Hema Vuhmdfrvan, /..goed NIEUWS' DAMES WEEKBLAD Groei en structuurverandering vergen grotere rijksbijdrage DE DOLLE MU Sinterklaasavond 1?5 15™ het dat het best uit de bus komt!j -COUPON- dRAT/Sjt 4 DINSDAG 1 DECEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Financiële toestand van Leiderdorp In dc laatste raadsvergadering heb ben B en W de raadsleden de begro ting 1954 aangeboden en de voorzit ter heeft daarbij medegedeeld, dat deze een tekort vertoonde van 100.000 gulden. Reeds de begroting van 1953 vertoonde aanvankelijk een tekort van 90.000, doch Ben W zijn er in de loop van het jaar in geslaagd deze sluitend te krijgen, dank zij een be drag van 30.000, verkregen uit een na-uitkering uit de ondernemingsbe lasting en een nadere raming der uit keringen uit het gemeentefonds. Zij zijn er echter niet in geslaagd voor 1054 een sluitende begroting aan te bieden. En hiermede heeft de ge meente Leiderdorp intrede gedaan in de grote groep van gemeenten, die, zonder een bijzondere tegemoetko ming van rijkswege, het hoofd niet boven water kunnen houden. Ondanks het feit echter, dat B en W steeds hebben gestreefd naar een sluitende begroting, hebben zij deze ontwikkeling voor de gemeente Lei derdorp zien aankomen, omdat daar voor bijzondere oorzaken zijn aan te wijzen. In verband met de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten, zagen B en W zich genood zaakt de ontwikkeling der gemeente nader te preciseren, teneinde een subjectieve correctie te verkrijgen op het basis-bedrag per inwoner voor de nieuwe algemene uitkering uit het gemeentefonds. Structuurverandering. Het college heeft daartoe aan het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der vereniging van Nederlandse gemeenten opdracht verstrekt om een rapport op te ma ken, waaruit de structuurverandering der gemeente en de noodzakelijkheid van een subjectieve bijdrage uit het gemeentefonds blijkt. Dit heeft geleid tot de drie volgen de conclusies: 1. Het karakter van Leiderdorp wijkt, als gevolg van zijn ligging vlak bij de grote stad, de grote vestiging van industrieën en het relatief grote deel der bevolking behorende tot de z.g. middengroepen in de in verband daarmede staande ontwikkeling bin nen een beperkt aantal jaren van een landelijk tot een meer stedelijke ge meente, in belangrijke mate af van wat men zou kunnen noemen de doorsnee-gemeente van dezelfde om vang. 2. Een analyse van het uitgaven- peil der verschillende geënquêteer den gemeenten, heeft laten zien dat Leiderdorp op slechts enkele hoofd stukken der begroting meer uitgeeft dan de andere bij het onderzoek be trokken gemeenten. 3. Een analyse van de inkomsten toont aan, dat de in Leiderdorp ge heven belastingen, op grond van het karakter der gemeente, hoog liggen en dat de te verwachten hoge uitke ring wegens ondernemingsbelasting, door bijzondere oorzaken, buiten de wil der gemeente gelegen, lager ligt dan normaal. Verhoging basis-bedrag? Op grond van vorenstaande con clusies hebben B en W zich in een uitvoerig gedocumenteerd schrijven tot de minister van financiën ge wend met het verzoek om het basis bedrag per inwoner, voor de nieuwe algemene uitkering te verhogen. Daarbij hebben zij gewezen op in de loop der jaren 1954 en de volgen de te verwachten uitgaven, waaraan niet kan worden ontkomen, te we ten: a. Voor de bouw van 2 bijzondere lagere scholen, resulterende in een jaarlijkse last van 21.848; b. Voor de bouw en inrichting van een centraal gymnastieklokaal, re sulterende in de jaarlijkse last van 5.364; c. Voor de noodzakelijke vernieu wing van vijf bruggen in de Lage Rijndijk, resulterende in een jaar lijkse last van f 8.968. d. Door de uitbreiding van de open bare lagere school met twee lokalen, resulterende in een jaarlijkse last van 2.400; e. Voor de aanstelling van een bo- de-concierge, per jaar 3.000. Totaal te verwachten verhoging van het geraamde tekort 41.570. Twee factoren. Door een subjectieve bijdrage zal dus moeten worden gedekt het voor 1954 geraamde tekort aan algemene dekkingsmiddelen, ad 100.000, ver meerdert met de in de loop der eerst volgende jaren te Eerwachten lasten tengevolge van strikt noodzakelijke TWEE DODEN BU VERKEERS ONGEVAL TE ZEIST. Op de Driebergseweg te Zeist is gisteravond een motor bij het pas seren van een in dezelfde richting rij dende auto tegen een met twee paar den bespannen van de andere kant komtnde wagen gereden, als gevolg waarvan twee personen de dood von den. De motor werd bestuurd door een 39-jarige koopman uit Zeist. Op de duo zat een 42-jarige koopman uit Utrecht. Beide mannen werden door de botsing zwaar gewond en zijn op weg naar het ziekenhuis te Zeist over leden. Zij waren getrouwd. Het aan de linkerzijde voor de wa gen gespannen paard, waarop de mo tor was ingereden, moest worden af gemaakt. WEDEROM AANRIJDING OP ONBEWAAKTE OVERWEG Geen slachtoffers Op een door automatische knip perlichten beveiligde onbewaakte overweg tussen de emplacementen Doklaan en Rietlanden te Amsterdam is gisteravond omstreeks zes uur de chauffeur van een militaire auto door het rode licht gereden en in aanra king gekomen met een rangeerdeel. De auto werd beschadigd, doch de chauffeur bleef ongedeerd, evenals de treinbestuurder. Gistermorgen sloeg een personen wagen van het corps Diplomatique op de rijksweg Amsterdam'Den Haag enige malen over de kop, toen de bestuurder van de wagen, de der de secretaris van het Tsjechisch ge zantschap in Den Haag, bij het pas seren van een autobus de macht over zijn stuur verloor. De secretaris werd uit de wagen geslingerd. Hij is met enige verwondingen naar het W. G. in Amsterdam gebracht. Een tweede inzittende bleef ongedeerd. Met ingang van de zomerdienstre geling van de Nederlandse Spoorwe gen zullen de aansluitingen in Am sterdam worden verbeterd. De rei zigers, die daar op het Centraal Sta tion aankomen, zowel uit de rich ting het Gooi als uit Utrecht zullen vijf minuten tijd krijgen over te stap pen op treinen, die ïn de richting HaarlemDen Haag vertrekken. Reeds meermalen heeft de afdeling Bussum-Naarden-Laren-Blaricum en Huizen van de Nederlandse Bond van Forensen er bij de Nederlandse Spoorwegen op aangedrongen de spoorverbinding het GooiAmster dam-Den Haag-Rotterdam te verbe teren. Tot nu toe kunnen de reizigers uit de Gooise plaatsen nimmer de trein naar Den HaagRotterdam ha len, daar de tijd van aansluiting slechts één of twee minuten is. Beide lijnen behoren tot de druk ste lijnen van het land en worden tot de z.g. goudlijnen van de Spoor wegen gerekend. De Spoorwegen hebben steeds betoogd, dat het on mogelijk was deze verbinding te ver beteren, doch het onmogelijke bleek toch mogelijk te zijn. IN FRIESLAND POST IN HET FRIES De adressering van poststukken in het Fries ontmoet bij minister Al- gera geen bezwaar, wanneer het be treft in Friesland geposte en tevens voor Friesland beseemde poststuk ken. Voor stukken, gepost in Fries land, maar bestemd voor plaatsen daarbuiten, en voor stukken, buiten Friesland gepost, kan het gebruik van de Friese benaming van plaatsen en straten in gevallen, waarbij de schrijfwijze en het woordbeeld in het Fries belangrijk verschillen van het Nederlands bezwaar opleveren. (Bijvoorbeeld Deventer Dimter). De in het Fries geschreven namen van plaatsen en gemeenten, voor zo ver deze niet officieel zijn vastge steld, zijn bij de postdienst niet in het gehele land bekend. Het is noodzake lijk, dat op bedoelde stukken de pla.atsnaam in elk geval ook in het Nederlands wordt vermeld. Ge schiedt dat niet, dan zal vertraging in overkomst niet zijn uitgesloten. Minister Algera deelt dit aan de Tweede Kamer mede in zijn Memorie van Antwoord. Indien de Friese na men de officiële zijn, kunnen deze steeds en overal worden gebruikt. JCwde (golf) Door het te Iaat aangeven van richting is Zaterdagavond te Amster dam een wielrijder, die naar het lin ieer weggedeelte wilde oversteken door een personenauto gegrepen en in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen overleden. Een honderdjarige Heezenaar hoopt dit feest a.s. Donderdag te vie ren en de heer Toon Wijnen zal niet in zijn eentje behoeven te feesten, want de gehele gemeente heeft een groots programma te zijner ere op touw gezet. Te Zaandam raakte de 46-jarige papiermaker A. W. uit Wormer met de linkerhand tussen een machine. Hand en pols werden volkomen ver brijzeld en moesten geamputeerd worden. Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De da ta waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indo nesië: ms. Willem Ruys (4 Dec.); Ned. Nw.-Guinea: ms. Talisse (5 Dec.); Ned. Antillen: ms. Oberon (7 Dec.); Suriname: ms. Nestor (9 Dec.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms. Arundel Castle (5 Dec.) Canada: ss. Nieuw Amsterdam (7 Dec.), ss. Maasdam (8 Dec.), ss. American Counseler (10 Dec.) Zd.- Amerika: ss. Uruguay Star (11 Dec.); Êrazilië: ms. Gaasterland (7 Dec.); Australië: ss. Himalaya (5 (5 Dec.) investeringen, hierboven becijferd op 41.570, daarbij aannemende, dat, tegenover de meerdere lasten van algemene loonmaatregelen, door het rijk een compensatie zal worden ge geven. Zoals reeds is opgemerkt is de stij ging van het uitgavenpeil der ge meente terug te brengen op twee fac toren, tc weten: de groei der gemeen te en de structuurverandering der ge meente. In de voorafgaande jaren heeft de gemeente van deze groei kunnen pro fiteren door een hogere uitkering uit het gemeentefonds, tengevolge van de stijging van het zielental, de ho gere opbrengsten van grond- perso nele- cn straatbelasting, zonder dat daartegenover het uitgavenpeil der gemeente noemenswaardig steeg. Blijkens een overzicht van het cen traal bureau voor de statistiek wonen *er in Leiderdorp een groot aantal jonge gezinnen. Nu deze gezinnen groter worden gaat het onderwijs gro tere bedragen vorderen. Deze uitga ven dienën zich aan in een omvang die de gemeente nooit te voren heeft gekend. En omdat in het verleden bij de vaststelling der uitkeringen uit het gemeentefonds onvoldoende reke ning is gehouden met de snelle groei der gemeente en haar groter wor dende behoefte, komt men nu te staan voor een tekort aan algemene dekkingsmiddelen. De begrotingscommissie, bestaande uit de heren G. Schoppen, C. de Graaf en S. v. d. Stoel, zullen de be groting nakijken en hun best doen, dat deze 23 December in de raad be handeld wordt. HAZERSWOUDE SLAGADER DOORGESNEDEN. Terwijl dat de slager L. v. Tol be zig was met zijn zoon een koe te slachten, stak zijn zoon met een mes in de slagader van zijn linkerarm. Hevig bloedend viel de jongen op de grond in de slachtplaats. Zijn vader bond direct de arm af. Een broer van het slachtoffer bracht hem direct per rijwiel naar de dokter en na gehol pen te zijn kon de onfortuinlijke slager weer huiswaarts keren. Mica-winkelweek. Ter opluiste ring van de Mica-winkelweekactie heeft de muziekvereniging „De Har monie" een rondgang door het dorp gemaakt. De onlangs opgerichte Verdere automatisering van de telefoon De verdere automatisering van de telefoon is in de jaren na de oorlog geremd door de budgetaire situatie, de prioriteit voor uitbreidingsinves teringen en de schaarste aan mate rialen met als gevolg, dat tenslotte het aan een vast tijdschema gebon den plan niet kon worden nageko men. Niettemin wordt gestreefd naar de realisering van een plan, dat gericht is op de algehele voltooiing van de automatisering in 1960. In dit plan komt Bodegraven thans het eerst aan de beurt en wel in 1954. In 1955 volgt Boskoop. De sector Zoetermeer sluit de rij in deze om geving. In 1958 zal de automatisering hier tot stand komen. •^'1 drumband verleende hierbij mede werking. Het is de bedoeling van Sint Nicolaas om Woensdag en Don derdag per auto een rondrit te ma ken. Voor deze keer heeft de grijsaard zijn schimmel er dus aan gegeven. X^jj^EBROKEN, ZOL VERDRtE^O^^^^VERUES I VRN HUN TROUWE VRIEND LRMBIEK, HOREN 1 ONZE VRIENDEN DE HERTOG MET ZÜN MRN- NEN NIET NRDEREN _L =uErirt Snik-. Lambiek liet z 'jn snik...snik^.leven voor die, snik... brief. Laten we hem nu maar eens lezen QHIMEIVD VEXBSEEKT\ TRNTE Si-DONiR DE §ÏN Het gezelligste feest van het jaar De avond, waarop het grootste aantal pakjes de vreugde ten top doet stijgen. En St. Nicolaas weet bet: Voor hèt Cadeau festijn voor groot en klein moet Hij in de Hema zijn. dames- parapluie's met foudraal, alle modekleuren Grote collectie origineel verpakte zakdoeken voor dames, heren en kinderen. Twee voor beelden: 2 Ajour dameszakdoekjes in de veel gevraagde felle uni-tinten. Opge maakt In fraai gedeco-l reerd bloemenmandje,' tezamenj 3 kinderzakdoekjes: opgemaakt in kleur boek. De kinderen kun nen, met de zakdoekjes als voorbeeld, leuke kleurentekeningen ma- Q C ken, tezamen Ww Heerlijke, warme sport shawls in vele, fleurige ruit- 90c Een prachtige, volledig geminderde NYLON-KOUS Ö75 in kristal of 30 denier tj, Wij hebben een fraai kousendoosje <f fl voor U I wC Hierin verpakt worden de kousen een nog luxueuzer cadeau. 6.- Twee voorbeelden van onze luxe-damestassen voor 4.95 heeft U de keus uit 4 elegante modellen. Het afge- 0®5 beelde model. O a boodschappentas Waterdicht, met voor vak, voorzien van trek- sluitlng, In groen en zwitserse polshorloges Prima uurwerk, waarop een tyj Jaar schriftelijke garantie. Uitgevoerd in altijd mooiblijvend goud metaal. Met leren band Damesmodel 16.75 Herenmodel Kruikje zuivere „pétard"-eau decologne Flacons in 3 maten, voorzien van speciale sprenkelkurk met schroefdop 3.50 1.75 kop-en-schotel van Ivoorkleurig porselein. Smaakvol gouddecor op ge kleurde rand: purper, groen Q en blauw Oa" Bijpassend bordje 19 cm. mlddell'jn <4 50 In diverse, modieuze kleuren en kleurencombinaties, met kam en geslepen spiegel, C O 1.-, 75 c 60 c en UUC luxe wekker Diverse mooie kleuren ge combineerd met goud- of zilverkleurig metaal. Prima uurwerk, met lichtgevende wijzerplaat, welluidendalarm en speciale rubbervoetjes. „petit rendez-vous" Fraaie, luxe doos met sler- flacon Eau-de-Cologne en 2 stukken heerlijk-geparfu- 4 50 meerde toiletzeep I Een leest voor ieder kind is een bezoek aan onze speelgoedafdeling, o.a. prachtig mechanisch speelgoed voor jongens. Voor de meisjes o.a. een keurcollectie poppen. Onverwoestbaar turngarnituur bestaande uit schommel, rek stok en ringen, met stevige touwen en glanzend meta len delen, zie afb. met Zwarte Pleten. 50 750 kinderbroches glazen dlerflguurtjes met belletje, I In doosje 40c Doe MEER met MINDER geld Dagelijks vers uit eigen banketbakkerij: verrukkelijke banketstaven 50° banketletters 1 Wij verzoeken U vriendelijk ons Uw bestellingen vroegtijdig op te geven. Vrijdeq 4 December end tot 's „GOED NIEUWS" biedt U alles wat U van 'n modern dames- j weekblad mag verlan- j gen, want het is ge- j heel afgestemd op do vrouw van deze t(jd.l En wat het bovenal zo aantrekkelijk maakt j is de frisse, optimis tische geest, die van elke bladzijde tot U spreekt. Wilt U kennismaken?'' Wanneer U onder staande bon invult en naar ons adres stuurt, ontvangt U kosteloos een exemplaar van "Goed Nieuws"; hier in zult U nog een verrassende medede ling vinden, waarvan U met plezier zult kennisnemen. tsprijs Abonnementsprijs^ 30 ct. per week, of f. 3.90 per kwartaal [Voor kosteloze toe zending van een PJ°ef- nummer van net da mesweekblad „GOED NIEUWS". NA A Jf: ADBBS: S' WOONPLAATS: p GN36-2 Mbn wordt vriendelijk verzocht deze coupon duidelijk leesbaar m te vullen. De ingevulde coupon in 'n open enveloppe, gefrankeerd met 2 ct. postzegel, verzenden aan de Administratie van „GOED NIEUWS' Nassaulaan 51 Haarlem.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7