Rijnstreek Belangrijke besluiten bij de begroting De Katwijkse veiling zal verbeteringen opdergaan Dr. Verhage sprak voor de L.T.J.'ers van Bollenstreek VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Noordwijk Gistermiddag kwam de raad van Noordwijk in openbare zitting bijeen, waarbij alle leden tegenwoordig wa ren. Hoofdpunt was: vaststelling van de begrotingen voor 1954. Burge meester v. Berckel opende deze bij eenkomst met een felicitatiewoord tot de heer Mesker bij diens ge boortedag. Na ingekomen stukken en mededelingen werd voor 1954 be noemd ot gemeentegeneesheer dr. J. v. Nes. De commissie vordering woonruimte, bestaande uit mevr. J. G. v. d. WeijdenDe Groot, A. A. Mesker, S. Miedema, H. A. J. Rooijers en E. L. de Witt in haar geheel werd herkozen. In verband met deze com missie vroeg de heer v. d. Niet naar de mogelijkheid, dat jaarlijks een verslag der werkzaamheden aan de raad wordt verstrekt B. en W. deel den mede, dat vele gevallen voor pu bliciteit niet geschikt zijn en men bij een rapport zich zou moeten bepalen tot algemeenheden en dit weinig of geen zin heeft. Bij het volgende punt regeling Vuilnisophaaldienst 1954, deelde heer Sedelaar mede, in principe niets te hebben tegen het voorstel van B. en W. Toch wilde hij vooraf er op wijzen, dat B. en W. by de behande ling van de begroting 1953, op door hem gestelde vragen, hadden toege zegd dat het college in de loop van het jaar zou komen met een kosten berekening voor een Gemeentelijke Vuilnisophaaldienst. Spr. vond het geen sympathieke geste tegenover de raad, dat er geen voorstellen zijn ge komen. Na enkele besprekingen werd besloten het contract met de heer J. C. de Haas met één jaar te verlen gen en de aanneemsom van 25.000 te verhogen met 7000,zodat deze dienst in 1954 dus zal kosten 32.000,Een verzoek van de Wil- helminaschool om medewerking voor inrichting van een noodlokaal in ver band met een 7e leerkracht, waar mede een bedrag is gemoeid van ƒ3000,werd ingewilligd. De watertarieven Het voorstel wijziging tarieven voor levering van water, verwekte een waterval van woorden, waarbij de heer Sedelaar dit waterrad het eerst in beweging stelde. Spr. kon geen bewondering hebben voor de wijze waarop dit voorstel de raad bereikte, want eerst de avond vóór de vergadering had hij dit ontvan gen. Of de voorgestelde verhoging der watertarieven al of niet aanne melijk is, kon spr. niet beoordelen. Daarom wenste spr. zijn stem hieraan niet te geven, omdat hij geen gele genheid heeft gehad dit voorstel grondig te kunnen bestuderen. Hij stelde voor om dit punt aan te hou den tot een volgende vergadering, zo nodig nog te houden tussen Kerst mis en Nieuwjaar. Weth. Vogelaar erkende, dat het stuk laat tot stand is gekomen, doch hier tegenover stond, dat de leden reeds weken geleden de bedrijfsbe- grotingen hadden ontvangen, waarin de verhoging der watertarieven is aangekondigd, met een verstrekken der aard als nu in het uitgewerkte voorstel Het verwonderde hem, dat de heer Sedelaar hier tegen opkomt. De heer v. d. Niet kon na toelichting wel met het voorgestelde accoord gaan, doch de heer Riemsdijk kon zich weer niet verenigen, dat de ta rieven afgestemd werden op de huurwaarde en zou liever een vaste prijs vaststellen per m3, zoals een naburige badplaats dit doet. De voor zitter wees er op dat wy geen voor beeld kunnen nemen aan een plaats, waar een distributie-bedrijf is geves tigd, omdat Noordwijk een productie bedrijf heeft en men rekening heeft te houden met de gTote inyesterin- gen van de laatste jaren voor dit bedrijf. Weth. Vogelaar wees er op, dat by de voorgestelde tarieven de winst (ƒ8500,aan de zeer lage kant is gehouden. Het ware heel gemakke lijk geweest om een vaste prijs per m3 vast te stellen, doch B. en W. wilden liever het accent leggen op het meerdere verbruik, zodat de kos ten van de grote investeringen voor een groot gedeelte worden opgevan gen door de badplaats. Ondanks deze besprekingen bleef de heer Sedelaar zijn voorstel hand haven tot uitstel, hetwelk gesteund werd door de heren Alkemade en Riemsdijk. Dit voorstel werd echter met 116 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. voor de nieuwe tarieven werd hierna met 143 stem men aangenomen, met de restrictie dat in klasse 5 het meerdere verbruik ingaat boven de 40 m3. De klassen 1 tot en met 4 bleven zo^ls wij deze reeds in ons blad publiceerden. De heer De Wltt pleitte voor een 3e Wethouder Bij de algemene beschouwingen over de begroting 1954 opende de heer De Witt, Prot. Chr.-fractie, de rij van sprekers en spreekt zijn waar dering er over uit, dat de begroting door B. en W. nog in 1953 de raad is aangeboden. Bij het onderzoek door de afdelingen is wel eens de vraag naar voren gekomen of het nodig is algemene beschouwingen te houden, omdat de leden de begroting hebben onderzocht en dienaangaande hun rapport by B. en W. hebben inge diend. Toch wilde spr. hiervan ge bruik maken door te wijzen op de grote achterstand in de nog uit te voeren werken en B. en W. verzoe ken in het komende jaar alles in het werk te stellen deze achterstand in te lopen. Zonder op de begroting vooruit te lopen, kondigde hij aan, dat door hem een voorstel zal wor den ingediend om de subsidiëring van de kleuterscholen hoger te stel len als nu door B. en W. is aange geven. Verder wees hij er op dat tot nog toe niets is gedaan door de raad goedgekeurde verbouwingen der ge bouwen voor de gemeentelijke be drijven. Persoonlijk is hij een voor stander tot invoering van een 3de wethouderszeteL Hierin zag spr. een groot nut voor de gemeente. De voorzitter was dankbaar voor het uitgesproken vertrouwen van de heer De Witt ten opzichte van het college van B. en W. en deed de toe zegging, dat alles gedaan zou worden om de achterstand in de uit te voe ren werken in te lopen. B. en W. blijven echter op het standpunt, dat een 3de wethouder voor Noordwijk nog niet nodig is. Wat betreft de ver bouwing voor de gemeentebedrijven, kennende de achtergronden hiervan, behoeft men zich nog niet teleurge steld te gevoelen. Twee alles beheersende factoren. Namens de Kath. Raadsfractie sprak de heer Urlus zijn voldoening uit over het tijdig indienen der begro ting. Persoonlijk verheugt het spr., dat B. en W. geen bezwaren hebben de vergoeding voor het verlenen van kost en inwoning op 600,te bren gen. Bezuinigen op dit onderdeel lijkt spr. minder gewenst Dat vrijkomende lantaarns ln de meente autonoom moet zijn. Toch zal men dit critisch moeten bezien als andere belangen dit vereisen. Bij in dustrialisatie in Noordwijk zal men het aspect van de gemeente moeten bezien, niet alleen aan de badplaats doch ook met betrekking tot de cul tuurgronden. Wat betreft de recrea tie voor de kleine man, hiertoe zal de gemeente zeker meewerken, al zullen de meningen tussen B. en W. en de heer Rippe wel eens uiteenlo pen. De heer Sedelaar wilde geen alge mene beschouwing, doch persoonlijk wilde hij er wijzen dat hij, hoe goed bedoeld, niet op de politieke be schouwing van de heer Rippe wilde ingaan. Toch had hij liever gehad dat in verband met een 3de wethou derszetel zijn naam niet genoemd was geworden. Met het instellen van een commissie voor de bedrijven kon hij accoord gaan. Weth. Vogelaar blijft by zijn standpunt, dat een commissie voor de bedrijven niet nodig is. Het voorstel van de heer Rippe hierna in stemming gebracht, werd met 107 stemmen aangenomen, zo dat op de volgende raadsagenda een voordracht voor deze commissie zal geplaatst worden. Hierna werd dc begroting van het Electriciteit-, Water- en Gasbedrijf in bespreking gebracht en zonder enige wijziging aangenomen. De vergadering werd tot 8 uur ge schorst. In de avondvergadering. Na de heropening kwam de ge- Zuid zullen worden bijgeplaatst, is meentebegroting, welke kloppend was tenminste iets, al kan ik dit bijplaat-t gemaakt met de baten van vorige sen slechts als noodoplossing zien. diensten, ter tafel. Spr. hoopt dan ook ten zeerste, dat, j Bij het hoofdstuk Openbare veilig, als b.v. de Astridboulevard eindelijk j heid wees de heer Sedelaar op de eens voor een „goede beurt" in aan- nnnd/ank t.r»t. hpt aansrhaffpn van ppn merking komt, men ook daar tot electrische verlichting zal overgaan, zoals dit by andere straten reeds is gebeurd. Spijtig vindt spr. het, dat B. en W. niet bereid zijn om inzake de kleu terscholen een subsidie-verhoging voor te stellen, al erken ik, dat „de huidige financiële toestand" daar al lerminst aanleiding toe geeft. Verder is het zijns inziens jammer, dat B. en W. „er niet voor voelen" om aan de diaconieën en armbestu ren, wat meer „armslag" te geven, temeer waar rechtens het zwaarte punt toch wel bij deze zou moeten berusten. Wat spr. echter bij het gehele on derzoek het meest heeft beziggehou den is: in de zeer deskundig en over zichtelijk opgestelde algemene inlei ding, „de financiële situatie", der ge meente en in het antwoord van B. en W., datgene, wat zij ons te ver tellen hebben over „de achterstand in afdoening van zaken". Deze twee, alles beheersende factoren, zou spr. gaarne even, in verband met elkaar, willen bezien. Zeer fideel vindt spr. het, dat B. en W. voor het laatste geen zondenbok kunnen en willen aanwijzen, maar ruiterlijk ook de hand in eigen boe zem steken. De raad van zijn kant heeft zich te realiseren, dat niet alle „ambtelijke molens langzaam malen", maar dat de meeste proble men vele facetten vertonen en vaak „ontzettend gecompliceerd" in elkaar zitten. Zeer urgent achtte de kath. fractie 't wegwerken van de onderbezetting bij Openbare Werken en het bezetten van de open plaatsen by de andere afdelingen, een en ander zal door ons worden toegejuicht. Er is een hele lijst met wensen op gesteld, die spr. met vele onderwer pen zou kunnen vermeerderen. Zouden wij echter al die wensen in eens kunnen realiseren, dan zou dit financieel ten enenmale onmogelijk zijn. Het toenemen der kapitaalslasten moet in deze een waarschuwing voor ons zijn, wij kunnen niet ongelimi teerd voortgaan met lenen, anders zou de gemeénte financieel topzwaar worden. Wij gaan met onze eisen bo ven het gemiddelde uit, wij stellen de wensen van een stad, en zoals in de 2de afdeling by het onderzoek naar voren is gebracht, kan er in een badplaats van drastische bezui nigingen geen sprake zyn. Noordwijk is nu eenmaal te groot voor servet en te klein voor tafellaken. Derhalve zullen wij er zorgvuldig op toe moe ten zien, dat wij het financiële even wicht bewaren. Aan de ene kant zien wij dus een achterstand in afdoening van zaken, die gedeeltelijk maar een vermeende achterstand is en die aan de andere kanl; nog getemperd wordt door het ten dele financieel „uto pische karakter van onze wensen. Ten slotte zeide spr. alle steun en medewerking toe. De heer Riemsdijk (gem. belang) wenste zich te onthouden van alge mene beschouwingen, omdat hij voor het eerst een begroting in de raad meemaakt. Aparte Commissie voor de Bedrijven, De heer Rippe (P.v.dA.) leidde zyn beschouwing in met een „politiek stuntje" en verklaarde hierna dat het nuttig zou zyn een 3e wethoudersze tel in te voeren, temeer daar enige goede reservisten als de heren de Witt en Sedelaar in de raad aanwe zig waren. Spr. verwachtte van de Prot Chr. fractie dienaangaande een voorstel. In verband met de gemeen telijke autonomie wees spr. er op, dat deze verre te zoeken is. Tot zyn leed wezen is in Noordwijk nog niets ge daan aan de industrialisatie, waar door werkgelegenheid achterwege blijft en dit heeft minder woning bouw tot gevolg. Nogmaals drong spr. er op aan, dat de gemeente met alle middelen de recreatie in Noordwijk moet bevor deren en hij betreurde het ten zeer ste, dat de aanleg van een fietspad in de duinen naar Zandvoort in de vorige vergadering is afgestemd. Ver der was hij van oordeel, dat de com missie Openbare Werken was over belast en vond het nodig, dat B. en W. met een voorstel kwamen voor een commissie voor de bedrijven. De voorz. kon meegaan met het be toog van de heer Rippe, dat een ge noodzaak tot het aanschaffen van een „station-car" voor de politie en het aanschaffen van een autoladderwa gen voor de brandweer. B. en W. zegden toe in de loop van het jaar dienaangaande met voorstellen te zullen komen. Bij het punt bevordering van de verkeersveiligheid, brak de heer Se delaar een lans voor het instellen van Jeugdbrigades ter veiligheid van de schooljeugd. De voorz. zegde toe een onderzoek om genoemde jeugd brigades te formeren. Bij onderhoud wegen, kwam de heer v. Rhijn in het geweer over de Bronsgeesterweg, welke zich in een desolate toestand bevindt. Waar deze weg in het nieuwe tracé van de provinciale weg is opgeno men, is het niet verantwoord grondi ge verbeteringen aan te brengen. B. en W. zyn wel genegen de meest noodzakelijke herstellingen aan te brengen. Op de vraag van de heer Schenke- veld over de vernieuwing van de v. Panhuysstraat deelde de voorz. me de, dat dit nog bezien moest worden in verband met het Uitbreidingsplan. In tegenstelling met het advies van B. en W. werd besloten een drietal banken te plaatsen op de Koningin Wilhelmina Boulevard tussen Palace Hotel en Vuurtoren. De heer Sedelaar vroeg waarom nog steeds niet de Aula op de Algem. Begraafplaats is tot stand gekomen of het niet wenselijk was om meer dere werkzaamheden in particuliere uitvoering te doen plaats vinden. B. en W. konden in deze geen toezeg ging doen, omdat urgenter werken eerst voorrang moeten hebben. Het kleuteronderwijs. Bij het hoofdstuk Onderwijs kwam de heer De Witt met een voorstel tot verhoging der subsidie voor de kleuterscholen en wel van 25.op ƒ30.te brengen voor leerlingen vanaf 4 jaar. B. en W. betoogden, dat de gestelde subsidie van 25.niet aan de lage kant was en adviseerden niet tot ver hoging over te gaan. Het voorstel, on dersteund door de heren Riemsdijk, Sedelaar en v. Beelen, een verhoging van ƒ5.werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Sedelaar sprak alsnog zyn ongenoegen uit over het lange uit blijven van de wetttelyke regeling in zake het kleuteronderwijs en stelde verklaard, dat deze vergadering moest voor dienaangaande een motie bij de minister in te doenen, hetgeen met algemene stemmen werd aangeno- rr^en. Door de heer Alkemade werd een breed betoog gehouden over de Ar menzorg. Spr. zag gaarne ingevoerd een grotere omslag voor de Diaco nieën en Armbesturen bij het toe kennen van geldelijke steun. Weth. v. Leeuwen was er van over. tuigd, dat het college steeds alles heeft gedaan wat de Armenwet voor schrijft, doch is bereid, daar waar nodig, besprekingen met Diaconieën of Armbesturen te houden. Verdere besprekingen hadden niet plaats en te 10 over elf viel de voor zittershamer voor het laatst en was de begroting in zijn geheel aangeno men. De voorz. deelde nog mede, dat hedenavond (Vrijdag) de burgemees ter van Burgh in het Casino kwam spreken, waarbij hij zoveel mogelijk alle raadsleden verwachtte. Bij deze gelegenheid zullen de boeken, door de scholen verzameld, worden aangebo den voor de schoolbibliotheek van Burgh. Tevens werd mededeling ge daan, dat van het beschikbare cre- diet voor de meerdere kosten van af bouw van 3 woningen ƒ7000.als voorschot aan Burgh was verstrekt. Hierna wenste de voorz. namens het college alle leden een gezegend Kerstfeest en gelukkig uiteinde, waarop de heer v. d. Niet namens de raad zijn dank hiervoor bracht en het college wederkerig zijn wensen aanbood. Voor het her-examen van het De ere-medaille, verbonden aan tants is geslaagd voor bedrijfsecono mie de heer L. Barrau. NOORD W1JKERHOUT Naar de missie. Pater J. Does- wijk S. M. A. is met het M.s. „Peper kust" vertrokken naar de missie aan de Goudkust in Afrika. Dit is reeds de 3e keer, dat pater Doeswyk van verlof terugkeert naar de missie. Ouderavond V. G. L. O. Het be stuur van de R. K. Centrale V.G.L.O.- school blijkt ernst te maken met zijn streven naar meer contact met en be tere voorlichting van de ouders, wier jongens de school bezoeken, want ook dit seizoen is niet alleen een ouderavond belegd, maar in de loop van deze avond zijn de ouders door het hoofd der school ingelicht over de betekenis, de bedoeling en de me thoden van de school voor voort gezet gewoon lager onderwijs. Pater Janssen M.S.C. heeft op buitenge woon bevattelijke en boeiende wijze hen voorgelicht over de jongens en meisjes in hun moeilijke jaren. De ouders hebbpn in een persoonlijk ge sprek met de heer van Velzen of de heei Jeukens nader kennis kunnen maken met de mede-opvoeders van hun jongens en tenslotte hebben zy kunnen zien, wat hun jongens tijdens de handenarbeidlessen hebben ge presteerd. Nadat pastoor v. d. Waarden als voorzitter van het schoolbestuur de ouderavond met de chr. groet en een kort welkomstwoord had geopend, hield de heer v. Velzen een inleiding, waarin hy vooral het verschil tus sen het lager onderwijs en het voort gezet lager onderwijs duidelijk maak te. De benaming zou weliswaar an ders doen vermoeden, maar de V.G. L.O.-school is wat doel en methoden betreft geenszins een rechtstreeks vervolg op de lagere school. Is im mers voor de lagere school het voor naamste doel de leerlingen die hoe veelheid kennis bij te brengen, die voor het verdere leven onontbeerlijk is, dus de „basis" te leggen, de V.G. L.O.-school stelt zich ten doel de leerlingen op te leiden voor de wer kelijkheid van het leven. Na deze inleiding door het hoofd der school sprak pater J. Janssen, M.S.C. STOMP WIJK K. V. P. Op deze buitengewone vergadering, zo zei voorzitter A. L. van Wijk, bij zijn openingswoord, valt de opkomst mee. Na te hebben De Groenteveilingvereniging K. en O. hield een druk bezochte ledenver gadering onder voorzitterschap van de heer Gr. Parlevliet, die in zijn openingswoord er op wees dat 1953 wel een bijzonder jaar is geweest voor de tuinbouw in het algemeen. Er was grote wasdom en daardoor soms overvloed. Voor die bijzondere wasdom moet men dankbaar zijn. Maar voor de tuinbouw was het niet gunstig. Wat de toekomst brengen zal kan niet gezegd worden. De eer ste jaren na de oorlog waren er veelal tekorten. Die tijd is voorbij. We zullen ons nu extra moeten toe leggen op de teelt van kwaliteits producten. Voor de bewaarproducten was dit jaar ongunstig. De omzet is ruim 2 ton lager dan vorig jaar. Spr. eindigde met de wens, dat vol gend jaar betere uitkomsten zal brengen. De werkzaa.mheden van de commissie tot behoud van tuinbouw- gronden kon kort zijn. Het uitbrei dingsplan rond Vleijn Duin is voor lopig van de baan. Dat wil niet zeg gen, dat hieraan niets meer te doen zal zijn. Maar als men voldoende re kening met de belangen van de tuin ders houdt, zal men van deze niets horen. Maar braakliggende gronden dienen het eerst aan de beurt te zyn. De baten van de diverse posten ge ven als eindcijfer ƒ96.681,de lasten idem, waarin een bruto-winst geraamd worden van 2299,Op voorstel van de financiële commissie werd de post bestuursvergoedingen met ƒ500,verhoogd. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Ver volgens een reeks van verkiezingen. Het aftredende bestuurslid de heer G. van der Does werd met 93 stem men herkozen, evenzo de heer P. Noort Paulz. met 80 stemmen. Uit het voltallig bestuur werd met 106 stemmen herkozen tot voorzitter de worden gehouden in verband met de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten, gaf de voorzitter een korte uitleg over de samenstelling van de Staten en het belang voor de K. V. P. De notulen werden zonder aanmer kingen goedgekeurd. Als voorlopige candidaten zullen worden gesteld in volgorde zoals door de vergadering werd aangewezen: M. P. v. d. Weij den, A. C. Deerenberg, J. Bakker, A. Heerkens, Jhr. L. von Fisenne, P. S. van Leeuwen en F. A. de Hosson. De rondvraag bracht natuurlijk weer de Kniplaan ter sprake, alsme de de wegverzakkingen in de Stomp- wykseweg. Ock het punt „waterlei ding in de afgelegen delen" werd voor de zoveelste maal uitvoerig be sproken. Het bectuur zal trachten de officiële instanties voor dit nijpen de probleem te interesseren. Het wordt hoog tijd, dat ook de afgelegen mensen, die toch ook in deze maat schappij hun taak te verrichten heb ben in het leven, aangesloten worden op het waterleidingnet. Na een kort opwekkend woord sloot de voorzitter de vergadering. WARMOND Op 15 en 16 December jL zyn geslaagd voor het diploma Lingerie- naaien de dames: Truus v. d. Horst, Lies Wassenaar, Janny van Rijn, Le- ny Tuynman, Joke v. d. Kerkhof, Willy van Seggelen, Jeanne v. d. Zwet Martha Zwetsloot, Annie v. Moorsel, Riencke Heemskerk, Jos. Heemskerk, Annie Schrama, Ria Noordermeer, Tiny v. d. Geest, Joke Roest, Greet Weyers. Ee:i afgewezen. Voor het diploma Costumière slaag den de dames: Corry Heemskerk Nelly van Vliet, Diny Does, Joke van Leeuwen. Allen werden opgeleid aan de R.K. Modevakschool te Warmond onder leiding van de Eerw. Zuster M. Vic- torine. Moeilijkheden rond de teeltbewijzen Er wordt in kringen van jonge bollenkwekers nog al eens geklaagd, dat ze geen kansen meer krijgen. Teeltbewijzen worden weinig of niet versterkt en het enige, dat hun over blijft, willen ze kunnen beginnen, is dus teeltbewijzen kopen of huren. Maar de prijzen, die de kwekers voor deze bewijzen vragen, liggen de laatste jaren zo hoog, dat men er eigenlijk niet aan kan beginnen. Dat er ondanks deze moeilijkheden ook vandaag de dag nog kansen voor jonge kwekers zijn, maakte dr. Ver hage, voorzitter van het Bedrijfs- schap voor Sierteeltproducten, gis teren ln „De Nachtegaal" te Lisse duidelijk aan een flinke groep jon geren uit de land- en tuinbouw, le den van de L.T.J. Dr. Verhage belichtte eerst even de gang van zaken in de dertiger ja ren. In een tijd van crisis-alom, toen de uitvoer wat de kilo's betreft wel ongeveer gelijk bleef rond 45.000 ton maar terwijl men in 1930 voor 46.000.000 exporteerde ging er twee jaar later eenzelfde hoeveelheid bol len de grens over voor19 mil- lioen gulden. De maatregelen wer den dus uit nood geboren. De teelt bewijzen zijn nooit meer verdwenen en spr. meende, dat dit goed was gezien. Wanneer men bijv. vlak na de oorlog de teelt had vrij gegeven, dan was er vermoedelijk een grote vraag gekomen naar plantgoed; had men een enorme uitbreiding van de cultures gekregen, terwijl er geen vergroting van de export zou zijn geweest Men had dus dezelfde cri sis als in 1931 gekregen. Ingedijkt De teeltbeperking kan men echter nooit zo stellen, dat vraag en aan bod precies tegen elkaar opwegen. Zoiets is met een natuurproduct on mogelijk. Wèl moet de teelt zo „in gedijkt" worden, dat catastrophes als in 1931 worden voorkomen. Een teeltregeling achtte spr. ook in deze tijd noodzakelijk. Wanneer de afzet in het buitenland niet was gebonden, zouden de zaken anders staan. Dr Verhage nam natuurlijk ook de verhuur en verkoop van de teelt bewijzen onder de loupe. Men heeft gepoogd een eind te maken aan een „onjuiste" verhuur. De pogingen wa ren echter gestrand, daar scherpzin nige advocaten een contract in el kaar wisten te draaien, dat steunde op bepalingen in het Burgerlijk Wet boek en die zijn nog altijd een beetje „hoger" dan voorschriften van het Bedrijfsschap. De grootste bezwaren tegen de verhuur gelden wel die gevallen, waarin iemand kon rentenieren van de huuropbrengst van zijn teeltbe wijzen. Dergelijke mensen verdienen hun geld werkelijk slapende. Nog steeds studeert men bij het B.V.S. op mogelijkheden, om aan deze ver huur een eind te maken. Of men daarin zal slagen, meende dr. Ver hage te moeten betwijfelen. Toch heeft de verhuur van teelt- heer G. Parlevliet. Dan kwamen enkele bel angry ke voorstellen aan de orde, ingediend door de heer F. C. Meijer. Het eerste voorstel bedoelde de vaargeul in het veilinggebouw te dempen om meer ruimte te krijgen op het terrein, de brug met oprit te doen vervallen, wat ook weer meer ruimte geeft en dan een besparing van brugonder- houd. Dan een voorstel om langs het water een loods te plaatsen, die als monsterloods en opslagplaats zal kunnen dienen en dan nog een voorstel, om in series te gaan vei len opdat het veilen veel vlotter en geregelder kan plaats hebben. De voorsteller lichtte zijn voorstellen nog uitvoerig toe, maar al spoedig bleek, dat deze geen algehele instem ming hadden. Sommige leden meen den dat combineren van de ver schillende voorstellen practischer zou zijn. De meningen hierover waren niet eenstemmig. Meerdere leden voerden hierover het woord doch uit eindelijk kwam men tot de volgende slotsom: De brug met aan weerszij den de oprydyken zal verdwijnen en de loods tot opslagruimte zal er komen, Voor de demping der vaart was men niet, de leden die geregeld per schuit veilen willen via de vaart blijven veilen. Voor de neerzetvei- ling zal afhangen hoe de eerste pun ten uitgevoerd zullen worden. De mogelijkheid zal eerst onder het oog worden gezien. In de voorjaarsvei ling hoopt het bestuur met meer uit gewerkte plannen te komen ook omdat de financiële kwestie een rol zal spelen. Het in series veilen werd nog verschoven naar later. De wij ziging der statuten en het huishou delijk reglement kon niet aan de or de komen omdat het hiervoor ver eiste getal van 2/3 der leden niet aanwezig was. ZOETERMEER De ere-medaille, verbonden aan. de Orde v. Oranje Nassau, in goud is verleend aan H. Balvert, te Zoe- termeer, chef-inkoper bij de C.V. Roomboter- en kaashandel C. en A. J Noordara. bewijzen niet zulke grote vormen aangenomen als men over het alge meen wel denkt. Van het totale teelt- recht was de laatste drie jaar gemid deld 8 pet. verhuurd Ondanks alles meende dr. Verhage, dat zeker het tulpenteeltrecht dit jaar uitgebreid had kunnen worden met 5 pctl' Zijn stem was echter geweest als die van een roepende in de woestijn. De ver. „Do Tulp" had dit jaar tweemaal af wijzend geadviseerd Bij uitbreiding moet een gedeelte aan de jonge kwekers worden ge geven, maar het zou niet juist zijn om hen alles te geven. Eén puzzle Er is echter één puzzle: aan wie moet het teelt recht worden gege ven Als men een onderzoek instelt, wie er voor in aanmerking komen, dan krijgt men een ellenlange lijst, die men gezien de ^beperkte voor raad" toch niet allemaal kan helpen. Spr. raadde de jongeren dan ook aan, voor men aan moties dacht, eerst deze puzzle eens te ontwarren. Dat er ondanks alles ook vandaag jonge kwekers kans zien een be drijfje te starten bleek uit enkele interessante cijfers die dr. Verhage gaf. In 19501951 kwamen er 314 jonge kwekers bij, in 19511952 liep dit aantal op tot 389, terwijl men er in 19521953 niet minder dan 416 registreerde. In deze getallen zyn niet begrepen, de jonge kwekers, die hvacinthenteeltbewijs kregen en ook niet de gerepatrieerde militairen, die aan teeltbewijzen werden geholpen als tastbaar bewijs van de dank van het vaderland voor hun opofferingen in de Oost. Waarmee dr, Verhage maar wilde zeggen: dat mén niet te gauw moet zeggen dat er vandaag geen kansen meer zijn. De afgelo pen drie jaren, is bewezen dat ze er nog wel degelijk zijn! Na de pauze werd druk over de causerie van de (heer Verhage ge sproken. LEIDERDORP Sport op Zondag? In de raads vergadering op Dinsdag a.s. zal ge sproken worden over sport op Zon dag. Reeds eerder is in de raad hier over het woord gevoerd door de heren Kuilenberg en Broxterman, die des tijds gepleit hebben voor openstel ling van de sportterreinen op Zondag. Het college van B. en W. heeft een prae-advies toegezegd, dat heden is verschenen. Hierin geeft de meerder heid van het college te kennen tegen sportbeoefening op Zondag geen be zwaar te hebben, mits dit niet in wed strijdverband geschiedt. Aangezien de nieuwe Zondagswet de sport op Zon dag uitdrukkelijk toelaat, en op par ticulier terrein beoefend zelfs niet verboden kan worden, is de meerder heid in het college van oordeel, dat men voor de eigen terreinen van de gemeente een soepeler houding moet gaan aannemen en in deze zoveel mo gelijk de gedragslijn van de Rijkswet- gever moet volgen. Waar evenwel, na ingewonnen advies van de betrokken sportverenigingen is gebleken, dat zowel de korfbalclub Velocitas als de voetbalvereniging RCL geen prijs stellen op het vervallen van de be perkende bepaling, heeft het college van B. en W. gemeend voor te stellen, art. 3 van de Sportstichting „AL voorwaarde geldt, dat de objecten op Zondag zullen gesloten zijn", te wijzigen in „Als voorwaarde geldt, dat de objecten op Zondag niet voor wedstriiddoeleinden gebezigd mogen worden". Dit houdt in, dat vermoede lijk alleen de leden van de tennis club „De Munnik" van de ruimere speelgelegenheid gebruik zullen ma ken. Reinigingsrechten. Van Ged. St. is de goedkeuring op de begro ting 1953 verkregen. Echter wordt de gemeente in overweging gegeven rei nigingsrechten te heffen, omdat de minister van Binnenlandse Zaken zich op het standpunt stelt, dat een verzoek om verhoging der algeme ne uitkering uit het gemeentefonds niet in behandeling kan worden ge nomen, indien geen heffing van rei nigingsrechten wordt ingevoerd. Door B. en V/. is hiertegen in eerste instan tie bezwaar aangetekend wegens de hoge perceptiekosten, omdat hieruit voortvloeit de aanschaffing van vuil nisemmers en de rechten niet gehe ven kunnen worden van hen, die hun huisvuil niet meegeven. Bovendien werkt deze heffing het euvel in de hand van het wegwerpen van vuil in sloten en de Rijn. Waar de minister aan zijn eis vasthoudt, stelt het col lege voor in beginsel tot invoering te besluiten, met dien verstande, dat, als de minister op zijn standpunt te rugkomt, de raad zich het recht voor behoudt niet tot invoering der rech ten over te gaan. Raadsagenda. De raad van Lei derdorp komt op Dinsdag 22 Decem ber om 8 uur by een. Behandeld wordt o.a. voorstel overname grond van Voordorp; voorstel tot aankoop van grond van P. Overdevest en cons.; voorstel tot aangaan vaji een dading met gebrs. K. en J. van Win kel; benoeming geneesheer belast met de kosteloze vaccinatie; prae- advies inzake sport op Zondag. Lente ln December.Op de boer derij van de heer A. Bos aan de Acht- hovenerweg zijn dezer dagen twee lammetjes geboren. Ook hier Is de natuur schijnbaar In de war.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9