S)e &2idóe(3oii/tci/nt Zou de Sint ook op Bermuda zijn? Gedachtenwisseling op Bermuda begonnen De Fransen verschuiven E.D.G.- beslissing Gevangenen al „eeuwen" thuis Die gezellige open haard In een lading hout door het Gordijn Wreedheden in Korea DE SINT PIETER VANUIT DE LUCHT Siamese tweeling geopereerd N.V. v.h. Fa. Bernard Pilootloze bommenwerpers bereiken binnenkort Europa Epidemische huilziekte in Oostenrijk Thee duurder Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13060 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.- p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Van Franse zijde is Donderdagavond te Hamilton, op de Bermuda-eilan den, vernomen, dat de Franse premier Laniel president Eisenhower en de Britse minister-president Churchill in het komende weekeinde zal mede delen, dat het aanvaarden door de Sovjet-Unie van de uitnodiging voor een vier-mogendhedenconferentie over het Duitse vraagstuk alle hoop op een bekrachtiging in begin 1954 van het E. V. (l.-verdrag door de Franse Nationale Vergadering in rook heeft doen opgaan. De Fransen zijn voorts van mening, dat vier-mogendhedenbesprekingen niet kunnen worden gehouden voordat er, na het installeren van Frank- rijks nieuwe president op 17 Januari a.s., een nieuwe Franse regering is gevormd. GARANTIES GEVRAAGD. Men verwacht, ook dat Laniel Eisenhower en Churchill zal mede delen, dat als vaststaand kan worden aangenomen dat een bekrachtiging van het Europese-legerverdrag door de Franse Nationale Vergadering slechts mogelijk zal zijn, indien Groot- Brittannië en de Verenigde Staten zich verplichten hun strijdkrachten op het Europese vasteland gedurende een bepaald aantal jaren te handhia ven. De Britse minister van buitenland se zaken Eden en zijn Franse collega Bidault hebben Donderdag gesproken over nieuwe stappen om de menings verschillen lissen Italië en Zuid- Slavië over vijf-mogendhedenbespre- ging over Triëst te overbruggen. De besprekingen waren onofficiëel, al dus een Britse woordvoerder op de eerste bijeenkomst op de Bermuda- eilanden met journalisten. Na deze BritsFranse bespreking zal dit vraagstuk ook met de eerst vandaag op de Bermuda-eilanden aankomende Amerikaanse delegatie worden besproken. Italianen vervullen reeds bestuurs functies in de zóne „A" van Triëst, die onder Brits-Amerikaans militair gezag staat. Dit is overeenkomstig een terzake in 1952 te Londen ge sloten accoord. De Westerse mogend heden zijn bereid nog meer posten in hun zóne door Italianen te doen be zetten, doch voorshands nog onder Brits en Amerikaans toezicht. Men hoopt thans, dat Zuid-Slavië zal instemmen met een dergelijke wijziging der bestaande overeen komsten en dat het deze niet zal be schouwen als een reden om deelne ming aan vijf-mogendhedenbespre- kingen over Triëst weigeren. Eden en Bidault hebben ook niet- officieel van gedachten gewisseld „De repatriëring van krijgsgevan genen uit de Sovjet-Unie is al eeuwen geleden voltooid", zei gisteren ae Russische afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, Tsarapkin, in de so ciaal-culturele commissie. De Sovjet- Unie had nog slechts „enkele oorlogs misdadigers", die door dwangarbeid hun straf uitboetten. Deze uitlating van de Russische afgevaardigde stond in pijnlijke tegenstelling met verkla ringen van andere UNO-leden, vol gens welke nog ruim 355.000 militai ren en burgers uit andere landen ach ter het IJzeren Gordijn gevangen worden gehouden. De Westduitse staatssecretaris prof. dr. Hallstein had in het begin van deze week in New York verklaard, dat nog 103.000 Duitse soldaten, en 133.000 Duitse burgers in Rusland werden vastgehouden. Dit bleek uit de rapporten van het Duitse Rode Kruis. De Italiaanse afgevaardigde Guidotti schatte het aantal Italiaanse krijgsgevangenen in Rusland op 63.000. De Japanner Lawada verklaar, de, dat 14.500 van zijn landgenoten in Russische gevangenschap waren en meer dan 42.000 in communistisch China. Een hardnekkig beletsel voor de vermindering van de overlast, welke in Engeland van rook, vooral in com binatie met mist, wordt ondervon den, wordt gevormd door de voor keur van de meeste mensen voor open-haardvuur. Aldus luidt een der conclusies van een rapport, dat door de regeringscommissie inzake lucht verontreiniging is uitgebracht. Het rapport zegt, dat bijna de helft van de meer dan twee millioen ton rook, die in een jaar tijds de lucht in ging, afkomstig was van huisbrand. De ver ontreiniging van de lucht wordt voor al veroorzaakt door onvolledige ver branding van brandstoffen en het zwaveloxyde, dat bi' verbranding vrij komt, aldus het rapport. WERVELSTORM IN LOUISIANA. Acht personen zijn gedood en ten minste 20 gewond door een tornado, he Donderdag de Amerikaanse staat -ouisiana geteisterd heeft. Vele huizen en gebouwen werden verwoest. over de jongste Sovjet-Russische antwoordnota, waarin de uitnodiging tot bespreking door de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" werd aanvaard. Verklaard wordt, dat Groot-Brit- tannië bereid is in te stemmen met het Russische voorstel om de confe rentie te Ber.iijn te houden. Legerleidingmutaties in Indonesië De fungerende chef staf van de Indonesische landmacht, kolonel Bambang Soegeng, heeft volgens het persbureau P.I. Aneta zijn ont slag aangeboden. Het verzoek zou in middels reeds door de minister van Defensie, mr. Iwa Koesoeka Soeman- tri zijn ingewilligd. Volgens het Indonesische dagblad „Soember" is de ontslagaanvrage van kolonel Soegeng een gevolg van de benoeming van overste Loebis, hoofd van de Veiligheidspolitie tot sous-chef staf bij de landmacht/Tegelijkertijd met de benoeming van overste Loebis werd overste Soeprapto van zijn functie als sous-chef staf ontheven. Met deze gang van zaken zou ko lonel Soegeng zich niet hebben kun nen verenigen. Kortgeleden zijn zes hoofden van afdelingen op het stafkwartier van de landmacht uit hun functie onthe ven, wat tot veel wrijving leidde en vermoedelijk oorzaak werd van de vergaande mutaties die thans haar beslag hebben gekregen. Het moderne paard van Troje Gelijk Agamemnon's krijgers des tijds in een houten paard Troje bin nenkwamen heeft een Tsjechische fa milie, die een communistische regiem beu was, in een wagon hout de Ame rikaanse zone in Oostenrijk weten te bereiken. Maar dat is wel het enige punt van overeenkomst tussen het oude en het moderne verhaal. De Grieken ver woestten Troje, terwijl de Tsjechen alleen hun vrijheid zochten; de krij gers zaten slechts één dag in het paard, de familie moest meer dan drie dagen, verkommerd van hon ger en dorst, in de spoorwagon blijven, voordat zij een vreugde sprong kon maken. De hoofdpersoon uit dit twintig ste eeuwse epos, dat voor de Ilias van Homerus niet onder doet, waren Bedrich Cech, zijn dertigjarige zoon Marian, bedrijfsleider in een hout zagerij, zijn vrouw Drahomira, en diens twee kinderen, de vierjarige Ladislaus en Vlasta, slechts twee jaar oud. De directe aanleiding tot hun vlucht, was Cech's negentienjarige dochter Vlasta, die in 1949 de wijk nam naar Oostenrijk, daar met een Amerikaanse soldaat trouwde en thans in de staat Iowa woont, ver weg van-haar gekwelde vaderland. De kans schoon. „Sinds Vlasta was vertrokken", zo vertelde Cech, toen hij veilig en wel in Linz was, hebben wij niets an ders gedaan dan plannen gemaakt voor onze ontvluchting. Toen wij enige tijd geleden hoorden, dat een lading hout van de zagerij, waar mijn zoon werkt, naar Triëst zou worden vervoerd, zagen wij onze kans schoon". „Marian gaf opdracht de spoorwa gon zo te laden, dat onderin een ruimte van ongeveer twee bij twee meter werd uitgespaard. In deze ruimte brachten wij levensmiddelen, een zuurstofcylinder, water en- en kele flessen snivovitza (pruimen- brandewijn) en vlak voor het vertrek doken wij in onze schuilhoek. De reis ging voorspoedig. Even voordat wij het Tsjechische grensstation zouden bereiken schutten wij het „hol" met teerpapier af, zodat de honden van de grenspolitie ons niet zouden kun nen ruiken". Weer terug. „Het plan werkte wonderwel. Wel dra waren wij in de Sovjet-zone van Oostenrijk en het was toen nog een kwestie van enkele uren. Wij bleven even over de grens stilstaan en om onze bevrijding te vieren, dronken en aten wij onze voorraden op. Toen de trein opnieuw aanzette, bemerkten wij echter in panische schrik, dat wij terugreden, terug naar Tsjechoslo- wakije". In de Tsjechische grensplaats ble ven wij drie dagen stilstaan, maar wij dorsten niet te voorschijn te ko men. De kinderen schreeuwden om wa ter, en wij trachtten hun dorst te les sen door hen in snivovitza gedoopte suikerklontjes te geven' Ten slotte konden wij het niet meer uithouden. Marian en ik besloten ons aan te geven; wij zouden wel gevangenis straffen of misschien zelfs de dood straf krijgen, maar de kinderen zou^ den gered zijn. Wij zaagden een gat in de vloer van de wagon en tuimel den naar buiten als „dode vliegen". Op een ander spoor stond net een houttrein klaar voor vertrek naar Oostenrijk, maar mijn schoondochter, die spoedig haar derde kind ver wacht, kon de trein niet halen. Het enige, dat ons toen nog over bleef, was hoog spel te spelen. Mijn zoon liet de stationschef zijn identiteitskaart van de zagerij zien en vertelde, dat de wagon onmiddel lijk naar Triëst moest. De chef ge loofde hem en de volgende dag kwa men wy werkelijk in Linz aan. „Kunt U mij zeggen of ik in de Russische zone ben", vroeg Cech, toen hij voor de derde maal door het gat kroop. Een vreugde sprong en een kreet naar de andere vier waren zijn antwoord toen men hem vertel de, dat hij in de Amerikaanse zone was. En nu wachten vijf overgelukkige mensen in het vluchtelingenkamp bij Wells met ongeduld, tot zij naar Vlasta in Iowa kunnen gaan, een nieuw leven tegemoet. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag met 42 tegen 5 stemmen bij 10 onthoudingen een re solutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over de beschuldigingen, dat de Noor delijken in Korea" wreedheden be dreven zouden hebben. De Sowjet-groep stemde tegen. In de haven van New Port (South Wales) is gisteren het 509 bruto re- gisterton metende Nederlandse m.s. „Noordland" aangevaren door een op Drift geraakt Noors stoomschip. De 2.183 ton metende „Tarva". Daarna voer de „Tarva" nog een Brits motor schip, de 5.680 ton metende „Tashi- nia" aan. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de schade. De „Noord- land is eigendom van de N. V. Mo torschip Zuidland te Rotterdam. Deze foto toont Rome's beroemde Sint Pieter, gezien in vogelvlucht. Duizenden toeristen en pelgrims trekken ieder jaar naar Rome, het hart van het Katholicisme, waarin de St. Pieter een van de grootste trekpleisters is. De machtige colonnades van Bernini, die het voorplein met de spuitende fonteinen en de obelisk, bijna geheel omvatten, en het bouwwerk zelf, met de beroemde koepel van Michel Angelo, dwingen ieders bewónde ring af. Een van de vier maanden oude Siamese tweeling uit Nigeria, die Donderdag te Londen aan een opera tie zijn onderworpen om van elkaar te worden gescheiden, is twee uur na de operatie overleden. Het kind, Tomonotanye (Gods wil) geheten, heeft bloedtransfusie ont vangen en is in een incubator ge plaatst, toen het na de operatie in stortte. Zij is nog enige tijd in leven gebleven doch is later bezweken. De toestand van haar zusje, Wari- boko, werd goed genoemd. Vijf-en- twintig medische deskundigen heb ben de operatie bijgewoond. Er zijn van de operatie kleuren- en geluids films gemaakt voor studie-doelein den. Tafelmessen R.V. per zes 7.50 Cassette messen, 13 dig 31.40 Cassette's Gero Zilmeta lepels en vorken, 16 dig 32.90 28 dig 45.50 Geëm. Keukenuitzetten 79.50 Alum. Keukenuitzetten Berkelite 89.50 BREESTRAAT 55 schuin t.o. de Gehoorzaal. (Advertentie) Alles automatisch Verwacht wordt, dat de Ameri kaanse luchtmacht in het eerste half jaar van 1954 de eerste squadrons on bemande bommenwerpers naar lan den over zee zal sturen en 't is waar schijnlijk dat deze squadrons naar Europa zullen worden gezonden. De onbemande bommenwerpers zijn door de Glenn Martin Vliegtuigen- fabriek gebouwd; zij zijn de eerste van deze soort bij de Amerikaanse luchtmacht, die ze gedurende circa twee jaren heeft beproefd. De Martin B-6'1 „Matador" heeft een slanke romp met een puntige neus, korte pijlvormige vleugels en een hoog aan het afgeknotte kielvlak aangebracht hoogteroer. De „Mata dor" wordt met behulp van afwerp- bare raketten gelanceerd. Dat af schieten gebeurt vanaf speciale trai lers, zodat het lanceren niet op een vaste plaats behoeft te geschieden. Piloot blijft thuis. Deskundigen hebben destijds laten doorschemeren, hoe de onbemande bommenwerper zich gedraagt: Het toestel wordt met raketten afgescho ten, stijgt naar grote hoogte en op een bepaald moment worden de ver scheidene besturings- en bedienings organen van de straalmotor automa tisch in weiking gesteld. De bom menwerper vliegt met een snelheid van om en bij die van het geluid in de stratosfeer, krijgt een nog hogere snelheid en wordt door een stuur- automaat naar elk gewenst punt ge dirigeerd. Electronische navigatie strumenten geleiden het toestel naar het doel, waar weer andere electro nische apparatuur als bommenwer per fungeert en de bommen loslaat. Het toestel keert dan terug naar de basis. Het is uitgerust met electroni sche apparaten die de nadering van vliegtuigen constateren en tevens uitmaken of die van eigen ofwel van de vijandelijke partij zijn. Dergelijke instrumenten zorgen ook voor de be diening van de geschutkoepels van de „Matador". Zij richten de wape nen en vuren de machinegeweren en kanonnen af. Er is geen kruid voor gewassen Oostenrijkse medische autoriteiten hebben meegedeeld, dat een „huil ziekte", waar nog geen kruid tegen gewassen schijnt te zijn, epidemische vormen begint aan te nemen in Oos tenrijk en zich mogelijk zal uitbrei den naar andere delen van Europa. Dr. Arnold Pillar, het hoofd van de oogkliniek van de Weense univer siteit, zei, dat in Wenen alleen reeds tussen de 2000 en 3000 mensen aan de vreemde ziekte leden, waarvan symptomen zijn een hevige tranen vloed, opgezwollen oogleden en klei- 2, maar pijnlijke abcessen. Dr. Pillar zei, dat er duizenden ge vallen elders in Oostenrijk waren gerapporteerd en dat nieuwe geval len waren waargenomen in Duits land, „zelf zo ver Westelijk als Ne derland". Ofschoon de kwaal enige overeen komst vertoont met gewone conjunc tivitis, een veel voorkomende oog- STAATSEXAMENS VERLICHT. Dezer dagen is door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bekend gemaakt, dat de staatsexamens, tot toelating tot de Universiteit, wat betreft de H.B.S.- afdeling enige verlichting zullen on dergaan. Met ingang van 't examen, dat zal worden afgenomen in 1954, zullen de A-candidaten van het H.B.S.-staats- examen niet meer geëxamineerd worden in natuurkunde, scheikunde, biologie en tekenen. De B-candidaten van het H.B.S.- staatsexamen zullen niet meer ge ëxamineerd worden in staatsinrich ting, economie, handelswetenschap pen, cosmographie en tekenen. Deze vakken vormden vpor het dagonderwijs al sinds vele jaren geen deel van het examen, doch werden slechts gedoceerd als klassevakken. Politie onderbrak wereldreis van Poolse verstekelingen Zoals bekend zijn er ongeveer twee weken geleden twee Polen, die zich als verstekeling aan boord van het Panamese s.s. Anne Marie bevonden, toen het schip in het Kanaal voer overboord gesprongen. Het Neder landse kustvaartuig „Lydia" pikte de mannen toen op en zette ze in Ports mouth aan land, waar de politie zich over hen ontfermde. Het bleek, dat de Polen poogden als verstekeling steeds weer met andere schepen mee te varen. In Engeland was men niet van de Polen gediend en omdat ze het laatst aan boord van een Neder lands schip waren geweest, zond men ze naar Nederland. Vanochtend vroeg kwamen ze met de nachtboot in Hoek van Holland aan. Ondanks de genomen voorzorgen zagen de Po len toch hun kans schoon en namen de benen. Direct werd het gehele schip nagezocht, doch zonder resul taat. Daarop werd de politie in het Westland van de ontsnapping op de hoogte gebracht. Het speuren begon en het resultaat was, dat de man nen in Maassluis konden worden in gerekend. Zij zijn naar het hoogdbureau van politie te Rotterdam overgebracht. In de Woensdag gehouden verga dering van de Ned. Koffiehandelaars en Theepakkers is besloten de con sumptieprijs voor thee te verhogen. De verhoging bedraagt voor de beste kwaliteiten 10 cent per pond, voor de middensoorten 20 cent en de goedkope kwaliteiten 30 cent per pond. Thee van 88 cent per ons wordt nu 90 cent per ons, die van 74 cent komt op 78 cent en de mindere kwali teiten van 56 cent op 62 cent per ons. De consumptieprijs voor koffie blijft onveranderd. ziekte, hebben antibiotica als strep- tomycine en aureomycine, er geen vat op, Pillar zei, dat proeven op ko nijnen in zijn kliniek, veelbelovend waren en dat hij met zijn assisten ten hoopte een behandelingswijze te ontwikkelen, die de symtomen- bin nen een paar dagen zou kunnen doen afnemen. Een Oostenrijkse dokter, verbon den aan het legerziekenhuis, zei, dat de ziekte geen blindheid kon ver oorzaken, maar dat het wel twee jaar kon duren, voor zij helemaal was verdwenen. Behalve het in acht nemen van de normale hygiënische voorzorgsmaat regelen was er weinig, dat men kon doen om een aanval te voorkomen. Het is mogelijk dat het virus zich door de lucht verspreidt. Het eerste stadium van de kwaal wordt geken merkt door een grote tranenvloed, die gepaard gaat met het opzwellen van en het geïnfecteerd raken van de bindweefsels van het ooglid. Hij zei, dat het tweede stadium be gint „als je denkt dat je het hebt ge had" en in dit stadium worden de bindweefsels aangetast, die dieper binnen de ogen liggen. weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgem. te 10 uur). MINDER ZACHT. Opklaringen en bijna overal droog weer. Vannacht tijdelijk weinig wind cn plaatselijk vor ming van mist, later weer mati ge Zuidelijke wind. Minder zacht, vooral des nachts. Het weer in Europa ten 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI mist 7 C. OSLO regen 10 STOCKHOLM geheel bew. 8 KOPENHAGEN regen 10 LONDEN zwaar bew. 12 AMSTERDAM - onbewolkt 10 BRUSSEL onbewolkt 12 PARIJS onbewolkt 10 BORDEAUX zwaar bew. 14 GRENOBLE half bew. 8 NICE zwaar bew. 13 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN licht bew. 9 FRANKFORT mist 2 MUNCHEN licht bew. 0 ZURICH mist 1 GENEVE mist 2 LOCARNO motregen 6 WENEN mist 3 INNSBRUCK licht bew. 1 ROME nevel 8 Korreltje Als hij maar rijk is, kan men het zelfs wel met een barbaar vinden. (Ovidius)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1