groent lalt RIJNSTREEK Korenbond Rijnstreek Verbreding van Kerkstraat kwam er gemakkelijk door Begroting van Boskoop met tekort 133.000 vastgesteld Interessante lezing over Europese samenwerking VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gisteravond werd in het parochie huis in de Groenendijk een Koren- bond-avond gehouden voor de Ko renbond „Rijnstreek". Aanwezig waren de koren van Hazerswoude Dorp, Rijndijk, Zwaantje en de Groe nendijk, Meerburg en Hoogmade. De avond werd geopend door deken Bont uit Zoeterwoude. Daarna wer den enkele gezangen uit de Nachtmis en uit de Dagmis van Kerstmis ge repeteerd onder leiding van de heer Wesseling. In de pauze werden diploma's uit gereikt aan de heren Tb. de Wit en G. v. Bennekom. Na de pauze werd onder de bekwame leiding van de heer Van Leeuwen een tiental gees- teijke liederen uit een nieuwe zang bundel doorgenomen. In zijn slotwoord wees de deken er op, dat de angers met 'n blij ge zicht en 'n goede innerlijke stem ming moesten zingen en zo goed voor bereid de Kerstdagen tegemoet moes ten gaan. ALPHEN AAN OEN RIJN ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE N.S. Donderdag herdacht de heer L. Wingelaar, adjunct-commies ten kan tore van de Ned. Spoorwegen te Al phen aan den Rijn onder grote be langstelling zijn zilveren jubileum. Tijdens de officiële bijeenkomst, welke om twee uur in het kantoor lokaal was belegd, sprak, na een korte inleiding van de heer H. v. d. Akker, een van de collega's van de jubilaris, de stationschef, de heer J. B. Woordes Spr. releveerde in het kort enkele belangrijke phasen uit de spoorman-loopbaan van de heer Wingelaar. Na eerst in Noordwijker- hout, Naarden-Bussum en Hazers woude werkzaam te zijn geweest kwam hij naar Alphen, waar hij in 1948 tot adjunct-commies benoemd werd. De chef prees da arbeidzaam heid. trouw en bereidwilligheid van de jubilaris en complimenteerde hem, zijn echtgenote, zijn beide ouders. De heer Woordes, die mede namens de directie van N. S. het woord voerde, overhandigde de ju bilaris de bekende oorkonde van de spoorwegen en de gebruikelijke en veloppe. Namens het personeel werd een rookstoel met rookartikelen aange boden en vele vrienden van hem completeerden de stoel met een twee tal bijbehorende pluche kussens. Aan mevr. Wingelaar werd een bou quet bloemen aangeboden. De heer C. Oudshoorn voerde het woord namens de bond Van Spoor- en Tramwegpers., afd. vervoer, waar van de heer Wingelaar ook deze dag 25 jaar lid is. Tot slot dankte de heer Wingelaar voor de huldiging en ge schenken. JAARVERGADERING „WILSKRACHT" De R.K. Sportvereniging „Wils kracht", welke binnenkort haar 35- jarig bestaan zal vieren, hield Don derdagavond in de Sint Josephzaal, onder voorzitterschap van de heer G. Ponsioen, haar jaarvergadering. Na een kort openingswoord hield de g a. kapelaan L. M. G. Biemans een speech, waarin hij de gedachte een gezonde ziel in een gezond lichaam door middel van de goede sport, uit werkte. Tijdens deze vergadering is gebleken, dat Wilskracht onlangs een nieuwe afdeling heef opgericht en wel voor gehuwde dames. Deze afd. is gestart met 26 leden. Ongerekend deze gehuwde dames, telt Wilskracht momenteel 200 leden, waarvan 120 meisjes en dames en 80 jongens en heren. De aftredende bestuursleden mej. Haus en de heren G. Ponsioen en J. Krumnelman, werden herkozen. De heer Ponsioen is wederom tot voorz. gekozen. Uit het jaarverslag van de penn., de heer K. Rademaker bleek, dat de ver. een klein nadelig saldo heeft. De begroting 1954, sluitende met f 1640 werd door de vergadering goedgekeurd. De jubileum-uitvoering ter gele genheid van het 7e lustrum wordt 2 Febr. in het Nutsgebouw gegeven, m. m. w van een Bonds Keurploeg heren. De feestavond voor leden, donateurs en genodigden vindt op 9 Febr. a.s. plaats in Hotel ..Cen traal". Een feescommissie, bestaande uit de heren G. Vreeswijk, N. de Heij B v. d. Steeg en B. Rozestraten houdt zich reeds bezig met de samen stelling van een programma, die de herdenking van dit feest waardig zal zijn. Met de Kerstdagen zal in de Sint Josephzaal een fancy-fair zy'n om dit jubileum kleur en cachet te ge ven. Landjuweel. Donderdagavond werd in de volledig bezette Nutszaal to Alphen aan den Rijn de tweede toneelavond gegeven in het kader van het Landjuweel, een concours van rederijkerskamers, georgani seerd door de pl. afd. van het Nuts- departement. De voorz. van deze afd., de heer W. Plomp leidde in. Als jury fun geerden mevr. Y. S. E. Wegener Sleeswijkvan Balen Blanken uit 's-Gravenhage als voorz. en de heren mr. D. Visser uit Utrecht en H. Bak ker uit Haarlem. Deze tweede avond werd verzorgd door de Koninklijke Rederijkerska mer „Jan van Bcers" uit de Dom stad, die het toneelspel in 3 bedrij ven van Denys Amiel: „Een vrouw ir. haar bloei" speelde. De regie be rustte bij de heer F. H. Ebell. BODEGRAVEN Aanbesteding. Ten gemeente huize had de aanbesteding plaats van het aanleggen van straten, rio leringen enz. op de terreinen, gele gen in het uitbreidingsplan. De uit slag luidt: Bontebal's Aannemings bedrijf, Reeuwijk 150.674; D. Bos te Amsterdam 177.800, L. v. d. Geer, Leiden f 166.400, W. Hennip- man, Leiderdorp 168.000, Gebrs. Keevel, Amsterdam 125.971, C. Langeveld te Alphen aan den Rijn 163.900, J. Mourik, Groot-Ammers 169.559, fa. D. v. d. Steen, Nieuwer- brug ƒ141.800, P. Stigter en Zn, Am- merstol f 179.760, A. Versloot, Bode graven 164.400, fa. J. Versluijs, Bo degraven 1752,210. De heer A. v. d. Poll, gemeentearchitect had een be groting van 161.150. Dammen. Voor de onderlinge competitie van de damclub O.G.B. werden de volgende wedstrijden ge speeld: C. JongeneelT. Kooistra 02; L. GoorC. v. d. Vlist 11; C. Scheer—J. v. Leeuwen 20; H. JongeneelT. Lammens 02. BOSKOOP Na veel nodige voorbereidingen is Donderdag in het Herv. Ver. gebouw een driedaagse tentoonstelling ge opend welke georganiseerd wordt door de Boskoopse Vogel ver. „Zang en Kleur" en de Boskoopse Aqua riumver. „Nymphaea". De voorzitter van de tentoonstel- lings-commissie, de heer J. G. Ro- mijn, wees er in zijn openingswoord op dat het voor de kenners en min naars van de levende natuur ver heugend was dat hier naast het grote aantal vogels, ook een uitgebreide collectie vissen te aanschouwen viel. Komende tot de vogels zeide de heer Romijn, dat de keurmeesters, de heren A. van Woesik en J. Ger- rits, him bewondering te kennen hadden gegeven bij het zien van de vogels. Dat één en ander niet over dreven was, bleek wel bij de rond gang, zelfs zij die op deze terreinen wel „iets" gewoon zijn, staken hun lof niet onder stoelen of banken. Het is ongetwijfeld een goede ge dachte geweest van beide genoemde verenigingen om deze tentoonstelling te organiseren en naar het zich laat aanzien zullen velen dit moois ko men bewonderen. 40-jarig jubielum. Ter gelegen heid van zijn 40-jarige dienst als timmerman-uitvoerder in dienst van de gemeente Boskoop, is de heer P. Lok, naast de vele blijken van be langstelling en medeleven, in een zitting van het college van B. en W. gehuldigd, hetgeen gepaard ging met het overhandigen van een couvert met inhoud. Groeiend aantal diefstallen. De enige tijd geleden door de plaatselij ke politie op heterdaad betrapte Am sterdammers blijken bij nader on derzoek nog meer op hun kerfstok te hebben. Zo hebben zij te Schoon hoven o.a. twee rijwielen gestolen, terwijl ook een partij textiel waar schijnlijk door hen is ontvreemd. De Amsterdamse politie heeft eveneens grote belangstelling voor de lang- vingers, aangezien zij ook Amster dam met hun bedrijf onveilig hebben gemaakt. „Tavenu" gaf uitvoering. Voor een overvolle zaal in het R.K. Ver.- gebouw, heeft de toneelver. „Tave nu" Woensdagavond een uitvoering gegeven, ditmaal met het voor het voetlicht brengen van het toneelstuk „Het Kind van de Buurvrouw" naar de roman „Arie" van Johan Elsen- sohn. De inhoud van het stuk, een tragedie uit het leven, die zich in Amsterdam afspeelt, werd door Ta venu op een schitterende wijze ver tolkt. Zoals gewoonlijk het geval bij Tavenu is, stond de juiste man op de juiste plaats, waaraan ook dit grote succes was te danken. Zonder onderscheid gaven de spe lers en speelsters prachtig spel te zien, waaraan de decors door de heer van Veen en de muziek die in over eenstemming van het stuk door het trio Boer-v. d. Wouden-Langeraar werd gebracht ten volle meewerkte. Voor de zoveelste maal heeft Tave nu weer bewezen dat zij voor haar taak om stukken te vertolken met „inhoud" tenvolle berekend is. De open doekjes en de bloemen, die de voorzitter, de heer C. Hoogerdijk aan de medewerkenden ter hand stelde, waren dan ook alleszins ver diend. Na afloop hield een gezellig bal vele aanwezigen bijeen. De heer J. van Bodegraven is met ingang van 15 Januari 1954 be noemd tot tekenaar 2e klasse bij de Technische Dienst van Gemeente werken en Bouw- en Woningtoezicht der gemeenten Benthuizen, Moer- kapelle en Bleiswijk. HAZERSWOUDE Prijzen Winkelweek. De prijzen, welke gedurende de winkelweek voor St. Nicolaas, door de gezamen lijke Middenstandsverenigingen te Hazerswoude Rd. en Koudekerk be schikbaar waren gesteld, zijn ge wonnen door: B. de Wit Jzn., D. Jansen, H. Schellingerhout, W v. Harskamp, J. C. Scholten, mevr. J. KroonHus, P. Verdegaal. B. de Wit Czn. ROELOF ARENDE ^PNf Bridgedrive. Op 2e Kerstdag organiseert de bridgeclub in hotel ,De Vier Heemskinderen" een bridgedrive. Voor deze Kerst drive kunnen zich nog enkele paren opgeven en wel tot uiterlijk Maan dagavond bij C. Hoogenboom of J. v. d. Meer. ZWAMMERDAM De monteur A. B. Bekker, die da gelijks met een motor naar zijn werk in Amsterdam gaat, is tengevolge van de dikke mist hedenochtend om 7 uur onder Alphen a. d: Rijn op een stilstaande vrachtauto gereden. Hij liep een hersenschudding en een gebroken knie op. Het slachtoffer is naar het St. Jozef paviljoen te Gouda vervoerd. Men vreest, dat hij ook een schedelbasisfractuur heeft. Gemeenteraad Katwijk Donderdagavond kwam de raad van Boskoop onder voorzitterschap van burgemeester Verkerk bijeen ter behandeling van de begroting 1954. De eerste agenda punten werden vlot afgewerkt. Bij de mededelingen werd een schrijven besproken van de gezamenlijke vrouwenorganisa ties, om te komen tot kinderspeel- plaatsén. Naar aanleiding van enke le opmerkingen uit de raad ant woordde de voorz., dat dit een groot probleem is, afgezien van de kosten. Het gaat er om wie de zorg voor dergelijke inrichtingen op zich zal nemen, nl ieder geval zal nader over leg worden gepleegd. Het maximum- crediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten voor 1954 werd bepaald op 200.000, aangezien B. en W. dit voorshands voldoende achten (v. j. 300.000) Hierna kwam de begroting aan de orde. Algemene beschouwingen. De heer Splinter (Prot. Chr.) open de de algemene beschouwingen. Hij constateerde, dat de uitgaven steeds stijgen, hetgeen voornamelijk een gevolg is van de onderhoudswerken aan de Boskoopse wegen en drong aan om al het mogelijke te doen de uitkering uit het Gemeentefonds te doen verhogen. De woningbouw is het zorgenkind. In 1953 kwam vrij wel niets tot stand. Spr. zou gaarne de plannen voor 1954 vernemen. Hij is van oordeel dat 'n 3e gymnastiek lokaal in de gemeente hard nodig is. De heer Bulk (WD) is als nieuw raadslid nog niet zo thuis in de be groting, maar vond, dat de post we gen wel bijzonder zwaar op het ge meente-budget drukt. De heer Noest (PvdA) sprak zijn waardering uit voor het vele werk, dat door B. en W. reeds is verricht. Het wil hem voorkomen dat de fi nanciële positie van onze gemeente, hoewel zorgelijk, toch niet buiten gewoon slecht is te noemen. Nood zakelijk blijft een extra uitkering van het Rijk. Hij had gehoopt, dat in de begroting ruimte zou zijn ge maakt voor de bouw van een nieuw tehuis voor bejaarden en de stich ting van een badhuis. De woning bouw vorderingen achtte hy nog on bevredigend. Dat B. en W. trachten het tekort op de begroting zo gering mogelijk te houden is te prijzen, maar dat daarvoor de pas ingestelde 10 verhoging op electra dienst moet doen, vond hij niet juist. Gemeentefonds. De laatste spreker is de heer Hou- dijk <KVP). Deze wijst op de vol gende punten: Samenwerking te zoe ken met die gemeentebesturen, die het plan voorstaan, al het mogelijke te doen om te komen tot beheren van het Gemeentefonds door de ge meentebesturen zelf (mogelijk door de Ver. van Ned. gemeenten) en met klem te bepleiten de geblokkeerde saldi aan te wenden voor gemeen ten met een slecht bodemgesteldheid voor herstel en onderhoud van we gen. Wat betreft de woningbouw had spr. de volgende wensen: De woningwetwoningen te laten bouwen door de woningbouwcorporaties en steeds te adviseren de woningen, met 3 of meer slaapkamers te bouwen, zodat gezonde gezinsontwikkeling mogelijk blijft. Na een korte pauze waarin B. en W. zich op hun antwoord konden voorbereiden sprak de voorzitter dank uit voor de waarderende woor den en deelde hij mede, dat alle wen sen en grieven zijn genoteerd en door B. en W. zullen worden beke ken. Wat de financiële verhouding betref moeten wij wachten op de be handeling in de Kamer. Voor de wo ningbouw 1954 is het volume nog niet bekend. Spr. durfde geen getal len te noemen, doch is niet pessimis tisch. Wat het opruimen van krot woningen betreft, dit moet geleide lijk geschieden. De toestand der we gen is een zeer moeilijke kwestie. Er wordt echter aan gewerkt. Reeds is contact opgenomen met een pol derbestuur. B. en W. streven naar een oplossing. De plannen voor een I nieuw tehuis voor ouden van dagen zijn reeds in een vergevorderd sta dium. Een badhuis is moeilijker kwestie van plaats enz. Een derde gym.lokaal werd ook reeds bespro ken. Weg naar Gouwsluis in 1956 gereed. In hogere kringen acht men een grote ontlasting van de andere ver bindingen RotterdamAmsterdam niet zo dringend, doch B. en W. voor zien een grote toename van het ver keer door Boskoop, aangezien het kortere traject voor de auto-rijders een belangrijke besparing oplevert. Wanneer dit inderdaad zou blijken het geval te zijn dan moeten voor zieningen worden getroffen anders gebeuren er ongelukken. De plannen betreffende het badhuis, speelter reinen enz. zijn buiten de wil van B. en W. door verschillende oorza ken nog niet tot uitvoering gekomen. Het bestaande zwembad zal in ver band met de Gouwe-werken door de Prov. mettertijd moeten verdwijnen doch dit zal waarschijnlijk nog niet in 1954 het geval zijn. De heer Noest merkt op dat de af- De raad van Katwijk vergaderde gisteravond en begon met de herbe noeming van de aftredende leden van de gemeentespaarbank, de heren J. Schonenberg, C. Varkevisser en P. J. M. van der Giessen. Vervolgens werden herbenoemd tot lid der com missie van toezicht op de openbare kleuterscholen te Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn, resp. mevr. A. van DuynKruyt en mevr. A. S. Stuiver—Betten. Als leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werden benoemd de heer A. Haasnoot, aftredend, en mej. P. H. van der Vos in de plaats van de heer D. van Elk, die niet meer in aanmerking wenste te komen. De heer Chr. Minnee heeft bedankt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en in diens plaats werd benoemd de heer L. van der Plas, Zeeweg 45. Het punt, benoe ming van een onderwijzer aan de O. L. school werd ingetrokken, om dat de sollicitant zich heeft terugge trokken. Het voorstel, om aan M. v. Duyn- en K. Haasnoot grond te vericopen aan de Parxlaan en Koninginneweg werd aangenomen. Het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 19o3 in verband met de ontgraving van de berghaven, werd in geheime vergadering be handeld. Het voorstel, tot onderhandse aan besteding voor venoouwing van de tekenkamer in het gemeentehuis, lokte nogal discussies uit. De heren Wassenaar, C. van der Pias, dr. Over- dij'&ing, dr. Bonefls, Jac. van der Plas, C. van Beelen en Pronk, zeiden, om verschillende reden tegen onder handse aanoesteóing te zijn, vooral ter wille van de kleine aannemers, maar het voorstel werd .tenslotte met 118 stemmen aangenomen. Ook het voorstel tot het verlenen van een crediet ad 1450, voor het instellen van een brandpiket voor de Zondagmiddagen in de zomer vond nog al bestrijding. De heren Van Diyvenbode, Wassenaar en Pronk meenden, dat het geen zin heeft. Men zou een vaste kern moeten instellen. Ook het vrijwillige komt hierdoor in het gedrang. Wethouder Bloot lichtte het voorstel nog uitvoerig toe en meende, dat een dergelijk bedrag heus wel verantwoord is. Verbreding Kerkstraat 'Na enkele hamerpunten kwam aan de orde het voorstel tot verbreding van de Kerkstraat te Katwijk aan den Rijn met bijkomende werken. De voorzitter, als minderheid in het college van B en W, meende, dat door aanneming van dit voorstel 'n levensgevaarlijke toestand geschapen werd. Het aanzien van de straat zal er ook op verminderen en het doel kan toch niet bereikt worden. Spr. meende, dat het in zekere zin 10 duizend op de straat gooien is. Een verbreding van het wegdek van 75 cm. heeft geen zin en het rooien der bomen vind spr. heel erg jammer. De heren Haasnoot, Van Beelen, mr. Van der Plas en Van der Zwan, pleit ten voor het voorstel. Aangezien de voorzitter de overtuiging heeft, dat het voorstel wordt aangenomen, zal spr. geen stemming vragen, dius werd het z. h. st aangenomen. De voorstellen tot het verlenen van diverse credieten inzake de be- gelijke ten laste gelegd, hoeften van materiaal voor diverse scholen worden alle angenomen. Ook het voorstel om een extra cre diet te verlenen van 38.000.voor de stichting en inrichting en instand houding van een Chr. school voor Lo. en Mulo. De heer Basveld vroeg voor het ge deelte Valkenburgse weg vanaf de Molen tot de heêr Noort één-richting- verkeer te willen bewerkstelligen. Levenslang in Woerdense moordzaak Vandaag heeft de Utrechtse recht bank uitspraak gedaan in de zaak van de moord op de Woerdense po litieagent A. van Eek, die in de nacht van 13 op 14 November 1952 in de uitoefening van zijn plicht, nl. toen hij de gebroeders C. J. B. en J. G. B. sommeerde van de fiets te stap pen, met revolverschoten zodanig werd getroffen, dat de agent het leven verloor. C. J. B„ oud 27 jaar, van beroep metselaar en wonende te Bodegraven, werd thans veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De eis luidde eveneens levenslange gevangenisstraf. Aan verdachte was tevens een groot aantal diefstallen met braak en der- De verdachte J. G. B., oud 25 jaar, schilder, wonende te Bodegraven, die in gezelschap van de vorige ver dachte was geweest en had deelgeno men aan de meeste der vermogens delicten, die de eerste verdachte wer den ten laste gelegd, werd veroor deeld tot zes jaar met aftrek. Tegen hem had de eis eveneens geluid zes jaren gevangenisstraf met aftrek. Mij, voor Nijverheid en Handel Voor het departement Leiden van sen. Het wordt meer en meer dui- Maak U niet ongerust/ Is de post al bij U geweest met de kalender van Verbum Dei? Dan hebt U ongetwijfeld al het luttele bedrag van 1.40 naar de giro gebracht om deze gezellige kalender tot Uw eigen dom te maken. En wanneer U al een paar da gen met spanning gewacht hebt en steeds teleurgesteld de post voorbij zag gaan, wanhoop dan niet, want er ligt nog een hele stapel voor verzending gereed en U kunt er van verzekerd zijn, dat ook U in de gelegenheid zult zijn om het bijgaande giro strookje naar de post te bren gen en daardoor niet alleen een uiterst belangrijk werk van het katholieke leven te steunen, maar tevens voor het komende jaar een aardige wandversiering te bemachtigen. werking van grote werken afhangt van de verhouding Rijk-Gemeente. Hij is van oordeel dat wij rustig door moeten gaan, ook al krijgen wij dan een tekort op de begroting. Andere gemeenten hebben dit ook gedaan en zijn toch geholpen. Hij is van mening dat de toestand der wegen mede een gevolg is van de nalatig heid uit vroeger jaren. Nu zitten wij voor de grote kosten. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting wordt weer terug gekomen op de soc. werkster, waar bij tenslotte wordt afgesproken dat B. en W. een en ander met het B.A. zullen bespreken. Tevens ontstaat een langdurige discussie over de 10% verhoging van Hét nieuwe electrici- J vrijmaken delijk, dat hierbij ook een rol wordt gespeeld door de uiteenlopende op vattingen over vrije concurrentie en ordening, ofschoon zulks bij de be staande problematiek niet noodza kelijk is het bereiken van de ge meenschappelijke markt en de har monisatie via vrij goederenverkeer strijd niet met een systeem van po sitieve sociaal-economische over- heids-politiek. Regeringen nog niet klaar. Dat de parlementariërs van de z.g.- Assemblée ad hoe wel binnen de hun gestelde termijn van zes maanden 'n ontwerp-Verdrag hebben kunnen ontwerpen, doch dat de Regeringen der zes landen de hun gestelde ter mijn van drie maanden daarna reeds belangrijk hebben overschreden, be hoeft ons niet te verbazen wanneer wij open oog hebben voor de huidige moeilijkheden van de grote partner Frankrijk. Wel zal echter juist die moeilijkheid ook de komende studies te Parijs beïnvloeden. Nederland blijft echter van mening, dat de in het plan-Beyen aangegeven weg de juiste is. de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del sprak gistermiddag tijdens een lunch-bijeenkomst in In den Vergul den Turk dr. J. Linthorst Homan, directeur voor Integratie van het Directoraat-Generaal van de Buiten landse Economische Betrekkingen. De bijeenkomst werd geleid door de voorzitter, de heer S. G. J. Verhey van Wijk. De heer Linthorst Homan wees er op, dat de studies en rapporten van de Organisaties voor Europese Eco nomische Samenwerking te Parijs en van de Economische Commissie voor Europa te Genève, evenals die van andere organen en organisaties dui delijk hebben aangetoond, dat de zwakte van West-Europa vooral uit zijn huidige structuur voortkomt en dat dus ingrijpende structurele ver anderingen nodig zijn. Ons gebied met zijn dichte bevolking en zijn ge brek aan eigen grondstoffen moet het vooral hebben van intensieve uitbuiting van zijn bodem en inten sieve bewerking van de eigen en ge- importeerde grondstoffen. Nu onze rijkdommen aan natuur en aan ka pitaal betrekkelijk gering zijn, moet hoge intensivering en specialisering van de productie-factor arbeid ons redden. Men is het er over eens, dat dit moet geschieden door vervan ging van het geldende systeem van elkaar bestrijdende nationale een heden door een systeem van onder linge wedijver en specialisatie in een gemeenschappelijke Europese markt, waar vrij verkeer bestaat van goe deren, kapitaal, personen en dien sten en die in zo open mogelijke ver binding met de buitenwereld staat. Geen funcitionele intergratie. De weg kan niet leiden langs de z.g. functionele integratie van sector naast sector, daar de sectoren onder ling afhankelijk zijn en het vooral om de opening van de markt als geheel gaat. Zulks is dan ook de conclu sie van de zes landen van het z.g. „Kleine Europa", die dankbaar zijn, j ven, is echter niet voor verandering dat zij hun Gemeenschap voor Kolen vatbaar, zo deelde men ons nader en Staal reeds hebben, doch verder mede. Ten overvloede is dit de troe- de weg der algemene integratie wil- pen nogmaals door de betrokken len volgen. Nu helaas voorlopig geen commandanten der onderdelen be- andere landen deze weg willen of vestigd. kunnen begaan, zal Klein-Eourpa de kern voor het latere grote Europa Laatste Berichten Door een communistisch georiën teerde groep is dezer dagen getracht verwarring te stichten onder de dienstplichtige militairen van enkele legerplaatsen. Door pamfletten te verspreiden en stroken aan te plak ken, waarin de indruk wordt gewekt, als zouden er nog goede vooruitzich ten bestaan, dat alle Nederlandse militairen de komende feestdagen in huiselijke kring kunnen doorbren gen, zo vernemen wij van de leger- voorlichtingsdienst. De voor de Kerst dagen en Oud en Nieuw getroffen regeling, dat 50% van de parate on derdelen paraat aanwezig moet blij- moeten vormen. De moeilijkheid ligt niet in de economische noodzakelijk heden, daar die wel worden erkend, doch in de politieke wijze waarop zij moeten worden gerealiseerd. Gemeenschappelijke markt. VwicU HAAGSE POLITIERECHTER. Paardenrennen-liefhebbers. Een transportarbeider en een los-werk- teitstarief. De leden willen deze, zo als in de vorige vergadering was be paald, het bedrijf ten goede laten komen. Na bespreking van nog enkele ar tikelen wordt de begroting van het Burgerlijk Armbestuur zonder hoof- Nederland staat op het standpunt, dat de gemeenschappelijke markt en dt daarin geldende specialisatie het man, beiden uit Haag, hadden zich beste kunnen worden bereikt door- op 12 Augustus bij de ingang van dat men een aanvang maakt met het (je renbaan Duindigt te Wassenaar vriimak-pn van w goederenver- vervoegd met oude kaartjes, die keer, welks belemmeringen destijds weer nieuw waren gemaakt. De ook de eerste stap naar afsluiting transportarbeider had.namelijk keu en isolatie der nationale markten rig netjes aan afgescheurde kaartjes hebben gevormd. Het plan-Beyen weer controlestrookjes geplakt. Hij wil dan ook eerst een Douane-Unie rekende er maar op dat men niet doen vormen. Dat is ook de methode naar de nummers zou kijken. De van de samenwerking in Benelux- hoofdcontroleur, had inderdaad niet delijke stemming goedgekeurd. Die verband geweest. Dat daarbij een naar de nummers gekeken, maar wel van de gasfabriek, welke een bedragzekere mate van geleidelijke aan- merkte hij de fraude op door aan aangeeft van 459.351,05 en waarbij passing van de nationale stelsels van de achterzijde te kijken. Bij huis- economische, sociale, financiële, fis- zoeking waren bij de transportarbei- cale en monetaire politiek moet en j der nog een voorraad vernieuwde zal ontstaan, is vanzelfsprekend, kaartjes gevonden. Sommigen willen echter die harmo-1 „Ik wilde graag naar de rennen, nisatie op het algemene of op het monetaire gebied laten voorafgaan. Vermoedelijk zullen de komende Pa- rijse studie over de Eurooese Ge meenschap juist dit verschil in op vatting moeten trachten op te de uitgaven en de inkomsten gelijk zijn wordt eveneens zonder stem ming aangenomen. Voor de begro ting van het electriciteitsbedryf werd stemming verlangd. Dit in verband met de 10% verhogingop het nieu we tarief. Bijna zou deze nog zijn verworpen aangezien de stemming tot uitslag had 76. De begroting van het waterleiding bedrijf geeft een batig saldo van 4070.op een totaal bedrag van 131.490 53; electriciteit sluit met 194.450.—. Als laatste agendapunt volgde dan nog de vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar on derwijs als bedoeld in artikel 55 bis der Lageronderwijswet. Deze werden berekend op f 29,99 voor het gewoon lager onderwijs en op 60,24 voor het Uitgebreid lager onderwijs. (Voor 1952 was dit resp. 31,87 en 53,34). TENTOONSTELLING IN HET PRENTENKABINET TE LEIDEN. In het Prentenkabinet van de Rijks universiteit te Leiden wordt tot 30 Januari 1954 de tentoonstelling „Het landschap in de Noord Nederlandse prentkunst" (eerste helft 17e eeuw) gehouden. De tentoonstelling is iedere werkdag van 14—17 uur geopend. maar had geen geld. Voetballen geef ik niks om, maar ik hou van de paardensport", vertelde hij thans voor de Haagse Politierechter. „Wat is uw beroep", vroeg de rechter. „Oorlogsslachtoffer", luidde het on verwachte antwoord. Per tram en taxi was het tweetal naar de rennen gegaan. „U had voor dat geld beter kaartjes kunnen kopen", meende de officier. Tegen de transportarbeider luidde de eis: veertien dagen gevangenis straf en tegen de los-werkman die van niets zou hebben geweten vrijspraak. Het werd voor de transportarbeiders 20.boete en veertien dagen voorwaardelijk, ter wijl de tweede werd vrijgesproken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2