Landelijke oorlogsverklaring aan de schadelijke bruine rat Minister Staf had 't hard te verduren Gevecht met een krokodil Regering vraagt 9 ton voor televisie Honderdjarige Heezenaar vierde een vrolijk feest VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 ut. i.ci Kat COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Te grootse plannen? In de Tweede Kamer is aan de orde de voorzetting der algemene beraadslagingen over de begroting van Oorlog en Marine. Kostwinnersvergoeding De heer VAN VLIET (K.V.P.) vraagt de minister, of het juist is, dat verschillende jongelui voor de mili taire dienst worden aangeworven onder afspraak, dat zij bepaalde ta ken zullen verrichten, terwijl zij la ter te horen krijgen, dat zulks niet mogelijk zal zijn. Zijn ze daarvan tijdig op de hoogte gesteld? Is het juist dat eén betrekkelijk gering aantal in aanmerking komt voor een verbintenis op langere termijn? De voorlichting dient in dit opzicht dui delijk te zijn en spreker bepleit een se autoriteiten hebben we toezeggin gen gekregen, die het verantwoord maken om verder te werken. Onze plannen zijn niet gewijzigd. Het drie-divisieplan was geen afge ronde eenheid, maar slechts een on derdeel van het reeds bestaande vijf- divisiënplan. 1 Een aandeel van drie Nederlandse divisies in NATO-verband zou, in vergelijking tot bijdragen van andere landen, te gering zijn. Het is niet mogelijk, de mobilisabele divisie vrij te maken uit het NATO-verband, omdat deze divisie met hulp uit het buitenland is bewapend. Men moet begrijpen, wat de kos ten zullen zijn, als men de uitrusting van territoriale troepen wil beoor delen. Kosten opbouw leger Zo bedragen de kosten voor een troepen 99J millioen. Onder het programma voor hulpverlening zul len de Amerikanen 810 millioen bijdragen, zodat wij zelf 185 mil lioen hebben te betalen Als in 1957 de opbouw zal zijn voltooid zal in dat jaar een bedrag van in totaal 1305 millioen nodig zijn. Tot en met 1957 zullen voor drie jaar in totaal f 4400 millioen nodig zijn. Het is niet juist, als men zegt, dat de Amerikaanse hulp binnenkort zal ophouden. De desbetreffende wet zal nog wel verlengd kunnen wor den. Het is vanzelfsprekend dat er thans nog materiaal-tekorten zijn. Spreker is ervan overtuigd, dat het benodigde materiaal er zal komen. De mobilisatiebureau's hebben bij de oefening Drietand bevredigend gewerkt. Volgend jaar zullen de her halingsoefeningen met een mobili satie-oefening beginnen. In verband met de eis van paraat heid zijn lessen uit de ramp geleerd. Er zal zo snel mogelijk moeten kun nen worden opgetreden Een eis van paraatheid is ook, dat bewegingsvrijheid zullen moeten handhaven. Ons land had hier vroe ger een uitzonderlijke toestand ge schapen. Ondanks alle waarde, die spreker hecht aan de band met de huiselijke haard, acht hij het nodig de huidige regeling te continueren. Spr. acht een goede voorlichting van belang voor het bekendmaken van de mogelijkheden, die beroeps militairen, die hun eerste verbinte nis niet verlengd zien of niet wil len verlengen, hebben bij het betre den van de burgermaatschappij in bijvoorbeeld herscholing. financiële regeling voor de overgang divisie met ^bijbehorende naar de burgermaatschappij. Ook vraagt spreker naar de her ziening van de regeling voor kost winnersvergoeding. De heer WELTER (K.N.P.) meent, dat de critiek die reeds in de Kamer is geuit ten aanzien van het leger- opbouwplan, wel juist is. Maar er moet rekening worden gehouden, met de moeilijke positie van deze minister, die tegenover zijn collega's in het buitenland niet vrij staat. De heer VAN SLEEN (P.v.dA.) bepleit de belangen van de mobili satieslachtoffers 19141918. De heer FOKKEMA (A.R.) vraagt, of in het leger kan worden voorko men, dat de militairen op Zondag naar hun garnizoenen moeten terug keren? Pater STOKMAN (K.V.P.) had er groot bezwaar tegen, dat de term „geestelijke verzorging" op de be groting van de DUW-kampen ge bruikt werd als gemeenschappelijke noemer voor de godsdienstige ver zorging der kerken en de op zijn minst genomen niet-godsdienstige verzorging van het Humanistisch Verbond. Men moet niet conclude ren, dat katholieken géén bezwaar hebben tegen de geestelijke verzor ging van het Humanistisch Verbond of dat zij geen essentieel verschil zouden maken tussen die verzorging en de godsdienstige verzorging van de kerken. Spr. kan instemmen met het ant woord van de minister op de vragen over de ruime faciliteiten voor het Humanistisch Verzorgingscentrum. Spr. legt zich dan ook neer bij de maatregelen, genomen inzake het Humanistisch Vermingscentrum voor militairen, „De Ark", mits aan de toelating enkele voorwaarden wor den verbonden. Die voorwaarden zijn nodig om stimulering van het centrum door de overheid te vermij den en een miskenning van de rech ten der kerken te voorkomen. De overheid verleent bouw- en ex ploitatiesubsidies voor militaire te- huizen Hierbij speelt de behoefte een rol. Dat er drie humanistische tehuizen gebouwd zullen worden of I opgericht geheel op kosten van de overheid tegen zeven protestantse en zeven katholieke tehuizen, geeft spr. opnieuw aanleiding te zeggen: dat is onevenredig hoog. Wordt nu zelfs gedacht aan vijf humanistische tehuizen? De heer ZANDT (S.G.) geeft uit drukking aan zijn onrust ten aan zien van het defensie-beleid. In het bijzonder bestaat onrust over het vijf-divisiën-plan in verband met mogelijke materiaaltekorten. De heer KIKKERT (C.H.) acht het noodzakelijk, dat de oefenprogram ma's geen ledige uren bevatten Ook de vrije uren kunnen nuttig besteed worden, bijvoorbeeld door cursus sen. De officiersrangen dienen ge makkelijker bereikbaar te worden igesteld en dit dient niet alleen af hankelijk te zijn van bijvoorbeeld een schoolopleiding. Over de lectuur voor de militairen vraagt spr., hoe het eigenlijk zit met deze lectuur voorziening. Kan de minister zeggen of inderdaad een afspraak! bestaat tussen protestants-christelijke en ka tholieke vormingscentra, om protes tantse militairen niet naar katholie ke centra te zenden en omgekeerd. Dat zou spr. onjuist achten. De minister van Oorlog en Marine, de heer STAF, zegt, het begrijpelijk te achten, dat zoveel vragen in het voorbije verslag zijn gesteld. In de bondgenootschappelijke sa menwerking worden de strategische richtlijnen door de NATO-raad goed gekeurd Het grote strategische be lang van Nederland wordt steeds naar voren gebracht. Het grote belang van de territo riale verdediging wordt niet ontkend in het buitenland. Er is echter een verdeling gemaakt waarbij de terri toriale verdediging voor rekening van het eigen land komt. Spr. zegt, dat de Belgische minister in het parlement heeft gezegd, dat over de integratie nog niets is be slist. Er zal echter met een samen werking van Duitse troepen en Bel gische troepen moeten worden reke ning gehouden. Wat betreft de atoomwapens zegt hij, dat men hier niet zonder meer voorbij gaat aan wat in dit opzicht in het buitenland gebeurt. We wor den ingelicht over de mogelijkheid tot inschakeling van tactische atoom wapens. In de eerste jaren kunnen echter geen revolutionnaire wijzigingen in onze legerorganisatie worden ver wacht. De mogelijkheden worden bestudeerd Wij hebben aan de NATO meege deeld wat wij in 1954 hebben be groot en wat wij in de komende ja ren denken te doen. Wat 1953 en 1954 betreft hebben we afspraken gemaakt. In besprekingen met Amerikaan - Spr. zegt, dat het bevriezen van het systeem hetwelk thans geldt ten aanzien van de geestelijke verzor ging van de humanisten nauw ver band houdt met de bepaling van de behoefte. De militaire tehuizen van het Hu manistisch Thuisfront worden ook uit eigen middelen gesticht De bouwsubsidie, die voor dergelijke te huizen wordt gegeven, is éénmalig. Spr. zal nagaan, in hoeverre de voor schriften over het bezoeken van de centra Beekbergen en Sonnehaert kunnen worden gewijzigd. De regeling voor de mobilisatie slachtoffers 19141918 zal loyaal en royaal worden uitgevoerd. Een goe de toepassing van de wet zal zoveel mogelijk worden bevorderd maar de moeilijkheden komen juist voort uit de betrokken wet, die niet geheel bevredigend werkt. Ook Nederland is bezig met de ontwi/kkeling van geleideprojectie- len. Het is echter nog niet bekend, welke rol deze projectielen in vol gende jaren zullen spelen. Ook spreker zou gaarne zien, dat moderne nacht jagers op onze vlieg velden worden gestationneerd. De zer dagen zal een commissie met een niet-ambtelijke voorzitter worden ingesteld, die de problemen der vliegtuigongevallen zal onderzoeken. De staatssecretaris van Oorlog, de heer KRANENBURG, zegt ten aan zien van de militaire woningbouw dat het tempo van de huisvesting zich zou kunnen voortzetten De levertijd van sommige indus trieën is wat overdadig lang gewor den. De leveringstijd van de radar- apparatuur door onze industrie is ook de oorzaak geworden, dat ons radarnet gapingen vertoont. Van on ze bondgenoten zal daarom volgend jaar radarapparatuur worden ge leend. Ook zullen vliegtuigen wor den geleend tijdens de overgang van Meteor-jagers op Hunter-jachtvlieg tuigen en om de gapingen in de in terceptor-vloot en bij de all-wea- ther-fighters te overbruggen. Dit zijn inderdaad zwakke punten, waar we we het huidige stelsel van verlof en graag zo sterk mogelijk willen zijn. De staatssecretaris van Marine, de heer MOORMAN, zegt, dat het nieu we marineplan dateert van 1949. Het wijkt geheel af van het oorspronke lijke driesmaldelenplan. Thans krij gen we een kleine, doch meer effi ciënte vloot, die onze verplichtingen jegens de bondgenoten zal kunnen nakomen en voor onze eigen verde diging zal kunnen zorgen. Na de hervatting zegt de heer VERMEER (P.v.d.A.) over de gees telijke verzorging, dat hij waarde ring heeft voor het standpunt van de heer Bruins Slot. De zaak is door de discussie op het financiële vlak gekomen. Voor de humanisten speelt de financiële zijde ook de belang rijkste rol, omdat de geestelijke vrij heid niet is bestreden. De heer FENS (K.V.P.) consta teert, dat de NAVO niet om' verder gaande plannen heeft gevraagd. Spr. is erkentelijk voor de toezegging ener nota, omdat hij nog niet over tuigd is van de deugdelijkheid van 's ministers argumenten In die nota moeten deze punten worden terug gevonden: zijn de 4 1 divisies no dig; de wijze van financiering komt er een nieuw belastingplan; de wijze waarop de minister op mate rieel gebied zijn plan denkt uit te voeren en de wijze waarop dit op personeelgebied zal geschieden. Spr. wenst daarna vrij te blijven het plan af te wijzen. De heer ROOSJEN (A.R.) ver klaart niet geheel bevredigd te zijn door 's ministers antwoord met be trekking tot het benodigde bedrag voor de uitvoering van het plan. Daar men niet zeker is of het ma teriaal beschikbaar zal komen, is spr. er niet gerust op, dat het plan zal slagen, al is het personeel er. Spr. meent, dat de minister te hoog heeft gemikt, ook financieel. De heer KORTHALS (V.V.D.) zegt, dat het antwoord van de mi nister zijn ongerustheid niet heeft weggenomen. O.m. geeft hij te ken nen, dat hem niet duidelijk is ge worden of men het vijf-divisiesplan wat het personeel betreft aan kan. De minister moet z.i. naar het kabi net teruggaan, meedelen wat er in de Kamer is gezegd en de hele zaak in de nota opnieuw aan de orde stel len De heer WELTER (K.N.P.) con stateert dat de territoriale verdedi ging lacuneus is. De minister kin z.i. bij zijn collega's er op aandrin gen er iets aan te doen in NAVO- verband. Spr. meent voorts, dat het vijf-divisieplan boven Nederlands krachten gaat. De minister van Oorlog, de heer STAF, meent, dat men ook wil den ken aan de territoriale verdediging, maar niet aan de bondgenootschap pelijke samenwerking Van die sa menwerking moet men uitgaan. Er is steeds een tekort aan divisies ge weest in West-Europa. Er is op aan gedrongen dat gat op te vullen en nu denken wij tot vijf divisies te kunnen komen. Wij moeten zover mogelijk gaan met het leveren van een bijdrage aan de gemeenschappe lijke verdediging. De NAVO heeft om vjjf divisies ge vraagd. Dit was de gelegenheid om de Kamer er mededeling van te doen. Er is met de Amerikanen gesproken, er zijn verklaringen gekregen, die er op wijzen, dat we het nodige mate riaal krijgen. Men kan niet verder afwachten; als we onze verdediging zo sterk mogelijk willen maken dan moeten we doorgaan. De begroting van oorlog wordt z. h s. aangenomen. Te ruim twee uur wordt de verga dering gesloten. Ross Allen kwam tijdens een duik in een rivier een gevaarlijke en ge vreesde krokodil tegen, die hem wilde aanvallen. Ross, die bekend is door de gevaren, die hij onder water al heeft doorstaan, tijdens zijn speurtoch ten over rivierbeddingen, greep de krokodil aan een poot, en drukte met een hand zijn zo gevaarlijke muil dicht. Hij slaagde erin het ondier on- schadelijk te maken. Zij kosten 35.000.000 per jaar en veroorzaken gevaarlijke ziekten In afwachting van kijkgeld Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI (On erwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1953. De wijzi ging houdt verband met de uitgaven betreffende de voortzetting der tele- viaie-uitzendingen. Aan de Memo rie van Toelichting op het wetsont werp is het volgende ontleend. Nadat de regering zich in beginsel had uitgesproken voor de voortzet ting van de televisie-uitzendingen na afloop van de experimentele pe riode, is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Zolang echter niet of in niet vol doende mate over gelden uit deze bron kan worden beschikt, acht de regering het gewenst uit de algeme ne rijksmiddelen de nodige fondsen ter beschikking te stellen, met dien verstande, dat te zijner tijd even tuele overschotten, uit de opbrengst van het kijkgeld, zo mogelijk tot een gelijk bedrag, in 's rijks kas zullen terugvloeien. In verband met een en ander wordt thans voor de uitgaven in het lopende jaar een bedrag van 900.340 aangevraagd. De exploitatie-uitgaven zijn be groot op 362.490; voorts is opgeno men een bedrag van 535.00,dat nodig is voor de voorzieningen, die vereist, zijn voor een geleidelijke op- 7- ov^- voering van de zendtijd tot ten hoog- leg getreden met de instanties, die „te 12 uren ner week bij de experimentele televisie-uit zendingen waren betrokken, teneinde tot een meer definitieve regeling van het televisiebestel te geraken. Toen het niet mogelijk bleek deze rege ling tijdig vóór het einde der expe rimentele periode 1 October 1953 vast te stellen, heeft de regering moeten besluiten de televisie-uitzen dingen tot het einde van dit jaar voor rijksrekening te doen voort zetten. Het ligt in de bedoeling de kosten, verbonden aan de uitzendingen te zij-1 ste 12 uren per week. I In deze voorzieningen is begrepen I de aankoop van een nieuwe repor- tage-wagen ten einde meer „buiten- uitzendingen" mogelijk te maken, alsmede dt inrichting van een, stu dio in het Vitus-gebouw te Bussum, dat zich, mede door zijn ligging in de onmiddellijke nabijheid van de Irene-studio, zeer goed leent tot de dringen nodige uitbreiding van de studioruimte. Ook dit jaar zal van overheidswege de rattenbestrijding in ons land, met name de bestrijding van de bruine rat, worden -gestimuleerd met een zgn. rattencampagne. Deze wordt ge houden in de week van 12 tot en met 19 December. De bestrijdingsactie zal ook thans weer betrekking hebben op het gehele land, maar de uitvoering van de bestrijding verloopt plaatse lijk. Het is thans de derde maal dat de rattenbestrijding in gesloten verband geschiedt, omdat de bestrijding van de rat het meest effectief is, wanneer zij zich over het gehele land, of al thans over het grootste deel daar van, uitstrekt. Op elke inwoner één rat. Ons land telt naar schatting 10 mil lioen ratten, die ons reeds een slor dige 35 millioen gulden kosten, in dien elke rat slechts een cent schade per dag aanricht. De strijd tegen dit gedierte is noodzakelijk, omdat een rattenpaar gemakkelijk 30 tot 50 jongen per jaar kan voortbrengen, die op hun beurt na drie maanden al weer rattenvader en -moeder kun nen worden. Werd de rat niet bestre den, dan zou op een gegeven ogen blik Nederland niet meer van de Nederlanders, maar van ratten zijn; niet alleen, dat de ratten heel wat verorberen, zij vernielen voor kapi talen, alleen door hun knagen. En daartoe zijn zij verplicht, omdat zon der knagen hun tanden steeds door groeien, waardoor zij tenslotte niet meer zouden kunnen eten. Bovendien zijn zij gastheer van allerlei para sieten. Hoewel dat gevaar voor ons land niet heel groot is, kunnen zij bijv. builenpest overbrengen, ook via hun vlooien. En voorts kunnen zij mens en varken besmetten met trichninose. Vang er allemaal eentje! De zwarte rat, de huisrat, stamt uit Azië. Hij is door de kruistochten in ons land gekomen. In de 18e eeuw kregen wij hier de bruine rat, die het grootst en het talrijkst is. Voorts hebben wij hier nog de woelrat. Als iedere Nederlander nu maar eens 'n rat voor zjjn rekening nam, waren wij ze in een slag zowat allemaal kwijt Maar wij zouden dan toch moe ten oppassen voor immigranten van over de grens. Bij de bestrijding is het zaak, te zorgen dat er nooit rommel is, waar in en waaronder de ratten kunnen nestelen. Ook moet men vermijden, dat zij gemakkelijk aan voer kunnen komen door het open en bloot laten liggen van voedingsmiddelen of voedselrestanten. Men kan ze vrij gemakkelijk vangen met vallen, daar de ratten gewoon zijn eenzelfde weg te volgen. Roofvogels en kleine roof dieren zorgen voor een kleine oprui ming, terwijl foxterriers en boeren katten ook wel raad weten met deze onplezierige knaagdieren. Als wij aan ratten denken, moeten wij evenzeer aan muizen denken, want die zijn bijna even lastig, scha delijk en gevaarlijk. Bij het bestrij den van al deze menselijke vijanden kan de overheid voorgaan, maar de particulier dient te helpen. De bestrijding kan alleen doeltref fend geschieden, waarneer zij lande-1 lijk, of minstens streeksgewijs wordt opgezet. Een rattenpaar vestigt zich n.l. op een eigen „territoir". Bij een grote nakomelingschap (een ratten paar kan theoretisch elke maand 'n nest van bijv. 7 jongen hébben) zul len de kindertjes en kleinkindertjes spoedig een ander territoir moeten opzoeken. Wordt er nu plaatselijk 'n actie gevoerd, dan worden wel enke le rattenterritoria uitgemoord, maar al heel gauw immigreren dan ratten uit een nabijgelegen overbevolkt ge bied. Daarom is het dus gewenst de actie over een zo groot mogelijk ge bied uit te strekken. Het best is na tuurlijk een landelijke actie. Locaal kan de actie het best gevoerd wor den door een gemeentebestuur. Deze kan de lokaasporties verstrekken. Deze worden bijv. gemaakt van ex tract van zeeajuin. Hiervan heeft n.l. alleen de bruine rat last. Wanneer men niet teveel van het goedje naar binnenkrijgt, is dit lokaas practisch ongevaarlijk voor volwassenen en grotere dieren. Mocht een kind het binnenkrijgen dan kan een arts on middellijk een mogelijk gevaar ke ren. Andere rattengiffen zijn eohter voor mens en dier evenzeer dodelijk. Ramp voor de boerderij. Elke rat eist ongeveer 25 gram graan of iets dergelijks per dag op. Als er 190 ratten op een boerderij zijn en dat is niet een zo heel groot getal, dan betekent dat, dat zij on geveer een ton graan oppeuzelen, dat is ongeveer de opbrengst van een halve ha.. Maar verder lusten de vraatzuchtige ratten ook een kippe tje, een kuiken, eieren en ook wel een jonge big. Daarnaast zijn zij overbrengers van besmettelijke vee ziekten, bijv. van mond- en klauw zeer. Voor de mens is de rat in het bijzonder gevaarlijk als overbrenger van de ziekte van Weil. Die krijgt men echter heus niet door zwemmen in besmet water alleen. Er zijn ge vallen bekend van vissers, die al vissend besmet werden, gasfitters, die besmet werden in een vochtige kelder, waarin klaarblijkelijk de rat ten hadden geurineerd en kinderen,, die behagen schiepen in het knoeien in straatplassen, die blykbaar ook door de dieren geïnfecteerd waren. Met het oog op dit alles is het dus zeer gewenst, dat de particulier de Televisie-nota uitgesteld. De Tweede Kamer heeft nader be- ner tijd te bestrijden uit de opbrengst sloten de televisie niet vóór het van een kijkseld dat de regering Kerstreces te behandelen, voorgespeld heeft te heffen van de houders van een televisie-ontvangin- j richting. i KWESTIE NATIONALE FEESTDAG KOMT IN DE KAMER. In de Tweede Kamer zijn de vol gende hoofdstukken der rijksbegro-1 ting voor 1954: Huis der Koningin, Hiervoor Hoge colleges van staat en kabinet 636.000 aangevraagd, der Koningin, Algemene Zaken, Na- ----- - DUUR GEZANTSCHAP TE ROME De Tweede Kamer toont zich blij kens haar verslag over de wijziging van een vroegere begroting van Bui tenlandse Zaken nogal onthutst over de kosten voor de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur in Rome wordt niét minder dan ""SU.eii TICl UC iVUUUC- len, zonder bespreking of hoofdelijke I stemming goedgekeurd. ~"j r"V~.Tv"r *"*i de begroting van Algemene Za- lgsJaat in de stnJd tegen ken werd meegedeeld, dat de kwes- de ratten. Het saat. hier nm hp+ 1x. „.I i wtiu iiictgcucciu, uai ue uwes- de ratten. Het gaat hier om het alge-tie van de nationale feestdag buiten meen helane. Hat. natimriiit j.-6 meen belang, dat natuurlijk voor ie der tevens een eigen belang verte genwoordigt. - Het betreft uitsluitend een amibts- tionale Schuld, Buitengewone aflos-1 woning, want de kanselarij is elders sing van nationale schuld, Onvoor- gevestigd. Naar Nederlandse maat- ziene uitgaven en Wet op de Midde-, staven zou een dergelijke woning nog niet een derde of een vierde van de genoemde prijs behoeven te kosten. Het voorstel om nog eens 76.000 voor dit doel uit te trekken, is voor de Kamer aanleiding tot het vragen van nadere inlichtingen. de discussie wordt gehouden, er zal later een afzonderlijke bespreking aan worden gewijd. Hij overtrof de Deken l^fv^lelSL bereikten de plus beide kapelaansteer toon "«n™. a van h. m. de Koningin, van de Bisschon van De heer Toon Wijnen uit Heeze heeft gisteren zijn honderdste ver jaardag gevierd en met hem heeft het hele dorp gefeest. Om half tien werd de honderjarige afgehaald aan zijn woonhuis door de motor- en automobielclub Heeze. De jarige en zijn familieleden reden, begeleid door motorrijders naar de kerk. Daar stond een dubbele rij bruidjes de heer Wijnen op te wachten. In de kerk is een H. Mis gecelebreerd door deken C. Berkelmans met as sistentie van de beide kapelaans. De ken Berkelmans feliciteerde de hon derdjarige en zei te hebben uitgere kend, dat hij en zijn beide kapelaans samen precies 99 jaar oud zijn. Na de kerkdienst ging de jarige met zijn gevolg in optocht door het vlaggende Heeze naar het gemeente huis, waar een receptie werd gehou den, aangeboden door het gemeente bestuur. Burgemeester M. H. Kox wenste de honderjarige geluk en zei- de er een eer in te stellen iemand te mogen feliciteren, die in Heeze zowel de eerste bestrating als de eerste fiet sen had zien komen. Des middags is een rondrit door het dorp gemaakt. Om half zeven hebben de gilden St. Agatha en Sint Joris, waarvan de heer Wijnen het oudste lid ia, een^ togenbosch, mgr. Mutsaerts, van de commissaris der koningin in Noord- Brabant, prof. dr J. de Quay, als mede van het lid van de Raad van State en oud-minister, mr. dr. L. N. Deckers, die zelf in Heeze is gebo ren. - ERNSTIGE BALDADIGHEID Op Texel is een motorrijder des avonds bijna het slachtoffer gewor den van een ernstige baldadigheid. Onverlaten hebben n.l. omstreeks ne gen uur een in het gras liggende te lefoonpaal dwars over de weg gelegd, waardoor de heer C. Koning met zijn motorrijwiel kwam te vallen. Won der boven wonder werd hij slechts licht gewond. De politie zoekt de da ders. Minister Staf heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat met het oog op de gewenste paraatheid der Nederlandse militaire troepen i schade aangericht. Zeer vele leden van de Tweede Kamer dringen bij minister Algera aan op openbaarmaking van het plan voor in de eerstvolgende vijf jaar uit te voeren waterstaatswerken. Dit plan is ter vertrouwelijke kennisne ming aan de Kamer overgelegd, doch het is ook voor alle belanghebbenden van het grootste belang om te we ten in welk tempo en in welke volg orde de werken zullen worden uit gevoerd. Weliswaar bestaat er een Rijkswegenplan, doch dit geeft al leen de eindtoestand weer. Het gevolg hiervan is, dat de pro vincies en de gemeenten ernstige moeilijkheden ondervinden bij de uit voering van de secundaire en tertiai re wegenplannen. Door een vergissing bij een radio- telefonisch doorgegeven vuurbevel zijn gisteren bij een oefening met mortieren in het artillerie-schiet kamp Oldebroek dertien granaten buiten de zogenaamde veiligheids zone terecht gekomen. Een aantal daarvan viel in de na bijheid van een boerderij in de buurt schap de Dellen. De bewoonster, me vrouw LangenbergRoke, die buiten haar huis bezig was, moest zich kruipende in veiligheid stellen. Ook enige arbeiders in de buurt moesten dekking zoeken. Er zijn geen slacht offers gevallen en er werd geen vijftig procent der militairen op 24 December verlof krijgt. Op 28 De cember moeten zij in hun garnizoen terug zijn. De overige vijftig procent gaat 31 December met verlof en moet 4 Januari terug zyn. Men kan zich niet herinneren, dat iets dergelijks ooit eerder is ge beurd. Het huis en de weg, waaraan de arbeiders werkten, liggen juist aan de grens van de gevaarlijke zóne.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6