Uiös&éhutspot BIOSCOPEN De opgravingen van kasteel Ter Does voor Oud-Leiden Dit weckend in Leiden twee vogel-tentoonstellingen hadden 'n stemmige Kerstavond ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Meer gegevens bekend Daar de resultaten van de opgra vingen naar de overblijfselen van het kasteel Ter Does te Leiderdorp een ander beeld gaven dan uit de voor studies venvacht kon worden, had de heer J. G. N. Renaud, conserva tor van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek, zijn gister avond voor de Vereniging „Oud Lei den" gehouden lezing eigenlijk kun nen betitelen: „Renaud contra Re naud". De voorstudie beperkte zich tot de ontleding van de afbeeldingen. Opvallend was de grote zware toren, die waarschijnlijk wel het oudste deel van het gebouw geweest zal zijn. De zaal met trapgevel en to rens moeten van jongere datum zijn. Merkwaardig was verder de ronde ommuring van het kasteel. Öp grond van de afbeeldingen had spr. een plattegrond ontworpen. Bij de opgravingen ontdekte men een tweede ringmuur op 4 5 me ter afstand binnen de eerste muur. Bij alles wat teruggevonden werd kon men echter maar niets ontdekken van de achtkantige torentjes en de grote zaal. Na veel nadenken is men tot de conclusie gekomen, dat er twee bouwperioden hebben plaats gehad. Eerst Is een toren gebouwd en een gracht uitgegraven om deze to ren te beveiligen. De grond hiervan is op het binnenplein gebracht. De tweede ringmuur nu is opgericht op de bodem van deze gracht. De oude gracht heeft men daardoor moeten verbreden. Dit was nodig voor de verdediging. En om toch aan de vraag van de flankering tegemoet te komen, heeft men uitmetselingen gemaakt, waardoor het mogelijk was aanvallen tegen een bepaald muur gedeelte ter zijde te komen. De oud ste ringmuur heeft men afgebro ken, omdat deze ook geen krijgskun dige waarde meer had. Bij de opgravingen werden aar dige voorwerpen gevonden. Deze vondsten uit de eerste en tweede gracht werden zorgvuldig gescheiden gehouden, teneinde ze nauwkeurig te kunnen dateren. Vergelijkingsmateriaal. De lezing werd door de heer Re naud met een groot aantal lichtbeel den verduidelijkt, aan de hand waarvan vergelijkingsmateriaal ge toond werd voor de ronde vorm van het kasteel. Wanneer het gebouwd werd, is niet bekend. Men denkt om streeks de helft van de 14e eeuw, maar een studie daarover zal maan den kosten, terwijl het dan nog de vraag zal zijn of men tot een positief resultaat zal kunnen komen. Aan het slot van zijn rede dankte de heer Renaud het gemeentebestuur van Leiderdorp en de eigenaar van het terrein, de heer Van Egmond, voor hun aanwezigheid en medewer king aan de opgravingen. Oud-Lei den ontving eveneens bijzondere dank voor de financiële steun aan de uitvoering van het project. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Sinologie (cum laude) de heer E. Zurcher, Leiden; voor het docto raal examen geneeskunde de dames E. F. G. van Kuyk, Roermond, J. v. d. Mei, Leiden, idem de heren D. D. Goldberg, USA, J. J. Hamming Eind hoven, I. A. D. Hohberger, Leiden, H. J. del Prado, Den Haag, J. P. Scherft, Zeist en J. H. Uhl, Den Haag; voor het semi-arts examen de heren A. C. Hekker, Warmond, R. P. Mou- ton, Den Haag, A. T. Schweizer, Leiden; voor het artsexamen mevr. P. KoetsierVan Hilten, Den Haag, mej. M. J. Hoogstra, Zierikzee, idem de heren M. E. Blank, Delft, C. L. Janson, Zoetermeer en A. F. A. Landvreugd, Suriname. GOUDEN DOCTORAAT. Op Woensdag 16 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer Jhr. mr. J. R. Clifford Kocq van Breugel, geboren te Den Helder en thans wonende te Driebergen- Rijsenburg. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Frederik, z. van- C. l'Ecluse en J. Vijlbrief; Marga- retha, d. van A. Zuijderduyn en A. E. Leenheer; Annette Ingrid, d. van W. J. E. Kloezeman en G. de Graaf; Maria, d. van C. Peeman en M. van der Bent; Lolita Henriëtte Antoinette, d. van M. Frankhuizen en H. M. H. Compter. Overleden: H. Bodaan, man, 66 j.; J. J. van der Post, huisvr. van v. d. Laken, 73 j.; W. L. Westphal, man, 76 j.; J. J. Honsbeek, man, 72 j. Ondertrouwd: W. B. van Dorp en H. C. Boekkooi; J. J. Abrahams en A. de Laaf; P. W. Brinkman en J. van der Linden; C. A. van den Berg en G. van Dam; T. J. van Schie en T. M. W. van Nieuwkerk; I. L van W. P. Broers; S. Braxhoven Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur I telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Zaterdag 12 December. De parochianen van de St. Petrus parochie en de St. Lodewijksparochie hebben de handen ineen geslagen voor een grootse Kerstactie. Reeds hebben allen een vouwblad en een zakje in hun brievenbus gevonden. Om dat zakje gaat het nu, gevuld natuurlijk! Morgenmiddag tussen half een en half twee worden de zakjes M. A. de Koning; P Moerland en j a an huis opgehaald door personen, W. Slijkhuis; B. P. Schroef en W. C. van der Linden; L. C. van der Wilk en C A. Massaar; J. Honsbeek en F. Sierat; J. A. Verhage en G. v. Nieu- wenhuijzen. Oude man in gracht gevallen en overleden Gistermiddag om half vijf is de 84- jarige W. Patist, die verpleegd werd in het Hervormd Tehuis voor Ouden van Dagen in de Kaarsenmakers straat, in het water van de Binnen vestgracht gevallen, die achter het tehuis gelegen Is. Twee gemeente werklieden, die toevallig met een boot langs voeren, zagen het onge luk gebeuren en haalden de oude man, die nog bij volle kennis was, spoedig op het droge. Aangezien hij een wond aan de rechterhand had opgelopen, vond de E.H.D. het toch maar beter de man naar het Acad. Ziekenhuis te brengen, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. Het liet zich aanvankelijk niet aanzien, dat dit ongeval zó zou aflopen. Bij HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leidén vindt U een grote keuze in Kerstgroepen en Stallen (Advertentie) Volkstuinders krijgen complex van complex! In het clubhuis van de Speeltuin- vereniging Oosterkwartier hield de Volkstuinvereniging „Ons Genoegen" gisteravond een buitengewone leden vergadering, waarin de prijzen zijn uitgereikt aan hen, wier inzending op de onlangs gehouden bloemen- en fruittentoonstelling werd bekroond. Ook in deze bijeenkomst treft men volkstuinders tesamen dan is dit steeds het geval is weer sterk aangedrongen op de spoedige inrich ting van een permanent volkstuin complex. Men kan wel zeggen, dat de volkstuinders er een complex van krijgen! De voorzitter, de heer A. Zaalberg, die de wenselijkheid daar toe nog eens in zijn inleidend woord onderstreepte, merkte o.m. op, dat „Ons Genoegen" er steeds maar nieuwe leden bij krijgt, doch een groot gebrek aan tuingrond heeft. Bovendien remt het ontbreken van een dergelijk complex de activiteit van vele volkstuinders, omdat men zijn tuin vandaag of morgen moet verlaten en daarom niet tot de ge wenste inrichting durft over te gaan. Gezien de toezegging van het college van B. en W., is de heer Zaalberg er van overtuigd, dat een permanent volkstuincomplex nu toch wel in een stadium van verwezenlijking ver keert. De heer J. H. Smit, die indertijd deel uitmaakte van de jury, ging hierna over tot het uitreiken van de prijzen. In de afdeling dahlia's ging de eerste prijs, met wisselbeker, naar de heer J. Sierat, de 2e en 3e prijs werd resp. toegekend aan de heer I. Koppeschaar en aan de heer P. C. de Haas. De wisselbeker, beschikbaar gesteld voor de inzending fruit, werd ter hand gesteld aan de heer j. W. A. v. d. Waals, terwijl de heer A. Zaalberg en mevr. H. C. Pont Beraelman resp. beslag legden op de tweede en derde prijs. In de afdeling chrysanthen ging de wisselplaquette naar de heer H. J. Broeksema en de 2e en 3e prijs waren resp. voor de heren L. A. G. Lagendijk en J. W. A. v. d. Waals. Tenslotte mocht de heer A. Zaalberg de medaille voor het mooiste bloemstuk van de ten toonstelling in ontvangst nemen. De samenkomst, die druk bezocht was, werd afgewisseld met de verto ning van enkele door de heer E. Timan opgenomen smalfilms, w.o. een zeer geslaagde film van het leven in de Sleutelstad. Kleurklasse VII: le J. Schouten, 2e J. Pasma. De medaille van B. en W. werd gewonnen door P. G de Graaf met 81 punten n.l. met de le meesterzan ger. De 2e meesterzanger kreeg de bondsmedaille (B. Blankenatein, 81 pnt,), de 3e meesterazanger (R. v. Drumpt) de Leidsch Dagolad-me- daille met 73 pnt. en de 4e meester zanger de TTC-prijs '53 met 72 pu- ten (M J. Verhagen). 4 LEZING NED. VER. VAN SUIKERZIEKEN. Het duurde gisteravond in De Kleine Burcht, bij de lezing voor de Nel. Vereniging van Suikerzieken, geruime tijd voordat er voor iedereen een plaats gevonden was. De voorzitter, de heer W. M. Vrielink, die de avond opende, ver baasde zich over deze geweldige op- DE VOGELVRIENDEN Voor de 3e clubtentoonstelling, ge organiseerd door de Vereniging „De Leidse Vogelvrienden" in hotel Bel- levue aan de Steenstraat, bestond reeds op de eerste avond grote be langstelling Naast de vele zang- en kleurvogels is er ook een fraaie in zending tropische vogels met als extra experiment enkele dwerg- en grote papegaaien, beschikbaar ge steld door de heer Kareis. Al met al een tentoonstelling waarop deze nog jonge vereniging trots mag zijn. Na een kort openingswoord van de organisator dezer tentoonstelling, de heer H. Zandvliet, bracht hij hulde aan de vele inzenders en medewer kers en hoopte op een groot succes. De uitslagen luiden: Klasse I, zangvogels (Hazers) 4 vogels eigen kweek 1953: le prijs A. Hillebrand. Klasse II idem (2 vogels eigen kweek 1953): 3a prijs A. Hillebrand. Klasse IH idem (1 vogel eigen kweek 1953): 2e pr A. Hillebrand jr. Klasse IV idem (1 vogel eigen kweek 1952): le pr. A. Hillebrand jr. Klasse V, open klasse: Ereprijs meesterzanger D. Speksnijder, le pr J. A. Schild, 2e pr. J. N Sloos, 3e pr. D. Speksnijder. Klasse VI, kleurvogels eigen kweek 1953: le pr. A. v Mook (Oranje Agaat). 2e pr. J. N. Sloos (Isabel). Klasse VII kleurvogels open klas se: le pr. J. Driessen (Oranje i, 2e pr A. v. d. Klein (Oranje), 3e pr. Ch. Braun (Oegstgeest) (Oranje), 4e pr. H. Zandvliet (geel). Klasse Vni poppen eigen kweek 1953: le pr. A. v. Mook (cifroen- geel). Klasse IX poppen open klasse: le pr. Ch Braun (Oegstgeest), 2e pr. C. W. v. Schoten (Nw. binnen). Klasse X Tropische vogels: Ere prijs H. Zandvliet (bl. fazanten), le pr. J du Pau (zebra vinken), 3e pr. P. J. Frits (rijstvogels). Klasse XI eigen vitrines: 2e prijs J. N. Sloos (bandvinken), 3e pr. J. du Pau (zebra vinken). DE ZANGER De Eerste Leidse Kanarievereni ging ,.De Zanger" hield gisteren haar 21e onderlinge wedstrijd, ge volgd door een openbare tentoonstel ling, die vandaag en morgen te zien Lido. In de verfilmde roman van is ui café-rest. „Royal Doezastraat. p^gn-g Decourcelle „De twee straat die van een legitimatie-bewijs voor zien zijn. Moet er nog gezegd wor den, dat de opbrengst bestemd is voor de arme parochianen, die met Kerstmis een extraatje nodig heb ben? En dat de parochianen daarom verwacht worden royaal te zullen zijn? Dat is immers vanzelfspre kend. Zij zullen hun behoeftige mede-parocianen met Kerstmis niet in de kou laten zitten! De R.K. Harmonie trommelt alle tambours en hoornblazers op a.s. Maandagavond aanwezig te zijn ih de gym.zaal Os en Paardenlaan, waar een belangrijke bespreking wordt gehouden. Het bestuur zal even eens aanwezig zijn. Het Jubileumfonds van Tieleman en Dros houdt Zaterdag 19 Decem ber a.s. een feestelijke jubileum in de grote Stadsgehoorzaal. De heer F. Logeman (40 jaar), mej. M. M. J. de Vrind (25), de heer C. Rietbergen (25), de heer J. Bleeker (25) en de heer W. A. Houps (25) zullen ge huldigd worden, waarna Berry Kie- vits en Gerard Walden de muzikale show en revue „Holderdebolder" zul len brengen. Daarna bal. Door de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde zal op 16 De cember a.s. in het V.C.F.-huis, Ge recht 10 te Leiden, een Kerstshow worden gehouden. De bedoeling is te laten zien, dat er in een periode van weinig bloemen toch versieringen gemaakt kunnen worden. Boskopers kunnen aan deze show deelnemen den wordt van Zaterdag 12 Decem- door werkstukken in te zenden. Het ber 13 uur tot Zaterdag 19 Decem- ber 8 uur waargenomen door: de ligt echter in de bedoeling van de jury de beoordeling van vakmensen en amateurs afzonderlijk te hou den. De deelname is gratis. Van deze unieke gelegenheid zal zeer zeker dor talrijke Boskopers gebruik wor den gemaakt, teneinde hun kunnen ir het opmaken van Kerststukjes te demonstreren. De postduiveneniging „Het Oosten" deelt mede, dat de heer A. v. d. Hoek uit Den Haag op Maandagavond a.s. om 8 uur in de zaal van Oud-Hortus- zicht een inleiding zal houden over het onderwerp „Hoe bereiken wij met onze postduiven topprestaties. De toegang is vrij. We willen deze week niet beslui ten alvorens de aandacht gevestigd te hebben op de steden-ontmoeting LeidenDen Haag, die morgen in het clubhuis „Sint Frans" van het Sint Franciscus Liefdewerk, Nieuwe Rijn 52, plaats zal vinden. Onze op roep om spelmateriaal is niet zonder gevolg gebleven en de aalmoezeniers zijn de schenkers bijzonder dankbaar voor het geschonken spelmateriaal. Gisteren kwam er nog een sjoelbak binnen en even later nog een net met bats voor tafeltennis. Alleen maar de aalmoezeniers durven het nauwelijks te hopenzou er nog iets moeten zijn. Dan zou deze actie helemaal een succes worden. Een tafelbiljart! Wie heeft er misschien nog een op zolder staan? Het wordt wellicht nooit meer gebruikt, maar de jongens van het SFL zouden er dolgelukkig mee zijn. Wie weet, misschien belt er vanavond of mor genochtend nog wel iemand op (tel. 25000) om te vertellen, dat de jon gens bij hem een tafelbiljart mogen halen. Misschien.... wie weet.... STADSKOK. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei- NIEUWE UITGAVEN Balladen en refreinen. Verz. door C. Buddingh. Prismabiek. Uitg. Het Spec trum. KATHOLIEKE ^EEKAGENDA VOOR LEIDEN Opgaven en inlichtingen bü het KA TH. SOCIAAL BUREAU Plantsoen 25, tel. 20503, iedere werk dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien Dinsdag- en Donderdag avonden van 7 tot 8 uur. Dinsdag 15 Dec.: Raad van Maat- schapp. en Cultureel overleg, 8 uur, vergadering, rectoraat Hooigracht 29. Dinsdag 15 Dec.: Alg. Kath. Werk geversvereniging, 8 uur, vergadering in In den Vergulden Turk. Spreker de heer A. Veenhuizen over „Selectie en vorming van personeel". Woensdag 16 Dec.: K.J.M.V., 8 uur, in In den Vergulden Turk. Spreekster mej. M. Noordman over „De vrouw en het meisje". Vrijdag 18 Dec.: „St. Christoffel", 8 uur, in De Harmonie, ledenvergade ring. GEM. AANKONDIGING VERZETTING VEEMARKT Burgemeester en wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat de veemarkten van de Vrijdagen 25 December 1958 en 1 Januari 1954 zullen worden ge houden respectievelijk op 28 en 30 December 1953. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de algemene dagmarkt van Za terdag 26 December 1958 zal worden gehouden op Donderdag 24 Decem ber 1953. INENTING TEGEN POKKEN Er zal op Woensdag 16 December 1953, van 14—15 uur, gelegenheid zijn om bij de G.G. G.D., in het ge bouw Nieuwe Mare 13a, kosteloos kinderen jonger dan twee jaar, te laten inenten tegen pokken. Identiteitspapieren (b.v. trouw boekje) medebrengen. De directeur van de G.G. G.D. C. R. ZIJERVEILD Leiden, 12 December 1953. Het overige Stadsnieuws vindt U op pag. 1, tweede blad. Apotheek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Doktersdienst A.s. Zondag 13 Decerber '52 zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Van Wij kenden C. Buddingh reeds als ?en Haan' De Ja®er' Jas" de schepper van de „Blauwbilgorgel" Perse> Jjanr- en al die andere heerlijke nonsens- J gedichten, die de lezer menig amu-1 f In Balladen en Refreien heeft hij j Militairen van garnizoen Leiden zich echter toegelegd op het verza- melen van de liederen, zoals zij voorkomen in de bundels van zeer- I gewaardeerde poëzie, maar ook van achterbuurten en* 1 De ,Di.ensl Welzijnszorg Leger heeft G. Bots begeleidde voortreffelijk aan refreinen heeft het volk door de voor het garnizoen Leiden de Kerst- de piano. eeuwen heen zijn liefde en leed be-i r"ds '"f' leden. Het boekje vertelt van de aan- ™Ira' dat 1!™ midkdkeeWuweh„edooHaI--Wyn' i 'Sn met menSn van aS richtingen - stemmig en goed komst en hoopte, dat bij een nor- heid in opschudding en bewondering „.„„Ij JfL male vergadering de belangstelling bracht. I evengroot zou zijn. Dr. P. S. Blom .internist op het Academisch Ziekenhuis, gaf hierna een uitgebreid antwoord op de vraag „Waarom dieët?", een vraag die elke suikerpatiënt zich wel eens stelt. Hij toonde aan hoe een kleine zwakheid op het gebied van het diëet houden, reeds een nadelige in vloed op de suikerstofwisseling van de patiënt kan hebben. Voor een dia beticus is het noodzakelijk zich aan een suikervrij diëet te houden en een zeer geregeld voedselgebruik te handhaven, aldus dr. Blom. Na de pauze, waarin de aanwezigen een kop koffie kregen aangeboden, vertoonde de heer Ledeboer een zelf opgenomen kleurenfilm over het bloemencorso in de bollenstreek. Een zonnige fleurige film, waarmee hy veel bijval oogstte. Buddingh laat ons rillen bij een De a^^ige militairen, w.o. ook -u? v-i beschryvinfg van een de commandant van de Koksschool, verschnkkehjke moord en van eende garnizoenscommandant, overste dochter, die met een varkenskop ge- w. H. Gerth van Wijk, werden in het boren werd. -- - - Sint Antonius Clubhuis eerst ver- Men vindt er echter ook verzen in rast met het optreden van het jon- als „De Ballade van een Katholiek", genskoor „St. Petrus", onder leiding het antwoord van Antoon van Ouin- van directeur H. A. Rijnbeek. Steeds kerken op een aanval van Mussert. weer treft ons de ingetogen zuiver- Tevens is dit werkje de spiegel j heid van dit voortreffelijk geschool- van zeven eeuwen dorst en minne-de jongenskoor (alleen een deel van pyn en val^ al die andere zaken, die dè schola was aanwezig, de jongere van a?Je tjjden. en daardoor, belang- jongens bleven thuis), dat de inten- rijk zijn. Het is vooral om deze re- ties van zijn dirigent zo precies ver den dat wij „Balladen en Refreinen' van harte in uw aandacht aanbeve len. Rijdt niet »,met de drank ir" staat. We hoorden eerst „Gelukkig Vaderland", vervolgens het steeds weer ontroerende „Stille Nacht, Hei lige Nacht", rein en klaar gezongen. Daarna een Kerstliedje en tenslotte Na dit uitstekende begin viel het Hammondorgel-spel van Jos Carpay wel even uit de toon. De draad van het Kertprogramma werd echter spoedig weer opgenomen, toen „Het Haags Toneel" voor het voetlicht kwam met „En waar de sterre bleef stille staan", een Kerstlegende van Felix Timmermans, voor het toneel bewerkt door Eduard Veterman. Dit kostelijke Vlaamse Kerstspel doet het nog steeds uitstekend. Voor de zoveelste maal hebben we een zaal hartelijk horen lachen om Pitje Vo gel, de palingvisser, die er in de Kerstnacht op uittrekt met de schaapherder Suskewiet en de bede laar Schrobberbeek. Ontroerd heb ben de aanwezigen weer meegeleefd met het drietal, dat bij een kermis wagen belandt, waarin het Kerst kind is geboren, en er verkleed als de Drie Koningen op uittrekt om te bedelen. Onder regie van Cees Pijpers, die zelf Schrobberbeek uitstekend speel- een jubelend „Gloria in Excelsis. de, gaf het Haagse gezelschap een Deo". Het enthousiaste applaus noop-1 goede vertolking van dit spel, waar- te het koor tot een toegift, de Fran- in aleen het Vlaamse dialect nu en se chanson „Le Chasseur". De heer dan een struikelblok bleek te zijn. fN DE LEIDSE De uitslagen luiden: Klasse I: le pr B. Blankenstein, 2e. L. Lacourt Sr., 3e M. J. Verha gen. Klasse n: le R. Blankenstein, 2e R. v. Drumpt, 3e J F. Snik. Klasse III: le L. Lacourt Sr2c M. J. Verhagen, 3e M. J. Verhagen, 4e B. Blankenstein Klasse IV: le R. v. Drumpt. Klasse VI le J. J. Mekel. Kleurklasse V: le H. v. Kampen, MOEILIJKHEDEN BIJ INT. ACADEMISCH INSTITUUT. Prof. Dr C. C. Berg vraag ontslag. Wegens een verschil van mening over organisatorische kwestiés heeft prof. dr C. C. Berg, hoogleraar te Leiden, ontslag gevraagr als prorec tor van het Internationaal Acade misch Instituut, dat verleden aar in het paleis Noordeinde te 's 'Gra- venhage werd gevestigd. In Augus tus 1.1. nam prof. Hofstra reeds ont slag als rector, welke functie thans door prof. dr. J. J. Duyvendak, eveneens hoogleraar te Leiden, ver vuld wordt. In het vervolg zal een der docenten de rector vervangen, terwyi een nieuwe figuur zal wor den aangezocht, aldus het Alg. Dbl., als rechterhand van prof. Duyven dak. jongens van Parijs" krijgen we een aangrijpend verhaal van twee jon gens, die 'n wel zeer treffende ver tolking van hun rollen weten te geven. Het verhaal over deze „Deux Gosses" is eigenlijk zeer wonderlijk en ingenieus bedacht. In het begin wordt er helemaal niet over de jon gens zelf gesproken. Maar dit komt omdat men eerst ingewijd moet zijn in de voorgeschiedenis, waarbij we zien hoe een jonge vrouw het slacht offer wordt van minder oirbare ma nipulaties van haar schoonzuster en daardoor èn haar man èn haar zoontje van zich weggenomen ziet. Het kind is ontvoerd door een onguur type, die in een woonwagen door het land trekt en bovendien chanteert met in zijn bezit gekomen brieven. De „woonwagen-kinderen" volgen we dan in al hun zorgen en bij al hun plagen, maar het is een voldoe ning te zien hoe uiteindelijk het recht zegeviert en de gefolterde vrouw èn haar man èn haar zoontje terugkrijgt. Zelden zagen we zulk spel van kinderen, zo goed, zo voortreffelijk gespeeld. Een film voor boven de 14 jaar. kwaliteit, dat het niet zo heel gauw uit het wereldprogramma zal ver dwijnen. Is de geschiedenis al vrij origineel, de wijze van uitwerking en de capaciteiten van de auteurs, die aan de film medewerken o.m. Ingrid Bergman maken het ge heel tot eeq creatie, die met recht enkele jaren geleden als een der hoogtepunten van de Amerik. film industrie werd beschouwd. De film verhaalt de geschiedenis van een rijk meisje, dat door een avonturier ge trouwd wordt, om in het bezit te ko men van een bepaald huis. Waarom de man zo op dat huis gesteld is, zal later blijken. In elk geval verschijnt en verdwijnt hij telkens op geheim zinnige wijze en om een eventuele lastige getuige kwijt te raken, sugge- reerth ij zijn vrouw, dat zij bezig is volkomen krankzinnig te worden. Met geraffineerde middelen weet hij het zover te brengen, dat de vrouw aan haar eigen verstandelijke ver mogens begint te twijfelen, vooral als zij merkt (of meent te merken) dat er iets vreemds is aan het gas licht in de huiskamer. Dat is echter voor de tehulp komende politieman juist de sleutel tot het raadsel. De sfeer van het Engelse patriciërs huis in de vorige eeuw is bijzonder goed getroffen in deze film en het geheel zal ook voor hen, die de film Trianon. Alhoewel „Gaslicht" nu enkele jaren geleden al eens gezien niet direct een nieuwe film genoemd I hebben, weer een paar fascinerende kan worden, is dit product van de uren kunnen betekenen. Toegang 18 Amerik. filmindustrie van zodanige jaar. Luxor. Een blik van Peter Lor re, vergezeld van zo'n geheimzinnig glimlachje, is voldoende om een eigenaardig, bijna onbehaaglijk ge voel teweeg te brengen en daaraan is het vermoedelijk te danken, dat „De raadselachtige mr. Moto" een bij zonder spannende film geworden is. De geschiedenis draait om een smok kelaarscomplot, dat op de een of an dere manier moet worden opgerold. Twee partijen staan tegenover elkaar en van weerszijden komen knappe zetten. Als een verloren mannetje scharrelt daar tussendoor de kleine Japanse amateur-detective, mr. Mo to, die op het eerste gezicht veel weg heeft van een imbeciel. Het feit, dat dit echter helemaal niet zo is, levert talloze mogelijkheden voor verras sende effecten, waarvan dankbaar gebruik is gemaakt. Mr. Moto ont wart met het grootste gemak de meest ingewikkelde problemen en als de nood aan de man komt, weet hy als jiu-jitsu expert op een vermakelijke wijze met zijn tegen standers te jongleren. Vanzelfspre kend ontstaat er aan het slot van de film nog een zeer hachelijke situatie, De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Afgekeurd. Lido: „De twee straatjongens", 14 jaar. Luxor: „De raadselachtige mr. Móto", 14 jaar. Trianon: „Gaslicht", 18 jaar. Rex: „Eén der daders ontkwam" volwassenen. een agent neergeschoten maar de an der Nick Robey weet te ontkomen. Na zijn vlucht van de spoorweg terreinen begeeft hij zich tussen het publiek en komt in een zwembad te recht, waar hij kennis maakt met het meisje Peggy, die hij naar huis brengt. Ondertussen is zijn opspo ring en signalement door de radio verspreid en durft hij de flatwoning van haar ouders niet meer te verla ten. Drie dagen lang zit de familie met de bandiet opgescheept. Hij ter roriseert, ze allen met zijn revolver. Onwaarschijnlijk genoeg, laat hij de - vader gewoon naar zijn werk gaan waarby druk met revolvers wordt en het ZOontje stuurt hij om bood- omgesprongen, maar het eind van het liedje is toch de aftocht van de smokkelaars naar het politiebureau. De ontmaskering van de bende-lei der is een attractie op zich. In het genre van de dective-film komt deze rolprent boven de middelmaat uit. Wie van een mysterieuze spanning houdt, zal zich by mr. Moto best thuis voelen. Boven 14 jaar. Rex. „Eén van de daders ont kwam" is een verhaal van twee ban dieten, die een spoorwegkassier neer slaan, doch één van hen wordt door schappen, doch Peggy's moeder houdt hij als pand onder schot opdat de an dere hem niet zouden verraden. Hier uit ontstaan natuurlijk de onmoge lijkste verwikkelingen, die haar top punt bereiken, als blijkt dat 't meis je Peggy werkelijk van hem houdt. Als hij tenslotte haar bedreigt en als schild voor zijn veiligheid gebruikt, worden haar ogen geopend, doch dan ervaart hij haar trouw, welke in een drama eindigt. Een spannende film voor volwassenen. Casino. Programma door K.F.C. ontoelaatbaar verklaard.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2