RIJNSTREEK DUINSTREEK Jeugdgemeenteraad van Boskoop Wolven bedreigden de oude Chinese beschaving ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 1 ALPHEN AAN DEN RITN Autobotsing: Doordat de bestuur der van een vrachtauto, de heer L. D. uit Noordwijk, geen voorrang had verleend, botste de heer C. W. v. d. H. uit Alphen aan den Rijn, op de hoek De RuyterstraatGrypesteijn- straat met zijn luxe auto tegen de vrachtauto op. Aan de eerst genoem de wagen ontstond vrij ernstige schade. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Geb.: Cornelis Johannes, z. v. M. Fokker en L. Trommel; Hillegonda, d. v. G. Meerkerk en Elizabeth J. de Rooij; Dorothea, d. v. C. v. d. Horst en S. Hortensius; Jan Cornelis Arie, z. v. J. A. Lemkes en A. van Dam; Cornelia Elizabeth, d. v. C. van den Ent en J. Mulder. Huwelijksaang.: Alexander Speijers 30 jaar en Hillegonda M. van der Bijl, 26 jaar; Felix J. M. Verbeek, 31 jaar en Geertruida E. J. M. Knaapen, 29 jaar. Huw.: Jan Langejans, 21 jaar en Jacoba Bruines, 20 jaar; Meeuwis Pel, 31 jaar en Adriana van Berkel, 25 jaar. ALKEMADE De Zondagdienst wordt morgen in de gemeenten Alkemade en Lei- muiden waargenomen door de artsen v. d. Bijl en v. d. Werf. TER AAR ,JJooit Gedacht". Dammen: W. SnaterseC. Koeleman 11; W. v. d. fitarreH. Muhr afgebr.; W. van VlietW. Esveldt Azn. 2—0; H. C. A. BroerJ. Besemer 02; D. Spek Jac. v. d. Starre 11; J. Costeris R. Lubberts 02. Schaken: B. RietveldJac. Rietveld 01; H. BosH. v. Amerongen 10; A. KoelemanNic. van Eyk 10. NIEUW VEEN Biljarten. Gisteravond werden de wedstrijden om het kampioen schap van de biljartvereniging „Dito" voortgezet. De uitslagen voor de beker waren als volgt: J. v. Eyk J. Bader 20; G. J. v. d. BergG. Keijzer 20; J. PietersenA. Straat hof 20; A. J. v. TrigtJ. Gieling 20; J. PietersenA. v. Eyk 02. Voor de medaille waren de uitsla gen: A. v. d. WeijdenM. Wijfje 02; Th. NotenboomA. v. d. Weij den 20. Er werd ook door enige leden deelgenomen aan het prijsbil- jarten in café Anink alhier. Ze wis ten hier schitterende resultaten te behalen. A. J. v. Trigt en J. Pietersen legden resp. beslag op de eerste en tweede prijs. ZEVENHOVEN AMBTSWONING GEREED Burgemeester J. A. Detmers, die wegens nog te verrichten reparatie- werkzaamheden aan zijn ambtswo ning tot op heden deze nog niet kon betrekken, hoopt in de loop van de volgende week zich metterwoon in zyn gemeente te kunnen vestigen. Wegens benoeming aan de R.K. jongensschool te Uithoorn zal de heer C. Vlasman, onderwijzer aan de R.K. school in het Noordeinde per Febr. a.s. vertrekken. Mej. F. Dirksen, onderwijzeres aan de Chr. Nationale school in het Zuideinde, gaat per 1 Januari a.s. deze school verlaten wegens benoe ming aan een school voor buitenge woon lager onderwijs in Amsterdam. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering IJsclub „Wilhel- mina". In hotel „De Vier Heems kinderen" kwam de ijsclub „Wilhel- mina" gisteravond voor haar. jaar vergadering bijeen. Voorz. H. van Klink releveerde in zyn openings woord de weinige ijsactiviteiten in het afgelopen jaar en sprak de wéns uit, dat het komende seizoen meer vreugde aan de ijssporters zou mo gen brengen. Bij afwezigheid van se- Dean breekt onderhandelingen af cretaris H. F. van Ruiten las voorz. Van Klink de notulen. Het jaarver slag van penningm. P. v. d. Zwet vermeldde een batig kassaldo van 494,11, alsmede dat de vereniging 209 heren-leden, 7 dames-leden en 9 donateurs telt. Namens de kascom- missie verklaarde de heer J. Bakker Nz. boeken en bescheiden in orde en werd in deze commissie benoemd Jac. Bakker Sebz. Het finantieel ver slag van „Veilig en betrouwbaar ijs", uitgebracht door penningm. M. Ver del vermeldde een batig saldo van 494,75, waarbij voorz. deze nuttige instelling propageerde en opwekte tot meer steunende leden. In het be stuur zagen L. Verdel, C. Wessel- man, J. v. d. Meer en H. F. van Rui ten zich bij acclamatie herkozen. De feestavond met prijskaarten öm car- bonade werd vastgesteld op 4 Jan. a.s. Betreffende de plannen tot stich ting van een landijsbaan te Oude- Wetering had het bestuur, zoals zij mededeelde, contact opgenomen met de ijsclub te Oude-Wetering, dit om de mogelijkheid te scheppen om bij e.v. doorgang dezer plannen hierin ook Roelofarendsveen te kunnen la ten deelnemen. Nadat de voorz. de enkele vragensteller in de rondvraag tot tevredenheid beantwoord had, sloot hij met een woord van dank, inzonder aan zijn medebestuursleden voor de prettige samenwerking, de vergadering. Hierna bleef men nog geruime tijd bijeen voor het prijs kaarten. VOORHOUT R. K. Schietvereniging „St. Hu- bertus" In de sohutterszaal van café „De Bonte Koe" hield de schiet vereniging „St. Hubertus" haar 34e jaarvergadering. De opkomst was maar matig. Door de heren M. v. d. Laan en Ohr. v. d. Poel werden de boeken van de penningmeester gecontroleerd waaruit bleek, dat er een batig sal do was van f 68,88. De vereniging telt volgens het jaarverslag 26 leden. Met algemene stemmen werden de bestuursleden J. A. Verdegaal, P. J. Westerhoven en J. de Roode herko zen. De heer T. A. M. van Wijnber gen werd na ballotage met 16 stem men van de 17, als lid aangenomen en de heer J. van Steyn met 15 van de 17 stemmen. Schuttersdag wordt gehouden op Kopper-Maandag, 11 Januari. Begon nen wordt om half tien precies. De gene, die komt, als de 2e ronde met schieten 'begonnen is, kan onherroe pelijk niet meeer mee schieten. Na de snert-maaltijd is het prijsjassen. Het boetestelsel van 2.50 is ver vallen. De boete werd toch niet be taald. Nu wordt de contributie met 1,verhoogd. Degene, die echter op de jaarvergadering aanwezig is, ontvangt dan 1,terug. Na afloop van deze prettige verga dering werd nog een kaartje gelegd. VOORSCHOTEN De Zondagsdienst wordt waar genomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 32, tel. 493 en door zuster Dammers. Verzilvering vacantiebonnen Op 16 December, 's avonds van 89 uur bestaat er voor land- en tuinbouw- arbeiders gelegenheid vacantiebon nen te verzilveren bij J. G. v. d. Ploeg, Leidseweg 10. WASSENAAR Medische Dienst. Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen A. H. Bertels, Lange Kerk- dam 35, tel. 2697 en J. C. de Neef, Van Heeckerenstraat 7, tel. 4018. Apothekersdienst. Van Zater dagavond tot de volgende week Za terdag wordt de avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken waar genomen door Apotheek „De Burcht", Joh. de Wittstraat 9, teL 3806. A.R.K.A. opende lustrumviering met bezinningsavond. De afdeling Wassenaar van de ARKA heeft gis teravond in „Sion" de viering van het vierde lustrum ingezet met een bezinningsavond, waarop aan de hand van een actueel onderwerp de aandacht gevraagd werd voor een waarachtige beleving van de geloofs overtuiging. Pastoor W. Q. Verstee- gen, geest. adv. van de afdeling, hield een inleiding over „Humanis me, christelijk humanisme of Chris tendom" en hij deed dat op een wij ze, die de toehoorders tot nadenken stemde. Pastoor Versteegen ver klaarde allereerst de betekenis van het woord humanisme: de leer van de menselijkheid, van de ontplooiing van alle geestelijke en lichamelijke krachten van de menselijkheid. Op zichzelf behoeft deze leer niet on christelijk te zijn. Wanneer men streeft naar een ontwikkeling van de menselijkheid in het besef, dat de mens zwak is, en Gods genade be hoeft, dan kan men spreken van een christelijk humanisme, dat niet ver werpelijk is. Maar wanneer men zich op het standpunt stelt, dat de men selijke krachten groot genoeg zijn, en dat geen hulp van God nodig is, geen genade en geen Openbaring, dan is het onvermijdelijk, dat men afwykt van de weg, die door God bedoeld is Al is „christelijk humanisme" niet verwerpelijk, toch verdient „Chris tendom" verre de voorkeur, aldus pastoor Versteegen en hy verklaar de op heldere wijze waarom. Chris telijk humanisme gaat uit van de mens zelf: het wil de mensen vervol maken, met behulp van Gods gena de. Waarachtig Christendom bete kent echter, dat wij moeten trachten door te dringen tot het wezen van God en van Zijn standpunt uit de mens te beschouwen en ons afvra gen welke bedoeling Hij met ons mensen heeft. Spr. noemde barmhartigheid, boet vaardigheid en dankzegging als de drie voornaamste deugden, die ech ter in onze huidige geloofsbeleving op de achtergrond zijn geraakt. In de laatste eeuwen is in het Christen dom de betekenis van de hemel ver doezeld. De gemiddelde christen be schouwt de hemel als een soort van troostprijs na dit leven. Wij moeten weer opnieuw gegrepen worden door het ideaal van de hemel en van de verrijzenis, willen wij sterk kunnen Arthur Dean, de Amerikaanse ge delegeerde bij de besprekingen ter voorbereiding van een politieke con ferentie over Korea, heeft vandaag de besprekingen met de Noordelijken afgebroken, nadat zij de Verenigde Staten hadden beschuldigd van „ver raderlijkheid" door in heimelijke ver standhouding met de Zuidkoreaanse regering krijgsgevangenen in Juni vrij te laten. Na een vergadering van 45 minuten zeide Dean, dat de onder handelingen niet hervat zouden wor den, tenzij de Noordelijken hun be schuldiging zouden intrekken en om hervatting van de besprekingen zou den vragen. EEN VAN DE OUDSTE BIBLIOTHEKEN TER WERELD ONTDEKT. Turkse en Britse oudheidkundigen hebben te Sultan Tepe in Zuid-Tur- kije meer dan duizend beschreven kleitafels ontdekt, die licht werpen op de geschiedenis van het oude As- syrische rijk, zo meldt de Unesco. De tafels werden gevonden in een ver zegeld vertrek, dat een deel vormde van een tempel in de oude stad Har- ran. Onder de paar tafels, die tot dus verre zyn vertaald, heeft men stuk ken gevonden van het epos van Gil- gamesj een reeks verhalen over de gelijknamige figuur uit de mytho logie dat beschouwd wordt als een der oudste overgebleven litteraire werken. De bibliotheek bevat ook ge schriften van religieus karakter en bepaalde woordenlijsten. Vele van de tafels vallen van ouderdom vrijwel uit elkaar. Deze zullen opnieuw moeten worden ge bakken, voordat men met de verta ling kan beginnen. De raadzaal van het gemeentehuis te Boskoop bood gisteravond een vreemde aanblik. De publieke tribune was over-bezet en de „heuse" raads leden moesten daar eveneens hun toevlucht zoeken, daar de zetels van de raad bezet waren door jeugdige lieden. Deze jeugdgemeenteraadsvergade- ring werd voorgezeten door de wet houder van onderwijs, mr. Taat. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat hij de uitnodiging om deze vergadering te leiden gaarne had aanvaard, omdat toen hij in de echte raad werd gekozen hij niet veel ouder was dan de meeste le den van deze jeugdgemeenteraad. Voorts ging spr. even in op het feit, dat velen tegenstander waren van de jeugdgemeenteraad. Wanneer men deze instelling echter zag als een mogelijkheid om de jongeren te inte resseren voor de gemeentepolitiek, kan men zeker het nut ervan onder vinden in de toekomst. Want momen teel blijkt toch uitermate moeilijk belangstelling voor de publieke zaak te wekken. Bij de bespreking van het onder werp: „Boskoops eigen" bleek al spoe dig, dat de jeugleden zich hierop goed had voorbereid. Door verschil lende leden werden de aspecten van Boskoop voorheen, thans en in de toekomst besproken, waarbij ver schillende toestanden en omstandig heden ieder onder de loupe werden genomen. Zo kregen een beurt, de doodlopende sloten, welke werden vergeleken met open riolen, het ge brek aan speelruimte voor de kin deren, de toestand der wegen, de slappe bodem, de woningbouw; en niet te vergeten de situatie bij de hefbrug, wanneer de secundaire weg RotterdamAmsterdam in de ge meente gereed zal zijn. Reeds nu heeft een telling uitgewezen, dat per 150 auto's passeren en hoeveel dit zal worden, wanneer de weg klaar is, zal nog moeilijk zijn vast te stellen. Met een gelijkvloerse kruising, waarin twee scherpe onoverzichtelijke boch ten, zal een onhoudbare toestand ont staan. Bovendien zijn in de onmid dellijke nabijheid twee scholen geves tigd. Een voetgangerstunnel onder de oprit van de brug werd als een mo gelijke oplossing gezien. Bij de beantwoording door de wet houders bleek, dat dezen in de mees te gevallen wel een goed antwoord op de gestelde vragen konden geven, al benaderden zij in enkele gevallen de discussie vrij dicht die van de „echte" raad. Het tweede ontwerp, dat aan een bespreking werd onderworpen was of er behoefte bestond aan een lees zaal in de gemeente. Hierover lie pen de meningen nogal uiteen, doch aangezien de tyd te ver was gevor»- derd, werd tenslotte vastgesteld, dat het zeer moeilijk zal zijn ter plaatse een leeszaal in stand te houden. By de rondvraag tenslotte werd de suggestie gedaan om Schouwen en Duivenland by zijn opbouw Boskoop- se bomen en planten ten geschenke te geven. Besloten werd de mogelijk heid te bezien, om dit inderdaad wer kelijk te doen geschieden. „EXCELSIOR" IN BLOEMENCORSO Kreeg de Boskoopse harmonie „Ex celsior" kort geleden een uitnodiging om de provincie Zuid Hollond te ver tegenwoordigen bij een grote mu- ziek-show in Haarlem, Donderdag j.L werd aan het bestuur een ver zoek gericht of „Excelsior" bereid zou zyn, terzijnertijd het bloemen corso in de Bollenstreek te willen opluisteren. Als er rekening mee wordt gehou den, dat voor een dergelijke aange legenheid een vorige maal de Kon. Militaire Kapel werd aangezocht, is het begrijpelijk, dat deze uitnodiging door „Excelsior" als een grote eer wordt beschouwd. Aan het comité van voorbereiding is inmiddels bericht gezonden, dat de Boskoopse harmonie de muzikale om lijsting van het Bloemencorso 1954 op waardige wijze hoopt te verzorgen. Biljarten De uitslagen van de door de Boskoopse Biljartvereniging „De Driesprong" gespeelde wedstrij den zijn als volgt: Driesprong A—Spil A 52; Drie sprong BPer Aspera 72; Groene LakenDriesprong B2 72; Drie sprong B3—KOT B 2 44; TOP B— Driesprong B4 36. Geboren: Marinus Simon z. van J. Slappendel en E. Kerstens; Ma rianne Use d. van P. M. W. Diep straten en I. J. Hutten. Ondertrouwd: Theodoms Hendri- kus Nieuwets 21 j. en Allegonda Cornelia Brikman 21 j. Overleden: Cornelia Theodora Kie- bert 69 j., echtg. van Th. van der Tol; Petrus Groenendijk 77 J. Al weken lang had onze goede on derwijzeres al haar krachten inge spannen om de kinderen de grote waarheid van de onsterfelijke ziel in te prenten. Talloze vergelijkingen en voorbeelden hadden duidelijk bewe zen, dat een mens hoofdzakelijk van een dier verschilt doordat hij al leen een onsterfelijke ziel bezit. Toen kwam op een goede dag Meneer Pas toor de kinderen ondervragen. Zeg mij eens, Jantje, vroeg de Herder, waarin verschilt nu een mens van een paard?... Diepe stilte!... Wie van jullie weet het, vroeg Pastoor Nog dieper stilte!... Eindelijk steekt Keesje de vinger op. Nou Kees, jij ben een flinke jongen, zeg jij het eens. En Keesje verklaart hoog ernstig, dat een paard wel en een mens geen staart heeft staan tegenover het humanisme. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen en tot gedachten- wisseling werd door diverse aanwe zigen gebruik gemaakt. Damgenootschap. W.D.B. speel de een serie wedstrijden voor de bor den bezetting, waarvan de uitslagen zijn: Groep 1: P. GijsbertseA. Vermeu len 20; J. Lode wij ksJ. Vermeu len 02; W. C. van LaarJ. Ver maas 11. Groep 2: W. PoolC. van Kuijen 20; A. SchutteTh. Orie 11; N. KnrijnenburgTh. Rijsdijk 02; C. KnijnenburgW. Steffhaan 02. Geboren: Hendrikus Theodorus Martinus z. van M. A. Schrama en J J. Rotteveel; Martinus Leonardus Maria z. van M. A. N. van Rijn en C. G. M. Wiefefring; Paulus Fran- ciscus Maria z. van J. A. M. Winkel man en P. P. M. Remmerswaal; Pe ter z. van F. Heins en C. d© Graaf; Martinus Johannes Cornelis z. van C. T. Wisse en H. H. Wassenaar; Pe- tronella d. van C. Paardekooper en A. Haarland; Wilhelmus Jacobus G er ar dus Adrianus z. van P. G. Kou- wenhoven en M. M. Ruigrok van de Werve; Maria Elisabeth Geertruida a. van P. G. Kouwenhoven en M. M. Ruigrok van de Werve. Ondertrouwd: H. E. Smidt van Gelder en M. R. Baronesse van Zuy- len van Nijevelt; C. Pothuizen en H. Versluis; C. Gesink en E. Deetman; P. van der Marei en G. Buitelaar; F. F. van Haaf ten en H. A. Treffers; A. Schipper en A. Eiinga; J. P. J. Meulenberg en B. C. van Munster; C. van der Winkel en H. J. de Ko ning. Overleden: Maria Dijkman 65 j.; Willem Hillebregt 24 j.; Engene Wil helm Maurenbrecher 65 j.; Martijn- tje de Jong 55 j.; Maria Hendrika Verbael 5 wk.; Cornelis van der Wel 67 j.; Willem Krom 63 j. ZOETERMEER R.K. Schaakver. Het le tiental heeft zijn eerste overwinning in de HSB-competitie te pakken. In een uit-wedstrijd tegen Centrum 5 wist de kopgroep zich te handhaven. C. Paardekooper (Centr.) y.M. v. Sta veren (Zoetermeer 1) y; A. v. d. Plas yA. P.Mühn y; J. v. d. Ak ker 1—J. C. Opdam 0; J. Smoren- burg 1dr P. Schouten 0; A. Star- renburg 1J. Kalisvaart 0; J. Ver- hegge 0A. v. d. Burg 1; J. F. v. d. Linde 0G. de Vree 1; P. Borkers 0 H. Houtman 1; J. Bongers 0A. J. Stig 1; M. v. Nierop 0A. de Vree 1. Centrum 4Zoeterm. 6. In groep 2 is de gearbitreerde par ty van bord 3 (G. v. d. Broek) tegen GONA voor Zoetermeer gewonnen verklaard, zodat de eindstand nu is 46 ten gunste van GONA. Donderdag 17 December heeft het 2e tiental een thuiswedstrijd te spe len in de HSB-competitie. Wy reke nen erop dat alle spelers van het 2e tiental dan aanwezig zyn. Voor de eigen club-comp. zijn ge speeld: H. Houtman—dr P. Schou ten 01; G. de VreeA. Stig 01; M. v. StaverenJac. Kalisvaart, afg. A. C. v. DijkJ. v. d. Biggelaar 1—0. Th. v. Galen srJ. v. Mierlo 10. Th. v. Galen jrA. de Vree y Medische dienst. De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dokter P. Vegt en voor de bei de Kruisverenigingen door Zr. van Rooy. L.TJ. De L.T.J. hield gister avond een gezellige avond in „De Jonge Prins", waarbij deze keer ook de dames waren uitgenodigd. Voor afgaand werd een korte ledenverga dering gehouden, waarbij werd be sloten, dat de L.T.J. de oogstdank- dag zal verzorgen. Op 3 Februari zal deze viering plaatsvinden. Er zal een spreker worden uitgenodigd, waarna het meer vrolijke gedeelte zal volgen. De kosten van deze avond zijn geheel voor rekening van de L. T.J. De gezelligheid, die hierop volg de, droeg als altijd een beschaafd ka rakter. Aad de Groot trad op als con ferencier, terwyl Henk en Gerard de Groot voor de komische noot zorg den, hetgeen hun goed afging. Tus sendoor werd hersengymnastiek ge daan. Henk Jansen zorgde voor pret tige onderhoudende muziek, waarop menig dansje gemaakt werd. Het ge heel met eigen krachten verzorgde programma mogen we als geslaagd beschouwen. Klaverjasconcours. In „de Jon ge Prins" is een klaverjasconcours gehouden, waarvoor verschillende clubs uit een zevental plaatsen had ingeschreven. Jammer was, dat di verse clubs verstek lieten gaan. De stemming was er echter niet min der om en er werd met enthousiasme gekaart. Zoetermeer was wel erg ge lukkig, want acht van de tien pry- zen bleven in het eigen dorp. Rotter dam won de vierde en de tiende prys met resp. 5438 en 5008 punten. De eerste drie prijswinnaars van Zoeter meer waren: 1. P. Buurman 5873 p. 2. H. Luiten 5692 p. en C. Könst 5512 p. En dat heerlijk antwoord, lezers, doet me weer eens beter realiseren, hoe nuchter wij, mensenkinderen, toch zyn. Wij zyn ten slotte allemaal in het dagelijkse leven Keesjes, die al leen getroffen worden door alles, wat ons onmiddellijk omringt en kijken niet verder dan onze neus lang is. Uiterst belangrijke zaken gaan ons voorbij, en we merken ze pas op, als we dat verlies aan den lijve voe len. Wereldje werd wereld. Zo ging het b.v. met onze middel eeuwse voorouders, die zich een we reldje voorstelen, dat zich niet verder uitstrekte dan tot de grenzen van klein Azië. Wat daar verder gebeur de kon hen niet veel schelen. Maar toen Attila met zyn Hunnen hun klein wereldje overstroomde, toen pas kreeg men oog voor de naburen. Hoeveel te meer geldt dit voor ons, nu het wereldbolletje tot een grote knikker is geslonken, de techniek alle afstanden heeft weggevaagd en alle volkeren naast ons heeft ge plaatst. Van China dienen wij wat meer te weten, dan nu veelal het ge val is. Want het porseleinen vaasje, het pindamannetje, sinaasappelen en Chinezen met lange staarten verte genwoordigen thans een belangrijk stuk wereld, dat ook ons leven niet weinig beïnvloedt. 6000 Jaren geschiedenis. Bedenk eens even, lezers, dat hier een bevolking leeft van 500 millioen zielen. Zij vormen een rijk, dat reeds onafgebroken ongeveer 6000 jaren heeft bestaan. En nu de beschaving. Ik kan U eerlijk verklare^ dat ik de eigenlijke Chinezen als heidens volk bepaald reken tot de meest beschaaf de volkeren der aarde en in de da gelijkse praktijk zelfs in sommige opzichten hoger dan sommige gedege nereerde, decadente christenvolken. Inderdaad doet het Chinese volk als zodanig ons, Westerlingen, vaak met beschaamde kaken staan in de gewo ne verhoudingen van mens tot mens. Natuurlijk kan een heidens volk zich nooit opwerken tot de ideale hoog ten van een christelijke maatschap pij. Toch heeft een 6000-jarige op bouw van zeden en gewoonten het volk tot verrassende hoogtepunten opgevoerd, tot praktische deugden, die het christendom zeer dicht bena deren en er aan paralel lopen. Chinees gezinsleven. Een Chinees huisgezin is doorgaans een juweeltje van orde en plicht. Va der is de koning van het rijkje en moeder regeert over het huiselijk le ven en in de opvoeding der kinderen. De rijke kinderschaar is innig ver bonden met de ouders, die ze oprecht liefhebben en vooral de vader wordt tot in de puntjes toe strikt door ieder gerespecteerd en gehoorzaamd uit pure plichtsbesef. Het geheel maakt een ongedwongen, prettige indruk en de dagelijkse bezigheden worden door ieder lid der familie met de grootste zorg en ongeëvenaarde ijver uitge voerd. Baas en knechten. Een Chinees is werkzaam en werkt tienmaal harder dan de doorsnee blanke. Hij is uiterst sober, en met zeer weinig tevree. Hij is over 't al gemeen eerlijk en rechtvaardig en uiterst, ja, overdreven hoffelijk je gens iedereen. De patroon behandelt zijn knechten als zichzelf, is gelijk gekleed en eet met hen aan de ge meenschappelijke tafel der mannen. Dronkenschap en vloeken kent men niet. U ziet wel, lezers, dat ik niet overdrijf, als ik zeg, dat de Chinese zeden zeer dicht staan naast de chris telijke. En geen wonderl Is een mens van nature niet een Christen? (anima naturaliter Christiana). Welkome gasten. Ongetwijfeld heeft de Katholieke Kerk niet weinig bijgedragen tot de veredeling van dit prachtige systeem en het tot praktische daden om te zetten door het land met kwistige hand te bezaaien met allerlei instel lingen op wetenschappelijk en lief dadig gebied, die door regering en volk vele eeuwen als de welkome gasten van het Westen werden be schouwd. De missionarissen van de gehele wereld vormen daar een ideale bond van „verenigde naties" die Chi na mijlen omhoog voerden. Doch ook China bleef niet zonder beproe ving en de achttiende eeuw werd een waar treurspel. Weerzinwekkende wolven. Tot 1850 was China een afgesloten patriarchaal familierijk, met een kei zer aan het hoofd, die alle vreemde lingen uit het land weerde. Zo had China zich nu eenmaal ontwikkeld, en al was het op allerlei gebied zelfs voor die tijd honderden jaren ten achter bij andere landen, toch had dit haar voordelen en het volk leefde gelukkig. Al dikwijls waren de noor delijke rovers uit Mansjoerye het land binnengevallen. De Chinezen hadden zelfs de bekende muur van 4300 kilometer lengte en 16 meter dikte opgetrokken tegen deze plun dertochten. Ja zelfs hadden de Mansjoerovers de keizerstroon be klommen. Maar de ergste ramp kwam, toen twee wolven het land trachtten binnen te dringen. De éne kwam uit Europa. Het waren gewe tenloze avonturiers uit Engeland, Frankrijk en elders, die uit winstbe jag allerlei koopwaar, maar vooral opium aan de kustplaatsen invoer den. Behalve dat volksvergif, brach ten zij de argeloze bewoners ook in contact met de laagste praktijken uit het westen. De regering nam stelling tegen dit gevaar, dat de reine zeden van het volk bedreigde en verbood de opiumhandel. Dat gaf weer aanleiding dat Frankrijk en Engeland tot twee maal toe oorlog voerden, de x.g. opiumoorlogen, die China dwongen de havensteden voor opiumhandel open te stellen. Zo stroomde een le gertje van ongure elementen China binnen. Opgekropte haat. De volkshaat tegen deze westerse „barbaren", die de grofste zedenschan- dalen bedreven, steeg hoger en hoger, tot ten slotte de razernij van het volk uitbarstte in de z.g. boxeropstand. De tweede geldwolf was Japan, die er op uit was de handel met dit enor me land te veroveren door aUe mo gelijke minderwaardige praktijken. En deze Japanse wolf besloot einde lijk China geheel op te slokken door een moorddadige oorlog. Het arme China lag bij het uitbreken van we reldoorlog no. twee verzwakt en ge heel uitgeput, toen de huichelachtige rode wolf uit Moskou zijn slag ge makkelijk kon slaan. De mees ter-misdadiger. Dit sluwe huichelachtige monster had zich vroeger met China al be moeid. Toen n.l. de grote bevrijder en leider van China. Coen Jat Sen, gestorven was, trachtte Moskou listig het arme Chinese volk voor zich te winnen en bood het grootste ge schenk aan, dat voor een Chinees mo gelijk is, n.l. een doodkist en nog wel een van kristal, een soortgelijke als waarin ook de rode leider Lenin, was bijgezet. Dit prachtgeschenk werd dan ook dankbaar door de Chinese regering aanvaard. By aankomst te Peiping bleek het cadeau echter uit gewoon glas te bestaan. De pientere Chinees stuurde het terug en trok zijn eigen conclusies uit deze domme, huichelachtig rode zet. Het kleine Chinese Roodkapje bleek niet dom genoeg te zijn om goedschiks met Moskou te heulen en daarom greep de rode vos kwaadschiks in. De rood geverfde neven uit Mansjoerye wer den rijkelijk van kanonnen en tanks uit de grote oorlog voorzien. Moskou trok aan de touwtjes. Een in Rusland roodgepoetste rover, Mao Tse Toeng geheten, werd de rode leider van China en deze werd omringd door mannen als Tsje En Lai, die de gro te leider van het beschaafde nationale China, Sjang Kai Sjek, hadden verla ten en verraden. Bruut geweld dwong het arme China het regiem van het communisme te volgen, terwijl deze 500 millioen weerloze mensen niets kunnen doen om het gehate systeem af te schudden. Maar vroeger of later zal dat ge beuren. De God van rechtvaardigheid en liefde zal de molensteen binden aan de hals van de huichelaars, geld wolven en allen, die een argeloos, zwak, maar hoogstaand volk hebben geërgerd, onteerd en geknecht en danper aspera ad astra", (door moeilijkheden en teleurstelling) zal het grote Chinese volk hoger sty- gen en opgaan tot de „astra", d.w.z. de hoogste hoogten ener echte Ka tholieke beschaving en cultuur. TOENG SIENG FOE. Marktberichten VTNKEVEEN, 11 Dcc. Groente. Andijvie 16—23 ct. Witlof I, 27—26 ct Witlof H 10—22 ct. Prei 8—10 ct. Waspein 1011 ct. Uien 6 ct. Groe ne Kool 9 ct. Boerenkool 49 ct. Rode Kool 67 ct. Tomaten 1644 ct. per k.g. Peen 22 ct. per bos. Knol selderij 811 ct. per stuk; Peterse lie 47 ct. Selderij 410 ct. per bos. KATWIJK a.d. R. 11 Dec, Groente. Waspeen I 1023; Waspeen II 6 11; Bospeen 3033; Andijvie 1523; Rode kool 5.209.50; gele kool 5.20 7.60; groene kool 4.2010; boeren kool 79.10; spruiten 1528; breek- peen 2.107.30; sla 7—7.20; uien 2.70 4; knolselderie 46.10. peterselie 4.50—8.80; selderie 3.70—4.30; wit lof 20—35. BOSKOOPSE BES HULSTVEILING. Per k.g.: Beshulsttakken met rode bes, le soort f 1.501.70; 2e soort 0.851.00; 3e soort 4060 ct; idem J. C. van Tol, le soort 1.50; 2e srt 1.40; Goudbont, le soort 1.60 la80; 2e soort f 1.401.50; Zilverbont le soort 2.80; 2e soort 2.30; Hulst takken met gele bes, le soort 1.90; 2e soort 1.60; Prikhulst, le soort ƒ1.30; 2e soort f 1.00; Beshulstkop- pen, le soort f 1.30; 2e soort f 1.00; Blinde hulst 45 ct. Perado, le soort 1.70—1.90; 2e soort f 1.10—1.40; Douglasgroen le soort 90 ct. 2e soort 80 ct. Nordmangroen le soort 70 ct. 2e soort 55 ct. Groene sparregroen, le soort 55 ct. 2e soort 40 ct. idem blauwe spart, le soort 8090 ct. 2e soort 65—75 ct. Per stuk: Hulstbo men (afgezaagd) le soort 5.70; 2e soort 5.00. Denneappels per kist 2.50. Per bos: Uex-verticulata-tak- ken, le soort/ 3.004.20; 2e soort 2.703.00; Pernettya-takken met rode bes, le soort 85 ct. Gageltak- ken 14 ct. Per stuk: Pernettyaplan- ten rood, le soort 6585 ct. 2e soort 32—50 ct. TER AAR, 11 Dec. Groente. Wit lof I, 28—40 ct. idem II 15—27 ct. idem stek 310 ct., spruiten 2427 ct, idem B 1621 ct, tomaten 335 ct, andyvie 1427 ct, idem B 7 ct, kroten 67 ct, waspeen 1017 ct, rode kool 78 ct, sav. kool 6 ct, prei 10 ct, uien 67 ct, idem nep 2 ct. alles per kg., knolselderij 13 ct p. stuk; boerenkool 4050 ct. per kist, selreij 3 ct per bos, druiven 79 ct. per «4 kg. R'VEEN, 11 Dec. Bloemen. Nar cissen; Helios 3133 ct.. Early Glory 45—60 ct, Tulpen Olaf 0.70—1.25; Crom Imperial 0.90—1.10; Hille- garda 1.20—1.30! White Sail f 0.55 —0.80; Krelage f 1.10—1.20; Chry santhen Long Island 3970 ct, Am- Aanwinst 37—67; Ochid Beauty 44— 52 ct; Heroo 41—49 ct; Red Rolinda 6569; Loveliness 4044; Crimson Ford 6264 p. bos; Long Island 7 10 ct; Cyclamen 2646 p. st. Groente. Tomaten 23.00— 61.00; Glassla I 10.20-12.80; idem 11 6.8010.30; Stoofsla per kist 85 1.75; Aridenvie f 14.0019.00; Uien 6.00; Witlof I 27.00—35.00; idem H 11.0017.00; Bloemkool 8.00—22.00 p. 100.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3