De bel luidt voor de j 'negende ronde Na acht ronden nog geen president Laniel schopte het (t verst Is Beria al terechtgesteld 7 Nederlands sergeant-vlieger met Kerstverlof uit Amerika Staking stopt het luchtverkeer met Frankrijk Geen sluiting wel' staking Noodlanding van Sabena-toestel Gevangenen braken uit Het begint te sneeuwen in West Europa Zuilen koos Zaterdag eerste Nederl. gemeenschapsraad Geen Am. bases in Pakistan Persië krijgt kersvers parlement Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 21 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13074 .timiKiiiin Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert*: 15 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 ,Er is niet veel waardigheid meer te verliezen' Er zijn nu reeds acht stemmingen gehouden, maar Frankrijk heeft nog steeds geen president. De achtste stemming werd Zaterdagavond gehou den en daarbij traden als concurrenten in het strijdperk de gematigd-con servatieve premier Joseph Laniel en de socialist Marcel Edmond Naegelen. Al was ook het stemmencijfer voor Laniel met elke ronde gestegen, van de vereiste meerderheid bleef hij ook Zaterdagavond nog met 22 stemmen verwijderd. De negende stemming zou Maandagmiddag om drie uur plaats vinden. Inmiddels heeft de Franse openbare mening har afkeuring van het wei nig fraaie schouwspel in Versailles niet ouder stoelen of banken gehouden. Vijf Parijse dagbladen kwamen gisteren met speciale „verkiezingsnummers" uit en de commentaar daarin getuigde van weinig eerbied voor de 946 landsvertegenwoordigers. Zij bestempelden deze ongekende presidents verkiezing, die toen reeds vier dagen duurde, ais een farce, een „treurig* schouwspel", „het carnaval van Versailles", een comedie. Het heetf inmiddels aan pogingen, i vloed uitoefent op de buitenlandse om tot een „nationale candidaat" te komen, niet ontbroken. Daartoe had den de radicalen ten tweeden male hun candidaat teruggetrokken. Daar toe ook hadden de socialisten in een communiqué hun collega's opgewekt om met hen hun candidaat terug te trekken, ten einde een gemeenschap pelijk beroep op president Auriol te doen om nog eens een candidatuur te aanvaarden. Ook werd de naam van de radicale leider Herriot genoemd, maar diens leeftijd was een te groot bezwaar. De achtste ronde had het volgende resultaat: Laniel 430, Naegelen 381, Pinay 25, Louis Jacquinot 14, ande ren 53 stemmen. Uitgebracht 916 stemmen, blanco 13, geldig 903, ab solute meerderheid 452 HOE LANG NOG? De links-onafhankelijke „Combat" heeft openlijk gevraagd om parle- m entsontbinding en nieuwe verkie zingen. .Onder 946 vertegenwoordi gers van het land wordt geen een door zijn ambtgenoten de eer waar dig gekeurd om president te worden van de Franse republiek. Kon er nog scherper veroordeling mogelijk zijn?" zo vraagt het blad. De rechtse „Aurore" had als kop over de hele voorpagina: „Heeft deze comedie nu nog niet lang genoeg ge duurd?" De bedachtzame „Figaro" gaf in haar kolommen veel aandacht aan de perscommentaren uit het buitenland om te bewijzen, dat „het spel in Ver sailles" een betreurenswaardige in- mening Het avondblad „Paris-Presse" schreef dat Frankrijk het treurige schouwspel te Versailles niet ver diend heeft. Het blad zag niet in, waarom er niet een negende of zelfs een tiende stemming zou worden ge houden. „Er is niet veel waardigheid meer te verliezen", aldus het blad. Het gezag van het presidentschap moet wel aangetast worden door de partijtwisten, waarbij gebruik ge maakt wordt van alle traditionele partijmanoeuvres, zo meent Paris- Presse". De conservatieve „Aurore" schreef; „Dit is inderdaad een zeer teleurstel- Ongelukkige minister-presidenten lend schouwspel. Buitenlanders la chen er om. De met de' driekleur ge tooide auto's van de député's en se natoren worden in Parijs niet geest driftig begroet. De Fransen zijn het beu en uiterst geprikkeld. De Fran sen vatten de republiek ernstig op en waarderen steeds minder, wat er in Versailles gebeurt". Het te Rouaan verschijnende dag blad „Paris-Normandie" schreef o.m. „De politici te Versailles verwarren twee zaken: het kiezen van een pre mier en het aanwijzen van een pre sident, die boven de partijen be hoort te staan". De scherpe aanvallen op de ex- minister van Binnenlandse zaken van Rusland, Beria, en zijn zes eveneens in ongenade gevallen lotgenoten wor den met toenemende kracht voort gezet in de Russische dagbladen en door de radio. Westelijke diplomaten leiden hier uit af, dat het proces tegen Baria de zer dagen zal beginnen of dat het Russische volk wordt voorbereid op het bericht: dat hij en de mede-ver dachten reeds zyn terechtgesteld. J\Leptunef& vliegen nacvc Medetland De baby maakte het vrij goed Sergeant J. A. Goedhart, de, 22-ja rige leerling-vlieger van de Konink lijke luchtmacht, die zijn opleiding ontvangt op een basis in de V.S. en daar de aandacht heeft getrokken door een artikel in de „New York Post", gevolgd door het aanbod van een radio-omreep enige weken ver lof voor hem te financieren, is Za terdagmorgen met het K.L.M.-toestel „Prinses Irene" op Schiphol aange komen. „Men had laten doorschemeren", vertelde hij, „dat ik wel toestemming zou krijgen om mijn vrouw en onze baby, die nu al tweemaal is geope reerd, te gaan bezoeken, als ik de overtochtkosten zelf betaalde. En zo het dank zij de aanbieding van „The Mutual Broadcasting System" ook eigenlijk gegaan. „Alleen", zo voegde sergeant Goedhart daaraan toe, „de toestemming van de Neder landse en Amerikaanse legerautori- teiten heeft drie maanden op zich laten wachten". Zodra hij zich kon losmaken van zijn ondervragers voegde de sergeant zich bij zijn vrouw en ouders, die nog mededeelden, dat de baby het vrij goed maakt. van de radio- en radardiensten, die in Parijs is begonnen en zich snel heeft uitgebreid over de provinciale vliegvelden, met inbegrip van die van Nice, Bordeaux en Lyon. Hon derden reizigers hebben ernstige ver traging ondervonden, en talrijke an dere zien hun plannen voor de Kerst - vacantie in duigen vallen. De buitenlandse luchtvaartmaat schappijen hebben hun diensten op Parijs en andere Franse vliegvelden Zelft minister-presidenten zijn on- tijdelijk opgeheven. De K.L.M. heeft derhevig aan de kleine ongemakken Zondag aan haar passagiers kaartjes van het leven. Men denke eens aan gegeven voor_ de eerste trein naar de Franse premier Laniel, die net ziek werd tijdens de Bermuda-con ferentie. Nu blijkt ook Churchill een ongeval te hebben opgelopen, hij door het ministerie van Binnenland se Zaken. Zij, die aan de oproep ge volg hebben gegeven blijken echter alleen bereid him taak te verrichten voor in nood verkerende vliegtuigen. Het luchtverkeer naar en van Qok toestellen die naar Indo-China Frankrijk is sinds Zaterdag verlamd startten, worden geholpen, door een staking van het personeel K.L.M. doet in ti einkaartjes loopt althans met zyn arm draagband. Het gebeurde Vrijdag tijdens het genoeglijke „nakaarten" op een lunch van een van Engelands meest illustere clubs: dQ „Broeders van Tri nity House", die zich bezighouden met het lot van schepen op zee en vuurtorens. ^Churchill zat in een diepe fauteuil te praten met een der clubleden, toen hij een enorme askegel van zijn si gaar liet vallenjuist in een ge opend doosje lucifers, dat op tafel stond. Er schoot een felle vlam om hoog en de bejaarde premier kon zijn hand niet zo snel terugtrekken, of hij kreeg een brandwondje in zijn handpalm. Het was niet erg, en Churchill liep even later rustig naar buiten, een verse sigaar opgestoken en klaar voor de beslommeringen van een kabinetsraad. Maar zijn lijfarts, Lord Moran, die de lucht van het incident gekregen had, wist de premier te overreden een verband om zijn hand te laten wikkelen en de arm in een draagverband te houden. En alsof dit nog niet genoeg was, Amsterdam. Andere maatschappijen hebben hun dienstregeling gewijzigd en vliegen over Brussel in plaats van over Parijs. Het stakende, personeel, enkele duizenden in totaal, eist loonsverho ging. De technici zijn thans tot ver plichte 1*1 Ook de post. Tevens is Zondag staking uitge broken onder een groot aantal post beambten, werkzaam op het station van Marseille. En de postbeambten in alle delen van Frankrijk dreigen Maandag het bijltje er bij neer te leg gen, als zij geen grotere Kerstgrati ficatie krijgen. De voorgenomen sluiting van ze ven onrendabele mijnen in de Bari- nage welke sluiting half Januari zou beginnen is uitgesteld na be sprekingen tussen de regering en de eigenaars, de N.V. Cockerill. In die werkhervatting opgeroepen j tussentijd zal de regering de kwestie nader bestuderen. Desondanks heeft de katholieke mijnwerkersbond de meer dan 8000 mijnwerkers die Zaterdag nog in staking waren tegen de aangekon digde sluiting en steun kregen van collega's uit vijf andere mijnen, die in sympathie-staking zijn gegaan Een Convair van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" j opgeroepen Maandag niet°naar het heeft Zaterdagavond nabij Zürich werk terug te keren, in weerwil van tijdens slecht weerkeen noodlanding j het feit, dat hun ontslag is ingetrok- moeten maken. Een maanden werd daarbij gedood, ter wijl 16 van de 45 passagiers geen al te ernstige verwondingen opliepen. De beide piloten en de radiotelegra fist werden daarentegen wel ernstig gewond. Er zijn geen Nederlanders bij het ongeluk betrokken. De noodlanding werd gemaakt km. voor het begin van de startbaan van het vliegveld Zürich eindpunt van de vlucht die in Brussel begon nen was. De stuurboordvleugel werd door de boomtoppen afgerukt, en - het toestel boorde zich met de neus is bovendien de Luxemburgse mi- jn grond, waarna het in horizon- nister-president, Pierre Dupong, in tale positie zakte. baby van 3 I ken. De mijnwerkersbond dringt er by de regering op aan, dat zy een einde maakt aan het zonder controle ver lenen van subsidies aan de mijnen. Een oplossing van het probleem der Belgische mijnen kan volgens de vakbond slechts bereikt worden door naasting. zijn kantoor uitgegleden en geval len, waardoor hij een been brak. Hij zal vermoedelyk een kleine twee maanden niet kunnen werken. Dertien gevangenen zijn er door het graven van een tunnel onder de gevangenismuur door, in geslaagd uit de gevangenis te Jackson, in de Amerikaanse staat Michigan, te ont snappen. Zy braken onmiddellijk daarop in een woning vlak bij de ge vangenis in en stalen daar een re volver en een auto. Zij hadden echter zoveel haast om weg te komen, dat zij de auto niet in de hand konden houden. Deze sloeg over de kop en de achtervol gende politie wist acht man in te re kenen. De vijf anderen gelukte het evenwel nog steeds te ontkomen. Zij stalen weer een auto en ontvoerden twee jonge vrouwen daarbij, als gij- zelaarsters. Zo zijn zij in volle vaart verdwenen naar de staat Indiana, Een vrij felle brand ontstond Za terdag in een 'confectiefabriek te Al melo doordat vermoedelyk een strijkijzer ingeschakeld is gebleven. De brand ontstond op de eerste ver dieping en werd door omwonenden ontdekt toen ten gevolge van de hit te een ruit sprong. Dank zij het op treden van de Almelose brandweer kon de brand spoedig worden be dwongen. De schade was echter nogal aan zienlijk. Een twintigtal naaimachines werd min of meer beschadigd. Voorts werd een aantal japonnen en blouses vernield. Ongeveer dertig meisjes zijn tengevolge van deze brand ongeveer een week zonder werk, BAKKERSKAR ONDER BUS. Op de rijksweg Zuid te Sittard ter hoogte van de Overweg Ophoven stak Zaterdagavond de 22-jarige bak ker V. S. uit Born met zijn kar de rijksweg over. Hierbij werd de wa gen door een autobus, die uit Geleen naderde gegrepen. De kar werd naar de andere kant van de weg geslin gerd en de bakker kwam op de weg terecht. Op het moment, dat om standers eerste hulp wilden bieden, naderde een autobus, die de wt \r- schuwingstekenen van deze mensen niet opmerkte. Het slachtoffer werd door de autobus overreden en met zeer zware verwondingen in het zie- genhuis te Sittard opgenomen. Eerst nu is bekengemaakt, dat Don derdagavond om halftien een circa 20-jarige man een poging tot straat overval heeft gedaan te Rotterdam. Van de Brink naar de Dreef in Rot terdam-Zuid heeft hij de 14-jarige J. J. uit de Berkendaal achtervolgd om te proberen, hem zyn accordeon af handig te maken. Ter hoogte van de Berkendaal beval de achtervolger de jongen het instrument neer te zetten. Toen hij dit deed, kreeg hij een harde klap in het gezicht, waarna hy hui lend wegliep. Tegelijkertijd kwamen er enkele voetgangers aan. De dader vluchtte in de donkere laantjes achter de Ber kendaal. De eerste massa-vlucht van Californië naar Nederland van een aantal Neptune-vliegtuigen voor de Koninklijke Nederlandse Marine is aan staande wordt uit Burbank (Californië) gemeld. De nieuwe Neder landse vliegtuigen zullen in groepen van vier vertrekken van Alameda in Californië. De bestuurders ondergaan thans ter voorbereiding van deze vluchten tactische oefeningen in Burbank. Een groep bestuurders voor het eerste voor Nederland gereed gekomen Neptune-vliegtuig, nr. 1921. Een witte Kerst? Voor de eerste maal is deze win ter sneeuw gevallen boven een groot deel van West-Europa en daar mee is de hoop op een witte Kerst in veler hart opgeleefd. Dit zijn de laatste berichten: Oostenrijk. In Salzburg dwarrel de Zondagochtend dikke sneeuw uit een grauwe lucht. In Wenen was het slechts natte sneeuw. Er is echter sneeuwval voorspeld voor alle berg streken. (Vrijdag moesten ski-lera ren bij Zuers, die examen wilden NOBELPRIJSWINNAAR OVERLEDEN. Dr. Robert Millikan, winnaar van de Nobelprijs-1923 voor natuurkun de en een autoriteit op het gebied van kosmische stralen, is na langdu rige ziekte in Pasadena (Californië) overleden. Hij won zijn Nobelprijs voor het afzonderen en meten van het elec tron en voor zijn photo-electrische onderzoekingen. Hij bezat 25 ere doctoraten. DE FAKIR IN DE FLES. De fakir Rayo (Rudolf Schmied) heeft zioh Zondag te Linz (Oosten rijk) met behulp van een hamer be vrijd uit een twee meter lange fles, waarin hij meer dan 53 weken heeft doorgebracht. In het afgelopen jaar bezocht Rayo ruim honderd plaatsen in Europa. Rayo leefde in de fles op vruchten sap, vitaminetabletten en vruchten. Hij is in de fles dertig kilo afge vallen. Rayo zeide, dat hij met dit expe riment louter wetenschappelijke oog merken had. Hij wilde proeven ne men met het leven op vitamineta bletten en voeding door middel van oliemasage van de huid. Verder hield hij zich bezig met ademha lingsoefeningen en yoga, een vorm van Hindoes ascetisme. DAG DER IMMIGRATIE. Het Canadese R.K. Episcopaat heeft besloten, dat 6 Januari, de feestdag van de „Verschijning des Heren" (Driekoningen), voortaan in Canada Zaterdag zijn voor de eerste maal als „Dag van de immigratie" ge- in ons land verkiezingen gehouden vierd zal worden. Ook is een bis- J voor een gemeenschapsraad. Tot het schoppelijke immigratie-commissie instellen van de gemeenschapsraad ingesteld onder voorzitterschap van werd door de minister van binnen- kardinaal Paul Emile Leger, aarts- landse zaken besloten bij het vaststel bisschop van Montreal. len van de nieuwe grenzen voor de ven onrendabele mijnen in de Baori- brand uitbrak, heeft de ramp geen grotere omvang aangenomen, want vele gewonde passagiers konden zich niet bevrijden uit het vernielde toe stel en moesten wachten op hulp van buiten. Functionarissen van het vliegveld Zürich schreven het ongeval toe aan een fout in de navigatie. Hoewel het mistig was, achtten zij een landing toch wel verantwoord. De Perzische regering heeft Zater- De regering van Pakistan heeft de dag de ontbinding van het parlement regering Zaterdag door afgekondigd en nieuwe verkiezingen i Majlis ontbonden Russische middel van een nota er van op de hoogte gesteld, dat zij er niet aan denkt de Verenigde Staten toestem ming te geven tot het inrichten van militaire bases in Pakistan. Dit in antwoord op een Russische nota van vorige maand, waarin de Russische regering meedeelde dat het toestaan van Amerikaanse militaire bases in Pakistan van invloed zou zijn op de veiligheid van de Sovjet-Unie. uitgeschreven, die reeds over een paar dagen beginnen en geruime tijd zullen duren. De Majlis (Kamer), die historie maakte door de naasting van de olie- industrie goed te keuren, heeft hier mede haar leven vier maanden: voor de afloop van haar officiële teranijn geëindigd. Alle partijen kunnen aan d«vver- doen 700 m. hoog klimmen, waar nog een stukje oude sneeuw van vorig jaar lag Duitsland. Op het marktplein van Bonn waren de Kerstbomen gister ochtend bedekt met een dun laagje sneeuw. In de Beierse Alpen en het Zwarte Woud konden de hotelhou ders voor het eerst weer lachen: Zon dagnacht was er sneeuw gevallen en voor de Kerstdagen wordt nóg meer sneeuw verwacht. Op de Zugspitze lag 15 cm sneeuw. Het wordt spoe dig kouder, zo is voorspeld. Zwitserland. Vele Alphenstreken, zoals St. Moritz, Davos en Ponttre- sina, melden de eerste sneeuw; Da- vos 20 cm. Ook in Grindelwald, waar koningin Juliana en haar gezin gaan logeren, wordt weldra sneeuw ver wacht. De directeur voor het tourisme, al daar, Heinz von Bidder, was opti mistisch: „Eindelijk schijnen we op sneeuw te kunnen rekenen, al zal ze wellicht niet dik genoeg zijn om op Kerstmis goed te kunnen skiën. De natte, sneeuw, die al is gevallen, is echter een goed voorteken voor voortreffelijke ski-mogelijkheden la ter in het seizoen, omdat ze een ste vige baan vormt voor latere sneeuw." Frankrijk. In de Vogezen sneeuw de het Zondagavond. Ook de Pyre neeën melden sneeuwval. Zweden. Ook hier is sneeuw ge vallen, maar ze was al gauw weer weggesmolten. meente Utrecht. Door de kiesgerechtigde bewo ners van het overgrote deel van Zui len, n.l. het deel dat per 1 Januari a.s. Utrechts gebied wordt, zijn de 21 leden van de gemeenschapsraad ge kozen. De uitslag van de verkiezingen was als volgt: stemmen zetels P. v. d. A. 4920 9 K.V.P. 3101 5 Prot. Chr. groepen 2215 4 C.P.N. 1056 2 Zuilens Belang 898 1 Ger. Pol. Verbond 104 ring van de communistische. Zelfs uit de 21 Blozen leden wordt tij de partij van Mossadeq mag aan dedens de eerste vergadering van de verkiezingen deelnemen, mits zij j gemeenschapsraad, ^die op 2 Januari maar geen „uitdagende propaganda" voert. De regering-Zahedi is er van over tuigd, dat de kiezers hun vertrouwen in haar zullen uitspreken. Het doel der verkiezingen is, de regering de nodige grondwettelijke steun te ge ven, wanneer zij binnenkort belang rijke beslissingen moet nemen (o.a. over de olie).- Er moeten 136 afgevaardigden worden gekozen. Een candidaat mag alleen worden gekozen in het dis- kiezingen deelnemen, met uitzonde- trict, waar hij is geboren. a.s. gehouden wordt, een voorzitter en 'n secretaris benoemd. De gemeen schapsraad heeft hetzelfde aantal leden als de voormalige Zuilense ge meenteraad. Zij zal het Utrechtse ge meentebestuur van advies kunnen dienen over zaken betreffende het voormalige Zuilense gebied. Ook kan het Utrechtse gemeentebestuur het uitvoeren van genomen besluiten aan de gemeenschapsraad toevertrouwen en de gemeenschapsraad kan voor stellen bij de Utrechtse raad indie nen. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot 8 Dinsdagavond. Opgemaakt te 8 10 uur). DROOG WEER. Droog weer met overdrijvende 8 wolkenvelden. Matige, in het fi Noorden van het land tijdelijk 8 vrij krachtige Zuidelijke tot 8 Zuid-Westelijke wind. Iets ho- p gere temperaturen. 22 Dec.: zon op 8.47 en onder 16.31; maan op 18.49 en onder 10.20 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 7 C. OSLO geneel bew. 4 STOCKHOLM geheel bew. —0 KOPENHAGEN geheel bew. 2 LONDEN mist —1 AMSTERDAM zwaar bew. 1 BRUSSEL geheel bew. 2 PARIJS onbew. 1 BORDEAUX zwaar bew. 4 GRENOBLE geheel bew. 3 NICE zwaar bew. 9 WARSCHAU sneeuw —4 BERLIJN geheel bew. 0 FRANKFORT geheel bew 1 MUNCHEN sneeuw 2 ZURICH motregen 2 GENEVE geheel bew. 4 LOCARNO zwaar bew. 3 INNSBRUCK sneeuw 0 ROME regen 13 Korreltje De smart is 'n goede leermeesteres.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1