S)e £eid6e(2ou^cmt Telefoonkabel over de Atlantische Oceaan De Russen mogen met buitenlanders trouwen 'n Atoombommenfabriek bij het Baikalmeer Op het spoor van de „sneeuwman" Moderne herhaling van Robinson Crusoë Geen vrede langs omwegen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 3 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13059 Londen en Teheran hervinden elkaar Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Lezen gaat vóór spreken P*r is een zegswijze, welke luidt, *-i dat .catholica non leguntur katholieke geschriften worden niet gelezen". Met deze zegswijze wordt een verwijt gemaakt van niet-katho- lieken, dat zij een oordeel vellen over godsdienstige en politieke toe standen en omstandigheden zonder kennis te nemen van hetgeen de best-ingelichten, namelijk katholieke deskundigen zelf, over die toestan den en omstandigheden hebben ge publiceerd. Geen wonder dus, dat men, de bronnen van de kennis voorbijlopend, tot troebele oordeel vellingen komt. Nu zouden we niet zonder blozen durven beweren, dat katholieke oordeelvellingen over an dere geestesstromingen altijd ge grond waren op de meningen van in siders in die geestesstromingen! Vooral sinds de oorlog is daarin van weerszijden een kentering ten goede gekomen. De bronnen zelf van de verschillende geestestromingen raad plegen is niet alleen de wetenschap- pelijk-gewaarborgde methode om tot een juist oordeel te komen, het voor komt tegelijkertijd, dat men zich in de uiterste hoeken van scheef-ge- trokken stellingen opsluit en van daar uit elkaar met misverstanden te lijk gaat Het „catholica non legun tur" heeft in de meer verantwoorde lijke kringen van onze gemengde sa menleving iets van zij ra toepasselijk heid verloren. Helaas is het thans meer van toepassing op de katholie ken zelf. De „catholica" worden door de katholieken niet veel meer gele zen. Dit geldt op godsdienstig, maar veel sterker nog op sociaal en poli tiek gebied. Het aantal katholieken, dat zich een oordeel aanmatigt over de sociale ontwikkeling der maat schappij en de encyclieken, in 't bij zonder Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno, slechts van horen zeg gen kent, is, vermoeden we, ontstel lend groot. Misschien nog groter dan de ontstellende grootte, welke we' vermoeden. De richtlijnen en aan sporingen, welke de tegenwoordige Paus in tal van toespraken heeft ge geven om nu eindelijk eens te ko men tot een radicale hervorming der maatschappij in christelijke zin, worden of voor dovemans oren ge houden óf gaan het ene oor in en het andere uit. De organische orde ning der samenleving, de bezitssprei- ding, de winstdeling zijn voor velen altemaal begrippen, waar zij onwen nig tegenover staan en waar zij me ningen over verkondigen, welke vol strekt niet stroken met de gezonde, evangelisch-sociale maatschappij-ge dachte. Zij komen tot dergelijke eigenzinnigheden, omdat zij maar klakkeloos beweren, zonder zich 'de moeite te nemen de heldere bronnen der evangelische leer te raadplegen. Dan kunnen zij een voorbeeld ne men aan vele niet-katholieke poli tici, die de pauselijke encyclieken raadplegen en de pauselijke toespra ken lezen, waarvan vorige week de V.V.D.'er, de heer Ankersmit, weer eens getuigde, toen hij met instem ming een rede van Pius XII aan haalde, dat meer mensen in staat moesten zijn die onafhankelijkheid en zekerheid te bereiken, die gege ven wordt door eigen bezit. Dezelf de liberale afgevaardigde verklaar de er beslist vóór te zijn, de winst deling op een of andere wijze te sti muleren en in 't algemeen tot stand te brengen. JUIaar het is ongelukkig zo, dat „ca- tholica" niet door katholieken gelezen worden, nóch op godsdien stig, nóch op sociaal-ethisch en even min op politiek gebied. Wij verwach ten, dat velen het „vacantie-boek" van prof. Romme zullen lezen en bestuderen, maar wij maken ons sterk, dat degenen, die gedreven door een anti-P.v.d.A.-complex het meeste kabaal gemaakt hebben en nog maken tegen de „brede ba- sis"-politiek, door blijven foeteren zonder van Romme's betoog kennis te nemen. Zij hebben genoeg aan hun goedkope uitroep „compromissen-po litiek" een goedkope uitroep, om dat in da politieke partij-verhouding van Nederland alle partijen minder heden zijn en geen enkele het alleen voor het zeggen heeft. Prof. Romme stelt de vraag, welke politieke sa menwerking het beste is als volgt: „bij welke samenwerking kom ik op het politieke terrein tot het meeste en verste christelijke doen". Samen werking met de socialisten alleen, acht hij „een wat te eenzijdig ver langen". Hij meent, „dat het voeren van een radicale christelijke politiek echt niet afhankelijk is van socialis tische medewerking", ook al valt volgens „Quadragesimo Anno (ge schreven in 1931 en intussen is er in het Nederlands socialisme weer veel veranderd) niet te ontkennen, ,.dat de wensen der socialisten de recht matige eisen der Christelijke maat schappij-hervormers somtijds sterk nabijkomen" aldus Pius XI. Op merkenswaard is in dit verband, wat prof. Romme schrijft over het meesterschap der socialistische poli tici in het ombuigen van hun poli tiek: „Men kan het ook wat dieper - gaand zeggen: zij zijn gevoelig, door allerlei doctrinaire vooropstellingen heen, voor natuurlijke waarheden, en zij zijn ook gevoelig voor de in vloed, die propagering van natuur lijke waarheden op hun volgelingen heeft Hier ligt de mogelijkheid om in politieke samenwerking met hen de afstand tussen hun politiek en de postulaten van onze opvattingen te verkleinen". In de gegeven omstandigheden, „hic et nunc" blijft prof. Romme een „fervent" voorstander van de brede-basis-politiek, dus een politie ke samenwerking niet alléén met de socialisten, maar óók met andere constructieve partij--groeperingen. Daartoe voert hij vijf zwaarwichtige beweegredenen aan, welke zich niet in enkele woorden laten samenvat ten, doch welke wij nader hopen te ontvouwen. Degenen echter, die fer vent tegenstander zijn van de feite lijk gevoerde brede-basis-politiek, wegens de compromissen, kunnen alvast nota nemen van deze opmer king van de wijze en grijze staats man: Iedereen, die aan politieke samenwerking doet, weet, dat dit al leen kan met compromissen. In de katholieke kring werpt men zich liefst op de kanten van een compro mis, waarin men de wederpartij speurt ik critiseer dit niet, ik roem het allqen als een feit, om, wat de socialist liever doet, zo goed mogelijk te doen uitkomen. De so cialist schijnt zich namelijk veeleer bezig te houden met de vraag, of hij het compromis niet kan etaléren als deel van zijn socialistische politiek". In stede van elkaar, ten aanschou wen van het gehele land, in de haren te vliegen over kleine politieke me ningsverschillen. welke beter in dan buiten - de eenheidspartij kunnen worden opgelost, betaamde het ons, wanneer we in enigerlei functie ge roepen zijn of ons geroepen achten aan de weg te timmeren, de katho lieke politiek met man en macht te steunen, al zou het alleen al zijn om dat al dat gecritiseer en somwijlen gecriticaster op de buitenstaander zulk een onzalige, on-katholieke in druk maakt. Er wordt van ons, ook in de politiek, zoveel verwacht. Aan die verwachting kunnen we alleen beantwoorden door politiek -zelfbe wustzijn, geaard op politiek zelfbe dwang Daarin kunnen wij van de andere partijen meer leren, dan zij van ons. Verbod opgeheven De Russische regering heeft het in 1947 ingestelde verbod van huwelij ken tussen Russische burgers en buitenlanders ingetrokken. De oude wet op het Russische staatsburgerschap is nu weer van kracht. Volgens die wet kan een Rus sische staatsburger door een huwe lijk met een buitenlander zijn of haar nationaliteit niet verliezen. Toen het verbod werd afgekondigd, werd er geen enkele reden voor opgegeven. •Dat is nu evenmin gebeurd. Sinds enige maanden is de Russi sche regering veel soepeler jegens Russische vrouwen die met buitenlan ders zijn getrouwd. Tot voor kort mochten die vrouwen de Sovjet- Unie niet verlaten om zich bij haar mannen te voegen. De meeste van die huwelijke zijn in de oorlogsjaren ge sloten, toen vrij veel buitenlanders in de Sovjet-Unie werkten. Zes vrouwen die in de oorlog met Amerikaanse burgers waren getrouwd hebben in de afgelopen maanden toe stemming gekregen om zich bij haar mannen in het buitenland te voegen. Verscheidene van die vrouwen had den een of meer kinderen. Ook mogen Russische mannen nu weer met buitenlandse vrouwen in het huwelijk treden. Sinds Februari 1947 was het een overtreding van de Russissche wet wanneer zij dat deden. DE CONFERÊNtlE OP BERMUDA Slaven zwoegen in Siberië Een Japanse vrouw, die dezer da gen uit Siberië in haar land terugge komen is, heeft medegedeeld, dat Rusland een atoomarsenaal heeft .ge bouwd met slavenarbeiders in Zuid- Centraal-Siberië. Deze vrouw bevond zich onder de 811 voormalige Japanse soldaten en burgers, die tijdens de tweede we reldoorlog door de Russen gevangen genomen werden. Hun vrijlating was tot stand gekomen door het Japan se Rode Kruis. De vrouw vertelde, dat zij met een Russische arbeider gesproken had, die meehielp aan het bouwen van een fabriek voor atoombommen in het riviergebied ten Westen van het Bai kalmeer in Zuid-Centraal-Siberië. Zij was de enige van de gerepa- Perzisch-Britse betrekkingen hervat Radio Teheran heeft bekend ge maakt, dat Perzie heeft besloten, de diplomatieke betrekkingen met Enge land te hervatten. Volgens radio Teheran was een desbetreffend voorstel van de rege ring met algemene stemmen door het parlement aangenomen. BLIJDE GEBEURTENIS IN LUXEMBURG Te Luxemburg is Woensdagavond officieel medegedeeld, dat prinses Josephine Charlotte een blijde ge beurtenis verwacht. De bisschop van Luxemburg heeft opdracht gegeven, dat in alle kerken van het groother togdom openbare gebeden zullen worden gehouden. trieerden, die vertelden over een atoomfabriek in dat gebied, hoewel er vaak berichten geweest zijn, dat diep in Siberië atoominstallaties ge bouwd worden. Verscheidene andere Japanners zei den te weten van 'n groot industrieel complex, dat in dat gebied gebouwd wordt. Krijgsgevangenen, die nooit als zo-: danig opgegeven werden door de Russen, waren gebruikt als slaven arbeiders in uraniummijnen in de Poolcirkel van Noord-Centraal-Sibe- rië. De vrouw zei, dat uraniumerts uit mijnen aan de oevers van de Jenes- sierivier, die uitmondt in de Poolzee, per schip stroomopwaarts gebracht wordt naar een fabriek ten Westen van het Baikalmeer. Acht jaar lang moesten de meeste gerepatrieerden werken aan de ontwikkeling van Si berië in honderden kampen voor sla venarbeiders, die over geheel Sibe rië verspreid zijn. Een civiel deskundige in zake Rus sische aangelegenheden, die tijdens de oorlog gevangen genomen werd, heeft verklaard, dat de economische en" militaire opbouw in Siberië „schrikwekkend is". BENDEN OP WEST-JAVA. Een bende van 300 man heeft vo rige week Vrjjdag het dorp Tjibedug in het district L^les (West-Java) aangevallen, aldus is heden bekend gemaakt. De bende, die in uniformen gekleed was, en bewapend was met brenguns, sloeg onmiddellijk aan het plunderen en stak huizen in brand. Drie personen werden gewond en 60 huizen werden in de as gelegd. Toen eenheden van het leger arri veerden. trok de bende zich terug. De bende wordt thans achtervolgd. De „Daily Mail" meldde Donder dag een expeditie naar de Mount Everest te zullen zenden met het doel te pogen zoveel mogelijk te weten te komen over de zgn. „ver schrikkelijke sneeuwman". Aan de expeditie zal worden deelgenomen door vooraanstaande onderzoekers, geleerden en technici. De expeditie zal tussen begin 1954 en de aanvang van het regenseizoen, d.i. eind Juni, haar onderzoekingen verrichten. Er wordt reeds dertig jaar over gestreden of de „verschrikkelijke sneeuwman" een werkelijk bestaand schepsel, of een vrucht der verbeel ding is. Een duur lijntje Dezer dagen hebben het „General Post Office" (Groot-Brittanië), de „American Telephone and Telegraph Co", de „Canadian Overseas Tele communication Corporation" en de „Eastern Telephone and Telegraph Co of Canada" een overeenkomst ge sloten inzake het leggen van de eer- Jaar op onbewoond eiland Twee Birmezen hebben een jaar lang als Robinson Crusoë geleefd op het onbewoonde eiland Preparis in de Golf van Bengalen. Drie weken ge leden zijn zij ontdekt. Het waren de twee schipbreuke lingen Maoeng Po Tha en zijn vijf tigjarige zuster Ma Sjwe Ain. De man, die 44 jaar is, vertelde, dat een jaar geleden, toen hij langs de Zuidpunt van Birma voer, zijn zeilbootje door de storm de open zee was ingedreven. Tenslotte had hij •het eiland Preparis kunnen bereiken, waar hij met zijn zuster en drie man nelijke passagiers van schildpadden en schildpadeieren leefde. Om beur ten hielden zij de wacht om naar red ding uit te kijken. Door iedere dag een kerf in een boomstam te maken, behielden zij een idee van de tijd. Na drie maanden stierf een van de mannen. De twee anderen wilden toen proberen met de boot, Bassein aan de Zuidbirmese kust te bereiken. •Zij namen zoveel schildpadden en eieren mee als zij maar konden, en vulden de schilden met drinkwater. •Zo zijn zij vertrokken, maar wat er van hen is geworden wist Maoeng niet. Maoeng en zijn zuster zijn gered dank zij een herhaling van hun eigen •ongeluk. Een vissersboot zocht op het eiland beschutting voor een storm, die hem de open zee op had gedre ven. Toen de boot het eiland naderde, zag de schipper een vrouw die met een sarong stond te zwaaien. Zij zag er uit als een levend skelet, evenals haar 'broer. De redders zijn tien da gen op het eiland gebleven en toen zijn zij in tien dagen naar Singapore gevaren. In die tijd zijn de twee Ro binson Crusoë's gevoed en verzorgd, zodat zij er al heel wat beter aan toe waren, toen zij daar in een zie kenhuis werden opgenomen. Gister avond zijn zij per schip naar Birma teruggekeerd. ste trans-Atlantische telefoonkabel. De kabel zal lopen van Oban, aan de Schotse Westkust, naar New Foundland. In 1955 zal het eerste stuk kabel worden gelegd en men ver wacht dat het volgend jaar het werk zal zijn voltooid. De kosten, die op ruim 130 mil- lioen gulden worden geschat, zullen worden gedeeld door de Verenigde Staten en het Britse Gemenebest. Van laatstgenoemde helft zal Groot- Brittannië 41 en Canada negen pro cent bijdragen. De nieuwe kabel zal de telecom- municaties tussen Groot Brittannië en het Noord-Amerikaanse vasteland aanmerkelijk verbeteren, terwijl ook het verkeer tussen Londen en Au stralië en Nieuw-Zeeland via Van couver ervan zal kunnen mee pro fiteren. Het huidige radio-telefonische sys teem heeft vaak te lijden van at mosferische storingen naar schat ting is het twee vijfden van het jaar onmogelijk een goede verbinding te krijgen en bovendien zijn de ge sprekken niet zó privé als volgens het nieuwe stelsel mogelijk zal zijn. Het onderhoud van de kabel zal naar schatting bijna een millioen gul den per jaar kosten. De „Times" tekent hierbij aan, dat het in het midden van de vorige eeuw voor het eerst gelukte om een kabel over de Atlantische Oceaan te leggen. Pas na jaren gelukte het ech ter om telegrammen langs deze ka bel over te brengen. Toen dan ook de radio haar intrede deed, was men algemeen van mening, dat lange-af- standsverkeer via kabels zou heb ben afgedaan. Als een gevolg van het tekort aan golflengten en door herhaaldelijk optredende atmosferi sche storingen is men evenwel van dit denkbeeld teruggekomen. Prinses Margaret bezoekt tentoonstelling Glimlachend stapt Prinses Margaret uit de auto, die baar naar de tentoon stelling van de Koninklijke Vereni ging van Portretschilders, die wordt gehouden in de Royal Institute Gal leries te Londen, heeft gebracht. Aan de vooravond van het vertrek van premier Laniel naar Bermuda heeft het Franse kabinet nog het be sluit genomen dat het alle voorstel len voor een wapenstilstand in In dochina die het via officiële kanalen bereiken in overweging zal nemen. Dit besluit is het officiële antwoord op het door de rebellenleider Ho Tsji minh gedane voorstel dat Frank rijk het initiatief zou nemen tot be ëindiging van de strijd in Indochina. Ho Tsji minh, leider van de commu nistische Vietminh-beweging, heeft dat voorstel Zondag gedaan in een telegram aan het Zweedse blad Ex pressen. De Franse regering heeft er gisteren nogmaals op gewezen, dat zij reeds twee maal heeft verklaard dat zij bereid is om beëindiging van de strijd te overwegen. De Vietminh, aldus de Franse regering, kan na tuurlijk haar eigen zienswijze be kend maken via officiële kanalen. In overleg met de geassocieerde sta ten van de Franse unie zal de Fran se regering elk voorstel van de Viet minh nauwgezet bestuderen, bezield door de wens om alles te doen om een duurzame vrede te vestigen, de onafhankelijkheid van de geasso cieerde staten te verzekeren en de vrijheid en veiligheid van haar on derdanen te handhaven. Statig stappen de zachtrose geveerde flamingo's, vogels, die zich eigenlijk pas thuis voelen in het subtropische Noord-Afrika, rond op hun grasveld in Artis. De bomen hebben hun bladeren reeds lang verloren, doch wan neer zij er niet waren, om ons eraan te herinneren, dat het winter wordt, zou men kunnen geloven, dat het volop voorjaar is. October en November, maanden die vooral in Holland om hun stormachtige aard bekend staan zijn ditmaal uitzonderlijk zacht voorbij gegaan. En ook December heeft voorjaarsachtig ingezet. De fla mingo's voelen zich bij deze temperatuur nog best thuis in de buitenlucht. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. 4 Dec.: zon op 8.29 en onder 16.31; maan op 6.40 en onder 14.27 uur. Het weer in Europa De wéerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 5 C. OSLO nevel 10 STOCKHOLM geheel bew. 11 KOPENHAGEN nevel 8 LONDEN half bew. 11 AMSTERDAM licht bew. 8 BRUSSEL zwaar bew. 10 PARIJS zwaar bew. 9 BORDEAUX half bew. 12 GRENOBLE half bew. 6 NICE zwaar bew. 14 WARSCHAU nevel 0 BERLIJN nevel 6 FRANKFORT mist 4 MUNCHEN licht bew. 2 ZURICH mist 2 GENEVE mist 1 LOCARNO zwaar bew. 2 WENEN mist 2 INNSBRUCK onbewolkt 4 ROME onbewolkt 6 Korreltje Tevredenheid is een kostbaar bezit.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1