Noordwijkse raad staat achter beleid van B* en W* in de kampeerkwestie Houding van A.N.W.B. gelaakt Geen gegadigden voor het stichtingsbestuur van Avifauna DINSDAG 1 DECEMBER 1953 Ut LblUist COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gisteravond kwam de raad van Noordwijk in voltallige zitting bijeen, waarbij uitvoerig gesproken werd over de actie van de A. N. W. B zake het kamperen. Uiteraard had deze bespreking de volle belangstel ling van de kant der Langevelders, zodat de publieke tribune een onge kende bezetting had. Begonnen werd met de afhande ling van enkele andere agendapun ten. Het eerste andere punt behels de verhuur grond voor museumbun ker in het Vuurtorenplan, waartoe reeds eerder was besloten, op ver zoek van de Directeur van de Rijks- gebouwendienst. Het ging om invoeging „met 10 optiejaren keuze van de huurder". In de commissie van onderzoek van de rekeningen 1952, werden be noemd de heren Sedelaar, de Geus en Schmoll. Op het verzoek van de heer A. van Beelen om tegemoetkoming in reiskosten van zijn zoontje, dat een V.G.L.O. school te Leiden bezoekt, werd gunstig beslist. Onderwijs. De vaststelling van de werkelijke kosten van het openbaar onderwijs over 1952 en van het verschil tussen de werkelijke en de geraamde kosten over de jaren 1948 tot en met 1952, gaf aan een overschrijding van 19.92 per leerling. De vergoeding per leerling voor de bijzondere scholen zal voor het jaar volgende op dat, waarin deze over schrijding definitief wordt vastgesteld met genoemd bedrag moeten wor den verhoogd. De vergoedingen voor het bijzon der onderwijs in 1952 werden volgt vastgesteld: Bijz. L. O. per leerling 61.21; V.G.L.O. R.K. Jon gensschool 36.17, R.K. Meisjesschool 39.48; Chr. U.L.O. school 53..r R.K. U.L.O. -school f 50.—; B.L.O. school Dr. Mr. W. v. d. Berghstichting 58.46. Hiermede is voor het Bijzon der Onderwijs een bedrag gemoeid van 144.326.11 voor 2475 leerlingen. De kosten voor het vakonderwijs in 1952 bedragen 8068.91. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aankoop van gronden in het Langeveld groot 7.26.20 HA, ge legen in de onmiddellijke omgeving van de prise d'eau van het gemeen telijk waterleidingbedrijf, voor prijs van 29.048. Van de N.V. voorheen P. v. d. Meer Czn. werd aangekocht 2.81.69 H.A.U cultuurgrond aan de Boerenburger- weg, benodigd voor de aanleg van de verbindingsweg Goowegvan Pan- huysstraat en genoemde N.V. werd verkocht een perceel grond tussen Gooweg en Boerenburgerweg, groot 1.26.00 H.A voor 9600.—, onder voorwaarde, dat de kosten voor het in cultuur brengeen van dit perceel ten laste van de gemeente komen. Voor de duur van 3 jaar werden aan de heer C. Kooymans verpacht de parkeerterreinen in de badplaats voor 7820.per jaar. Enkele begrotings-wijzigingen o.a. de verdere uitvoering van het Vuur torenplan in D.U.W.-verband begroot op 139.629.60 werden zonder be spreking aangenomen. Rapport over A.N.W.B.-kwestie. Hierna kwam in bespreking de actie A.N.W.B. inzake het kamperen. De ingestelde raadscommissie be staande uit mevr. J. v. d. WielG. B. van Rhijn en E. L. de Wit, hadden het navolgende rapport hierover inge diend: De eerste vergadering der com missie met het College van B. en W. waarin de werkwijze van de commis sie is uitgestippeld, was in hoofdzaak gewijd aan het antwoord van het ge meentebestuur op de aanval van de A.N.W.B. op het kampeerbeleid der gemeente en de toelichting daarop van de zijde van B. en W. Deze toelichting en bespreking wa ren voor de Commissie aanleiding om eens rustig deze zaak te bespre ken om zo mogelijk haar standpunt aan de raad bekend te maken en als 't kon een eensluidend standpunt. Dit laatste is echter niet bereikt. De minderheid van onze commissie meent, dat er in de beschuldiging van de AJST.W.B. aan het adres van het gemeentebestuur enkele dingen wel waar zijn en dat, hoewel een woord van verweer van de zijde van het ge meentebestuur op zijn plaats was, de toon van het door B. en W. versprei de stuk niet in overeenstemming is met de waardigheid van de Over heid. Dit lid is dan ook van mening, dat dit stuk r.iet had mogen uitgaan met de ondertekening „Het Gemeen tebestuur van Noordwijk." De meerderheid staat geheel achter do inhoud van dit stuk. Zij meent dat de manier van optreden van de af deling Sociaal Toerisme van de A.N. W.B. niet de juiste is. De publicatie in de „Kampeerkam- pioen" aangeboden aan verschillende bladen had de kennelijk bedoeling het kampeerbeeld in Noordwijk aan te vallen, zonder dat een volledig on derzoek ter zake was ingesteld en zon der de gemeente zelfs in te lichten. Deze aanval moest het gemeentebe stuur uit de dagbladen vernemen wat op z'n zachtst uitgedrukt niet fatsoenlijk was. Dat hierop is gereageerd door het gemeentebestuur acht de meerderheid zeker gewenst, terwyl zij van me ning is, dat ook de toon van dit ver weer een reactie is op de ongepaste toon van het stuk van de afdeling So ciaal Toerisme van de A.N.W.B. en zeker niet beneden de waardigheid van een gemeentebestuur. Mening van de P. v. d. A. De heer Rippe (P. v. d. A.), die in deze kwestie het eerst het woord verkreeg, was van mening, dat het rapport van B. en W. op de aanval van de A.N.W.B. (omdat de raad hier over niet te voren was ingelicht) ten onrechte was ondertekend met „Het gemeentebestuur van Noordwijk". Ook met de inhoud en de toon van dit stuk kon hij niet accoord gaan en schaarde zich volkomen achter de uitspraak van de minderheid in de commissie. Zijn fractie is van oor deel, dat de raad de verantwoorde lijkheid van het schrijven van B. en W. niet op zich kan nemen. Spr. kon temeer zich niet verenigen met gen. stuk, omdat hierin weer gewag werd gemaakt over de Kamphotels in de Zuidduinen. Spr. vroeg zich af, of dit de aankondiging was van een nieuwe strijd over deze hotels. Uit de heffing van de kampeerleges, een stelsel waarvan hij een grote te- gestander is, had hij conclusie kun nen trekken, dat het optreden van de overheid, had bewerkstelligd dat er in 1953 minder kampeerders zijn ge weest dan in voorgaand jaar en dat waar er zo'n groot gebrek aan re creatiegebied is. Antwoord van voorzitter. De voorzitter was van oordeel, dat hij in 't algemeen weinig behoefde te zeggen tegen 't betoog van de heer Rippe, omdat het rapport alle hoofd zaken weergeeft en de woordkeuze en de toon van het stuk niet met de waardigheid van het gemeentebestuur in strijd en de ondertekening zoals deze luidde, alleszins gerechtvaar digd is. Wel verwonderde de voorzitter zich, dat de heer Rippe geen enkele reactie aanvoerde over de toon van de aan val van de A.N.W.B. Dat de kam peerhotels werden aangehaald, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de „Kam pioen", het orgaan van de A.N.W.B., deze ter sprake bracht. De kampeer leges worden aangewend voor ge deeltelijke dekking der onkosten, v/elke de gemeente zich getroost voor de kampeergelegenheden voor „de kleine luiden" en met nadruk ver klaarde de voorzitter, dat ook „de kleine man" in Noordwijk van harte welkom is en als de heer Rippe niet wil inzien, dat de aanval van A.N.W.B. op het gemeentebestuur ongemotiveerd is, men hierover niet verder behoeft te discussiëren. Weth. Vogelaar had, voordat hij in het college van B. en W. kwam als voorz. van de christelijke raads fractie, zich volledig kunnen vereni gen met het uitgegeven rapport. Te vens kan hij zich niet voorstellen, dat de A.N.W.B. een organisatie van standing, met haar 260.000 leden, deze ongemotiveerde aanval op het gemeentebestuur van Noordwijk on dersteunde. Hij zag hierin het drijven van een bepaalde groep, die wetens en willens, deze kwestie, welke is ontstaan doordat een enkeling der kampeerhouders de gestelde veror dening opzettelijk saboteert, niet al leen schromelijk overdrijft, doch zich ook bediend van leugens en laster. Andere sprekers. Weth. v. Leeuwen kon zich volko men aansluiten bij het betoog van zijn collega en verklaarde dat het college, met inachtneming van de verordeningen, Je belangen van kampeerders en kamphouders zullen blijven behartigen. Tevens sprak hij zijn afkeuring uit over het optreden van afgevaardigden van de A.N.W.B. bij de gehouden besprekingen. De heer v. Rijn verklaarde, dat uit de gegevens hem verstrekt blijkt dat de politie steeds met grote soepel heid de verordeningen heeft toegepast en als men wil beweren, dat B. en W. tegen het kamperen zijn, vraagt hij zich af hoe het dan mogelijk is, dat in het afgelopen seizoen 300.000 nachtvergunningen zijn verleend. heer Sedelaar (Kath. Raads fractie) wees er op dat nu de com missie haar standpunt had bepaald, thans de raad een uitspraak moest doen aan welke kant zij staat. Spr. had alle respect voor de A.N.W.B. en had niet verwacht dat de afd. Tourisme een houding zou aanne men als zy thans gedaan heeft. Het is niet waar dat in Noordwijk „het kleine" geweerd wordt, doch wel dat het kampeerwezen in goede banen wordt geleid. Hij wees er op dat de A.N.W.B. zich niets moest aanmati gen, wa thaar niet betaamt. De A. N.W.B. afd. Tourisme heeft haar machtspositie misbruikt, door het verspreiden van leugen en laster ten nadele van goedwillende exploitan ten. de wijze waarop het gemeentebestuur heeft gemeend hierop te moeten ant woorden, waarin de aantijgingen van de A.N.W.B. zijn weerlegd. Nadat nog enkele sprekers hun mening over deze kwestie hadden weergeven, diende ook de heer Rippe een motie in, welke neerkwam, dat het rapport niet ondertekend had mogen worden met „Het gemeente bestuur" en de raad hiervoor geen enkele verantwoording neemt. Hierna stelde de voorz. voor de motie van de heer Sedelaar in stem ming te brengen waartegen de heer Rippe opkwam en eerst zijn motie in behandeling wenste te nemen. De voorz. wenste hiertoe niet over te gaan en de motie Sedelaar werd met 12 tegen 3 stemmen (P.v.d.A.) aan genomen, waarbij de wethouders zich van stemming onthielden. Met een zelfde stemverhouding 312 werd hierna de motie Rippe verworpen. Hierna werd deze vergadering ge sloten. DF KWAKEL OosterparkKDO 03. Het is KDO gelukt Oosterpark, dat enige plaatsen hoger op de ranglijst staat dan KDO, op eigen terrein een neder laag toe te brengen. Nadat KDO de aftrap had genomen, bouwde zij di rect een aanval op over rechts. De rechtsbuiten gaf goed voor en mid- voor Schelling zorgde voor het 1ste doelpunt. Na 40 seconden spelen 01. Technisch speelden de Oosterparkers beter dan KDO, maar zij hielden het spel te kort en dit was juist wat voor de goedsluitende verdediging van KDO. In laatste instantie was de KDO-keeper er nog, die op een uit stekende wedstrijd kan terugzien. Na een op en neer gaande strijd kwam de rust met 10 voorsprong voor KDO. Tien minuten na rust kon Jan maat met een mooie kopbal, die van lirckskwam, de stand op 02 bren gen. Gesterkt door deze voorsprong speelde KDO nog beter dan voor de rust. Het plaatsen was veel beter en de achterhoede had veel minder werk. De aanvallen, die de Ooster parkers opbouwden, werden dan ook in de kiem gesmoord. Na 30 minuten spelen was het de linksbuiten Zaal, die met een onhoudbaar schot de stand op 03 bracht. Zo heeft KDO deze zware uitwedstrijd verdiend ge wonnen. A.s. Zondag ontvangt KDO de lei der van haar afd. RCA op eigen ter rein: Het zal zeker niet aan span ning ontbreken. Verdere uitslagen: KDO II—AMBON II 0—3; KDO-asp. NEA-asp. 12. LISSE Forumavond van de K.A.B. Al behoefde men niet in de rij te staan voor een behoorlijk plaatsje, zoals bij een ontspanningsavond, de op komst voor deze ontwikkelingsavond was zeer behoorlijk. Onder de rustige leiding van de heer G. v. d. Berg werden door de meerendeels interes sante vragen en verhelderende ant woorden, eenzijdige inzichten ver ruimd. Met een kleine onderbreking voor pauze wist het forum, dat ge-1 vormd werd door pastoor H. Roel- de Groot en J. Nederstigt. vink, broeder Urbanus, hoofd der Overl.: J. Huisman, 52 j.; S. L. G. school, en de heer L. Elf ring vrijge stelde van St. Deus Dedit zo te boeien, dat de twee en half uur, die de avond duurde, verrassend vlug voorbij was. Onder de vele vragen was, voor de Lissenaar, wel bizonder attractief de vraag van de heer De Jeu naar de mening van het forum omtrent het beeld aan de Oranjelaan. Duidelijk gaven de beantwoorders blijk van op de hoogte te zijn van het geschrijf in de plaatselijke bladen, maar hun oorspronkelijke opinie was er niet door gewijzigd. Unaniem betreurden zij, vooral om paedagogische rede nen, de handhaving van dat monu ment. Met applaus betuigde het pu bliek haar instemming. Vóór de aanvang van het tweede gedeelte van de avond zegende de pastoor het nieuwe vaandel in van de parochiële afdeling van de K.A.B. Geboren: Leonardus Gerardus An- thonius Maria, zn van C. L. Heems kerk en G. W. v. Eijk; Cornelis Hen- drikus Maria, zn van N. A. v. Wie- ringen en C. M. Meskers; Hermanus Franciscus Maria, zn van P. C. Broekhof en A. E. Janssen; José, dr van A. Geljon en E. M. Venhoven. Ondertrouwd: E. A. Th. Smit 21 j. Haarlem en M. J. Warmerdam 19 j. C. A. Meeuwissen 25 j. en G. C. M. Warmerdam 25 j.; J. J. van den Berg 23 j. te Noordwijkerhout en C. M. van Velzeni 21 j. Getrouwd: H. Erkemeij te Amster dam en C. G. v. Vaneveld; P. Ouds hoorn en P. Warmerdam; A. P. Ver del en P. M. Weijers; A. v. d. Wal te Haarlemmermeer en W. van Helden. .Overleden: A. Rijsdam 90 j., we duwnaar van P. M. v. Duivenbode; Marijtje Bol 31 j. DE ZILK Aanrijding Doordat een zieken- controleur uit Leiden, niet op de aanduidingsborden bij de Ruigen- hoek lette, werd zijn volkswagen door een zwares vrachtauto geramd. De schade was groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brand Terwijl de vrouw ziek te bed lag en een bezoekster voor het eten zorgde bij de familie G.1 sloeg de vlam in de pan en vatte ook wat huisraad vlam. Met natte zak ken kon men de brand in de kiem smoren. NOORDWIJK Gebr. Maud, d. v. W. M. Faber en A. W. Bakker; Daniël, C. zn van F. W. van Houten en D. G. Piroska; Johan na M. dr van J. Passchier en C. Vroeg in de Weij; Willem zn van J. Plug en J. Mol; Willem H zn van C. Lindhout en C. Blok; Cornelis zn van J. Imthorn en P. Zwaan, Wilhel- mina d. van W. v. d. Eijkel en K. Ha- zenoot; Johannes M. zn van W. Muil wijk en M. Oranje. Ondertrouwd: A. Reute 34 jaar en M. J. v. d. Berg 32 jr; J. M. Bresser 28 jr en G. Beuk 20 jr. Getrouwd: H. C. v. Eeden en R. E. v. d. Werf; C. v. d. Luijt en S. v. d. Wiel; J. J. P. Caspers en A. C. Bier man; W. W. Rietdijk en J. Duindam. Overleden: Cornelis A. J. v. Kest- ren 8 mnd. NOORD WIJKERHOUT Getr.: G. van den Berg en J. W. M. van Huik; P. A. Hebinck en A. G. Brederode; C. G. Steen voorden en J. E. van Gijlswijk; L. G. Zethof en W. F. M. G. van Haaster; J. A. I. Kal- denbach en P. J. Spierenburg; P. J. GEMEENTERAAD ALPHEN AAN DE RIJN Onder voorzitterschap van bur gemeester Ed. C. Witschey kwam de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn gisteravond bijeen. Afwezig waren de leden W. Brouwer en W. I C. v. d. Meent. Bij de medelingen vond de heer Rogaar aanleiding om op te merken, dat de woningbouwvereniging Nuts- stichting intussen haar bouwplan van 29 woningen heeft ingetrokken. Spr. informeerde naar de reden hier van en of het volume benut zal wor den. De voorz. stelde spr. gerust. Er zijn zoveel aanvragen dat het volume niet verloren zal gaan. Het plan over trof het toelaatbare, daarom werd het ingetrokken. Leden voor Stichtingsbestuur Avifauna. Motie aangenomen. Spr. kan volkomen het beleid van B. en W. in deze goedkeuren en wenste de navolgende motie in stem ming te brengen. De gemeenteraad van Noordwijk in vergadering bijeen op 30 Nov. 1953, waarin besproken is de actie van de A.N.W.B. welke tegen het ge meentebestuur is gericht; kennis genomen hebbend van het antwoord hetwelk het gemeentebe stuur heeft gepubliceerd in Septem ber 1953, tevens na acte te hebben genomen van het rapport van de commissie voor het Langeveld; geeft als haar mening te kennen dat de wijze waarop de A.N.W.B. de kampeerkwestie heeft gepubliceerd ten sterkste afkeuring verdient; v. d. Berg, 76 j., echtgenoot van E. M. J. Rauxloh; W. Kaptein, 93 j., weduwnaar van T. v. d. Burg; D. Bel- jaars, 72 j., weduwnaar van C. Kom meren; J. Haasnoot, 39 j., echtgenoot van G. W. Klinkenberg. STOMP WIJK Lourdcsavond Volgend jaar zal een grote Lourdesbedevaart gehou den worden van de arbeidende jeugd van Nederland. Een grote lan delijke actie is hiertoe in het leven geroepen Ook in Stomp wijk is een kern gevormd, waarvan de leden reeds enkele maanden sparen en op verschillende manieren proberen benodigde geld bij elkaar te krijgen voor hun eigen reis, maar ook met het doel zieken en militairen in de kosten tegemoet te komen. In het ,.Blesse Paard" werd een filmavond gehouden. Ton v. Herpen van de K.A.J. open de deze avond en hield een vurig betoog over het doel van de komende bedevaart, die een grootse manifestatie moet zijn van de katholieke jeugd van Nederland. Als le film werd gedraaid de docu mentaire rolprent van Herman van cler Horst „Het schot is te boord", waarin de haringvangst werd be licht. Een journaal over de St. Igna- tiusvloed bracht de ramp weer in herinnering en het onnoembare leed, dat ons landi en volk trof De Belgische K.A.J. hield vorig jaar van 29 Juli11 Augustus met meer dan 10.000 pelgrims een bede vaart, waarvan een film werd ver toond, die ondanks het minder goe de geluid, toch een goed beeld gaf van deze pelgrimstocht. ,.Neem nog heden het besluit", al dus kap. W. Miedema, „en U zult zien dat het geld er komt." Spaar- leider Koos v. d. Pijl zal gaarne in lichtingen geven. Militairen krijgen reductie terwijl Kath. Thuis front ook in overweging heeft geno men buiten deze reductie nog finan- cieël bij te staan. Momenteel zijn er 9 spaarders die vol enthousiasme het eenmaal geno men besluit ten uitvoer brengen. Dit aantal kan in het katholieke Stomp- wijk zeker verdubbeld worden. In de pauze werd een verloting gehouden met een prachtig resultaat VOORHOUT Voor het praktijk-diploma typen slaagden te Leiden de dames: Beatrix Turnhout en Joke van Dijk. zeide de heer Gesman, een tegen stander te zijn van deze wijze. De voorz. zeide, dat het verstan dig is dit toch zo te accepteren en de bouw door te laten gaan, want dan kan zulks nog onder het volume van dit jaar vallen. De heer Roogaar informeerde of de huurprijs van f 8.vast staat. De voorz. wees erop, dat dit een - voorlopige huurprijs is. Risicofacto- leden en de jeugd-E.H.B.O. 36 leden. VOORSCHOTEN TREINEN WERDEN BESCHADIGD Door de N. S. is bij de politie aan gifte gedaan van beschadiging van twee treinen welke te Leiden aan kwamen. Onder Voorschoten waren enkele ruiten ingegooid. R.K. JONGENSSCHOOL WORDT IN GEBRUIK GENOMEN De nieuwe R.K. Jongensschool aan de Elstlaan is gereed gekomen en zal Maandag 7 December in gebruik worden genomen. Vrijdagmorgen zal in de raadzaal van het gemeentehuis de school door het gemeentebestuur aan het R.K. Schoolbestuur worden overgedragen. Zondagmiddag om één uur zal pastoor J. Th v. Bemmelen de school inzegenen, van twee uur tot vier uur is er dan voor ieder die belangstelling heeft gelegenheid om de school te bezichtigen. Werkprogramma van St. Nicolaas. St. Nicolaas zal deze week gedu rende lange tijd in het R.K. Vereni gingsgebouw verblijven. Donderdag ontvangt hij de leerlingen van het seminarie van de paters: Capucijnen, Zaterdag de kinderen van de leden van de Nationale Reserve en Zon dag een grote schare kinderen van K.A.B.-leden. Alleen voor de Gidsen wordt een uitzondering gemaakt, daar gaat de H. Man Vrijdagavond op bezoek R.K. E.H.B.O. Gisteravond vond in het „Wapen van Voorschoten" d( diploma-uitreiking plaats aan de ge slaagden van de R.K. E.H.B.O. afde ling Voorschoten. De voorz., de heer A. Lippens, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en gaf kort overzicht van de groei van de afdeling. De vereniging telt nu 69 WARMOND Diamanten bruiloft Het echtpaar A. KosterVan de Dorpel, wonende ten huize van zijn schoonzoon, de heer v. Winsen, kap per, vierde gisteren zijn diamanten huwelijksfeest. Hoewel het echtpaar nog slechts korte tijd in Warmond woont, heeft het hun aan belangstel ling van de zijde van de Warmon- ders niet ontbroken. Ook uit Zeeland, vanwaar zij oorspronkelijk afkomstig zijn, kwamen veel felicitaties binnen. Het hoogtepunt van de dag vormde het bezoek Van de burgemeester, die niet alleen de gelukwensen van het gemeentebestuur kwam aanhieden, maar ook een enorme fruitmand met begeleidend felicitatieschrijven van de Koningin. Over dit onverwachte geschenk konden bruid en bruidegom niet uitgepraat komen. Ook pastoor J. Gussenhoven en kapelaan drs. W. Tamis kwamen van hun belangstel ling blijk geven. De bruidegom, die nog zeer kras is, telt 87 jaren, terwijl de bruid 83 jaar oud is; deze is echter niet zo goed meer ter been. Het feest werd in intieme familiekring gevierd. WASSENAAR Geboren: Wilhelmina Juliana d. van D. H. van Egmond en H. E. van Diggele; Hendrika Catharina Maria d. van A. A. Trouwhorst en M G. M. Bemelmans; Cornelia Hu- bertine Maria d. van H. G. Hendriks en W. E. Paping. Ondertrouwd: J. van der Torren en H. G. Maandag; C J. van Uijtho- ven en A. J. Gladpootjes; H. Kuit en G. Siersema; D. J. van Dieren en V. H Volkerts. Getrouwd: P. van den Dool en T. W. Vermeulen; G. J. Heisterborg en E. van der Kamp; A. Zeevaarder en H. A. J Verschoor; A. L. Edelaar en C. H. M. van der Zant; J. H. C. M. de Valk en T. Hulshof f; A. N. Bier man en P. E. M. Slats. Overleden: Philippus Johannes Adrian 79 j.; Katherine Collins 38 j.; Adriaantje Beijer 50 j.; Maria Hele na Tolido 72 j.; Johanna Maria Noordover 74 j.; Hillegonda van den Arend 88 j.; Casper Petrus Hooge- boom 55 j.; Joanna Visser 85 j.; Geer- truida Goudswaard 90 j- De heer Slootjes merkte bij de in gekomen stukken, w.o. het bedanken van de heren L. de Graaf en mr. A. J. Meijer als leden van het Stich tingsbestuur voor Avifauna op, dat er geen voorstel aanwezig is de va catures te vervullen. Destijds was er nogal wat haast hiermee gemaakt en nu heeft het alle tijd. Spr. zag gaar ne de ene vacature vervuld door een organisator en de andere plaats door een econoom. Toen de voorzitter opmerkte, dat deze aangelegenheid niet aan de or de was, maar dat de heer Slootjes wel een voorstel kon doen, verklaar de de heer Slootjes ,dat hij dan van hetgeen hij hiervoren heeft opge merkt, een voorstel maakte. De voor zitter kon dit aldus niet aanvaar den, waarop de heer Slootjes af zag van een voorstel of tegenvoorstel in te dienen. De heer Rogaar concludeerde uit het feit, dat B. en W. nog geen voor stel tot benoeming van twee nieuwe bestuursleden hebben gedaan dat het college er nog niet in geslaagd is twee personen te vinden. Het zal ook niet zo eenvoudig zijn, aldus spr. Bij het voorstel tot onderhandse opdracht aan de firma J. v. Wierin- I gen van de bouw van 48 étage-wo- dat de gemeenteraad staat achter ningen aan de Pieter Floriszstraat, ren (als loonsverhogingen etc.) kun nen de prijs als de bouw gereed is, wel wat beïnvloeden. Tot onderwijzer aan de openb. school voor u.lo. aan de Oudshoorn- seweg werd benoemd de heer G. C. E. Leij dekkers te Gouda. Huren. De heer Verdonk informeerde of de huur van de 13 woningen van „Volksbelang" aan de Ten Harmsen- straat definitief zijn. Het is bijna tragisch, dat de stichtingskosten van deze in 1946 gebouwde woningen, nu pas officieel bekend zijn. De voorz. antwoordde, dat de huur prijs weinig of geen verandering hierdoor zal ondergaan, omdat er weinig schommeling is geconstateerd tussen de aanvankelijke en de defi nitieve berekening. Bij het volgens voorstel, van de zelfde strekking, betreffende de wo ningen van „Alphens Belang" (de 100 z.g. Brouwerwoningen) zei de heer Rogaar, dat hier toch wel een aanmerkelijk verschil is te consta teren, t.w. bijna f 113.000.Hier klopt toch iets niet, zei spr., die gaarne de oorzaak hiervan wilde we ten. (Dit zijn de woningen waarvan de bewoners onlangs medeling ont vingen van 1.huurverhoging pér week). De voorz. antwoordde, dat risico regeling en verplaatsing (dus duur dere grond) de hoofdoorzaken vor men. Tot gedelegeerde van het gemeen tebestuur in de besturen van de speeltuinverenigingen „Ons Buiten" Steekterweg, en „Vreugdeoord" (Ge bied tussen Pieter Doelmanstraat en Hefbrug Gouwsluis werden respec tievelijk benoemd de leden J. A. Duin en drs. C. Goedhart. Spreker bracht dank aan de docent van de cursus, dr. F. J. M. Tonino, terwijl ook een woord van dank aan mevr. Tonino niet werd onthouden. Vanzelfsprekend spoorde de voorz. de geslaagden aan om de brigade-avon den zoveel mogelijk te bezoeken. De geestelijk adviseur, kapelaan P. J. v. Reisen, gaf te kennen dat hij zich nergens zo veilig voelde als tussen de E.H.B.O.-ers! Spr. feliciteerde de ge slaagden met het behaalde succes en gaf een kleine uiteenzetting van het dienende element van de E.H.B.O. Daarna reikte spr. de diploma's uit. De navolgende dames ontvingen het diploma: A. J. M. van Bohemen, M. G. E. v. Bohemen (Leidschendam), G. J. Duivenvoorden, A. M. Peeters, A. M. Smit, C. M. Steijn, G. E. Vierboom, M. S. van Aken, J. M. v. d. Werf, mevr. RoodakkersDonkers, P. Zon neveld en M. E. v. d. Helm. Idem de volgende heren: J. C. Belt, A. J. D. van Haastrecht, J. W. Luijnenburg, A. F. v. Veen (Leidschendam) en J. Streng. Namens de cursisten bood de heer Van Veen aan dokter Tonino een tweetal boekwerken op medisch gebied aan, terwijl mevrouw Tonino bedacht werd met een bouqupt rozen. Daarna was het officiële gedeelte ge ëindigd. De medewerking van de le den werd nog gevraagd voor de Zonnebloemactie op 27 December a.s. De rest van de avond werd gevierd met een gezellig samenzijn. Een stukje dansmuziek en een loterij om aardige prijzen verhoogden de feest stemming. Eénrichtingsweg. Inrijden van deze zijde toegestaan Keren en terugrijden verboden. Wat lezers schrijven Leiden, 27 Nov. HARTEBRUG-SOCIETEIT VOOR BEJAARDEN Zondag heeft de pastoor een aan bevelend woord gesproken voor de collecte, die enige dames gehouden hebben, met het doel de ouden van dagen van de Hartelbrug-parochie, iedere week, bijna het geheele jaar door, een prettige middag te verschaf fen. Zeker een prijzenswaardig streven dat verricht wordt met een ijver en toewijding, die boven alle lof ver heven is. Wat is nu evenwel het re sultaat?. De opkomst van de dames is voortreffelijk, maar de heren Dat kan heel wat beter! Ik sprak hierover j.l. Donderdag met het da mescomité en mijn voorstel een aan bevelend woordje hierover in de Leidse Courant schrijven, vond al gehele instemming. De vraag is hoe komt dat? Het spreekwoord zegt: Onbekend maakt onbemind. Welnu, voor niemand be hoeft dit onbekend te blijven. Wat u te doen heeft? Wandel Donderdags- middags om twee uur naar de Ro- manuszaal. Men vindt daar dan de dames van het comité. Spreek daar mee (dat gaat heel gemoedelijk) maak eens een middag mee. Ik ben er van overtuigd, dat ge een trouw bezoeker zult worden. Zodoende zal ook dit mooie sociale werk aan velen ten goede komen. WINKELPERSONEEL EN DE LICHTWEEK. Een lezer lucht zijn gemoed over het openblijven 's avonds van de win kels te Leiden in verband met de Lichtweek. De overuren van het win kelpersoneel schrijft hij wor den niet betaald: „Vele mensen den ken nog, dat meisjes, die in een win kel staan, er een goeie aan hebben, terwijl ze hun eigen tijd moeten af staan om te werken voor niets. Wel ke arbeider in een ander bedrijf zou het in z'n hoofd halen om te wer ken voor niets? Ten slotte verdient de winkelier in deze tijd reuze goed" Dit is de kern van het ingezonden stuk, dat nogal heftig is gesteld. Het kan zijn, dat de inzender zelf een onpleizierige ervaring heeft op gedaan, doch in 't algemeen is voor 'n klacht als de zijne geen reden aan wezig. Vooropgesteld zij, dat de wet voor ziet in een arbeidsweek voor het winkelpersoneel van 53 uur, terwijl gewoonlijk 42 uur gewerkt wordt. De wet staat avond-opening toe op 21 dagen van het jaar bij bijzondere gelegenheden, door B. en W. te bepa len, en behalve deze latere opening bij bijzondere gelegenheden voorziet de wet in avond-opening, gedurende de St. Nicolaas- en Kersttijd. De per- soneelsbonden zijn bij de opstelling van deze regeling der arbeidsuren destijds geraadpleegd. In Leiden wordt slechts bij uitzondering, o.a. nu met de Lichtweek, door B. en W. dispensatie verleend. Het is een goed gebruik vrijwel bij de gehele middenstand enige vergoeding te geven aan het winkel personeel, wanneer de winkels lan ger open blijven, hetzij in de vorm van een geldelijke douceur, hetzij in de vorm van compensatie van de langere werktijd door extra-vrije uren. (Red.).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2