S)e £cid6e(2oii4aiit Dulles zet z'n stok achter de deur Forster Dulles waarschuwt de Europese landen Amerikaans legerplan Kanselier Adenauer wil geen geneutraliseerd Duitsland Een oud karretje De stakingsdreiging in Engeland Boter aan de galg gesmeerd! Treinramp Silezië in Langzaam gezagsherstel in Atjeh Blokhut in Haagse jungle Clark in z'n eentje Directeur: C M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. rtOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L \r- 15 DECEM'^R 1953 45ste JAARGANG No. 13069 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en "Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 „Wie zelfmoord wil plegen moet dat maar alleen-doen,, De stok wordt achter de deur gezet „De Verenigde Staten zijn er niet in de eerste plaats in geïnteresseerd om door middel van de Europese Verdedigingsgemeenschap een bepaald aantal Duitse divisies gevormd te krijgen, maar wel om te verhinderen, dat de landen van West-Europa zelfmoord plegen. Als ze toch zelfmoord willen plegen moeten ze dat alleen doen." Aldus heeft de Amerikaanse' minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles op een persconferen tie na de middagzitting van de Noord-Atlantische Raad te Parijs ver klaard. „Wij willen het onmogelijk maken dat er ooit weer oorlog komt tussen Trankrijk en Duitsland", zo ging hij verder. „Mocht het ebhter onmogelijk blijken spoedig de Europese eenheid tot stand te brengen door de vorming van een Europese Verdedigingsgemeenschap, die zou worden gesteund door, en een schakel zouden vormen van, het verdedi gingssysteem van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, dan zou dit de Amerikaanse regering dwingen tot een pijnlijke herwaardering van haar Europese politiek.'' PIJNLIJKE HERWAARDERING. Dulles weigerde te zeggen tot wel ke maatregelen deze „pijnlijke her waardering" zou kunnen leiden, maar wel liet hij duidelijk doorsche meren, dat de kwestie van handha ving van Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland er een element van zou vormen. Toen hem daarop door één der journalisten werd gevraagd of de logica der omstandigheden Amerika niet zou dwingen, onder al le omstandigheden steun te geven aan zijn Europese bondgenoten, ook al kwam er geen E.V.G., antwoordde Dulles, dat de Amerikaanse regering nog geen plannen had gemaakt voor het geval de E.V.G. er niet zou ko men, omdat zij nog altijd verwacht, dat die er wel komt. Omtrent de duur van het Noord- Atlantische Verdrag merkte de mi nister op, dat bij velen het misver stand heerst, dat dit verdrag na twintig jaar automatisch zal aflopen. In feite is het verdrag van onbeperk te duur, maar krijgen de deelnemen de staten na 20 jaar het recht om met een jaar opzegging uit de orga nisatie te treden. Het leek Dulles echter ondenkbaar, dat datgene wat nu met zoveel moeite en kosten wordt opgebouwd, dan weer uit el kaar zou vallen. „Ik beschouw de band tussen ons als permanent" zei hij. De mogelijkheid van formele verlenging van de tijdsduur van het Admiraal Arthur Radfordvoorzit ter van de Amerikaanse stafchefs heeft een nieuw Amerikaans militair vierjarenplan aangekondigd, dat hij een verlaging van de mankracht de krachtigste luchtmacht ter wereld zal in stand houden Dit plan is gebaseerd op de om standigheid dat elke tak van de strijdkrachten thans in staat is een militair gebruik te maken van atoom- en dat „bij onze strijdkrachten atoom wapens en dat „bij onze strijdkrach ten atoomwapens een nagenoeg con ventioneel karakter hebben, gekre gen", aldus admiraal Radford. Het plan is ontworpen tot het fis cale jaar 1957 en voorziet in drie ver eisten: 1. De veiligheid van Amerika. 2. Strijdkrachten die agressie kun nen tegengaan in harmonie met de opvatting van collectieve veiligheid, „tezamen met onze bondgenoten in 't Verre Oosten en Europa". 3. Strijdkrachten, die de basis zul len vormen voor het winnen van een onbeperkte of een beperkte oorlog „als men ons tot oorlog dwingt". LANIEL presidentscandidaat Joseph Laniel, de Franse eerste- minister, zal candidaat <jn bij de deze week te houden Franse presi dentsverkiezingen. verdrag als tegemoetkoming aan de Franse bezwaren, wordt door de Amerikaanse regering nog niet op beslissende wijze overwogen, voegde hij hierbij. Hij vond, dat het zinloos zou zijn voor de Verenigde Staten of voor enig ander land om zich voor een periode van vijftig jaar te bin den. Toen hem daarop door een journalist werd voorgehouden, dat van Frankrijk wel wordt verwacht, dat het zich voor vijftig jaar bindt, antwoordde Dulles merkbaar geïr riteerd, dat de E.V.G. bedoeld was als symbool van permanente Europe se samenwerking en dat het Frank rijk zelf was geweest, dat dit sym bool ontworpen had. De - kwestie der Amerikaanse strijdkrachten op het Amerikaanse vasteland komt vandaag in de Noord- Atlantische Raad ter sprake. Dulles kon thans nog niet zeggen welke houding de Amerikaanse regering aanneemt tegenover de Franse wen sen op dit gebied. Wel sprak hij als zijn verwachting uit, dat er zolang de NAVO bestaat Amerikaanse strijdkrachten in Europa gestation- neerd zullen blijven. Maar hoe groot hun aantal zou zijn liet hij in het midden. Dulles sprak op zeer gematigde toon over Rusland. Hij verklaarde op grond van de rapporten der geheime diensten, dat een openlijke Russische aanval op West-Europa op zeer korte ter mijn niet waarschijnlijk is. Ofschoon de mogelijkheid natuurlijk altijd be staat. Volgens Dulles wijdt de Sow- jet-Unie zich op het ogenblik in de eerste plaats aan de consolidatie van haar eigen positie en die van de sa- tellietlanden, terwijl zij haar atomi- sche strijdkracht verder ontwikkelt en op politiek gebied pogingen doet om de eendracht in West-Europa te verstoren. Bidault legde verklaring af. De eerste zittingsdag van de Noord- Atlantische Raad was voornamelijk gewijd aan de bespreking van het rapport van secretaris-generaal lord Ismay en aan het begin van de dis cussie over de internationale politie ke toestand. Tijdens laatstgenoemde discussie legde de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault een verklaring af over de Franse hou ding ten aanzien van de E.V.G. ter wijl hij er o.a. op wees dat, als de Franse divisies die nu in Indo-China vechten in Europa waren, de ratifica tie van de E.D.G. voor het Franse parlement veel gemakkelijker zou zijn. Kapelaan C. v. Gein Zaterdagochtend is in de Maria- stichting te Haarlem overleden, de weleerw. heer C. van Gein, die ka pelaan was te Bloemendaal, waar hij tevens de zorg had voor het Provin ciaal ziekenhuis te Santpoort Kape laan Van Gein werd 23 Januari 1908 geboren en priester gewijd 23 Juli 1933. Zeventien jaar was hij op Mar tinique werkzaam, maar door een oogziekte moest hij naar Nederland terugkeren. Mgr. Huibers benoemde hem tot assistent in „Sancta Maria" te Noord wij ker hout en daarna op 5 December 1952 tot kapelaan te Bloe mendaal. CAO BRANDSTOFFENBEDRIJF. Tussen de Unie Verkeer en de werkgevers in het brandstoffenlbe- drijf is op de belangrijkste punten overeenstemming bereikt over de eerste collectieve arbeidsovereen komst, die in dit bedrijf zal worden afgesloten. Deze CAO behelst belang rijke verbeteringen met betrekking tot de lonen, de vacantietoeslag en de werkkleding, zo werd meegedeeld in een vergadering van de vakgroep Brandstoffenwerkers van de Centrale Bond van werknemers in het tran sportbedrijf. De vergadering nam het ontwerp met algemene stemmen aan. Het ligt in de bedoeling, dat de overeenkomst na goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars met ingang van 1 Januari a.s. van kracht wordt. Voor vaste en losse arbeiders komt er een vacantietoeslag van 2 pet. van het jaarsalaris. Voor de vaste arbei ders zal er bedrijfskleding worden verstrekt, bestaande uit een man chesterpak, versterkt met leren rug en schouderbekleding, alsmede een paar werkschoenen per jaar. Betref fende het zgn. kort verzuim (ibijv. bij sterfgevallen, het afleggen van examens, enz.) zijn verbeteringen aangebracht. Verder is een arbitrage regeling ingesteld, waardoor be drijf srechtspraak mogelijk wordt. De kwestie van de wasgelegenheid heeft nog de aandacht van beide par tijen. Frankrijks angst voor de E.V.G. De Westduitse kanselier Konrad Adenauer heeft Maandag op een persconferentie te Bonn na zijn te rugkeer uit Parijs verklaard, dat voorstellen om Duitsland te neutrali seren volkomen onaanvaardbaar zijn voor West-Duitsland en niet waard zijn om op de Viermogendhedencon- ferentie te Berlijn besproken te worden. In dat geval, betoogde Adenauer, zou Duitsland spoedig een satelliet staat worden en als Duitsland een maal ten onder was gegaan, zou het met de andere Westelijke staten van Europa eveneens gedaan zijn. Adenauer noemde voor de Franse aarzeling het E.V.G.-verdrag te rati ficeren de volgende vier redenen: 1) Tegenzin tegen het afstand doen van het Franse nationale leger. „Dat valt te begrijpen", zei Adenauer, „maar de Fransen moeten er van overtuigd worden dat in geval van ^dringende noodzaak zelfs traditie over boord gegooid moet worden". 2) De Fransen vrezen betrokken te zullen raken in een oorlog om ver loren Duits gebied te heroveren. „In Duitsland denkt zelfs niemand aan zo'n lichtzinnig avontuur, zelfs niet Bij het Hongaarse dorp Budakalasz is bij opgravingen een kleimodel van een wagen gevonden, dat onge veer vierduizend jaar oud moet zijn. Uit deze verrassende vondst blijkt dat wagens, volgens het model voor zien van vier wielen zonder spaken, veel eerder in Europa bekend wa ren, dan men voorheen meende. In het Oosten en Voor-Azië was de wa gen veel vroeger bekend. Het oudste tot dusver bekende wa genmodel, dat indertijd in Zuidslavië werd gevonden, dateert uit de brons tijd en is naar schatting od zijn minst duizend jaar jonger dan het Hon gaarse model. in Oost-Duitsland", verklaarde de kanselier. 3) Vrees voor economische druk. Er leefde vrees onder de Fransen dat de Duitsers, dank zij hard werken, niet „gemakkelijk" zouden zijn in de Europese gemeenschap. Maar, be toogde hij, waar huizen, industrieën en goederen door oorlog verwoest zijn, bestaat een- krachtige drang naar werk om een menswaardige le vensstandaard te bereiken. 4) Vrees, dat Frankrijk zou ophou den een wereldmogendheid te zijn en slechts een Europese mogendheid zou worden. Frankrijk zou echter, zo ver volgde Adenauer zijn overzeese rijk behouden en daar zijn verantwoor delijkheden hebben. Duitsland zou in internationale aangelegenheden niet zulk een gewicht in de schaal leggen. De a.s. viermogendenconferentie in Berlijn zou de eerste conferentie van die aard zijn, waarbij de Weste lijke mogendheden hadden gehan deld „in algehele overeenstemming" met Bonn. Het Westen zou geen vitale beslissingen nemen zonder West-Duitsland te raadplegen, zei Adenauer. Zondagmiddag arriveerde een ton rond Belgisch madammeke aan de scheidingslijn, die ons nationaal be sef moet wakker houden, en wilde zich in 't Belgische begeven De dou anebeambten konden haar verschij ning niet licht vergeten. Niet ten on rechte vermoeden zij dat de dame iets in het schild voerde. Zij werd binnengeroepen om gevisiteerd te worden, zoals dat met een inschik kelijk woord heet. Nu daar had ze geen bezwaar tegen „maar eerst even naar het toilet zulle". Even la ter keerde ze aanmerkelijk verma gerd terug. De beambten bekeken haar bezorgd en peinzend. Bij het onderzoek werd niets gevonden, wel bemerkte men enige uren later, toen het madammeke aan haar familie al lang een sterk verhaal verteld had, dat de W.C. verstopt was. Met room boter zoals later een aannemer con stateerde en de beambten herinner den zich weer het boterton-ronde da metje, dat zonder Hauser-dieet zo belangrijk opgeslankt was Nog geen overeenstemming De Britse nationale vakbond van spoorwegarbeiders heeft Maandag be sloten de stakingsoproep voor 20 De cember uit te breiden tot het perso neel van de Londense ondergrondse spoorwegen, dat is aangesloten bij de vakbond. Eerste-minister Churchill heeft Maandag zijn kabinet in een spoed zitting bijeengeroepen in verband met de stakingsoproep. De minister van arbeid heeft daar verslag uitgebracht over het verloop van de besprekingen, die hij in de loop van de dag gevoerd had met de Britse transportcommissie en met de betrokken vakverenigingen. Deze besprekingen zou vandaag (Dinsdag) worden voortgezet. De spoorwegarbeiders wensen een 15 procent loonsverhoging, terwijl de spoorwegen bereid zijn een verho ging van 4 shilling toe te staan en het gehele loonbeleid te herzien. Dit voorstel van de spoorwegen is door geen der betrokken drie vak verenigingen aanvaard. Een staking zou de postdiensten stilleggen die elke Kerstmis vier vijfde van de 625 millioen brieven en kaarten en 10 millioen pakjes bezor gen, welke dan door de Engelsen worden verzonden. De voedselvoorziening zal in ge vaar worden gebracht, vooral wat betreft vis en melk, terwijl het werk in de kolenmijnen spoedig zou stil staan, daar de mijnen niet over vol doende opslagruimte beschikken. Nabij Waldenburg, in het Silezi- sche kolengebied, dat thans bij Po len hoort, heeft onlangs een zeer ernstig spoorwegongeluk plaats ge had. Twee treinen, die een groot aantal arbeiders vervoerden, zijn in volle vaart op elkaar gereden, waar door 50 mensen werden gedood en ruim 100 gewond. Onder de slachtoffers bevonden zich vele Duitse mijnwerkers en ar beidsters uit fabrieken te Landshut. De Poolse bladen hadden over dit ongeluk, dat aan een verkeerde sein- stand te wijten schijnt te zijn, niets gepubliceerd. Nabestaanden van de slachtoffers, die naar West-Duitsland kwamen, hebben er echter melding van ge maakt. Vacantieverblijf van het Koninklijk gezin Ir. Hotel Adler (Grindelwald) zal de Koninklijke Familie dit jaar haar wintersportvacantie doorbrengen. Hotel Adler verwacht H. M. de Ko ningin en de vier Prinsessen op 28 December te kunnen ontvangen, terwijl I rins Bernhard, die per auto reist, eerst enige dagen later zal arriveren. Hotel Adler, ideaal gelegen, in de „schaduw" van de Wetterhorn. POST VOOR KOREA. Post voor militairen van het aan vullingsdetachement bestemd voor het Nederlandse Detachement Ver enigde Naties, die op 12 December j.l. naar Korea zijn vertrokken, moet op 15 17 en 21 December a.s. in Ne derland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt luiden: Rang, naam, voorletters, legernum- V.N. Op uitreis naar Korea, Amster dam, Schiphol, militair. De namen van het schip en de tus senhavens mogen NIET worden ge noemd. Burgerlijk bestuur hervat De gouverneur van Noord-Suma tra, Amin Nasoeion, heeft verklaard, dat het herstel van het gezag in At jeh voortgang vindt De gouverneur bevindt zich in Djakarta om rapport uit te brengen over de toestand van de oliebronnen in Noord-Snmatra te bespreken. De gouverneur zei, dat het burger lijk bestuur in Atjeh hersteld is. In Oost-Atjeh is militaire bijstand niet meer nodig. In West- en Zuid-Atjeh zal de militaire bijstand op 16 De cember worden opgeheven. Men hoopt, dat in centraal-Atjeh de vei ligheid spoedig zal zijn hersteld. De ZONDER RODE AMBTENAREN De Amerikaanse minister ven Jus titie, Herbert Brownell, heeft in een radiorede verklaard te geloven, dat thans alle federale ambtenaren met communistische neigingen ontslagen zijn. Sinds Eisenhower aan het bewind is zijn 1.456 van communistische ge zindheid verdachte ambtenaren ont slagen. gouverneur zei, dat in Noord-Atjeh, Atjeh Pidie en Groter Atjeh nog steeds ordeverstoringen plaats vin den. De bende van Daud Beureuih heeft sinds het leger Tangsi, Takengon en Geumapang heroverd heeft, geen hoofdkwartier meer, aldus de gou verneur, die voorts verklaarde, dat er door particulieren pogingen zyn ondernomen om met Daud Beureuh in contact te komen. Deze contacten werden gelegd door Moh Djoened. De heer Amin Nasoetion zei, dat hij hiertegen geen bezwaar had, mits deze personen dit deden „op hun eigen risico en hun eigen verant woordelijkheid". Op een desbetref fende vraag antwoordde de gouver neur, dat hij bereid was Daud Beu reuh „voor besprekingen" te ont vangen Hij was echter niet bereid vredesvoorstellen of iets van dien aard te doen. Door vrijwilligers in half jaar gebouwd De droom van iedere jongen- „Een echte blokhut in een echte jungle", is Zondagmiddag een stukje werke- Iijkhed geworden. Aan de rand van Den Haag heb ben circa 60 vrijwilligers gedurende een half jaar lang hun vrije avonden en Zaterdagmiddagen besteed aan de bouw van deze blokhut. De feestelijkheden, ter gelegen heid van het aanbieden van de blok hut aan de .Eijmardgroep" van de R.K. verkenners, in Moerwijk-Den Haag, werden geopend met een H. Mis, opgedragen door de aalmoeze nier, pater J. Derijks, waarna een gezamenlijk ontbijt van alle mede werkers en de voltallige leiding van de groep volgde. De „Eijmard-clan", zoals de blok hut genoemd is, is geheel van rond- De president van het Amerikaanse Hof van Appèl in Duitsland, William Clark, die door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington is geschorst, heeft in weerwil van dit feit een terechtzitting gehouden. De rechtszaal puilde uit van de verslaggevers en fotografen. De door Washington gezonden opvolger van Clark rechter Carl W. Ful'gham, was niet aanwezig. Clark kwam de zaal binnen in zijn zwarte toga en met een grimmige uitdrukking op zijn gelaat Hij be gon een zaak te behandelen, waar van zijn opvolger, Fulgham, de be rechting had uitgesteld tot 18 en 19 Januari. En de verbeten rechter was geheel alleen, omdat de andere le den van het Hof niet hadden willen verschijnen. „Ik beschouw het besluit, de be handeling van de zaken, die voor vanmorgen op de rol stonden, te ver dagen, van nul en gener waarde om dat het mijn handtekening niet draagt", zo begon Clark. ,.Ik kan echter de overige rechters niet dwin gen aanwezig te zijn. Ito betreur het in hoge mate, dat zij de bevelen van het departement van Buitenlandse Zaken hebben opgevolgd, en niet bereid zijn te handelen zoals vrije en onafhankelijke rechters behoren te doen". Ihout vervaardigd en heeft een leng te van 18 meter. Dit onderkomen voor circa 150 welpen, verkenners en voortrekkers. I kan in enkele minuten door grote schotten in 3 lokaliteiten verdeeld worden. Het interieur is geheel in overeenstemming met de omgeving en het doel waarvoor het gemaakt is. De kroonlampen, de „paalkop pen-vloer en vooral de open schouw geven de jongens de juiste sfeer van een volmaakte blokhut. Ook de om geving, het „Eijmardbos", gelegen aan de Gunterssteinweg, dat een stukje ongerepte natuur bevat, biedt de jongens ten volle gelegenheid om i het spel van verkennen in al zijn geledingen te beleven. Bij de openingsplechtigheid in de middag, waarbjj pastoor Loerakker de hut inzegende, ontving de groeps leider, uit handen van de districts commissaris van Den Haag de „Woodbadge"-onderscheiding, als blijk van zijn buitengewone leiding in deze nog jonge verkennersgroep, die nu reeds de 2e plaats op de rang lijst in district den Haag inneemt. GHESELLEN VAN DE SPELEWEI I PER 1 JANUARI OPGEHEVEN. I Na veertien jaar lang ongeveer I vierduizend voorstellingen kris kras I door ons land gegeven te hebben in I de' grootsté steden en de kleinste ge- Ihuchten, wordt per 1 Januari a.s. de 'speelgroep „De Ghesellen van de Spe- lewei" van Ons Lekenspel te Bussum ontbonden. De groep trad in circa vijf en twintig honderd plaatsen van ons I land op en droeg bijzonder veel bij tot verlevendiging van het Katholieke amateur-toneel. De werkzaamheden van Ons Lekenspel, onder leiding van Anton Sweers, vinden normaal voort gang. BRANDSPUIT DEFECT. Vier huizen in Ammerstol werden gisteravond een prooi der vlammen, toen de brandspuit van de Ammer- stolste brandweer, na een kwartier water te hebben gegeven, defect raakte. De brand, die uitbrak in een wo- ring aan de Achterweg, breidde zich al spoedig uit naar de belendende woningen, zodat in korte tijd vier woningen in vlammen stonden. De defecte brandweerinstallatie weigerde water te geven, zodat de spuitgasten lijdelijk moesten toezien hoe vier gezinnen dakloos werden. Assistentie van de korpsen uit Schoonhoven, Berkenwoude en Berg Ambacht kwam te laat. In Juni was het kouder In het Britse weerbericht van gisteren wordt terloops opge merkt: De temperatuur is van daag vijf graden hoger geweest dan tijdens de Kroningsdag op 2 Juni. Het kwik steeg die dag niet hoger dan 46 graden Fahrenheit. Vandaag, 14 December, wees de thermometer in Londen 51 gra den Fahrenheit. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). PLAATSELIJK MIST. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte regen. Plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. 16 Dec.: zon op 8.43 en onder 16,29; maan op 13,21 en onder 3.51 uur. Het weer in Europa HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. onbewolkt 3 C. geheel bew. 4 geheel bew. 4 zwaar bew. 3 mist 8 regen 6 zwaar bew. 10 zwaar bew. 10 zwaar bew. 9 regen 5 regen 11 licht bew. 4 on bew. 2 nevel 2 mist 3 nevel 0 nevel 4 geheel bew. 5 geheel bew. 0 licht bew. 0 zwaar bew. 12 Korreltje Gewoonte wordt door gewoonte overwonnen. Thomas a KempU.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1