S)efieidóe(Soti^ant Nieuwjaars-Advertentiën BERMUDA De Bermuda-conferentie bevestigde eenheid van streven Grote rede van Eisenhower De Russische vrouwen willen wel 'ns wat anders Dominici blijft hardnekkig Zo blijft 't werk aan de winkel Het Lenteweer in de Winter is aangenaam maar niet voordelig TARIEVEN: 1 tot 15 mlm» f 1.50 elke m.m. meer f 0.12 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. HOÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 8 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13063 is uitgepraat Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijf f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 Zo is hei plan WANNEER vanavond over stad en land de klokken luiden, is een jaar opengegaan, dat voor de ge schiedenis der mensheid van onge wone betekenis zal zijn. De geschiedenis der mensheid wordt niet beschreven in de geschie denisboeken, niet in het opkomen, rijzen en verdwijnen van volkeren en heerschappijen, niet in het voort schrijden van techniek en econo mische mogelijkheden. De geschiedenis der mensheid is niet het voortdurend overstappen uit een gekend en gecatalogiseerd ver leden naar een onbekende en on zekere toekomst. De geschiedenis der mensheid is een vastomlijnd plan, dat van aan vang tot einde onwrikbaar ten uit voer wordt gelegd en aan geen enkele onvoorziene omstandigheid is overgelaten. KEIZERS en koningen, dictators en wereldhervormers zijn ten grave gedragen en nog steeds gaat de zon op en onder, stralen aan de nachte lijke hemel de stoeten van sterren, welke de kortstondige bedrijvigheid van pharao's en führers glimlachend hebben aanschouwd. Zo is het plan. OORLOGEN en rampen hebben steden en landstreken vernietigd en in woestenijen veranderd, maar iedere jaaromgang opnieuw wordt de aarde omkranst met de liefelijkheid van de lente, de wasdom van de zo mer, het oogsten van de voldragen vruchtbaarheid, welke voor het leven onontbeerlijk is. Zo is het plan. ZONDE en verderf hebben het aan schijn der mensheid afzichte lijk verwrongen tot hoogmoed en wilde, elkaar verslindende haat. Het is barmhartiger te vallen in de klau wen van een tijger, die behoedzaam voortsluipt door de fluwelen duister nis van de nacht, dan in de satanisch- wrede gevechten van de moderne mensen. En toch: „Wees gegroet, Maria, gezegende onder de vrouwen!" Terwijl de mensheid dreigt en te rugdeinst zich te storten in de draai kolk van vernieling, welke opwelt uit de holle, hongerige gaping van de hel, rijst hoger en hoger in zilve ren paradijselijke luister de onbe vlekt ontvangen Morgenster. Zo is het plan. FR is geen toeval in deze wereld. Genade en opstand, nederigheid en hoogmoed, geloof en ongeloof, hoop en wanhoop, liefde en haat, zegen en vervloeking strijden op deze kleine planeet om de voorrang. Het is geenszins onzeker, aan welke zijde de palm der overwinning zal worden uitgereikt als de geschiedenis der mensheid zal zijn afgesloten. De overwinning is aan de Zoon van God, die met rechterlijk geweld zijn woede zal koelen over het hooghartig afwijzen van de verzoehing, tragisch aangeboden in de wijdgespreide ar men van het kruis. Zo is het plan. MAAR onder het kruis stond „diep bewogen" dat wondergeschenk van barmhartigheid en mededogen, de maagdelijke moeder van de Aller hoogste God. Het pronkjuweel der schepping, dat God en mensheid vereend in de hartelijke genegenheid voor beider moeder! De lelie, zo teer en zonder smet, uit de morsige modder van de aarde- bewoning opgeroepen als lentebode van herwonnen goddelijke- welwil lendheid! Zie haar luister stijgen en stijgen door de eeuwen. De Morgenster gaat de opkomst van de zon vooraf. In de grauwe en koude overgang naar de nieuwe dag flonkert zij als een vriendelijke groet, als een belofte van de dageraad. Maria! Dit wordt haar jaar, het jaar, waarin haar sterre stijgen zal tot on gekende hoogte, stralend over een moedeloze het jaar, waarin haar mededogen neigen zal over een moe derloze wereld. Vlucht, vlucht als een kind in de omhelzing van die moeder. Op Michel Angelo's heftige schilderij in de Six tijnse kapel is het Maria, die de toorn van de opgeheven Hand tracht te be zweren. Laten wij toch in ons hart griffen, dat geen kind van Maria verloren gaat. Gelijk de heldhaftige Esther het aanschijn van de vorst trotseerde om haar volk van ondergang te redden, zo zal ook Maria ons kunnen ont trekken aan de goddelijke gerechtig heid en overgeven aan de goddelijke barmhartigheid. Laten wij dit jaar dus meer nog dan anders ons toe vertrouwen aan haar moederlijke zorg, haar tussenkomst vragen in de zielige ellende, waardoor zovele vol keren in Oost en West worden ge kweld, haar uitkomst in de benauwe nis van een bedreigde vrede. Dit wordt Maria's jaar. De opgang van haar Morgenster voorspelt in een grauwe leegte het aanbreken van de dageraad. De toekomst ligt voor ons verborgen, maar wat gebeuren moet, zal gebeuren. Zo is het plan. TANDENBORSTEL INGESLIKT Een inwoner van Genève moest in bet weekeinde naar het ziekenhuis worden getransporteerd, omdat hij zijn tandenborstel had ingeslikt. Hij bad zijn tanden te geestdriftig ge poetst. Franse wensen aanhoord, niet verhoord Adenauer accoord met antwoord aan Moskou De conferentie der Westerse Grote Drie od Bermuda is vanmorgen om 6.12 Nederlandse tijd geëindigd. De laatste, bijeenkomst duurde lang om dat mep veel tijd nodig had voor het opstellen van het slot-communiqué. In dat comuniqué wordt als enig concreet punt aangegeven, dat men het eens is geworden over een spoedige bespreking met de Sovjet-Unie te Berlijn. Overigens heeft Bidault (Laniel is gedurende de gehele conferen tie ziek gebleven) aan Eisenhower en Churchill steun gevraagd voor het Franse voorstel tot een verlenging van de tijdsduur van het Atlantisch Pact tot 50 jaar i. pi. v. 20 jaar. Geen van tweeën bleek geneigd om veel steun te verlenen. Dit verzoek van Bidault hangt samen mét Frankrijks tegenzin om het E. D. G.-verdrag zonder meer te aanvaarden. van onze politiek blijft het beleggen van de politieke conferentie, die in de Koreaanse bestandsovereenkomst is voorzien". DE WESTELIJKE ANTWOORD NOTA handigd De drie Westelijke mogendheden stellen voor, de vier-mogendheden- conferentie te Berlijn in de eerste week van Januari te houden. Adenauer was van te voren-ge raadpleegd in overeenstemming met een lang geleden gedane toezegging, dat men de opinie van zijn regering zou inwinnen ten aanzien van kwes ties met betrekking tot Duitsland, die met de Sovjet-Unie besproken zullen worden. Gewoonlijk welingelichte bronnen te Bonn zeiden, dat de conferentie SLOTCOMMUNIQUé Onze besprekingen symboliseerden en bevestigden de eenheid van stre ven van onze drie landen. Er van overtuigd, dat onze gezamenlijke kracht de beste waarborg voor vrede en veiligheid is, zijn wij vastbeslo ten, onze pogingen om haar te ver volmaken, voort te zetten". Aldus J| begint het slotcommuniqué van de J Dinsdagochtend te Moskou over- afgelopen conferentie. - -- - „Wij zijn er ook van verzekerd, dat de vrije volkeren, met hun materiële en morele hulpbronnen, zowel voor hun veiligheid als voor hun welzijn kunnen zorgen. Wij zien het als onze taak om tezamen naar dit doel te streven". ,.Het Noord-Atlantisch Verdrag is en blijft de grondslag van onze poli tiek". „In de voortgezette ontwikkeling van een Verenigd Europa, met in begrip van Duitsland, zien wij het beste, middel om grotere welvaart, veiligheid en stabiliteit van zijn ■vrije volkeren te bereiken. Wij be vestigen opnieuw, dat de Europese Verdedigingsgemeenschap nodig is om het defensieve karakter van de Atlantische gemeenschap, waarvan de E.D.G. een integrerend deel zal zijn, te verzekeren". „Hierdoor zal een nauwe en duur zame samenwerking tussen de strijd krachten van het Verenigd Konink rijk en de V. S. en die van de E.V.G. op het Europese vasteland worden verzekerd. De Franse minister van buitenlandse zaken gaf een uiteen zetting van de vraagstukken, waar voor zijn regering zich ziet geplaatst met betrekking tot de E.V.G.". „Wij kunnen de huidige verdeling van Europa niet als gerechtvaardigd of blijvend aanvaarden. Het is onze hoop, dat te zijner tijd vreedzame middelen zullen worden gevonden om de volkeren van Oost-Europa in staat te stellen weer hun rol als vrije volkeren in een vrij Europa te spe len". „Onze drie regeringen zullen geen gelegenheid laten voorbijgaan om de spanningen, waaraan de wereld lijdt, te verminderen en om alle volkeren te verzekeren, dat zij niet behoeven te vrezen, dat de kracht van het Westen zal worden ingeroepen in enige zaak van wederrechtelijk ge weld". „Wij zijn er van overtuigd,, dat, als wij sterk, eensgezind en stand vastig blijven, het mogelijk zal wor den om geleidelijk de moeilijke pro blemen, die reeds zolang op een re geling wachten, op te lossen". „In deze geest hebben wij de jong ste nota van de Sovjet-regering be studeerd. Wij keurden de tekst van cnze antwoorden goed, die moeten leiden tot een spoedige bijeenkomst van de vier ministers van buiten landse zaken". „Wij hebben de toestand in het Verre Oosten aan een onderzoek on derworpen. Het onmiddellijke doel van de Grote Vier waarschijnlijk ge houden zal worden in het geallieer de controle-gebouw in de Ameri kaanse sector te Berlijn, daar dit de enige plaats voor een conferentie zou zijn, die zowel voor de Sovjet- Unie als voor het Westen aanvaard baar is. De geallieerde controleraad voor Duitsland is sinds 1948 niet bijeen geweest, nadat de Russen eruit weg gelopen zijn. De vlaggen van de vier bondgenoten uit de oorlog wapperen echter nog steeds voor het gebouw. LANIEL BLIJFT TOT VRIJDAG Als zijn gezondheidstoestand het toelaat, zal premier Laniel 11 De cember naar Parijs terugkeren met het lijntoestel van „Air France", dat voor die gelegenheid een tussenlan ding op Bermuda zal maken, zo ver neemt AFP van bevoegde zijde. President Eisenhower zal vanavond voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een rede uitspreken over: „De gevaren die de wereld in het atoomtijdperk bedreigen." Alle Amerikaanse radio- en televisiezen ders zullen de grote rede uitzenden. De tekst van deze rede is aan de premiers van Engeland en Frankrijk, die op de Bermuda-eilanden met Ei senhower bijeen zijn, vooraf ter le zing gegeven. Zowel Churchill als Laniel heeft volgens de perschef van het Witte Huis, James Hagerty, de rede goedgekeurd. Eva blijft Eva In het blad „Izwestia" van de Sov jetregering is een artikel gepubli ceerd, waarin de Russische kleding industrie onder handen wordt geno men. De schrijfster, Titania Tess, eist hierin dat de modeontwerpers en de kledingfabrieken in Rusland zich meer moeten inspannen om te ge hoorzamen aan de orders van de re gering Malenkof, die een machtige campagne is begonnen voor meer en betere verbruiksgoederen. De regering heeft beloofd, dat er schoenen en kleding in de handel zul len worden gebracht die eleganter zijn dan voorheen en de pers spoort nu de industrie aan, om met de sleur en de eentonigheid te breken. Juf frouw Tess betoogde in haar artikel dat de fabrieken die materiaal blijven verknoeien aan onverkoopbare en on elegante modellen, beboet moeten worden. Zij verklaarde verder dat de Russische vrouwen er genoeg van hebben om rond te lopen in steeds maar dezelfde modellen. Diverse winkels in de Sovjetunie verkopen dezelfde japonnen met de zelfde motieven bedrukt. Noodge dwongen lopen bejaarde vrouwen er rond in fel bedrukte stofjes met grote dessins. Er moeten kleden komen die in overeenstemming zijn met de leef tijd en de smaak van de vrouwen uit verschillende groepen van de be volking, zo schrijft Titania Tess. Toch De Grote Drie op Bermuda Tezamen poseren de Grote Drie, Joseph Laniel (links), President Eisen-f hower, en Sir Winston Churchill (rechts) gezeten voor de Mid Ocean Clutu te Bermuda, voor de persfotografen. President Eisenhower heeft een ver-; band om zijn hand. Hij verwondde zich aan een pistool, toen hij zijn echt genote in zijn kamer in het Witte Huis toonde hoe de bewoners van het „Wilde Westen" vroeger hun wapens „behandelden". zijn er in Rusland begaafde kunste naars die goede ontwerpen maken. Waarom zien we die niet in de win kels en waarom staan de verkoop sters niets te doen? Het publiek wil de saaie en onpersoonlijke kleren niet meer kopen. Er bestaat zoiets als technische ver kwisting, vervolgt juffrouw Tess. Als bijvtoorbeèld een fabriek een jurk garneert met blauwe zijde omdat men geen bruine zijde bij de hand heeft, dan is zo'n jurk verknoeid. En als de fabrieken kinderkleding maken die naar de smaak is van grootmoe der, dan is dat ook verkwisting van materiaal. Fabrieken die dit doen moeten beboet worden. Het is nood zakelijk dat de confectiekleding in overeenstemming is met de mode. Het Sovjetvolk heeft liefde voor het mooie en heeft er gevoel voor. Het begint eisen te stellen en het heeft dan ook het recht daartoe. Wij moe ten mooie en gemakkelijke kleding verlangen voor het werk en voor de schouwburg. De werkelijkheid zal de ondernemingen dwingen om wijzi ging te brengen in hun opvattingen en te breken met de sleur. Zij moe ten zich aanpassen en gelijke tred houden met een volk, dat steeds voor waarts gaat, aldus de schrijfster. Traditionele kranslegging op de Dam Bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam had de jaarlijkse kranslegging plaats door de 7 December-Divisie. De krans werd gelegd door van links naar rechts: Generaal Majoor b. d. E. Engles, Soldaat B« Dijk, Generaal-Majoor b. d. H. J. J. W. Dürst Britt, die tijdens de ge bruikelijke minuut stilte na de kranslegging, de militaire groet brachten. Gaston Dominici, de 77-jarige boer uit Lurs, die beschuldigd wordt van de moord op de familie Drummond, heeft gisteren zijn aanvankelijke be kentenis formeel ingetrokken. Dat deed hij bij zijn eerste ver hoor door de rechter, belast met het vooronderzoek. Op alle vragen, die hem gesteld werden antwoordde hij categorisch: ,Ik heb niet geschoten. Ik heb hen niet vermoord". Hiermee zijn de reeds enige we ken geleden circulerende geruchten, dat Dominici zijn bekentenis had in getrokken tegenover de directeur van de gevangenis en zijn bewa kers, bevestigd. Naar verluidt is de rechter, die be last is met het vooronderzoek, thans van plan om Dominici te confronte ren met zijn beide zoons Gustavé en Clovis, die hun vader van de drie voudige moord hebben beschuldigd, en met hoofdinspecteur Sebeille en andere politie-agenten, die Dominici de bekentenis hebben ontwrongen en haar hebben opgetekend. Arthur Dean, het hoofd van de ge allieerde delegatie te Panmoendjon, heeft de communisten vandaag een ontwerp-overeenkomst voor het ar rangeren van een Koreaanse vredes conferentie aangeboden. Hij zei, dat hij gemachtigd is deze overeenkomst te tekenen. Dean stelde voor, de conferentie in Genève te houden. Als tijdstip noemde hij vier a zes weken na be ëindiging van de huidige besprekin gen te Panmoendjon. Volgens A.F.P. hebben de com munisten het ontwerp van Dean echter „categorisch" afgewezen. 't Is te droog SCHIETPARTIJ IN TEHERAN Perzische militairen hebben giste ren het vuur geopend op studenten van de universiteit van Teheran, toen dezen een anti-Britse betoging hielden. Er werden twee mensen ge dood, terwijl 30 arrestaties werden verricht. Het lenteachtige weer van de laat ste weken heeft in vele delen van Europa tot nadelige gevolgen geleid. Oostenrijkse papierfabrieken zijn ge sloten wegens de droogte. De water stand in de Rijn is zo laag, dat aken er slechts half geladen kunnen varen en Franse hotelhouders maken zich zorgen over het wintersportseizoen. In de Oostenrijkse Alpen ligt be neden 2.000 meter geen sneeuw, hoe wel het wintersportseizoen reeds in volle gang zou moeten zijn. Radio Boedapest heeft een beroep op de bevolking gedaan om zuinig te zijn met water. In België wordt het scheep- en luchtvaartverkeer reeds twee dagen ernstig gehinderd door dichte mist. In Oostende brandde Maandag de gehele lag de straatver lichting. In de streek rondom het meer van Genève, waar sedert 7 November geen regen meer is gevallen, hangt eveneens een hardnekkige mist. In Zwitserland hoopt men op spoedige sneeuwval, zodat het winterseizoen, dat hier in Januari begint, niet na delig beïnvloed zal worden. kunnen van heden af worden aangeboden In verband met de feestdagen is spoedige opgave gewenst. Uiterste termijn van inzending 24 December. Voor advertentiën die na deze datum worden aangeboden, geldt het gewone tarief. ADVERTENTIE-AFDELING DE LEIDSE COURANT Als gevolg van het uitblijven van sneeuw verwachten Franse verzeke ringsmaatschappijen dit jaar minder aanspraken van skiërs. Verleden jaar kwamen in totaal 1.500 Franse win tersport-enthousiasten naar huis met een been of een arm in het gips. In Midden- en Zuid-Frankrijk re gent het reeds 48 uur. Hier en daar dreigen ernstige overstromingen. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur. KOUDE NACHT Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijk mist. Over wegend droog. Koude nacht, overigens weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid- Oost. 8 Dec.: zoon op 8.35 en onder 16.29; maan op 11.11 en onder 19.32 uur. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 1 c OSLO nevel. 2 STOCKHOLM geh. bew. 1 KOPENHAGEN motregen. 3 LONDEN geh. tew. 9 AMSTERDAM nevel. 4 BRUSSEL onbew. 5 PARUS onibew. 3 BORDEAUX geh. bew. 8 GRENOBLE onbew. 1 NICE geh. bew. 10 WARSCHAU geh. bew. —2 BERLIJN nevel. 3 FRANKFORT mist. 0 MUNCHEN mist. 4 ZURICH mist. 0 GENEVE mist. 3 LOCARNO regen. 6 WENEN nevel. 3 INNSBRUCK licht bew. 5 ROME motregen. 16 Korreltje

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1