Buitenkerkelijke viering van 7e lustrum „St. Willibrordus" Sloop Alpheuse brug Zuivering van rioolwater Toekomst van Koningin ontving Pella „Zware jongen" uit Zaandam is eindelijk in de cel beland DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT «D PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN De pl. afd. van de R. K. Bond van Industriële arbeiders „St. Willifcror lus" te Alphen aan den Rijn, bc- itaat 35 jaar. Met haar jubileren een iantal bestuurders en leden. De af- leling heeft deze feiten Woensdag- tvond in de St. Josephzaal op tref fende wijze gevierd. Tegenwoordig varen o.m. deken L. H. Nieuwen- ïuizen, de oud-adviseur, kap. C. F Verheul, de tegenwoordige g.a. ka jelaan J. v. d. Stap en kapelaan L. 3. M. Biemans, aalmoezenier van Ie Kajottcrs en moderator van de longe arbeiders, alsmede de heer J. Smit uit Rotterdam, hoofdbestuur- Ier en tevens woordvoerder van de itandsorganisatie, de K.A.B, Het 7e lustrum van de R. K. Bond /an Industriële Arbeiders, voorheen Pabrieksarbeidersbond genaamd, .verd Zondag j.l. kerkelijk gevierd. In de St. Bonifaciuskerk werd een H. Mis opgedragen tot intentie van ie leden en hun huisgenoten, met algemene H. Communie. Het buitenkerkelijk feest vond in de St. Josephzaal plaats. Daar wer den letterlijk en figuurlijk de bloe metjes buiten gezet. Toen de feest- vergadering enige tijd aan de gang was, werd het ene bloemstuk na het andere aangeboden. Grappig was het te zien, hoe de afgevaardigden van de andere vakafdelingen, waaron der zich ook de KAV had geschaard, in rijen kwamen aandra^gn met hun geschenken. De heer A. F. Ruijssenaars, voorz. van de pl. afd. van de KAB, voerde hierbij namens het gehele georgani seerd verband het woord. In zijn woorden van gelukwens werd ook de voorz. van de afdeling, de heer A. Huijgens, speciaal betrokken. Met ere, en verdiend. Want van hem is bekend, dat hij een actief en objec tief organisatie-man is. Ook als pa rochiaan werd hij gehuldigd. Naast zijn vak- en standsorganisatiewerk, vervult de heer Huijgens nog tal van parochiële functies. Jubilarissen. De heer C. v. d. Werf, voorzitter van de feestcommissie, leidde de avond in. Na het gebruikelijk wel komstwoord dankte spr. het hoofd bestuur voor de medewerking. Hij sprak het vertrouwen uit, dat van deze avond de nodige propaganda zal uitgaan en dat de organisatie vooral vat moge krijgen op de jon geren. Tot slot complimenteerde hij de pioniers van de afdeling, de heer H. de Jong en bracht posthuum hulde aan wijlen de oud-secretaris, en mede oprichter, de heer A. Klein. Tijdens de pauze huldigde de bondsbestuurder, de heer J. Smit, de jubilarissen H. en J. Paardekooper, L. van Haren, A. de Jong en Th. de Heij te Alphen aan den Rijn en de heer C. Turk uit Leimuiden, wegens hun 25-jarig' lidmaatschap. De heer Smit reikte de oorkonde en de bij behorende insignes uit en dankte de jubilarissen voor hun trouw. In zijn waardering betrok spr. ook de echt genoten. Een speciaal woord richtte de heer Smit tot de penningmeester van de afdeling, de heer H. B. Rikke, die 40 jaar lid is van de KAB en in die periode verschillende bestuursfunc ties in het kath. georganiseerd le ven vervulde. Hem reikte spr. het verguld zilveren insigne van de KAB uit. Vervolgens richtte spr. zich tot de afd. voorz., de heer Huijgens, die 25 jaar lid van de afd. is. Bij hem gaat, aldus spr., kde behartiging van de materiële belangen der leden ge paard met de geestelijke en cultu rele verheffing van hen, die aan zijn leiding zijn toevertrouwd. Hiervoor bracht spr. de speciale waardering van het hoofdbestuur over en zeg de een onderscheiding toe, die in een der volgende bijeenkomsten zal worden uitgereikt. De heer J. van Egmond, secr. van de pl. afd. bracht in een keurig voorgedragen declamatie, als jonge re, hulde aan de jubilarissen. Een aardige geste, die met succes is ge realiseerd. Een woord van gelukwens werd ook gesproken door de g.a. kapelaan J. v. d. Stap. Vergader ingbezoek. Vervolgens richtte de heer A. F. Ruijssenaars, namens de KAB en de vakafdelingen een woord van har telijke gelukwens tot de jubileren de afd. en verwerkte in zijn toe spraak de nodige aansporing tot re gelmatig bezoek van de vergaderin gen. Hij vroeg hiertoe stimulerende werking van de echtgenoten en vooral de jongeren werden hierbij betrokken. Spr. waardeerde het werk van de pioniers, die met hun volhouden vele verbeteringen heb ben bereikt. Deze taak moet door de jongeren worden voortgezet in hechte eenheid tot groei en bloei van de organisaties en van de pa rochie. De hoofdbestuurder, de heer J. Smit, complimenteerde de afd. met het bereikte resultaat en wees erop, dat het 35 jaar geleden practisch on mogelijk was een dergelijke avond te organiseren, omdat toen de werk tijden zo bedroevend slecht waren. Vooral in de steen-, beton- en klei- warenindustrie liet zulks nog lange tijd veel te wensen over. De vak beweging heeft veel bereikt. Denk eens aan de 12 dagen vacantie! Spr. herinnerde aan de P.B.O. Hiertoe zal niet alleen de georga niseerde mannen, maar evenzeer ook hun huisgenoten moeten medewer ken. Immers de KAB is een gezins beweging. Haar acties gelden heel 't gezin, aldus spr. jongeren, die hij de dragers noemde van de toekomst. Als zij niet de toorts van de ouderen overnemen, dan zullen zij een rem vormen voor de goede ontwikkeling van de nieuwe structuur. Actief medeleven en mede werken met de KAB, de draagster van het juiste subsidiariteitsbeginsel, is bittere noodzaak, zei spr., die be sloot met 'n propagandistisch woordje tot deelname aan de actie: „Naar de 35000 leden!" De voorz. van de pl. afd., de heer Huijgens, dankte de aanwezigen voor de belangstelling, de sprekers voor de gelukwensen en de afgevaardig den voor de bloemen, de feestcom missie voor de keurige regeling en de geestelijkheid voor haar mede leven. Het was een goede keuze van de feestcommissie voor de feestelijke opluistering van deze jubileum-avond het Cabaretgezelschap van G. Heij- nen uit Leiden te engageren. De feestavond. Tijdens de feestavond van de R.K. Bond van Industriële arbeiders „St. Willebrordus" deed de g.a., kapelaan J. v. d. Stap, Woensdagavond enkele mededelingen betreffende de viering van het Maria-Jaar, dat van 8 De cember a.s. tot hel volgend jaar 8 December zal duren. Daa- deze me dedelingen de belangstelling verdie nen van heel de parochie, vermelden wij ze afzonderlijk. Het feest wordt 8 December inge zet in de parochie van de H. Bonifa- cius met een avond-Mis. Tijdens de ze plechtige H. Mis zullen de gelovi gen ook de H. Communie kunnen ont vangen; vanaf drie uren vóór de aan vang van de H. Mis mag men niet eten en geen sterke drank gebruiken; vanaf één uur vóór men te Commu nie gaat mag men niets drinken, be halve water. De aanvangstijd van deze avond- Mis is overgelaten arn de pastoors der parochies. Dit tijdstip is voor Alphen a. d. Rijn nog niet vastge steld. Hiermede wil de geestelijkheid rekening houden met de wensen van de parochianen ten deze, althans in algemene zin. Daarom verzocht ka pelaan v. d. Stap zich hieromtrent met wensen en eventuele bezwaren tegen een te vroege aanvangstijd, tot de pastorie te wenden! Nog deze week! Betreffende verdere viering van het Maria-jaar worden nog plannen voorbereid. Ideeën worden gaarne in overweging genomen. De verwachting dat, nu de ge meentelijke Koningin Julianabrug, in gebruik is gesteld de Provincie direct hierna met de sloop van de oude Alphense brug in de Pieter Doelmanstraat zou aanvangen en een nieuwe, brede en moderne brug ter plaatse zou gaan bouwen, is niet in vervulling gegaan. Gelijk zovele werken, welke dooi de Provincie hier en elders ter hand zijn genomen of in plannen gereed liggen, stagneert ook de bouw van de nieuwe brug in het hart van Al phen aan den Rijn, doordat de uit voerende ingenieurs van dit depar tement, naar de overstroomde gebie den zijn gedirigeerd. Met de noodzakelijke afbraak voor de verbreding van de Pieter Doel manstraat is van gemeente zijde een aanvang gemaakt. Ook de Provincie heef£ reeds een tweetal woningen doen afbreken, in de onmiddellijke nabijheid van deze brug. De hierdoor verkregen ruimte wordt door haar benut voor de voor de bouw noodza kelijke opstallen, directie keet e.d. Naar verwacht wordt zal met de voorbereidende werkzaamheden het volgend jaar een aanvang worden gemaakt. Op de begroting van de Provincie is voor 1954 voor dit werk althans een bedrag van 450.000. uitgetrokken. De vraag is intussen wel benauwend of men mét de vol tooiing van het gehele werk nog in hetzelfde jaar rekent, gezien dit be drag, dat volgens insiders zeker niet toereikend zal blijken te zijn. Dat de gemeente het bedrag ad 90.000.— dat op de begroting 1953 voor de ver breding van de Pieter Doelmanstraat was uitgetrokken, van die begroting heeft afgevoerd en voor 1954 heeft uitgetrokken, is al evenzeer het be wijs van een langzamer tempo waar in het plan, dat reeds begin 1953 vol goede moed was aangevangen, zal moeten worden uitgevoerd om aan te sluiten aan het stadium waarin de Provinciale plannen verkeren. Sedert vele jaren heeft de veehou- dende stand, wonende aan de Hoge Zijde, ernstige hinder ondervonden van de vervuiling van het slootwater. In enkele gevallen heeft zulks zelfs tot financieel nadeel voor de betrok kenen geleid. Het polderbestuur Kerk en Zanen alsmede Rijnland zijn vaak voor verbetering van deze si tuatie in de bres gesprongen. Aan de langdurige moeilijkheden komt nu langzaam aan een einde, al zal dit „einde" vermoedelijk pas op het laat ste van het volgend jaar zijn bereikt, als de rioolwaterzuiveringsinstallatie in gebruik zal kunnen 'worden geno men. Dezer dagen is met -de werkzaam heden een aanvang gemaakt. Deze installatie wordt gebouwd ten wes ten van de spoorlijn LeidenUtrecht. Ze zal dienstbaar zijn alleen voor de Hoge Zijde, zodat t.z.t. een dergelijke Vervolgens richtte spr. zich tot de installatie ook voor de lage zijde zal moeten worden gebouwd. De totale kosten van dit object zijn geraamd op 750.000.—, welk bedrag thans met de begroting 1954 volledig be schikbaar komt. Wanneer de instal latie in gebruik wordt genomen, zal tevens moeten worden gerekend op vernieuwing van die gedeelten rio lering, welke dan gebreken zullen vertonen. De eventuele kosten hier van zijn in het geraamde bedrag be grepen. Dit belangrijke werk wordt uitge voerd door het aannemersbedrijf VOBI uit Vinkeveen, onder toezicht van de bouwkundig tekenaar in dienst der gemeente Alphen aan den Rijn, de heer J. L. v. d. Broek. Prins Bernhardlaan Een van Alphen's mooiste, breed ste en best verlichte locale en inter- locale verbindingswegen is ongetwij feld de Prins Bernhardlaan, welke in de loop van dit jaar in gebruik is genomen. Ten aanzien van deze laan koestert het gemeentebestuur nog grootse plannen. Maar alvorens deze ten uitvoer te kunnen brengen, moet overeenstemming worden bereikt met diverse instanties, een overeen stemming die vaak langs lange en moeilijk begaanbare paden gaat. Het gemeentebestuur is van plan deze laan, die vanaf de Rijksstraat weg in wijk Hoorn tot het centrum van de gemeente leidt, door te trek ken in zuidelijke richting, via het terrein van de gasfabriek, langs het station van de Nederlandse Spoorwe gen om dan via het Hazeveld (voor lopig althans) weer aan te sluiten op de rijksstraatweg Leiden Utrecht. Om dit doeltreffend te kunnen doen, zijn plannen uitgewerkt tot demping van de Spoorhaven. Wordt deze haven gedempt, dan is vanzelf sprekend ook de Spoortvaart over bodig en zal deze mede gedempt kunnen worden. Dan is tevens de brug overbodig en kan een brede wegprofiel worden aangelegd, gelijk aan de breedte van de Prins Bern hardlaan. Hoewel deze laan momenteel in belangrijke mate fungeert als oralei- dingsweg voor het interlocaal verkeer en dus feitelijk op kosten van de provincie had moeten worden aan gelegd, heeft de gemeente tenslotte door de zure appel heen gebeten en zelf de laan bekostigd, mede gelet op het drukke verkeer van en naar Avifauna. Thans onderhandelt het gemeentebestuur met het rijk om van die zijde zo mogelijk financiële me dewerking te verkrijgen. Van de Ned. Spoorwegen is in middels een principiële bereidver klaring tot medewerking ter zake demping Spoorhaven verkregen. Hoe wel deze bereidverklaring aanvan keltfk gold tot einde 1953, is het met het oog op de met het Rijk nog lo pende onderhandelingen, verlengd tot eind 1955. Dat het gemeentebe stuur geen illusies koestert, dat een en ander nog in het komende jaar tot een goede oplossing zal komen, moge blijken uit het feit, dat voor dit plan geen uitgaven op de begro ting 1954 zijn uitgetrokken. R.K. E.H.B.O. Zoals we eerder berichtten wefd vorige Woensdag in een goed bezochte bijeenkomst in de Sint-Josephzaal te Alphen aan den Rijn opgericht de pl. afd. van de R.K. E.H.B.O. De opleidingscursus duurt 26 maal 2 uren. De lassen wor den gegeven door de vrouwelijke arts, mevr. Schers uit Wassenaar. Vorige week gaven staande de ver gadering zich o.m. 44 werkende le den zich op. Dit aantal is intussen op gelopen tot 54. De eerste lesavond vond Woensdagavond (gisteren) plaats in het St. Pancraatiusgebouw (tussen school en kerk aan de Para dijslaan) waar ze ook in het ver volg zullen worden gegeven. Op deze eerste lesavond werd o.l.v. de heer P. Willemse uit Den Haag, secretaris van het district Zuid-Hol land van de R.K. E.H.B.O., het eerste bestuur gekozen. Ie voorz. is de heer A. Heemrood, woonark Spoorhaven, 2e voorz. de heer P. v. d. Zwet, Pie ter Floriszstraat 18, le secr. de heer W. Allart, Stationsstraat 17, 2e secr. de heer C. A. de Rijk, Prins Hen drikstraat 160, le penningmeesteres- se mej. C. Doeleman, Pieter Doel manstraat 10, 2e penn. de heer A. Spaan, Prins Hendrikstraat 164. Geestelijk, adviseur is deken L. H. Nieuwenhuizen. De schutspatroon zal nog worden gekozen. Materialen- commisaris is de heer A. v. Gils, Willemstr. De eerste lesavond vindt Woensdag a.s. 2 Dec. precies om 8.15 uur plaats. Alsdan is er nog gelegenheid zich voor deelname aan te melden bij de secretaris. Zowel dames als he ren kunnen deelnemen. De deken sprak deze avond een kort bemoedigend woord tot de deel nemers om te volharden tot het einde van de cursus. Spr. compli menteerde de gekozenen in het be stuur van wie spr. verwachtte, dat zij er in zullen slagen de lang begeer de ol. afd. van de Kath. Bond voor E.H.B.O. in het leven te houden. Dr. Schers heeft de cursus op zeer prettige wijze ingeleid. Geb.: Dirk z. v. M. de Hoog en J. C. de Fijter; Adriana Johanna Wil- helmina d. v. H. Leupen en A. D. Idenburg; Jacoba Hendrika d. v. H. Timmer en N. H. Hoop; Petronella Alida Clazina Maria d. v. J. P. Bontje en A. M. M. van Niekerk; Louise d. v. C. van Veen en J. Duiker; Fran- cisous z. v. G. Lok en E. M. Blom; Jansje Cornelia d. v. A. G. Brand en J. de Kleer; Gerardus Jan z. v. G. de Smits en N. J. van Leeuwen; Nielsje d. v. G. Oudshoorn ett P. M. van Veg- ten. Ondertr.: Theodorus Meijer, 23 j. en Helena C. de Lange, 23 j.; Antoni- .is van Been 30 j. on Jdcoba J. Th. van Oooi, 25 j., Wander G. van der laan, 24 j. en Hilletjc C. de Wit, 19 j.; Marinus Blonk. 23 j. en Neeltje Wijfje, 19 j.; Dirk J. Domburg, 29 j. en Hendrika C. de Bruin, 21 jaar. Getr.: Pancras Vis, 34 j. en Wil- helmine J. Terhorst, 23 j.; Jacobus Kaspers, 21 j. en Geertrui Groenen dijk, 23 j.; Comelis den Exter, 31 j. en Hendrika M. Wortman, 29 j.; Ma rinus van der Burgh, 30 j. en Alida F. Meijer, 27 jaar. överl.: Hendrik de Kruijf, 72 j.; Margaretha de Knegt, wed. van: S. G. Kielliger, 81 j.Gerrit de Leeuw, .41 j.r Berber H. Godthelp, 51 jaar. BOSKOOP Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub „Bos koop" werden de volgende partijen gespeeld: Groep 1: T. A. VeriemaJ. Mesman 20; Jac. SchoemakerH. van Kla veren 20; A. M. de JongT. A. Venema 20. Groep 2: H. GlazenbergM. Vuyk 20; J. v. d. BergA. N. van Tol 20; H. TrimpC. v. d. Hoorn 20; H. Trimp—D. Lankhuyzen 2—0; W. A. van OtterlooD. W. de Zeeuw 2 0; C. v. d. HoornAnth. Trimp 20; A. N. vanu TolJ. v. d. Berg 11. NIEUWKOOP R.K. Leesbibliotheek. De R.K. Leesbibliotheek zal weer geopend worden. Met ingang van Zondag 29 November a.s. kunnen voortaan elke Zondag boeken worden afgehaald in het Parochiehuis, van na de Hoog mis tot 12 uur. Het uitleengeld be draagt ƒ0.10 per deel. Raadsagenda. Vrijdagavond te 7 uur zal de raad dezer gemeente bij eenkomen ter behandeling van de be grotingen van de bedrijven en van algemene dienst der gemeente voor het dienstjaar 1954. Geboren: Belia Maria, dr van A. F. de Jong en E. M. van Beersum; Mar- tinus Albertus, zn van P. W. van Hou ten en K. B. Lenting. Ondertrouwd: L. A. van der Sluis 29 j. te Ter Aar en J. H. Vergeer 29 j.; B. Biersma 25 j. te Hilversum en F. J. Zwart 24 j. De heren J. Boegheim en P. Kra nenburg slaagden te Utrecht voor het kruideniersdiploma. DE KWAKEL Geb.: Johanna Antonia Meche- lina d. v. W. H. van Oudenhoven en M. A. van der Vloed. Edith Cesila d. v. C. F. van Eendenburg en M. E. Dauterel. Simone Geraldine d. v. Kolijn en D. Bagerman. Marinus Adriaan Lambertus z. v. J. van Eg- mond en C. A. Hogenboom. Ondertr.: Jan Balder en Jannigje Marijtje van der Vaart. ZOETERMEER Het Gilde gaf e^n declamatie avond .,Het Gilde" onderdeel der R.K. Vrouwenbeweging bood gister haar leden een declamatieavond aan welke verzorgd werd door de heer Theo van der Meer. In de vooraf gaande huishoudelijke vergadering werd door do voorz. gesproken over de a.s. Advent en de Adventsgebrui- ken in de huiselijke kring, zoals: Ad ventskrans, adventskruisje met bij passende vertellingen e.d. Tevens werd het St. Nicolaasfeest bespro ken, dat op bijzondere wijze gevierd zal worden. De heer v. d. Meer droeg werken voor o.a. van G. Gezelle, Jan Prins en Bern. v. Meurs. Droeg het gebo- dene voor de pauze een meer ern stiger karakter, na de pauze kreeg het luchtige genre het volle pond. Vooral de schets: „De geest van Ger- ritje" oogstte veel bijval. De bijna voltallige vergadering genoot zicht baar van het gebodene, zodat we de- Woensdagmorgen heeft H. M. Koningin Juliana de Italiaanse premier Gui- seppe Pella ontvangen. De Italiaanse premier, tevens minister van bui tenlandse zaken, is in Nederland in verband met de Ministersconferentie, die Donderdag in Den Haag zal aanvangen. Voor het Paleis Korte Voorhout bestond grote belangstelling voor deze ontvangst. H. M. in gesprek met Guiseppe Pella. ze avond bijzonder geslaagd mogen noemen. L.T.J. vergaderde Voor de bij eenkomst van de L.T.J. bestond een behoorlijke belangstelling. Er waren dan ook belangrijke kwesties te be spreken. De oogstdankdag is reeds op sobere wijze kerkelijk gevierd. Men zal trachten deze kerkelijke viering in de komende jaren meer luister bij te zetten. Op verzoek van de L.T.B. om de buitenkerkelijke viering van de oogstdankdag voor te bereiden werd onder bepaalde voorwaarden geaccepteerd. In samenwerking met de L.T.B. zal een film van de Kali Mij. wor den vertoond. Om een gezonde fi nanciële basis te krijgen zal men gaan uitzien naar donateurs. Met volledige instemming van het be stuur van de L.T.B. zal hiermede een aanvang worden gemaakt. De volgende bijeenkomst staat in het teken van St. Nicolaas. Dit wordt een gecombineerde vergadering, waarop het vrouwelijk element niet zal ontbreken. Bij ontsteltenis van kapelaan P. Hamers hielde de pater-assistent een inleiding over „De verhouding tussen Katholieken en Protestanten in Span je. Hierbij werd er vooral op gewe zen, dat men deze verhouding niet moet vergelijken met de toestand in ons land. In Spanje heeft deze ver houding een meer politieke achter grond, die door het karakter der Spanjaarden tot conflicten aanleiding geeft. Geboren: D. C. den Hollander, dr.; M. H. Voorn, dr.; W. van Rijk, zn; J. C. de Waal, d.; A. J. Uythoven, zn. Gehuwd: J. A. Kievit en C. E. Bontje; A. de Graaf en H. v. Wyk. Feest bij de St. Nicolaasgroep. Zondag 6 Dec. is voor de Welpen en Verkenners een grote dag, niet alleen vieren zij hun patroonsfeest, maar te vens zal dan de opening van het nieuwe Hoofdkwartier plaats vinden. Aan de inrichting wordt de laatste hand gelegd. Hij werkte onder een schuilnaam! Met de arrestatie van een 46-jarige Zaandammer, die er van verdacht wordt onlangs te hebben ingebroken in de Christelijke landbouwschool te Nunspeet, meent de politie een goe de vangst te hebben gedaan. Geble ken zou zijn, dat de man zich aan ver schillende inbraken en verduisterin gen heeft schuldig gemaakt. De Zaandamsc recherche, die hem de zer dagen aan de tand heeft gevoeld in het Huis van Bewaring te Zwol le, waar de Zaandammer is ingeslo ten. verklaart thans verschillende oude zaken tot klaarheid te kunnen brengen. Bij een huiszoeking in Zaandam vond de recherche een handzaag, die hij van een zijner buren had gesto len, tezamen met een bedrag van 260 gulden. Bovendien vond men een stempel met de naam „Gouwlooze" en verschillende sleutels. Het stem pel leverde de ontknoping op van de verduistering van tal van brom fietsen, die de man in Koog aan de Zaan, Amsterdam, Amersfoort, Hil versum en waarschijnlijk nog in ver schillende andere plaatsen huurde en daarna te gelde maakte. Hardnekkige ontkenning. Bij zijn verhoor bekende hij. dat hij enkele jaren geleden een /jgiti- matiebewijs van de artillerie-inrich ting had gevonden en dat hij op dit valse bewijs, waarop de naam on leesbaar was geworden zijn foto had bevestigd en de naam „Gouwlooze" er op had gestempeld, onder welke schuilnaam hij zijn duistere practij- ken jaren kon voortzetten. Behal ve de verduistering van de 1000 gul den, waarvan hij verdacht wordt als penningmeester van een familiereis- clulb, zou hij van zyn schoonzuster in Amsterdam een bromfiets en een bedrag van 25 gulden hebben weg genomen. Bij zijn compagnon, de gla zenwasser De Vos uit Zaandam, vmd hij de sleutel van een Christe lijke school in Zaandam. Hij wordt er van beschuldigd met deze sleutels in 1951 tot driemaal toe in deze school te hebben ingebroken en de spaartrommels met geld van de leer lingen tot een bedrag van naar schatting 170 gulden te hebben weg genomen. Ondanks de vele feiten, die de po litie tegen de man inbrengt, ook de Amsterdamse recherche is nog met hem bezig blijft hij hardnek kig ontkennen Alleen wanneer de recherche met stille getuigen komt, bekent hij diefstallen, verduisterin gen en inbraken. SASSENHEIM Geboren: Wilhelmina Johanna, di van N. J. van der Eist en J. M. van Dunne; Petrus Johannes Maria, zn van G. H. Rotteveel en A. A. Zeestra ten. Ondertrouwd: J. R. Eisenga 24 j. en A. M. Zuilhof 24 j. Getrouwd: E. W. M. van Ameron- gen 23 j. te Arnhem en A. Th. M. Zwetsloot 22 j. Overleden: Antonius Berg 71 j. Grappige graaf Een Zweedse graaf is gisteren door een rechtbank in Stockholm veroordeeld tot het betalen van 5000 kronen (ruim 3600) scha devergoeding aan tien andere Zweedse aristocraten, die brand wonden hadden opgelopen, toen hij op een gemaskerd bal de bal lonnen va nde heren had laten klappen. Bovendien moest hij een boete betalen, die gelyk staat aan zyn inkomen over twintig dagen. Hoeveel dit is werd niet bekend gemaakt, evenmin als zijn naam. Maar hoe de zaak zich had toe gedragen werd wel uit de doeken gedaan. Met een brandende siga ret had de graaf 50 met gas ge vulde ballonnetjes laten ontplof fen. De rechter gaf toe, dat hij alleen maar een grapje had wil len uithalen en dat dit verkeerd was afgelopen. Marktberichten GOUDA, 26 Nov. Kaas. Aanvoer 105 partijen. Prijzen: le soort 2.10 2.15. 2e soort 2.062.09, extra kwa liteit tot 2,24 per kg. Handel kalm. TER AAR, 25 Nov. Groente. Witlof I 2738 cent, idem II 1525 cent, idem stek 811 cent, andijvie 13 16 cent, idm B 68 cent, waspeen 1921 cent, spruiten 2128 cent, id. B 1718 cent, tomaten A 1928 cent idem B 39 cent, idem C 1012 cent, idem SS 210 cent, prei 1114 cent, uien 5 cent, kroten 78 cent, alles per kg., boerenkool 6085 cent, stoof- sla 50—55 cent alles per kist, sla I 910 cent, idem II 3 cent, bloemkool 815 cent, knolselderij 28 cent alles per stuk, druiven per half kg. ROELOFARENDSVEEN, 25 Nov. Groente. Glassla I 511J80, idem II 2.205.70, andijvie 713, bloem kool 822 cent, witlof 2125, uien 24, tomaten A 3963, idem B 51—82, idem C 21—39, idem CC 916, idem afwijkend 549, per 100, stoofsla 0.601.30 per kist. Bloemen. Am. Aanwinst 38 55 cent, Lovelines 3243 cent, Kaufman 2948 cent, Herco 3552 cent, Mefo 4854 cent, Golden Seal 3851 cent, Little America 2833 cent, White Succcx 4968 cent per bos. Long Island 7—13 cent, Am. Aanwinst 711 cent, Schlager 911 cent, Lovclibess 57 cent, Kaufmann 37 cent, Anjers 1929 cent p. stuk. VINKEVEEN, 25 Nov. Groente. Spinazie 28 cent, waspeen 814 cent, groene kool 89 cent, andijvie 814 cent, uien 6 cent, prei 8—12 cent, to maten 16—42 cent, witlof I 35—44 cent, witlof II 1730 cent, boeren kool 1215 cent en spruiten 1724 cent per kg., knolselderie 10 cent p. stuk, bospeen 21 cent per bos. LEIDSCHENDAM. 26 Nov. Eieren Aanvoer 40600 kipeieren. Prijzen: 600 eieren no. 0 20.60—21.10, 6000 no. 1 19.50—19.80, 4000 no. 2 17— 18.05, 18000 no. 3 f 15.60—16.30, 9000 no. 4 14.05—14.95, 3000 no. 5 13.20 14.15. Verder waren ter markt 20 kippen 1.805.10 hanen 3.30 5.80, 10 duiven 6080 cent, 20 konij nen 0.354.05. 'S HERTOGENBOSCH, 25 Nov. Vee. Op de markt van heden wer den aangevoerd 7087 stuks vec, zijnde 3532 runderen, 220 vette kalveren, 653 nuchtere kalveren, 36 fokzeugen, 276 slachtzeugen, 137 lopers. 1806 biggen, 410 schapen en 17 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 7651185, guiste koeien 560775, kalfvaarzen 665 1085, klamvaarzen 625725, guis te vaarzen 575710, pinken 385 550, graskalveren 250350, fok- kalveren 90155. nuchtere slacht- kalveren 4052, zware soorten 62 82, drachtige zeugen 250325, lopers 6560, biggen f 3355, scha pen 65<13, vette schapen 105, vette lammeren 6587 per stuk. Aanvoer van slachtvee 1055 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen 2.70—2.75, le kw. 2.55—2.65, 2e kw. 2.30—2.45, 3e kw. 2.10—2.20, worstkoeien 22.15, alles per kg. geslacht gewicht, vette kalveren zwa re soorte 2.552.75, vette kalve ren middenklasse 2.302.45, vette kalveren liciuere soorten 22.20, nuchtere slachtkalveren 1.32,5 1.42,5, zware soorten 1.551.67,5 en slachtzeugen 1.58—1.65 per kg. levend gewicht, met 4 kg. tarra. Overzicht: Zeer grote aanvoer van rundvee, melk- en kalfkoeien sle pende handel, de goede kwaliteiten werden verhandeld tegen hoge prij zen; de mindere soorten prijzen moei lijk te handhaven. Guiste koeien wer den door te grote aaivoer kalm ver handeld met iets lagere prijzen. Zeer grote aanvoel van jongvee; goede soorten duur, mindere soorten trage re handel met iets lagere prijzen. Minder aanvoer van vette kalveren, lichte soorten kalme handel, zware soorten vluggere handel met hogere prijzen. Nuchtere slachtkalveren minder handel met wat lagere prij zen. Fokzeugen matige handel met staande prijzen. Minder aanvoer van lopers en biggen; vlugge handel met iets hogere prijzen. Ruimer aanvoer van schapen en vette lammeren: vlot te handel, ook voor export; met ho gere prijzen. Groter aanvoer van slachtvee; over het geheel stugge handel, prijzen moeilijk te handha ven. Worstkoeien duurder. Slachtzeu gen handel traag met iets lagere prij zen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3