groene lalell RIJNSTREEK Kernreactor voor Nederland op 28 mill, gulden geraamd Roerende bezorgdheid Treinbotsing in de mist de deur „Hollands Glorie" knappe propagandafilm voor bollenvak Grootscheepse uitbreiding van veiling Roelofarendsveen DINSDAG 8 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Contact met bedrijfs leven De minister van O. K. en W. heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijzigingen op de begroting van zijn departement voor 1954 ingediend, waarbij o.a. een bedrag van 8.5U0.000 wordt opgevoerd voor bouw- cn in richtingskosten van een kernreactor in Nederland. Dit is de helft van het voor 1954 benodigde bedrag van 17 millioen gulden voor de investeringen in het kernreactorproject. T?r gelegener tijd zal bij suppletoire wijziging worden voorgesteld 8 millioen gulden daar van ten laste van het hoofdstuk „eco nomische zaken" van de rijksbegro ting 1954 te brengen. De kosten voor'de bouw van een proefreactor worden momenteel ge schat op ca. 28 millioen gulden, waar van een groot deel nodig is voor de aankoop van het vereiste zware wa ter. Voor 1954 zal naar schatting een bedrag van 17 millioen gulden en voor 1955-1956 van 11 millioen gulden nodig zijn. Na bestudering van de verschillen de bij dit project optredende proble men is men tot de conclusie geko men, dat mits wetenschap en be drijfsleven samenwerken Neder land technisch in staat is een proef reactor te bouwen. De bouw van de reactor acht men gewenst omdat slechts op deze wijze de voor de ver dere ontwikkeling van de kernphy- sica nodige ervaring zal kunnen wor- Voc4 de. HAAGSE POLITIERECHTER. In Holland staat een huis. Een 73-jarige kamerverhuurster uit Lei den ontkende voor de Haagse Poli tierechter dat zij zich aan belediging had schuldig gemaakt. Er waren op 13 Juli j.l. wel beledigende woorden gevallen met een huurster een on derwijzeres maar zij zou niet ge scholden hebben. De beledigende partij vertelde het anders, evenals een andere bewoon ster van het perceel. De officier van Justitie eiste 50.boete of 30 dagen. Overeenkomstig de eis werd zij ver oordeeld. In de volgende zaak was de onder wijzeres weer de beledigde partij. Een medebewoonster stond nu in het verdachtenbankje, eveneens voor be lediging. Ook deze verdachte ontken de, maar wederom werd de aanklacht door een andere bewoner van het per- ceel bevestigd. „Er is een complot in huis", zei verd. In dit geval eiste den verkregen. Omdat ook andere landen op dit terrein een grote ac tiviteit ontplooien, acht men het reeds op economische gronden ge wenst, dat spoedig met de voorberei ding van de bouw wordt begonnen Met het bedrijfsleven zal overleg worden gepleegd am te komen tot een samenwerking op paritaire basis bij de uitvoering van deze plannen. de officier van Justitie opnieuw 50 boete of 30 dagen. Het werd 35. boete. Toch achter het stuur. Ofschoon hem de rijbevoegdheid was ontzegd, omdat hij onder invloed van alcohol achter het stuur had gezeten, had een 41-jarige Leidse metselaar op 13 Sep tember j.l. toch weer een auto be stuurd. De officier van Justitie vond het een ernstig feit en eiste een maand gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De rech ter veroordeelde de metselaar tot drie weken gevangenisstraf en drie jaar ontzegging. Patroon bestolen. Na sluitings tijd van de café's, waren twee land arbeiders te Noor d wij kerhout tot driemaal toe naar het land van hun werkgever gegaan en zij hadden daar voor ƒ275 aan narcissenbollen gesto len. De mannen stonden nu terecht voor de Haagse Politierechter, waar bleek dat de bestolen werkgever de arbei ders toch in dienst wilde houden. „Dat is een witte raaf', zei de rech ter. „We waren aan de drank", zuchtte een van de verdachten. Overeen komstig de eis werden zij elk ver oordeeld tot veertien dagen gevan genisstraf voorwaardelijk en 50. boete. Verleidelijke worst. Laaghartig noemde de officier van Justitie de te Leiden gepleegde diefstal en hij eiste veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk met 40 boete of 20 da gen. Het meisje had een worst gesto len uit het warenhuis waar zij werk te. Zij had hier reeds meer diefstallen gepleegd. Ook bij een vorige werk gever zou zij oneerlijk zijn geweest, maar deze had er geen werk van gemaakt. Het reclasseringsrapport was niet erg gunstig. Overeenkom stig de eis werd verdachte veroor deeld. Lenen? Voor diefstal van een slijpmachine stond een 19-jarige los- arbeider uit Voorschoten terecht voor de Haagse Politierechter. Hij had de machine ontvreemd bij een boer, waar hij had gewerkt. Verdachte be toogde eerst dat hij de machine niet had willen houden, maar alleen le nen. Later liet hij dit verweer min of meer vallen. De jeugdige verdachte werd conform de eis veroordeeld tot ƒ30. boete of 20 dagen. Mevrouw Chtirchill naar Stockholm Lady Churchill is vandaag, in ge zelschap van haar jongste dochter Mary (mevr. Soames) naar Stock holm gevlogen, waar zij voor haar man de Nobelprijs voor literatuur in ontvangst zal nemen. Zij heeft een speciale boodschap van Churchill bij zich. De winnaars, die Donderdag hun prijzen uit de handen van koning Gustaaf zullen ontvangen, beginnen reeds aan te komen. De eerste was dr. Hermann Staudinger van de uni versiteit te Freiburg (Duitsland), winnaar van de prijs voor scheikun de. De 72-jarige geleerde, wie de prijs is toegekend voor zijn werk op het gebied der reuzenmoleculen, ver telde, dat hij zijn onderzoekingen ge durende de oorlog heeft gefinan cierd door synthetische peper en kof fie te maken. Hij vertelde trots, dat de peper beter was dan natuurpeper, maar beweerde dit niet van de kof- fie. De Nederlandse professor dr. Frits Zernike is gisteren uit Groningen vertrokken. Prof. Zernike wordt vergezeld door zijn dochter en zijn zoon en enige andere familieleden. Op 15 December zal hij voor de natuur kundige faculteit te Stockholm een rede uitspreken. De Oostduitse regering heeft de Franse regering een schrijven gezon den waarin zij zegt, dat groeiende be zorgdheid van het Franse volk over de „dreigende ontwikkelingen" in West-Duitsland te delen. In de brief verluidde het onder meer dat de ratificatie van de E.D.G. zou inhouden de onderwerping van Frankrijk en de andere Westeuropese landen aan het Westduitse militairis me, dat geleid wordt door de Ver enigde Staten. Een ratificatie zou kunnen leiden tot een nieuwe oorlog tussen Frankrijk en Duitsland. De communistische nota waar schuwde dat ratificatie zou leiden tot een Duitse annexatie van Elzas- Lotharingen en nieuw leven zou ge ven aan Hitiers „Nieuwe orde" on der het mom van een Europese po litieke eenheid. In de brief wordt ten slotte gezegd, dat het Oostduitse parlement van me ning is, dat veiligheid voor Frank rijk slechts kan worden gewaarborgd door een overeenkomst tussen de lan den van Europa, in het bijzonder met de Sowjet-Unie, welke ten doel heeft, de internationale spanning te ver minderen. Muzikale waanzin Emanuel Faes zette zich op 24 November in een café te Gent achter de piano met het vaste voornemen het wereldrecord uithoudingsvermogen te breken, dat op naam stond van de Duit ser Heinz Arntz met 275 uur. Zondag 6 December heeft Faes, na 270 uur onafgebroken ge speeld te hebben, zijn poging echter moeten opgeven, omdat hij een instorting kreeg. De dok ter meent, dat hij wel meer dan 270 uur nodig zal hebben om weer de oude te worden. Meer succes had de accordeon- nist K. Braeckman uit Gent. Hij speelde 73 uur* achter elkaar op zijn instrument en wist zodoen de het record dat op naam stond van de heer Schelstraete met een uur te verbeteren. WONDEN GENEZEN SNELIEIW»1ET (Advertentie) Pastoor P.W. de Wolff In het ziekenhuis St. Joannes de Deo, te Den Haag, is overleden pas toor P. W. de Wolf. De thans ontslapene werd 18 Aug. 1877 te Den Plaag geboren en 15 Aug. 1902 priester gewijd. Hij was achter eenvolgens kapelaan te Halfweg, Rotterdam, Leidschendam en Schoon hoven. In 1917 volgde de benoeming tot rector aan het ziekenhuis van St. Joanns de Deo te Haarlem en 1930 de benoeming tot pastoor in Limmen. Op 19 Aug. '39 werd pastoor De Wolf op eigen verzoek eervol ontslagen. AANVARING OP DE REDE VAN VLISSINGEN. Het Poolse motorschip Mazury is gisteravond om 19.00 uur op de re de van Vlissingen in aanvaring ge weest met het Nederlandse stoom schip Manoeran. De Mazury meet 909 ton en de Manoeran 9448. Beide sche pen liggen thans op de rede van Vlissingen voor anker. De Mazury liep waarschijnlijk schade op aan de boeg die geheel zou zijn ingedrukt. De schade van de Manoeran is onbe kend. Het bergingsvaartuig „Dolfijn" is van de Vlissingse haven naar de rede vertrokken voor eventuele as sistentie. ALPHEN AAN OEN RIJN VERBOUWING PTT-KANTOOR GEGUND Naar wij vernemen is de verbou wing van het postkantoor te Alphen aan den Rijn gegund aan de laagste inschrijfster, de fa. W. v. Bijl en H. Oudenes te Alphen aan den Rijn. Met de werkzaamheden, waarvan wij onlangs een beschrijving gaven, wordt nog deze week begonnen. GEMEENTELIJKE VUILNIS EMMERS WORDEN NOG DEZE MAAND UITGEREIKT. Gistermorgen zijn de eerste dui zend gegalvaniseerde vuilnisemmers door de gemeente ontvangen en op geslagen in de brandweergarage on der het viaduct van de Koningin Ju- lianabrug aan de Hooftstraat. Naar wij vernemen zullen in de komende dagen nog 3500 van deze emmers door de fabriek worden af geleverd waarmede in totaal een be drag gemoeid is van ruim ƒ40.000. Nog deze maand zullen de emmers aan de gezinnen worden uitgereikt. Op Maandag 4 Januari van het vol gend jaar zal het huisvuil zonder het vervelende stofopwaaien worden op gehaald. Zilveren jubileum Op 2 Januari a.s. hoopt de heer G. Ververs, bestel ler bij de PTT, zijn zilveren dienst- jubileum te vieren. Hij begon zijn loopbaan bij de PTT in Alphen. De Zaterdag ln deze gemeente gehouden collecte ten bate van Pro Juventute, waaraan naar men zich herinneren zal Sint Nicolaas en 14 Zwarte Pieten hun medewerking verleend hebben, heeft 463.57 opge bracht. BOSKOOP Kerstpluimvee-tentoonstelling'. Zoals ieder jaar organiseert de Bos- koopse pluimvee en konijnenfokver. Nuil en Sport ook dit jaar weer met de Kerstdagen een tentoonstelling, welke ditmaal een jubileum-tentoon stelling zal -worden. Gezien de nu reeds binnengekomen inschrijvingen wordt verwacht, dat dit jaar zeker de duizend inzendingen zal worden gehaald. Vooral de kippenhouders zijn goed vertegenwoordigd. Deze willen blijkbaar de drie jaren in halen, welke zij niet mochten inzen den Het aantal ere-prijzen groeit gestadig en het bestuur van de fok- vereniging is voornemens van deze jubileum-tentoonstelling iets bijzon ders te maken. WOUBRUGGE B.B.-organisatie voltooid. Reeds geruime tijd is in deze gemeente de opbouw van de Bescherming Burger bevolking voltooid. Deze gemeente is ingedeeld in Kring Z.-H. 3 en behoort tot de B-ge- meenten (z.g. plattelands-gemeen ten). Als centrum-gemeente is aan gewezen de gemeente Alphen a. d. Rijn, alwaar de commando-post is ge- Bij een treinbotsing op de iijn vestigd. BrusselGent zijn gisteravond vier Gelet op de ligging en uitgestrekt- raensen gedood en ongeveer veertig heid is deze gemeente verdeeld in 2 gewond. I blokken: blok Woubrugge en blok Het ongeluk gebeurde bij Ternat, Hoogmade. toen een personentrein achterop een andere personentrein botste, die voor en onveilig signaal stond te wach ten Er heerste ten tijde dat het on- De burgemeester, die hoofd van de B.B. is, wordt bijgestaan door de hoofden van beide blokken (blok Woubrugge: H. P. Moelker; blok geluk gebeurde een zeer dikke mist. Hoogmade: P. C. Beers). De sterkte van elk blok is gesteld I op 14 man, als volgt te verdelen: 1 C I., 4.^^' hoofd, 1 plv. hoofd, 2 melders, 4 ELvQ StOK. cldlLwIT 1 brandweerlieden, 4 redders en 3 E.H. B.O.-ers. Daarnaast is de gemeentelijke brandweer tot 15 man uitgebreid en is zeer nauw bij de organisatie B*.B. betrokken. Het verschil tussen de blokbrand- weer en de gemeentelijke brandweer is hierin gelegen, dat in geval van nood eerstgenoemde in de gemeente blijft en de gemeentelijke brandweer naar andere gemeenten kan worden uitgezonden ter assistentie. Alle ove rige diensten blijven in de gemeente. Behalve bovenvermelde diensten is voor de Dienst Sociale Verzorging een zeer belangrijke taak weggelegd. Tot deze dienst behoort o.m. het opvangen, registreren, verzorgen en het onderdak verlenen aan vluchte lingen.. het inzamelen van benodig de goederen; h verstrekken van noodvoedsel enz. Bij besluit van de raad dezer ge meente van 17 November 1953 is een bedrag van ƒ2000gevoteerd voor de eerste aanschaf van voor de blok- ploegen benodigde materialen. Amerik. wapenhulp gehalveerd? In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is een amendement in gediend, waarbij voorgesteld wordt de wapenhulp aan Europa te halve ren, zoalang het E.D.G. verdrag nog niet is geratificeerd. De Nederlandse regering heeft Washington gevraagd, hoe dit amen dement moet worden opgevat. Uit het antwoord van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gebleken, dat dit amende ment, indien het wordt uitgevoerd, inderdaad zeer scherp wordt geïnter preteerd. De halvering van de wapenhulp betreft niet alleen de landstrijdkrach ten maar ook de vloot en de marine luchtvaartdienst. In regeringskringen vleit men zich thans met de hoop, dat de Amerika nen wat Nederland betreft deze op vatting alsnog zullen herzien, wan neer de Eerste Kamer het EDG-ver- drag heeft aanvaard, zodat deze over eenkomst onzerzijds geratificeerd is. Rijdt niet „met de drank in" ZOETERWOUDE IJsclub. De voorz., de heer G. P. van Leeuwen, mocht 105 leden verwelkomen, in het bijzonder de ere-voorzitter, burgemeester Smeets. Het erelid, de oud-voorzitter en oud secretaris, de heer Jac. van Leeuwep kon de vergadering niet bijwonen, waarover de voorz. zijn grote spijt uitsprak. Het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. J. Rodewijk be paalde zich door de weinige activi teit in de afgelopen ijs-loze winter, tot interne aangelegenheden. Het gevolg van deze zachte winter was teruglopen van het ledental; heren leden 265256, dames-leden 106 88. Er zijn 26 commissarissen. De ontvangsten waren f 1452.36, de uit gaven f 378.25. Saldo 1074.11. Vo rig saldo 976.82. Het winterprogram is: 1. wedstrijd voor mannen boven 16 jaar; 2. wed strijd voor jongens 1416 jaar; 3. wedstrijd voor dames boven 16 jaar; 4. school wedstrijd; 5. langebaan hard rijden heren; 6. koppel wedstrijd he ren; 7. koppel wedstrijd dames; 8. koppel wedstrijd dames en heren; 9. schoonrijden. De voorz. deed mede delingen omtrent de aanvrage om de koninklijke goedkeuring van de sta tuten, welke door veel formaliteiten over de gestelde termijn zijn gelo pen, waardoor verlenging van tijds duur is aangevraagd. Ook deelde de voorz. mede, dat het bestuur 100 aan het Rampenfonds heeft afge staan. De technische commissie zal een verjonging ondergaan en zal zich technisch laten voorlichten. De statuten worden 13ader gewij zigd opnieuw vastgesteld. De aftre dende bestuursleden, de heren J. J. Rodewijk en Th. C. Berg werden herkozen. De rondvraag was zeer be langrijk. De heer G. Belt achtte het ijs van de Miening meestal niet ge schikt voor ijsbaan en wil de Noord- Aa verlicht zien; mede tot mogelijk heid voor training. De voorz. verdedigde het verlich ten van de Miening; het is daar een centrum. De heer Belt zou de beurt schipper van Benthuizen willen ver zoeken niet door de Noord-Aa te bre ken, waar meestal de banen gelegd worden en zou hier desnoods een vergoeding willen geven. De voorzitter zal dit bevprderen, maar het komt voor dat er 's nachts een schipper door komt. De ere-voorzitter stelde wederom een prijs beschikbaar voor de wed strijd. De heer G. Belt sprak nog over het uitzetten van de lange baan op de Noord-Aa, waarbij de heer Belt zich bereid verklaarde de tech nische t commissie uit zijn ervaringen te adviseren. De heer A. v. Leeuwen drong aan op verlichten van de Noord-Aa en vroeg, waarom de da mes geen toegang tot deze vergade ring hebben. Onder veel hilariteit kréég de voorz. op zijn antwoord dat de dames halve contributie betalen, te horen, dat de dames dan maar op de tweede helft van de vergadering toegelaten moeten worden. Men is het er over eens dat men de dames niet kan uitnodigen in het cafézaal tje, waar 100 heren de rook zo dik maken dat zij te snijden is. De ijsclub ondergaat steeds meer de overgang tot ijssportvereniging. De aanvankelijke eerste doelstelling n.l. werkverschaffing, is op de ach tergrond geraakt. De voorz. besprak de waaghalzerij en bepaalde uitdrukkelijk dat de ijs- club, zolang het werk niet begonnen is, geen enkele verantwoording draagt en vroeg medewerking door aanwijzing van wakken, opdat deze tijdig afgezet kunnen worden. De uitloting van de attracties gaf tientallen krentenkaters, Sinterklaas poppen aan de gelukkige winnaars. Na afloop van de vergadering heeft het.bestuur besloten ook voor de Noord-Aa een verlichtingsinstallatie aan te schaffen. Zoeterwoude krijgt twee verlichte ijsbanen. PREMIÈRE IN HAARLEM In de Haarlemse „Leeuwerik" ver zamelden zich gistermiddag zo onge veer alles wat naam en faam heeft in het bollenvak en men zag naast kwekers en exporteurs ook dr. Ver- hage, de voorzitter van het BVS, de heer Orbaan.de directeur van dit be- drijfsschap, ir. Honig, de directeur der Tuinbouw, prof. Van Slogteren van het laboratorium voor Bloembollen- onderzoek, de Rijkstuinbouwconsu- lent uit Lisse, ir. Vlag, de Keuken hof-voorzitter, de heer T. van Wave- ren en vele anderen. Men kwam daar niet bijeen om een Bouwwerken worden geraamd op f 230.000 Het grote aantal leden, dat Maan dagavond in de Pancratiuszaal te Roelofarendsveen op de algemene ledenvergadering van de Coöp. Vei ling tegenwoordig was, bewees wel, dat men deze avond voor belangrij ke beslissingen zou komen te staan. Immers ou de agenda prijkte o.a. het bestuursvoorstel „Machtiging voor het bouwen van een hal met kan toor en tribune met veilingklok en een emballageloods, waarvan de bouwkosten geraamd worden op 230.000. In zijn openingswoord zeide voorz. Th. W. Schrama het een genoegen te vinden zo ve.e leden op deze tussen tijdse vergadering te mogen begroe ten, en sprak de wens uit dat de op de agenda vermelde zo belangrijke punten bekeken zouden worden in het algemeen belang en de besprekin gen een prettig verloop zouden heb ben. Na lezing der notulen .verkreeg allereerst de directeur der veiling de heer N. Turk het woord voor het ge ven van een kort verslag van aanvoer en prijzen der belangrijkste produc ten :n 1953, waarvan wij onderstaand weergeven. wordt een te sterke prijsdaling voor komen. Met statistische voorbeelden toonde spr. mede door het stellen van vergoedingsprijzen en heffingen aan, dat hierdoor voordelen behaald wor den voor de tuinder of althans de e. v verliezen minder groot worden gemaakt. Vervolgens leidde voorz. Schrama met een uitvoerige toelichting het hoogtepunt van de vergadering in n.l. het boven omschreven voorstel tot nieuwbouw alsmede de machti ging tot het aangaan van een geld lening groot maximaal 250.000. Uit deze inleiding bleek, dat de plannen van het bestuur waren om de bestaande garage en emballageloods ter Noordzijde van de bestaande vei linghallen af te breken. Op deze plaats een afmijnzaal met veiling- klok en daarboven een nieuw kantoor te bouwen, zodat indien nodig op twee afmijntoestellen gelijktijdig geveild kan worden. Voorts met vol doende ruimte voor doorrit en par keerplaats naast de enkele jaren ge leden gebouwde nieuwe veilinghal wederom tot bouw van een gelijke Product Glasaardbeien 2e oogst N atuuraardbeien Augurken A. B. C. D. E. CD. Kassnijbonen Snijboonen (v.g.) Tomaten Peulen Doperwten Glassla Natuursla Blotanen Ohrycanthemum: Grootbl. per stuk Kleinbl. per stuk Troschrys. per bos Tulpen per bos Narcissen per bos Narcissen k. gr. Freesia's per bos Anjers per stuk Totaal omzet Groenten per 1 Dec. 1953 1.960.504,81 tegenover 1952 1.982.952,16. Idem Bloemen 1953 728.078,07 tegenover 1952 650.414,38 Aldus in 1953 minder aan groenten 22.447,35 en meer aan Bloemen 77.663,69, alzo een totaal hogere omzet van 55.216,34. Minimumi)rijzen. Op verzoek van het bestuur was de heer Kemmers van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen bereid gevonden om op deze vergadering te komen spreken over het onderwerp „Minimumprijzen en fondsen". Aan de hand van cijfermateriaal toonde de heer Kemmers aan, dat de lager wordende prijs voor de afzet bete kent, dat een verzadigingspunt is be reikt, zodat deze lagere prijs niet meer van invloed is voor een grotere afzet en het verbruik niet meer toe neemt. Door het leggen van een z.g. bodem in de markt minimumprijs, Kr. of st. Opbrengst Doorsneepr. Doorsneepr. 1953 1952 221459 702.747,93 317,32 270,59 5030 13.313,56 244,80 228,12 60454 83.871,58 138,74 107,74 3509 3.027,99 86,29 61,19 11980 4.994,48 41,69 43,12 80212 25.159,12 31,36 48,85 1104919 279.380,99 25,29 41,92 214058 19.812,21 9,25 21,62 378164 51.993,76 13,75 28,98 104980 134.754,60 132,87 117,96 435121 171.129,06 39,33 39,05 255381 111.938,00 43,83 34,88 293244 155.083,57 52,89 61,36 107997 31.351,19 29,03 40,72 257798 19.950,81 7,74 5,01 1048633 82.790,56 7,90 6,16 10272 1.226,19 0,12 p. stuk 393068 20.024,17 0,05 p. stuk 0,17 p. bos 172353 28.902,90 1017297 „464.867,65 0,46 98851 33,477,88 0,34 562755 76.752,63 0,14 17674 7.524,44 0,43 259823 18.253,38 nieuwe hal over te gaan, alsmede op 'het daarachter gelegen terrein een emballage loods te bouwen. Het be staande kantoor zal dan verbouwd worden tot een woning voor concier ge. Nadat voorz. de noodzaak tot de bouw nader had toegelicht, ver kreeg dit onderwerp begrijpelijk een brede bespreking, hetwelk tenslotte hierin resulteerde dat tot stemming kon worden overgegaan. Met 129 stemmen voor en 14 tegen verkreeg voorz. Schrama het fiat op het be- stuursvoorste.en stelde met genoe gen vast, dat dit voonstel met grote meerderheid was aanvaard. Met de reeds bestaande twee veilinghallen zal de veiling Roelofarendsveen in de naaste toekomst dan ook over een noodzakelijke behoorlijke ruimte kunnen beschikken. Nadat in de rondvraag nog diverse interne zaken waren behandeld kon voorz. Schrama na pl.m. 4y, uur ver gaderen tot sluiting overgaan. bespreking-op-hoog-niveau te voeren. Want daar ging de première van „Hollands Glorie". Een nieiuwe kleu renfilm van Hollands Bloembollen huis, die aan het doel een flinke bijdrage te leveren aan de onper soonlijke reclame voor de bollen ongetwijfeld voor 100% beantwoordt. Voor de projector in actie kwam sprak één der directeuren van Hol lands Bloembollenhuis, de heer Th. Zwetsloot, enkele woorden. Hij ver telde o.m. dat men door de vrij be perkte ruimte ook een beperkt aantal invitatiekaarten kon verstrekken en stak de mannen-van-de-regie, de he ren Geljon, Van Ruiten en H. Zwet sloot een pluim op de hoed voor het vele werk. De film begint met de overblijfse len van wat eens trotse kastelen wa ren: de ruïne van Teylingen en Sas- senheim, de totaal verbrokkelde ruïne van Dever en Lisse, enz. Dan springt men over op de bolgewassen. Het eerste gedeelte laat opnamen zien in Noordwijkerhout, Voorhout, Noordwijk, Warmond, Sassenheim, Hillegom, Lisse, Kennemerland, „De Noord" en Texel. Ook minister Winston Churchill met het gebruikelijke formaat sigaar tussen de lippen ziet men een mo- zaiek in Voorhout in ogenschouw ne men. Het corso krijgt uiteraard ook een uitvoerige beurt, terwijl het eer ste gedeelte wordt besloten met snap- hots uit het bollenbedrijf zelf: het planten, rooien, pellen, tellen, en ga- maar-door. In het tweede deel laat de camera het zoeklicht ook nog even vallen op de gladiolen en krijgt men flitsen te zien van de bloemenweelde, die bijna ieder week op de keuring te Haarlem is te zien. Ongemeen knap vonden we de opnamen, die men op een der Bloemlust-tentoonstellingen heeft ge maakt. Vooral die van de leliebloe- mige tulpen Queen of Sheba o.m. waren fantastisch mooi. Het slot van de film is tenslotte gewijd aan de „etalage" van het bollenvak: Keu kenhof. Deze tentoonstelling is uiter aard een ideaal jachtgebied voor een camera-man als de heer De Haas en hij heeft daar dan ook een zeer ruim gebruik van gemaakt. Al met al: een film, die het stellig zal „doen" èn een behoorlijke portie kan bijdragen in de vergroting van de export. Engels schip bij Vlissingen aangevaren Het Engelse stoomschip „Seablue" heeft hedenmorgen om acht minuten over half twaalf een SOS-bericht uit- geseindwaarin het mededeelde dat het om vijf over half twaalf een mijl ten Zuiden van de boei NF 15 op de rede van Vlissingen in aanvaring is gekomen. De Seablueseinde dat het zinkende was. De „Seablue" heeft omstreeks 10 voor twaalf geseind dat zij zal pogen de haven van Vlissingen te bereiken. De sleepboot „Goeree" is uit Vlis singen vertrokken om assistentie te verlenen. Ook de reddingboot „Pre sident Wierdsma" uit Breskens is op weg naar het Engelse schip. De „Seablue" is een kustvaarder van 518 brt., het schip vaart onder de vlag van de rederij „Instone Lines Ltd" te Londen." Het schip onder houdt een geregelde dienst tussen Londen en Antwerpen. De „Seablue" was op weg naar Antwerpen. Met welk schip de Engelsman in aanva ring is geweest, is nog niet bekend. De „Seablue" heeft thans geseind dat zij geen sleepbootassistentie no dig heeft. Wel verlangt het schip be- loodsing om de haven van Vlissingen te kunnen binnenvaren. De „Seablue" is in aanvaring geweest met het 5263 br. ton metende Noorse schip „Dicto", dat op weg was van Antwerpen naar Boulogne. De Noor heeft geringe schade aan de voorste ven opgelopen. De „Seablue" is zwaar beschadigd. De havenmeester van Vlissingen heeft nog niet beslist of het schip de haven mag binnenkomen. Het gevaar is na melijk niet denkbeeldig dat het in de haven zinkt. De aanvaring is ge schied ter hoogte van Nieuwersluis bij Breskens. Er is op de Schelde thans tengevolge van de mist slechts 1 mijl zicht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2