S)e CcidóeSoii^cmt Parijs centrum van diplomatieke activiteit DEAN Adenauer gerustgesteld door Grote Drie de Waar bleef die boter? Grote orders voor Amerikaanse troepen in Duitsland geboekt De NAVO gaat 5 milliard bezuinigen Luchtmacht moet versterkt worden Dean kwaad weggelopen Aardbeving in Ecuador Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAAK 45ste J.' R 1953 No. 13068 gaf er de brui aan Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprgr f 0.47 p. w., f 2.p. mud., f 6.— p, kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 In Berlijn zullen zij rekening houden met de Duitse belangen Parijs is dit weekeinde het centrum geweest van intensieve diplomatieke activiteit. De staatslieden van het Westen, die in groten getale te Parijs bijeen zijn voor de ministeriële bijeenkomsten van de Raad van Europa en van het Noord-Atlantische Pact, hebben de pauze tussen deze beide sa menkomsten benut voor onderlinge besprekingen, welke zich op één on derwerp concentreerden: de komende bijeenkomst van de Grote Vier in Berlijn. Het drukst van allen was de West-Duitse bondskanselier Adenauer in de weer, die achtereenvolgens sprak met de ministers Bidault, Eden en l oster Dulles. Eindresultaat dezer besprekingen was, dat over alle vraagstukken, die Duitsland betreffen, en straks in Berlijn ter tafel zullen komen, overeen stemming is bereikt tussen Adenauer en de Westelijke Drie. Frankrijk, Engeland en Amerika hebben zich verplicht voor en tijdens het gesprek met Molotof volledig overleg met West-Duitsland te plegen. Eden en Dulles gaven Adenauer de uitdrukkelijke verzekering, dat zij in Berlijn niet zullen instemmen met het afstand doen van het Europese leger. kingen met de Russen in Berlijn zal vasthouden aan zijn program van Europese integratie. Deze uitlating wordt opgevat als een geruststelling aan Adenauer, maar aan de andere kant wordt de waarde van. deze verklaring in twij fel getrokken. Bidault sprak als Frans minister, maar gezien de parlementaire tegen stand in z'n land tegen het Europese leger en de tegenstellingen tussen Bi dault en Laniel, is tevens de vraag gerezen, in hoeverre Frankrijk deze belofte straks in Berlijn waar kan maken. Officieelg: ng het gesprek tussen Adenauer eri Bidault weer over de Saar. Maar op de achtergrond stond toch ook hier weer de Berlijnse con ferentie. Adenauer was met bezorgd heid in het nart naar Parijs gereisd, omdat hij vreest, dat de Duitse be langen straks in Berlijn in de ver drukking zullen komen, wanneer de Fransen uit vrees voor het Duitse gevaar geneigd zouden zijn een ge willig oor te lenen aan de Russische pogingen tot toenadering met Frank rijk. Daarom heeft hij tijdens zijn be sprekingen met Bidault getracht Frankrijk bij herhaling van Duits- lands goede bedoelingen te overtui gen. Met het Saarprobleem zelf werden overigens weinig of geen vorderin gen gemaakt. Een datum voor een nieuwe bespreking tussen beide staatslieden werd niet vastgesteld. Officieel h^eft Bidault (in een rede voor de min.stens van de Raad van Europa) de, voornamelijk voor Ade nauer bestemde, verzekering gege ven, dat het Westen bij de bespre- 20 Schóól-installaties van Vaticaan voor rampgebied Op 19 December zal de Paus op het Vaticaans spoorwegstation een wagon goederen voor de Nederlandse Noodgebieden zegenen. Deze wagon houdt in: meubelen, alsmede volle dige inventaris, voldoende om twin tig scholen uit het door de waters nood getroffen gebied te installeren. Zoals bekend, heeft de voorzitter van de pauselijke hulpcommissie, mgr. Baldelli, tijdens het bezoek, dat hij in Februari aan Nederland ge bracht heeft, met de Nederlandse re gering de afspraak gemaakt, dat goe deren of geld aan de getroffen ge bieden zouden worden gezonden, zo-r dra Nederland zijn behoefte nauw keurig kende. Ingevolge deze over- Dat belooft wat voor Kerscmis De vakbond van de arbeiders bij de Britse spoorwegen (N.U.R.) heeft gisteravond besloten volgende week Zondag (bij het begin van de Kerst week) in staking te gaan, om de eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten. De Britse regering zal vermoede lijk ingrijpen, om een ontwrichting van het spoorwegverkeer, dat juist in de Kerstweek zeer intensief is, te voorkomen. De leiders van de N.U.R. zullen morgen beslissen, of zij een verzoek aan de vakbond van de Londen se transportarbeiders zullen zenden, eveneens in staking te gaan. Douane nam hem meel Zaterdagmiddag hield een Belgi sche douane-ambtenaar een groepje Belgen aan, die nabij het Nederland se Putte de grens overgestoken wa ren en zoals uit de controle bleek met eeh flinke hoeveelheid Hol landse boter naar hun vaderland wilden terugkeren. De boter werd allemaal netjes in beslag genomen en de mannen moes ten allemaal op de douanepost blij ven, behalve eentje, want hoe de douane ook zocht, zij kon bij hem geen boter vinden. Nu, de commies vond het maar een vreemd geval, doch daar de man heus geen boter had, mocht hij ver der. Toen de speurende douanier des J avonds thuiskwam en zijn fiets in 1 het schuurtje wilde zetten, vond hij dat zijn fietstas zo eigenaardig bol stond. Hij maakte de tas open en daar rolde de verse boter uit, die hij die middag tevergeefs bij de onschuldige Belg gezocht had De Britse vorstin en haar gemaal Succes voor Ned. zuivelindustrie Melk in dozen De N.V. Sterovita is er voor de nchtste achtereenvolgende maal in Naast het overleg tussen Adenauer geslaagd, zeer belangrijke contracten en de Westelijke Drie had een onder houd tussen de Italiaanse premier Pella en minister Bidault plaats. Onderwerp van dit gesprek was ook al weer de Berlijnse conferentie en verder de kwestie-Triëst. Pella zou de Franse minister verzekerd hebben van ltalië's bereidheid, over dit probleem aan de conferentietafel plaats te nemen. voor de duur van een half jaar af te sluiten met het hoofdkwartier van de in Europa gelegen Amerikaanse strijdkrachten over de levering van Nederlandse melk en melkproducten. Met ingang van 1 Januari a.s. zal door de Domo-Sterovita-combinatie per week een hoeveelheid van 700.000 li ter melk en melkproducten worden geleverd. De Noordatlantische Verdragsorga nisatie (NAVO) zal haar begroting voor het volgende jaar met ongeveer 7% ,5 milliard inkrimpen, zo vernam Reuter aan de vooravond van de bijeenkomst van de Atlantische ministerraad, die vandaag in Parijs wordt geopend. De ministers van 14 landen zullen met de komende vier- mogendheden-conferentie te Berlijn in gedachten, proberen te bepalen in hoeverre de kracht van de NAVO van invloed is op de politiek van de Sovjet-Unie. Het jaarlijkse rapport van de se- aankomst arriveren thans een eerste cretaris-generaal van de NAVO, lord zending meubelen en schoolgerei. Bijl Ismay, zal uitwijzen dat de NAVO de zegening, welke de paus Zaterdag 40 parate divisies tot haar beschik- verricht, zullen de 'Nederlandse ge-king heeft. De divisies te land zullen zant bij het Vaticaan, jhr. mr. Mare het volgend jaar min of meer op peil van Weede, mgr. Baldelli en vele blijven, maar de luchtmacht en de leden van de Internationale Caritasreserves zullen versterkt worden, te Rome aanwezig zijn. I Lord Ismay heeft gisteravond op Ministers aan boord van „De Ruyter' Een achttal ministers hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Hr. Ms. „De Ruyter", toen deze aan de werf Wilton Feyenoord te Schiedam ge meerd lag. Na een begroeting in de hut van de commandant, kapt. ter zee W. J. Kruys, maakten de ministers en de staatssecretarissen, die met hen meegekomen waren, een rondgang over de oorlogsbodem. Minister-presi dent dr. W. Drees, die mede van de partij was, verlaat de geschutstoren van een 15 cm. kanon. Links de minister van buitenlandse zaken Mr. J. W. Beyen, tezamen met de commandant van de „De Ruyter". een persconferentie verklaard, dat de NAVO-strijdkrachten op het ogen blik voldoende zijn om agressie af te schrikken, maar niet voldoende om de Sovjet-Unie te beletten West Europa onder de voet te lopen. De NAVO heeft een studie gemaakt van burgerlijke verdediging met inbegrip van bescherming tegen atoombom men en gifgassen. Als het EDG-ver- drag bekrachtigd is, zal het defensie programma van de NAVO geweldig versterkt worden, aldus lord Ismay. De doelstellingen voor 1956 zouden voorzien in een Westduitse strijd macht van 12 divisies. Reuter vernam, dat hij in zijn jaar lijkse rapport uitgaven van 65 mil liard dollar zou aanbevelen (vorig jaar 70 milliard). Russische expeditie mislukte De Zweedse bergbeklimmer An ders Bolinder, de leider van een Zweeds-Italiaanse expeditie naar het Andes-gebergte in 1952, heeft volgens „Svenska Dagbladet" meegedeeld, dat een jaar geleden een Russische expeditie heeft geprobeerd de Mount Everest van het Noorden uit te be klimmen. De poging werd opgege ven nadat zes leden van de expedi tie vier ervaren klimmers en twee geleerden op de hellingen van de berg waren verongelukt. Op 18 October 1952 vertrok de Russische expeditie per vliegtuig van Moskou naar Lhasa in Tibet. Men wilde trachten de Engelsen en Zwit sers in de race naar de hoogste top ter wereld voor te zijn. De expeditie bestond uit 32 specialisten, zorgvul dig uitgekozen uit een groep van 150, die maandenlang in Pamir, Russisch Azië, hadden geoefend. Een maand na aankomst in Lhasa bereikte te ex peditie Neuslon, een klein dorp op de Noordelijke helling van de Mount Everest. Op 27 December keerde zij naar Lhasa terug en rapporteerde, dat zes leden tijdens de beklimming waren verdwenen en men ze niet terug had kunnen vinden. Toen de expeditie drie dagen in Lhasa had uitgerust, kwam uit Mos kou order, dat een uitgebreid onder zoek moest worden ingesteld. De ex peditie beklom opnieuw de Mount Everest en zocht 18 dagen lang in ver blindende sneeuwstormen en ver lammende koude naar de vermisten. Men bevond zich op een hoogte tus sen de 6900 en 7800 meter en dat in de verschrikkelijke stormperiode van de wintermaanden. Van de zes ver misten werd echter geen spoor ^ge vonden en tenslotte keerde de expe- ditie via Lhasa naar Moskou terug Twee van de Tibaanse gidsen vlucht ten over de Himalaya en verfeldéiv aan autoriteiten in Khatmandoe wat er was gebeurd. Bij het ingaan van de nieuwe con- tracperiode zal een belangrijke wij ziging komen in de manier waarop de order wordt uitgevoerd. Via de Sterovitafabriek te Dordrecht zijn tot dusverre melk en melkproducten tot een hoeveelheid van 300.000 1. in pa- pierverpakking geleverd voor ver-1 koop in de winkels van het Ameri kaanse leger. De legerleiding van de Amerikaanse strijdia-achten in Euro pa heeft thans besloten óver te gaan tot het verstrekken van melk en melkproducten in papierverpakking rechtstreeks aan de troepen. De over wegingen die tot dit besluit hebben geleid zijn onder andere dat het sta tiegeld op de emballage bij het ge bruik van papierverpakking komt te vervallen, dat breuk van flessen wordt uitgeschakeld en dat een aan zienlijke besparing op vrachtkosten worden bereikt. Ook melk voor Canadezen. Een batterij van vier zeer moder ne Amerikaanse machines voor het „verpakken-van-melk-en-melkpro- ducten-in-papier" zal er in het Ste- rovitabedrijf te Dordrecht voor zor gen dat de Nederlandse melk naar de Amerikaanse bases in Duitsland, Frankrijk, Engeland kan worden ver voerd. Dit vervoer zal geschieden in gekoelde ruimte in trein, per boot of vliegtuig. Dezlfde fabriek is er bovendien in geslaagd contracten af te sluiten voor de levering van melk en melkproduc ten aan de Canadese luchtmacht in Europa. Ook Nederland krijgt melk in dozen. De levering van melk, room, kar nemelk, chocolademelk, yoghurt, „cottage cheese" en „cream cheese" aan de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en de Canadese luchtmacht in dit werelddeel zal Nederland in de eerste helft van 1954 in totaal 3.000.000 dollars opleveren. Behalve door Nederland zal een deel van de levering worden ver zorgd door Denemarken, Duitsland en Frankrijk. De belangstelling van de Amerika nen voor de verpakking van melk in papier moge blijken uit de stijging van de hoeveelheid melk en melk producten in papier van ruim 80.000 liter per week tot ca. 700.000 liter per week. Overwogen wordt het principe van de verpakking van melk en melkproducten in papier ook voor af levering in Nederland toe te pas sen. Het kan op dit ogenblik nog niet worden gezegd wanneer dit in ons land zo ver zal zijn maar verwacht wordt dat dit in de naaste toekomst zal worden verwezenlijkt. Ook orders voor andere fabrieken. Ook de N.V. Intermelk is er in ge slaagd een belangrijk contract voor de levering van Nederlandse melk en melkproducten af te sluiten met het hoofdkwartier van de in Europa ge legerde Amerikaanse strijdkrachten. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de ze industrie gedurende een half jaar per week ca. 300.000 liter melk en melkproducten afleveren, plus de room. Het is voor de derde keer dat de N.V. Intermelk een dergelijk con tract heeft gesloten. Deze naamloze vennootschap wordt gevormd door de Sierkan te 's-Gravenhage, de Camiz te Arnhem en de O.V.V. Moba te Amsterdam. Een millioen liter per week. Uit de thans beschikbare cijfers blijkt dat in de eerste helft van 1954 elke week in totaal ca. 1.000.000 liter Nederlandse melk en melkproducten naar de genoemde buitenlandse mili tairen zullen gaan. Het aandeel van de twee vermelde Nederlandse com binaties samen in deze leverantie is groter dan de hoeveelheid die Duits land, Frankrijk en Engeland teza men leveren. De Koningin van Groot-Brittannië en haar gemaal, de Hertog van Edin burgh gefotografeerd, staande in de grote ingang van het Buckingham Palace te Londen. De foto werd gemaakt door Baron. De Koningin draagt een gele tullen avondjapon, geborduurd met mimosatakjes en bezet met gouden lovertjes. Zij draagt de ster, en het blauwe lint, behorend bij de Orde van de Kousenband. Het diamanten collier is een huwelijksgeschenk van de Nizam van Hyderabad, evenals de tiara, die zij ten geschenke kreCg van Koningin Mary. De broche, de armband, de oorversieringen en het platina polshorloge zijn ook gezet met diamanten. De Hertog van Edin burgh draagt het uniform van Admiraal van de Vloot; sinds de Hertog zijn vliegbrevet heeft gehaald, heeft hij het vlieginsigne op zijn mouw. Het werd hem te bar Arthur Dean, de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de onderhande lingen te Panmoendjon, is Zaterdag uit de vergadering met de communis tische delegatie weggelopen. Tijdens de vergadering van Zaterdag had Dean er de Noordelijken en Chine zen van beschuldigd nog steeds Ame rikaanse en Zuidkoreaanse krijgsge vangenen vast te houden. Daarop repliceerde de communis tische onderhandelaar ,Ki Sokbok, met de vraag, of Dean werkelijk de zeventien geallieerde landen verte genwoordigde. Daarbij bracht Ki Sokbok ook het vrijlaten door presi dent Syngman Rhee van Zuid Korea van de 27.000 anti-communistische Noordelijke- en Chinese krijgsgevan genen in herinnering. Volgens Ki Sokbok hebben de Verenigde Staten daarbij met Zuid Korea onder één hoedje gespeeld. Daarop heeft Dean de 'besprekingen uit protest verlaten. Een en ander schijnt toch wel enige indruk op de communisten te heb ben gemaakt. Want toen radio Peking Zondagmorgen het officiële commu niqué over de abrupte schorsing van De stad Quayaquil in Ecuador is Zaterdagmiddag door een hevige aardbeving getroffen, waardoor ver schillende gebouwen gescheurd en oudere huizen ineengestort zijn. Volgens latere berichten zijn in Tumbez, aan de grens van Peru met Ecuador, zeven personen omgekomen en honderd gewond, van wie ver scheidene ernstig. Een aantal huizen stortte in en talrijke openbare ge bouwen werden beschadigd. Belgische jagers beschoten Ned. grensbeambte Drie Belgische jagers, vermoedelijk afkomstig uit Molenbeers, hebben Za terdagmorgen in het Nederlands-Bel gisch grensgebied nabij Stamproy een Nederlandse kommies, die daar con troledienst verrichtte en het drietal aanhield, met een jachtgeweer be schoten. De kommies werd door een lading hagel, die op ongeveer 90 meter af stand werd geschoten, in het gezicht getroffen. De twee andere jagers, die na het schieten van de eerste uit de struiken te voorschijn kwamen, opende even eens het vuur op de grensbeambte, zonder hem echter te treffen. De eerst-schietende jager was ken nelijk ontstemd geweest over het feit, dat de kommies, die hem op verboden terrein aantrof, hem som meerde halt te houden. de besprekingen omriep, werd daar met zeer veel nadruk aan toegevoegd dat de communisten ondanks het feit, dat de Amerikaanse onderhandelaar Zaterdag de zitting verlaten heeft, nog steeds tot onderhandelingen be reid zijn. Arthur Dean heeft in een perscon ferentie te Seoel gezegd, dat er door de Verenigde Naties een definitief besluit over het gehele Koreaanse vraagstuk zal moeten worden geno men, indien de communisten voor het einde van de week (19 Dec.) niet de eerste stap doen om tot hervatting van de voorbereidende besprekingen te geraken. „Als zij verder willen praten, dat wil zeggen, wanneer zij werkelijk een Koreaanse vredescon ferentie willen, dan moeten zij ons dat maar laten weten", zo zei Dean. j (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 X uur). I IETS ZACHTER 5 Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen. Overwegend matige wind tussen X X Zuidoost en Zuid. Iets zachter. 15 Dec.: zon op 8.42 en onder 16,29; maan op 12.01 en onder 2.25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N. M.I. op Maandagochtend 7 uur lui den; weer temp. HELSINKI geheel bew. 1 OSLO geheel bew. 3 STOCKHOLM motregen 4 KOPENHAGEN onbew. 9 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM licht bew. 3 BRUSSEL zwaar bew. 4 PARIJS zwaar bew. 7 BORDEAUX zwaar bew. 12 GRENOBLE geheel bew. 2 NICE geheel bew. 16 WARSCHAU licht bew. —4 BERLIJN onbewolkt 2 FRANKFORT nevel 2 MüNCHEN mist -2 ZÜRIOH nevel 1 GENèVE nevel 3 LOCARNO geheel bew. i WENEN zwaar bew. —2 INNSBRUCK onbew. —2 ROME licht bew. 6 Korreltje De enige wég om een vriend te krijgen is er zelf een te z^n.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1