BERLIJNS BERAAD WERPT ZIJN SCHADUW VOORUIT Eisenhowers voorstel heeft Molotofs aandacht MARELS Parijs gonst van de besprekingen Adenauer pleit voor Europa Koopjes halen! Demonstratieve hartelijkheid Gevangenen achtergehouden Ambtenaren staakten omdat ze niet mochten staken Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13067 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2—— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f IJl EISENHOWERS VOORSTEL \7LAK NA BEëINDIGING van de Bermuda-conferentie is Eisenho wer spoorslags naar New York ge vlogen, waar hij nog diezelfde avond een grote rede hield voor de Ver enigde Naties Het was een grote rede, niet zozeer wegens haar lengte maar veeleer we gens haar inhoud. De Amerikaanse president deed daarin het, voorstel om over te gaan tot de oprichting van een internationaal bureau voor atoomenergie, een soort internationa le bank voor het beheer en de dis tributie van die grondstoffen, wel ke bij het opwekken van atoom energie noodzakelijk zijn, en dit al les uitsluitend voor vredelievende doeleinden. Men zegt, dat Churchill van het idee geschrokken is, toen Eisenho wer hem het concept van zijn rede liet lezen en het hem ontra- 0 den heeft. Eisenhower schijnt Churchill tenslotte toch ge wonnen te hebben, want zowel van Engelse als van Franse zijde is reeds te kennen gegeven, dat men zich van harte achter Eisenhowers denk beeld schaart. Is dat denkbeeld nu zo iets bijzon ders? Op zichzelf misschien niet, maar in de gegeven omstandigheden wel. Het is n.l. een poging om uit een vi- cieuse cirkel te komen, welke als een magische ring zich sluit om het hart van de wereld en haar dreigt te ver stikken. Eisenhower schetste die situatie zelf, toen hij zei, dat twee atomische kolossen elkander beloeren en tussen hen in de wereld beeft. Die twee ko lossen zijn Amerika in het Westen en Rusland in het Oosten; zij hebben zich niet alleen tot de tanden gewa pend, maar bovendien hebben zij zich gewapend met atomisch oorlogs tuig, dat in zijn vernietigende kracht moorddadiger is dan ooit ter wereld is gebruikt of tot Voor kort voor mo gelijk is gehouden Zelfs de laatste troost, welke de wereld werd gelaten, n.l. dat beide partijen evenals bij de gassen zich wel wachten zullen om dit moord tuig te gebruiken uit angst voor re présailles zelfs deze laatste troost is het mensdom ontnomen. Want de atoombom is geen parade-paardje meer, dat sléchts bij uitzonderlijke gelegenheden wordt gebruikt; zij is geen ding meer, dat in reserve wordt gehouden en meer als dreigement dient dan als werkelijk wapen. Neen, de atoombommen hebben hun intree gedaan in de werkelijke krijgvoe ring; men heeft atoomkanonnen en atoom granaten en als het ooit tot een treffen mocht komen, zullen ze wel degelijk worden gebruikt. Zij zijn uit een moderne oorlogsuitrusting niet meer weg te denken, evenmin als bijv. bombardementsvliegtuigen en straaljagers. En de wereld beeft van afgrijzen als zij bedenkt, wat het worden moet, als deze gruwel der verwoes ting wordt losgelaten op de mens heid. LJET ERGSTE IS NOG, dat beide partijen steeds harder doorhol len in een heilloze wedloop om el kaar in de productie van dit helse tuig voor te blijven of voor te ko men, zonder dat er enig uitzicht be staat, dat zij ergens zullen stoppen, omdat Rusland wel beweegt de atoomwapens te willen verbieden, maar niet van zins is om enige con trole op de uitvoering van dit ver bod toe te laten. In deze fatale kringloop komt Eisenhowers voorstel als een serieu ze poging om althans ergens tot sa menwerking te komen Z'n bureau betekent helaas niet het einde van de atoombom, betekent ook niet het einde van de atoombewapening, maar is wel geëigend om de aandacht af te leiden naar een vredelievende aanwending van de grote krachten, welke in het splitsingsprocédé der atoomkernen vrij komen. Als men er tenminste in slaagt om allen mee te laten doen. Daarom is het zo belangrijk, hoe de Sovjet-Unie er tegenover staat. De eerste reacties waren niet zo heel erg gunstig, maar dat betekent bij de Russen nog niet zo veel Het gaat hier immers om de vrede en de vrede is nu eenmaal het monopolie van Moskou. Daarom kan er uit het kamp der tegenstanders nooit iets goeds komen. Wanneer de leiders van het Kremlin enig heil in het voorstel zien, zullen zij toch eerst proberen om het initiatief aan de voorstellers te ontrukken, want .hun volgelingen moeten in elk geval de indruk krijgen alsof het Moskou is geweest, waaraan het gelukken van een dergelijk initiatief te danken is. Vandaar dat de Russische kranten en de radio alvast maar begonnen zijn om de aandacht .te vestigen op die passages van Eisenhowers rede waarin hij de verschrikkingen van de atoomoorlog schetst, waarna zij de rede kwalificeren als een oorlogs zuchtige rede. Vandaar ook, dat Wi- sjinski in de eindvergadering van de Ver. Naties weer eens herinnerde aan het z.i. zo veel betere Russische voorstel van een algeheel verbod van alle atoomwapens. Men kan er evenwel van op aan, dat de Russen het denkbeeld grondig bestuderen. Konden we slechts de illusie koes teren, dat zij hun studie zullen rich ten op de mogelijkheid iets goeds ervan te maken en niet op de mo gelijkheid om het denkbeeld tot rode propagandastof te vermalen. Wij vrezen maar al te zeer, dat het laatste juist zal blij'ken. Zal Moskou uitstel vragen? De op handen zijnde viermogendhedenconferentie te Berlijn met de Sovjet-Unie zal waarschijnlijk alle andere vraagstukken overschaduwen, die tijdens het komende weekeinde te Parijs aan de orde zullen worden gesteld in een serie belangrijke diplomatieke ontmoetingen. In de Franse hoofdstad staan de volgende besprekingen op het programma: 1. Een driedaagse bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO van 14 landen. 2. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „Grote Drie" zullen confereren met dr. Adenauer, de West-Duitse bondskanselier. 3. Dr. Adenauer zal met de Franse minister van Buitenlandse ZakenJ over het Saar-probleem spreken, en 4. Het ministerscomité van de Raad van Europa van 15 landen komt bijeen. DE LAATSTE KANS. electriciens, loodgieters en schoon maaksters bezig het gebouw weer Formeel zal het aanvaarden door bewoonbaar te maken. Men neemt de Sowjet-Unie van de uitnodiging immers aan, dat de Grote Vier daar vbor een conferentie van de minis- hijeen zullen komen. Elk van de ters van Bupitenlandsce Zaken over vier landen heeft een deel van het Duitsland slechts besproken worden oude paleis in gebruik en de Russen in de Atlantische Raad en de bespre- i hebben de beste vertrekken, die op kingen van de ministers van Buiten- j het aangrenzende park uitkomen/ m^T'ar nog. Ook in de feitechter dat Westelijke diploma- werkkamer die indertyd ^00r Tsjoei. ten verwachten dat het overleg kof is gebruikt Er i;ggen d;kke Per. ïïnv Tn omIe dt ie lowirf"kleden en b# het meubilair l„"_ I behoort een kastje voor likeurflessen en een zwaar eiken bureau. De schroeivlekken en krassen in het blad daarvan verraden, dat de vroegere gebruiker een vurig temperament bezat. Elke natie moet haar eigen ver trekken inrichten maar de Amerika nen hebben op zich genomen voor reparatie van de centrale verwar ming te zorgen en voor het in ordg maken van de lichtleidingen. De Unie tot overeenstemming te ko men over Duitsland, voordat de we gen van Oost en West voorgoed uit een gaan in Europa, stelt de Ber- lijnse conferentie in het brand punt. Adenauer zal zeer waarschijnlijk overleg plegen met Dulles, Eden en Bidault over de te volgen tactiek op de conferentie van Berlijn. In een dagbladbericht heeft de Oostduitse waarnemende premier, Otto Nuschke, te kennen gegeven, dat de Sowjet-Unie mogelijk zal in stemmen met het Westelijk voorstel de conferentie op 4 Januari te Ber lijn te doen aanvangen. De Westduitse sociaal-democrati sche oppositieleider, Ollenhauer, heeft te Bonn verklaard, dat de Sowjet- Unie waarschijnlijk zou trachten de conferentie korte tijd uit te stellen om de vorming van de nieuwe Fran se regering af te wachten. Westelijke waarnemers te Berlijn hebben voorspeld, dat Oost-Duits- land een „vertegenwoordiging van geheel Duitsland" bij de conferentie zal eisen en enorme betogingen zal organiseren. HET SLAPENDE KASTEEL ONTWAAKT. Het Slapende Kasteel, zoals de Berlijners het gebouw van de geal lieerde bestuursraad in de Ameri kaanse sector noemen, komt thans langzaam tot leven. Het reusach tige gebouw, dat in het begin van de negentiende eeuw tot stand kwam en toen dienst deed als paleis, is sedert Maart 1948 niet meer door de be- stuurscommisie gebruikt. Toen ver liet de Russische maarschalk Soko- lofski immers de vergadering en kwam er een einde aan de samen werking tussen de vier bezettende mogendheden in Duitsland. AI hebben de Russen nog niet ge antwoord er zijn toch al tientallen VLIEGONGELUKKEN Bij Nagpoer (India) is een passa giersvliegtuig van de Indische lucht vaartmaatschappij neergestort. Alle tien de passagiers en drie van de vier bemanningsleden zijn omgekomen. Alleen de gezagvoerder heeft het ongeluk overleefd. Een B-36 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is bij El Paso in Texas tijdens een sneeuw storm tegen een berghelling gevlo gen. Alle negen inzittenden zijn om het leven gekomen. Konrad Adenauer, de Westduitse kanselier en minister van Buiten landse Zaken heeft gisteren in Pa rijs krachtig aangedrongen op een snelle vorming van het Europese le ger om de onafhankelijkheid van het Westen te handhaven en de wereld vrede te bewaren. Adenauer, die een zitting van de ministerraad van de Raad van Euro pa zal bijwonen, verklaarde: „Er is maar één methode om de volkeren van West-Europa niet te laten verzwelgen door de Russen, namelijk, de weg der Europese in tegratie. Geen enkel land ik her haal met de meeste nadruk geen enkel land is in staat op zijn eentje de verovering van Europa te weer staan". Klaarblijkelijk zijn opmerkingen 'bestemmend voor Frankrijk, waar van het parlement nog steeds ver deeld is over de ratificatie van de E.D.G., deelde Adenauer zijn gehoor mee, „dat het alternatief voor inte gratie de status van Sovjet-satel liet is". Het hoofddoel van de E.D.G. is, volgens Adenauer, een oorlog tus-4 sen Europese landen, in het bijzon der tussen Frankrijk en Duitsland, voor altijd onmogelijk te maken. „Sprekend als Westduits bondskan selier verklaar ik plechtig: Het is de vurige wens van ons allen een duurzame verbondenheid tussen Frankrijk en Duitsland in het leven keukens worden zo ingericht, dat de te roepen om voor altijd een oorlog leden van de conferentie te allen tijde I tussen deze beide landen, die buren hun maaltijden binnen het gebouw zijn en blijven, onmogelijk te ma- zouden kunnen gebruiken. 1 ken", aldus Adenauer. Ambassadeur op bezoek Charles Bohlen, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, heeft twee maal een bezoek gebracht aan de Sow jet-minister van Buitenlandse Zaken Molotof om diens aandacht te vestigen op het atoomenergievoorstel De Franse vendumeester Maurice Rheims zal in Februari en Maart a.s. in Cairo verzamelingen kostbaar heden van ex-koning Faroek veilen. Naar hij op een persconferentie te Parijs meedeelde, belooft deze vei ling de belangrijkste sedert het ver kopen vani de schatten van Abdoel Hamid in het begin van deze eeuw te worden. Ovm. zullen collecties postzegels, munten, onderscheidingen, kunst voorwerpen, klokken en horloges en juwelen worden geveild. Zo wach ten 250 flacons parfum, met goud en brillanten versierd, 400 tabaks dozen en bonbormières, 700 klokken en horloges en 250 penhouders op ko pers. Ook zijn er een topaas van 300 karaat en een zeegroene smaragd van 500 karaat, honderden kilo's zil veren en gouden serviesgoed, een van keizerin Eugenie afkomstig toilet- garnituur en een paarlencollier, dat aan Karei V heeft toebehoord. De catalogus van de veiling be slaat 306 bladzijden. Achtuurs jeeprit voor militairen Met als begin- en eindpunt de Koning Willem II cn de Generaal Majoor Kromhoutkazernes, is Vrijdag een acht-uurs jeeprit gehouden voor onder officieren, korporaals en manschappen. Deze rit bestond uit een achttal opdrachten, o.a. colonnerijden, terrein-rijden op kompas en radio, rijden met behulp van de kaart en rijden volgens routebeschrijving. Bovendien moesten de deelnemers met behulp van stoomboten grote rivieren «ver steken. Er waren 442 deelnemers, die startten met 221 jeeps. Een der rijders in moeilijkheden in de duinen bij Drunen. De wagen stond tot aan de assen in het zand; er was mannenkracht voor nodig om de jeep uit zijn; gevangenschap te verlossen. van president Eisenhower, zo heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gisteravond be kendgemaakt. Maandag, daags voordat Eisen hower zijn rede voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York zou uitspreken, vertelde Bohlen aan Molotof, dat het een ver klaring van het allergrootste belang zou zijn. Gisteren heeft Bohlen Molo tof een afschrift van de rede ter hand gesteld en, hem gewezen op de ernst en het belang van Eisenhowers voor stel. Het orgaan van de Franse commu nistische partij, 1'Humanité, publi ceerde gisteren op de voorpagina een kort bericht van zijn correspondent in Moskou, dat als volgt luidde: „Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat de rede van president Eisenhower in Sow jet-krin gen met belangstelling is ontvangen. Men meent, dat zij zorgvuldig bestu deerd dient te worden". Het bericht contrasteert opvallend met de critiek die 1'Humanité dezer dagen op de rede heeft geleverd. Prof. Zernike in gesprek met Zwedens Koningin Na de uitreiking van de prijzen aan de Nobelprijswinnaars, door de Zweedse Koning te Stockholm, vond een banket plaats in de „Gouden' Zaal" van het Stadhuis te Stockholm, waaraan ook Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden deelnamen. De foto toont Prof. Dr. F. Zernike, de Nobelprijswinnaar Natuurkunde (Nederland) in gesprek met de Koningin van Zweden, tijdens het banket. Opvallend hartelijk hebben Chur chill en Laniel afscheid van elkaar genomen op het vliegveld van Lon den. Met de Britse stratocruiser ,.Ca- nopus" hadden zij samen de terug reis van Bermuda naar Europa ge maakt en Laniel zette een uur na aankomst in Londen de reis naar Parijs met hetzelfde toestel voort. Hun hartelijke demonstraties van vriendschap op het Londense vlieg veld waren kennelijk bedoeld om de berichten over een verkoeling tussen beide staatslieden te weerleggen. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Parijs zeide Laniel: „Nu ik daartoe de gelegenheid heb, wil ik mijn verbazing uitspreken over het feit, dat ik in een deel van de Fran se pers moest lezen, terwijl ik nog wel onder het dak logeerde van Sir Winston Churchill, hoezeer men be paalde aspecten van de conferentie heeft gedramatiseerd Het is belachelijk te zeggen, dat de Frans-Britse vriendschap op het ogenblik een crisis doormaakt en het is niet duidelijk, wie hier enig voordeel van zou kunnen hebben". De geallieerde onderhandelaar Ar thur Dean heeft vandaag in een ver gadering ter voorbereiding van de politieke conferentie over Korea de Noordelijken er van beschuldigd, on wettig nog Amerikaanse militairen gevangen te houden in arbeidskam pen in China en Mandsjoerije en dui zenden Zuidkoreaanse gevangenen nog niet te hebben vrijgelaten. Dean zeide, deze inlichtingen gekregen te hebben van ontsnapte gevangenen en voegde er aan toe: „Gij hebt gelogen, toen gij beweerde sedert 6 September alle gevangenen te hebben vrijge laten". Italië vond het maar lastig Meer dan een millioen Italiaanse ambtenaren zijn gisteren voor 24 uur in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot salarisverho ging en om te protesteren tegen het door de regering aanhangig gemaakte wetsontwerp, waarbij aan het over heidspersoneel 't stakingsrecht wordt ontnomen. Na 24 uur gestaakt te heb ben zijn de ambtenaren vanochtend weer aan hun arbeid gegaan. Intussen heeft het spoorwegver keer gedurende bijna 24 uur geheel lam gelegen en heeft ook het tele foon- en telegraafverkeer de nade lige en vertragende gevolgen van deze staking ondervonden. De staking was georganiseerd door de op dit punt eendrachtig samen werkende communistische en niet- communistische vakbonden. In de loop van de afgelopen 24 uur ging het tot nog toe nergens bevestigde, doch ook niet ontkende, bericht, dat de regering bereid was concessies te doen. Dat zou de minister zonder por tefeuille Salvatore Scoca, die in het bijzonder met ambtenarenzaken is belast, hebben meegedeeld. Op 15 December zullen de Ita liaanse industrie-arbeiders een soort gelijke proteststaking van 24 uur houden. Deze zal nog veel groter zijn, dan die van gisteren. En toch berok kende de staking van gisteren reeds velen last. Honderdduizenden mensen konden gistermorgen, tengevolge van de sta kingen niet op de gewone wijze naar him werk. De regering legde extra busdiensten in om hen te vervoeren, hetgeen echter lang niet voldoende was. In de meeste plaatsen bleken de postkantoren gistermorgen gewoon open te zijn. Er waren echter geen postbestellingen. Een groot aantal scholen te Rome was gesloten, tengevolge van de sta king der leraren. Op andere scholen waren zowel minder leraren als leer lingen dan normaal. Te Milaan gingen de meeste scho len gistermorgen open, doch zowel leraren als leerlingen bleven weg. In de voornaamste Italiaanse sta tions zaten buitenlandse toeristen mistroostig op hun koffers. Anderen waren gestrand in treinen, die bij het ingaan van de staking op doodspoor waren gezet. Ex-prinses verlooft zich met e lederlander Ex-koningin Joanna van Bulgarije heeft Vrijdag in Madrid, waar ze haar nadagen doorbrengt, de verlo ving bekend gemaakt van haar 20- jarige dochter, prinses Marie Louise met de 25-jarige Zuid-Afrikaan, Jack Roosmale Nepveu, uit een bekend Nederlands geslacht. De blonde prin ses vertelde, dat zij beiden veel van paardrijden, wintersport en onder- watervissen hielden. Alleen over het autorijden boven de honderd kilo meter waren ze het nog niet hele maal eens geworden. Wij vermoeden dat dit een heel gelukkig huwelijk wordt. Autobedrijf N.V. WASSKAAR TELEFOON 2545 (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te tien uur). WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt en nevelig, overwegend droog weer met la ter enkele verspreide opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Zelfde weertype Het KNMI deelt mede: Een enorm hogedrukgebied be heerst het weer in geheel Europa. Het centrum er van wordt met lucht drukwaarden van bijna 1050 milibar aangetroffen in West-Rusland. Wel iswaar heerst op de Oceaan een grote depressie-activiteit, doch de invloed hiervan kan zich nog steeds niet ver der uitbreiden dan tot over Schot land, Ierland en de Golf van Biscaye tot bij de kust van Spanje en Por tugal. In het hogedrükgebied komt op uitgebreide schaal nevel, mist of laaghangende bewolking voor. Ook in de lucht, welke thans over Duitsland en België naar ons land stroomt, treden vrijwel nergens op klaringen op: slechts in Zuidwest- Frankrijk wordt een gebied aange troffen, waar vrijwel geen bewolking voorkomt. Dit gebied breidt zich langzaam in Noordelijke richting uit, maar zal ons land vermoedelijk niet vóór morgenavond kunnen bereiken, zodat op aanhouden van het overwe gend zwaarbewolkte en enigszins nevelige weer moet worden gerekend. De kans op regen blijft uitermate klein, terwijl de temperaturen boven normaal blijven. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen zeven uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 0C. OSLO motregen 2 STOCKHOLM motregen 3 KOPENHAGEN geheel bew. 4 LONDEN geheel bew. 0 AMSTERDAM motregen 5 BRUSSEL nevel 6 w PARIJS geheel bew. 7 BORDEAUX onbew. 7 GRENOBLE nevel —2 NICE licht bew. 9 WARSCHAU geheel bew. 1 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT nevel 6 MUNCHEN mist 0 ZURICH motregen 4 GENEVE motregen 4 LOCARNO onbew. —2 WENEN nevel 4 INNSBRUCK onbew. —3 ROME licht bew. 9 Korreltje Een luidruchtige weldaad is een kwelling.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1