Na vier stemmingen heeft Frankrijk nog geen president Laniel had het bijna gehaald Beria als schurk H Kroetsef verstevigt zijn positie Weer een kettingbotsing Ligt Bormann in Rome begraven? Annestie in Italië ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13073 H^1CLM LV'cAr™N. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mnd., f 6,p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 KERSTSTAL VOOR HET PAUSELIJK PALEIS Het is weer ontaard in een partij-strijd Ook gisteren, Vrijdag, is de luxeuze auto, bestemd voor de nieuwe pre sident van Frankrijk, weer leeg van het paleis van Versailles weggereden, doordat de leden van de Volksvertegenwoordiging het niet eens kondeni worden over een opvolger van Vincent Auriol. Bij de vierde stemming stonden slechts twee officiële candidaten tegen over elkaar: de gematigd-conservatieve premier Joseph Laniel en de socia list Marcel Naegelen, een uitgesproken tegenstander van het Europese legerplan. Laniel kreeg 408 stemmen, 52 te weinig voor de vereiste absolute meerderheid, terwijl Naegelen 344 stemmen op zich verenigde. De onofficiële radicale candidaten Medecin, Delbos en Cornu kregen resp. 45, 42 en 35 stemmen. LANIEL MOEST GEWEERD WORDEN. Na een bespreking van enige uren waren de radicalen overeengekomen, hun candidaat Yvon Delbos terug te trekken. Aanvankelijk zou senator Cornu nog als hun candidaat optre den, doch deze weigerde tenslotte, zich verkiesbaar te stellen. De radi calen besloten hierop, alles in het werk te stellen om te voorkomen, dat Laniel zou worden gekozen. Zij ver deelden daarom hun stemmen over een zestal personen, onder wie de Nobelprijswinnaar Francois Mauriac en de eigenaar van renpaarden Mar cel Boussac. Ook de socialistische lei ders verklaarden, alles te zullen doen om de verkiezing van de „reaction- naire" Laniel te verhinderen. Deze De ogenschijnlijke rust, die in Juli van dit jaar, na de val van minister Beria, in Rusland haar intrede deed, is de laatste weken opnieuw ver stoord, nu Nikita Kroetsjef de zwa ger van Malenkof en de derde man in de Russische regering een zui veringsactie op touw heeft gezet, geschiedenis met Beria. deze ge- j f,afr™ feIJaanhangers van Malen- vallen titan der bolsjewisten revo-1J10'.he.' slachtoffer zijn geworden, en lutie. Gisteren stond de trotse eik J z*'n e,?>en positie te verster- nog in de volle pracht van zijn bla- deelde echter mee, dat hij zijn can- didatuur zou handhaven. Vanmiddag om twee uur zal een vijfde stemming worden gehouden. De rechtsgeoriënteerde afgevaardig den, met uitzondering van enige Gaullisten, hadden zich uitgesproken voor een onmiddellijk voortzetten van de verkiezingen. De linkse en middenpartijen kregen evenwel bij meerderheid van stemmen gedaan, Nieuwe candidaten? Nu de verkiezingen duidelijk tot een partijstrijd zijn geworden, ver wacht men, dat nieuwe candidaten zullen worden gezocht. In dit ver band wordt o.m. de naam geöoemd van de gematigd-conservatieve mi nister van justitie, Paul Ribeyre, die beschouwd .wordt als een van de wei nige lejders van de rechtervleugel, die de vereiste meerderheid kah be halen. Hiervoor zóu men echter eerst Laniel moeten bewegen, zich terug te trekken. Nog nooit zfjn sinds de stichting van de derde republiek in 1871 Frankrijk is sinds 1947 in de periode van de Vierde Republiek meer dan twee stemmingen nodig geweest om een nieuwe president aan te wij zen. Elf van de vijftien presidenten, die sindsdien aan het .hoofd van de Franse staat hebben gestaan, werden bij d£ eerste stemming gekozen. In de overige vier gevallen waren twee stemmingen nodig. Tegenstander opgeruimd ken. dertooi en de volgende dag bleek hij opeens te zijn omgevallen Het volk kwam kijken naar de gevallen reusen zag niets meer; hij was op onnaspeurlijke wijze verdwenen. Vandaar allerlei geruchten, dat Beria in het buitenland zou zijn opgedo ken, geruchten, welke te onwaar schijnlijk waren om geloofwaardig te zijn. Nu, na maanden van stilzwijgen, Kroetsjef kreeg naast zijn post als secretaris-generaal van de communis tische partij, de taak de landbouw productie te verhogen. Het meest ge schikte middel hiervoor was volgens hem het plan van een lid van de Raad voor Collectieve Boerderijen, Mendel, die millioenen kleine boeren naar een soort grote kolchozen, de zgn. „agragorods" landbouwsteden met ineer dan 500 inwoners wilde publiceert radio-Moskou tot veler overbrengen. verrassing een communiqué, waarin j Het plan van Mendel ontmoette de procureur van de Sowjet-Unie scherpe critiek van de eerste partij- bekent maakt, dat het proces tegen Beria weldra zal kunnen beginnen, j Het onderzoek is n.l. voltooid, alle yjr jjr y y t* beklaagden want er blijken J\ Ij- f~| JX K J~| ]\l 0 nog enige hoge pieten, vrien-j x den van Beria, in de zaak be- \\jr>r>f\f 1 tTl 1151 C\OT\ trokken te. zijn hebben volledigj VVCCyi 1 lllliilUvll bekend maakt, dat het proces tegen kruiken is. Derhalve, concludeerde Het Islamietische comité te Ka men, zit Beria ergens gevangen en ratsji heeft Vrijdag aangekondigd, dat zal men hem binnenkort zien optre- de Agha Khan op drie Februari a.s. den als hoofdfiguur in een spectacu-1 gewogen zal worden op de speciaal secretaris in Armenië. Gregori Aroe- tioenian, die het op 21 Maart van dit jaar „de nekslag voor de Russische landbouw" noemde. Het was duide lijk, dat er maatregelen tegen Aroe- tioenian moesten worden genomen, maar Kroetsjef schijnt aanvankelijk niet van plan te zijn geweest de par tij-secretaris geheel uit de weg te ruimen. Hij zond een van zijn ondergeschik ten naar de recente vergadering van het Armeense centrale comité, en de ze moest proberen, Aroetioenian's huid j te redden. Het comité zelf wilde ech ter geen halve maatregelen nemen en bracht de secretaris ten val, waarme de één van Kroestjef's grootste vijan den van het toneel was verdwenen. De partij-secretaris van de repu bliek Azerbeidsjan, Bagirof, die zich bij Aroetioenian's critiek had aange sloten, was reeds in Juli van dit jaar van zijn functie ontheven. Opnieuw heeft zich een kettingbot sing voorgedaan op een Dnitse snel- verkeersweg. Verscheidene personen werden Donderdag zwaargewond bij een botsing nabij Hannover, waar bij zeven personenauto's, een tank auto en een tien-tons vrachtwagen betrokken waren. De tankauto, die in dichte mist op t Moeder Pasqualina, de huishoudster van Z. H. de Paus, heeft zojuist de Kerststal, die ieder jaar een plaatsje krijgt in een van de privé-vertrekken van de Paus, in gereedheid gebracht. De Kerststal is zeer eenvoudig, doch bijzonder mooi. De figuren, die ongeveer 30 cm. hoog zijn, zijn prachtig afgewerkt. Als onbekende' toerist overleden Martin Bormann, de plaatsvervan ger van Hitler, die sinds de val van Berlijn wordt vermist, zou begraven liggen op het Verano kerkhof van Rome. Hij zou in Augustus 1952 te Rome zijn gestorven. Het Italiaanse blad II Momento kwam gisteren met een groot ver haal waarin werd verteld hoe Bor mann, die indertijd te Neurenberg by verstek ter dood werd veroor deeld, uit het belegerde Berlijn ont snapte. In Rome is hij volgens dat verhaal lajr proces. 0auto van de posterijen was inge- aan een hartkwaal overleden onder hiervoor gemaakte ivoren weegschaal j reden die even had stilgehouden, ont- de naam die op zijn valse pas was Maaf deze conclusie is voorbarig. J en zijn gewicht in platina zal ontvan- Hetzelfde bovengenoemde communi qué deelde n.l. ook mede, dat „inge volge het decreet van het presidium van de Opperste Sowjet der USSR de zaak tegen Beria, c.s. zal dienen op een speciale zitting van het Opperste Gerechtshof der USSR, in overeen stemming met de procedure, voorge schreven bij de wet van 1 December 1934". 'Nu zal het onze lezers niet veel zeggen, of Beria vervolgd zal wor den in overeenstemming met proce dure zus of zo, maar volgens inge wijden betekent dit, dat de zaak niet alleen met gesloten deuren zal wor- men. Maar het ergste is blijkbaar den behandeld, maar tevens ^„buiten i toch wel, dat hij ,,er naar streefde gen. De plechtigheid vindt plaats ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van zijn in functie treden als geeste lijk leider van de Ismaelieten. Uit alle delen van de wereld zul len Ismaelieten bij de weging tegen woordig zijn. De Agha Khan weegt 95 kilogram, welk gewicht in platina een waarde vertegenwoordigd van ongeveer 1 millioen gulden. aanwezigheid der partijen". Beria behoeft er dus niet eens bij te zijn. Waarom zou hij ook; hij heeft toch reeds bekend, de beschuldiging ligt vast, hoger beroep is uitgesloten en de straf is de dood. Volgens Wester se begrippen is men geneigd te vra gen: waarom dan nog een rechts zitting? Zo'n rechtszitting is inderdaad overbodig, maar dat schijnt er nu eenmaal bij te horen. Andere rechts zittingen achter het IJzeren Gordijn waren trouwens evenzeer paskwillen. Doch deze keer gaat men een stapje verder, misschien omdat de hoofd persoon reeds lang geliquideerd is, misschien omdat men bang is, dat de regie weieens falen kon, misschien ook, omdat men de vuile was liever binnenshuis houdt. rvE AANKLACHT voorzover U die gepubliceerd is is rijkelijk vaag. Men verwijt Beria, dat hij eigenlijk zijn leven lang een verrader is geweest. Reeds in 1919 spionneerde hij in Bakoe voor de door de Britse Secret Service gecontroleerde con- tra-revolutionnaire „Moessawatis- ten"-regering in Azerbeidzjan. In 1920 nam hij contact op met de ge heime politie der mensjewieken in Georgië. In de jaren sindsdien breid de hij zijn contacten met buitenland se inlichtingendiensten uit en dekte hun spionnen. Dat staat allemaal te lezen in het door radio-Moskou gepubliceerde communiqué en wij vragen ons af, of men in z'n ijver om Beria maar zo zwart mogelijk te maken z'n doel niet voorbij geschoten heeft. Want het moet dan toch wel een rare boel geweest zijn daar in Moskou waar het zo'n aartsschurk gelukt is om tot dergelijke hoge posten op te klim- plofte, toen zij op haar beurt werd vermeld, begraven, zoals iedere an- aangereden door de vrachtwagen, dere willekeurige toerist die tijdens Binnen enige minuten na de eerste zijn reis overlijdt. Op grond van het botsing reden ook de zeven personen- verhaal in II Momento stelt de poli auto's op de ravage in. tie van Rome nu een onderzoek in. De woningbouw in de Wieringermeer zijn ministerie van Binnenlandde Za ken te stellen boven de partij en de regering", hetgeen in gewoon Hol lands betekent, dat hij naar de macht wilde grijpen. En passant wordt Beria meteen als zondebok gebruikt en worden de j moeilijkheden met de voedsel voor-1 ziening in feite een gevolg van het falen van het communistische systeem in zijn schoenen gescho ven. En zo staat dan het hele geval- Beria zo klaar als een klontje voor ons. Het is in feite dood-nuchter en logisch. Beria werd lastig op de een of an dere manier en moest dus verdwij nen. Daartoe maakte men gebruik van de gewone methoden: hij werd gearresteerd en tot misdadiger be stempeld. Het procédé van het tot- schurk-maken is dood-simpel, want elke succesvolle revolutionnair heeft wel eens zijn handen vuil moeten maken en het ligt er maar aan, welk licht men erop werpt, of men z'n daden ziet als heldendaden danwel als misdaden. Zo kan men zelfs bis schoppen, die wel eens een rapportje naar het Vaticaan hebben gezonden, tot spionnen voor een „vreemde mo gendheid" promoveren! Om het gevalletje voor het volk aannemelijker te maken, wordt er een „rechtszitting" geënsceneerd en klaar is Kees. En tenslotte: omdat het zonde zou zijn, zo'n mooie gele genheid voorbij te laten gaan zon der de schuld voor een of andere misstand weg te werken, wordt het slachtoffer meteen beladen met de verantwoordelijkheid voor deze mis stand en zó gaat hij de woestijn in. In één opzicht lijkt ons het Beria- drama leerzaam, nl. dat er niets ver anderd is noch in de mentaliteit noch in de methoden van het Kremlin. Vrijdagmiddag werd de sleutel van de laatste herbouwde pachterswoning in de Wieringermeer aan de bewoners ter hand gesteld. Deze overhandi ging werd verricht door de Minister van Financiën, de heer J. J. van de Kieft. De herbouw van deze pachterswoning betekent het einde van de herbouw van de polder. Minister J. J. van de Kieft opent de deur van de woning, achter hem de bewoners, de heer en mevrouw H. C. J. de Bont. Bormann had, naar de geallieerden meenden te weten, de taak om na de ineenstorting van Hitiers rijk het na- tionaal-socialisme in de gehele we reld opnieuw te organiseren. Dui zenden geallieerde agenten hebben sinds het einde van de oorlog naar hem gezocht. Uit alle delen van de wereld zyn er telkens verhalen ge komen waarin werd verteld dat de gezochte er was gesignaleerd. Gezicht onherkenbaar. Een Duitse luitenant heeft Bor mann in een tank uit de bunker waarin de Führer op het einde wacht te, naar de Westelijke voorsteden van Berlijn gebracht. Vandaar heeft een compagnie tanktroepen hem verge zeld naar een vliegveldje bij Span- dau waar een piloot van de Luftwaffe hem opwachtte met een sportvlieg tuigje. Bormann slaagde erin om Stockholm te bereiken wr.ar hij werd geopereerd om zijn .gezicht on herkenbaar te maken. De piloot van de Luftwaffe ging per boot naar Tanger. Bormann heeft sindsdien, onher kenbaar geworden door de plastische chirurgie, de hele wereld bereisd. In 1950 schijnt de geallieerde inlichtin gendienst hem te hebben opgespoord in Zuid-Amerika, waar hij een hoofd kwartier van het nationaal-socialisme had gevestigd in Santa Rosa op de grens van Brazilië, Uruguay en Ar gentinië. Hij kon op tijd uit de voeten komen, maar zijn adjudant werd vangen en vertelde opzienbarende dingen. In April 1950 was Bormann in Ma drid, een paar maanden later in Lis sabon, aan het einde van dat jaar in München, in de zomer van 1951 in Bern, later in Oslo, Keulen en Zü- rich. Daarna ging hij naar Italië. De reden was dat hij in de eerste plaats genezing wilde zoeken voor zijn hartkwaal en in de tweede plaats zijn kinderen wilde bezoeken, van wie er een als monnik leeft in de Italiaanse Alpen. In Rome moet hij zijn gestorven en zonder dat iemand vermoedde wie hij was, werd hij daar op het grote kerkhof begraven als een toerist die onderweg was overleden. Men zal nu het graf openen om te controleren of de berichten van II Momento een grond van waarheid bevatten. De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft Vrijdagavond een amnestiewet goedgekeurd, waardoor 25.000 gevangenen op vrije voeten zullen worden gesteld vóór het ein de van het jaar. I Zowel partisanen als fascisten onder de gevangenen zullen in vrij heid worden gesteld en een aantal dat zich thans nog schuil houdt, zal zich weer vrijelijk kunnen bewegen. Maar in het bij zonder fascistische leiders zullen buitengesloten zijn van het bekleden van openbare ambten. Een probleem, dat als nagenoeg onoplosbaar wordt beschouwd, is het vinden van werk voor de 25.000 per sonen, die onder de amnestiewet vallen, gezien het feit, dat er reeds twee millioen werklozen in Italië zijn. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met aanvan kelijk hier en daar nog enige re gen of motregen, maar later plaatselijk opklaringen. Over wegend matige wind uit Noor delijke richtingen. In de nacht en ochtend iets minder koud. 20 Dec.: zon op 8.45 en onder 16.30; macn op 16.17 en onder 9.01 uur. 21 Dec.: zon op 8.46 en onder 16.30; maan op 17.31 en onder 9.47 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden:: weer temp. HELSINKI sneeuw 5 C. STOCKHOLM geheel bew. 1 KOPENHAGEN sneeuw 1 H LONDEN onbewolkt 6 AMSTERDAM regen 2 BRUSSEL mist 3 PARIJS nevel 3 BORDEAUX geheel bew. 11 GRENOBLE regen 1 NICE geheel bew. 11 WARSCHAU geheel bew. 9 BERLIJN geheel bew. 3 FRANKFORT nevel 1 MÜNCHEN mist 3 ZÜRICH nevel 0 GENèVE motregen 2 LOCARNO zwaar bew, 5 WENEN geheel bew. 4 INNSBRUCK onbewolkt 5 ROME zwaar bew. 8 Kouder weer in zicht Het K.N.M.I. deelt mede: Aan een oud front, dat gisteren over Schotland trok, ontstond van nacht boven de Noordzee een afzon derlijke storing, die recht op ons land afkoerste en vandaag op de /neeste plaatsen enige regen veroor zaakte. Na het passeren van de sto ring is de luchtdruk boven Schot land en het Noordelijk gedeelte van do Noordzee belangrijk gestegen, zo dat de wind in ons land uit Noorde lijke richtingen gaat waaien Uit deze richting wordt koude lucht aan gevoerd, die echter aanvankelijk nog over het betrekkelijk warme Noordzeewater komt. Bij een verde re draaiing van de wind naar rich tingen tussen Noord-Oost en Oost is echter een daling van de tempe ratuur waarschijnlijk. In Oost- Duitsland kwam de afgelopen nacht meer dan 5 graden vorst voor. Korreltje Als men zelf vertrouwen wil in boezemen, moet men beginnen het jegens anderen te betonen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1