4 Aan negentien aannemers werd diploma uitgereikt Sint Nicolaas bij de militairen De moord op Woerdense politieagent Het Vrije Volk" schijnt nog steeds niet te weten wat een begroting is Leidse studenten exposeren hun kunstwerk in Pry taneum Schilderijen in de T ouwfabrieken VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Kroon op ingespannen studie Woensdagavond vond de uitreiking plaats van de vakdiploma's voor aannemers. De geslaagden waren met hun vrouwen, verloofden of ouders bijeengekomen in Het Gulden Vlies. Voorts waren aanwezig de Commissie van Toezicht, voorzitter A. F. de Rooy, de heer D van Eg- mond, secretaris van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer E. P. Bakels, inspecteur der Aannemers cursussen en directeur en leraren van de Leidse Aannemerscursus. De heer A. F. de Rooy feliciteerde de geslaagden met het behalen van het vakdiploma. Hij wees er op. dat vrouwen en verloofden ook geduren de 3 jaren veel gezelligheid hadden moeten ontberen en dat de vrouwen dikwijls een goede stimulans aan de cursisten geven. Hierna reikte hij de diploma's uit aan de volgende he ren: B en U. C. J. van Berkel, Lei- muiden, C. L. de Boer, Leimuiden, H. G. Bosman, Boskoop, C. A. J. Cromvoirt, Zoeterwoude, C. M. J. Dol, Lisse, P. J. van Kints, Langer- aar. M. G. Ouwehand, Katwijk, J. J. Overdevest, Rijnsaterwoude, G. Valk, Haarlemmermeer, A van Vliet, Bo degraven, D. A. van Vliet, Aarlan- derveen en B. M. de Wit, Wasse naar, G. W. W. G. Haasnoot, Oegst- geest, C. P J. Kiebert, Sassenheim, A. Munneke, Warmond, N. Th. Over devest, Zoeterwoude, J. van der Plas, Katwijk en J. Slootweg, Rijnsburg. Na afloop hiervan wees de direc teur er op. dat nu de kroon was ge zet op een lange, ingespannen stu die. Het diploma zal in de toekomst zeker zijn vruchten afwerpen. Hij drong er op aan, dat men verder moet studeren vooral bedrijfsorgani satie en rationele bedrijfsvoering. De heer D. van Egmond verklaar de de noodzakelijkheid van de in voering van het vakdiploma. Beun hazerij was er genoeg. Het gaat niet om de quantiteit, maar om de quali- teit. Daarom is met medewerking van Waterstaat. Wederopbouw en Ge nie een leerplan samengesteld. Mo menteel zijn er in den lande 33 aan nemerscursussen met 200 leraren 'en 1600 leerlingen. Door de woning bouw der Batavieren te vergelijken met de tegenwoordige, toonde hy aan, dat men door het bestuderen der vakbladen bij moet blijven. De heer E. P. Bakels wees er op, dat de geslaagden bij hun overgang van de ^chool naar de praktijk nog veel moeilijkheden zullen moeten overwinnen Hij wees ook op de ar beidsvreugde voor de ondernemer zowel als voor de werknemer. Dan pas is succes te verwachten. Tevens maakte hij van de gelegenheid ge bruik om de toekomstige onderne mers het leerlingenstelsel aan te be velen. De heer C. Ponsen wees op de fa- Tijdens zijn verblijf in Leiden heeft de Sint ook nog tijd weten te vin den een kort bezoek te brengen aan de officieren en manschappen van de Kokschool en de Cadi, die gister avond in het St. Antoniusclubhuis bijeen waren ter viering van het 125- jarig bestaan van het dienstvak det Intendance. Hoewel de aanwezigen reeds lang de kinderschoenen waren ontwassen, was de ontvangst harte lijk en enthousiast. Sinterklaaslied jes schalden door de zaal. De Sint, die goed bleek geïnformeerd te zijn, diste enkele frappante" bijzonderhe den op uit de geschiedenis van Cadi en Kokschool en uit het huiselijk le ven van enige der aanwezigen, waar aan dan meestal een vermaning was verbonden. Gelukkig waren er ook veel „zoete kindertjes", die tot voor beeld van het garnizoen werden ge steld. Na het vertrek van St. Nicolaas kwamen de „Schouwspelers" met het blijspel ,,'n Kerel van een vrouw" voor het voetlicht.. De „Schouwspe lers hebben dit stuk met vaart ge bracht. Dank zij vooral het vlotte en goed doorleefde spel van de hoofd rolvertolkster, Rosa Swart, voor wie het als jonge vrouw een grote opgave was een landgoed te besturen. Zij toonde zich echter een kerel van een vrouw en ze deed dit met ijzeren hand. Zeker, haar oom, de gepensio neerde overste (Bram Boulé), stond haar hierbij terzijde, doch, de oude man had zorgen genoeg over zijn zoon Peter, die door hem was ver stoten. Wanneer dan ook het gerucht gaat, dat zijn zoon zal terugkeren, durft niemand het tegen de oude te zeggen. Toch verkeert deze terug keer nog in een grote verrassing, ook al heeft de jonge vrouw aanvanke lijk enkele bedenkingen te overwin nen. Dat er aan dit spel een goed einde komt, is te danken aan 'n oude huisvriend, dokter Bartels, die heel goed jonge mensen begrijpt. De aanwezigen, w.o. de comman dant van de Kokschool, de garni zoenscommandant, luit. kol. H. W Gerth van Wijk, hebben zich dan ook met dit vlotte spel in hoge mate ge amuseerd. De gistermiddag in het kader van deze feestviering in de Leidse Hout gespeelde voetbalwedstrijd tussen een elftal van de Kokschool en de Leidse Politie Sportvereniging, werd door de koks met 60 gewonnen. Hieibij I zij opgemerkt, dat door de politie met gemeten. '4 invallers werd gespeeld. bel van de kikvors en de koe. Oude ren in het vak hebben geen diploma en worden toch geacht en geëerd. Daarom moeten de jonge onderne mers toch zorgen door gepast ver antwoordelijkheidsbesef het vertrou wen der cliënten waardig te worden. Een van de leerlingen bood aan de leraren met een toepasselijk woord boekenbonnen aan. Hierna bleef het gezelschap nog geruime tijd gezellig bijeen. ^Dr D. WIERSMA BENOEMD "AAN LEIDSE UNIVERSITEIT. By K.B. is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de forensische psychiatrie, dr D. Wiersma, gemeente-psychiater, te 's Gravenhage. Prof. dr. P. Minderaa werd 60 jaar Gister vierde prof. dr. P. Minde raa zijn zestigste verjaardag. In de korte tijd van zijn hoogleraax-schap heeft prof. Minderaa zich een be langrijke plaats in de Leidse univer sitaire gemeenschap verworven en zijn colleges in de Nederlandse let terkunde genieten grote belangstel ling. Hij werd in 1948 benoemd tot buitengewoon hoogleraar, waarna enige maanden geleden zijn benoe ming tot gewoon hoogleraar volgde. Bovendien doceert hij, samen met prof. dr S. Dresden, ook algemene literatuurwetenschap. Prof Minde raa is voorzitter van de Ned. Mij. van Letterkunde en redactielid van het maandblad „Wending". Tot 1942, toen de heer Minderaa promoveerde op een omvangrijke dissertatie „Karei van de Woestijne, zijn leven en werken I",was hij si echts in kleine kring bekend als dichter, die onder het pseudoniem Peter van Maarn een jeugdbundel „Klarende Luchten" liet verschijnen (1919) en een bloemlezing uit de oorlogsliteratuur „Het Koor der Verschrikking" (1932). Binnenkort verachijnt het tweede deel over Ka- rel van de Woestijne. Een bloemle zing uit het werk van deze dichter liet prof. Minderaa onlangs het licht zien. Leidse Universiteit Geslaagd: voor het candidaats-exa- men Nederlands recht de dames E. M. A. van Doorne, Den Haag; E. A. Kuipers, Den Haag; A. Vogel, Nij megen, M. C. Spoor, Amsterdam; A. M. T. van Kempen, Rotterdam; H. C. L Breve, Schiedam; E. Thomp son, Rotterdam en A. Thompson, Rot ter-ism, idem de heren C. R. v. d. Kooi, Breda; H. A. Bouman, Zwolle; H. G. Ruijs, Den Haag. Th. C. van Boven, Voorburg; D. Veegens, Den Haag; F. M. L. van Geen, Heemste de; J. D. Nijzink, Voorburg; en F. Korthals Altes, Amsterdam; voor hes prop. ex. Godgeleerdheid de heer J. W. Schneider, Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Politieke betrekkingen tussen Nederland en België 1919 1939" de heer C. A. v. d. Klaauw, ge boren en wonend te Leiden. Rijdt niet „met de drank in". De Arrondissements rechtbank te Utrecht behandelt vandaag de moord op de Woerdense politieagent Adria- nus van Eek, die in de nacht van 13 op 14 November 1953 te Woerden tijdens de uitoefening van zijn func tie werd neergeschoten. Annex aan dit feit werd tevens een groot aantal diefstallen behandeld, die volgens de dagvaarding door de verdachte in deze zaak tezamen met enige anderen in de maanden, voorafgaande aan dit misdrijf tegen het leven zouden zijn gepleegd. De hoofdverdachte, die het dode lijk schot zou hebben gelost, is Chris- tiaan Jan B., oud 27 jaar, metselaar te Bodegraven, terwijl voorts terecht stonden Jan Gijsbertus B., ,25 jaar, schilder te Bodegraven en Johannes Mattheus B., oud 21 jaar, monteur te Rietveld. Aan de oudste der broeders wordt in de eerste plaats ten laste gelegd in de tijdruimte van 1 Augustus tot en met 14 November te hebben ge-' pleegd: diefstal met braak te Riet veld; diefstal met inklimming te Vleuten; diefstal met braak te Lin- schoten; diefstal met inklimming te Waarder; diefstal met braak te Lin- schoten; diefstal met inklimming te IJsselstein; diefstal te Ede; diefstal met inklimming te Breukelen; drie diefstallen (resp. poging daartoe) te Harmeien. Bij het plegen van de laatste dezer drie m est verd. echter de vlucht nemen, omdat hij gestoord werd. Op deze vlucht werd htj te Woerden aangeroepen door de agent van ge meentepolitie te Woerden Adrianus van Eek en gesommeerd af te stap pen. Verdachte heeft daarop de agent van het leven beroofd aldus legt de dagvaarding ten laste door vijf revolverschoten op hem te lossen. Door een dezer schoten werd Van Eek zodanig in het onderlichaam ver wond, dat hij kort daarop is over- tt NOGMAALS DE LEIDSE GEMEENTERAAD Ook andere partijen hebben wensen maar houden rekening met toestand Det Leids Jeugdparlement bestaat thans vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wordt Maandag 14 December a.s. een buitengewone zitting gehouden, tijdens welke dr. G, J. M. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, specif belast met de middenstandsaangelt genheden, de lustrumrede zal uitspre-1 voor de andere partijen geen aan- ken. j leiding te zijn nu eens over „Vormen I_IET VRIJE VOLK (P. v. d. A.) **van gisteravond heeft gereageerd op de commentaren, die in de Leid se bladen zijn versdienen naar aan leiding van de behandeling der Leidse gemeente-begroting 1954 (zie ons blad van Zaterdag 1.1.). Het socialis tisch blad stelt in zijn reactie, dat de „rechtse fracties", waaronder het de WD, Prot. Chr. groep en de KVP rekent, hun verkiezingsleuzen ver geten blijken te hebben, terwijl de P.v.d.A. aan de hand van haar boek je „Vormende Kracht" nog eens dui delijk gezegd heeft waar men staat en wat men wil. „Gefundeerde cri- tiek (op „Vormende Kracht") is er van de andere fracties niet gekomen. Zij slopen als katten om de hete pap, die hun werd voorgeschoteld", aldus het Vrije Volk. Het schijnt dus de P.v.d.A., waar van het Vrije Volk de spreekbuis is, nog steeds niet geheel duidelijk te zijn, wat een gemeenteraad en een gemeente-begroting zijn. Niet „Vor mende Kracht", maar de gemeente begroting 1954 was aan de orde ge steld; daarover moest gesproken wor den. Het feit, dat de heer Meester zijn partij-programma op de voor rond stelde, behoefde toch waarlijk \7LAK NA DE TENTOONSTEL- LING van de „Realisten" is in het Prytaneum een tentoonstelling geopend van werk van Leidse stu denten. Men is blijkbaar bij de sa menstelling niet van de gedachte uit gegaan op de eerste plaats kunst met een grote K te brengen, maar wel om iets te laten zien, van wat er op dit gebied aan activiteit leeft onder de studenten. De musicerende stu dent is een al lang geaccepteerde figuur; aan de schilderende en teke nende student is tot nog toe weinig aandacht geschonken. Er hangt dus nogal wat dilettantis tisch werk. Toch niet on-interessant, want achter de -ismen, die er verte genwoordigd zijn, kijken u even zo veel studenten-typen aan. Het blijkt, dat de student van heden óók nog wel romantisch kan zijn, ondanks zijn financiële zorgen. Hij schildert of tekent nog rustig landschapjes met bomen langs een weggetje of oude, afbrokkelende huizen. De Japanse prentkunst beïnvloedde hen, die zich de tropen herinnerden. Er hangen affiches, die direct op de man af iets suggereren, abstracte schilderijen en tekeningen, die surrealistisch zijn tót en mét. De zinnelijkheid en de kwasi-zinnelijkheid, de bitterheid en de kwasi-bitterheid hebben er hun plaats gekregen, want „Die Leiden des jungen Werthers" zijn nog steeds niet uitgegleden, gelukkig, en het existentialisme is voor velen identiek met felheid van leven. En met of zonder existentialisme hebben alle jonge mensen van alle tijden die fel heid begeerd. Gelukkig ontbreekt ook de humor niet, die om zichzelf lachen kan. ^ATUURLIJK blijken b(j al deze min of meer begaafden ook uit gesproken talenten aanwezig. Wij denken hier aan Spitzbergen met zijn uitstekend, gepointilleerd portret, aan zijn naakt in zwart-wit, aan het zeer geslaagde abstracte olieverf je van H. E. Wassing, dat met zijn spin- motief en zijn lichte, tóch wat ge dragen kleur zeer voldoet, aan de ge glazuurde plastiekj es van R. K. J. Koumans, aan de krachtige portret- koppen van Gan Tjiang-tek, beeld houwer bij de gratie van de natuur, en aan de poppen voor een poppen spel van Hans de Jong en J. de Graaf, de eerste neigend naar het tragische, de tweede verfrissend hu moristisch. Alle namen noemen zou te ver voeren. Alleen zij nog vermeld, dat er ook hoogleraren mee-exposeren. Onder hen prof. A. C. Bouman met een aantrekkelijk aquarelletje. De foto's op deze expositie voldoen min der, daarbij heeft men wat al te ruim C. Th. R. IN DE CANTINE van de Touwfa- brieken exposeren op het ogenbilk zes leden van het Leids Kunst Cen trum. Het zijn Jos. Mertens, J. v. d. Post, Lucia Steinbach, H. Bal, Wal ter Bosch en Will Tweehuysen. On getwijfeld namen, die kwaliteit ga randeren. Dat is echter bij deze ten toonstelling niet datgene, waarop wij de nadruk zouden willen leggen. Het opvallende aan deze tentoonstel ling is, dat zij zich richt tot een pu bliek, dat door milieu en opvoeding grotendeels buiten de beleving van de kunst blijft. Gelet op deze factor, die van gro te betekenis is, mag het als bijzonder interessant worden aangemerkt, dat hier werk hangt van Jos Mertens, de abstracte, die zich op een zeer verstandelijke manier uit de fel- kleurige vakken, driehoeken, cirkels en lijnen. Naast hem is dan verder óók Van der Post een „waagstuk". De fors opgezette „Eend", als het ware met één penseelstreek geschapen, zal het hier nog wel „doen", maar zijn „Moe der en kind" /.al weergave van een idee, als het is niet makkelijk begrepen worden. Ook het zeer „moderne" werk van Bal is voor een ongeschoold publiek als het onder havige niet zó toegankelijk. Beter zal het gaan met de drome rige Walter Bosch, met de fris-na tuurlijke Lucia Steinibach en de land schapjes van Will Tweehuysen, gouaches, die de lichte sfeer van het Zuiden ademen. Er wordt, zo vertelde men ons, over deze schilderijen op de fabriek gepraat èn gelachen. Dat is een te ken van belangstelling, dat niet on derschat mag worden. Het lachen komt daaihij voort uit een niet-ge- wend-zijn en een niet-begrijpen; aan dat laatste wordt intussen óók wat gedaan. Op 8 December a.s. zal één van de exposanten, de heer H. Bal, in de cantine over zijn werk en de schilderkunst in het algemeen spreken en de gelegenheid geven om vragen te stellen. Hopelijk wordt er veel gebruik van gemaakt. C. Th. R. U nadert een wegversmalling de Kracht" te gaan praten. Daar wa ren de niet-socialistische raadsleden niet voor gekomen. Het Vrije Volk stelt, dat „de con servatieve fracties, die voor de ver kiezingen ook hun plannen hadden ontvouwd, nu geen enkele behoefte hadden daarop terug te komen". Waar tussen haakjes het Vrije Volk de vrijmoedigheid vandaan haalt om de andere partijen zomaar even „conservatief" te noemen, is ons een raadsel. De socialisten schermen gaarne met hun progressiviteit en noemen iedereen ,die het met hun opvattingen niet eens is, direct niet- progressief en dus conservatief. Doch dit terzijde. Wanneer het Vrije Volk de door hem genoemde KVP-verkiezings- krant gelezen had, had het moeten weten, dat hieruit een grote mate van soberheid sprak. De KVP had geen behoefte aan dikke program maboeken en holle verkiezingsleu zen, beloofde geen koeien met gou den horens, maar hield rekening met de omstandigheden. Omstandigheden, die met zich meebrengen, dat de ge meente uiterst zuinig moet zijn, want tenslotte is er een tekort van ruim een millioen gulden. LIIERMEDE is echter niet gezegd, dat de K.V.P., evenals de andere partijen, die Het Vrije Volk „con servatief" belieft te noemen, geen wensen naar voren gebracht hebben. Dat is wel degelijk geschied, maar telkens met verwijzing naar de financiële toestand. Bovendien heb ben deze fracties unaniem het beleid van B. en W. geprezen, hetgeen zeg gen wil, dat zij er volgens hun eigen programma's in grote lijn mee ac- coord konden gaan. Daarom was het niet nodig telkens op de eigen pro gramma's terug te vallen, hetgeen niet zeggen wil, dat die partijen hun programma's en verkiezingsbeloften vergeten zouden zijn. Dat Het Vrije Volk zoiets rustig kan schrijven, pleit niet voor een eerlijke voorlichting van de lezers, die overigens wel moe moeten worden van de zeer eenzij dige voorlichting, welke Het Vrije Volk pleegt te geven, daarbij slechts het belang van de partij in het oog houdend. Het is duidelijk, dat iedere partij een nieuwe schouwburg verlangt en nieuwe zweminrichting nodig vindt. Dergelijke zaken hebben met partij-politiek overigens weinig te maken, al betrekt de P. v. d. A. ze er gahrne in, omdat het voor de reclame wel aardig staat. Straks hebben we in Leiden niet alleen een P. v. d. A.- station, maar ook een P. v. d. A.- leden. De tenlastelegging voor de levens beroving betreft doodslag met de be doeling zich aan bestraffing te ont trekken, althans doodslag, althans 't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, althans zware mishandeling. Getuigen in deze zaak zijn de wacht meester der rijkspolitie le klasse te Rietveld A. J. Kool, de wachtmees ter der rijkspolitie le klasse G. H. v. Bruchem te Nieuwerbrug. De broer van bovenbedoelde ver dachte, J. G. B., wordt ten laste ge legd vrijwel alle hier genoemde dief stallen en de jongste verdachte al leen een tweetal diefstallen te Ede en Bunnik. De zitting, waarvoor bijzonder grote belangstelling bestond begon met het verhoor van de hoofdver dachte Chr. J. B. Hieruit bleek dat deze oudste van de broeders in 1948 na een inbraak in de omgeving van Den Haag ook al op een politie agent had geschoten. Hij werd toen tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij heeft deze straf niet ge heel uitgezeten, want hij werd in Maart 1952 voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Hij moest een van over heidswege ingestelde herscholings cursus volgen. Hij was naar niet in tern en doordat hij zich dikwijls ziek hield, had hij veel gelegenheid zijn vroegere nachtelijke strooptochten te hervatten. In totaal heeft hij na zijn laat ste arrestatie 32 inbraken bekend. Deze werden docr hem als regel ge pleegd te zamen met zijn jongere broer Jan B., soms drie of vier in een nacht. Uit deze serie was hem in de dagvaarding een aantal dief stallen tijdens acht nachtelijke toch ten in de maanden Augustus, Sep- zwembad en een P. v. d. A.-schouw burg. Zouden we dan in rood water moeten duiken en uitsluitend rode to- neellichten te zien krijgen? Waar de andere partijen overtuigd waren, dat B. en W. aan dergelijke zaken voldoende aandacht besteden, „mauucu /iuSuaiui, ocp- vonden zij het helemaal niet nodig van speciale voorstellen te doen, zoals de v. d. A. gedaan heeft. Waarvan overigens weinig overgebleven is. DE LEIDSE COURANT, aldus Het Vrije Volk, heeft de heer Mees ter een „uit Amsterdam gekomen leider" genoemd, die „de politiek als beroep heeft". Inderdaad. Het Vrije Volk noemt zoiets kleinsteeds en be krompen. „Toevallig komt Eibert Meester helemaal niet uit Amster dam, al heeft hij daar een paar jaar gewoond. Hij is geboren en getogen Zwolle", aldus Het Vrije Volk. Wel in Amsterdam gewoond hebben er niet vandaan komen. Ra-ra, hoe kan dat? We hebben toch niet geschreven, dat hij Amsterdammer van geboorte is? Wel weten we, dat hij lid v. d. Amsterdamse gemeente raad is geweest en toen op verzoek naar Leiden is gekomen. Blijkbaar het in Leiden op z'n Amsterdams te gaan doen, door parlementariër in de gemeenteraad te gaan spelen, het geen door de andere partijen niet ge duld werd, omdat zij gemeenteraad wilden blijven. Misschien wil Het Vrije Volk dit ook wel conservatief noemen Dat Het Vrije Volk tenslotte de ka tholieke wethouder van sociale zaken nog een veeg uit de pan geeft, beves tigt hetgeen wij Zaterdag reeds schreven over de houding, die de P. v. d. A. tegenover hem heeft aange nomen. De heer Menken zou een woord gebruikt hebben, dat met de menselijke waardigheid in strijd was en dit ondanks de opmerking van de heer Piena (P. v. d. A.) niet terug genomen hebben. Afgezien van het feit, dat wij dit niet zo zwaar willen tillen, moet ons toch wel van het hart, dat Het Vrije Volk zonder de kwestie volledig en met naam te noe men, hierover niet behoort te schrij ven, omdat hiermede de indruk ge wekt wordt, dat de wethouder iets vreselijks gezegd zou hebben, het geen bepaald niet het geval was. Het Vrije Volk heeft bovendien niet goed geluisterd, want het ging nu net niet over „ingezetenen, die een jaar of langer werkloos zijn". Het Vrije Volk zal naar aanleiding van het bovenstaande misschien weer aanleiding vinden om op de be groting terug te komen; wij zullen verstandiger zijn! Burgerlijke Stand Gehuwd: C. v. d. Waals en G. Ju; H van Vliet en P. C. A. van Veen; F. v. d. Graaf en J. Habraken; P. Kruijsdijk en A. M. I. Nouwen; A. P Bisschop en M. C. van Schie. Geboren: Hendricus Theodorus zn van H. T. Siraa en J. v. Tuin; Abra ham Johannes zn van L. J. v. d. Steen en C. W de Groot; Hermanus Willem zn van J. Hartevelt en M. van Oosten; Sara dr van A. Plezier en S. Thiel; Peter zn van P. Schalk en W. M. Vos; Dirkje zn van C Ouwehand en P. v. Beelen; Cor nells zn van C. Ros cn M. v. Dui venvoorden; Marijke dr van J. Kok en J. M. C. Leugering. Overleden: P. van Hecke man 63 jaar; J. Lepelaar wednr 68 jaar; G. Vink man 73 jaar; A. J. Hoogeveen man 67 jr; G. J. N. v. d. Kroft 3 dg. het vorig jaar, ten laste gelegd. Doordat de hoofdverdachte, die reeds tijdens het vooronderzoek een volledige bekentenis had afgelegd, ook ter zitting alle ten laste gelegde feiten erkende, had de behandeling van de zaak een zodanig vlot verloop, dat reeds in het middaguur de offi cier van justitie P. J. van Roscam Abbing met 'ijn requisitoir tegen de gebroeders Chr. J. en J. G. B. gereed kwam. Aan het einde hiervan eiste hij tegen de eerste verdachte levens lange gevangenisstraf en tegen zijn broer Jan 6 jaar gevangenisstraf met aftrek. 125-|arig bestaan van Dienstvak Intendance Het feit, dat in het Nederlandse leger het Dienstvak der Intendance zijn 125-jarig bestaan viert, kon na tuurlijk voor Leiden waar het zo belangrijke onderdeel van de Inten dance, de Koksschool, gelegerd is niet ongemerkt voorbijgaan. Nadat hedenmorgen om half negen in de Morspoortkazerne een vlaggen- parade was gehouden, marcheerden de troepen naar hét Schuttersveld, waar een inspectie volgde. Een mars door de stad om 10.15 vond zijn hoogtepunt in het défilé, dat om 11.30 uur voor het stadhuis Voorafgegaan door de drumband) RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN van de Verbindingstroepen, die te genover het stadhuisbordes bleef staan, paradeerden drie compagnieën voor de brigade generaal H. F. Krom hout, luit.-koL H. W. Gerth van Wijk, de garnizoenscommandant, en maj. Noteboom. Vergezeld van de vrolijke tonen van de drumband trokken de troepen vervolgens naar de Doelenkazerne. Vanmiddag zullen de militairen op de terreinen van de Leidse Hout een voetbalwedstrijd spelen tegen het Leidse politie-elftal. Hedenavond verzorgt de Welzijnsverzorgingsdienst een feestavond. Het was prettig bij deze feestelijk heden aalmoezender Gitmans weer te zien, die thans volledig hersteld is van het ongeval, dat hem een klein jaar geleden is overkomen. GEEFT DRIE GIDSEN UIT. Over de Egyptische kunst en Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden heeft een keurig verzorgde en met prachtige foto's verluchtigde gids uitgegeven voor de verzame ling van Egyptische beeldhouwwer ken. De gids bevat slechts de helft van de Egyptische verzameling. De andere helft, handwerk en klein kunst, zal afzonderlijk beschreven worden zodra de hiervoor bestemde nieuwe afdelingen gereed zijn. Daar na zullen de gegevens over de Egyp tische beschaving in het algemeen in een derde deel behandeld worden. Deze publicaties geschieden vanwe ge het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Laatste Berichten Autobussen botsten te Rotterdam Op de kruising Waalhaven Zuid zijde en de Vondelingenweg te Rot terdam zijn gisteravond twee bussen met elkaar in botsing gekomen. De autobus van het reisbureau De Valk uit Oosterhout, die 26 arbeiders van palkhuismeesteren te Rotterdam ver voerde. gleed bij het afremmen door, waarna de bus met een stadsbus van de RET in aanraking kwam. In de laatste bus bevonden zich 45 passa giers, van wie de 46-jarige machi nist R. W. de Jong, uit de Adriaan- straat te Rotterdam, enkele ribben kneusde. Nadat hij in een verband- post was behandeld kon hij naar huis terugkeren. Van de arbeiders uit de andere bus moesten de 34-jarige grondwerker W. A. uit Made en de 27-jarige A. S. uit Oosterhout resp. in het Zuiderziekenhuis en het Ha venziekenhuis te Rotterdam worden opgenomen. Drie andere arbeiders werden ter plaatse 'behandeld. DOOR BRAND 55 ARBEIDERS WERKLOOS GEWORDEN. Een hevige brand heeft in de afge lopen nacht in de metaalwarenfa- briek Bons en Evers te Borne ge woed. Er was een lage brandverzeke ring afgesloten, terwijl er geen bedrijfsschadeverzekering was. On geveer 55 man van het personeel zijn voorlopig zonder werk gekomen. ZIJN EIGEN ZOON. Een vliegtuig stortte brandend omlaag op een Canadese boerderij. De boer schoot toe en wist de vlie ger uit het brandende toestel te be vrijden. De ernstig gewonde jonge man bleek zijn eigen zoon te zijn. Marktberichten LEIDEN, 4 Dc. Vee. Aange voerd: 10 stieren, 50 melkkoeien, 225 vette koeien, 218 vare koeien, 26 graskalveren, 7 vette kalveren, 79 nuchtere kalveren, 800 vette schapen, 1095 vette lammeren, 31 varkens, 306 schrammen, 477 biggen, 1 paard. 13 geiten. Totaal 3338 stuks. Prijzen: Fokstieren 275480;; melkkoeien 7501100; Vette koeien 8001040; schoongew. 2.052.75: vare koeien ƒ500775; vaarzen 600 880; pinken 380580; graskalve ren 220370; vette kalveren 215 250 lev. gew.; nuchtere kalveren 3554; 1.151.35 lev. gew.; vet te schapen 85112; weideschapen 8098; drachtige zeugen 220325 schrammen 55—95; biggen 30 44; geiten 1530. Handel: stieren, melk- en vaarkoeien, vaarzen, willig; vette koeien, vlot; pinken en gras- kalveren, nuchtere kalveren, leven dig; schapen en lammeren, kalm; zeugen, schrammen, biggen en gei ten, matig. TBC-vrije afd., aanvoer vrij goed. Kaas. Aanvoer: Goudse 31 part. Leidse 4 part. Gaudse extra kwal. 220 id. le kwal. 212217; id 2e kwal 206 211; Leidse le kwal. 190. Handel: Goudse: traag; Leidse: traag.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3