Ingrijpende vereenvoudiging voor de loon-administratie 2000 koeien naar Rusland Belegging in aandelen door de kleine spaarders Goede vooruitzichten land- en tuinbouw in Loongrenzen met de 5 pet. mee De Gendtse zwijntjesjagers hielden grote drijfjacht Boefjes bestalen hun opvoeders Het Nederlandse wegverkeer zal in 1970 met 350% toegenomen zijn Zestig millioen per jaar nodig voor aanleg en onderhoud van wegennet Twee nieuwe op komst i* ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Een i.p.v. drie lijsten Wanneer de Eerste Kamer zich met de desbetreffende voorstellen ver enigt, zullen 1 Januari in werking treden de wetten, welke verband houden met de coördinatie van de bepalingen voor de loonbelasting en vereveningsheifing met de sociale verzekeringswetten. Deze nieuwe maatregelen zullen vooü de loonadministraties belangrij ke vereenvoudigingen met zich mede brengen. Deze vereenvoudigingen zullen ongeveer als volgt werken: Tot nu toe moeten worden bijgehou den een loonlijst voor de bedrijfs vereniging en een loonlijst voor de Raad van Arbeid, benevens een loonstaat voor de fiscus. In de toe komst zal de loonstaat dienen zowel voor de bedrijfsvereniging de Raad van Arbeid als voor de fiscus, aan gezien de loonbegrippen voor al deze heffingen zoveel mogelijk met el kaar in overeenstemming zijn ge bracht Belastbare bedragen bijgetrokken Het loon, dat voor de sociale ver zekeringen en voor de verevenings- Iheffing in aanmerking moet worden genomen, is nagenoeg geheel het zelfde met dien verstande, dat voor de vereveningsheffing geen loon grens en geen maximum dagloon geldt. De verschillen, die dan nog be staan tussen het brutoloon voor de sociale verzekering en de vereve ningsheffing enerzijds en de loonbe lasting anderzijds, komen hierop neer: Het werknemersaandeel in de pre mies voor werkloosheidswet en ziek tewet is alleen aftrekbaar voor de loonbelasting, niet voor de sociaie verzekering en de vereveningshef fing. Voorts is het werkgeversaan deel in de premie ziekenfonds voor taan belast voor de loonbelasting, maar het blijft buiten aanmerking voor de sociale verzekering en de vereveningsheffing. De kinderbijslag wordt in de toekomst, evenals voor heen, alleen voor de loonbelasting in aanmerking genomen. Bijzondere tabel Belangrijk is, dat deze verschillen zijn verwerkt in een bijzondere be lastingtabel (coördinatie-tarief). Deze bijzondere tabel geldt in beginsel voor allen, die onder .vier sociale verzekeringswetten vallen, n.L ziek- Een combinatie van Nederlandse vleesexporteurs is er, in samenwer king met Deense exporteurs, in ge slaagd, 10.000 stuks slachtvee aan Rusland te verkopen. Met deze transactie de eerste Nederlandse vleesleverantie aan Rus land na de tweede wereldoorlog is een bedrag van ca. ƒ5.000.000 aan slachtvee gemoeid. Binnenkort zal nog een tweede slachtveetransactie worden afgehan deld. Twee duizend van de 10.000 koeien zijn Nederlandse, 8000 zijn Deense, welke ons land van Denemarken heeft gekocht. Het Deense vee maakt deel uit van het minimum-contingent van 15.000 stuks, die ons land, in het ka der van het NederlandsDeense handelsverdrag 1953—1954 moet af nemen. De 8000 stuks zullen in Dene marken worden geslacht en vandaar rechtstreeks naar Rusland worden gezonden. Los van deze transactie staat de leverantie van 500 ton vlees (2000 koeien) aan Tsjecho-Slowakije, die inmiddels is verstuurd. Als compensatie voor deze hoe veelheid vlees heeft ons land 500 ton Frans vlees ingevoerd, die be stemd zijn voor de Nederlandse vleeswarenindustrie. Per week exporteert Nederland thans ca. I millioen kg. vlees. „Tel." tewet, werkloosheidswet, zieken- fondsbesluit en kinderbijslagwet. Voor al deze werknemers kan men het loon, dat in aanmerking komt voor de sociale verzekering en de vereveningsheffing rechtstreeks ge bruiken om de loonbelasting te be rekenen. De gewone loonbelastingtabel blijft bestaan, maar zal nog alleen gelden in 't algemeen gezegd voor pensioen- trekkers en ambtenaren In de coör dinatietabel zijn tot 5300 gulden al le vier factoren verwerkt; van 5300 tot 6000 gulden de premie werke loosheid en kinderbijslag, boven 6000 gulden alleen de kinderbijslag. Voor de uitkeringen krachtens de ziekte wet, de ongevallenwet en de werk loosheidswet mag de bijzondere co- ordinatietabel ook worden toegepast, ondanks het feit, dat er geen pre mie-inhouding geschiedt. De loonstaat blijft in het bezit var. de werkgever. De gegevens voor de inspecteur der belastingen, de Raad van Arbeid en de bedrijfsverenigin gen worden verstrekt door aan het einde van het jaar in drievoud een verzamelstaat op te maken, waarop de totalen van de onderscheidene loonstaten zijn vermeld. A'dam-Den Haag weer geheel in de witte verf Rijbaanstrepen vormden een baken in de mist De afgelopen mistige dagen heb ben weer eens duidelijk bewezen, van hoe groot nut de witte strepen op de wegen zijn, want vele auto mobilisten, die anders stuurloos op de weg gelegen zouden hebben, ge bruikten de helder witte strepen als een veilig baken in de ondoordring baar dampige wereld rond hen Op punten, waar kort geleden re paraties verricht waren en waar men verzuimd had de witte strepen weer aan te brengen, ontstonden grote moeilijkheden voor de automobilis ten, daar zij soms volkomen stuur loos op de weg kwamen te staan. Gisteren is men er dan ook rap toe overgegaan om op de weg Am sterdamDen Haag alle witte stre pen, die de laatste tijd verdwenen zijn, weer op het wegdek aan te brengen en tevens heeft men de ge legenheid te baat genomen om op verschillende punten de gele plas tic verkeersbakentjes neer te zetten. Het Robeco opent de mogelijkheid voor spaarregeling Door het geringe aanbod van risi- feuille heeft Deze aandelen zijn over codragend kapitaal is vaak gedacht aan het aantrekken van spaarkapi taal van de „kleine man".. De moei lijkheid is daarbij echter geweest, dat de aandelen in te grote coupures worden uitgegeven, zodat er al veel gespaard moet zijn, wil men tot be legging in aandelen overgaan. Bo vendien is men dan genoodzaakt al les op één kaart te zetten. Weliswaar zijn er voor verschillende fondsen kleinere coupures in omloop geko men, maar het bezwaar van de ge ringe risicospreiding bleef bestaan. De" verschillende beleggingsmaat schappijen hebben het laatstgenoem de bezwaar weliswaar voor een deel ontvangen, doch de uitgiften hiervan komen niet altijd tegemoet aan de spaarcapaciteit van de kleine bezit ter. Het Rotterdamsch Beleggingscon sortium heeft nu een plan uitge werkt, dat er toe kan bijdragen om het aandeel in grotere lagen van de bevolking te introduceren. Het plan komt neer op het sparen voor aan delen, zij het op enigszins andere wijze dan reeds sinds enige tijd mo gelijk is voor het verwerven van obligaties. Met ingang van Maandag a.s. stelt het Robeco de gelegenheid open om geleidelijk aandelen in de vennoot schap te verwerven door periodieke stortingen. De deelnemer wordt niet contractueel gebonden. Bij de aan vang verklaart hij slechts welk be drag hij zich voorneemt periodiek te storten. Indien er echter grotere of kleinere bedragen dan de aanvanke lijk aangegëvene worden gestort of eens een storting wordt overgesla- een breed terrein verspreid, zodat de conjunctuurgevoeligheid en eventuele „stroppen" bij eén der ondernemin gen waarin is geparticipeerd, zoveel mogelijk worden beperkt. Wanneer de koers van de aandelen Robeco op het tijdstip van de stor ting bijv. 200 bedraagt en er wordt 50,gestort, dan verwerft de deel nemer onmiddellijk de rechten, welke verbonden zijn aan een kwart aan deel. Indien in de volgénde maand 70,wordt gestort en de koers van het aandeel op 210 staat, dan ko men er de rechten van een derde aandeel bij. Zodra de deelnemer op deze wijze eigenaar is geworden van een geheel aandeel 100,of 1000,naar keuze dan krijgt hij hier de vrije beschikking over. Verkoop en dividend. Aangezien ook voor de stukken van 100,notering ter beurze is aangevraagd, zal steeds de mogelijk heid bestaan de verworven aandelen te verkopen. Voor nog niet geheel „volgestorte" aandelen is een liquida tieregeling getroffen. Wanneer het Robeco tot dividend betaling overgaat, kan de deelnemer de dividendbewijzen van de aandelen, die volledig zijn eigendom zijn ge worden, op de normale wijze verzil veren. Over de gedeelten van aan delen, die op zijn rekening staan, ontvangt men een dienovereenkom stige uitkering. Dit bedrag wordt op bank- of girorekening overgemaakt. De deelnemersrekeningen kunnen ook op verzoek van een bankier of commissionnair in effecten worden geopend op hun naam, waarbij de cliënt met een nummer wordt aan geduid. In dit geval geldt de bankier gen, dan bestaat hiertegen geen be-0£ (je commissionnair ten opzichte zwaar. De spaarder blijft volkomen vrij. De minimum storting bedraagt 30 per maand en de gestorte bedragen dienen steeds veelvouden van 10 te zijn. Ziulks om onnodig admini stratie te voorkomen. Kwartaalbe talingen zijn eveneeens toegestaan. De bedragen kunnen per giro wor den overgemaakt aan het Robeco. Deelnemersrekening. Tegenover de stortingen wordt in de boeken van het Robeco een zgn. „deelnemersrekening" geopend, waar op het tegoed van de spaarder zowel in geld als fracties van aandélen wordt uitgedrukt. De koers der aan delen Robeco is immers aan wijzi gingen onderhevig, naar gelang van de koersschommelingen van de aan delen, die de vennootschap in porte- Deenseen Zweedse hulp voorZeeuwse boeren van het Robeco als deelnemer. JEEPRIT VOOR MILITAIREN. Twee honderd een en twintig equipes van onderofficieren, korpo raals en manschappen hebben gis teren in de 8 uurs militaire jeeprit him weg gezocht door mist, zand en modder in de omgeving van Tilburg. Het 220 km lange traject was ver deeld in twee delen, het eerste voer de van Tilburg uit via Waalwijk, Keizersveer, Heusden en de Drunen- se duinen terug naar Tilburg (100 km) het andere van de textielstad naar Hilvarenbeek, Gasteren, Baarle Nassau, Gilze en terug naar het punt van uitgang (120 km). PORTEFEUILLE (LEEG) TERUG GEVONDEN. Een inwoner van Gapinge liet te Middelburg zijn portefeuille in het postkantoor bij het loket liggen, ter wijl hij aan de lessenaar een formu lier invulde. Toen hij terugkwam, bleek de portefeuille, waarin een be drag van 200 gulden, verdwenen te zijn. Later werd de portefeuille te ruggevonden. Het geld was er echter uitgehaald. Zeer grote export in 1953 De resultaten van de land- en tuinbouw noemde de voorzitter van het Utrechts Landbouwgenootschap mr. C. Th E. Graaf van Lynden van Sandenburg. in de gisteren gehou den najaarsvergadering, voor 1953 niet zo goed als die van 1952. Hij kon geen bewondering hebben voor de wijze, waarop de garantieprijs voor de consumptiemelk is vastge steld. Deze is berekend, uitgaande van de kostprijs in de zandgebieden. Naar zijn mening dient de overheid uit te gaan van een gemiddelde kost prijs voor het gehele land. Evenmin had hij bewondering voor het we derom instellen van monopoliehef fingen op de granen. Hiermee wordt het vraagstuk, de akkerbouw lonend te houden, niet opgelost. De directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J A. P. Fran ke stelde vast, dat van de totale Ne derlandse uitvoer in 1953 43 procent ressorteert onder het departement van landbouw. Van deze 43 procent, ten bedrage van 3.500 millioen, is 2.500 millioen afkomstig van de landbouw zelf. Vraag en aanbod thans in evenwicht Dank zij het snelle herstel na de oorlog heeft de Nederlandse land bouw een groot gebruik kunnen ma ken van de exportmogelijkheden. De uitvoer, die in de laatste jaren tot een fantastisch bedrag steeg, liej de jaren 1946—1952 bijna vanzel Deze toestand is nu voorbij. Vraag en aanbod op de wereldmarkt zijn in evenwicht en van sommige produc ten zijn er zelfs overschotten. Voor lopig zullen wij niet mogen rekenen op een spoedige terugkeer van de af zetmogelijkheden der laatste jaren. Wij zullen ons moeten anapassen, al dus ir. Franke, aan de grote con currentie. Wij kunnen daaraan het hoofd bieden door naar beneden te gaan met onze kostprijs en door het opvoeren van kwaliteit en van onze activiteit Het beperken van de invoer in di verse landen heeft' moeilijkheden ge geven voor de uitvoer van vele pro ducten. Door de organisatie voor Europese Economische Samenwerking wordt, door bevordering van de libe ralisatie, getracht hierin verbetering te brengen, aanv?nkelijk met weinig resultaat, doch h_t laatste jaar komt er meer schot in. De vooruitzichten voor onze zuivel noemde ir. Franke niet slecht In de hele wereld is er een groeiende be langstelling voor consumptiemelk. Ook in de betreffende organisaties van de Verenigde Staten werkt men aan de opvoering van het gebruik van consumptiemelk. Dit zal het eer ste of tweede jaar voor ons land nog van weinig belang zijn, maar na en kele jaren ongetwijfeld wel van in vloed blijken. Daarentegen loopt het gebruik van boter in vrijwel alle landen terug en stijgt daar het gebruik van margari ne. De enige nabije landen, waar dit verschijnsel nog niet duidelijk is, zijn België en Engeland. Ofschoon er in West-Europa ander half maal zoveel fruit gegeten wordt als voor de oorlog, kunnen wij door een grotere productie in de andere landen, ons fruit niet zo gemakkelijk meer kwijt. Wij zullen dan ook moe ten waken tegen overproductie en vooral aandacht dienen te besteden aan de kwaliteit Over de vooruitzich ten van onze groenten zei ir. Franke, dat de voortdurende stijging van de groentenproductie in de Westeurope- se landen tot stilstand is gekomen. Aangezien de consumptie wel stijgen de blijft, zag ir. Franke de vooruit zichten voor onze groentenexport niet ongunstig. INTERPELLATIE GEVRAAGD OVER DE HUREN. Mr. J. A. W. Burger, de fractie voorzitter van de P.v.dA,, heeft gis termiddag bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer toestemming gevraagd om de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting te mogen interpelleren over diens circulaire aan de gemeentebe sturen ter zake van de huren van na de oorlog gebouwde woningen. Maandag zal de Tweede Kamer be slissen of dit interpellatieverzoek zal worden toegestaan. NIEUWE CJLO. IN SLAGERS- BEDRIJF. Op voorwaarde, dat de Rijksbe middelaars hun officiële goedkeuring hieraan zullen hechten, zal op 1 Jan. in het slagersbedrijf een collectieve arbeidsovereenkomst in werking tre den. De CAO, die voor twee jaar is afgesloten, is een vernieuwing van de thans bestaande. De regering acht het niet aange wezen, om bij de veiihoging van de loongrenzen voor uitkeringen krach tens de invaliditeitswet, de ziekte wet enz. thans verder te gaan dan noodzakelijk is in verband met de vijf procent loonsverhoging. Dit delen de ministers van sociale za ken en financiën de Tweede Kamer mee. Auto in negen meter diepe sluiskolk gestort Inzittenden ongedeerd Donderdagmiddag is een atuo, be stuurd door mevrouw H. uit Weert, komende uit de richting Wagenin- gen, bij het nemen van de bocht bjj de sluis onder aan de Grebbeberg uit de bocht gevlogen, over de kop ge slagen en in de negen meter diepe sluiskolk gestort. De inzittenden bleven ongedeerd! De wagen kwam n.l. wonder bo ven wonder op zijn wielen op de bo dem van de nauwe kolk terecht. Door de grote droogte van de laatst# tijd stond er slechts weinig water in, waardoor de kap van de auto droog stond. Mevrouw H. en haar zuster, die zich als mede-passagier in de wa gen bevond, hadden zoveel tegen woordigheid van geest, dat zij zich onmiddellijk wisten te bevrijden uit hun benarde positie en op het dak van de auto klommen. Te hulp gesnelde omwonenden ei» voorbijgangers hebben ladders aan el kaar gebonden en langs de lood»- rechte'sluismuur naar beneden gela ten, waarlangs de beide dames zich op het droge konden begeven. De onfortuinlijke automobilisten hadden vrijwel geen letsel opgelo pen. Politic deed mee! Opgejaagd door politiemannen te paard en vele Zondagsjagers stoof gisteren een wild zwijntje van om en de nabij 100 kilo de straten van het rustieke Gendt binnen, waar de be> woners, na van hun eerste schrik be komen te zijn, enthousiast aan jacht deelnamen. Het zwijntje, dat uit de 'bossen rond Nijmegen kwam, werd buiten Gendt door politiemannen aangetrof fen, die een achtervolging inzetten. Het begin was niet erg succesvol en een rustig fietsende Gendtenaar kon nog maar net het vege lijf red den, toen het door de jacht zenuw achtig geworden zwijntje recht op hem afstoof. Hy zwijnde echter, want het beest scheen een diep respect te hebben voor de fiets, waarachter hij weg kroop en toen de zwijntjesjagers in de straat arriveerden, nam het dier op een drafje de benen. De zwijntjes jagers lieten de fiets ongemoeid en renden opgewonden achter het wilde varken je aan, dat echter de race makkelijk vol kon houden en zelfs zo nu en dan eens even kon blijven rusten om op adem te komen. Toen werd het zwijntje echter nieuwsgierig; het kwam bij een huis en snuffelde aan de voordeur. Snuffelend sneuvelde het, want de jagers kwamen zachtjes naderbij en een serie welgerichte schoten uit een dubbellooipsjachtgeweer waren vol doende om het zwijntje alle lust tot lopen te ontnemen. Een glunderende slager was inmid- Worst gehocht In een tweetal scholen te Venlo hebben drie jongens van tien jaar zich toegang verschaft tot de lokalen en uit de lessenaars van het onder wijzend personeel kleine geldoedra- gen weggenomen. Zij bereikten hun doel door 's avonds, als het donker was, via een tuimelraam in de school binnen te dringen. Door het open schuiven van een raam, in de spreek kamer kwamen zij dan verder in de klaslokalen. Nadat de jeugdige dief jes waren opgespoord en procesver baal was opgemaakt zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Van het gesto len geld, ongeveer 13, was een gedeelte besteed aan het kopen van een staaflamp en een worst. De rest was in de grond verborgen. GEMEENTE-ONTVANGER ONTSLAGEN. De gemeenteraad van Diemen heeft gisteravond met algemene stemmen besloten de gemeente-ont vanger, de heer P. Th. A. W., die wegens frauduleuze handelingen ver oordeeld is tot een gevangenisstraf van twee jaar, met ingang van van daag oneervol te ontslaan. Donderdag is door het Nederlandse Roode Kruis te Zierikzee overgedra gen aan de kringen van de Nederlandse Landbouwmaatschappij In dc Provincie Zeeland een hoeveelheid Landbouwmateriaal, geschoken door Zweden en Denemarken, ten behoeve van de Zeeuwse getroffen boeren. Overgelukkig met hun nieuwe bezit namen de toeren, waaronder er velen waren, die alles tijdens de ramp hadden verloren, de werktuigen,' Wanneer Nederland de zeer snelle toename van het wegverkeer wil bijhonden, zal het minstens tot 1970 60 millioen gulden per jaar voor de aanleg en verbetering van wegen op zijn begroting dienen te plaatsen en dat is beduidend meer, dan op de be groting van 1954 prijkt. Een hoogleraar aan de T. H. te Delft, prof. T. H. v. Wisselingh, heeft in een prae-advies aan het congres van de Vereniging voor Nederlandse Wegen, dat Vrijdag a.s. te Utrecht een bijeenkomst zal houden, ver klaart, dat het Nederlandse verkeer in 1970 3 y, maal zo talrijk zal zijn, als op het ogenblik. Om de drukte, die daardoor op de Nederlandse wegen zal ontstaan, op te vangen, dient men de hoofdwegen breder te maken en verschillende provinciale wegen meer geschikt voor druk snelverkeer. De hoogleraar stelt voor 900 km. snelweg aan te leggen, dat breed ge noeg is voor vier rijbanen. De meeste der tegenwoordige snelverkeersbanen hebben slechts een breedte voldoen de voor 2 banen. Ook zal men aandacht dienen te besteden aan bijkomende vraag stukken: De hoofdwegen zullen in het midden afgescheiden moeten worden en de professor adviseeert dit niet te doen met de kleurloze en geestdodende verharding, waardoor de hoofdwegen ten eentonig worden voor het lange-afstandsverkeer, het geen weer ongelukken met zich mee kan brengen, maar hij stelt voor de middenstroken en zij-afzettingen op de wegen te markeren door stroken gras. De bromfietsers krijgen nog de aparte aandacht van de professor; zij moeten van de hoofdwegen af en voor hen moeten speciale paden ge maakt worden. dels al zijn messen aan het slijpen en momenteel glundert heel Gendt, want wilde zwijnenvlees is een ware tractatie. Wie niet lachen zijn de Nijraege- naren, want daar is in de buurt van het Mariënbos eveneens een wild zwijntje gesignaleerd, doch dit leeft nog steeds in volle vrijheid en in Nij megen zegt men: „Beter een pond zwijntjesvlees op je bord, dan een heel zwijn in het bos." HYPOTHEKEN en voor allo ander* taken op bet gebied van on roerende goederen 8oow- on Mokelaarabodrff v. d. Drift Oude Vest 29 Lelden Telef. 20513 (Advertentie) Een commissie ontbonden In 1948 werd door het ministerie van Sociale Zaken een commissie benoemd, die het alcohol-vraagstuk in Nederland onder de loupc moest nemen en na vijf jaren zwoegen heeft de minister dezer dagen die commissie ontbonden, daar haar taak te omvangrijk werd geacht. Het alcoholvraagstuk in Nederland kan echter gerust zijn, want de mi nister heeft het koene voornemen om in plaats van de éne commissie, die thans ontbonden is, twee com missies te benoemen. Als het alco holvraagstuk in Nederland nu niet opgelost wordt, dan zal het wel een onontknoopbaar probleem zyn! STATENVERKIEZINGEN. De verkiezingen voor de provin ciale staten zullen worden gehouden op 21 April, de candidaatstelling is op Maart a.s. GEEN RENTE VOOR BLINDEN. Minister Suurhoff heeft gister middag in de Tweede Kamer ge zegd, dat er geen vaste rente komt voor de blinden, die niet meer kunnen werken. Dit zou de staat 1.2 millioen kos ten, hetgeen te veel is. De minister wil echter wel trachten een rege ling voor de blinden te treffen, die minder kost. ONDEUGDELIJKE GASSLANG VEROORZAAKTE VERSTIKKINGSDOOD Gistermiddag heeft de politie te 's-Gravenhage een 67-jarige gros sier in fruit, dood op bed aangetrof fen. De man was overleden tenge volge van gasverstikking. Het kraantje aan het gaskomfoor bleek wel gesloten te zijn, dat aan de gasleiding niet. De gasslang was ondeugdelijk en zat te ruim om de leiding. De druk van het gas heeft waarschijnlijk de slang in de loop van de nacht van Donderdag op Vrij dag eraf gestoten. De politie werd gewaarschuwd om dat er by het huis een sterke gas- lucht hing. VERBOND VOOR VEILIG Krul sine voorran ga- weg met een weg walk* geen voorrang

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9