$eftzidóe(2otvfca/iu f-^fi Rome zet het Maria-jaar op grandioze wijze in Triomftocht van de Paus door de Eeuwige Stad Eeuwfeest der dogma-verklaring m m WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 0 Wjm 45ste JAARGANG No. 13064 directeur: c m. v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j uitvonden Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE ZIEKE MAN VAN EUROPA BEHAjLVE het goedgunstige antwoord aan Moskou, waarin de Westelijk Grote Drie accoord gaan met het voorstel van een Viermo- gendhedenconferentie te Berlijn in de eerste week van Januari a.s. (het enige concrete punt van de Bermuda- bij eenkomst) zijn er nog twee om standigheden, welke op Bermuda steeds de aandacht hebben getrok ken en deze belangstelling ook in derdaad waard zijn. De eerste is de positie van de arme Franse premier Laniel. Hij was naar Bermuda gestuurd als een school jongen, die van zijn moeder allerlei wijze raadgevingen, geboden en ver boden heeft meegekregen. Hij 0 moest oppassen voor dit en op passen voor dat en hij moest er nu al voor zorgen, dat hij niets hoe genaamd toegaf inzake de Europese Defensie Gemeenschap. Tot overmaat van ramp werd hij nog ziek boven dien. Misschien vond hij dat niet eens zo onpleizierig, want hij heeft inderdaad geen woord hoeven te zeg gen, zodat hij zeker niet te ver is gegaan. In plaats van Laniel heeft Bidault de moeilijkheden van de Franse regering om het EJD.G.-ver- drag geratificeerd te krijgen, voor Eisenhower en Churchill uiteengezet. Hij heeft betoogd, dat Frankrijk door toe te treden tot de E.D.G. zijn positie als grote mogendheid moest prijs geven en dat men alleen maar hoop kon koesteren het parlement daartoe te 'bewegen, als Amerika en Enge land meer garantie gaven, bijv. in de vorm van een verlenging van het N. Atlantisch Pact tot 50 jaar (de tijd, waarvoor het E.D.G. zou moeten gelden). Natuurlijk hebben noch Ei senhower noch Churchill daar iets over te vertellen, want dat wordt be slist door de gezamenlijke landen, die het Atlantisch Pact hebben gesloten. Maar of zij de voorstellen steunen of niet, maakt toch wel heel wat uit. Welnu, de 'beide staatslieden hebben de Franse wensen „welwillend over wogen" zoals het heet, maar zij voe len er niets voor. Aan de andere kant hebben zij er blijkbaar van afgezien om Bidault het vuur nog nader aan de schenen te leggen; zij hebben zich vergenoegd met in het slot commu niqué te constateren, dat het Westen nog altijd het E,D.G.-verdrag be schouwt als een hoekstèen van de internationale politiek in Europa. JJézé gang van zaken demonstreert overduidelijk, hoezeer het aanzien en de invloed van Frankrijk zijn ge daald. Frankrijk is de nieuwe „zieke man" in Europa, die er nog wel bij gevraagd wordt, omdat dit nu een maal zo. hoort, uit respect voor oude tradities, maar aan wiens mening niemand zich meer veel gelegen laat liggen. Als Churchill overwerkt is, gaat Bermuda niet door, maar als Laniel naar bed moet is zijn minister even goed om „neen" tegen te zeg gen. Achter het 'bed van de zieke man en dat is het tweede belangrijke punt stond de schim van een af wezige, die echter terdege zijn in-' vloed deed gelden, nl. Adenauer, de Westduitse bondskanselier. Hij heeft in het enige concrete resultaat van deze conferentie een groot aandeel gehad en toen hem de motie, welke de Westelijke Drie aan Moskou zou den sturen, werd voorgelegd ter goedkeuring, zag hij dat deze goed was. Men had van te voren reeds met zijn inzichten rekening gehou den, inzichten, waarvoor hij trou wens alle gelegenheid heeft gehad om ze te ontvouwen. Zo zien wij de tragische ondergang van een natie zich voltrekken. Er zal heel wat in Frankrijk moeten veran deren, wil men de fatale loop der historie dwingen een voor de Fransen minder ongunstige wending te ne men. Is er niemand die een penicilline weet voor deze ziekte? New York heeft weer kranten Leiders der vakbonden en de di recties van zes grote New Yorkse bladen hebben Dinsdag een voorstel van de federale bemiddelaar aan vaard tot beëindiging van de sta king van vier honderd fotoclicheer- ders, welke elf dagen heeft geduurd. De kranten zullen vandaag weer verschijnen. Op grandiose wijze heeft Rome Dinsdag het Maria jaar ingezet ter y le ring van het eerste eeuwfeest der dogmaverklaring van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis. De aanblik van de stad deed een ogenblik denken aan de grootste historische gebeurtenissen, die hier ooit werden meegemaakt, zoveel vlaggen en versieringen waren alom aangebracht. Imposanter werd dit gezicht, toen tegen het vallen van de avond de fakkels langs de hoofd straten ontstoken werden en zich tienduizenden Romeinen verdrongen op de trottoirs van de wegen, waarlangs zich de H. Vader van de Maria Mag- giore wederom terug naar het Vaticaan begaf. Spagna voor de bloemenhulde, die de Romeinse burgers ieder jaar op de feestdag van Maria Onbevlekt Ont vangen brengen, doch die ditmaal een uitzonderlijk feestelijk karakter droeg. Van alle kanten kwamen de Katholieke organisaties, van de ar beiders, van de Romeinse straatve gers, van de scholen, de broeder schappen, de winkeliers, een stoet zonder einde onder leiding van de burgemeester en de gemeenteraad van Rome. Allen droegen bloemen. De autoriteiten van de stad torsten een vorstelijke krans van bloemen. Grote bouquetten voerden de leden der organisaties mede. Doch er wa ren ook mensen bij, die kennelijk arm waren, en slechts één bloem in hun hand hielden als een kostbare schat, die zij met een teder gebaar aan de voeten van hun Moeder zouden neer- j leggen. De metershoge zuil, waarop het beeld van Maria Onbevlekt Ont vangen staat, daar opgericht juist honderd jaar geleden door Paus Pius IX nadat hij de Onbevlekt Ontvan genis tot dogma had verklaard, was na een uur bijna bedolven onder een berg van geurende bloemen, een blij offer van een haar toegewijd volk. Een ontroerend schouwspel ontrol de zich voor de talrijke toeschouwers toen tegen het middaguur een dele gatie van 500 kinderen het bloemen offer kwam brengen van alle jonge oorlogsslachtoffertjes in Italië. Er heerste een doodse stilte, toen een blinde jongen naar voren fcad en na mens allen een gebed tot de H. Maagd uitsprak. In dit gebed vertelde hij met kinderlijke vertrouwelijkheid aan de hemelse Moeder, dat zij oorlogsslachtoffertjes toch wel bij- zonder recht konden doen gelden op haar liefde omdat zij zo jong reeds met het leed hadden kennis gemaakt. Deze kinderlijke vreugde bereikte haar hoogtepunt, toen plotseling vijf honderd witte duiven werden losge laten, in het blinkende zonlicht bo ven de Piazza di Spagna opwiekten en zich daarna in alle richtingen van Italië verspreidden. ZEGETOCHT VAN H. VADER. Een enorme mensenmassa had zich opgesteld langs de Via della Conci- liazione, de Corso Vittorio Emma- uuele en de Piazza Venetia tot aan de Piazza di Spagna, toen de H. Vader tegen vier uur het Vaticaan verliet. Een stoet van zeven auto's, waarvan de derde wagen van de Paus was, reed in langzaam tempo deze' ronte, voorafgegaan door 36 man van de Romeinse bereden politie, terwijl ide straten waren afgezet door duizen den manschappen van alle legeron derdelen, die hun geweren presen teerden. De H. Vader was gezeten in een half geopende auto en begroette ROND DE MARIA MAGGIORE. Reeds Maandagavond werden de feestelijkheden ingezet toen om elf uur alle klokken van de vierhonderd kerken van Rome begonnen te lui den. Kort daarop begonnen overal de nachtmissen, die door vele duizenden Romeinen werden bijgewoond. Dins dagochtend straalde de herfstzon over de glanzend-witte gebouwen van Ro me. De aandacht en belangstelling had zich vroegtijdig rond de Maria Maggioré in het centrum van de oude stad, geconcentreerd waar de ge meentepolitie de Romeinen op een af stand van de kerk hield. Even voor tien uur reden de auto's aan, die kar dinalen, bisschoppen, prelaten van de Romeinse Curie en de leden van het Corps Diplomatique aanvoerden. On der hen bevond zich de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, Jhr. Mark van Weede. Om tien uur begon de Capel- la Papale, een pontificale H. Mis op gedragen door de Vicaris Generaal van Rome, Kardinaal Micara, óp het pauselijk hoofdaltaar. Voor deze ge legenheid had de H. Vader daartoe toestemming gegeven. Het altaar was prachtig verlicht en het licht der schijnwerpers en kaarsen werd dui zendvoudig Weerkaatst door het goud en de mozaieken in de gewelven. De Sixtijnse kapel voerde de Messa Ma- sella uit van Perosi. Op hetzelfde ogenblik droeg de Nederlander, mgr. C. van Lierde, Sacrista van Z. H. de Paus een pontificale H. Mis op in de kerk, die is toegewijd aan Maria On bevlekt Ontvangen. Bloemenhulde. Middelerwijl was een grote menigte samengestroomd op de Piazza di Z. H. de Paus, staande op het balkon van de Basiliek van Maria de Meer dere, de voornaamste der in de ge hele wereld aan Maria toegewijde kerken, geeft de zegen „Urbi et Orbi". ECONOMISCHE INTEGRATIE ■"PERWIJL de zes ministers van de landen van Klein Europa verle den week in Den Haag bijeen waren om de kwalen te onderzoeken, waaraan de integratie van Europa lijdt, kwam het in de Tweede Kamer tot een dispuut over deze zaak tus sen een katholiek en een socialistische afgevaardigde, namelijk de heren Blaisse en Nederhorst. Het tijdstip, dat de heer Nederhorst voor een uit eenzetting van zijn mening over de Europese integratie had gekozen was wel zeer ongelukkig. Men kent im- I mers het standpunt, dat de Neder - landse regering heeft ingenomen en jaar aan jaar met vasthoudendheid heeft verdedigd, namelijk geen po litieke integratie zonder economi sche integratie. Nu had het er op de dag, dat de heer Nederhorst zijn rede bij de be grotingsbehandeling van Economische Zaken en dat was juist de dag waarop de besprekingen van de zes ministers waren begonnen alle schijn van, dat de socialisten plots- seling. een ander standpunt hadden I ingenomen. Zij hielden plotseling j niet zo sterk meer vast aan het stand punt; dat ook zij tot dan toe met zo- veel verve hadden verdedigd en dat bezorgde hem toen een scherpe te- rechtwijzing van de heer Blaisse. Men kan het toch niet anders dan een aanval in de rug van de Nederlandse regering noemen, als een Kameraf gevaardigde, die nog wel tot dezelfde partij behoort als de minister-presi dent op het ogenblik, dat diens mi nister van Buitenlandse Zaken het standpunt verdedigt van beide inte graties te zamen, officieel, in de Ka mer gaat verkondigen, dat het ook anders kan. Want op zijn zachtst ge zegd, kwam het daar toch op neer. XXX TI7AAR kwam het betoog van de heer Nederhorst eigenlijk op neer?, Wel, die economische integra tie is feitelijk een zaak van een ge meenschappelijke markt en daaraan, zo zeide de heer Nederhorst, moet de regering niet al te sterk vasthou den. De grond van de zaak was, dat de Fransen daar niet aan willen en het is niet geheel onbekend, dat de Nederlandse socialisten eens hebben gepraat met de Franse socialistenlei der Guy Mollet. Uit de uitlatingen H van de heer Nederhorst zou men nu en zegende de juichende menigte. Ve- kunnen concluderen, dat deze hen len hadden de voorkeur eraan gege- j aan het verstand heeft gebracht die veh om de stoet van bovenaf te zien gemeenschappelijke markt een beet- voorbijtrekken. De vensters der hui- je te laten schieten, dan zou hij in zen zowel de daken waren vol van j dat geval de Franse socialisten kun- juichende en zwaaiende Romeinen. J nen overhalen aan het geval mee te doen. Het kan ook op een andere Up de Piazza di Spagna begroette! manier zei hij, Er is ook nog zo iets kardinaal Micara en de burgemeester ais een monetaire, fiscale en finan- Gisteravond heeft Z. H. de Paus zich als eerste pelgrim van het Ma ria-jaar in een open auto door Rome naar de Basiliek van Maria de Meer dere begeven. Bij de 23 meter hoge kolom, die een levensgroot beeld van Maria als Onbevlekt Ontvange- ne draagt heeft de Heilige Vader een boeket bloemen neergelegd. De Paus knielde voor het beeld, op de Piazza di Spagna neer in gebed. TELEFOTO van Rome Z. H. de Paus, waarna Deze na een korte toespraak van de bur gemeester een gebed uitsprak en Zijn bloemenhulde bracht. Dit geschiedde ten aanschouwen van duizenden langs de trottoirs staande en gezeten op de trappen en in de vensters van de gebouwen. Het geheel kreeg een bijzonder feestelijk aanzien door de kleurrijke uniformen van de Pause lijke Edelgarde; het rood van kar- dinalen en het paars van prelaten, afgewisseld door het strenge blauw van de politie-uniformen. De stoet zette zich te spoedig naar de zin der aanwezigen wederom in beweging om de jubeltocht naar de patriarchale ba siliek van de Santé Maria Maggiore voor te zetten. Om half zes arriveerde de H. Va der aan Maria Maggiore waar hij door het kapittel van de aartsbasiliek werd ontvangen. Onder het schallen van de trompetten, die de Paushymne vertolkten, werd de H. Vader, voor afgegaan door de Edelgarde, door het middenschip van de kerk naar voren gedragen, onder het gejuich van de overvolle kerk. Het gehele midden schip was echter in beslag genomen rdoor de kinderen van de Katholieke Actie in Rome, die de Paus begroetten met een hoog „Evviva II Papa". Op het priesterkoor werd de Paus be groet door de aartspriester van de basiliek, kardinaal Verde, een van de oudste kardinalen der Curie. Daarna begroetten Hem ook de aanwezige kardinalen. De H. Vader knielde toen neer op een knielstoel, tussen de pau selijke troon en het pauselijk altaar. Toen kardinaal Micara het Allerhei ligste had uitgesteld en de Sixtijnse kapel het O Salutaris Hostia had ge zongen, sprak de Paus met gedragen stem en als het ware declamerend het schone gebed uit, dat Hij ter gelegen heid van het Mariale Jaar Zelf heeft samengesteld. Na dit, vooral in het Italiaans zo zoet vloeide en aangrijpende gebed te hebben uitgesproken, begaf de H. Va der zich naar de kapel, waar zich de beroemde afbeelding bevindt van de Madonna Salus Populi Romani. Hij verwijlde daar slechts enkele minu ten. Toen begaf Hij zich naar de bui tenloggia van de Santa Maria Mag giore, die op het plein van gelijke naam uitziet, en sprak voor het eerst in de geschiedenis de zegen „Urbi et Orbi" van de buitenloggia van deze basiliek uit. Op zijn triomphale terugtocht naar het Vaticaan via de inmiddels ge- illumineerde straten heeft de H. Va der stil gehouden bij het gebouw van de Katholieke Actie op de Via della Conciliazione, waar de jongensafde ling van de K.A. de Paus een fak- kelhulde bracht. Om precies zes uur keerde de H. Vader in het Vaticaan terug. ciële politiek en als we die nu gaan coördineren, dan komt die gemeen schappelijke markt vanzelf wel. XXX Het behoeft geen betoog, dat deze zienswijze buitengewoon speculatief moet worden geacht. Als men de tot standkoming van de gemeenschappe lijke markt gaat overlaten aan de toe komst, laat men deze in feite over aan de parlementariërs van de toe komst. Deze parlementariërs zijn bijvoorbeeld ook de vertegenwoordi gers van de Franse boeren en het is wel buitengewoon gevaarlijk deze economische integratie dan aan het individueel, eenzijdig en waar schijnlijk nogal egoistisch inzicht van deze afgevaardigden over te la ten. Men kan het ook een overlaten aan het toeval noemen. In ieder geval staat dan vast, dat er in het Europees Statuut geen en kele bepaling zou worden opgeno men, waardoor het tot stand komen van deze economische markt tenmin- Een jongen vermist Kikvorsvrouw Sylvia Gregg, 23 jaar, uit Maida Vale, Londen, is gereed om af te dalen in het water van het Grand Union Canal te Paddington. Zij neemt deel aan het onafgebroken zoeken naar een zesjarige jongen. Men meent, dat de jongen tijdens het spelen door een gat in de walmuur van het kanaal is gevallen, en is ver dronken. Het dreggen van de politie leverde echter geen resultaat op. Op verzoek van de ouders zoeken de le den van de Britse Sub Aqua Club, zorgvuldig de bodem van het kanaal af. Het jongetje Edward Willingdale, is echter nog niet gevonden. ste in de toekomst verplichtend zou worden gesteld. De Nederlandse regering wil als begin een douane-unie in het Statuut opgenomen zien, mitsgaders enkele voorzieningen op monetair gebied. Zelfs dat is dan nog geen economi sche integratie, zoals ook de Neder- land-Belgische-Luxembrugse douane unie geen economische integratie kan worden genoemd. Maar als de heer Nederhorst aan komt dragen met het argument, dat ook in de Benelux een douane-unie geen middel tot voort gang is geweest, kan hij daaruit toch moeilijk concluderen zoals hij deed dat het zonder douane-unie beter zo zou zijn gegaan. Men kan er alleen uit concluderen: eerstens, dat het zonder douane-unie nóg slechter zou zijn gegaan en ten twee de, dat daardoor hoogstens het bewijs is geleverd, dat men heeft vergeten deze douane-unie tijdig te complete ren door het voeren van een ge meenschappelijk economisch beleid. Daarvoor had men onmiddellijk de organen moeten creëren, nadat de douane-unie tot stand gekomen was. Dat de Benelux wel zou zijn ge slaagd, indien men in plaats van een douane-unie met de coördina tie van het monetair, financieel en fiscaal beleid was begonnen kan men toch moeilijk staande houden. De heer Blaisse heeft hierbij dui delijk gezegd, dat men niet onder alle omstandigheden aan zulk een douane unie zou kunnen vasthouden, indien de partners zich daartegen zouden blijven verzetten. Maar dan zal er voor die douane unie een ander plan voor economi sche integratie in de plaats moeten komen en dat plan, wat het dan ook is en men zal dat dan op zijn merites moeten beoordelen zal dan in ieder geval in het Europees Statuut^ moeten worden opgenomen. Aan dat plan van de Nederlandse regering heeft de heer Nederhorst afbreuk gedaan, op een ogenblik bo vendien, dat de conferentie aan de begroetten Hem aok de aanwezige gang was. En daarmee dreigde hij de glazen van de Nederlandse politiek in te gooien. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te tien uur). RUSTIG WEER. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk mist. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke wind. 10 Dec.: zon op 8.37 en onder 16.29; maan op 11.36 en onder 20.53 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI geheel bew. 2 C. OSLO geheel bew. 2 STOCKHOLM motregen 2 KOPENHAGEN geheel bew 3 LONDEN geheel bew. 8 AMSTERDAM regen 6 BRUSSEL zwaar bew. 10 PARIJS onbewolkt 7 BORDEAUX mist 10 GRENOBLE zwaar bew. 3 NICE geheei bew. 11 WARSCHAU mist —0 BERLIJN mist 0 FRANKFORT mist 1 MUENCHEN mist —4 ZUERICH mist —0 GENEVE nevel 3 LOCARNE motregen 6 WENEN motregen 3 INNSBRUCK half bew. 3 ROME zwaar bew. 14 Weinig verandering Het K.N.M.I. deelt mede: „Het overwegend zachte weer duurt voort en de eerste paar dagen wordt geen regen van betekenis verwacht. Boven Frankrijk en Engeland stijgt de luchtdruk langzaam, maar het ho ge drukgebied boven Oost-Europa neemt geleidelijk in betekenis af. Daarmede samenhangend blijft de wind in onze omgeving zwak. De zachte lucht, die vanuit Frankrijk naar ons land is gestroomd, is vrij vochtig, zodat de komende nacht bij opklaringen weer mist kan ontstaan. De afgelopen dagen is het weer op de Oceaan zeer onrustig geweest. Diepe depressies trokken van Ame rika in de richting van IJsland. Van morgen werd ten Zuiden van Groen land een diepe storing waargenomen. Het frontensysteem van deze depres sie kan echter maar moeilijk naar het Oosten opdringen, omdat de vorming van een nieuwe rug van hoge lucht druk boven de Britse eilanden de doortocht naar West-Europa verspert. Korreltje Als ge alles verliest, tracht dan in ieder geval uw goede naam te be waren.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1