D.U.W. is wel knoestiget maar geen minderwaardige arbeid REDELIJKE HUUR VAN BEDRIJFSPANDEN Het kerstverlof van de militairen ZONDAGMORGEN Hubert Cuypers 80 jaar ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 TWEEDE KAMER Geestelijke verzorging nog veel geklaagd. In de vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde de voortzet ting der beraadslagingen over de be groting van Sociale Zaken en Volks gezondheid. De heer VAN LEENDEN (P.v.d.A.) vraagt of de minister niet wat kno pen kan doorhakken om tot een be tere regeling te komen van de ver houding tussen vroedvrouwen en artsen. De concurrentie is thans een sta in de weg voor goede verhoudin gen. De heer FOKKEMA (A.R.) zegt, dat het niet de goede kant uitgaat met de kwestie tandtechnici. Zal het in uitzicht gesteldè wetsontwerp ter zake wel toereikend zijn. Zal het nog op breder basis worden opgezet en heeft nog overleg voor dit ontwerp plaats? De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D.) is teleurgesteld, omdat niet opnieuw een Staatssecretaris van Volksgezondheid is benoemd. Kan geen subsidie worden gegeven tan de provinciale organisaties van de Kruis-verenigingen? Hij bepleit de belangen van de oud-verpleeg sters, die nu in nood verkeren, omdat In him tijd de verpleging een lief dadig werk was. De heer LEMAIRE (K.N.P.) ver langt dat een wettelijke regeling in take de tandheelkundigen tegemoet kan worden gezien. De schooltand- verzorging is thans onvoldoende. Wordt hierover contact gehouden met de Nederlandse Vereniging van Tand heelkunde? De heer MOL (K.V.P.) betreurt, dat de Staatssecretaris van Volksgezond heid is verdwenen. Deze minister is niet alleen verantwoordelijk te stel len voor een al te schriel volksge zondheidsbeleid. Ook hij is gebonden aan de beperkte financiële middelen. Er moet thans voor de gezondheids zorg gebedeld worden. Is het bedrag hetwelk aan de drie landelijke ,,kruis"-vereniginigen ter beschikking wordt gesteld, niet te laag? Acht de minister het niet nood zakelijk, ook de provinciale organen van deze verenigingen te subsidië ren? Het particulier initiatief wordt thans voor bovenmenselijke taken gesteld. Mevrouw LIPS-ODINOT (C.P.N.) bepleit meer mogelijkheden voor de prae-natale zorg. Het schoolartsen- onderzoek is volstrekt onvoldoende, nu te weinig schoolartsen in functie zijn. De heer MAENEN (K.V.P.) bepleit de mogelijkheid voor het particulier ziekenhuiswezen om zich' te kunnen ontplooien. Hfj is verheugd, dat de regeling thans onder de loupe wordt genomen. De tarieven voor de zie- kenhuisverpleging dienen vrij worden gelaten, zodat het mogelijk zal zijn, om tot een sluitende exploi tatie te komen. MINISTER ANTWOORDT. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer SUUR- HOFF, zegt, dat met het S.E.R.-advies inzake een ziekenfondswet niet veel te beginnen valt. De kwestie is bij de minister opnieuw in studie, maar nog niet rijp om als wetsontwerp te worden ingediend. Ook ten aanzien van de definitieve ouderdomsvoorziening heeft hij bij de S.E.R. op groter spoed aangedrongen. Spreker wil zich echter niet achter de S.E.R. verschuilen, maar een ad-- vies was noodzakelijk. In de afgelo pen zomer is in Nederland zo goed als „full employement" bereikt. De aanvullende werkgelegenheid diende volgens spreker secundair te blijven. De aanvullende werkgelegenheids- politiek is als geslaagd te beschou wen. De werkgelegenheid in ons land blijft echter zeer kwetsbaar. Momen teel is bij de D.U.W. globaal een voorraad van geheel voorbereide wer ken van 250 mlllioen aanwezig, het geen globaal drie mlllioen manwe- ken arbeid betekent Elders is dan nog voor 100 millioen gulden aan werken voorbereid. De voorraad wer ken bij de Cultuurtechnische Dienst is de minister niet bekend. De aangelegde voorraad heeft vol gens spreker alleen zin, als men er direct aan het werk kan gaan. Voor het personeel van de Holland- Nautic, dat werkloos wordt, zal bij het arbeidsbureau speciaal aandacht zijn. De situatie in de metaalindustrie is voor hen gelukkig niet zo ongun stig. De minister heeft de werkgevers gewezen op de morele plichten, die zij hebben jegens de oudere werkne mers. Hij zal moeten afwachten wat het onderzoek van deze kwestie door de commissie, waarin ook werkgevers en werknemers zitting hebben, zal opleveren. Minister Suurhóff kan, in verband met de spanningen op de arbeids markt, niet zomaar het bedrijfsleven een loonsverhoging van metselaars en stukadoors gaan opleggen of voor stellen, Hij zal deze zaak eventueel gaarne bestuderen. De organisatie van de werkgele- genheidspolitiek gaf een ietwat ver snipperd beeld. De Kamer zal te zij ner tijd in een andere nota worden ingelicht over de nieuwe organisatie vorm. De definitieve beslissing over het D.U.W.-beleid wacht op deze reorga nisatie. De D.U.W. heeft een historie, die begint bij de werkverschaffing uit de dertiger jaren. Ondanks vele ver beteringen, die bij de D.U.W. zijn Spreker moet waarschuwen tegen een voorstelling, dat D.U.W.-arbeid eigenlijk een minderwaardige arbeid is. Zo wordt bij de arbeiders een vooroordeel tegen de D.U.W. ge kweekt, terwijl de D.U.W. toch grote prestaties heeft geleverd. Het is doorgaans knoestige arbeid, die niet door iedereen kan worden verricht. Er zijn enige maatregelen getroffen, waardoor de D.U.W.-arbeiders meer komen te werken op een basis, als in het vrije bedrijf wordt in acht geno men, door bijvoorbeeld de arbeiders voor bepaalde werken te selecteren en door toepassing van vrijere loon regelingen. Over de godsdienstige verzorging in de arbeiderskampen zegt spr., dat de geestelijken, die in deze kampen werken, nooit tot hem zijn gekomen met klachten over de humanistische verzorgers. Er is geen sprake van dat de minis ter de godsdienstige en geestelijke verzorging op één lijn wil stellen. Hij heeft zelfs geen bezwaar om hiervoor twee posten op de begroting te ma ken. Hij heeft als minister echter oog voor de buitenkerkelijke arbeiders die, als groep, niet gereserveerd zijn voor het Humanistisch Verbond. Voor deze arbeiders kan een humanistisch verzorger iets te betekenen hebben. Veel van deze arbeiders zijn welis waar geen bewuste humanisten, maar stellen het contact met een humanis tische verzorger zeer op prijs. Als men ten behoeve van de sub sidieverlening sympathiebetuigingen zou moeten vragen, dan zou men te genstellingen creëren tussen de ker- kelijken en buitenkerkelijken, waar tegen spreker ernstig moet waar schuwen. Spreker wil gaarne eventueel een uitbreiding van het aantal kerkelijke verzorgers in de kampen overwegen, als men daartoe de wens kenbaar maakt. Doch de minister zou alleen willen dat de godsdienstige verzorgers dan ook één keer per week in de kampen kwamen. Daar ontbreekt thans wel eens wat aan. Er zal gepoogd worden een betere regeling te vinden voor de voorlich ting van de emigranten. In het ko mende halfjaar zal de 200.000ste emi grant het land verlaten. Daarom acht spreker een omvangrijk emigratie- apparaat in het buitenland nodig. De kost gaat hier voor de baat uit. De zaak van de definitieve ouder domsvoorziening is zeer gecompli ceerd. Spreker heeft ook wel begrip voor de moeilijkheden, waarmee de S.E.R. in dit opzicht heeft te kam pen. ANTWOORD DR. VAN RHIJN. De staatssecretaris van Sociale Za ken, de heer VAN RHIJN, zegt, dat hij ook wel geneigd is, om de 15-jari- ge meisjes te betrekken in het verbod voor bedrijfsarbeid. Men moet de moeilijkheden daarbij echter niet on derschatten. Ook zou daarvoor eerst een advies van de S.E.R. moeten worden ingewonnen. Binnenkort zal een ontwerp Landbouwarbeidswet de Kamer bereiken. Spreker heeft op 10 Januari 1953 aan de Stichting van de Arbeid ge vraagd of het gewenst is, met een wettelijke regeling te komen van de vacantie voor jeugdige arbeicers. De Stichtingheeft enige dagen geleden geantwoord en het blijkt, dat in de Stichting geen eenstemmigheid heerst. Het is moeilijk voor de rege ring, deze zaak op te lossen. De sociale voorzieningen zijn in ons land niet over de schreef gegaan, het geen blijkt uit de stijging van de productie-cijfers. Thans bestaan 2200 bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen, waar bij resp. 800.000 en 400.000 arbei ders en werknemers zijn aangesloten. Er wordt voor de werklozen wel so ciaal-cultureel werk gedaan. Het is nodig tot een coördinatie te komen in een centraal college. De regering beraadt zich voor het verdrag tot gelijke beloning voor ar beid van gelijke waarde voor mannen (Gr.) konden na behandeling in het JfSKf dt 0,11 kWart ziekenhuis naar hun woning terug- over zes gesloten, keren. Autobus sloeg enkele malen over de kop Vele lichtgewonden Op een kruispunt te Ureterp is gistermiddag omstreeks half zes een autobus met 27 arbeiders in botsing gekomen met een personenauto. Ver scheidene inzittenden van de bus lie pen, mede als gevolg van wegsprin gende glasscherven, lichte verwon dingen op, doch nadat zij in het Pro testants Ziekenhuis in Drachten wa ren verbonden, konden allen naar hun woningen vertrekken. Als gevolg van de botsing raakten de achterwielen van de autobus los. De bus sloeg vervolgens enkele ma len over de kop en bleef met de wie len omhoog langs de kant van de weg liggen. Doordat het dak was losge scheurd, konden de arbeiders, die werkzaam zijn op een ontginnnings- object bij Düurswoude, zich gemak kelijk uit de ravage bevrijden. Zeven hunner moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd om te worden verbonden. Ook de inzittenden van de perso nenauto, die afkomstig is uit de Wilp Een nieuwe puzzle Antwoord van Gortzak In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak over het a.s. Kerstverlof voor militairen heeft de minister van oorlog geantwoord: Aan een aantal militairen van de Koninklijke Landmacht, behorende tot de parate troepen, zal dit jaar (evenals in 1952) geen Kerstverlof kunnen worden verleend. Hetzelfde geldt voor de Koninklijke Lucht macht. Het aantal is zeer aanzienlijk geringer dan 60.000, zoals de heer Gortzak meent. De minister kan zioh niet voor stellen, dat de militairen, aan wie geen Kerstverlof kan worden ver leend, verwacht hadden het Kerst feest in familiekring te kunnen door brengen, aangezien kort geleden per legerorder is bekendgemaakt, dat in den vervolge gedurende het week einde slechts aan 50 pet van de mi litairen, behorende tot de parate troepen, bewegingsvrijheid wordt verleend. Voor Oudjaar, zomede het volgend jaar voor Pasen en Pinkste ren, zal eenzelfde regeling gelden. Zoals overigens bekend mag wor den verondersteld, is de aanleiding van de getroffen maatregel gelegen in de paraatheidseis, welke aan de krijgsmacht moet worden gesteld. De minister is van oordeel, dat het gewenst is, dat de militairen zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld om het Kerstfeest in familie kring te vieren. Hij heeft daarom aan 50 pet. van de bij de parate troepen ingedeelde en aan alle overige mili tairen deze gelegenheid geboden. Het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet volgt een geheel nieuw systeem voor de huren van bedrijfs panden. Dit wetsontwerp is reeds door de Tweede Kamer aangenomen, maar behoeft nog de goedkeuring van de Eerste Kamer. Aan het nieuwe systeem zitten nogal wat voetangels en klemmen vast. Wij zullen in grote lijnen trachten aan te geven, welke mogelijkheden en risico's de nieuwe regeling voor belanghebbenden zal meebrengen. Het ontwerp verdeelt de gebouwde onroerende goederen in woningen en niet-woningen. De Memorie van Toe lichting noemt de laatste categorie „bedrijfspanden". Hieruit volgt, dat elk gebouw, dat geen woning is, een bedrijfspand in de zin van het wets ontwerp is. Een gebouw, dat zowel voor woon- als bedrijfsdoeleinden wordt gebruikt, wordt als bedrijfspand aangemerkt, indien tenminste 40 pet. van het to tale oppervlak tot het bedrijfsgedeel- te behoort. Een winkelwoning wordt echter altijd als een bedrijfspand be schouwd; de verhouding tussen het woon. en bedrijfsgedeelte blijft hier buiten beschouwing. De huurverhoging van 1951 ging automatisch in; de lopende contracten werden daarbij doorbroken. Het wets ontwerp, dat de nieuwe huurverho ging regelt, volgt dit systeem alleen ten aanzien van woningen. De huren van bedrijfspanden wor- indien en voor zover partijen die overeenkomen. Hiervoor is dus toe stemming van beide partijen nodig. Eventele nieuwe huurprijzen mogen de huurprijs van 31 December 1953 met niet meer dan 17, 20, 23, 26 of 29 pet. overschrijden al naar gelang van de klasse der betreffende ge meente. De vrijheid van partijen wordt dus beperkt door een wette lijk huurmaximum, waarboven zij niet mogen gaan. Aan dit systeem klfeven voor beide partijen grotè moeilijkheden. Verhuurder moet wachten. Het spreekt vanzelf, dat de ver huurder zal trachten de huur met ingang van 1 Januari a.s. tot het ge oorloofde maximum te verhogen. In dien de huurder hieraan niet wil me dewerken, kan de verhuurder de huur opzeggen. Uit de aard der zaak is de verhuurder daarbij gebonden aan de opzeggingstermijn, welke vol gens het lopende contract in acht moet worden genomen. Gedurende de opzeggingstermijn blijft de op 31 December 1953 geldende huurprijs van kracht. De verhuurder kan ver volgens zijn huurder voorstellen na het einde van het lopende contract een nieuwe huurovereenkomst te sluiten, waarbij een hogere huur wordt bedongen. Gaat de huurder hier niet op in, dan kan de verhuur der ontruiming vorderen op grond van het feit, dat de huurder niet toe stemt in een „redelijk" aanbod tot het aangaan var» een nieuwe huurover eenkomst. Of het aanbod inderdaad redelijk is, zal de rechter moeten uit maken. Het wetsontwerp verplicht de rechter zich hieromtrent te doen voorlichten door de Huuradviescom missie. Deze verplichting kan de af doening der zaak zeer vertragen, daar het te verwachten is, dat de Huur adviescommissies de eerste tijd over stelpt zullen worden met werk. Al met al kan het heel lang duren, voor dat de verhuurder een hogere huur krijgt. Risico van de huurder. Het wetsontwerp geeft geen ob jectieve maatstaven aangaande de re delijkheid van een huurprijs. De re gering achtte het niet mogelijk voor schriften te geven omtrent redelijk heidsnormen, omdat de individuele gevallen te veel van elkaar afwijken. Voor de verhuurder betekent dat al leen, dat hij met een lagere (dan de gevraagde) huurprijs genoegen zal moeten nemen. Maar de huurder, die mis getast heeft, kan er veel erger aan toe zijn. Hij immers loopt gevaar veroor deeld te worden tot ontruiming van het pand. Wel kan de rechter al vorens de ontruimingsvordering toe te wijzen de huurder een termijn van tenhoogste één maand gunnen om de aangeboden huurovereenkomst en daarmede de verhoogde huur te aanvaarden. Wij wijzen er echter op, dat de rechter hiertoe niet ver plicht is. Hier is slechts sprake van een bevoegdheid. Het hangt dus van de genade of ongenade van de rech ter af, of hij dit achterdeurtje voor de huurder zal open zetten. Zonder risico zal de huurder alleen het aanbod kunnen afwijzen, indien de gevraagde huurprijs hoger ligt dan het wettelijk maximum. Alleen in dat geval is het zeker, dat de rech ter de huurprijs onredelijk zal ach ten. Welke huur is redelijk? Er zijn ongetwijfeld gevallen, waar in men op goede gronden kan pleiten tegen een verhoging tot het wettelijk maximum. De winkelier neemt het onderhoud dikwijls geheel voor zijn rekening. Hij kan niet wachten, tot dat de eigenaar een kwastje verf aan de winkel besteedt. De winkelier heeft er groot belang bij, dat zijn zaak er keurig uitziet en dus spen deert hij zelf de nodige gelden aan het onderhoud. Ook komen verbou- wingskosten vaak voor zijn rekening. Soms is de huurprijs van een bedrijfs pand zeer hoog, omdat in het verle den stand en ligging een grote rol hebben gespeeld bij het bepalen van die prijs. In dergelijke gevallen zou het onbillijk kunnen zijn de huur tot het maximum te verhogen. Menkan echter ook anders redene ren. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting verdedigde in de Tweêde Kamer de stelling, dat er naar gestreefd moet worden, dat de huurprijzen worden bepaald door de economische waarde, die men in het VóóR KERSTMIS MOETEN DE VOETEN GEWASSEN I_Iet aantal stommiteiten, dat een mens in z'n leven uithaalt, over treft de stoutste verwachtingen van zijn ouders. Wij zijn nu maar zo vrij om aan te nemen tegen een regel van de logica in dat, omdat wij in dit opzicht de stoutste verwach tingen onzer ouders aanzienlijk heb ben overtroffen, dit met iedereen het geval moet zijn. Zelfs wanneer deze gevolgtrekking onjuist mocht blij ken, staat het vast, dat alle mannen en vrouwen, wier leven tot in de schuilhoeken is nageplozen en be schreven, in meer of mindere mate geblunderd en geflaterd hebben. Niet alleen Napoleon en onze ge liefde Führer, niet alleen Roosevelt en Jacoba v. Beieren, niet alleen kei zers en koningen, ook pausen en bis schoppen en zelfs degenen, die na derhand heilig werden verklaard, hebben^wanneer hun leven eerlijk in details wordt beschreven grote en kleine bokken en bokjes gescho ten. Hooggeplaatste jagers schieten hertebokken met kapitale geweien, die hun vertakkingën hadden tot ver in de historie; kleine jagertjes, brood jagertjes, zoals wij, schieten het kleine grut. Maar bokken schieten doen wij allen, en de buit is niet gering. Er zijn mensen, die hun domhe den, in drift of in luiheid of in on verstand begaan, voor zichzelf trach ten goed te praten als evenzovele genadegaven des Heren. Hun schaam te over de oogst van bokken is zo groot, dat zij „het tableau" (zo heet dat in de jacht) voor hun eigen aan schijn trachten weg te moffelen. Anderen ergeren zich zo hevig over hun aan de dag getreden onvol maaktheid en ontoereikendheid in het oordelen, besluiten en handelen, dat zij zichzelf draaien om de oren geven en deze zelftuchtiging opvat- i ten als een uiting van de nederig heid en de naaste weg tot zelfverbe tering. Maar de ware nederigheid is deze, zich nóch er voor te schamen, nóch zich eraan te ergeren, maar je er doodleuk bij neer te leggen, wetend vele bokken geschoten te hebben en er nog wel meer in het jachtveld des levens te zullen tegenkomen. Liet is niet zo'n plezierig idee, maar het is een gezond punt van uitgang. Het bevordert de goede verstand houding als we ons en anderen be schouwen als een stelletje petten- jagers op de manier van Tartarin de Tarescon en voor eikaars zothe den, domheden en eigenaardighe den een oogje toenijpen, in de hoop, dat O. L. Heer het dan ook voor de onze wil doen. „En vergeef ons onze schuld, gelijk wij anderen hun schuld vergeven" Bij velen dringt het niet door, dat zij met dit dagelijks gebed zichzelf van vergeving hunner mis slagen moedwillig buiten sluiten, wanneer zij anderen met de nek blij' ven aankijken. Zij verwachten in de trant van de parabel voor 10.000 gulden bij O. L. Heer te worden kwijt geschol den, terwijl ze hun medemens, die bij hen voor een dubbeltje in 't krijt staat, dat dubbeltje bizonder zwaar aanrekenen. We moeten goed begrijpen, dat al komen we nog zo zoet, lief en aardig in de Kerstnacht het lied van de vredes-goede wil aanhoren en mee zingen, O. L. Heer geneigd is ons al Kerst-liedjes zingend in de gevan genis te werpen en „aan de beulen over te leveren", wanneer wij wrok of onvrede in het hart dragen tegen één van onze bloedverwanten, be kenden of landgenoten. Zo sterk is des Heren afkeer van mensen, die elkaar niet goed kunnen zetten, elkaar dwars-zitten, elkaar openlijk of heimelijk bevitten, be- roddelen, belasteren, dat er geschre ven staat, hoe degene, die, op weg naar het offer, bedenkt, dat „zijn broeder iets tegen hem heeft", dat godsdienstig offer wel achterwege kan laten, maar zich eerst met zijn broeder (bedoeld als zijn mede mens) dient te verzoenen. een verzoening, zulk een toe- nadering valt dikwijls niet mee, vooral niet, wanneer we geen zelf kennis en door dat gebrek aan zelf kennis geen ware nederigheid be zitten Toch hebben, zoals een spreuk van de Bond zonder Naam zeide: „wij elkaar niet veel te verwijten" en vergeven we, anderen vergevend, onszelven; verdragen we, anderen verdragend, liefdevol ons zeiven en onze zwakheden, luiheden, domhe den en stommiteiten. In allerlei familie-ruzies en deriei onenigheden is, volgens Goethe, hij de verstandigste die toegeeft (,,der Klügste gibt nach"), maar het ver stand zal een dergelijke toegeeflijk heid en vergeeflijkheid niet kunnen opbrengen, wanneer het niet wordt verlicht door een nuchtere zelfken nis. Wij vinden het allemaal erg mooi, aandoenlijk en stichtelijk, dat de Heer der heersers de nederigheid zo ver dreef, dat hij de voeten waste van anderen en met een doek af droog. Maar hij eist, dat wij toch wel een paar sporten lager geplaatst op de maatschappelijke ladder! het hem na zullen doen. „Gij noemt mij Heer en Meester, en dat ben Ik. Indien dan Ik, uw Heer en Meester, u de voeten gewassen heb. zo moet ge elkanders voeten wassen". assen we dus, nu het vrèdes- feest van de goede wil nadert, elkanders voeten schoon in de ge bukte houding der nederige zelfken nis en der nederige navolging. Dan zullen we, opstaande en plotseling van onze eigen melaatsheid gerei nigd, achter de herders aan mogen draven naar de kribbe en in ons hart de taal der engelen verstaan: „vrede aan hen, die van goede wil zijn". MARIUS. vrije verkeer aan de panden toekent Als de eigenaar niet veel aan het on derhoud ten koste legt, dan tekent zich volgens de Minister onge veer af, hoe de economische huur prijs zou behoren te liggen. Als men ergens op een hoek van het Spui (in Den Haag) een pand neerzet van b.v. één millioen gulden, en een zelfde pand ergens in de Drentse venen, en men gaat in beide paraden een he renmodezaak exploiteren, dan zal het pand in Drenthe een fractie waard zijn van wat hetzelfde pand in het Spui waard is, aldus de Minister. De waarde van een bedrijfspand wordt bepaald door de mogelijkheid in dat pand economisch te werken, er winst te maken. Dit is volgens de Minister het criterium voor de huren van be drijfspanden. Intussen is het laatste woord hier aan de rechter glegeven, voor wie het een hele puzzle zal zijn om de knoop door te hakken. Wij wijzen nog op het volgende verschil. Evenals thans zal de ver huurder of huurder van een woning ook na 1 Januari a.s„ onder overleg ging van het advies van de Huurad viescommissie, aan de kantonrechter kunnen verzoeken de huurprijs vast te stellen. De verhuurder of huurder van een bedrijfspand zal echter niet aan de kantonrechter kunnen vragen, welke huurprijs redelijk is. Een rechterlijke uitspraak over de redelijkheid van de huur kan alleen in een ontruimings procedure worden uitgelokt. Hier kan een meningsverschil dus alleen in een ontruimingsprocedure tot oplossing worden gebracht. Wel heeft de regering verklaard „zo nodig" een aanvulling van het Huuradviescommissiebesluit te zullen bevorderen. Deze aanvulling zau het partijen mogelijk moeten maken het oordeel van de Huuradviescommissie te vragen omtrent de redelijkheid van een huurprijs. Zo'n advies zou partijen enig houvast kunnen geven bij het bepalen van hun kansen in een eventuele ontruimingsprocedure. Mr. C. A. Baron Bentinck. Hubert Cuypers, organist, pianist, componist en orkestdirigent, paeda- goog, maar vooral: koordirigent, hoopt op 26 December a.s. 80 jaar te worden. Hij begon zijn carrière in Amster dam als organist en koordirigent. Een van zijn eerste bekende compo sities was het declamatorium „Ter- we", dat op zijn ere-avond 29 De cember a.s., in het Concertgebouw te Amsterdam door hem zelf gediri geerd zal worden. Reeds zestig jaar wijdt Hubert Cuypers zich aan de koorzang. Be halve van het St. Alphonsuskoor was hij dirigent van het Utrechtse Pale- strinakoor, van Arti et Religioni, van de Verenigde Zangers, de Haarlem se R.K. Oratoriumvereniging, de Kon. Chr. Oratorium Vereniging, het Amsterdamse Toonkunstkoor, de Schola Cantorum, Cuypers' a cappel- la koor, de Haghe Sangers, het Leid- se Sursum Corda, het koor van de Obrechtkerk in Amsterdam, het koor van de Eerste Amsterdamse Kunst kring en thans o.a. nog steeds van de Minnestrelen. Voor zijn artistieke prestaties werd hij o.m. onderscheiden met de be noeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau (t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Kon. Chr. Oratorium vereniging) en in 1927 werd hij Che valier de la Légion d'Honneur. Op Donderdag 24 December geeft de Kon. Chr. Oratorium Vereniging een uitvoering van zijn Kerst-Ora torium. Na ook salarisverhoging in de metaalindustrie De onderhandelingen over de ver nieuwing van de CAO voor het be- ambtenpersoneel in de metaalindus trie zijn met gunstig resultaat be kroond, zo deelt ons de Ned. Chr. Be- ambtenbond mede. In de nazomer was reeds overeenstemming bereikt ove- een verbetering van de salaris schalen. Daarna is men het ook eens geworden over de komende loonron- de van 5 per 1 Jan. a.s. en over de verrekening van de premie ad 1,9 voor de Wachtgeld- en Werk loosheidswet. Van de salarisverhogingen zullen vooral de hogere groepen profiteren. De komende loonronde zal ook gel den voor het jeugdige personeel. Van belang is de verlaging van de ge meenteklasse-aftrek, die tot dusver resp. 334, 7 en 10 J4 bedroeg. Deze percentages worden nu resp. 3, 6 en 9, met dien verstande, dat zij gelden tot een salaris van 250 per maand. Van 250 tot 500 salaris per maand loopt de aftrek geleidelijk terug tot 2, 4 en 6%. De werkgeversorganisaties zullen aan haar leden het advies geven de 5 verhoging te geven op de gel dende salarissen. Los daarvan die nen de periodieke verhogingen te worden behandeld. Een groot aantal gemeenten (meer dan 50) is gepro moveerd tot een hogere gemeente klasse. In de nieuwe CAO is voorts opge nomen de verplichting tot het uitbe talen van een 2% vacantietoeslag, alsmede de verplichting tot betaling van minimaal 125 van het uurloon voor overwerk bij overschrijding van de 48-urige werkweek.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8