Gisteravond om elf uur gaf de raad zijn fiat aan de begroting LEIDSE GEMEENTE-BEGROTING 1954 In tweede instantie werd nog door 9 raadsleden gesproken De burgemeester en wethouders hielden hun antwoorden kort In 5 dagen spraken 70 sprekers 1600 minuten Stichting Revalidatie Centrum Leiden is gisteravond opgericht Wanneer verdwijnt de fietsenstalling? dl& DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953 DE I F.IDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 rvE LEIDSE GEMEENTERAAD gaf gisteravond om acht minuten over elf zijn fiat op de gemeente-begroting 1954, die een totaal aan uitga ven van 19.059.178,vermeldt en een tekort van 1.050.000,voor *velk hedrag een extra uitkering nit het gemeentefonds getracht zal wor den te verkrijgen. Na het langzame tempo van de laatste twee dagen kwam het einde nog eerder dan verwacht weTd. De raadsleden waren gister avond over het algemeen kort van stof en ook B. en W. spraken niet lang, zodat Mn tien uur aan de hoofdstuksgewijze behandeling begonnen kon worden. Er is hij elkaar vier middagen en vijf avonden vergaderd. Toen, gisteravond om zeven uur begonnen werd, moesten er nog negen leden in tweede instantie aan het woord komen, waarna burgemeester en wet houders voor de tweede keer antwoordden. Aan het einde bracht de bur gemeester dank aan de betrokken ambtenaren, die de begroting voorbereid hadden, waarna mevr. BraggaarDe Does namens de raadsleden burge meester Van Kinschot dankte voor zijn prettige leiding. Tenslotte kwa men de raadsleden in de koffiekamer bijeen, waar broodjes en andere verversingen gereed stonden en waar nog een uurtje genoegelijk werd nagekaart. Vergeten was de soms felle politieke strijd; de fractieleden der verschillende partijen mengden zich dooreen in broederlijke eensgezind heid en brachten toasten uit op eikaars gezondheid. Een prettig slot van een langdurige en soms wel wat taaie behandeling der begroting, waarvoor gisteravond, evenals Dinsdagavond, niet veel publieke belangstelling bestond. HET EERSTE RAADSLID, dat Woensdagavond aan het woord kwam, was mej. Van Nienes (P. v.d.A.). Zij «loot zich aan by de hulde, die wethouder Menken had gebracht aan de meisjes van de Huishoudscholen voor hun hulp aan Nieuwe Tonge. De heer De Kier (Prot. Chr.) vroeg nogmaals om in beslag genomen auto's niet in de openlucht op de po litiebureau-binnenplaats te laten staan. De heer Van den Bnrgh (P'.VJd.A.) vroeg de wethouder betreffende de volkstuinen enige nadere inlichtin gen. De heer Stolp (Prot. Chr.) hoopte,, dat het college zich met spoed zal be raden over de komende nieuwe vee markt. Hij vroeg de wethouder hoe hij de 20.000.000.die voor kapi taalsuitgaven in 1954 nodig zijn, dacht aan te trekken. Spr. wilde geen oordeel uitspreken over de geloofsovertuiging van de heer Van Stralen (P.v.d.A.), doch herinnerde er aan, dat de heer Van Stralen in eerste instantie gezegd had, dat geestelijke zaken „geen fluit" te maken hébben met hetgeen in de gemeenteraad wordt behandeld. De hesr Van der Hoeven (P.v.d.A.) kwam nog eens terug op zijn voorstel betreffende de stadsverwarming en wees op Utrecht, waar men hiermee ook klein begonnen was. Desalniette min was spr. bereid zijn voorstel in te trekken. Sprekend over de middenstand, herhaalde hij, dat de D.v.d.A. de eni ge partij is, die een middenstandspro gramma heeft. De heer De Hosson (K.VJ.) on derbrak spr. met te zeggen, dat hij dan weer de K.V.P. vergat en legde onmiddellijk* de brochure K.V.P.-mid- denstandsprogramma op sprekers les senaar. De heer Ten Broek (K.V.P.) her haalde zijn verzoek om demping van de Uiterstegracht. Spr. hield vervol gens een principieel betoog over de geestelijke basis waarop de Prot. Chr. en Kath. pairtijen hun program ma's bouwen. De heer Schüller (P.v.dA.) luidde nogmaals de alarmklok over de te geringe bezetting van het politie corps, mede in verband met de be strijding der baldadigheid. De heer Huurman (Prot. Chr.) be treurde dat de voorzitter zo'n nega tief antwoord gegeven had betreffen de zijn suggestie om de Nieuwe Rijn te dempen. De gemeente heeft tech nici om technische moeilijkheden in verband hiermee op te lossen. Een stad die leeft en dat doet Leiden bouwt aan haar toekomst De heer Van der Horst (P.v^lA.) legde tenslotte namens zijn fractie een verklaring af, waarin gezegd werd, dat haar leden zich beschou wen als vertegenwoordigers van het algemeen belang, waarover zij haar eigen opvattingen hebben, die zij in de raad zullen verdedigen. DRIE PUNTEN Aan het einde van de ver gadering wilde de burgemees ter ten aanzien van de behande ling der gemeente-begroting drie punten opmerken. Ten eerste, speciaal tot de nieuwe raadsle den, dat men zich zoveel moge lijk moet beperken tot kwesties de de gemeente in de uitgebreid ste zin des woords raken en dus zoveel mogelijk moet afblijven van de land- en wereld-politiek. Ten tweede, dat men zich dient te onthouden van persoonlijke aanvallen op andere raadsleden, ook al zijn die aanvallen niet steeds persoonlijk bedoeld. Ten derde, speciaal tot de jongere raadsleden, dat het niet de ge woonte is lange interrupties te plaatsen, niet meer dan een en kel woord. voorstander te zijn van een vijf jaren-plan. Spr. noemde de huidige baldadig heid iets van een infectie en verze kerde, dat hij met de commissaris van politie zal bespreken de ouders nog meer aansprakelijk te stellen voor door hun kinderen aangebrachte schade. Voor de Lichtweek zijn extra politie-maatregelen genomen. De heer Huurman (Prot. Chr.) beantwoordend, wees spr. er op, dat het dempen van de Nieuwe Rijn niet hetzelfde is als b.v. het -dempen van de Middelstegracht, omdat de Nieuwe Rijn een der oude armen van Vader Rijn is, dus grote historische beteke nis heeft. Bij de opening der Licht week had spr. de schoonheid van de Nieuwe Rijn weer eens getroffen; het zou jammer zijn tot demping over te gaan. Ten aanzien van de samenwerking met omliggende gemeenten, verzeker de spr., dat hij er voorstander van was. Er zijn echter tegenstrijdige be langen (b.v. gebiedsuitbreiding), die samenwerking onmogelijk maken. Tegen het schouwburg-voorstel in gewijzigde vorm had spr. geen be zwaar, al was het een vooruitlopen op de plannen van B. en W., die reeds voornemens waren een studie-com missie in te stellen. Wethouder Van Schaik zegde toe, dat B. en W. de mogelijkheden van de stichting van een sport- en cul tureel centrum zullen onderzoeken. Voor de vraag of stichting van een dagtextielschool mogelyk is, bestaat bij fabrikanten, Ambachtsschool en Ministerie veel belangstelling. Ten aanzien van de V.V.V. merkte de wethouder op, dat de middenstand inderdaad offers brengt, al vloeien deze gelden niet alle in de kas van V.V.V. Voor de huidige Lichtweek heeft de middenstand minstens 30 a 35 duizend gulden bijeengebracht- De heer De Hosson: Ik schat het minstens op het dubbele. De wethouder wees er vervolgens op, dat er binnenkort in de Laken hal een Kersttentoonstelling wordt gehouden en in de zomer 1954 een tentoonstelling van beeldhouwwerken op de Burcht. cultureel werk voor werklozen in prae-advies nemen. Over de melksanering dient niet door het gemeentebestuur beslist te worden; wel moeten B. en W. in zo'n geval een verklaring van „geen be zwaar" afgeven. Tenslotte deelde spr. mede, dat het voorstel-Knetsch (Prot. Chr.) betref fende het steenkloppen door tewerk gestelde handarbeiders door B, en W. ontraden wordt Wethouder Jongeleen antwoordde de heer Van Dijk (K.V.P.), dat de grootte van de nieuw te bouwen wo ningen wordt aangepast aan de be hoefte. In de toekomst zal er waar-, schijnlijk geen bezwaar meer tegen bestaan woningen te bouwen waarin een kamer over is. Als de kleine industrie en het am bacht behoefte hebben aan bedrijfs ruimte, kunnen zij zich met de ge meente in verbinding stellen. De wethouder deelde mede, dat de Leidsche Duinwater Mij. over enige tijd flats gaat bouwen aan het nieu we Stationsplein. Pas dan kunnen de oude gebouwen worden afgebroken om het plein te voltooien. Over het Leidse Merenplan zal bin nenkort een rapport verschijnen. Met het plan tot demping van de Citerstegracht is men bezig; ©en der moeilijkheden is, dat een van Leidens oudste bedrijven op deze gracht loost. In de plannen voor nieuwe wijken hoopt spr. te voldoen aan het verzoek van de heer De Hosson (K.V.P.) en rekening te houden met de vestiging van garages. Wethouder Van der Kwaak wilde *TOEN DE VERGADERING Dinsdagavond geschorst werd, waren er 13 leden nog niet voor de tweede keer aan de beurt geweest. We noteerden de volgende tijden: mej. Van Nienes (P. v. d. A.) 3 minuten, de heer De Kier (Prot. Chr.) 1, de heer Van den Burgh (P. v. d. A.) 1, dc heer Stolp (Prot. Chr.) 12, de heer Van der Hoeven (P. v. d. A.) 12, de heer Ten Broek (K. V. P.) 3. de heer Schüller (P. v. d. A.) 21, de heer Huurman (Prot. Chr.) 11, de heer Van der Horst (P. v. d. A.) 2 minuten. Vier leden spraken in tweede instantie niet; het waren de heer Lardee (P. v. d. A.), mej. Noordman (K. V. P.) mevr. Goudswaard—Knipscheer (V. V. D.) en mevr. Vijlbrief <C. r. N.). Vervolgens antwoordde het college van B. en W. De burgemees ter sprak 6 minuten, wethouder Van Schaik 16. wethouder Menken 26, wethouder Jongeleen 24 en wethouder Van der Kwaak 6 minuten. Wanneer we alle spreektijden optellen, komen we aan het volgende resultaat P. v. d. A. 9 uur, 42 minuten. Prot. Chr. 3 uur, 29 minuten. K. V. P. 2 uur, 38 minuten. V. V. D. 1 uur, 55 minuten. C. P. N. 1 «ur, 57 minuten. B. en W. 6 uur, 59 minuten. De leden afzonderlijk spraken in totaal als volgt: Meester 189 mi nuten, Wondstra 59, Van Dijk 60, Hagcns 29, Van Weizen 105, Zun- derman 15, Stolp 38, Braggaar—De Does 42, Van Iterson 34, Somme- lïng 34, Kortmann 22, Van der Horst 9, Goudswaard—Knipscheer 6, Aaldcrs 17, Drijber 80, Van Stralen 90, De Bree 14, Goslings 28, De Kier 7, Van Nienes 25, Noordman 4, Van den Burgh 12, Knetseh 30, Schüller 73, Ten Broek 12, Questroo 9, Lardee 10, Vijlbricr 12, Dc Hosson 33, Van der Hoeven 40, Huurman 32, Piena 25, burgemeester Van Kinschot 34, wethouder Van Schaik 88, wethouder Menken 137, wethouder Jongeleen 108 en wethouder Van der Kwaak 52 minuten. De neer Meester (P. v. d. A.) heeft dus met 189 minuten in totaal het langst gesproken, mej. Noordman (K. P.) met 4 minuten het kortst. De langste redevoering werd gehouden door wethouder Men ken: 111 minuten. Telt men alles bij elkaar op, dan hebben allen te zamen in 70 spreekbeurten 1600 minuten gesproken, oftewel 26 uur en 40 minuten. de heer Van Dijk (K.V.P.) toezeggen de kwestie van de gezinstarieven nog eens te zullen bespreken in de com missie. Met de ƒ20.000.000.die aange trokken moet worden, zal de gemeen te zeer voorzichtig moeten zijn. Wat de stadsverwarming betreft, herinnerde spr. aan de mededeling van de heer Van der Hoeven (P.v.d. A.), dat de Rotterdamse stadsverwar ming nog 16 jaar met verlies zal wer ken. Hij hoopte, dat de heer Van der Hoeven tot zo lang zal wachten met zijn voorstel te herhalen. De voorstellen •"TENSLOTTE gaf de voorzitter een overzicht van de stand van zaken betreffende de voorstellen. Die van het gemeentelijk vervoersbedrijf, de stadsverwarming en de aanstelling van een bedrijfsarts enz. voor het ge meen tepersoneel waren ingetrokken, ken. Van het voorstel sport- en cultureel centrum was de toevoeging betreffen de het Burgerijfonds ingetrokken. De rest werd zó gewijzigd, dat B. en W. nu uitgenodigd worden de mogelijk heden tot stichting hiervan te onder zoeken en t.z.t. indien mogelijk een prea-advies uit te brengen. Het schouwburg-voorstel was ontdaan van de toevoeging, dat B. en W. om streeks 1 Jan. 1955 met een voorstel moesten komen. Overbleef de benoe ming van een commissie, die de mo gelijkheden moet onderzoeken en omstreeks 1 Jan. 1955 verslag uit te brengen aan de raad. Het voorstel sociaal-cultureel werk voor werklozen werd dooi- B. en W. in prae-advies genomen. Het voor stel over steenkloppen werd tenslotte door dc heer Knetseh (Prot. Chr.) in getrokken na toezegging van wethou der Menken, dat deze kwestie spoedig behandeld zou worden. De twee aldus overgebleven voor stellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de he ren Van Dijk (K.V.P.) cn YVoudstra (Prot. Chr.) verklaard hadden, dat tij er noch behoefte aan nocht be zwaar tegen hadden. Dagelijks bestuur tijdelijk gekozen „Revalidatie", to definieerde dr. Stratingh gisteravond in restaurant Wethouder Meuken wilde gaarne f** 'Foa!i missie voor de volksgezondheid met ven' 4ie Scheel of gedeeltelijk- de directies der ziekenhuizen diveree voor zover ""ojelijk - weer arbe.ds- vraagstukken te bespreken. Een «- maakt ker coördinatie-punt op het gebied L Met deze definitie is tevens het van de ziekenhuisverpleging vond uungegeven, dat de Stichtm; spr. op de plaats, die de invalide of min- dervalide door alle tijden heen in de samenleving heeft ingenomen en ging daartoe terug naar de famile- maatschappij, toen het minder- of niet-valide gezinslid werd geaccep teerd als een normale belasting van het geheel, aan welke toestand een einde kwam, toen de familie geen soc.-ec. zelfstandigheid meer bleef, doch de productie naar buiten ver plaatst werd. Na de periode van be delarij en armenzorg is men thans aangeland bij het besef, dat de ge hele maatschappij verplichtingen te genover de enkeling heeft; niet al- wenselijk. Ook achtte hij het Centrum Leiden, die gis- leen op gr0n<i Van de Christelijke oPrtclrimgsvergadenng naast Ju|fde doch evenzeer omdat beleefde, rich gesteld heeft. j haar orcjening dit eist. Steeds meer j. 1 wordt de gehele maatschappij van £ljeedsjnerjabr heeftjn^Leiden haar leden afhankelijk en benadelen - zwake plekken het geheel. De zwak ke plek, die onverzorgde invaliden onherroepelijk gaan vormen, moet in de eerste plaats opgevangen wor den in het gezin, doch daar dit econ. niet altijd capabel tot deze opdracht geacht moet worden is hulp van bui ten in casu van de maatschappij noodzaak. Voor dit werk heeft men specialis ten op vele tereinen nodig en de in- installatrice wenste het algemeen be- I stuur een vruchtbare samenwer- wenselijk, dat er op tactische wijze een verordening tot stand komt, die het toezicht op de particuliere rust en verpleeg-huizen regelt. Het vraag stuk voor de ontspanning voor de mensen in deze hüi2en wilde spr. voorleggen aan de commissie. Sprekend over de werklozen-ver zorging wilde de wethouder het voor- stel-Piena (P.v.d.A.) over de instel ling van een commissie voor sociaal- het plan geleefd te komen tot een Revalidatie-Centrum, dat een cen trum beoogt te zijn voor het noor delijk deel van de provincie Zuid- Holland en na veel moeilijkheden overwonnen te hebben, kregen enkele weken geleden vertegenwoordigers uit diverse maatschappelijke en geestelijke stromingen een uitnodi ging om zitting te nemen in het al gemeen bestuur van dit Centrum, waarvan de installatie gisteravond heeft plaats gehad Daar de heer S. Menken wegens j king! de begrotingsdebatten in de Leidse raad verhinderd was in z'n functie als voorz. van de Sociale Raad te Leiden, de vergadering te openen, presideer de een der bestuursleden van deze Raad, de heer J. J. Planjer, het be gin van deze vergadering en begroet te in zijn welkomstwoord bijzonder mevr. mr. De Ruyter-de Zeeuw, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; dr. In 't Veld, geneesk. insp. Volks gezondheid Z. Holland; dr. De Rui ter, voorz. Prov. Stichting Gebrekki- genzorg Z. Holland en de pas in Tijdelijk bestuur gekozen. De bestuursverkiezing, die hierna volgde, riep oppositie op uit de ver gadering, daar de statuten nog niet aanvaard waren, waardoor men nog r.iet aanvaarde bevoegdheden zou gaan uitdelen. Daar het concept der statuten, die voor een groot gedeelte overgeno men zijn van het Rotterdamse Re validatie Centrum, op enke'e punten van diverse z'jden aangevallen was, -o - - rvan uivasc aanbevallen wa:,, functie getreden revalidatie-arts i<oncl,,n dcze echtcr no(, niet 3an de aan, dat dit in het belang der samenleving ook voor de volle 100 pet. voor de invalide moet gel den. Wanneer een geheel of gedeel telijk invalide door revalidatie weer geheel of gedeeltelijk in het arbeids proces kan worden ingeschakeld, heeft de maatschappij de plicht hem deze kans geven door medische verzorging, omscholing, hulp bij plaatsing etc. omdat anders ten eerste de invalide geestelijk kan de genereren en ten tweede, omdat de maatschappij anders voor lasten komt te staan, die haar welstandspeil te zeer zullen beïnvloeden. Dit laat ste geldt vooral, omdat ieder jaar het aantal invaliden relatief gezien toeneemt; in Nederland waar in het begin van dit jaar ongeveer 300.000 invaliden woonden, komen ieder jaar 4.000 nieuwe gevallen bij; daar naast telt Nederland 600.000 ininder- vahden. Deze cijfers hebben betrek king op lichamelijk en geestelijk ge brekkiger - waarvan o.m. t.b.c.- gevallen een zeer groot deel vormen doch hieronder zijn niet de soc. in- va'iden begrepen. Spr. ging de consequenties na van een ideaal toegepaste revalidatie cn kwam tot de slotsom, dat naast de levensvreugde, die mer honderddui zenden kan brengen, ook het land economiseh aanzienlijke vooruitgang zou boeken. Men zal echter paraat moeten zijn om bij invaliditeit on middellijk tot revalidatie over te gaan. daar hoe langer een invalide buiten het productie-nroecs wordt gehouden, des te moeilijker wordt de terugkeer Na een discussie, die nog vele pro blemen cn mogelijkh"den, verbonden aan revalidatie, aan het licht bracht, dankt de voorzitter de sor. en sloot deze Oprichtingsvergadering. voor Z. Holland, dr. J. S. Stratingh. Mevr. De Ruyter—de 2eeuw, die na dit openingswoord de installatie zou verrichten, liet hieraan een kor te beschouwing over het revalidatie- werk voorafgaan. Spr. gaf een korte historische blik J"\E FIETSENSTALLING OP JIET WAAGHOOFD is Dinsdagavond door een der raadsleden ter sprake ge- bracht. Hij hoopte, dat deze afschuwelijke, stads-ontsierende tent spoedig zou verdwijnen. Dc wethouder heeft hem er gisteravond eenter geen antwoord op gegeven. Desgevraagd deelde wethouder Van der Kwaak ons na afloop van de vergadering mee, dat hij deze kwestie vergeten had, maar dat B. en W. spoedig een beslissing zullen nemen. (Foto: „De Leidse Courant") Burgerlijke Stand Gehuwd: C. Doornekamp en C. van Vierzen. J. van Nieuwkoop en M. W. C. van Dam. D. van Gelder en G. van Puffelen. J. Simons en M. E. Ptria- nen. R. E. Adneij en J. F. Weltings. W. J. Koree en C. Devilee. w. Gulde- mond en E. Harte veld. J. van den Berg en N. de Jong. W. A. J. van Veen en J. T. Ammerlaan. A. J. Struik en J. M. Sasburg. Geboren: Rudolph Pabus z. van A. J. Snaaijer en T. Cleveringa. Eng- bert Simon Jeroen z. van A. J. Snaaijer en T. Cleveringa. .Jean- nette d. van F. Galjaard en E. Koo ien. Anna Catharina Maria Berna- dette dr. van J. C. V. d. Salm en J. P. Kroft. Pieternella d. van C. Slijk huis en P. H. Beij. vergaderin» voorgelegd worden. De heer P. Oostdam deed het com promisvoorstel, dat het bestuur tij delijk benoemd zou worden met d> opdracht binnen de kortst mogeliike tiid het aleepieen bestuur de statu ten voor te leggen. Dit voorstel werd aanvaard en zonder hoofdelijke stern- mine werden de door de Soc. Raad gestelde candidaten t.w. ir. H. E. Kruyt, namens de Ver. Leidse Indus triëlen (voorz.); dr. N. A. Schecrs, namens Soc. Verzekeringswezen (wnd. voorz.); dr. K. de Snoo, na mens de ziekenhuizen (secr.): de heer A. E. v. d. Voet, namens de technische instellingen (penningm.) en de heer Ockeloen namens de werk nemers tijdelijk benoemd. Relatieve stijging. Ir. Kruyt, die de voorz. taak over nam, leidde vervolgens dr. J. S. Stra ling in, die enkele facetten be lichtte van de problematiek der re validatie, gezien vanuit soc.-econ. standpunt. Uitgaande van het inter nationaal aanvaarde becinsel, dat ieder mens recht heeft op een menswaardig bestaan, toonde spr. T I Jniversiteit Gepromoveerd tot doctor in dc ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Over de Patho-Psycho'oTische bete kenis der NegativistLsche houding" de heer A. K Evrard, geboren te Le- deber" en thans wonende te Gent (België). WÏM JANSEN MET FOTO-FLITS- SHOW IN STADSGEHOORZAAL. Door enkele grote film-import maatschappijen werd gisteravond in de Stadsgehöorzaal een demonstratie georganiseerd met foto-flits-appara- tcn, teneinde het publick een inzicht te geven in het feit, dat flits-foto's binnen het bereik liggen van ieder een, oud of jong, handig of onhan- De inleider op deze avond was de bekende Wim Jansen, die op zeer hu moristische wijze dc mensen ver schillende begrippen op het gebied van het „foto-flitsen" bijbracht. En kelen uit het publiek werden zelf in de gelegenheid gesteld 't eens te proberen, waarvoor personen werden uitgekozen, die nog nooit hadden ge fotografeerd. Aan het eind van de avond werden deze foto's geprojec teerd, waai uit wel bleek hoe gemak kelijk het allemaal is. Vertoond wer den enkele 16 m.m. geluidsfilms, waarna een wedstrijd onder een paar jongelui met als prijs een flitsca- mera, de avond berioot.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 11