Een regen van zonnebloemen zal 27 December op Nederland dalen De moordenaar van agent Van Eek pleegde in korte tijd 32 inbraken Sluwheid en terreur konden de straf alleen maar vertragen Organisator verdoezelde de opbrengst van loterij Steeds meer priesterroepin gen in arbeiderskringen ars jws ss ffiSSKttfts Chauffeur reed buiten schuld in één week twee mensen dood am ^OLLETIEKE COMMENTAAR GOLF ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 De officier van justitie bij de Ar rondissementsrechtbank te Utrecht, mr. P. J. Roscam Abbing, heeft gis teren gelijk wij reeds publiceer den levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 27-jarige Christiaan Jan Blanken uit Bodegraven, die in de nacht van 13 op 14 November 1952 de Woerdense politie-agent A. van Eek tijdens de uitoefening van diens functie heeft doodgeschoten. Tegen de broer van de hoofdverdachte, Jan Gijsbertus Blanken^ die samen met zijn broer verschillende inbraken pleegde ook in de nacht van de moord werd 6 jaar gevangenis straf geëist met aftrek van voorar rest. De 27-jarige hoofdverdachte heeft reeds drie veroordelingen achter de rug en wel in Den Haag, Leeuwar den en Den Bosch. Voor het Haagse Gerechtshof werd hij veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, ook al mede in verband met het feit, dat hij op een politie-agent had geschoten. In 1952 werd hij vrijgelaten en moest hij een van overheidswege ingestel de herscholingscursus volgen te Lei den. Hij was daar niet intern en zag zodoende kans zijn nachtelijke strooptochten te hervatten op grote schaal, want van 1952 tot zijn arre statie pleegde hij 32 inbraken. DE FATALE NACHT. Bij de behandeling van de dag vaarding, die behalve de moord op agent Van Eek elf inbraken bevatte, lag het zwaartepunt bij de inbraak te Harmeien, waarbij alarm werd ge maakt. Verdachte en zijn broer hadden die nacht in dezelfde gemeente reeds twee maal ingebroken, waarbij zij sigaretten en enkele spaarpotten hadden ontvreemd. Bij de derde in braak werd de ruit van een woning onvoorzichtig ingedrukt met het ge volg, dat het glas rinkelend op de straat viel. De bewoners werden wak ker en een man riep uit een slaap kamerraam: „Wat moet dat?". Hierop waren de twee dieven er op hun fietsen, die geen licht hadden, vandoor gegaan. „Wat dacht U toen", vroeg de pre sident. „Ik vermoedde, dat ze de politie zouden opbellen", antwoordde de verdachte. Even later zag verdachte een rood licht op de weg en hoorde roepen: „Halt politie! Sta of ik schiet!" President: „En zag U iemand?" Verdachte: „Het was erg donker, maar ik onderscheidde twee schim men". Twee schoten heeft verdachte toen gelost in de richting van de schim men en meteen hoorde hij gegil. Hy is toen doorgereden, maar heeft toen hij de politie gepasseerd was nogmaals drie schoten achteruit ge lost. President: „Waarom vuurde U toen nog?" Verdachte: „Om schrik aan te ja gen". President: „Terwijl U de agent al geraakt had?" Verdachte: „Ik wist niet hoeveel er waren". OP HET NIPPERTJE. Na de aanslag was verdachte naar zijn huis in De Meije onder Bodegra ven gereden. Hij had zo snel gereden, dat hij onderweg zyn *broer was kwijt geraakt. Bij een buurman heeft hij de gestolen waar en het vuur wapen verborgen. Bij zijn thuis komst bleek de medeplichtige broer reeds in bed te liggen. Nauwelijks was de hoofdverdachte op zijn slaap kamer, of hij hoorde de motoren van de Bodegraaf se rijkspolitie, die op dracht had gekregen de twee broers te controleren in verband met de moord. Daar de beide knapen thuis waren, vielen zij aanvankelijk buiten de verdenking. De broer Jan van de hoofdverdachte verklaarde, dat hij bij het horen van de schoten en de gil van zijn fiets was gestapt in de veronderstelling, dat zijn broer ge raakt was. Hij reed voorop op dat moment. Even later was zijn broer evenwel bij hem. President: „En wat zei hij toen?" Verdachte; „Ik heb op de straat geschoten". De president nam met deze verkla ring geen genoegen en herinnerde aan een andere uitspraak van ver dachte. Deze bleef echter bij zijn verklaring en zeide zich bij een vo rige gelegenheid vermoedelijk on juist te hebben uitgedrukt. Daar de hoofdverdachte op dit punt een andere lezing had gegeven, ging de president hier niet verder op in. Tijdens de zitting bleek, dat Chris steeds een vuurwapen bij zich droeg. „Voor geval van nood", zoals hij zeide. TOESTAND IN DE MEIJE. Mr. Roscam Abbing ging in zijn requisitoir het gehele onderzoek nog eens na, waarbij hij hulde bracht aan de rechter-commissaris en de rijkspolitie. Spr. betreurde het, dat aanvankelijk twee onschuldigen wa ren gearresteerd. De ware dader en zijn helper zijn toevallig in handen van de politie gevallen in verband met enkele andere inbraken. Bij het onderzoek kwamen toen enige van inbraak afkomstige voorwerpen te voorschijn, die een nieuwe richting gaven aan het onderzoek inzake de mocfcd op agent Van Eek. De officier van justitie meende de opzet om te doden bewezen, want door het lossen van de schoten nam verdachte bewust het risico iemand dodelijk te treffen. Voorts citeerde spr. uit een rap port, dat het resultaat is van een onderzoek in De Meije. De ge broeders Schouten en de gebroe ders Blanken hebben hier een ware terreur uitgeoefend. Geen mens uit hun omgeving durfde verklaringen af te leggen, omdat ze wisten, dat er dan wraak ge nomen zou worden. Het vee de staarten afsnijden e.d. zijn feiten, die daar zijn voorgekomen. Ook herinnerde de officier aan een schrijven, dat de toenmalige burge meester van Alphen a. d. Rijn aan de officier van justitie schreef voor de voorlopige invrijheidstelling van de hoofdverdachte in 1952. Daarin werd herinnerd aan verschillende overvallen in Aarlanderveen en an dere misdaden, die nooit opgehel derd werden. Het opmerkelijke was, dat dergelijke misdaden niet meer voorkwamen, nadat de beide broers gearresteerd waren. De sluwheid van verdachten en de terreur, die op de bevolking van De Meye werd uitgeoefend, maakten het onderzoek zeer moeilijk. Ik acht voor de hoofdverdachte de zwaarste straf op zijn plaats, namelijk levens lange gevangenisstraf, zo zeide de of ficier. Tegen de broer werd 6 jaar met aftrek geëist. ADVOCATEN AAN HET WOORD. Direct nadat de eis was uitgespro ken schudde Chris Blanken zijn broer de hand, die er z.i. zeker nog al genadig was afgekomen. Mr. Kortenhoff, de verdediger van de hoofdverdachte, achtte de opzet om te doden niet bewezen, daar de schoten laag waren gericht. Hoewel iedere misdaad abnormaal is, vond spreker, de lijst van misdaden van zijn jeugdige cliënt overziende, een psychiatrisch onderzoek gewenst. Hij digde, had de laatste werkgever van zijn cliënt als getuige doen dagvaar den. Deze verklaarde, dat de jonge man zyn werk goed had gedaan en niet de minste last had veroorzaakt. De verdediger wees erop, dat zyn cliënt in Oct. 1949 in vrijheid werd gesteld en zijn eerste inbraak pleeg de in Augustus '52. Hij bracht dit in verband met de vrijlating van Chris Blanken in die tyd en het feit, dat zyn cliënt door zijn huwelijk in financiële zorgen was gekomen. Spr. meende, dat deze jongen die pas 25 jaar oud is nog een kans moest hebben. Een langdurige gevangenis straf zou zijn reclassering zeer be moeilijken. Een verzachting van de straf zou derhalve aanbevelenswaar dig zijn. HET VERLENGSTUKJE. Als verlengstukje diende nog de behandeling van de zaak tegen de 22-jarige monteur J .M. den Blan ken. Hem waren 2 inbraken ten laste gelegd, gepleegd in samenwerking met de oudste van de gebroeders, Chr. J. Blanken. Tijdens het vooron derzoek had verdachte reeds bekend en hij erkende ook ter zitting samen met Ch. J. B., de inbraken waarvan hij beschuldigd is, te hebben ge pleegd. In de nacht van 21 op 22 September 1952 hebben zij in Ede een motorrijwiel weggenomen en zyn er op naar Bunnik gereden. Hier is door hen dezelfde nacht een rij wiel gestolen. „Waarom deed u dat, had u soms geldgebrek", vroeg de president, mr D. Visser, aan verdachte. Ofschoon deze soms wel geldgebrek had kon hij toch geen bepaaldé reden voor de diefstallen opgeven. De officier van justitie, mr. P. J. Roscam-Abbing, die VA jaar gevangenisstraf teiste, zeide bij het bepalen van deze straf maat rekening te houden met het aandeel dat verdachte had in de zaak B., doch anderzijds ook met het feit, dat hij inmiddels reeds een ge vangenisstraf van 2Vt jaar onderging en nog 2 straffen wegens diefstal in vroeg clementie o.a. op grond van i het vooruitzicht had. De verdediger, het feit, dat verdachte van zijn 15 tot 25 jaar altijd uit de samenleving is geweest, waardoor de groei van ver antwoordelijkheidsgevoel nauwelijks mogelijk was. Na zo'n lang isolement was het bijna ondoenlijk zich nor maal in het leven aan te passen. Mr. de Geus, die de broer verde- mr J. Caro, drong aan op een voor waardelijke straf. Een onvoorwaar delijke straf, die zoals bij zijn cliënt pas in het najaar van 1956 ingaat, zou volgens pleiter weinig verband meer houden met de gepleegde fei- tep. De rechtbank bepaalde ook deze uitspraak op Vrijdag 18 December. ALS STNICOLAAS INKOPEN DOET.. voor het priesterschap wordt opge leid, financieel tegemoet te komen, ontwikkelt de laatste jaren een steeds stijgende activiteit. Was het fonds in 1951 bij machte 894 K.A.B. leden te helpen, in 1952 werd de opleiding van 1003 leden gesubsidieerd, terwijl men dit jaar ongeveer 1200 aanvra gen hoopt te kunnen voldoen. De op brengst van de z.g. thermometer-ac tie voor dit doel, die in 1939 het jaar, waarin deze activiteit voor het eerst werd ontplooid slechts één ton opbracht, bedraagt de laatste ja ren gemiddeld 75.000. Om aan het stijgende aantal aanvragen te kunnen blijven voldoen, zal deze opbrengst in 1954 moeten worden opgevoerd tot 100.000,aldus „Ruimzicht", het kaderblad van de K.A.B. Opmerkelijk is, dat bij de z.g. ther mometer-actie de plattelandsgemeen ten relatief de grootste opbrengst noteren, soms wel een bedrag van acht a negenhonderd gulden per on geveer 500 KJLB.-ers. Het gerechtshif te 's-Gravenhage heeft gistermorgen de zaak behandeld tegen een 55-jarige organisator, wo nende te 's-Gravenhage, die in beroep was gekomen van een vonnis van de rechtbank te 's-Gravenhage, welke hem had veroordeeld tot ƒ2000. subsidiair 50 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden ter zake van medeple- ging van valsheid in geschrifte, meerdere malen gepleegd. K. was ten laste gelegd, dat hij mededader was geweest bij de over legging van valse rekeningen en ver antwoordingen aan de politie van de resultaten van loterijen, die hij had georganiseerd voor de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, in verband met de eis van de loterijwet dat tenminste 50 pet. van de opbrengst van een loterij ten Steentjesactie en de romantiek van soldaat en verpleegster zullen overtroffen worden De „derde Kerstdag", Zondag 27 December a.s., belooft weer een span nende dag voor Nederland te worden, want de RJt. E.H.B.O. heeft te za aien met het bekende radio-zieken- programma „De Zonnebloem" een ac tie in voorbereiding, die Nederland weer een onrustige dag zal gaan be zorgen. In grote lijnen komt de actie over een met de beroemde „steentjes"- en romantische „soldaat-verpleegsters actie", alleen zal deze actie grootser van opzet zijn, daar men niet geaar- eeld heeft om zelfs vliegtuigen in het plan te betrekken. Tijdens de twee vorige acties bleek telkens weer, hoe de aanvoer van de te verkopen artikelen steentjes en pleisters niet in voldoende hoe veelheid en met de benodigde snel heid kon worden geregeld, wanneer er in de plaatsen een te kort dreigde. De Katholieke E.H.B.O. heeft voor dit euvel een grandioze oplossing ge vonden. Op 27 December krijgt het de be schikking over vier vliegtuigen van de „Aero", die er voor zullen zor gen, dat naast een benodigde bevoor rading van de posten, tevens precies om half vijf 's middags de opbrengst- Luchtige autodief Nadat de Amsterdamse politie dezer dagen twee autodieven ge arresteerd had, besloot zij deze beide lieden, die „beroepslui" waren, niet te dicht bij elkaar te zetten, daar anders een on derling contact de komende ver horen zou kunnen vertroebelen. Dies werd de een in een ge wone nachtcel opgeborgen, en verdween de tweede in een dag cel, die aan de andere zijde van het gebouw ligt. Deze man zag in deze cel plot seling "de mogelijkheid van ont vluchting aanwezig, daar het plafond niet al te stevig was. Met ontroerende ijver zette hij zich aan de arbeid en het was zuiver een kwestie van pech, dat een nachtwaker eens kwam kijken hoe hij het maak te, juist toen hij al een vrij aar dig gat in het plafond gebroken had. De nachtwaker had geen waar dering voor de werklust van de man, bracht hem naar een nieu we steviger cel en maakte tevens procesverbaal op, we gens het opzettelijk vernielen van rijkseigendommenin dienst betekent dit drie maal de prijs betalen! uitslagen op de hoofdpost te Rotter dam bekend zijn. Zeventien vliegvelden in Nederland zijn ingeschakeld, waarbij o.m. Ypen- burg en Schiphol. De vliegvelden zijn over geheel Nederland zo gekozen, dat geen enkele plaats verder dan veertig kilometer van een ingescha keld vliegtuig verwijderd is. Wanneer nu op een zekere plaats een te kort dreigt, wordt dit aan het vliegveld doorgegeven, waar dan on middellijk een rookpluim de lucht in wordt gezonden. Dit is het sein voor de rondvliegende vliegtuigen, die dan boven het vliegveld een kartonnen containertje met verse Zonnebloemen „dropt", waardoor het manco weer opgeheven zal zijn. De strategie van de gehele actie blyft bij het hoofdkwartier van de E.H.B.O. te Rotterdam, die in voort durend telefonisch contact staat met alle medewerkenden in Nederland. De voorraad zal gedropt worden aan wit-gele parachutes, Wanneer te één uur 's middags de collecte gesloten wordt, staat een pendeldienst van auto's gereed om eventuele overschot ten naar het dichtsbijzijnde vliegveld te brengen, waar ze door de patrouil lerende vliegtuigen zullen worden af gehaald. Waar geen overschotten zijn, wordt wederom een rookpluim ont ken en in de middag hiervan een re portage geven via de K.R.O. Mocht onverhoopt een zware mist de vliegtuigenactie onmogelijk ma ken, dan staat een onafzienlijk leger van auto's gereed om de plaats van het vliegtuig in te nemen. Deze actie is mogelijk geworden doordat een Bredase suikerwerkfa- briek aan de Zonnebloem de kapitale som van 100.000.beschikbaar heeft gesteld. Hoe de actie zelf zal verlopen en wat U op Zondag 27 December a.s. allemaal moet doen, hopen we U de zer dagen mede te delen. De definitieve ouderdomsverzeke- ring wacht nog steeds op het advies van de S.E.R. Minister Suurhoff ont kent, dat hij zich achter dit advies wil verschuilen en deelt de Tweede Kamer mee, dat hij niet langer zal wachten met het uitwerken van een eigen regeling als het advies van de S.E.R. in de eerste maanden van vol gende jaar nog niet in zijn bezit is. Het Kanunnik J. G. van Schalk-1 Vanzelfsprekend is ook de gemid- fonds, de instelling van het K.A.B., delde grootte van de subsidies in de die bedoeld is om leden' wier zoon loop der jaren aanzienlijk opgelopen. De eerste uitkeringen, die in 1935 ge daan werden konden niet meer dan 10 tot 15 gulden bedragen, daar al leen de renten van het beschikbaer kapitaal, gevormd door kleine dona ties van bonden en instellingen be nevens de som van 5000.gefor meerd door het toenmalige R.K. Werkliedenverbond uitbetaald werd. Thans bedragen de subsidies gemiddeld 75. En dan te bedenken, zo schrijft „Ruimzicht", dat tijdens de oorlog, in 1942, het fonds geliqui deerd moest worden en de Sicher- heitsdienst alle bezittingen, die toen ruim een ton beliepen, in beslag nam. Direct na de bevrijding is het Ka nunnik van Schaikfonds weer opge richt en de K.A.B. die onmiddellijk ook haar taak ten opzichte van haar „priesterzonen" wilde voortzetten, heeft de eerste twee jaar telkens 10.000.beschikbaar gesteld, zodat in 1946 op bescheiden scnaal opnieuw uitkeringen konden worden gedaan. De activiteiten van het Kanunnik J. G. van Schaikfonds zijn des te noodzakelijker, daar o.a. volgens prof. Dellepoort van het seminarie de „Ypelaar" in het bisdom Breda, die belangrijk statistisch materiaal omtrent de priesterroepingen in Ne derland heeft verzameld het aan tal priesterroepingen uit arbeiders kringen steeds toeneemt. Ditzelfde constateert men ook op de andere bisschoppelijke seminaria. Kruispunt bij Laren wordt verbeterd Het beruchte kruispunt in rijks weg no. 1 by Laren, dat reeds vele doden en gewonden eiste, zal wor den verbeterd. Binnen enkele weken zal de mi nister van Verkeer en Waterstaat hierover mededelingen doen, aldus wordt uit welingelichte kring verno men. De details ontbreken voorals nog, doch naar met vrij grote zeker heid mag worden aangenomen, dat verbeteringen zullen worden aange bracht. Men denkt hier aan een „róndpoint", een verkeersplein dius, dat de snelheden van motorvoertui gen op deze drukke weg automatisch zal afremmen. Men leidt zulks af uit het gerucht, dat de kosten van de verbetering on geveer 200.000 gulden zullen bedra gen. Daarhij bestaat de mogelijkheid, dat eén of twee kleine tunnels voor goede moet komen aan het gestelde doel. De procureur-generaal requireerde tegen K. gistermorgen vernietiging van het vonnis van de rechtbank en oplegging van een geldboete van 2000.subsidiair 50 dagen hech tenis. K. had met de K.N.V.V.L. een con tract opgemaakt, waarin werd be paald dat hij 27 pet. zou ontvangen van 'de bruto-opbrengst van de lote rijen, die in de jaren 1947, 1948 en 1949 zyn gehouden, waarvoor hij de propaganda en reclame en de organi satie van deze loterijen voor zyn re kening zou nemen. Bij de verantwoording, die aan de politie was overgelegd van de lote rijen was opgegeven dat de bruto opbrengst was geweest 722.216.27 en de netto-opbrengst ƒ406.842.81, het geen dus neerkomt op de vereiste 50 pet. In de boeken van de vereniging stond echter als netto opbrengst een bedrag van 182.139.44. Loterij in discredeit. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat hij verd. schuldig Vele leden der Tweede Kamer vragen in het voorlopig verslag over Verkeer en Waterstaat aan minister Algera, of het juist is, dat de direc tie van de K.L.M. de personeelsorga nisaties, die aangesloten zijn bij de KAB en het CNV, niet erkent in het wikkelt, zodat het vliegtuig weet, dat t overleg over loon- en arbeidsvoor- het niet behoeft te dalen. Een ver-1 waarden voor het vliegend personeel, slaggever van de K.R.O. zal in eenj Wanneer dit juist zou zijn, kunnen van de vliegtuigen de actie meema-1 zij deze toestand niet aanvaarden. in geschrifte. Hij achtte dit een ern stige zaak omdat de vereniging en verdachte een houding van willekeur hadden aangenomen tegenover de overheid en omdat de zuivere sfeer van de loterij in Nederland geschon den was en daardoor het vertrouwen van het publiek was ontwaard. Voorts meende de procureur-gene raal dat er hier sprake was van on eerlijke concurrentie omdat K. een grote organisatie op touw had gezet, hetgeen de wet niet toelaat Een lote rij moet worden gehouden met eigen middelen en eigen krachten. Omdat een voorwaardelijke gevan genisstraf vele moeilijkheden zou op leveren voor verd. in zijn werk, zag de procureur-generaal ervan af deze tegen hem te vorderen. De verdediger betoogde o.a. dat aan verd. geen mededaderschap te dezer zake kan worden ten laste gelegd. Pleiter was van mening dat de 27 pet. van de bruto-ontvangst even eens ten goede was gekomen aan de vereniging omdat verd. het groot ste deel hiervan had gebruikt voor reclame en propaganda. PI. verzocht vrijspraak en zo het hof het hiermede niet eens was, een geldboete gelijk aan die welke de secretaris van de vereniging was op gelegd, n.l. 150. Het hof zal op 18 December a.s. ar rest wijzen. bijvoorbeeld door analogie van de oplossingen te Arnhem en Wassenaar. Men hoopt daarbij, dat dergelijke tunnels gloofende op- en afritten zullen hebben, omdat zij met trap- ipen voetgangers, wielrijders, brom fietsers ouden van dagen en moeders met kinderwagens afschrikken. Door verkeersde^undigen wordt betreurd, dat waarschijnlijk niet naar de enig juiste oplossing van dit kruis punt is gestreefd, namelijk een via duct over een der kruisende wegen. Een dergelijk viaduct zal er op de duur, met het oog op de steeds zwellende verkeerstroom, toch moe ten komen, aldus deze particuliere deskundigen. KXJVL-EMIGRANTENVLUCHTEN Het ligt in de bedoeling van de K.L.M., indien daarvoor voldoende belangstelling bestaat, op 25 Januari a.s. een vlucht met Nederlandse emi granten naar Zuid Afrika uit te voe ren. Het eindpunt van deze vlucht, die met een DC-4 zal worden ge maakt, is Johannesburg. Andere emigrantenvliegtuigen ver trekken op de volgende data: Cana da met bestemming Montreal: 8, 13, 16 en 26 Januari. Australië met bestemming Mel bourne: 16 Januari. Tragische samenloop Een vertegenwoordiger uit Alk maar heeft wel een zeer tragische „Als dat vanavond maar goed afloopt", zuchtte Jan- semans, toen Arii even kwam „Mijnheer Schmal heeft in ae Tweede Kamer aan de minister gevraagd, om aan het geven van cadeaux re delijke grenzen te stellen. dan niets van. Nou, en la ten we eerlijk zijn. Het hy straks zijn juist de eenvoudigen, aanwippen, die altijd het eerst naar zo'n memorie van ant woord grijpen. Let maar eens op, wanneer je een Toos. paar gesjochte jongens bij een brug ziet staan. Tien de rede zei mijnheer, dat voor het klare Nederlands iemand die in de cuisine in de .mededelingen be werkt, de spijzen best kan treffende de export". En aanprijzen." die dankbaarheid vind ik „Oh, die in de keuken HU weet tenslotte erkt, bedoelt hij?", vroeg feJ'. hoe ontzettend^ moei- gen." „Oh, wat een nare man", zei Toos vinnig, „het is juist zo aardig van de Sint, dat hij onredelijk veel te lezen". „En wat wil Schmal nou vroeg Toos. „Ja, kyk uat it ij uiucuciijA vcrci „u a, mjn cctu, «111.- geeft. Hij komt toch niet woordde Jansemans, „over uit Spanje over al die gren- het woord „situatie wilde zen, om hier zijn geef lust hij nog niet eens spreken, binnen redelijke grenzen maar in plaats vian „ade- te laten terugbrengen." quaat aan" zou hij liever „Nou moet je niet zo on- lezen „berekend voor" of redelijk over mijnheer„opgewassen tegen." Schmal praten", zei Janse- „Dus mijnheer Schmal „Natuurlijk", zei Janse mans, „waarom zou je vreemde woorden gebrui ken, als er goede Neder- landse woorden voor zyn? mynheer Mijnheer Schmal vond een bepaalde zaak ook nog ur gent." pMaar nu begint het toch bijna urgent te worden, dat hij gewoon dringend zegt", vond Toos. „Hij was ook nog tegen het oproepen van een anti- lijk het allemaal Is". POLY TIEKUS. precies?" ant- these, zei Jansemans. „Hij is anders nogal an- ■Jt-imiai (Jiavcii ici oaiuc- „i/tu imjimcci ot-limai -J j mans. „Hij is reuze aardig, wil geen vreemde woorden titheserig zogezeid ten De minister heeft van hem gebruiken als men zijn ge- Bfl ook het verzoek gekregen dachten in gewoon Neder- om in de memorie van lands kan uitdrukkend antwoord geen vreemde „Juist", riep Jansemans woorden meer te gebrui- enthousiast, „dat wil hy. ken. De eenvoudigen in En hij laat het niet bij den lande begrijpen er woorden, hoor! In diezelf- aanzien van zyn eigen anti-vreemde-woorden- these", spotte Toos. „Kom meid", zei Janse mans, „je moet het breed zien. Mijnheer Schmal heeft de minister bedankt week achter de rug, want hij werd betrokken bij twee auto-ongelukken met dodelijke afloop, terwijl hij in beide gevallen onschuldig was aan het ongeval. Maandagavond reed de vertegen woordiger bij Limmen, waar hij een bromfietser aanreed, die zo zwaar ge wond werd. dat hij enkele uren na het ongeval overleed. Donderdag was de vertegenwoor diger op weg naar de begrafenis van het slachtoffer, toen nabij de St. Willibrordusstichting te Alkmaar een voetganger plotseling de weg overstak. De vertegenwoordiger poogde met inspanning van alle krachten een aanrijding te voorkomen, doch dit was niet mogelijk. Het slachtoffer werd ernstig gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. Ook nu heeft de politie weer een uitgebreid onderzoek ingesteld en wederom kwam vast te staan, dat de verte genwoordiger in het geheel geen schuld trof. De Belgische marine heeft de scheepvaart gewaarschuwd dat een cnontplofte dieptebom gezonken is in de Noordzee op de scheepvaart route van Vlissingen naar Zeebrugge. De bom kan elk ogenblik ontploffen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 11