iiïis het verkeer op en waterwegen Twee auto's, misleid door mist, bij Gorinchem op elkaar gevlogen Lokte fabriek de bij Naardens le£ Mist vertraagde Neerlands lucht- eerste Liefde Vleugel van L door felle br; rermagazijn uit? imburgs hotel ind verwoest M NDAG 7 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 11 wmmmmrnrn—mmmmmmmm— :hines, terwijl Zondagavond, toen de mist steeds dikker werd, ook de K.L. M.-machines naar New York en Dja karta gereed werden gemaakt voor de start. Het scheepvaartverkeer over het [Jselmeer is eveneens ernstig gestag neerd. Bij de Oranjesluizen passeerde sinds Zondagmiddag 4 uur geen en kel schip meer. In de middag was sen aantal schepen uitgevaren voor de tocht over het IJselmeer, maar Zondagavond omstreeks half zeven lagen daarvan 25 verankerd op het nuiten IJ, omdat het onmogelijk was de reis voort te zetten. Aan de andere kant van de hoofd stad, in het Noordzeekanaal was wei nig scheepvaart. In IJmuiden kwa men enige kleinere zeeschepen op de radar binnen. Tegen het vallen van de duisternis konden zij de reis naar Amsterdam door het kanaal zij het zeer langzaam voortzetten. I NA 15 DEC....WAARDELOOS I ■'p I zinken dubbeltje oude bronzen 1 cent Deze munten zijn nu reeds ongeldig en kunnen tot die datum bij alle postkanionen worden ingewisseld. [Carlo 1 DODELIJKE YAL. Zondagavond is in eén perceel aan het „Droogbak" te Amsterdam een 71-jarige bewoner van de eerste ver dieping van de trap gevallen. De man werd per G.G. en G.D. naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam over gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zyn overleden. Drie doden, vijf zwaar- en één lichtgewonde Op rijksweg 15 tussen Hardinxveld en Gorinchem zijn gistermiddag omstreeks 17 uur twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, vaarbij drie personen werden gedood en zes zwaar gewond. Een automobilist uit Rotterdam wilde een voor hem rijdende auto pas seren en heeft waarschijnlijk door de dikke mist reeds op korte afstand zijn tegenligger nN gezien. Toen de auto uit Rotterdam zich op de lin ker weghelft bevond, botste deze in volle vaart tegen de tegenligger. Van de vier inzittenden van de Rotterdamse auto, werden de bestuurder, de handelsreiziger Vis te Rotterdam en het Amsterdamse echtpaar Zeyle- maker op slag gedood; de vierde inzittende, de echtgenote van de bestuur der, werd zwaar gewond. In de andere auto bevonden zich twee heren, twee dames en een kind. Van deze vijf personen blijken er vier ernstig gewond te zijn, een heer werd licht gewond. Het vierjarig kindje liep ook ernstige verwondingen r,p. Deze vijf gewonden zijn naar het ziekenhuis in Gorinchem vervoerd. De zwaar gewonde dame uit de andere auto is naar het Ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De auto's werden zwaar beschadigd. Waar zo de liefde viel Leeuw kan aapje onmogelijk missen Met het m.s. „Japara" varen mo menteel een leeuw en een aapje mee naar de tropen, om tot meerdere eer en glorie te dienen van de dierentuin in Djakarta. De leeuw is aangekocht de Valkenburgse dierentuin en de eigenaar gaf het aapje er bij ca deau, omdat de leeuw niet zonder het beeste kan leven. Ze zijn altijd by elkaar geweest in één kooi en de eigenaar vreest, dat de leeuw zowel als het aapje zullen wegkwijnen van louter smart en heimwee, wanneer zij gescheiden zul len worden. Ondertussen is dit toch wel voor een kort poosje gebeurd, want de leeuw logeert aan boord in een flin ke stevige kooi aan dek, terwijl het aapje dergelijke luchtigheid in dit klimaat niet kan verdragen. Wanneer het echter warmer wordt, zal de kapitein persoonlijk de leeuw weer zijn speelmakkertje brengen, alhoewel hij geen enkele verantwoor delijkheid wil nemen, omdat hij het ondanks de geruststellingen van de vorige eigenaar toch maar „een griezelige bedoening" blijft vinden. GELOGEN 1 Als het niet gelogen is, is de vorige week in Putte een leugenaarsclub opgericht, die het loffelijk voornemen heeft, om de meest fantastische leu gens het levenslicht te laten aan schouwen. Direct Zaterdagavond meldden zich al een hele partij candidaatsleden, die echter een toelatingsexamen moesten afleggen; nu, er werd lustig op los gelogen en velen slaagden met lof zonder de minste inspanning. De grootste leugenaar werd voor zitter en vertelde meteen, dat er een verloting zou worden gehouden om een duur diner te betalen, hij welke gelegenheid het kampioenschap lie gen verlogen zou worden. Gelogen natuurlijk Hoe het zij, ons zien ze voorlopig niet meer in Putte, want de contribu tie moet nogal aan de hoge kant Passagiers renden en boot voer weer voort Door de mist misleid strandde gis termiddag de Texelse boot, die op weg was naar Oude Schild bij een van de wadden. Het dreigde een langdurige kwestie te zullen worden, doch de passagiers hadden kennelijk haast en toen zij op aanwijzing van de kapitein en kele malen te gelijk naar stuurboord renden, kwam het schip na 20 minu ten weer vlot. St. Nicolaas bracht een heuselijk huis Gulle fabrikant Het St. Nicolaasmiddagje heeft voor jubilerende personeelsleden van een Utrechtse batterijenfabriek wel een bijzonder karakter gekregen. Tussen de St. Nicolaasbedrijvigheid, verbonden aan het uitreiken van pak ketten voor het gehele personeel, en de gebruikelijke gasten, bevond zich ook een ietwat ongewone gast. De St. Nicolaasliedjes verstomden toen j een echte notaris het podium betrad i om officieel, met getuigen en al, een Ieven echt huis in Tuindorp Maartens dijk als geschenk van de directie over te dragen aan een zilveren jubi- j laris. Hieraan was voorafgegaan de jaarlijkse uitdeling van gouden pols en andere horloges aan jubilarissen met tien dienstjaren, ditmaal een twaalftal. Voor een tweede zilveren jubilaris, die reeds eerder in het be zit van een huis was gesteld, werd een ameublement binnengedragen. Naar wij vernamen, is het ontvan gen van een eigen huis als St. Ni- colaasgeschenk bij dit bedrijf niets ongewoons. In de 25 jaren van het be staan zijn er reeds twintig, geheel vrij op naam, cadeau gedaan. Pekelaanse progressie dreigde te ontploffen Te progressief raadslid Ook in Oude Pekela gaat het de P.v.d.A. niet naar den vleze. In eén zeer rumoerige vergadering dreigde eind vorige week het gehele béstuur van de plaatselijke afdeling het bijl tje er bij neer te leggen en alhoewel dit op het allerlaatste moment met veel gepraat voorkomen kon worden, bracht de vergadering toch een royement te voorschijn. Een der gemeenteraadsleden had de progressie te ver doorgedreven en zich door de communistische raads leden candidaat laten stellen voor een wethouderszetel. De royering, die geboden werd, on dervond nogal wat moeilijkheden bij de leden en de gehele progressie dreigde in een onbewaakt ogenblik en groupe de geest te geven. Men heeft het weten te voorko men en thans telt de Oud-Pekelaanse P.v.d.A. slechts één lid minder. Bij het departement van Sociale Zaken is een circulaire aan de ge meentebesturen in een vergevorder de staat van voorbereiding, waarin op allerlei mogelijkheden van plaat sing. van werkloze hoofdarbeiders wordt gewezen. De minister zal overwegen, of het verantwoord is aan arbeiders, die ingevolge de sociale werkvoorzie ningsregeling voor hoofdarbeiders dan wel de sociale werkvoorzienings regeling voor handarbeiders op werk- objecten zijn geplaatst, de 2 pct.-gra- tificatie toe te kennen. Bij het ne men van een beslissing zal de vraag, of een soortgelijke maatregel ten aan zien van de DUW zal worden geno men, uiteraard mede van invloed zijn. MEER SCHOOLARTSEN. In 1954 zal het aantal schoolartsen belangrijk uitgebreid worden. Naar 't oordeel van minister Suurhoff is het dantal leerlingen per schoolarts nog te groot. Tevens zal het aantal school- verpleegsters vermeerderd worden, om de taak der schoolartsen te ver lichten. De minister deelt dit aan de Tweede Kamer mede in zijn memorie van antwoord. De gezondheidstoestand van de schoolgaande jeugd is in het alge meen niet onbevredigend. In enkele grote steden en plattelandsgemeenten is een onderzoek gaande naar de voe dingstoestand van de kinderen. Burgers en militairen werden gearresteerd In aansluiting op de eerder gepu bliceerde berichten omtrent gepleeg de malversaties bij het centraal ban den magazijn van de Koninklijke Landmacht te Naarden, deelt de le- gervoorlichtingsdienst mede, dit de Koninklijke Marechaussee na de arrestatie van de beheerder van dit magazijn en de vennoot van een co- Het werklozental was op 1 Decem ber, ondanks een stijging in Novem ber van 55.512 tot 66.328 aanmerke-verbedrijf te Diemen nog tot aan- lijk lager dan in November vorig houding van meerdere, bij deze frau- jaar. Toen waren er ongeveer 40.000 de betrokken personen, is overge- werklozen meer. gaan. Het luchtverkeer heeft Zondag weer grote hinder ondervonden van de mist. Op Schiphol kwam slechts één machine binnen, een toestel van de Koninklijke Shell, dat 's middags om twee uur op de luchthaven neer streek. Alle inkomende passagiers- diensten kwamen te vervallen. De toestellen van de K.L.M. zijn op de buitenlandse luchthavens blijven staan. Uitgaand verkeer was cr wel. Over dag vertrokken van Schiphol 13 ma- Droogte bedreigt de binnenscheepvaart Rijnaken varen met halve lading De aanhoudende lage waterstand op Waal en Rijn veroorzaakt ernstige nadelen voor de Rijnvaart. Alle sche pen op de binnenvaart varen met halve vrachten. De stand van de Waal bij Nymegen was gisteren 5.80 plus N.A.P. Deze stand benadert de laagste stand van de Waal sinds 1947. De kosten van de vrachten zijn verdubbeld, waardoor grote schade wordt geleden. Vooral het Oosten des lands, dat bijna niet meer langs het water te bereiken is, wordt benadeeld. Voor bouwmateria len bijvoorbeeld moeten nu vracht auto's worden ingelast. Een vracht schip van 1000 ton heeft een gemid delde diepgang van ongeveer 2.40 m. De vaardiepte op de IJssel is thans Arnhem Rijnkanaal Amsterdam 1.25. De Waal had Zaterdag tussen NijmegenSt. Andries een vaardiep te van 2.23 en tussen NijmegenLi- bith 2.00 meter. De Duitse Rijn heeft een vaargang van 1.10 tot 1.60 meter. Aetherklanken DINSDAG Televisie-Programma's. AVRO: 20.1S—21.45: 1. Luchtvaart curiosa; 2. Televizier; 3. „Tentamen", musical. HILVERSUM 1. 402 mé 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Gram. 9.55 Waterst. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 School radio. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus. orkest. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Pro- menade-ork. en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Prof. dr. G. Stuive ling: „Nederlandse letteren in de we reld". 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Opening Maria- jaar te Rome. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.00 Opening van het Mariajaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Blaaskwintet. 23.5024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omr.koor en orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Orgelsp. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Amerikaanse muziek-ka- leidoscoop. 14.30 Gevar.muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Graf. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianosp. 18.25 Paris vous parle. 18.30 Gevar. muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconc. 19.28 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.40 Ge varieerde muz. 21.50 Dansmuz. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. 7 1 „Komt u toch bij ons zitten", ver zocht de dokter. „En wacht hier op mijnheer Heibrink. Hij scheen ner veus en wilde de frisse lucht in, zo als hy 'beweerde." „Wanneer is hij weggegaan". Vol verwachting klonk Marlene's vraag. „Nu," de dokter keek op zijn hor loge, „nauwelijks een kwartier gele den." „Dank u." Mariene aarzelde even, toen sprak ze weer: „Ik wil eerst naar mijn pension gaan en kom dan hier weer terug." Zij wierp een snel le blik op Niels; hij praatte levendig met de dochter van de arts. Het was de muziek, die onmiddellijk contact geschapen had. „Niels," zei ze tegen hem, /blijf jij hier ik kom later wel terug." Niels ging met haar naar buiten. Mariene legde hem haar voornemen uit. Jk ga niet naar mijn pension, dat zijn.... zelfs voor ereleden. zei ik maar. Ik ga Sven zoeken. Ik ken de wegen, die hij bij vooibaat gaat, en de gelegenheden, waar hij misschien is." „Maar Leni, zo alleen in de late avond kan je toch niet gaan. Ik ga natuurlijk met je mee." „Neen, neen, in geen geval! Maar iets anders. Weet je nog, waar we het een paar uur geleden over had den? Dat een hart bereid moet zijn voor het geluk, want het komt vaak plotseling en geheel onverwacht." Zij stonden op de stoep. Mariene deed een paar passen, Niels bleef aan haar zyde. „Niels," verzocht zij, „laat je hart bereid zijn. Ik geloof, dat dit meisje, met haar prachtige, gry»ze ogen, je heel graag mag." „Zij is mij jaren geleden al opge vallen. Er ligt iets bijzonders in haar wezen." Peinzend zei hij het. „Er is muziek in haar, Niels, haar hele persoonlijkheid schijnt er van vervuld. Het is net als bij jou." Over zijn gezicht gleed een lachje van vreugde. Mariene zag het in het vale schijnsel van een lantaarn, dat de straat nauwelijks verlichtte. Niels boog zich naar haar toe. „Denk je, Leni?" Zijn hand greep de hare. ,yIk geloof het, Niels, geloof jij het ook!" Mariene hield zijn hand vast omsloten. Plotseling keerde zij zich om. „Ga nu terug naar binnen, Niels, en tot spoedig weerziens". Niels keek haar ernstig aan, knikte zwijgend en ging met kalme, vaste schreden het hotel weer in. Klokslagen galmden over het wa ter. De wind, die van zee kwam, leg de zich ter ruste in de smalle stra ten. Mariene liep door de nachte lijke stilte van de kleine stad. Haar verlangen ging naar Sven uit. Haar wil naar zijn wil. Zij voelde zijn lot met het hare verbonden. HOOFDSTUK XIV Sven had afscheid genomen van zijn bekenden en was het hotel uit gegaan. Verzinnend waar hij het eerst heen zou gaan, stond hij een ogen- bik stil op straat. Er waren nog maar weinig mensen te zien, die op weg waren naar huis. De hemel, die de gehele dag grijs was geweest, klaar de op. Sven wilde de straten volgen, die Mariene moest passeren, als zij van daag nog met haar auto hierheen kwam. En dat zij zou komen een onbestemd, maar niet aflatend ge voel zei het hem. (Advertentie) Eergisteren was het, toen zij sa men langs deze wegen van Lübeck kwamen. Sven hief zijn gezicht naar de nachtwind toe. Bij deze zachte at mosfeer, da~ht hy, moet het morger. een mooie dag worden. Hij stond op de hoek van een straat, keek in het rond.Het zou wel het beste zijn, dat hij naar het station ging en van daar verder langs de weg, die even wijdig met de spoorlijn naar Lü'beck leidde. Leni! dacht Sven, en een diepe in nigheid vervulde hem, als je maar gauw de mijne, helemaal mijn Leni kan zijn! Rechts van de weg, waar de rails waren, stonden geen huizen. Hier kon men ver over het open land zien. Uitgestrekte vlakke velden reik ten tot aan de horizon. De wind bracht de reuk van omgeploegde ak kers. Sven had zijn hoed afgenomen err droeg hem in zijn hand. Hij voel de de zoele voorjaarswind in zijn haar. Iedere auto, die in de verte na derde, keek hij vol verwachting te gemoet en sloeg hij aandachtig gade. Mariene, Leni, Leni, wanneer zal ik je weer in mijn armen kunnen ne men? Zijn hart klopte met blijde slagen; deze dag, die bijna ten einde liep hy moest hem nog het geluk Lvertaling van de De Imam Z.A. Bajwa van de Moskee ragvoerder Wiarda, op London Airpor landse vertaling van de Koran. Eén sident van de Republiek Indonesia, h< Ahmadiyya Beweging, te Rabwah in d Heilige Schrift der Mohammedanen ve zullen in omloop worden gebracht, ii hammedanen leven. 40 gerepatrieerden werden dakloos Zaterdagavond omstreeks kwart over negen is brand ontstaan op de zolder van de zijvleugel van hotel „Cuypers-Linssen" te Valkenburg- Houthem. In korte tijd sloegen de vlammen uit het dak, waarna het vuur zich uit breidde over de eerste verdieping. De brandweer van Valkenburg was direct ter plaatse en bestreed het vuur krachtig en met succes. De Maatstrichtse brandweer, die met een spuit en een ladderwagen was uitgerukt, behoefde niet meer in actie te komen. Dank zij een brandmuur werd het hoofdgebouw van het hotel gespaard. In de verwoeste zijvleugel verble ven ongeveer 40 gerepatrieerden uit Indonesië. Zij waren ondergebracht in de 20 kamers, die de zijvleugel telt. De ontruiming van de kamers verliep ordelijk. Van de inboedel kon slechts een klein gedeelte worden gered. De gerepatrieerden werden on dergebracht in het hoofdgebouw van het hotel, alwaar zij in de grote eet zaal de nacht van Zaterdag op Zon dag doorbrachten. De juiste oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het wordt echter Na een voorlopig in samenwerking met de accountantsdienst van het Mi nisterie van Oorlog ingesteld onder zoek, werden dezer dagen gearres teerd de directeur van het coverbe drijf, de derde vennoot van dit be drijf, die belast was met de admi nistratieve werkzaamheden bij ge noemde firma, de assistent-beheer der van het centraal-banden-maga- zijn, een bandendeskundige, in dienst van het Ministerie van Oorleg en een majoor van het directoraat materieel landmacht, die belast was met de toe wijzing van de orders aan het cover bedrijf. De burgers in deze fraude-zaak zijn door de Koninklijke Marechaussee voor de officier van justitie te Am sterdam geleid, de militairen zullen te zijner tijd voor de krijgsraad te rechtstaan. Tot welke bedragen het rijk door deze manipulaties is benadeeld, kan thans nog niet worden vastgesteld. Naar het zich laat aanzien, zijn de malversaties uitgelokt door het co verbedrijf, aan welks aanbiedingen de betrokken militaire en civiele ambtenaren geen weerstand hebben geboden. brengen. Vertrouwen welde op in zijn hart. Sinds vele jaren had hij zich niet meer zo sterk gevoeld. Links van hem dook in het don ker een kleine uitspanning op. Een paar tafeltjes met bonte kleedjes on der donkere bomen. Voor het lage huis drie sterke lampen. Sven liep de enkele trappen op. Als hij hier ging zitten, kon hij Mariene zeker niet missen. Een vrouw, alleen in 'n auto, die zou hij beslist herkennen. Plotseling dacht hij aan Viola, zij zou immers ook komen. Deze gedachte verlamde de lichte vreugde in zijn hart. Maar niet lang, want hij zou haar zeker niet met Leni verwisse- lep, in het donker van de nacht. Viola kon geen auto l>esturen, zou dus wel een chauffeur bij zich heb ben Mariene liep door de straten van Travemünde. Spoedig zou ze Sven ontmoeten, het zou nog maar een paar minuten duren. Zij boog de straat naar het station in. Was hij niet op weg gegaan, om haar tegemoet te komen? Maar hoe kwam het dan, dat hy haar auto niet had herkend? De kalmte van de nacht deed haar gespannen zenuwen goed. Over het landschap lag een grote stilte. Het gefluit van een trein in de verte voor Soekarno te Londen, overhandigt K.L.M.-ge- t twee exemplaren van een Neder- xemplaar is bestemd voor de Pre- t andere voor het hoofd van de i Pendsjaar, die de vertaling van de •zorgde. De Nederlandse vertalingen i Nederlandse gebieden waar Mo- niet uitgesloten geacht, dat iemand van de hotelgasten of van het perso neel met een brandende sigaar of sigaret op de zolder is geweest. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op ongeveer 50.000.—. In de verwoeste zijvleugel verble ven tien gerepatrieerde gezinnen uit Indonesië, bestaande uit 37 personen. Door de heer H. G. Simons te Maas tricht, inspecteur van het Ministerie van Maatschappelijk Werk in de pro vincie Limburg werden Zaterdag avond direct voorbereidende maatre- len getroffen voor het onder dak brengen en de verzorging van de be trokkenen, die hun inboedel en kle ren grotendeels bij de brand hebben veedoren. Enkele gezinnen werden Zondagmiddag ondergebracht in an dere hotels te Valkenburg en Maas tricht. Een drietal gezinnen kregen particuliere huizen te Spekholzerhei- de,Maastricht en Heer. Terugbetaling heffing Zuivelfonds IV Het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft besloten, in afwach ting van de definitieve afwikkeling van zuivelfonds IV een bedrag van ruim 18.000.000 ten laste van dit fonds uit te keren. Deze uitkering zal geschieden aan diegenen, aan wie in het melkprijsjaar van 2 November 1952 tm. 31 October 1953 de zuivel- fondsheffing is opgelegd. De uitkering komt neer op: a. ƒ0.10 per vet per 100 kg. melk over alle gedurende het melk prijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 October 1953 door veehouders aan zuivelfabrieken en standaardisatiebe- drijven afgeleverde melk of room. b. 3.30 per 100 kg. kaas over alle gedurende het melkprijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 October 1953 door boerenkaas-producenten bereide kaas. c. 0.375 per 100 liter over alle gedurende het melkprijsjaar van 2 November 1952 t.m. 31 October 1953 door melkveehouders rechtstreeks of via slijters in consumptie gebrachte volle melk. PASTOOR P. JONGMANS f. In de ouderdom van 71 jaar is te Enkhuizen plotseling overleden de zeereeerw. heer P. Jongmans, pas toor der parochie H. Franciscus Xa- verius aldaar. De overledene werd geboren te Zierikzee 1 Mei 1882, priester gewijd op 21 Dec. 1907. Hij was kapelaan, te Boskoop en te Rotterdam (H. Lau- rentius), en pastoor te Hansweert. Sinds 1932 was hij pastoor te Enk huizen. het getjilp der krekels in het gras het gekwaak van kikkers in de na bije sloten anders geen enkel ge luid, diepe rust. De eenzame vrouw stapte langzaam verder, de stilte was zo intens, dat zij haar eigen voetstap pen op de grond hoorde. Bevend dronk zij de adem van deze stille lentenacht in. Zij was alleen, geen mens was er in de wijde omtrek meer te ibékennen. Een ogenblik stond zij stil, om te overleggen, of zij mis schien 'beter kon terugkeren. Daar ontdekte zij een paar lichten •boven een tuin. Zij stapte weer vlug ger door, kwam bij de ingang. Daar binnen zag zij een haag van serin genstruiken, tafeltjes er voor. Aan een der tafeltjes een man Mar iene hield de adem in het was Sven. Ook hij had haar herkend, sprong op en snelde haar langs twee bezette tafeltjes tegemoet. Zij stonden tegen over elkaar, hun blikken konden zich niet losmaken van elkaar. Hun han den strengelden zich ineen. „Leni, dat je toch bent gekomen!" Sven nam haar arm en bracht haar naar zijn tafeltje. Zijn ogen straal den. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8