Door Alkemade loopt 5.2 km. van de Rijksweg 4 A (Rotterdam-Amsterdam) ZONDAGMORGEN Nederland bezit thans een Marionetten-opera ZATERDAG 5 DECEMBER 1953 DE LE1ÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Van ingrijpende aard zijn de plan nen van de Rijks waterstaat, om door de gemeen te Alkemade de autosnelweg Den Haag-Amsterdam Rijksweg No. 4A aan te leg gen. De gemeente heeft aan een weg van deze klasse en van de ze richting, ge zien het bestaan de wegenschenja, uiteraard geen bijzonder grote behoefte. Daar het in de bedoe ling ligt het we gennet in de ge meente Alkemade bij Nieuwe We tering een aan sluiting aan de Rijksweg No. 42 te verschaffen, zal de verkeers- ligging van de woonkernen ech ter stellig een verbetering on dergaan. Daar naast is ook het verkeer naar het Brassemermeer en de Kagerplas- sen hiermede ge baat, aldus lezen we in het sociaal economisch rap port betreffende Alkemade. Tegenover deze voordelen staat een verlies voor de gemeente van 20 a 25 ha. kost bare cultuurgrond Gelukkig is door de Rijkswater staat de nieuwe weg zodanig getraceerd, dat zo min mogelijk schadesnijding en aantas ting van het landschap zal plaats vin den. Het tracé door de Googerpolder, onvermijdelijk voor een gunstige tunnelkruising met de Ringvaart van de Haarlemmermeer, veroorzaakt weliswaar schade aan de landbouw bedrijven aldaar, doch een ruilver kaveling kan hierin gedeeltelijk te gemoet komen. LENGTE 5.2 ELM. De Hoogmadeseweg wordt door de geprojecteerde Rijksweg gesneden, zodat gedeeltelijk een paralelweg nodig is. Het zal aanbeveling verdie nen om deze paralelweg voor het automobielverkeer geschikt te ma ken, waardoor de verbinding Hoog- madeRijpwetering in waarde stijgt. De lengte van de nieuwe Rijksweg zal in de gemeente Alkemade 5.2 km. bedragen. De dichtheid van het we gennet in de gemeente vermeerdert daardoor tot 1.65 km/km2. Vergele ken met Zuid Holland (0,48 km/ km2), is dit zeer hoog. De oppervlak te van de verharde weg neemt tot 2.8% van de oppervlakte land in de gemeente toe. Voor de toekomst valt een inten siever verkeer te verwachten, maar bij de handhaving van het huidige locale wegennet zijn voorlopig geen moeilijkheden te verwachten. Bij snelle toeneming van het verkeer zal de Langeweg van een B- in een A-weg moeten veranderd worden. De wegen in de bebouwde kom j zullen volgens de rapporteurs aan doelmatigheid winnen, indien op de daartoe gewenste punten een marke ring van de rijweg wordt aangege ven door een trottoir of door een lijn van witte straatstenen. Voor enkele punten, waar de bebouwing en situa tie de verkeersveiligheid en situa- is het wenselijk te geraken tot ver keerstechnische verbeteringen, waar bij speciale aandacht moet worden besteed aan ruim uitzicht, verkeers geleiding, parkeergelegenheid e.d. Een kruispunt, dat hiervoor in aan merking komt, is dat naast het raad huis te Roelofarendsveen. Hier ont wikkelt zich een centrum van de ge meente en mede door een eventuele wegverbinding naar Woubrugge zal dit kruispunt steeds meer verkeer tot zich trekken. WEG NAAR WOUBRUGGE. Deze verbinding met Woubrugge hangt samen met de behoefte tot ont sluiting van de gemeente in zuide lijke richting, derhalve vanuit dat gedeelte, waar zich de grootste ne derzettingen hebben kunnen ont wikkelen. Niet in de laatste plaats is deze verbinding van belang voor het tuinbouwbedrijf, dat de belangrijk ste bestaansbron is. Voor een vlotter transport van de producten, die in Roelofarendsveen worden geveild, is zo'n weg van veel gewicht. Momen teel wordt de afzet in de richting Utrecht, Rotterdam en België moeilijk door de slechte verbinding over het Paddegat. Het jaarlijks ver voer per as vanaf de veiling bedraagt thans ongeveer 150 ton groenten en fruit en plus minus 250 ton bloemen, waarvoor gemiddeld 30 auto's per veilingdag nodig zijn. Bij verdere ontwikkeling van het tuinbouwareaal zal een verbinding naar het Zuiden steeds dringender worden. Bovendien vraagt het we genstelsel in Roelofarendsveen om deze doortrekking voor alle ver- voerssoorten o.a. ook voor het toe komstig woon-werkverkeer naar de Rijnstreek. En tenslotte ontstaat gelegenheid Rijp wetering-Zuid en Roelofarends veen onderling te koppelen, waar door in het meest volkrijke deel van de gemeente een gesloten vierkant in het wegenstelsel tot stand wordt gebracht. Grotendeels kan hiervoor van de bestaande Zwarteweg in de gemeente Woubrugge, welke een kruinbreedte heeft van 9.009.50 m. gebruik worden gemaakt. Op de scheepvaartweg door de Heimanswetering, Woudwetering, Paddegat, Braassemermeer en Ring vaart van de Haarlemmermeer niet te hinderen, lijkt een pontveer, even tueel een brug over de Wijde Aa te verkiezen via welke de doortrekking op de Bateweg in Woubrugge en zo verder op de Provinciale weg No. 6 aansluit. De vertrekkende Columbiaanse gezant, de heer Carlos Vera Villamizar, heeft Vrijdagmiddag afscheid genomen van het Spaans Instituut en Z.K.H. Prins Bernhard, die daar aanwezig was. Van links naar rechts: de schei dende gezant, Z.K.H. Prins Bernhard, en Prof. Dr. C. F. A. van Dam. BAARD (VALS) EN PAARD (GESTOLEN) VAN DE H. NICOLAAS Poppen hebben ten alle tijde een grote aantrekkingskracht op mensen uitgeoefend. Waar ter wereld zien mensen bevonden, maakten zij beeldjes van zichzelf, hetzij alleen om zich ermee te vermaken, als kin derspeelgoed, of om deze poppen een taak te geven in de cultuurhistorie van hun land. Hiertoe voerden zij deze poppen ten tonele en gaven hun een rol te spelen in een historisch of folkloristisch stuk. Waarschijnlijk heeft dit' poppen spel zich het eerst ontwikkeld in de Oosterse landen: in de oude Indische verhalen kent men poppen, die zich konden bewegen en zelfs konden spreken. De poppen in het Japanse poppenspel zijn heel groot en zo ver nuftig samengesteld, dat zij behalve de ledematen, ook de ogen, mond en zelfs de wenkbrauwen kunnen bewe gen. Het Javaanse poppenspel, de wa jang, is aan vele Nederlanders be kend en al is er een diepgaande stu die nodig om het „libretto" van een speelstuk te begrijpen, men wordt ook zonder dat getroffen door de weelde van kleur en lijn, die zulk een poppenspel ten toon spreidt. Maar ook wij, Westerlingen, heb ben onze poppenspelen. In België b.v. vindt men nog vele steden, waar poppenspelen worden vertoond, n.l. in Brussel, Gent, Luik, Doornik en niet te vergeten, Antwerpen. De Poesjenellenkelder had vroeger men speelt er nu nog maar alleen op aanvraag zijn vaste plaats in het Antwerpse volksleven. Nu vindt r er het Landpoppentoneel, dat met veel succes voorstellingen geeft. En hoe is het nu eigenlijk met het pop penspel in Nederland gesteld? Als echt volksvermaak is ons alleen de poppenkast bekend, met zijn onster felijke Jan Klaasen en diens onont beerlijke Katrijn. Wij kenden echter van de kermis het Marionetten-thea ter, dat door vreemdelingen in ons land werd vertoond. Marionetten. Deze naam komt van heel oude tijden tot ons. Hij stamt uit de Christelijke tijd en is in wezen een verkleinwoord van de naam Maria. De beeldjes van de Heilige Maagd werden n.l. Mariola genoemd en deze naam werd in de l^op der tijden weer veranderd in J riëtte, Marion, Marionette. En onder deze laatste naam trekt het poppenspel de wereld door. In Frankrijk, Duitsland en Engeland, bloeide in de achttiende eeuw een ware Marionetten-kunst en Parijs had zelfs al in 1664 een Marionetten- Opera. In Nederland kwam deze kunst eerst later tot leven en wel in 1920, toen Herman Roelvinck, de auteur van vele toneelstukken met een ma rionettenspel begon. In 1923 ver scheen de Olijftak en er werd zelfs een Marionettenclub van Gooise kunstenaars opgericht Maar nog veel te weinig Neder landers weten, dat wij sinds 1947 een Nederlandse Marionetten-Opera be zitten. In het oude stadje Hoorn, eertijds een van Neerlands voornaamste ha vensteden, bevindt zich het Hoornse Marionetten-theater, dat wordt ge leid door de dirigent-componist Ri chard Heuckeroth. Deze naam is geen onbekende klank voor muziek-min- nende en in de eerste plaats Opera- minnende Nederlanders, want Ri chard, een zoon van de grote diri gent J. Martin S. Heuckeroth, is vooral bekend als: „Heuckeroth van de Opera". Bezield en begaafd diri gent, met een onfeilbare kennis van toneel- en opera-literatuur, heeft hij zijn sporen op dit terrein ruimschoots verdiend. Men denke slechts aan de dagen der Nederlandse Opera-Koop man, waar Richard Heuckeroth het ewemble tot ongekende hoogte wist op te voeren. Een van de grote eve nementen was de openingsvoorstel ling onder zijn leiding: „De Juwe len van de Madonna", van de Ita liaanse componist WolfFerrari. Richard heeft de belangstelling \oor het poppentheater geërfd van zijn vader, die hoewel hij er steeds weer pogingen toe deed, het nooit tot de bouw van een theater heeft kunnen brengen. Richard echter be gon in 1929 met de bouw van een Marionettentheater, dat in 1940 was voltooid enin de grote chaos van 1940—'45 verloren ging, met een groot deel van de unieke instrumen ten-verzamelingen van zijn vader. Ook een schat aan muziek werd door de overweldigers vernietigd. Richard ging na de bevrijding weer onverdroten aan het werk. Hij bouw de in anderhalf jaar tijds een tweede theater. En daar, in dat oude burger huis in Hoorn, voltrok zich, heel stil en zonder dat de grote „men" er veel van merkte in 1947 een waar evenement op cultuur-gebied: Ne derland kreeg een Marionetten- opera. En Richard Heuckeroth heeft heel zijn talent en al zijn krachten, die hem na de harde bezettingstijd ge bleven zijn, aan dit theater gewijd. Met zijn vrouw als onschatbare me dewerkster heeft hij een repertoire opgebouwd, dat de volgende werken omvat: „La Bohème" van Puccini, „Hansel und Gretel" van Humper- dinck, „Bastien et Bastienne" van Mozart, (gevolgd door divertisse menten) en „Paljas" van Leonca vallo. Het laatste werk tot nu toe, bracht Richard Heuckeroth „l'Enfant et les Sortileges", met de muziek van Maurice Ravel, terwijl de grote Franse schrijfster Colette het li bretto schreef. Dit werk, dat de to neeldirecteur zulke enorme eisen stelt, dat het practisch onmogelijk is, het ten tonele te voeren, is door Het Hoorns Marionetten-Theater uitge voerd. Zonder meer mag van deze opvoering gesproken worden als van een daad op cultuur-historisch ge bied. Een groep studenten van de Franse sectie van de Amsterdamse Universiteit, die met hun professo ren een voorstelling van „L'enfant et les sortilèges" bijwoonden, waren zeer onder de indruk van de wijze waarop de kunstenaar Heuckeroth dit werk het recht deed wedervaren, waarop het als kunstwerk aanspraak mag maken Kan men van Ravel's werk spre ken als van een der modernste wer ken op opera-gebied, ook de oudst overgebleven opera heeft Heucke- roth's volle respect. Het is „II Com- battimento di Tancredo e Clorinda" van Claudio Monteverdi. Aan de montage van deze opera heeft Heu ckeroth twee en een half jaar ge werkt. Hij maakt alle poppen zelf. terwijl mevrouw Heuckeroth de cos- tuums verzorgt. Omstreeks Kerstmis kan da eerste voorstelling van Mon teverdi's opera worden tegemoet ge zien. Dan zullen de poppen hun rol len spelen, dan zal een prachtige wire-recorder Monteverdi's muziek doen klinken en de toeschouwers, die als altijd de genodigden zijn van de heer en mevrouw Heuckeroth, zullen dit miniatuur theater als het ware zien groeien, de poppen zullen levende zangers en zangeressen wor den en men zal zich waarschijnlijk wanen in de opera, die geen land kan ontberen, dat er aanspraak op maakt, cultuurland te zijn. HYPOTHEKEN en roor alle andere sakeD op het gebied ran on- oerende goederen 3ouw-enMakelaarsb«drijf v. d. Drift WAT kan het toch raar lopen in de wereld! Daar hebben we onze goede St. Nicolaas, die vanavond aan alle deuren belt en rammelt als een schavuit je en vannacht over de da ken riddert, terwijl iedereen siddert of het de koek zal zijn of de gard Wie was St. Nicolaas? Een ordentelijke bisschop, die zes tien eeuwen geleden leefde, onder het bewind van keizer Constantijn stierf en ging hemelen, doch niette min kans ziet ieder jaar op een stoomboot van Spanje naar Neder land te varen, om hier goede gaven en strenge vermaningen uit te de len. Daar is hij altijd sterk in ge weest. Volgens de levensbeschrijving, welke het brevier van hem geeft, is Nicolaas eens in het holst van de nacht er op uit getrokken om door een open venster geld te werpen in een huis, waar het juist goed van pas. kwam. En eveneens volgens het bre vier was hij zachtmoedig bij het ver manen en streng bij het berispen. Bovendien weet St. Nicolaas uit eigen ervaring, wat het zeggen wil met rammelende kettingen meege nomen te worden. Hij kwam in de gevangenis terecht en werd daaruit pas vrijgelaten toen keizer Diocle- tianus door keizer Constantijn de Grote was opgevolgd. Hij heeft eerst veel later het gemak van een stoom boot leren kennen, maar was toch altijd met de zee vertrouwd. Toen hij aan boord van een zeilschip ging, voorspelde hij de matrozen, dat er storm op til was en toen onverhoeds de storm losschoot en de aanwe zige mannen en muizen dreigden opgeslokt te worden door de woelende baren, wist hij het natuurgeweld plot seling te bedaren. Daarom is hij pa troon van de zeevarenden en be schermheer van Amsterdam Maar in Spanje is St. Nicolaas bij ons v/eten nooit geweest, ofschoon nie mand er aan mag twijfelen, dat hij er ieder jaar vandaan komt. Zijn wieg stond „in de bekende stad Pa tara in Lycië", aldus het brevier maar onze aardrijkskundige ken nis blijkt te kort te schieten. Lycië moet een landstreek zijn ergens in Turkije en van de hoofdstad dier landstreek, Myra, werd hij plomp verloren bisschop. Hij kwam 's mor gens in Myra de kerk binnen, maar werd bij de deur vastgehouden en met instemming van het gehele volk tot bisschop gewijd. De keuze bleek een goede te zijn. Hij vervulde zijn hoge ambt met ernst en volharding in het gebed, vele nachtwaken en verstervingen en met een onbekrom pen gastvrijheid en vrijgevigheid. In deze levensbeschrijving komen vele gewoonten van de heilige bis schop tot uiting, welke hy nog he den ten dage niet heeft afgeleerd. Maar nergens staat vermeld, dat de heer bisschop van Myra bedreven was in het nemen van hindernissen te paard. Met geen woord wordt ook gerept van Zwarte Piet. Is hij Zwar te Piet eerst later tegen het lijf ge lopen? Heeft deze hem de edele rij kunst en de circus-vertoningen op schoorstenen en daken bijgebracht? W5 schreven in de aanhef dezes niet voor niets, dat het soms wonderlijk lopen kan in de wereld! De vrome bisschop van Myra, die met een psalm op de lippen ten he mel voer, komt ieder jaar terug hol lend door de lucht op het wilde paard Sleipnir, met een horde gil lende en schreeuwende vrouwen achter hem aan! Hij is plotseling de (gedoopte) Wodan, de hoogste god onzer Germaanse voorvaderen gewor den. Wanneer het vroeg donker was in de lemen, riet-gedekte huizen van onze voorouders de winter-winden door de schoorsteen joelden en gierden, de sneeuwstormen over de lage landen raasden en wolken witte poeder in kolken optoliezen, zeide men tot elkaar: „daar gaat de grijze- lang-gebaarde Wodan op zijn ros en de Walkuren, zijn hofstoet, rennen achter hem aan". Er werden aan de over de daken rijdende god heid wij-geschenken geofferd; er werd gefeest en er werd enorm ge geten. Toen de Evangeliepredikers hier kwamen, bleken onze voor ouders zo gehecht te zijn aan die huiselijke feestelijkheid ter ere van Wodan (de Woens- in 't Engels- Wednes-dag was hem speciaal toe gewijd), dat zij 't maar het beste vonden aan St. Nicolaas de baard en het paard van Wodan cadeau te ge ven. Het ging hun echter te ver de bisschop met een stel gillende keu kenmeiden te omringen. Daar kwa men duiveltjes voor in de plaats, die eerst later zwarte toeten kre gen. Want Zwarte Piet is lang zo echt niet als St. Nicolaas, maar ook St. Nicolaas is niet helemaal echt. Zijn witte baard is vals en zijn paard gestolen. MAR IUS. NIEUWE UITGAVEN „Marijke's grote avontuur op het land" van Greta Volle- wens-Zeylemaker. Uitgeve rij Hollandia Baarn. Prijs 4.90. Dit bij uitstek goede boek voor jongens en meisjes, verhaald ons hoe kinderen uit de steden kunnen ge nieten van de vrije natuur als zij op het platte land vacantie doorbrengen. Zij leren van hun land te houden. Het vontuur van Marijke en haar vriend jes en vriendinnen is op zeer humo ristische manier geschreven. Het zal zeker met graagte door de jeugd van 8 tot 15 jaar worden gelezen. De grappige tekeningen zijn door F. Wijnnand raak getypeerd. Scène uit de 2e acte van de opera „L'enfant et les Sortilèges" „Het Kind en de Spoken" muziek van Maurice Ravel, tekst van Mme Colette. Vertrekkende Columbiaanse gezant

Leidse Courant | 1953 | | pagina 10