MdRLENE'S Raad voor de Jeugdvorming ingesteld Nog onzekerheid over opruiming van de giftige vitamineampullen De winkelsluitingswet bracht Wild-West op A'damse Zeedijk DE DOLLE MUSKETIERS" eerste liefde DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 TWEEDE KAMER •In de Tweede Kamer was aan de orde de voortzetting van de algemene beraadslagingen over het wetsont werp Instelling van een Raad voor de Jeugdvorming. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de heer CALS, zegt in verband met de publi caties in het bronnenboek, dat de overgrote meerderheid van onze jeugd Gode zij dank bestaat uit gezonde jongens en meisjes. Vrijwel alle mi nisteries, zegt mr. Cals, hebben een taak ten aanzien van de jeugd; hij heeft voorstellen gedaan aan de an dere ministeriés om tot grotere coör dinatie ten aanzien van het jeugd werk te komen. Over de wensen van de heer Stuf- kens met betrekking tot één jeugdsta- tuut, zegt spreker, dat de practische verwezenlijking hiervan geen een voudige zaak zou zijn, de opstelling hiervan ligt meer op het terrein van degenen, die zich primair met het jeugdwerk bezighouden. Dit is geen taak voor de overheid. De benoeming van een staatssecretaris zal de mi nister bevorderen, als aan een derge lijke functionaris behoefte zou be staan in dit verband. De taak van de minister ten aanzien van de Raad voor de Jeugdvorming is niet gemak kelijk te omschrijven. Een poging om dit in het raam van dit wetsontwerp te doen, acht mr. Cals dan ook on juist. De taak van gezin, school en Kerk is primair. Inderdaad is het advies-college in zekere zin een over heidslichaam, al is de minister het niet eens met de uitdrukking „staats- creatuur". De minister zou het aantal leder» van de raad beperkt willen houden tot 40 a 50. De beslissing in de commissie-Beel heeft er indertijd toe geleid, dat be sloten is tot de naam: Raad voor de Jeugdvorming. Het amendement- Fokkema moet de minister met klem ontraden. Over het amendement-Peters op ar tikel 7 zegt spreker, dat het hem voor dezelfde problemen stelt als het amendement-Fokkema, wat betreft de practische toepassing. Hij wil wel de toezegging doen geen wijziging te zullen brengen in de samenstelling van de commissies enzovoort, zonder de raad te horen, in de hoop, dat de heer Peters daarmee genoegen zal willen nemen. De heer TILANUS (C.H.U.) zegt zijn amendement om de raad de naam „Jeugdraad" te geveh te moe ten handhaven. Het amendement-Tilanus wordt met 26 tegen 52 stemmen verworpen (tegen stemmen P.v.d.A., K.V.P. en K.N.P.). De heer FOKKEMA (A.R.) zegt zijn amendement op art. 3 betreffen de het toekennen van meer invloed aan de representatieve organisaties op de samenstelling van de raad, in verband met de toezeggingen van de minister te willen intrekken. Het amendement-Peters op artikel 10 eerste en tweede lid, wordt met 40 tegen 23 stemmen aangenomen. (Tegen P.v.d.A.). Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna is aan de orde de begro ting van economische zaken. ECONOMISCHE ZAKEN. De heer ANKERSMIT (V.V.D.) vraagt, of het de minister verwon dert, dat er een investeringsachteruit gang is. Dit is niet zo onlogisch. On ze economische ontwikkeling is te vergelijken met een kermis-rutsch- baan. Spreker hoopt, dat we niet zul len gaan afglijden. Spreker zegt, dat de mensen die enig bezit hadden, langzamerhand be- zitsloos dreigen te worden. Dat gaat tegen de lijn der ontwikkeling in. Iedere arbeider dient zijn eigen wo ning te bezitten. Zij zullen dit niet als een blok aan het been beschou wen. Spreker acht de idee van de winstdeling zeer goed. Het element van sparen dient daarbij een grote rol te spelen. Daardoor wordt ook de lagere employé in staat gesteld een eigen woning te krijgen. Men dient tot een ander systeem van winstde ling te komen. De heer Ankersmit zegt ten slotte, dat van achter het IJzeren Gordijn (Saksen of Silezië) goederen worden ingevoerd tegen een veel lagere prijs dan waarvoor zij in ons land kunnen CALS, zegt in verband met de over grote meerderheid van onze jeugd De heer NEDERHORST (P.v.d.A.) gaat gaarne accoord met het stre ven van de regering om tot een ge meenschappelijke markt voor Europa te komen en te wijzen op de conjunc turele gevaren, teneinde tot een ge meenschappelijke afweer te komen. Kunnen we van de regering nog ver dere stappen verwachten? De heer Nederhorst verlangt in dit verband speciaal naar een politieke gemeen schap. Er zal een Europees forum tot stand moeten komen, dat ook rege lend kan optreden op het gebied der economische samenwerking. Er wor den pogingen gedaan om de gedachte van de K.S.G. uit te spelen tegen het dirigisme. De paradoxale toestand is echter ontstaan, dat de Hoge Autori teit regelend moet gaan ingrijpen, om de regelen van de vrijheid op dit ge bied uitgevoerd te krijgen. Spreker zal dit soort dirigisme gaarne steu nen. De heer SCHMAL (C.H.U.) zegt, dat zowel de memorie van toelichting als de memorie van antwoord weme len van vreemde en voor een gewoon mens onbegrijpelijke woorden, die gemakkelijk door Nederlandse woor den kunnen worden vervangen. Dat kan bevorderlijk zijn voor de publie ke belangstelling. De minister moet maar eens kennis nemen van de glas heldere taal van Thorbecke. Over de middenstand zegt de heer Schmal, dat niemand in de Kamer de middenstandsbelangen onderschat; hij is het eens met de gedaentengang uit de memorie van antwoord, dat de middenstandsvraagstukken, voor zo ver niet urgent, kunnen wachten op de behandeling van de Middenstands nota. Het cadeaustelsel is schrikba rend toegenomen. Een regeling op korte termijn bij de wet van dit vraagstuk is noodzakelijk. Wat de investeringen voor de dustrialisatie betreft vraagt de heer Schmal zich af, hoe men de nodige ruimte op langere termijn zal kun nen scheppen. Binnen niet al te lan ge tijd zal men op eigen grondgebied niet meer terecht kunnen en zal men in het buitenland moeten investeren. Hij is tevreden met de uiteenzetting van de minister over de export. Gaat nieuwe uitvinding aan fietsers energie besparen? Gesmeerde start Twee inwoners van Venray heb ben een uitvinding gedaan, die het nationale vervoersmiddel van Ne derland weer een stapje dichter bij zijn perfectie brengt. Zij hebben de industrie een zgn. ,.veer-rem" ge toond, waarvoor de kracht, die ge bruikt wordt bij het remmen, door een veer opgevangen wordt en via een knopje bij de start als aandrij ving dienst kan doen. De uitvinding schijnt nogal prac tische mogelijkheden tc bevatten, want een grote rywielfabriek over weegt reeds de veer-rem in produc tie te brengen. Wanneer men dit apparaat, dat practisch geen plaats op de fietst in- Ook administratie was niet in orde Nog steeds heeft de Amsterdamse recherche geen zekerheid, dat de in 1951 door een hoofdstedelijke phar- maceutische fabriek in omloop ge brachte vergiftigde ampullen uit de circulatie zijn. „Achteraf is gebleken, dat bij de betrokken fabriek de administratie even onvolledig was als de controle op de verzonden geneesmiddelen", aldus gisterochtend de officier van justitie te Amsterdam. „Ons is thans gebleken, dat er ampullen met de gevaarlijke inhoud in omloop zijn neemt, op zijn rijwiel aangebracht gekomen, die niet waren geboekt Agenten rolden door spiegelruit Gisteravond om kwart over zeven verkocht een koffiehuishouder in 'een perceel aan de Zeedijk te Am sterdam koeken en handelde daar door in striid met de bepalingen van de winkelsluitingswet. Twee agenten van de Amsterdam se politie onderhielden de 37-jarige man hierover en toen een van hen de zaak wilde binnengaan om een ge tuige te hcoen, geraakte de koffie huishouder overstuur. Hij gooide de DE HUURVERHOGING EN OUDE VAN DAGEN. De herziening van de uitkeringen op grond van de noodwet ouderdoms voorzieningen kan niet zo tijdig haar beslag krijgen, dat reeds direct na 1 Januari a.s. de verhoogde uitke ringen kunnen worden gedaan, hoe wel de rechten daarop op 1 Januari ingaan. Voor vele ouden van dagen zal het daardoor in begin Januari moeilijk zijn de verhoogde huren te betalen. Het zou voor hen een uitkomst zijn wanneer de bedragen, welke wegens de huurverhoging meer moeten wor den betaald dan de oude huren, na het ingaan van huurverhoging niet eerder worden geïnd dan het tijdstip, waarop de verhoogde ouderdomsrente zal worden uitgekeerd en de nabe talingen op de niet tijdig verhoogde rente kunnen worden gedaan. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting - heeft daarom op verzoek van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de aan dacht van de gemeentebesturen voor deze kwestie gevraagd en deze be sturen verzocht te bevorderen, dat bij de inning van de huren van wo ningwet-woningen (dit zijn wonin gen in beheer bij de gemeentebestu ren en de woningbouwverenigingen) in dit opzicht de nodige soepelheid wordt betracht. Voorts heeft de mi nister aan de gemeentebesturen ver zocht de woningbouwveenigingen in deze zin te willen aanschrijven. bij hem staande agent opzij en wilde de tweede het maken van notities beletten. De twee agenten wilden hierop de man aanhouden teneinde hem naar het politiebureau over te brengen. Hij verzette zich dermate, dat het drielai al vechtende door een spie gelruit ging. Buiten gekomen rukte de arrestant zich los, maar werd piet- een weer gegrepen. Intussen had zich voor het perceel een grote me nigte verzameld. Toen de koffie huishouder weggevoerd werd, kreeg een der agenten van een der om standers een schop tegen het rechter been De arrestant stompte deze een zijsprong, waardoor de wagen te- heeft, behoeft men bij de start niet meer extra kracht bij tc zetten; de veer, die door de kracht van het remmen opgewonden is, wordt door het indrukken van een knopje aan het stuur weer vrijgemaakt en le vert de benodigde energie. Dit is vooral erg practisch voor bromfiet sers en zwaar beladen transportrij wielen. Boobytraps op fietspad Politieman ernstig gewond Zaterdagavond vonden enkele fietsers op het rijwielpad buiten Ul- venhout een paar pakjes, die bij aan raking tot ontploffing kwamen. Een der wielrijders werd licht gewond aan zijn been en waarschuwde de politie, die onmiddellijk een onder zoek instelde. Dit onderzoek heeft de groeps commandant der Rijkspolitie te Ul- venhout drie vingers gekost, want toen hij een der pakjes wilde opra pen, kwam het met een luide knal tot ontploffing en rukte de politie man drie vingers af. De pakjes, die ten slotte onscha delijk gemaakt konden worden, be vatten een soort boobytrap en de po litie vermoedt, dat enkele kwaad aardige jongens met misdadige aan leg déze pakjes op het fietspad ge deponeerd hebben; er is een uitge breid onderzoek gaande. SCHICHTIG PAARD KOSTTE LANDBOUWER HET LEVEN. Bij het passeren van een vracht wagen is gisteren in Kesteren het paard, dat voor de wagen van de 70- jarige landbouwer J. van D. uit Kes teren was gespannen, schichtig ge worden. Het dier maakte onverwacht agent tegen de kin en onder het rechteroog. Tenslotte is hij iri een wagen van de inmiddels gealarmeer de radio-autodienst naar het bureau Warmoesstraat overgebracht. gen een muurtje reed en een wiel verloor. De landbouwer viel van zijn zitplaats en raakte tussen de wagen en de langs zijn boerderij staande omheining bekneld. Hij is op weg naar het ziekenhuis overleden. administratie. We zijn dus nu nergens meer zeker van. Mijn ver trouwen in de fabriek is op dit punt beschaamd". Naar men zich zal herinneren be rust de fatale vulling der arapullen op een noodlottige vergissing in de fabriek. In diverse plaatsen van ons land vielen slachtoffers. Apothekers, dokters en patiënten meenden te doen te hebben met ampullen gevuld met vitamine C. In werkelijkheid bevatten de ampullen tevens arseni cum Begin dezer maand meende men, dat zij waren opgespoord, hoewel dc officier van justitie twee weken ge leden letterlijk zei: „Ik durf er geen eed op te doen, dat ze allemaal zijn achterhaald". Nadien, zo deelt hij gisterochend mede, „zijn nog een aantal ampullen voor de dag gekomen, waarvan nie mand wist, dat ze in omloop waren gebracht". Op instigatie van de hoofdinspec teur van de volksgezondheid is de vorige week door de fabriek een cir- Buiklanding op het mistige Schiphol Passagiers ongedeerd Gistermiddag 14.20 uur heeft een Belgisch passagiersvliegtuig, een DC-4 van de Sabena een buiklanding gemaakt op een in de mist gehulde startbaan van Schiphol. De 24 passa giers konden het toestel ongedeerd verlaten. Het toestel vloog op de lijn Stock holm, Kopenhagen, Amsterdam, Brus sel en kwam dus met de 24 passagiers uit Kopenhagen. Het was daar om 12.05 uur (schematijd) vertrokken en had op Schiphol volgens de dienst regeling om 14.15 uur moeten arrive - De piloot van het vliegtuig was de Belg Cocquit. Hij geniet op Schiphol als gezagvoerder een goede reputatie. Het schijnt dat het toestel bij het landen met te veel vaart op de lan dingsbaan terecht is gekomen en door het landingsgestel is gezakt. cujaire verzonden aan alle artsen en apothekers in ons land met bij zonderheden over de gevaarlijke ampullen. De dozen, waarin ze zijn verpakt, dragen het nummer 030102. Beschikt men niet meer over de dozen, dan kan men dc ampullen herkennen aan het opschrift op het etiket: ..Acidum ascorbinicum". Bovendien is de op het etiket gdrukte inhoud, t.w. het cijfer 100 milligram met inkt gewij zigd; de 1 is n.l. doorgestreept en er is een 2 voor in de plaats gezet, zo dat men thans als inhoudscijfer 200 milligram leest. De officier acht het niet noodzake lijk over te gaan tot publicatie van de naam der fabriek: „Alle artsen en apothekers zijn immers per circu laire door de fabriek zelf gewaar schuwd. Er kan dus bij hen geeni misverstand bestaan. Bovendien is het uitgesloten, dat door hen blaam wordt geworpen op een andere fa briek". Of in deze zaak te zijner tijd nog! een strafvervolging zal worden in gesteld, kon de officier niet zeggen. Het onderzoek door de recherche is n.l. nog lang niet afgesloten, zo deel de hij mede. Gaan we nu nog bomen of pas na verkiezing K.N.P.-motie De Amsterdamse ledenvergade ring van de kieskring KNP (Welter) heeft uiting gegeven aan haar ont stemming over het uitblijven van de eenheidsbespreking tussen de K.V.P., K..NP. en Katholieke Werk gemeenschap in de P.v.d.A. Men heeft een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat men nog tot 1 Januari a.s. de deur open houdt voor de besprekingen, n-.aar dat na die datum het onderhoud! verdaagd zal moeten worden tot na de verkiezingen der Prov. Staten. De man met de ingebeelde ziekten, die meende te weinig troost en me deleven bij zijn vrouw te ontmoeten en in een vlaag van woede haar door wurging om het leven heeft gebracht, is gisteren door de Leeuwarder recht bank veroordeeld tot 6 jaren gevan genisstraf met aftrek, waarna ter be schikkingstelling van de regering. De eis was 8 jaren met aftrek. I Tot leeringhe...... Een Jordaanse opkoper is gis teren het slachtoffer geworden van de al-oude telefoontruc. Mocht u deze handigheid nog niet kennen, dan volgt zij hier onder, misschien hebt u er wat aan (in de betekenis van, u bent gewaarschuwd Kort nadat de opkoper met zijn „glimmende" waar op zijn kantoortje was aangekomen, werd hij door zijn buurman aan de telefoon geroepen. Nu ge beurde dit wel meer en onze Jordaner zag er dan ook niets vreemds in. Bovendien was de telefoon van buurman wel ge makkelijk, want als hij wilde bellen vond hij buurman altijd wel bereid hem de haak voor 'n ogenblik kosteloos af te staan. Ditmaal was er een klant aan de draad, die probeerde de arge loze koopman een partijtje goe deren aan te wrijven. Onze man voelde er echter niets voor en hing even later, met een niet ge ring gevoel van triomf, dat hij de man zo pittig had afgepoe- derd, de telefoon aan de haak. De luttele ogenblikken, dat de opkoper de klant zijn ongeïnte resseerdheid duidelijk maakte, waren echter voor de handlan gers van de „klant" voldoende om de koopman voor het leven in deze zaak belang te doen stellen. Tijdens zijn afwezigheid haalden zij namelijk zijn kan toortje leeg. Een en ander voor een waarde van 7500 gulden. U begrijpt aan jammer geen gebrek en de politie is tot nu toe nog niet bij machte geweest de man te troosten. 36) „Mijn vermoeden, o, dat vermoe den, dat me al zolang kwelde. Lie veling, je woorden heben mijn angst tot vreselijke zekerheid doen wor den. Dolores, de vrouw, met wie ik me nooit had moeten vastbinden, heeft de brieven onderschept. Alle post kwam altijd eerst bij haar, zij verdeelde ze en wat ze niet met haar plannen in overeenstemming vond, hield ze achter. Deze regels mocht degene, aan wie ze gericht waren, niet onder de ogen krijgen. Deze ma nipulaties had ik eens in de gaten, zonder ze echter wat mezelf betrof van enige betekenis te achten. Maar nu weet ik; alleen zo kon het gebeu ren, dat je brieven me niet bereik ten en dat jij de mijne niet kreeg". „Mijn hemel, zou dat mogelijk zijn?" Marlene's ogen stonden ver ward. „Het is beslist zo gegaan, als ik je verteld heb". Heel ernstig was de uitdrukking op Sven's gezicht. Hij wist, dat iedereen naar de middelen grijpt, die hem ten dienste staan, dat ieder de weg gaat, die zijn karakter hem wijst. Dolores wilde hem des tijds alle hindernissen uit de weg gaand voor zich winnen Innig streek de man met zijn rech terhand over de door tranen voch tige wangen van de vi"ouw. „Huil niet, liefste", ook hij was diep ontroerd, „kijk toch naar het wonder, dat we ondanks alles, geleid door een gunstige lotsbeschikking, nu weer vrij tegenover elkaar staan". Sven boog zich dicht naar haar toe en sprak verder: „Alleen, omdat jij helemaal niets meer van mij weten wilde, liet ik me door de liefde van Dolores verleiden tot een huwelijk met haar. Na korte tijd wist ik ech ter al, dat we elkander niet begre pen. We vervreemdden meer en meer van elkaar. Ik had mijn werk, en zij gaf zich over aan allerlei pret jes in mondaine gelegenheden. Dik wijls verweet ze mij ook, dat zij door mij de beste partijen was misgelopen. Maar laat ik er niet over uitweiden, ze is dood en ze heeft een moeilijk einde gehad. Ze heeft aan het strand kou gevat, en daardoor een longont steking opgelopen. Ze werd tijdens haar ziekte verpleegd door 'n nichtje, dat later bleek de enige erfgename te zijn. Deze Viola was verliefd op mij, ik was blij, na mijn grote teleurstel lingen en na het overlijden van mijn vrouw bij haar trcrost en medeleven te vinden. Ik héb zelfs zo in haar ge loofd, dat ik, opnieuw aan mezelf overgelaten, haar trouwbeloften heb gedaan. Maar al spoedig bleek zij in egoisme niet veel onder te doen voor haar gestorven bloedverwante. Ik kwam tot bezinning en besloot naar Europa terug te keren. Ik nam aan contanten alleen mee, wat mij als ver goeding voor mijn jarenlange werk zaamheden als leider van de grote onderneming rechtens toekwam. Van alle verdere aanspraken heb ik afge zien, zodat ik na aftrek van de reis kosten, slechts een kleine som over hield. Nu weet je alles, Mariene, en nu zou ik graag willen weten, of ik mag hopen, dat ik mijn verder le ven met jou mag slijten?" Sven wendde zich nu geheel en al tot de vrouw naast hem en trok haar, terwijl zij zich nog zwak ver zette, dicht naar zich toe. Diep keek hij haar in de ogen, die de zijne trachtten te ontgaan, maardie zij daarna vol en open op hem richt te. Zij beefde, haar lippen 'begon nen te trillen, nog voor ze wérden aangeraakt. Maar zij zweeg. Pas toen hij haar aan zijn borst trok en kuste, gaf haar mond hem ant woord op zijn vraag. Haar hand lag op zyn arm en nu was het Mariene die sprak, spreken moest, vertellen van het einde van haar huwelijk, van vroeger „Ik geloofde aan rijn liefde, ook mijn vader had nooit anders ge dacht. Toen ik me door jou alleen gelaten wist, gaf ik hem mijn woord. Kort daarna trouwden we." „Was hij tenminste goed voor je?" Sven's stem klonk gedrukt. Mar iene vermoedde, hoe moeilyk het spreken hem viel. „Ja, dat wel, hij was bezorgd en vol liefde voor mij en de mijnen. En omdat ik dacht, dat hij mij wer kelijk beminde, verdroeg ik alles veel gemakkelijker. Niels," zei ze plotseling in de stilte en het half donker, dat hen omgaf, „Niels heeft me lief, hij vroeg me, voor altijd hem te blijven." „Ja, Niels", de mannelijke stem, die tot Mariene doordrong, klonk anders dan gewoon, onderdrukt en bewogen. „Niels is een heel goed mens, maar ik had nooit gedacht dat hij zich er zo doorheen zou slaan, als hij nu bewezen heeft. Hij betekent beslist veel meer dan ik, die met al mijn activiteit en ener gie er thans zo voorstaat. En hij zou ook voor jou meer kunnen zijn, hij kan je meer aanbieden dan ik." De hand op de arm van de man bewoog zich. Twee armen werden om zijn schouders geslagen en een wang tegen de zijne gelegd. „O, jij! Niels mag ik graag, maar hij is nooit een probleem voor mij geweest. Dat, wat mijn leven ge compliceerd maakte, wat het uit de sleur van het alledaagse verhief, hing altijd slechts met jou samen." „En toch was het bijna heel an dersHij brak af; plotseling kwam de bitterheid weer boven. „Maar, laten we het verleden vergeten." Het was nu helemaal donker ge worden, de bomen en de hele om geving waren in duisternis gehuld. En over alles heen hing de adem van het voorjaar. De hemel was met sterren bezaaid. Zij kwamen veel te laat in Tra- vemünde en reden naar het kleine hotel, waar Sven zou logeren en had laten komen. Mariene wachtte buiten in de wagen; zij zag, hoe hij met de portier sprak, die hem een aantal brieven overhandigde. Na het avondeten bracht Sven Mariene naar een pension in de Kaiserallee, waar zij vanuit Lübeck een kamer had besteld. In de hal1 nam hij afscheid van haar: „Mor genochtend om 8 uur ontbijt ik met je", zei hy en boog zich over Marlene's hand. De pensionhoudster, die in de nabijheid was, merkte bij zijn heen gaan op: „Wat een aardige heer" en keek hem glimlachend na. In haar kamer liep Mariene naar het brede venster, opende de ene helft en hief haar gezicht op naar de koele avondlucht en snoof dé adem der zee, die donker en ge heimzinnig onder de sterrenhe mel lag. Wat een dag vandaag,, peinsde zij, hij heeft me heel veel. neen, alles gegeven. Ik had nooit meer geloofd, zo gelukkig te zullen worden. Zo gelukkig.... Mariene huiverde, de vochtige lucht deed de warme kamer afkoelen en zij sloot het venster. Daarna stond zij in gedachten voor haar bagage. De kleine neces saire van varkensleer waar was die gebleven? Stellig nog in de auto, beneden in de garage. Marie ne nam haar handtasje, waarin zij het sleuteltje van haar wagen be waarde en opende zachtjes de'deur. Alle lichten waren uit, en Mariene wist niet waar zij heen moest. Daar ging een deur open en een streep licht viel naar buiten. De pension houdster, gehuld in een fel oranje ochtendjapon kv/arn de kamer uit. Mariene verzooht, haar nog eivenl in de garage te laten. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9