Kerstlente van „Bloemlust" zal op 23 December beginnen Hoge ambtenaar legde tas vol geheimen te hoog neer Ook de kapper wordt duurder Hoop van rokers vervloog De particulieren bereiden een bejaardencentrum voor Begroting '54 van Voorhout werd in een ijltempo behandeld Het wonder VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Op Woensdag 23 December a.s. rul len de poorten van de „Bloemlust- hall" in het H.B.G. te Lisse worden geopend, om de vakmensen en bloe menliefhebbers gelegenheid te ge ven van een Kerstlente te genieten. En deze lente houdt helemaal geen verband met het abnormaal zachte weer in dit jaargetijde, want zelfs al zou het vriezen dat het kraakte, dan nog zou men een bloemenweel de zien, gelijk aan de pracht van Keukenhof in het voorjaar. De grote brand, die enige tijd ge leden het H. B. G. voor een groot ge deelte verwoestte, blijkt achteraf ook zijn voordelen te hebben gehad, want zoals we al eerder schreven bij de opbouw heeft „Bloemlust" thans een tentoonstellingsruimte gekregen, die niet alleen groter is, maar ook aan de hoogste eisen voldoet. De op pervlakte bedraagt 2000 m2, welke vergroting verkregen is dank zij het feit, dat de hall drie meter breder is dan haar voorganger. Vorige week is de nieuwbouw gereed gekomen. Het begint de gewoonte te worden om ieder jaar een aantal topfiguren uit de buitenlandse vakpers uit te nodigen. Vorig jaar waren het Zwe den; deze keer zijn het drie Engel sen. Op deze wijze kan men ook in het buitenland propaganda maken voor de broeikunst. De kwekers, die op deze bloemententoonstelling met inzendingen komen, weten, wat een goede propaganda vermag. Zij bren gen er offers voor. Op de laatste ten toonstelling was er zelfs een inzen ding, die een verkoopwaarde verte genwoordigde van rond de 10.000. Er zullen weer nieuwe snufjes wor den gebracht in alle soorten bloe men, die gewoonlijk op deze ten toonstelling te zien zijn: t.w. hyacin then, narcissen, tulpen en amaryl lis. Men heeft o.a. een narcis met een rose trompet en een wit bloemdek. Het zachte weer heeft voor deze tentoonstelling geen bijzondere moei lijkheden gebracht. Over het alge meen gaat het broeien in koude stre ken het best, maar de hyacinthen en narcissen doen het goed by het hui dige weer. Bij de tulpen is het een beetje wisselvallig, maar men zal er in ieder geVal voldoende hebben. Behalve voor de mensen van het vak is deze tentoonstelling zoals de ervaring geleerd heeft ook voor „het publiek" zeer interessant. Vorig jaar werd de Kerst-tentoonstelling bezocht door ongeveer 30.000 perso nen. De opstelling van de bloemen wordt verzorgd door de heer v. d. Lee, hetgeen voldoende zegt. Op de Eerste Kerstdag en de Zondag na Kerstmis is de tentoonstelling geslo ten. De NiZHVM zal extra bussen inleggen te Haarlem en Leiden. Als merkwaardigheid zal men tij dens deze Kerstlente te Lisse bloe men kunnen zien uit bollen, die ei genlijk reeds in 1952 hadden moeter^ bloeien. Deze bollen zijn op weten schappelijke wijze „geremd", d.w.z., ze hebben niet eerder de kans gekre gen om uit te botten. Hiermede is bewezen, dat men thans 'bollen het gehele jaar door op willekeurige tijdstippen kan laten bloeien, het geen niet slechts voor de bloemist, doch ook voor het exporteren naar en planten in landen van het zuidelijk halfrond van groot belang is. De tentoonstelling zal worden ge opend door de heer Tom van Wave- ren. LEIDSCHENDAM Geb.: Cornelis J. M., z. v. J. R. v. d. Poel en J. Rutten; Elisabeth P. M. d. v. A. van der Luibbe en A. J. Th. van Es. Ondertr.: Stephanus van Rossum te Zoeterwoude en Alida Hagen; Hen- ricus J. Verver en Joanna M. Pijn- acker; Albertus J. Pijnacker en Jo hanna C. Th. Verver. Getr.: Willem Liibeton te Rotter dam en Reijntje Cuperus; Willibror- dus P. Hendriks en Petronella C. M. van Heiningen. Overl.: Anna M. Harsvelt, 61 jaar, ectg. van W. Boesaardt; Cornelia M. van der Kleij, wed. van J. W. Neder- pel, 84 jaar. VOORSCHOTEN Consultatiebureau voor zuigelingen. Vanwege de drukte met de a.s. feestdagen wordt er Donderdag vóór Kerstmis en Donderdag vóór Oude jaar geen consultatiebureau voor zuigelingen gehouden. Geb.: Paulus Bernardus Maria, z. v. H. L. Bokern en A. van der Burg; Francina, d. v. P. Noordhoek en B. Maarse en Kroon zal tarieven verhogen Tengevolge van een herziening van de op het autobusbedrijf van toe passing zijnde landelijke loonregeling stegen de kosten voor lonen en so ciale lasten per 1 Augustus j.L met circa 7 pet., terwijl deze kosten met ingang van 1 Januari a^. nog eens met 5 pet. zullen toenemen. De fa. Maarse en Kroon heeft zich hierdoor genoodzaakt gezien, om het Ministerie van Verkeer en Water staat toesteming te vragen om enkele van de lijndiensttarieven te verho gen, welk door genoemd Ministerie is ingewilligd. Met ingang van 1 Januari 1954 zullen de lijndiensttarieven van re tours, maandkaarten en weekkaarten worden verhoogd. Zoals u bekend is, worden deze ta rieven bepaald door vermenigvuldi ging van het enkele-reistarief met een bepaald getal, de zogenaamde ver menigvuldigingsfactor, welke tot nu toe van de genoemde soorten plaats- kaarten resp. 1,6, 25 en 6 bedroeg. Met ingang van 1 Januari 1954 wordt de vermenigvuldigingsfactor van deze plaatsbewijzen als volgt verhoogd. Retours van 1,6 tot 1.7. Maandkaarten van 25 tot 27. Weekkaarten van 6% tot 7. Ter illustratie van deze tarieven hoging laten wij hieronder het oude en het nieuwe tarief volgen van deze plaatskaarten van een traject, waar voor een enkele reisprijs geldt van 50 cent. Oud tarief Retours 0.80 Maandkaart 12.59 Weekkaarten 3.25 Nieuw tarief 0.85 13.50 3.50 Uit het bovenstaande blykt, dat de tarieven van de enkel reizen en scholierkaarten per 1 Januari a.s. on gewijzigd blyven. van Verstoep; Maria E., d. v. A. Ou wehand en M. E. Verlind; Magdale- na, d. v. H. van Veen en A. C. Oos- trom; Jacqueline Antoinette, d. v. A. Antonie en J. Diepeveen. Geb. te Leiden: Raymundus Johan nes, z. v. J. C. Stikvoort en M. A. G. Jerphanion; Dirk Amerik, z. v. A. van Duijvenvoorde en H. M. van Berne. POLITIE MOCHT NIET KIJKEN Keek eerlijke vinder wel?? Een hoge ambtenaar van het Mi nisterie van Oorlog wilde gistermor gen met een tas vol zeergeheime documenten in zijn auto stappen, toen hij zag, dat hij eerst even een fiets zou moeten wegzetten, voordat hij de wagen zou kunnen starten. Hy legde de kostbare tas op het dak van de auto, zette de fiets weg en reed naar de Haagse binnenstad. In het centrum mist hy iets, her innerde zich, dat hij de tas op het dak had laten liggen en moest natuurlijk ontdekken, dat deze daarvan ver dwenen was. Heel de politie kwam in staat van alarm, want de stukken, die de tas bevatte, waren niet voor de poes en r.og minder voor nieuwsgierige bui tenstaanders. Alle politieposten kregen opdracht naar de tas uit te zien en er werd bij verteld, dat niemand in de tas mocht kijken! Politie-patrouilles reden speurend de weg terug, waarlangs de hoge ambtenaar enkele minuten daarvoor gereden was, maar zij konden niets ontdekken. Toch behoefde de man niet lang in wanhoop te zitten, want vrij spoedig kwam een telefoontje van een der politieposten, die vertelde, dat de las als gevonden voorwerp bij haar was afgegeven. De politie heeft heus niet gekeken zo vertelde zy maar wat heeft de eerlijke vinder gedaan? Naast dit probleem zijn wy be nieuwd of de beloning, die het Mi nisterie van Oorlog aan de eerlijke vinder ter hand heeft gesteld of nog zal stellen, evenredig is aan de op luchting, toen de kostbare tas weer in haar bezit was. De federatie van werkgeversorga nisaties in het kappersbedrijf heeft in een onlangs in Den Haag gehou den bestuursvergadering het besluit genomen een advies aan de kappers in het gehele land te geven, de ta rieven in het dames- en herenbedrijf te verhogen. Dit omdat hiervan de noodzake lijkheid werd gevoeld wegens de a.s. huurverhoging, verhoging van lonen en sociale lasten en de te verwachten stijging van de kosten van het le vensonderhoud en de bedrijfsonkos- ten. DE AANKOOP AMBTSWONING IN ROME. Aan het hoofdstuk 3 (Buitenland se Zaken) van de begroting 1954 ont lenen we het volgende: Naar aanleiding van de vragen, welke zijn gesteld met betrekking tot de ambtswoning van Hr. Ms. am bassadeur te Rome, moge in de eerste plaats worden medegedeeld, dat het totaal der daaraan bestede kosten ad ƒ638.000 in vergelijking tot de kos ten van soortgelijke gebouwen op verschillende andere plaatsen inder daad hoog is. De oorzaak hiervan is gelegen in het zeer hoge prijspeil van onroerende goederen te genoemder plaatse. De vorige ambtswoning moest wor den verlaten, omdat de huur daarvan was opgezegd, terwijl de gevraagde koopprijs 220 millioen bedroeg. Aangezien deze prijs onaanvaardbaar werd geacht en een andere oplos sing moest worden gezocht. De beste oplossing bleek toen te bestaap in aankoop van het huidige pand, waarvoor de vraagprijs inclu sief de kosten van verbouwen en restauratie 95 millioen lire bedroeg. Door een en ander is dat bedrag ech ter gestegen tot 102 millioen lire. PARL. ENQTTêTE-COMMMISSIE. De parlementaire enquête-commis sie, die het regeringsbeleid in de oorlogsjaren onderzoekt, zag Woens dagmiddag door een besluit van de Tweede Kamer haar bestaan weer met een jaar verlengd. Zoals in vo rige jaren in December, bleek ook nu, dat de commisise nog te veel werk heeft om haar arbeid in het nieuwe jaar te kunnen staken. De commisie vroeg zelf de verlenging aan. De Rotterdamse raad staat op decorum De kwestie roken of niet roken voor Rotterdamse raadsleden na vier uur 's middags of half tien 's avonds in de raadszaal is opgelost door de herstemming van gistermiddag, die nodig was gezien het staken der stemmen enige weken geleden. De rookliefhebbers hebben nu het loodje gelegd-, want zij zijn overtroefd met 24 tegen 13 stemmen. Het decorum van de raad van Rot terdam, ter tafel gebracht door bur gemeester mr. G. van Walsum en mr. A. C. W. Beerman (CHU) zal dus niet worden geschaad. De heer J Schaker (comm. en partijlozen), die het voorstel ter tafel had ge bracht, probeerde nog zijn eventuele I tegenstemmers van tevoren tot andere gedachten te brengen, o.m. door de aandacht te vestigen op de toestand in „De stad van decorum, Den Haag", doch zonder resultaat. Gemeenteraad Oegstgeest In een antwoord op de algemene den door het vrije bedrijf te laten beschouwingen hebben B en W van Oegstgeest zo uitvoerig mogelijk de aangeroerde kwesties behandeld. Wat betreft het gesprokene over de zelfstandigheid der gemeente, merkte de voorzitter op, dat het in derdaad ontoelaatbaar is, dat, wan neer een naburige gemeente uit de kleren is gegroeid er dan wordt ge grepen naar het lijf van anderen. Binnen het raam der wet is overleg en samenwerking mogelijk. Een an dere weg is ontoelaatbaar. B en W zijn bereid in te gaan op de suggestie van mr. Valentgoed om een belangrijk bedrag te lenen en een plan te maken voor enige jaren ach tereen. Ook hij zou wensen, dat in Oegstgeest een bejaardentehuis zou komen en wil dit gaarne stimuleren. Wat de subsidie-verzoeken 'betreft: B en W hebben gemeend hier het stoplicht te moeten hanteren. Hy schaart zich ten volle achter de opvattingen van mr. Bergmeyer, t.a.v. de betekenis der gemeenten, die er eerder waren dan de staat Alle gemeenten moeten gelijke rech ten hebben en mogen moeten steu nen op de hoge overheid. T.a.v. vele in de algemene beschou wingen behandelde punten kon het college toezeggingen doen voor nader onderzoek. Bejaardencentrum In verband met het feit, dat vrij algemeen uit de raad de wens zeer uitvoeren? B en W zullen het bezien. Een belangrijk punt was nog de bouw van de brandweergarage annex Dienst van Gemeentewerken. De raad stelde prijs op een nader uit gewerkt plan en stelde voor het ont werpen daarvan een crediet beschik baar van 6000. Tot de verbreding van de Hoge Morsweg werd besloten. Geb.: Willem Fr. z. v. C. A. Kruijt, en C. J. Smit; Maria J., d. v. J. Vreeken en S. M. Karstens. Getr.: A- van der Luit en D. H. van der Zwart. OverL: Chr. E. Rozemeijer, e, v, P. M. van der Linden, 66 jaar. D. van der Klip, 73 jaar. WASSENAAR K.V.P.-FORUM BEANTWOORDDE VRAGEN. Een forum van 5 leden van de K.VJP.-fractie in de Wassenaarse ge meenteraad mr. v. Moorsel en de heer Rees van den Ende waren ver hinderd heeft gisteravond in de bovenzaal van café Beyersbergen vele vragen beantwoord. Het forum was een agendapunt op de ledenvergadering van de afdeling Wassenaar dor Katholieke Volks partij, die bijeen geroepen was voor de voorlopige candidaatstelling voor de a.s. Statenverkiezing. Dit laatste punt was snel afgewerkt. De afd. be sloot op voorstel van het bestuur de candidatuur te steunen van jhr. mr. van Nispen tot Pannerden, bur gemeester van Hillegom en de heren algemeen uu ae raaa ae wens z.eei - rwrpnhprp to Srhnnnihnven en nadrukkelijk naar voren kwam voor .*e SJKKSL? het stichten van een bejaardente huis, deed de heer N. van Weizen (Prot. Chr.) de mededeling, dat door particulieren het initiatief is geno men voor het stichten van een be jaardencentrum. De plannen zyn in een vergevorderd stadium en hij hoopte, dat de op te richten stichting spoedig nader bij B en W de plannen zal kunnen uiteenzetten. Hij vroeg bij voorbaat de Raad om alsdan de meest mogelijke medewerking te verlenen. Bedoeld is, over te gaan tot stichting van een pensiontehuis en een aantal afzonderlijke woningen voor bejaarden. In de avondzitting volgde artikels- gewijze de behandeling van de be groting. Hoewel B en W het stoplicht bij de subsidie-aanvragen niet graag buiten werking wilden stellen, zijn ziji toch meegegaan met enkele subsi dies, die zij aanvankelijk niet wilden geven. De gevraagde verhoging der subsidie t.b.v. de jeugdverenigingen kwam er niet door, evenmin die aan Reuvens. Mr. Bergmeyer boekte suc ces met toekenning van subsidié voor de Centrale van Kath. Mil. Tehuizen en van de Ned. Mil. Bond Pro Rege. Zij kregen elk 100. Op de subsidie aanvraag van de lekenspelers komt men wellicht in de loop van het jaar terug. Een voorstel van mr. Slingen- berg, om aan de raadsleden het abonnementsgeld van de telefoon te vergoeden, werd aangenomen met 96 stemmen. B en W zien in, dat de toestand van de Warmonderweg onhoudbaar is. Overleg met Ged. Staten zal worden gepleegd. Uitvoerig werd nog gesproken, in het bijzonder door de heer Van Kerk hof f (KVP), over alle kosten, die door de Dienst van Gemeentewerken zyn gemaakt, t.b.v. de openbare school. Zijn hierdoor de bijzondere scholen niet achterop geraakt? Zou het niet beter zijn de weikzaamhe- DE DOOD VAN EEN HANDELSREIZIGER Verdacht Een Nederlandse handelsreiziger, die vrij veel in het Belgische plaats je Lanaken logeerde en daar altijd hetzelfde hotel nam, werd enkele dagen geleden plotseling ziek, kon nog net naar Maastricht vervoerd worden en overleed daar kort na aankomst. Een onderzoek wees uit. dat er sporen van phosphor in het lichaam aanwezig waren en een huiszoeking in het hotel volgde, waarbij enkele geneesmiddelen in beslag genomen werden. De Belgische justitie heeft zich met haar Nederlandse collega in verbin ding gesteld om gemeenschappelijk een onderzoek in te stellen Van Leeuwen in Noordwykerhout, die reeds zitting hebben in de Sta ten. De vragen, die gesteld werden, wa ren velerlei. Vanzelfsprekend was er. veel belangstelling voor kwes ties betreffende de woningbouw. Er werd van het forum onder meer de aandacht gevraagd voor woningen voor grote gezinnen. Uit de antwoorden van de katho lieke raadsleden over het woning- bouwprobleem, dat ook vandaag in de begrotingsvergadering ter sprake is gebracht, bleek wel duidelijk, dat dit probleem de volle aandacht heeft van de K,VP.-fractie. Ook het zwembad kwam ter spra ke en de vragensteller, die het on billijk zou vinden, wanneer een eventuele exploitatietekort gedekt zou worden door een verhoging van de gastarieven, kreeg ten antwoord, dat de exploitatiebegroting noodge dwongen een slag in de lucht moest zyn. Het is niet bij benadering vast te stellen, hoeveel baden er per jaar genomen zullen worden. Over de ta rieven en over de dekking van een eventueel tekort zal te zijner tijd in de raad beslist moeten worden. De aandacht van de K.V.P.-leden werd nog gevraagd voor de behoefte aan kinderspeelplaatsen en voor de straatverlichting. Mr. P. J. M. Aal- berse, die het forum op geestige wij ze presideerde, wees er in het alge meen op, dat men niet te gauw moest zeggen „daar moet de gemeente maar voor zorgen", omdat men daardoor een bepaalde politieke par tij, die dit in haar vaandel geschre ven heeft, in de kaart speelt. In het algemeen kan men, wanneer van par ticuliere zijde goede initiatieven worden ontwikkeld, zeker rekenen op de steun van het gemeentebe stuur. B. M. C. VAN RUCKEVORSEL t Te Oegstgeest is overleden de heer Bernardus Maria Cornelis v. Rycke- vorsel uit Wassenaar. De heer Van Rijckevorsel, die de leeftijd van 68 jaar bereikte, was commandeur in de Orde van het Heilig Graf van Je ruzalem en begiftigd met het gou den kruis van Lateranen. De plech tige H. Mis van requiem zal worden opgedragen in de kerk van de „Goe de Herder" te Wassenaar op Zater dag a.s. te 11 uur, waarna circa 13.15 uur de begrafenis zal geschieden op het R. K. Kerkhof „Buitenveldert" te Amsterdam. De gemeenteraad van Voorhout kwam gisterochtend in openbare vergadering bijeen om 10 uur. Met kennisgeving waren afwezig de he ren mr Weze en Los. Hoewel de heren v. d. Lans en v. d. Ploeg het niet geheel eens waren over het voorstel, werd de verorde ning, regelende de voorwaarden en het tarief voor de levering van wa ter ongewijzigd voor de periode 1 Jan. 195431 Dec. 1955 vastgesteld. Zij hadden liever een tariefverla ging gezien alvorens met de behan deling van de begroting te begin nen, werden enige algemene beschou wingen gehouden. De voorz. der K.V.P.-fractie vond het jammer, dat er in de toelichting op de begroting zo weinig over de Woningbouw wordt gesproken. De heer v. d. Ploeg hield een zeer uitvoerige beschouwing. Hij maakte van de gelegenheid gebruik, om nog enige opmerkingen te maken. Hij sprak zijn voldoening uit aangaande de verdeling van woonruimte in 1953. Wat de woningbouw betreft kon hij geen optimistisch geluid la ten horen, te meer, daar hij niet aan den indruk kon ontkomen, dat het beleid Woningbouw steeds maar in een bepaalde richting wordt gesti muleerd met gevolg, dat het voor de minder draagkrachtige woning zoekenden steeds moeilijker wordt. Spr. was zeer tevreden, dat deze be groting reeds zo vroeg was versche nen. De post onvoorziene uitgaven van rond 20.000. vond spreker nog al hoog. Gaarne wilde hy ingelicht worden over de Stichting Openlucht theater „Overbos". Ook deze spreker was teleurgesteld dat er in het voor woord zo weinig geschreven is over de Woningbouw. De heer Eigenbrood (C.H.) kon zich aansluiten bij de woorden van de fractie-voorzitter der K.V.P. Hoopvol. Hij vond de daadkracht en besluit vaardigheid van dit college hoopvol. Spreker zag gaarne een spoedige op lossing van het drinkwaterprobleem voor de Loosterwegbewoners en een snelle verbetering van de spoorweg overgang. De voorz. dankte de sprekers voor hun woorden en las hierna het rap port van de commissie van onder zoek voor de Begroting voor. Hij dankt de commissie voor het vele werk hier aan besteed. De heer v. d. Ploeg vroeg enige in lichtingen en had enige opmerkingen over de post jaarwedden en lonen bij het Waterbedrijf en over de post onderhoud. De heer v. d. Lans vond de titel machinist-fitter voor de te genwoordige functionaris niet de juiste betiteling. Gezien zijn vele di ploma's en capaciteiten noemde hij hem liever technisch ambtenaar. Dit gaat echter niet, zodat de titel blijft zoals hjj is. Hierna werd de begroting van het Waterleidingbedrijf zJi.st. aangeno men, eveneens de Begroting van het Woningbedrijf, waarop in het geheel geen opmerkingen waren. Hoge onderhoudskosten. Ook de behandeling van deze be groting had een zeer vlot verloop. De post onderhoud lantaarns en kos ten verlichting van 5200..- ontlokte nog al enige vragen en opmerkingen, evenzo de post uitgave Brandweer. Een uiteenzetting van de voorzitter stelde vragenstellers weer tevreden. Inmiddels was het 12 uur gewor den en werd gepauseerd tot half 2. Na voortzetting kwam het „Over bos" ter sprake. Er is een Stichting „Openluchttheater Overbos" waarin zitting hebben de burgemeester, 3 leden van het W.K.H. en 3 midden standers. Deze Stichting zal binnen kort aan het gemeentebestuur ver zoeken om het Overbos te mogen huren teneinde in de zomermaanden een aantal uitvoeringen te geven. De meningen hierover waren zeer verschillend. Op 8 Jan. a.s. komen er van het college verstrekkende voorstellen ter tafel, zodat wij beter doen dit punt te laten rusten tot die datum, om dan niet in herhaling te treden. De begroting werd iy een record tijd afgehandeld en z.h.st. aangeno men. Er werd nog een voorstel aan genomen tot wijziging van de begro ting 1953 nr. 13, waarin de finan ciële consequenties van het besluit van de Raad om aan de B.N.S. de verklaring ex art. 25 der N.O.-wet af te geven, zyn verwerkt. |der liefde door Otwell Binns 8) Maar het zal je interesseren, te weten, dat er veranderingen hebben plaats gehad hier in de omgeving, terwijl jij ziek was. De oude Manola Cabados stierf in de week, dat wij naar huis kwamen en al zijn bezit tingen zijn overgegaan op zijn neef Carlos, die op het kasteel zijn intrek heeft genomen. Hij heeft elke dag, dat je ziek bent geweest, opgebeld om naar je te vragen en is uiterst belangstellend geweest. Heus? zei Stella nadenkend. Ja, kind. Je weet, dat hy nogal attent tegenover jou is geweest, en soms heb ik me verbeeld, dat hij Nou, nou, tantetje! viel Stella haar met een vage glimlach op haar bleke gezichtje in de rede. U denkt altijd dingen van die aard. Carlos en i ik zyn oude vrienden en het is heel gewoon, dat hij opbelt. Senorita Duero glimlachte. Ze was 'er, hoopte ze, in geslaagd, Stella's gedachten af te wenden van de som bere gebeurtenissen welke aan haar ziekte waren voorafgegaan. Ze ver giste zich echter en ze zou dat zelf hebben begrepen, als ze de droevige uitdrukking had gezien, die over het gezicht van haar nichtje kwam, zo dra zy de kamer had verlaten. HOOFDSTUK V Een huwelijksaanzoek Veertien dagen later was Stella Duero zover hersteld, dat zij in een tuinstoel voor het huis kon zitten. Terwijl zy nadacht over de gebeur tenissen, welke aan haar ziekte wa ren voorafgegaan, kreeg zij een man in het oog, die de oprijlaan inkwam. Zij herkende hem terstond. Het was de nieuwe bewoner van het kasteel, Carlos Cabados, en een glimlach kwam op haar gezicht, toen ze dacht aan de woorden van haar tante. Ze wist, dat het niet onmogelijk was, dat Pilar Duero's vermoeden juist zou zijn en toen hij langzaam het grintpad opkwam, beschouwde zij hem, niet voor de eerste keer, in het licht van die mogelijkheid. Carlos Cabados was groot en slank gebouwd, met fijne, scherpbesneden gelaatstrekken. Zyn donkere teint met de glanzende ogen, bijna te mooi voor een man, waren het erfdeel van zijn Castiliaanse moeder. Hij liep gracieus, en hij had iets dat vele vrouwen aantrok ofschoon mannen geneigd waren hem te fatterig te vinden. Stella, die hem van kindsaf had gekend, was zich daarvan niet bewust en haar blik was te bevangen om de verraderlijke lijnen in het knappe gezicht te zien. Zij wist, dat hij, sedert hij erfgenaam was gé worden van het kasteel en de om liggende bezittingen, een van de meest begerenswaardige partijen van de streek was geworden en zij was gevleid door de gedachte dat hij, ter wijl hy toch voor het kiezen had, zich tot haar wendde. Zy glimlachte eensklaps om haar eigen gedachte. Het was belachelijk, de tyd vooruit te lopen. Carlos werd gewaar, dat ze daar zat: hy verliet het pad en kwam over het gras naar haar toe. Eén blik op zijn gelaat zei haar, dat haar vooruitlopen tenslotte toch niet zo belachelijk was en zijn begroeting liet geen plaats voor twijfel. Wat ben ik blij, Stella, je weer op te zien! Ik kwam je tante tegen in het dorp en hoorde van haar, dat je by na beter was. Ik ben regelrecht hierheen gekomen om je mijn ge lukwens aan te bieden. Het meisje bloosde een weinig, want er was een klank in zijn stem, die meer was dan vriendschappelijk en die zy wel moest opmeiken, maar niettegenstaande dat lachte zij op gewekt. Waarom zo'n haast? Haasten is niet goed bij het warme weer van vandaag. Misschien niet, lachte hij. Maar daar heb ik niet aan gedacht. Ik dacht niet aan mezelf, maar -aan jou en aan het grote genoegen je weer te zien en te spreken. En beantwoordt de verwezen lijking aan de verwachting? vroeg zy met dezelfde opgewektheid. Zy is nog prettiger, antwoordde hy prompt. Nog veel aangenamer! Je weet niet, hoe ik op dit ogenblik heb gewacht en evenmin kun je ra den, hoe ongerust ik ben geweest tijdens je ziekte. Hy sprak met vuur en Stella wist niet wat zy doen zou of wat zij zeg gen zou op wat er nu, zoals haar vrouwelijke intuïtie haar vertelde, komen ging. De blos op haar wangen werd wat dieper, toen hij in de stoel naast haar ging zitten. In haar ver legenheid zocht zij haastig naar woorden en gaf hem geheel onopzet telijk een nieuw aanknopingspunt. Ik begrijp niet, waarom je je zo bezorgd hebt gemaakt. Neen? Dan zal ik het je zeggen, Stella, ofschoon ik denk, dat je het reeds moet weten. Je bent mij lie ver dan iemand anders op de wereld. Altijd, al toen wij kinderen waren, heb ik van je gehouden, naar je ver langd en nu ik vanmorgen de toe stemming van je tante kreeg, wil ik je vragen mijn vrouw te worden. Stella bleef roerloos zitten. Wat ze voorzien had, was zo plotseling ge komen, dat ze niet wist wat te zeg gen. Haar grijze ogen staarden in de ruimte, alsof ze de zaak overwoog en de man keek haar aandachtig aan, ongeduldig naar haar antwoord. En terwijl hy keek zag hij een ver andering komen over het lieve ge laat. De blos verdween langzaam en haar gezicht werd marmerbleek; een nadenkend fronsen rimpelde het witte voorhoofd en er kwam een be zorgde blik in haar ogen. Bang, dat haar antwoord afwijzend zou zijn, trachtte hij het voor te zijn. Alles is nu anders dan twee maanden geleden, Stella. Toen was ik afhankelijk van mijn oom, nu ben ik de heer van Montejucar. Ik kan je een huis aanbieden, dat je waardig is en een positie, die je beter zult 'bekleden dan iemand anders die ik ken. Montejucar Is niet te versma den Oh, dat is het niet, viel Stella hem in de rede. Ik denk aan iets anders. Zeg het me, zei hij snel, onge rust. Het is iets dat je hindert, dat weet ik zeker. Je gezicht verraadt het. Is er een ander? Neen, antwoordde het meisje, maar toch met iets van twijfel in haar stem, er is geen ander. Ze keek hem niet aan toen ze sprak. Haar ogen keken strak voor zich uit, maar ze zag de mooie tuin niet. In gedachten stond ze weer in het atelier bij de Place Pigalle. Op de vloer lag een dode man en naast haar fluisterde een levende man dringend: Ga heen, ga terstond heen en kom hier niet meer terug. Vlug! Wacht nergens op. Wat was die man overkomen? Waar was hy? Kon ze hem blijvend laten lijden voor een misdaad, die hy niet begaan had. Kon zij met Carlos Cabados trouwen, zonder hem alles te zeggen? Ze wist, dat ze het niet zou kunnen, maar ze kon het niet onder woorden brengen en door de verwarring in haar hoofd en hart klonk Carlos' stem nu als een ant woord op haar eigen woorden. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8