S)e £akise(2otvfcci/rit Waardering voor het edelste in de mens De NAVO-conferentie te Parijs Churchill en Naguib Het Koreaans „gesprek" Orkaan bedreigt de „Gothic" Bondsdag dringt aan op hereniging Zij schrok zich een hoedje Die wou gaan varen,,,.. Men staakt Italië De ton rolde wederom goed in De zeepost naar Engeland De Nobelprijsuitreiking te Stockholm Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13066 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 Gruether is tevreden Ter inleiding van de ministers conferentie van de Noord-Atlanti sche Raad, die Maandag te Parijs wordt geopend, zijn in het Palais de Chaillot te Parijs besprekingen van het militaire comité van de NAVO begonnen. Aan de vergadering wordt van Nederlandse zijde deelgenomen door de generaals Hasselman, Baret- ta, van Dijk en Carp en door vice- admiraal de Booy. De ministersconferentie zelf, waar op de Nederlandse delegatie zal wor den aangevoerd door de ministers Beyen, van der Kieft en Staf en door onze permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, zal in de eerste plaats gewijd zijn aan het jaaroverzicht 1953. Het spreekt van zelf, dat de discussie van dit jaar overzicht, zoals ook bij vorige con ferenties het geval was, de ministers ▼olop gelegenheid zal geven tot een politieke, militaire en economische „tour d'horizon". Men verwacht in NAVO-kringen, dat hierbij niet al leen zulke voor de hand liggende onderwerpen als de Europese Ver- dedigings Gemeenschap, de positie van Duitsland en de Russische poli tiek ter sprake zullen komen, maar vermoedelijk eveneens de strategi- John Foster Dulles, de Amerikaan-, se miniter van buitenlandse zaken, heeft naar gemeld wordt, de Egyp tische ambassadeur te Washington meegedeeld, dat Engeland geen duimbreed wil wijken van zijn standpunt in het geschil over de ka naalzone. President Eisenhower en hij waren er op de Bermudaconfe rentie niet in geslaagd Churchill tot een concessie te bewegen. Enkele functionarissen van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken hebben de vrees ge uit, dat deze Britse weigering mis schien zal leiden tot' een nieuwe crisis in de betrekkingen tussen het Westen en de Arabische wereld. Premier Naguib van Egypte heeft zijn ambassadeurs in Engeland en Amerika opgedragen hem de vol gende week verslag uit te brengen, opdat hij daarna een besluit kan ne men over het al of niet afkondigen van een boycot tegen de Engelsen. Na de verkiezingen in Soedan Alle afgevaardigden voor de twee Kamers van de volksvertegenwoor diging in Soedan zijn nu gekozen. Van de in totaal 97 zetels bezet de Nationale Uniepartij er 46 en de Oemma-partij 22. Minstens zes onafhankelijker* zul len de Uniepartij steunen, zodat die van een absolute meerderheid in bei de Kamers verzekerd is. De Uniepartij is voor een unie met Egypte. sche en politieke situatie in Oost- Azië, de kwestie van het Suezkanaal, die van Triëst en misschien zelfs het Brits-Perzische oliegeschil. Generaal Gruenther, de opperbe velhebber van de strijdkrachten van het Atlantische Pact, heeft in een rede voor zijn onderbevelhebbers gisteren gezegd, dat 1953 voor de NA VO een van de allerbeste jaren is ge weest. De strijdmacht van de NAVO bestaat nu uit veertig divisies en vijfduizend eerste-linievliegtuigen, om onmiddellijk op te treden tegen een onverhoedse aanval uit het Oos ten. De communisten hebben gisteren opnieuw het voorstel van de „Ver enigde Naties" verworpen om een po litieke conferentie over Korea bijeen te roepen in Genève. Arthur Dean, de Amerikaanse lei der der besprekingen, is gemachtigd naar Washington terug te keren voor overleg, zo wordt van de zijde van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken vernomen. Hij wordt te Panmoendjon vervan gen door Keraneth Young, een Ko- rea-deskundige van het State De partment. Een hevige orkaan nadert met grote snelheid het koninklijk jacht „Go thic" in de Stille Oceaan, waarop ko ningin Elisabeth van Engeland en prins Philip hun reis naar het eiland Suva maken. Honderden weerkundi gen, verspreid over de Fidzji-eilan- den, verrichten thans waarnemingen, en seinen de resultaten daarvan van uur tot uur door naar Nandi. De onuitgesproken vrees bestaat, dat het programma voor het konink lijk bezoek aan de Fidzji-eilanden ter elfder ure moet worden herzien, indien het stormcentrum, naar wordt verwacht, zich naar de toegangswate ren van Suva zal verplaatsen, waar de „Gothic" zich thans bevindt. Eensgezindheid Het passen van een hoedje heeft le vrouw van een Nederlandse cheepskapitein, de heer Werkman, die met zijn coaster „Bornrif" in Lon den lag, het lieve sommetje van meer dan 600 gulden gekost. Mevrouw Werkman was in een Londense iïoei.enzaak aan het pas sen, toen zij zich plotseling realiseer de, dat de „Bornrif" ieder ogenblik kon vertrekken. Zij schrok zich „een hoedje", ren de de winkel uit en riep een taxi - aan totaal vergeten, dat zij nog j wordt hersteld en^het land als gelijk- één van de hoedjes, met het prijs-' kaartje er aan, op had. De winkeljuffrouw stormde haar achterna en wist haar en het hoedje nog juist te grijpen en zij beschul digde mevr. Werkman er vervolgens van, 't hoofddeksel te hebben willen stelen. Vandaag verscheen èn mevrouw Werkman èn haar echtgenoot voor d> f".?6 ïeChter' de Z£ak snu1 heTafgélopOT "jaar uit de doeken werd gedaan. De rech ter ontsloeg haar van rechtsvervol ging, maar het incident kwam kapi tein Werkman toch op meer dan 600 gulden te staan. Hij vertelde de bali n.l., dat hij een dag had moeten blij ven liggen en dat hem dit de somma van 5 pond 50) per uur had ge kost. En nu kan hij nog niet weg, omdat hij eerst nog op het volgende hoge getij moest wachten. De Westduitse Bondsdag heeft er gisteren bij de vier grote mogendhe den op aangedrongen om op de bij eenkomst der ministers van buiten landse zaken in Berlijn het besluit te nemen, dat Duitsland moet wor den herenigd. „Het is de wil van het gehele Duit volk, dat de nationale eenheid dt hersteld en het land als gelijk waardig'lid van het verenigd Euro pa zal kunnen bijdragen tot de we reldvrede",aldus de Bondsdag in een resolutie, die met algemene stemmen werd goedgekeurd. In de verklaring werd een beroep gedaan op de Ver enigde Staten, Rusland, Engeland en Frankrijk om het uit vijf punten be staande plan voor de hereniging van Duitsland „in vrede en vrijheid" te steunen, dat door de Bondsdag in opgesteld. Dit De 18-jarige Jeanne Mutton is na een mislukte poging om Canada als matroos binnen te komen, met het Noorse vrachtschip „Luksefjell" op de terugweg naar België. Jeanne, die zich als matroos voor deed, monsterde in Antwerpen aan. Zij kreeg een hut, die gewoonlijk als ziekenboeg gebruikt werd, en ver richtte alle matrozenwerkjes, zoals dekzwabberen e.d. Toen het schip in Montreal arri veerde, kwamen de immigratie-amb tenaren tot de ontdekking, dat de foto uit Jeanne's paspoort gescheurd was Zij werden achterdochtig. Jean ne kon haar handtekening onder het paspoort niet namaken. Toen een geneeskundig onderzoek gelast werd, zei Jeanne: „Nou, goed j dan, ik ben een vrouw", j Over Jeanne's verleden is wei- nig bekend, maar de officieren van de „Luksefjell" zijn van mening, dat j ze meer op zee moet zijn geweest, daar zij veel ervaring heeft. „Het was een van de beste roer gangers, die ik ooit gehad heb", zei (Advertentie) I kapitein Harold Hansen. De Niagara levert electriciteit Prof. Zernike ontvangt Nobelprijs programma omvat de volgende pun ten: 1. vrije verkiezingen in het gehele land; 2. de vorming van een vrije rege ring voor geheel Duitsland; 3. een vredesverdrag, dat middels vrije onderhandelingen met deze Duitse regering tot stand is gebracht; j 4. regeling van alle hangende ter- ritoriale vraagstukken die verband houden met dit vredesverdrag; 5. garanties voor de diplomatieke vrijheid voor de Duitse regering in het kader van de Verenigde Naties. Deze foto geeft een indrukwekkend beeld van de grote werken, die momenteel worden uitgevoerd bij de Niagara- waterval. Men is van plan de kracht van het water te benutten, en om te zetten in electriciteit, waar men tot in de wijde omtrek van zal kunnen profiteren. Wanneer het werk gereed is, zal het water via een ondergronds kanaal, beginnend bij C-hippawa in de staat Ontario, geleid worden naar de nieuwe krachtcentrale, 11,2 km. verder. In de centrale zal men uit het water de „witte steenkool" halen. Daarna zal het verder stromen in de Niagara rivier. Zoals reeds gemeld zijn de twee kwart loten van no. 4716 serie A der Staatsloterij beide in Eindhoven ver kocht. Het ene kwart lot was in het be zit van een 10-tal personen van de bewakingsdienst bij het natuurkun dig laboratorium van de N.V. .Phi lips. Het andere was eigendom van vijf personen in Waalre, waarvan vier uit één familie. Al deze mensen kunnen het geld zeer goed gebrui ken. Behalve de 100.000 is te Eindho ven ook nog de helft van de premie van 30.000 gevallen. Deze was aan een prijs van ƒ2000 verbonden. De eigenaar van het halve lot is een alleenstaande man. De gereedgekomen spits op de Ja- cobitoren is gistermiddag door de voorzitter van het daartoe gevormde comité ir. J. D. M. Bardet overge dragen aan het gemeentebestuur van Utrecht. De burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz onthulde een gevelsteen. Vannacht om twaalf uur is in Ita lië een staking begonnen, die tijde lijk de gehele Italiaanse economie J lam zal leggen en een verlies van vele millioenen arbeidsuren zal be- tekenen. Deze eerste van twee grote lande-1 lijke stakingen omvat de spoorweg arbeiders, de ambtenaren en het on derwijzend personeel. Zij zal 24 uur duren. Een tweede staking van alle indus trie-arbeiders zal op 15 December worden gehouden. Deze staking zal Italië nog meer kosten dan de eer ste Alle vakbonden, communistische en niet-communistische, nemen er aan deel. Het doel van de stakingen is de eisen tot loonsverhogingen en nieu we arbeidscontracten kracht bij te zetten. De ambtenaren staken bovendien ter verdediging van hun stakings recht, want de regering heeft te ken nen gegeven, dat overheidspersoneel, dat aan de stakingsoproep gehoor geeft, gestraft zal worden. Met ingang van 7 December j.l. kunnen afzenders van brieven en briefkaarten, die voor Engeland zijn bestemd, indien zij wensen, dat de stukken per zeepost worden verzon den, op de adreszijde een in het oog vallende omlijnde of met gekleurd potlood onderstreepte aanwijzing aan brengen bij voorkeur zo dicht moge lijk bij de aanduiding van de plaats van bestemming. Daar deze regeling geheel afwijkt van die, welke geldt voor stukken naar andere Europese bestemmingen, is de kans op vergissingen niet uit gesloten. zodat de posterijen verant woordelijkheid op dit punt niet kun nen aanvaarden. Donderdagavond heeft Z.M. Koning Gustaaf Adolf van Zweden persoonlijk de Nobelprijzen uitgereikt. Prof. Dr. F. Zernike, wien de Nobelprijs voor Natuurkunde werd toegekend, ontvangt de prijs uit handen van Koning Gustaaf Adolf. TELEFOTO. De glans van de gouden prijs Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft Donderdag te Stockholm de Nobelprijs voor natuurkunde uitge reikt aan prof. F. Zernike, hoogle raar te Groningen. Verder reikte de koning de Nobelprijs voor scheikun de uit aan de Duitse professor Stau- dingen, die voor geneeskunde aan de Amerikaan Lipmann en de Brit Krebs en die voor literatuur aan me vrouw Churchill, die de prijs in naam van haar echtgenoot, de Britse pre mier, sir Winston Churchill, in ont vangst nam. De Zweedse hoogleraar Erik Nul- then van de universiteit van Stock holm gaf een uiteenzetting van het werk van prof Zernike, dat hij roem de. Aan prof. Zernike werd de No belprijs toegekend voor de ontwik keling van de phase-contrast-micros- coop. Prof. Zernike verliet hierop het po dium om de Nobelprijs van koning Gustaaf Adolf in ontvangst te ne men. De koning onderhield zich en kele minuten met de Nederlandse Nobelprijswinnaar, waarna hij de hoogleraar een chèque ten bedrage van 173.000 kronen (ruim 125.000 gulden), het diploma en de gouden Nobelmedaille overhandigde. De koning reikte vervolgens chè que, diploma en medaille uit aan de andere prijswinnaars, wier' verdien sten eveneens werden uiteengezet. De Zweedse schrijver, criticus en gescheidkundige dr. Per Siwertz zei- de over de toekenning van de Nobel prijs aan sir Winston Churchill: „In het algemeen geeft de Nobelprijs glans aan de prijswinnaar. In dit ge val geeft de prijswinnaar glans aan de prijs". Na de toespraak van Si wertz overhandigde koning Gustaaf Adolf de prijs aan mevrouw Chur chill. Churchills boodschap. Op een later gehouden banket in het stadhuis van Stockholm heeft mevrouw Churchill een boodschap van haar echtgenoot voorgelezen. In deze boodschap zei Churchill, dat de wereld zich op het ogenblik in een stadium bevindt, waarin de macht van de mens op alle gebied is toege nomen, met uitzondering ven de macht over zichzelf. Europa en de Westelijke wereld waren, volgens Churchill, getuige ge weest van een hongersnood en een vernieling, die de daden van Attila en Dsjangis Khan in de schaduw hebben gesteld. „Het is tegen deze donkere ach tergrond, dat wij de grootheid en de hoop, die de inspiratie vormden voor de opzet voor Alfred Nobel, naar waarde kunnen schatten", zo zeide Churchill. Ruim 900 gasten zaten aan in de gouden zaal van het in Venetiaanse stijl gebouwde stadhuis van Stock holm. Prof. Zernike zat rechts van ko ningin Louise. Aan de andere zijde van de koningin zat de voorzitter van de Nobelstichting en opperka merheer, Ekeberg. Mevrouw Chur chill was gezeten tussen koning Gu staaf Adolf en kroonprins Bertil. niURpi HOE wordt BES! het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MEER WIND Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en voor al aanvankelijk op vele plaatsen nevel of mist. Overwegens droog Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 12 Dec.: zon op 8.39 en onder 16,28; maan op 12.13 en onder 23.33 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 0 C. OSLO nevel 0 STOCKHOLM motregen 1 LONDEN geheel bew. 10 AMSTERDAM mist 7 BRUSSEL zwaar bew. 8 PARIJS regen 8 M BORDEAUX mist 6 GRENOBLE nevel 1 M NICE onbewolkt 9 WARSCHAU mist 1 BERLIJN mist 5 FRANKFORT nevel 5 MüNCHEN nevel 1 ZÜRICH mist 2 GENEVE nevel 6 LOCARNO onbewolkt 5 WENEN nevel 2 INNSBRUCK licht bew. -2 ROME zwaar bew. 12 Korreltje Ijverzucht is een hartstocht, die met ijver zoekt wat lijden brengt

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1