnellende dier sloeg, bleven verscheidene pogingen om het paard tot stilstand te brengen zonder succes. In de kom van Blaricum zag het opgeschrikte dier plotseling zijn weg versperd door een auto. Het wilde bij de Boerenleenbank een zijweg in slaan, maar kwam in de bocht te val len. De 68-jarige mevrouw S., die ter plaatse wandelde, werd door het val lende- dier geraakt, waarbij zij met het hoofd op een laag stenen muurtje werd gedrukt. Aan-haar gezicht werd 'zij ernstig gewond. Zij liep voorts een schedelbasisfractuur en een been breuk op. In zorgwekkende toestand is zij naar het St. Jansziekenhuis te Laren vervoerd. PENSIOENFONDSENWET TREEDT IN WERKING. Op 1 Januari a.s. zal de pensioen en spaarfondsenwet in volle omvang in werking treden. De wet is vorig jaar op 1 December afgekondigd en om ruime gelegenheid te bieden tot aanpassing aan de wet zijn toen slechts enkele bepalingen in werking getre den. De overgangsperiode is dus nu ten einde. De wet legt werkgevers, die een pensioentoezegging aan hun perso neel hebben gedaan, de verplichting op die voorziening te waarborgen. Pensioen- en spaarfondsen komen on der toezicht van de verzekeringska mer. - Zondag halftwaalf werd de bestuur der van een lesvliegtuig van de Na tionale Luchtvaartschool, de P.H.U. C. Piper Cub, door slecht zicht ge dwongen in de buurtschap Pleegste, op 4 km. afstand van Raalte. Het vliegtuig landde op een omgeploegd bouwland en sloeg over de kop. De enige inzittende, de bestuurder Zwonimir Banier, Joegoslaaf van ge boorte en wonende te Veendam, blgef ongedeerd. Van het toestel is het hoogteroer beschadigd. MELK IN HET WESTEN EEN CENT DUURDER? Bij de leveranciers van consumptie- melk in het Westen van het land be staan pflannen de prijs van de melk met ingang van 27 December aan staande opnieuw met één cent per liter te verhogen. De geringere melk- aanvoer gedurende het winterseizoen is de reden van deze prijsverhoging. (Volkskr.). Algemene Vergadering Bloembollencultuur De onderhandeling, die Vrijdag gevoerd zijn tussen de Raad van Be stuur Bouwbedrijf en de Bedrijfsunie in het Bouwbedrijf, hebben tot over eenstemming geleid. Er waren aanvankelijk nogal wat meningsverschillen over de realise ring van de nieuwe richtlijnen voor de loonsverhoging per 1 Januari a.s. (buiten de 5 pet. om). Beide partijen hebben elkaar vrij wel gevonden. Naar men weet wenste de Raad van Bestuur Bouwbedrijf de toepassing van de nieuwe richtlij«*en (o.a. terugbrengen loonverschil) te koppelen aan de invoering van een nieuwe reisregeling. Over de redactie van deze nieuwe reisregeling is men het nu eens ge worden evenals over de andere pun ten die de loonsector betreffen Op korte termijn zullen beide par tijen zich tot het College van Rijks bemiddelaars wenden. Er bestaat een goede kans, dat de nieuwe richtlijnen nog per 1 Januari a.s. van kracht zul len worden. Er moet evenwel reke ning mee worden gehouden, gezien het feit, dat de jaarwisseling al zeer nabij is, dat het wel iets later kan worden aldus „Trouw". WONDEN GENEZEN SNEüLBfilW»': De voorzitter van Bloembollencul tuur, jhr dr. O. F. A. van Nfèpen tot Pannerden opende hedenochtend in het Concertgebouw te Haarlem de 216e algemene vergadering met een rede, waarin hij allereerst herdacht de leden, die dit jaar gestorven zyn. Een bijzonder woord van waardering wijdde spr. aan de nagedachtenis van wijlen de heer J. D. Bakker, die als medewerker van prof. v. Slogteren zoveel belangrijk werk voor het vak heeft gedaan. Aan het eind van het jaar, zo ver volgde de voorzitter, is het gebrui kelijk een ogenblik terug te zien op de resultaten, welke door ons vak in het afgelopen seizoen zijn behaald. In het algemeen mag van een gun stig resultaat gesproken worden. De export geeft nog steeds een verheu gende expansie té zién en ook voor de kwekerij kan van een bevredi gend jaar gewag worden gemaakt. Wel zijn de financiële uitkomsten van de exportbedrijven niet evenre dig 'aan de toename van het totale exportcijfer gestegen en kgn inte gendeel van een zekere teruggang worden gesproken. Deze is echter niet zodanig geweest, dat daardoor de gang van zaken in het bloembol lenvak is -ontwricht. Uitbreiding tulpenareaal Nu zich wellicht in het komende jaar mogelijkheden voordoen om de export tot een nog grotere hoogte op te voeren, zowel naar waarde als naar hoeveelheid, mogen de uitkom sten der exportbedrijven over het afgelopen jaar daartoe zeker geen belemmering vormen. De kwekers zullen daarom tijdig en tegen rede lijke prijzen dienen te verkopen, ook in him eigen belang, terwijl tevens de vraag of een bescheiden uitbrei ding van het tulpenareaal gewenst is thans wel bevestigend zou moeten worden beantwoord, tenzij de om standigheden zich alsnog zouden wij zigen. Indien hierdoor friede de prijzen van het teeltrecht zouden dalen, zou zulks ongetwijfeld moeten worden toegejuicht. Dat de inlevering voor abnormaal een voortreffelijke maatregel is, wel ke niet alleen een verbetering van het product met zich brengt, doch ook op andere wijze de kwekerij, en met name de kleinere bedrijven, ten goede komt, is wel gebleken, terwijl eveneens 't wetenschappelijk onder zoek en de Keuringsdiensten de even noodzakelijke als waardevolle kwa- liteitsverbetering in belangrijke mate i twee 30-jarige negers, opvarenden blijven stimuleren. Onder deze om- j van een Engels schip in de buurt van standigheden en de vooruitzichten de Amsterdamse Zeedijk gearres- voor de eerstkomende periode be- teerd, nadat ze een 27-jarige buffet- juffrouw in haar woning aan de Zee dijk hadden mishandeld en de inven taris kort en klein hadden geslagen. De vrouw werd naar het binnen gasthuis vervoerd, doch kan later naar haar woning worden terugge bracht. De agenten surveilleerden op de Zeedijk, toen zij gealarmeerd werden door hulpgeroep van buurtbewoners, die meenden, dat de vrouw vermoord werd. De twee zeelieden hadden in middels reeds de benen genomen, maar konden toch nóg worden gear resteerd. Zij zjjn thans in de cel op gesloten. oordelende, voor zover zulks moge lijk is, mag het bloembollenvak met enig optimisme de naaste toekomst tegemoetzien, al zullen moeilijkhe den hier en daar zich voordoen, waartegenover echter ook weder gunstige factoren elders zich zullen doen gelden. Rivaliteit Helaas kan ik hetzelfde optimisme niet opbrengen ten aanzien van de positie onzer vakorganisaties, die slechts zelden de eenstemmigheid .en de samenwerking kunnen opbren gen, die voor het vak van het hoog ste belang zou zijn. Niet alleen geldt zulks voor de or ganisaties onderling, die veeleer el kander op elk gebied dienden te steunen dan een zekere rivaliteit aan de dag te leggen, doch ook voor de leden der organisaties zelf, die nog to vaak het eigen- of groepsbelang stellen boven dat, waarvan wij allen beter zouden worden. In sterke mate geldt dit ook voor onze vereniging. Alom hoort men critiek, iedereen weet' wat hij niet wil, doch niemand wenst iets op te geven van zijn eigen belang of opi nie om nu eens uit te maken wat men tesamen dan wel zou willen of zou kunnen bereiken. Wederom zyn reorganisatieplan nen aan de orde gesteld, waarom trent thans een commissie nadere voorstellen zal uitwerken. Op de ernst van wat te gebeuren staat wil ik nu reeds uitdrukkelijk wijzen. Op één of andere wijze zal de impasse, waarin wij ons door onze grote verdeeldheid bevinden, moeten worden doorbroken. Verder zullen wij de voorstellen dienen af te wach ten, die, naar ik van harte hoop, de sleutel zullen leveren om de voor gaande periode van wantrouwen en negativisme af te sluiten en een nieu we en voorspoedige toekomst voor onze vereniging te openen. Rest mij nog, in deze laatste ver gadering van het jaar 1953, u en de uwen een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig 1954 toe te wensen. Moge vrede en voorspoed de weteld, ens land en ons vak in 1954 gegeven worden. Dronken zeelieden mishandelden vrouw Zaterdagnacht omstreeks kwart over twee hebben enkele agenten (Advertentie.) Jeroen tie. in hand jes spuwen.Jiet met Scha boll'eke spelen PRINSELIJKE LEEUW LOGEERT TIJDELIJK IN „BLIJDORP". Op het vliegveld Schiphol te Am sterdam is Vrijdagavond het leeuw tje gearriveerd, dat de keizer van Ethiopië geschonken heeft aan Z. K. H. Prims Bernhard, die, zoals bekend, onlangs een bezoek aan dat land heeft gebracht. Het leeuwtje heeft zijn reis vervolgd en wel naar diergaarde „Blijdorp" te Rotterdam, waar het onderdak zal krijgen. Hoe lang het leeuwtje in de Maasstad zal verblij ven is nog niet bekend. NEGENTIG-JARIGE PATER VIERT GOUDEN PRIESTERFEEST. Zaterdag heeft in 't Kruisherenkloos ter te Uuden de bijna 90-jarige pater W. J. F. Bos O.S.C., zijn gouden priesterfeest gevierd. Bijna heel zijn priesterleven heeft hij gewijd aan het onderwijs op het Kruisherencollege te Uden. Hij telt zijn leerlingen over heel Nederland en ver daarbuiten. DER LIEFDEI door Otwell Binns 10) Maar ik weet, dat hij niet schul dig is en als ik tijdens de terechtzit ting gezond was geweest en als ik geweten had wat er gebeurde, zou ik naar Parijs zijn teruggekeerd en alles hebben gezegd wat ik wist. Maar als hij schuldig werd be vonden, zei Carlos overredend, was hij het waarschijnlijk ook. Ik ben er zeker van, dat hij niet schuldig is, protesteerde Stella. Hij was niet het soort man, om zoiets vreselijks te doen. Bovendien is er op de terechtzitting een belachelijke vergissing gemaakt. Wat was dat? vroeg Carlos bij na scherp. Wel, de man die vermoord werd werd beschreven als de eigenaar van de flat, terwijl in werkelijkheid de man, die ze verhoorden en veroor deelden, de eigenaar was. Hoe weet je dat, Stella? riep Carlos uit. Omdat ik, zoals ik heb gezegd, slechts een uur of twee van te voren de flat van hem had gehuurd. Hoe heette de man? vroeg Car los met een vreemde uitdrukking op zijn gezicht. Juan Cabados, antwoordde Stel la, er aan toevoegend, toen ze hem zag schrikken: het is een eigenaar dige samenloop van omstandigheden dat hij jouw familienaam draagt. Ja, antwoordde Carlos haastig, maar er zijn tal van Cabadossen in het Oosten van Spanje. Stella, ben je volkomen zeker, van wat je zegt! Het is wel vreemd, dat een man voor het gerecht wordt gedaagd en ver oordeeld wegens moord op zichzelf. Ik ben er volkomen zeker van. Ik kan me niet vergissen. De man, die binnenkwam de man die ver moord werd was de man, die mij de flat verhuurde. Bij zijn verhoor weigerde hij een naam te noemen, hij verklaarde, dat het toeval was, dat hij zich in de kamer bij de dode man bevond, maar hij sprak de verklaring van het model tegen, die beweerde, mij op de trap ontmoet te hebben. Ik geloof, dat hij dat deed om mij er buiten te houden. Hij Maar hoe kon de politie zulk een idiote vergissing maken! - Dat was heel gemakkelijk. Ze vonden een portefeuille op dedode man, met Juan Cabados' naam er in. Ik veronderstel, dat ze daaruit met een hebben geconcludeerd, dat hij de. Neen, viel Carlos haar in de rede. Er schiet me nog een andere verklaring te binnen. Hij haalde diep adem voor hy verder sprak. Luister, Stella. Toen je de flat huur de, was je waarschijnlijk het slacht offer van een zeer handige bedrieger. De man van wie je de flat huur de was vermoedelijk niet Juan Caba dos en helemaal niet de eigenaar van de flat. In een cosmopolitische stad als Parijs bevinden zich schur ken, die tot alles in staat zijn om een paar francs in handen te krijgen. Veronderstel nu eens dat de man, van wie je de flat huurde zich voor deed als de eigenaar, in diens afwe zigheid. Dat is niets ongewoons. Nog kort geleden werden alle meubels weggehaald uit een huis in Madrid door mensen, die zich voordeden als de eigenaars en toen Maar dat klopt absoluut niet, viel Stella hem in de rede. Jij ver onderstelt, dat de man, die zich Juan Cabados noemde op bedriegelijke wijze geld trachtte los te krijgen van tante en mij. Maar hij nam in het geheel geen geld aan en zijn noncha lance inzake de condities beviel tante eigenlijk helemaal niet. Hij zei, dat hij haast had en dat hy ons vanuit Spanje zou schrijven. Een ogenblik bleef Carlos zwij gend zitten en het meisje keek hem aan. Het was duidelijk, dat hij zich tegenover een onoplosbare puzzle bevond. Klaarblijkelijk wist hij niet, wat hij op haar weerlegging moest antwoorden, maar toen, alsof hij een ingeving kreeg, antwoordde hij vlug: Maar hij kwam terug? Ja, antwoordde Stella. Hij kwam terug! Waarom deed hij dat? Ik weet het niet, antwoordde het meisje. Ik heb mij urenlang afge vraagd, waarom hij dat deed, en de enige conclusie waartoe ik heb kunnen komen is, dat hij waarschijn lijk iets vergeten had, iets dat hij wilde meenemen. Dat is mogelijk, als je aanneemt dat hij Juan Cabados was, maar als hij, zoals ik veronderstelde, slechts een zwendelaar was die zich voor een ander uitgaf, dan is het even goed mogelijk, dat hij is teruggeko men om geld los te krijgen, nadat hij eerst je vertrouwen had gewekt. Stella schudde nadrukkelijk het Soofd. 'J ^11Neen* zei ze, hij was helemaal dat soort man niet. Als hij zo iemand was geweest, waarom probeerde hij dan niet zich te zuiveren van de zwaarste aanklacht door de waarheid toe te geven? Waarom spaarde hij mij en waarom vertelde hij de po litie niets van mij? Hij kende mijn naam, hij kende het hotel waar wij onze intrek hadden genomen. Het zou gemakkelijk zijn geweest mij te vinden, mij op te sporen. Als hij de zwendelaar was geweest, die jij je voorstelt, zou hij geprobeerd hebben de schuld voor de moord op mij te schuiven. Hij zou de waarheid hebben gezegd, maar inplaats daarvan sprak hij het verhaal van het model tegen. Waarom hield hij mij er buiten? Dat doet een schurk niet. Misschien niet, zei Carlos lang zaam. Maar in alles wat je zegt, stel je zijn onschuld voorop. Veronder stel, dat de man een zwendelaar was aanwezig in de kamer van deze Juan Cabados, waarvoor hij zich uitgaf, onverwacht terugkwam. Het is ge makkelijk te zien, wat uit deze si tuatie kan voortkomen. Begrijpend dat, hoe minder getuigen er waren hoe beter dit voor hem was, kan hij wel daarom alle wetenschap omtrent jou hebben ontkend. Een misdadiger met hersens zou 'dat stellig inzien. Mogelijk! Maar ik ken de man en ik ben er zeker van, dat je on gelijk hebt. Het was een heer. Ik weet zeker, dat hij de eigenaar was van de learners, die hij voorgaf te zjjn. Ze keek Carlos niet aan toen zy sprak anders zou ze de overtuiging van de waarheid van haar woor den op zijn gelaat hebben kunnen lezen. Ze zou ook andere dingen heb ben opgemerkt, want verslagenheid en angst stonden duidelijk in Carlos Cabados' gelaatstrekken geschreven. Maar ze keek recht voor zich uit, verdiept in haar eigen gedachten, waaruit ze werd opgeschrikt door een enigszins scherpe lach. Aangenomen, dat je gelijk hebt, Stella, dan zie ik nog niet in, wat dit te maken heeft met het onder werp, waarover wij begonnen zijn. Wat heeft dit alles te maken met de vraag, of je met me trouwen wilt? Ik kan je mijn jawoord niet ge ven, zonder er eerst met je over te spreken, antwoordde het meisje' kalm. Carlos lachte weer, ditmaal op zijn gemak. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8