Verzekeringsgelden inspireerden tot treinontsporing bij Utrecht SINT NICOLAAS IN HET RAMPGEBIED Loonronde werkt door in sociale uitkeringen Hinder Ik eest Werkgeversbonden steunen plan Beyen Koopman vond tijdens oorlog goudmijntje en maakte 't op WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 DE LEI Dat UJUKANI TWEEDE BLAD PAGINA 1 Conducteur voorkwam misdadig plan het geheim nagegaan werden, kwam men bij de verzekeringsagent, naar wiens leven ook een onderzoek werd ingesteld. „Handlanger". Men ontdekte de merkwaardige verzekering en een rechercheur zocht contact met de man, zich als onderwereld-figuur voordoend. Na verloop ,-an tijd kreeg de poli tieman het vertrouwen en werd hèm het plan voorgelegd. Toen de rechercheur voldoende be wijzen in handen had, greep de jus titie in en thans zitten de twee man nen in arrest. Om in het bezit te komen van een levensverzekeringsuitkering hadden een 35-jarige verzekeringsagent uit De Bilt en een 32-jarige oud-S.S.-er uit Zeist het plan gemaakt om een 42-jarige Amsterdamse vrouw te la ten verongelukken. De oud-S.S.-er had een verhouding niet de vrouw en had haar weten over te halen een verzekering op zich af te sluiten; hij betaalde de pre mie en nadat ook op hem een ver zekering gesloten was, werd de be paling gemaakt dat de gelden ten goede zouden komen aan de langst levende. Tevoren had deze „geliefde" een afspraak gemaakt met de verzeke ringsagent uit De Bilt om de Am sterdamse dame zo spoedig moge lijk uit de weg te ruimen en daar voor gingen de heren een treinon geluk op touw zetten. Te zwaar voor „zware jongens". Bij het seinhuisje te Blauwkapel in de gemeente Maartensdijk zou den zij een goederentrein tot ont sporing brengen op het moment, dat de betreffende dame in het seinhuis je aanwezig zou zijn. De trein zou zo verongelukken, dat het seinhuis je geraakt werd, waarbij de Am sterdamse dan de dood zou vinden. Onmiddellijk nadat dit misdadig plan gemaakt was, gingen de misda digers voorbereidingen treffen, maarBij de Tweede Kamer zijn 0_ dit viel niet erg mee, want de on-1 lijk reeds in 't kort gemeld inge- derwereldfiguren, die zij voor hun I diend acht ontwerpen van wet en plannetje poogden te interesseren, wel tot wijziging van de Invalidi- vonden het allen een te gevaarlijk 1 teitswet, de Ziektewet, de Zee-onge- Misdadigers onder elkaar. Tijdens zijn ..samenwerking" met de verzekeringsagent heeft de re chercheur nog een tweede ontdek king gedaan. De verzekeringsagent, die de zieli telde de oud-S.S.-er, dat de verzeke- ringsosmmen 10.000,bedroegen, doch in werkelijkhesid betaalde de man voor een polis van 15.000. tot welk bedrag de verzekering ook afgesloten was. Hiermede beoogde de verzekerings agent bij het overlijden van de da me 5000,extra in bezit te krij gen. Toen de plannen eenmaal vaste vormen schenen te krijgen,besloot de verzekeringsagent echter de ge-1 hele buit binnen te slepen en sprak hij met zijn vermeende handlanger af i dat deze een vroegere trein zou la ten ontsporen; dan zou de oud-S.S.-er ook nog in het seinhuisje zijn en zou deze tegelijk met de Amsterdamse verongelukken. i Tenslotte hadden de misdadigers nog overlegd, wat er gebeuren moest, wanneer het treinongeval zou mislukken. Men had besloten in dat geval de Amsterdamse dronken te voeren en met een auto het water in te laten rijden. De beide mannen, die dank zij de van het gehele misdrijf was, had de scherpzinnigheid van de treinconduc- oud-S S.-er en de dame twee blan- teur ontmaskerd konden worden. co polissen laten tekenen. Hij' ver- hebben een bekentenis „Och lieve St. Nicolaas kom ook een bij mij, en rijdt alstublieft niet ons huisje voorbij zaakje. Informaties. Een hunner, die volledig met de plannen op de hoogte was en die zich vallenwet 1919 en de Wet van 21 De cember 1950, tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsen- besluit (verhoging loongrenzen), tot wijziging van de Noodwet Ouder- kon"tijdensj domsvoo-rziening tot t»e ver een reis langs het bewuste punt de ^fiditeit^wet en van de op die ren- verleiding niet weerstaan om aan de verleende loesiagen, tot tijdelij- condueteur enkele inlichtingen over K verhoging van Ongevalsuitkerin- de plaatselijke situatie te vragen, j gen> ^0t wijziging van de Kinderbij- Deze vragen waren nogal technisch, j sjagwet (verhoging kinderbijslagen), conducteur kreeg argwaan entot*wijziging van de Kinderbijslag- waarschuwde de recherche. Daar vond men het verhaal wel een beetje erg fantastisch, maar stel de toch een uitgebreid onderzoek"in. Via de handlager, wiens wegen ir Bedenk, dat uit een onver- zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met wet voor Invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers (verhoging 'kinderbijslagen), tot wijziging van de Noodwet Kinderbijslag, kleine zelfstandigen (verhoging kinderbij slagen en inkomensgrenzen) en tot wijziging van de Kinderbijslagwet (opheffing nadelen invoering vier peildata). Advertentie) K.V.P. KIEST NIEUWE VOORZITTER. Op 22 en 23 Januari zal in Utrecht de gewone partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij wor den gehouden, waarop tevens een nieuwe voorzitter gekozen zal wor den. De eerste dag komen verslagen, be grotingen en reglementswijzigingen aan de orde. Op Zaterdag 23 Januari zal de voorzitter van de Tweede Ka mer-fractie, prof. mr. C. P. M. Rom- me, spreken oyer de staatkundige toestand en het parlementaire werk. In deze bijeenkomst komen ook voor stellen van de kringen in behande ling. De directie van de tapijtfabriek Dunne kinderstemmetjes zingen St. Nicolaasliedjes en in gespannen verwachting worden de schoentjes bij de kachel gezet. Hoe blij kunnen de kinderen zijn, wanneer de Sint hen niet vergeten blijkt! leder kind in Nederland kent Sinterklaas, ieder hoopt, dat de oude Bisschop zelf zal komen om de cadeautjes te geven. En rijdt alstublieft niet ons huisje voorbij Dat zingen ook de kinderen in het rampgebied, die dit jaar zoveel ellende hebben meegemaakt. Verdrietig zien de ouders het aan, dat hun kinderen ook vol hoop hun schoentjes bij de kachel zetten. Ze denken aan het verwoeste huis, dat braak liggende land, ze kijken de geruïneerde woonkamer rond en zeggen tegen de kinderen: „Sint zal dit jaar ons huisje wel overslaan; hoe zou hij hier kunnen komen? Het tocht hier, en de Sint is al een oude manen al dat water, hoe zou hij over puinhopen kunnen klimmen, door plassen kun nen waden, hele stukken door 't v. zout doordrongen land lopen, omdat de weg nog ontbreekt, zijn voeten durven zetten op het glibberige slib? Nee, de Sint zal jullie dit jaar wel overslaan Maar de jeugd is vasthoudend; Sinterklaas? Hij komt wèl. De Sint kan alles, hij rijdt toch ook met zijn paard je over het dak? Zou hij dan nu de weg naar het rampgebied niet kunnen vinden? Natuurlijk wel! En ze zin gen neg harder, opdat Sint en Piet het, daar in Spanje goed zullen horen: en „rijdt alstublieft niet ons huisje voorbij! En kan de Goedheilige man het vertrouwen van kinde ren, die dit jaar zoveel hebben meegemaakt, beschamen? Direct na zijn aankomst in Nederland, trok hij met zijn trouwste knec'ii naar het rampgebied. Hij werd diep getroffen door de ellende, die het water in de rampna cht, waarover hij in Spanje veel had gehoord, had te weeggebracht, doch ook door het optimisme, dat de bewoners van de getroffen streken vervuld. Sint keek IB! l«ü uit over de troosteloze watervlakte, die thans de Vier bannenpolder nog is, hij bezocht bewoonde, doch half zesde"en"volgende"kinderen.' Op het verwoeste huizen; zijn zwarte en gouden boek hoefde hij daar niet te gebruiken, want hij voelde: alle kinde- ren, die hier wonen, hebben een cadeautje verdiend komt ongeveer overeen met een bij slag van 21 op het grondbedrag. De gezinstoeslag zal zodoende 42.50 per maand bedragen. u [uumo De regering stelt in de vierdehet" verwoeste hu*isriaat"braak'iTggend^land, plaats voor een tijdelijke verhoging - - van ongevalsuitkeringen krachtens de Ongevallenwat 1921, dè Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zeeongevallenwet 1919 van 5%. De aan deze voorzieningen verbonden kosten zullen voor het jaar 1954 on geveer 1 millioen bedragen. Het voorstel tot wijziging van de Kinderbijslagwet behelst de volgen de bedragen: 48 cent per dag voor het eerste kind, 54 cent voor het tweede en derde, 75 cent voor het vierde en vijfde en 85 cent voor het WONDEN GENEZEN SNELL8 ONGEVAL OP B.P.M.-TEIRREIN EIST TWEE DODEN ogenblik is de regeling: 46 cent voor het eerste kind, 51 voor het tweede en derde en 67 cent voor het vierde en volgende kinderen. Ook de kinderbijslagen krachtens de Kinderbijslagwet voor invalidi teits-, ouderdoms- en wezenrente- Aan de Memories van Toelichting: 'rQekkers moeten ingaande 1 Januari ohtleen^^nu^te^compens^tie^an11de stelt gaandTmet^ffihg®"^ S/gnd, f 19.50 voor 4e en 5e whd, Op het BPM-terrein aan de Vonde- resterende consumhtieberekening e,n 22-10 voor 6e en volgende km- lingenweg te Pernis heeft zich gister met ingang van 1 Januari 1954 de lo- deren- I mlddag «n ongeval voorgedaan, nen met 5 zullen worden ver- Het zevende ontwerp is de wijzi- j waarvan twee schilders het slachtof- hoogd is het' gewenst om de loon- ging van de Noodwet Kinderbijslag fer zijn geworden, grenzen, geldende voor de Invalidi-1 Kleine Zelfstandigen. De kinderbij-1 vl„ „mm... teitswet, de Ziektewet en het Zieken-i slag voor de kleine zelfstandigen be- "h fondsenbesluit. evenals dit bij draagt thans voor het derde kind, voldoende gelegenheden is geschied I waarvoor recht op deze bijslag be-ket man|at via een ladder naar een te herzien. Zoals destijds reedsstaat) 0.28 per dag en voor het'"ae meter lager gelegen bordes. De gemeld zal de loongrens komen op vierde kind en volgende kinderen ^"jarige S. Beer uit de Gouverne- 5300 (was f 5025). De dagloongrens f 0.34 per dag en per kind. Een ver- straat en de J6:lar,'8e ®- 'f- ^8/ j _v t-t_;-i„„u „z ji - mane van Hp TCatnnHronVitco T.oooHiilr voor de Zeeongevallenwet zal van 14 tot 15 worden verhoogd. Wat de Noodwet Ouderdomsvoor ziening betreft, wordt voorgesteld de maximum-uitkeringsbedragen in de gemeenteklassen 1 t/m 5 voor ge huwde mannen te verhogen met re spectievelijk 84, 84, 90, 90 en 90 en voor ongehuwden met respect. 60, 60, 66, 66 en 66 per jaar. De aan de verhogingen verbonden kosten worden geraamd op 37 mil lioen, nl. 24 millioen als gevolg van de verhogingen van de uitke ringsbedragen en 13 millioen als gevolg van de verhoging van het van inkomensaftrek vrijgestelde bedrag. Het derde ontwerp stelt voor een verhoging van rente ingevolge de Invaliditeitswet van 6%, zodat de tij delijke bijslag 21% komt te bedra gen. Voor wat betreft de tijdelijke hoging van de bijslag voor het derde raans van de Katendrechtse Lagedijk kind met 5% brengt deze op na af ronding 0.30 per dag. De bijslag voor vierde en volgende kinderen zal gebracht worden op 0.43 per dag. De regering stelt tevens voor een verhoging van de inkomens grenzen voor het recht op deze bij slag met 200. Het achtste ontwerp wil de nade len, die de invoering van de vier peildata in de Kinderbijslagwet voor sommige op kinderbijslag rechtheb benden betekenen, door enige tech nische wijzigingen opheffen. hielpen de 35-jarige A. Vink van het Stieltjesplein, toen hij van de ladder op het bordes stapte. Vink struikel de en stortte omlaag, in zijn val Beer meeslpend. Beide mannen kwamen zestien meter lager op de bodem van de tank terecht en waren op slag dood. Burgmans, die werd vastge houden door Vink, kon nog juist de leuning van het border grijpen, waardoor werd voorkomen dat ook hij in de diepte stortte. De slacht offers zijn naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. aan ongeveer 50 arbeiders ontslag I bedoeld in de artikelen 2, 3 en 4 der aangezegd. De orderportefeuille van deze fa briek, welke surséance van betaling heeft, maakt het niet meer mogelijk, dat zij met meer ploegen blijft wer ken. De arbeiders behouden hun» sa laris, zolang ontslagvergunning niet is verleend. Er werkt nu nog onge veer 250 man. Wet tot aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet, achten de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Financiën het gewenst het systeem van een in procenten uitgedrukte tijdelijke bij slag te verlaten en deze bijslag te vervangen door een vast bedrag. Een bijslag van 7.50 (per maand) Reina Prinsen Geerlingsprijs uitgereikt Naar een gemeenschappelijke markt Het streven naar integratie van West-Europa is van essentieel belang voor de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven. De doelstelling van de economische in tegratie is een zodanige rationalisa tie der productie, dat deze in een zo sterk mogelijke concurrentiepositie komt. De grote verdienste van het plan-Beyen is vooral gelegen in het feit, dat het beoogt de Europese Ge meenschap een eerste stap in de rich ting der gemeenschappelijke markt te doen zetten en voor de uitvoering ■daarvan een vaste termijn te bepa len. Daardoor wordt nog eens de noodzaak duidelijk, dat de landen, die voor deelneming in de gemeen schappelijke markt in aanmerking ko men, met de nodige k cht naar mo netaire stabiliteit zullen dienen te streven. Alleen dan, zo zeggen de vier werk geversbonden in een verklaring aan de regering aan de vooravond van de in Den Haag te houden conferentie van ministers der aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal deelnemende landen, is het mogelijk de grondslag te leggen voor een zo danige coördinatie der economische politiek, dat tot opening van grenzen in het onderlinge verkeer kan wor den overgegaan. Stabiliteit. In de verklaring wordt er op wezen, dat de beste voorwaarden voor de gecoördineerde economische politiek worden geschapen als elk der In de Aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, werd Din: ieelnemende landen een politiek van dagmiddag de Reina Prinsen Geerligsprijs uitgereikt. Deze prijs was di nterne en externe monetaire stabi jaar beschikbaar gesteld aan Ellen Warmond, uit Rotterdam en aai liteit voert en een op den duur even Remco Campert uit Amsterdam, voor literaire prestaties. De prijs werd i wichtig en verantwoord staatsbudget uitgereikt door R. J. P. Geerligs. Links: Ellen Warmond en rechts Remco tracht te verwezenlijken. Een ge- Campert. I coördineerde conjunctuurpolitiek, Na 10 jaren uitgelekt welke binnen het geïntegreerde ge bied meer effectief kan zijn dan wan neer zij zuiver nationaal wordt ge voerd, zal steeds zoveel mogelijk via het particuliere bedrijfsleven moeten worden gevoerd. .Aangezien het streven tot coördi natie van de economische politiek slechts kan slagen nadat een politie ke binding is gevormd, is het volgens de Werkgeversorganisaties vereist, dat direct na het tot stand komen van het statuut van de Europese Ge meenschap een begin wordt gemaakt met de eerste maatregelen ter ver werkelijking van een gemeenschappe lijke markt. Hierbij moet worden ver meden, dat de markt zich uit pro tectionistische overwegingen van de rest van de wereld afsluit. Steeds zal zij haar concurrentiekracht moe ten blijven meten met de wereld markt en open moeten staan voor de mogelijkheid van aansluiting van an dere landen. CONSTERNATIE OM NIETS. In het postagentschap aan de Nas- saukade te Amsterdam ontstond Maandagmiddag grote consternatie, toen plotseling de politie binnen kwam en alle 15 aanwezigen die voor de loketten stonden, sommeer de het agentschap niet te verlaten, omdat even te voren hier iemand 375 gulden was kwijtgeraakt. Een langdurig onderzoek volgde. Er werden zelfs drie personen ge fouilleerd, zonder dat de politie iets wijzer werd. De oplossing kwam veel later, toen de „benadeelde" kwam vertellen, dat hij het geld thuis in een portefeuille had gevonden. Tijdens de bezetting moest een thans 42-jarige Amsterdamse koop man even wegduiken voor een raz zia van de Duitsers. Hij kwam in een kelder terecht en toen hij daar een kaarsje aanstak, ontdekte hij plotseling, dat hij in een goudmijn tje gedoken was. Hij vond brillanten, gouden siera den en muntstukken, die alle bij el kaar in die tijd een zeer grote waarde vertegenwoordigden. De voorwerpen behoorden aan een Jood, die door de Duitsers wegge voerd was en de koopman nam de sieraden mee. Tijdens de oorlogsja ren, die volgden, werden de sieraden successievelijk in geld omgezet en dit werd uitgegeven. Nu zou niemand ooit achter deze daad zijn gekomen de eigenaar keerde niet meer in Nederland te rug wanneer de koopman geen moeilijkheden met zijn echtgenote had gekregen, die het feit bekend maakte aan een derde. Deze man ging naar de politie en zo moest de koopman zich 10 jaren na zijn daad gisteren voor de Amsterdamse recht bank verantwoorden. De koopman zei, dat hij met het geld ruim 20 man personeel van zijn zaak de gehele oorlog betaald en in dienst gehouden had. De rechter vond echter dat het he lemaal niet in de haak was en eiste ten slotte een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. De verdediger meende echter, dat Zwendel bij verkoop boerderijen Voor de Utrechtse rechtbank dien de de zaak tegen de 32-jarige D. H. V. uit Nieuwer-Amstel, beschuldigd van verduistering en oplichting voor een totaal bedrag van 50.000 ten nadele van ingezetenen te Doorn, als mede van valsheid in geschrifte, voor welke feiten V. reeds vijf maanden in voorarrest doorbrengt. Het betreft de verkoop van drie boerderijen, welke verdachte, die als zaakbeheerder voor de heer K. (Tiel) en mr. de R. C. (Wassenaar) optrad, in 1952 met ingezetenen uit Doorn tot stand had gebracht. Hij was gemachtigd een boerderij voor de som van 70 mille te verkopen, doch zou volgens koper D. daarvan een bedrag van ƒ95.000 hebben ge toucheerd. Bij de verkoop van twee kleine boerderijen, de „Hoogsteeg" en de „Schaffelaar", eveneens toebe horend aan de heren K. en de R. C., zou verdachte zich opnieuw onrecht matig hebben verrijkt, door in het totaal nog eens 25.000 onder de tafel door te hebben on+vangen. Tot een requisitoir kwam het niiet, aangezien de rechtbank accoord ging met het verzoek van de raadsman van verdachte, mr. dr. De Vrieze, om de zaak aan te houden. hier niet van diefstal, doch van ver duistering sprake was en vroeg om dat het feit vrij lang geleden in zeer rumoerige tijden is gepleegd, de uiter ste clementie. Daarover kan de rechter tot 8 December nadenken, dan zal hij uitspraak doen. Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. N.T.S.: 20.15—21.45 Filmrep. int. voetbalwedstrijd EngelandHon garije. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en liturg, ka lender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolra dio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.3312.40 „Wij van het land"). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Kamermuz. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Te nor en piano. 15.47 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.10 Fagot-trio. 18.30 Raadhuis-praat. 18.40 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 „Ik denk er zo over.... en U?". 21.55 Gevar. muz. 22.20 Or- gelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.1524.00 HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: Dagope ning. VARA: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Studio Euro pa". 12.00 Orgelspel. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Amus. muz.12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Gram. 14.05 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorsp. 14.35 Sopr. en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 „Het monument van de kip", caus. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: Mr. W. J. vari Balen: „Venezuela, Curasao's buurland". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Rep. of gram. 18.30 Gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn prai rie-duivels", hoorsp. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Rondetafelparlement. 19.30 Metropole Ork. en solist. 20.00 Nieuws. 20.0' Radio Philharmonisch ork. en solist. 21.25 „De gebroeders Taverna", hoorsp. 22.20 Gevar. muz. 22.40 Gram. 22.45 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuz. 23.45—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5