Uitbreiding van St. Elisabeth Ziekenhuis in voorjaar gereed De Hooglandse kerk moet dringend en grondig gerestaureerd worden LEIDSE HOOIGRACHT VERFRAAID De nieuwe gevel sluit prachtig aan bij het oude gedeelte Wasfornuis in Academie-toren wordt door klokken vervangen Stukken steen vallen uit de ramen Sacramentsvereniging stelt fraaie kasuifels ten toon ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 DE LElDöb IX) U KA NT TWEEDE BLAD PAGINA 1 (Foto: ,.De Leidse Courant"). Beide foto's werden gemaakt boven de toonkamer van de Lichtfabrie ken aan de Hooigracht. Links ziet men de nieuwbouw van het St. Eli- sabethziekenhnis, aansluitend op het oudere deel. Helaas bederft de direc tiekeet het uitzicht enigszins, maar we wilden toch niet langer wachten onze lezers te laten zien hoe de nieu we situatie is. De foto rechts werd genomen door een zolderraam aan de achterzijde van de toonkamer. Men ziet vanaf deze plaats de Hooglandse kerk hoog boven rie daken uitrijzen. Lei den zoals U het niet ziet. l^U ONLANGS de hoge schutting verdwenen is en de Leidenaars de voorgevel van de nieuwbouw van het St. Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht geheel kunnen zien, rijst bij hen de vraag wanneer het gehele werk klaar zal zijn en de nieuwe ruimte in gebruik genomen kan wor den. Helaas is het antwoord nog niet nauwkeurig te geven. „Voorjaar 1954", werd ons door het ziekenhuis medegedeeld, „maar in welke maand is nog niet bekend; we kunnen het nog niet bekijken". Wat men wel kan bekijken, is dat de nieuwbouw voortreffelijk aansluit bij het oude gedeelte van het zieken- REEDS EERDER meldden wij, dat het torentje van de Leidse Aca demie aan het Rapenburg gerestau reerd wordt en dat van deze gele genheid tevens gebruik gemaakt zal worden om twee nieuwe klokken op te hangen, ter vervanging van beide uit 1570 daterende klokken, die in 19.43 door de Duitse bezetters geit»ofd werden. Was het omdat er toch beslist iets slaan moest in de toren? Was het een uiting van verzet tegen de Duitsers? Of was het alleen maar een studen tengrap? Hoe het ook zij, kort na dat de klokken verdwenen waren, hing er in de toren een omgekeerd wasfornuis, waarop het volgende randschrift was aangebracht: Dat elk mijn zwakke stem versta Als ik het uur der vrijheid sla. Mei 1943. Inderdaad sloeg de „klok" en slaat zij nog steeds de half-uurslag, al heeft het geluid niets van een klok slag weg, maar veel van een klap op een gebarsten pot. Binnenkort zal de wasfornuis-klok uit de toren ver wijderd worden. Hopelijk vindt men er in het Academisch museum een waardige plaats voor, ter herinne ring aan het verzet, dat in de Leidse Universiteit geboren werd. Op 8 Februari 1954, de Dies Nata- lis der Leidse Universiteit, zullen de twee nieuwe klokken worden over gedragen en later in de toren wor den opgehangen. De grote klok (uurslag) draagt de naam „Libertas" i (Vrijheid) en heeft als opschrift j „Ipsa recens leator de li'bertate re- cepta" (Zelf nieuw, verheug ik mij over het herwinnen van de vrij heid). De kleine klok (half-uurslag) heet „Scienta" (Wetenschap) en heeft als opschrift „Veri vox magis intonuit reticere coacta" (De stem der waarheid klinkt te luider indien zij tot zwijgen wordt gedwongen). De randschriften zijn vervaardigd door de beeldhouwer Grégroire. Op de foto ziet men het wasfornuis tussen de balken hangen. Daarachter de sta len steigers met loopplanken, nodig voor de restauratie-werkzaamhe den. (Foto: „De Leidse Courant"). huis. De architect, ir. Jan van der Laan, heeft een voortreffelijke oplos sing gevonden; de nieuwbouw is op getrokken in strakke zakelijke lijnen, maar vormt toch een harmonisch ge heel met hetgeen zestig jaar geleden gebouwd werd. De Hooigracht is er beslist op vooruitgegaan! Zeventig bedden. Onder de nieuwbouw bevindt zich een grote rijwielkelder, ter vervan ging van de vroegere rijwielstalling op deze plaats. Op de begane grond komen de administratie-vertrekken en een polikliniek. De drie verdie pingen bevatten ziekenkamers en -zalen, benevens de nodige werk ruimten als behandelkamers, dien- en spoelkeukens. Door deze uitbreiding zal het zie kenhuis straks zijn capaciteit met 70 bedden kunnen uitbreiden en nog be ter dan thans reeds het geval is kun nen voorzien in de behoefte aan een kath. ziekenhuis voor Leiden en om geving. Wanneer de inrichting van de nieuwbouw voltooid is, hopen wij on ze lezers een uitvoerige beschrijving van het geheel te kunnen geven. Weihnach tsoratorium van „Con Amore" QNDER LEIDING van de organist dirigent Simon C. Jansen zal „Con Amore" het Weihnachtsorato- rium van J. S. Bach uitvoeren met uitnemende solisten, n.l. Dora van Doorn-Lindeman (sopraan), Aafje Heynis (alt), Han le Fèvre (tenor) en onze stadgenoot Henri Welboor- ren (bas). Het N. H. PhilharmoniSch Orkest zal de instrumentale begelei ding verzorgen. /BISTEREN meldden wij reeds, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn defi nitieve goedkeuring gehecht heeft aan het restauratieplan van de Hoogland se kerk, waarmede in eerste instan tie een bedrag van ƒ700.000.ge moeid is. Dit geld zal voornamelijk besteed worden aan restauratie van de ramen, die zich grotendeels in zeer slechte staat bevinden. Vooral de twee 17 meter hoge ramen in het dwarsschip heeft de tand des tijds ernstig geknaagd; grote brokken na tuursteen zijn uit de stijlen gevallen. Maar ook de overige 64 ramen, waar van een groot aantal 8 meter hoog is, behoeft dringende restauratie. Boven dien moet het dak, dat op verschillen de plaatsen lekt, dringend en gron dig gerestaureerd worden. De geschiedenis yan de Hooglandse kerk hult zich gedeeltelijk in neve len. Bekend is echter, dat Bisschop Guido van Avesnes in 1314 toestem ming gaf tot de bouw van een houten kapel op het Hoogeland, het Rijn eiland, dat parochieel tot Leiderdorp behoorde. De kapel werd onder pa tronage gesteld van Sint Pancratius. Spoedig was het gebouwtje te klein en toen de St. Pancratius in 1355 tot parochiekerk werd verheven, had de houten kapel reeds plaat: w maakt voor een stenen kerkje, dat in 1366 verheven werd tot kapittel kerk, waaraan een proost, een deken en 24 kanunniken verbonden werden. De kerk moest toen uitgebreid wor den en in 1377 werd met de bouw van het huidige koor begonnen. In de loop van de 15e en 16e eeuw kwa men de koor-omgang, het dwarsschip met zijbeuken (behalve de luchtbo gen) gereed. Het middenschip werd halverwege en halverhoogte onvol tooid gelaten. De toren van het eer ste stenen kerkje bleef behouden tot de dag van vandaag, bekroond door een houten klokkenkamer. Hoe de bouwmeesters zich de voltooide kathedraal hadden ingedacht, is niet meer na te gaan. Vermoedelijk heeft het in de bedoeling gelegen het mid denschip door te trekken tot de Nieuwe Rijn. De onvoltooide kerk, die in 1483 aan het toezicht van de Bis schop van Utrecht onttrokken werd en rechtstreeks onder de H. Stoel werd gesteld, is tijdens de Reformatie in handen van de calvinisten overge gaan. De restauratie zal onder leiding staan van het architectenbureau Dek ker en Van der Sterre uit Hazerswou- de-Leiderdorp. Vermoedelijk zal in Maart 1954 met de werkzaamheden begonnen worden. (Foto: „De Leidse Courant"). TP O ALS REEDS in het vorig be richt vermeld, kon een stijging van de werkloosheid worden ver wacht Dat deze veronderstelling, juist i6 geweest blijkt uit de volgende cij fers: Op 5 December 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1290 ge heel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 154 personen op D.U. W.-objecten te werk gesteld waren. Een stijging van het totaal beschik baar aanbod geheel werklozen D.U.W. van 104, n.1. van 1337 tot 1444. Als oorzaken voor deze stijging kunnen worden genoemd het gereed komen van diverse werken in de bouwsector en het afvloeien van ar beidskrachten uit seizoengevoelige bedrijven en uit de landbouw. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1952 wijst uit, dat het totaal beschikbare aanbod thans niet minder dan 637 lager ligt, hetgeen wel een bewijs is van de toegenomen werkgelegenheid gedu rende 1953. De thans voorkomende werkloosheid is vrijwel geheel aan seizoensinvloeden en normale wrij vingsfactoren toe te schrijven. Van conjuncturele of structuele werkloos heid is nauwelijks sprake. De vraag naar mannelijk personeel nam iets af, hetgeen, gezien de tijd van het jaar, een normaal verschijnsel is. De behoefte aan jeugdige krachten is nog steeds groot, terwijl voorts voor goede vaklieden voldoende plaat singsmogelijkheid aanwezig is in de metaal- en textielindustrie. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef vrijwel gelijk en be droeg op 5 December 1953: 140. In het aantal openstaande aanvragen kwam eveneens slechts geringe wijzi ging, n.1. van 139 op 244,, en omvat hoofdzakelijk huishoudelijk perso neel, kantoorpersoneel (steno-typis ten en typisten) en ongeschoolde krachten voor diverse bedrijfstak ken. In onze goede vaderstad is Simon Jansen geen vreemde meer. Uit de uitvoeringen van vroeger datum we ten wij, welke een uitmuntend koor dirigent hij is. In cultureel en reli gieus opzicht zijn de uitvoeringen van „Con Amore" heel belangrijk en naar wij hopen zal deze kunstzinnige ver eniging veel belangstelling onder vinden op 15 Dec. a.s., wanneer het Weihnachtsoratorium wordt uitge voerd. Moge de interesse zó groot zijn, dat het de Leidenaars gegeven kan wor den jaarlijks omtrent Kerstmis een uitvoering van Bach's Weihnachtsora torium te horen en dat het een hoog staande traditie wordt. De generale repetitie is Maandag 14 December, 's avonds om 7.30 'uur, uitsluitend voor leerlingen van on derwij s-inrichtingen. Op 15 December begint de uitvoering óm 8 uur 's avonds. Tijdens een bespreking met de Leidse pers is gebleken, dat boven genoemd plan al vaster vormen aain- neemt, maar alleen kan slagen wan neer het gestimuleerd wordt "door concertbezoek en interesse. J. Kortmann. PARAMENTEN VOOR ARME KERKEN maken met borduren. De kasuifels, koorkappen, superpli's, die onder hun nijvere handen tot stand komen, zijn bestemd voor de arme kerken, bij voorkeur in het eigen bisdom. De Missie komt pas in de tweede plaats, omdat hiervoor een afzonderlijke vereniging bestaat. De nood in het eigen bisdom is thans zó hoog, dat de pastoors bidden en smeken om pa ramenten, méér dan de dames kun nen maken. Vooral de door bombar dementen getroffen parochies en se dert dit jaar ook de parochies in het rampgebied hebben de hulp van deze dames hard nodig. In het bijna af gelopen jaar werden er niet minder dan 15 kasuifels gemaakt. Vroeger had de vereniging een groot aantal donateurs, zodat er jaar lijks een behoorlijk inkomen was om r\E VERENIGING van Altijdduren- de Aanbidding en Steun aan Ar me Kerken, kortweg de Sacraments vereniging, geniet in Leiden niet de bekendheid, die haar krachtens de eerbiedwaardige leeftijd van minstens 75 jaar toekomt. Het is trouwens geen vereniging, die veel aan de weg tim mert. De dames verrichten hun werk in de stilte van een der kamers in de Hartebrug-pastorie en beijveren zich in het vervaardigen van para menten, welk artistiek werk zij met veel toewijding en smaak verrichten. De vereniging telt in Leiden slechts zeven weckende leden (waarvan U er op bovenstaande foto zes bezig ziet met naaien, borduren en strijken), terwijl er ook nog vijf thuis-werker>- de leden zijn, die zich verdienstelijk materiaal te kopen. Maar tegenwoor dig leveren de financiën grote moei lijkheden op; de zeer bescheiden sub sidie van het bisdom kan de tekorten lang niet goedmaken. Daarom moes ten er meer donateurs zijn; de ver eniging wordt echter een beetje ver geten, zoals men ook vergeet, dat er iedere maand voor de vereniging een H. Mis wordt opgedragen in de Har- tebrugkerk. Om de belangstelling voor dit mooie en noodzakelijke werk weer wat nieuw leven in te blazen en om eens te laten zien welke fraaie resul taten de dames bereiken met hun arbeid, wordt er morgen in de zaal van de Hartebrug-parochie een ten toonstelling gehouden van de gereed gekomen paramenten. Vanaf 11 uur (na de Hoogmis) tot na het Lof wor den er vele bezoekers(sters) ver wacht. Wie Zondag verhinderd is, kan Maandagmiddag tussen 2 en 6 uur een kijkje gaan nemen. Niet alleen dames, die belangstellen in fraaie handwerken, maar ook de heren zul len ongetwijfeld deze expositie met gTote interesse bekijken. (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7