S)e ftzidóeöoti/ïci/nt De Wereld lijdt honger bij J Plunderingen in Triest een overvloed van voedsel En die Joegoslaven maar kiezen! F.A.O. moet royaal besluit nemen Mossadeq's aanklager is doodop China sluit pact met N. Korea Ethiopië, is een land met mogelijkheden Joegoslaven mochten kiezen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 45ste JAARGANG No. 13051 DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w., f 2.p. mud., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TE KLEINE WONINGEN W/IE thans allerwege vooral in de grote steden de hoge grote flats uit de grond ziet verrijzen, die „ruim te" zullen moeten bieden aan vele gezinnen, moet zich wel met schrik afvragen waar het heen zal gaan met ons gezonde huwelijksleven in de toe komst. Wij zijn niet het eerste land, dat met dit probleem zit te kampen. Reeds na 1 de eerste wereldoorlog heeft dit probleem zich geopenbaard in landen alp Hongarije, dat terugge vallen was tot een klein gebied en arm en berooid uit de wereldoorlog was gekomen. Dit probleem is weer even ter sprake gekomen bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de tweede Kamer, waar de heer van Vliet zijn ongerustheid uitsprak over de achter uitgang van bet aantal middelgrote en grote woningen. De cijfers voor de grote steden spreken dienaangaande boekdelen. Het betreffen de cijfers van de daar in' 1952 gebouwde woningwetwonin gen. In Amsterdam was het aantal eenslaapkamerwoningen 39.2 pet., tweeslaapkamerwoningen 49.5 pet., vierslaapkamerwoningen 9.1 pet. en meer dan vierslaapkamerwoningen 2.1 pet In Rotterdam was in 1952 het aantal eenslaapkamerwoningen 6.9 pet. tweeslaapkamerwoningen 67.4 pc., drieslaapkamerwoningen 20 pet. en vierslaapkamerwoningen 5.7 pet. Voor Den Haag waren deze getallen over hetzelfde jaar een slaapkamerwoningen 34.4 pet., twee slaapkamerwoningen 43.4 pet., drie slaapkamerwoningen 20.6 pet. en vierslaapkamerwoningen 1.6 pet. Het aantal kleine woningen, dat in de grote steden gebouwd wordt is dus wel ontstellend groot en de mi nister van Volkshuisvesting heeft dan ook gezegd, dat, al zit bij de woningbouwpoiitiek niet de opzet voor om een bepaalde bevolkingspo litiek te bevorderen, men toch zal moeten toegeven, dat de bouw van een zo groot aantal kleine wo ningen een gezond huwelijksleven allesbehalve bevordert. Ik meen, zo zei minister Witte, dat bij de intro ductie van het begrip woningdiffe rentiatie zozeer de nadruk werd ge legd op ce behoefte, die ook aan kleine woningen bestaat dat hier mee een zeer gevaarlijk element in de volkshuisvesting zijn intrede heeft gedaan. En nu kan, zoals minister Witte verklaarde, het landelijk gemiddel de nog wel gunstig worden ge noemd, omdat in de kleinere steden en op het land een gezonder woning bouwpoiitiek wordt gevoerd, daarmee is men er niet, men zit hier met angst wekkende vooruitzichten wat de toe komst betreft voor drie grote steden, die te zamen ongeveer twee millioen inwoners tellen, het vijfde deel van het totale aantal inwoners van ons land. jyiINISTER WITTE heeft getracht dienaangaande deverantwoorde lijkheden vast te leggen, maar dat lost deze zeer gewichtige zaak niet op. Hij heeft de verantwoordelijkhe den trachten vast te stellen en ge zegd, dat de particulieren, de wo ningbouwverenigingen en de ge meenten de eerstverantwoordelijke zijn voor een goede woningdifferen tiatie. Vooral de gemeente als hoeder van het algemeen belang heeft tot taak dienaangaande richtlijnen tè geven. Gelukkig heeft de minister zijn eigen verantwoordelijkheid aangaan de deze zaak niet ontkend. Hij noemde zelfs een aantal maatrege len, welkeeen betere woningdiffe rentiatie zouden kunnen bevorderen, zoals de maatregel, die reeds is ge nomen om het woningscontingent niet meer in m3, maar in aantallen woningen uit te drukken. Als tweede maatregel noemde hij de huurverhoging en ten derde een bepaalde schaal der subsidiebedragen Als vierde maatregel noemde hij een zeker toezicht op de gemeenten. Dit laatste zou naar onze mening de enige doeltreffende maatregel zijn. Minister Witte heeft toen gezegd, dat dit toezicht zou kunnen geschie den door het geven van een algeme ne richtlijn aan de gemeentebestu ren betreffende het maximumaantal kleine woningen, dat gebouwd mag worden en het minimumaantal grote woningep, dat zou moeten worden gebouwd. Maar nu heeft minister Witte hiertegen twee bezwaren ont wikkeld en wel. dat het vrij moei lijk zou zijn deze methode in een algemene regeling te vatten, omdat de behoefte in de verschillende ge meenten nogal gedifferentieerd is en ook zou hij de eigen verantwoor delijkheid van personen, corporaties en gemeenten liever niet zien aange tast. Deze bezwaren zijn o.i. echter niet doorslaggevend. Het gevaar, dat hier dreigt is zó groot en van zó grote geestelijke betekenis voor de toekomst van ons land, dat hieraan iets moet worden gedaan. Zulk een gevaar kan men niet terzijde schuiven met een be- In Amerika liggen onverkochte voorraden bijeen Norris Dodd, directeur-generaal van de FAO, de voedsel- en landbouw:- organisatie van de Verenigde Naties, heeft de wereld er voor gewaar schuwd haar voedselcrisis op te lossen of de revolutionnaire gramschap onder de ogen te zien van hongerende volken, die elke vier jaar met 100 millioen mensen toenemen. De kloof tussen de goedgevoeden en de onder voeden (60 percent van de wereldbevolking) is groter dan ooit. Desondanks valt in sommige delen van de wereld een opeenhoping van voedsel en an dere producten waar te nemen. Zelfs wordt verwacht dat in de Verenigde Staten de productie-toeneming in 1954 weer zal zakken ten gevolge van onverkochte surplus-voorraden. Dodd deed een dringend beroep op de Amerikaanse regering om haar stijgende voedseloverscholten, waarvan de waarde dit jaar wordt geschat op ruim 4 milliard dollar, naar noodlijdende gebieden te sturen. EEN HARTSTOCHTELIJK PLEIDOOI. Dodd, een Amerikaan, sprak tij dens de openingszitting van het ze vende wereldcongres van de FAO dat wordt bijgewoond door 500 afge vaardigden uit 68 landen. Hij drong er in een hartstochtelijk pleidooi op aan dat de FAO-leden een beslissing zullen nemen over de kwestie of er een internationale voedselbank moet komen welke reserves zal vormen tegen schaarste. Dit vraagstuk is reeds drie jaar aan de orde zonder dat men ooit tot overeenstemming is Wraakgierige tijger Een circusleeuwin, die vier dagen geleden een Italiaanse temmer tegen een tijger had beschermd, is Vrijdag avond na een hevigé strijd door de tijger gedood. Maandag jl. trad de dertigjarige leeuwentemmer Leonida Casagelli, van het Iitaliaanse circus Aurora, te Acqui in N. Italië op met drie leeuwinnen en drie tijgers. Gp een gegeven ogenblik gleed de man uit en viel. Rager, een twee jaar oude tijger, wilde zich op hem storten, doch vond de leeuwin Sultana, die beschermend boven de temmer stond, op zijn weg. Toen Rager, aarzelde, besprong Sul tana hem waardoor de tijger tegen de grond gesmakt werd. Inmiddels was de dompteur overeind gespron gen en bedwong met zijn zweep de tijger. Vrijdagavond nu werd de circus bevolking gewekt door vervaarlijk gegrom uit de kooi van de leeuwen en tijgers. Men repte zich naar de kooi en trof Sultana aan, die zich nog zwakjes verweerde tegen woe dende aanvallen van de tijger Rager. Toen Casagelii de tijger tot bedaren had gebracht, was Sultana reeds ge storven. Nieuw soort permanent gekomen over de vraag hoe de zaak moet worden aangepakt. Een van de grootste bezwaren is dat plannen van deze aard millioenen dollars zullen kosten. „Men moet goed beseffen dat de verdeling van de productie tussen de ontwikkelde gebieden en de nood lijdende landen onveranderd, uit haar evenwicht en onbevredigend blijft", aldus Dodd. „Regeringsplan nen en programma's bieden zelfs in dien voltooid, geen uitzicht op be langrijke verbetering. De millioenen die tekort hebben aan voedsel en an dere levensnoodzakelijkheden wor den zich van jaar tot jaar meer be wust dat een beter leven mogelijk is. Zij eisen dat handelend wordt op getreden opdat verbetering in hun lot wordt gebracht." Veranderde behoeften. Hij verklaarde dat onmiddellijk nieuwe pogingen moeten worden ge daan om zich aan te passen aan de veranderde behoeften van wereld productie en wereldverdeling. Dodd wees er op dat het niet voldoende is dat de productie van voedsel voor het eerste sedert de wereldoorlog iets sneller is toegenomen dan de aanwas van de wereldbevolking. „Toch blijven de goedgevoeden dik en worden de hongerigen steeds ma gerder", zei hij. Onder de surplusvoorraden die zjch in het afgelopen jaar hebben opgehoopt "noemde Dodd tarwe in Amerika en Canada, katoen en zui velproducten in Amerika, suiker op Cuba, vlees en suiker in Frankrijk, fruit, groente, zuivelproducten en wijn in verschillende andere delen van Europa. De schuld hiervoor schreef hij onder meer toe aan on rechtvaardige distributiesystemen, valuta en handelsbeperkingen waar door deze voorraden niet kunnen worden verdeeld in gebieden waar voedselgebrek heerst zoals onder an dere India en Pakistan. „De dollar- landen, in het bijzonder Amerika, kunnen niet hopen op een grotere uitvoer als zij zich terzelf dertij d krachtig beschermen tegen invoer van industriële en andere producten", aldus Dodd. Stier keek te diep in 't glaasje In Kharagpoe, ongeveer hon derd kilometer ten Westen van Calcutta, is de bevolking opge schrikt door een dronken stier. Het dier was het achterhuis van een café binnengedrongen en had daar ruim twintig liter sterke drank, die door de café houder zelf was gestookt, tot zich genomen. De stier was zó dronken, dat hij de dorpsstraat inwaggelde en drie inwoners doodde vóór de toegesnelde bevolking hem in een hoek kon drijven en dood slaan. Ex-premier springlevend Het proces tegen de voormalige Het hof heeft Maandag de zittings tij d veranderd. Van nu af zal slechts een zitting per dag worden gehouden van half vier tot half zeven. Hier door wordt de duur van het proces twee maal zo lang. De pleidooien die Perzische ex-premier MossadeqMossadeq en zijn medebeklaagde schijnt een Marathon-proces te wor- Riahi zullen houden vormen nog een Het haar blijft soepel en zacht, breekt niet af, of splijt niet, wanneer Uw kapper U de nieuwste permanent, die door de grote „haarkunstenaars" in Parijs en Rome op deugdelijkheid is getest, en een hoog cijfer kreeg, geeft. Het proces is te vergelijken met de zgn. „Cold-Wave", er komt dus geen electriciteit aan te pas. Het preparaat komt uit de Laboratoria van Oréal te Parijs. Tijdens een de monstratie te Londen toonde de mannequin Audrey Windows uit Lon den de resultaten van de nieuwe per manent. den van verbazingwekkende allure waarbij de beklaagde steeds sterker gaat worden en de openbare aankla ger steeds zwakker. De man die de eerste dagen van het proces meer dood dan levend naar de beklaagden bank moest worden geholpen, met holle ogen, waggelend hoofd en zwakke stem, bestaat niet meer. Kaarsrecht komt hij nu de zaal in, fier rechtop argumenteert hij met zijn rechters en af en toe grijpt hij zijn advocaat zo stevig in de arm dat deze ineenkrimpt van pijn. De openbare aanklager Azimoedi daarentegen heeft reeds veel van zijn krachten verloren. Van zijn eertijds i doordringende stem is niet veel meer over dan een hees gefluister. Tijdens een van de jongste zittingen viel hij I bijna neer, op van vermoeidheid. I' Met grote moeite kwam hij de crisis te boven en zette zijn aanklacht voort Mossadeq eertijds half in de bank liggend, vaak de ogen dicht, zit nu rechtop, onafgebroken zijn te- I genstander met critische blik te fixeren. In een exclusief interview heeft Mossadeq verklaard van gedachten veranderd te zijn en zelf zijn verde diging te zullen voeren: „Ik zal blij ven spreken, zolang ze mij dat toe staan. Als zo mij een maand de tijd geven, zal ik een maand spreken". Op een vraag of het waar was dat hij reeds een pleidooi van honderd pagina's had opgesteld grinnikte hij: „Dr. Mohammed Mossadeq is in staat heel wat meer dan honderd pagina's te spreken in een maand tijds". Tijdens het proces maakte de grijs aard thans vele aantekeningen. Te gen zijn advocaat zei hij dezer da gen: „Jij hóeft niets te doen. Maak je maar niet bezorgd. We zullen ze wel krijgen en hebben op alles een antwoord klaar". de drie grote gemeenten van ons land, zou tenminste daar op korte termijn moeten worden ingegrepen. En wil de minister daarbij de gemeentelijke autonomie niet aantasten, dan kan hij op korte termijn beginnen bespre kingen met die gemeenten te voeren om te bereiken, dat die gemeenten zelf maatregelen tegen dit euvel zullen gaan nemen. En laat ons ho- roep op de gemeentelijke autonomie pen, afdoende maatregelen. Want of de menselijke vrijheid, die door1 men mag toch veronderstellen, dat het geven var richtlijnen en bepa-1 ook de gemeentebesturen het gees- 'ingen in het gedrang zouden ko- telijk welzijn van ons land nog wel men. Nu dit grote gevaar dreigt in I ter harte zal gaan. Geen ongelovige Maandag behaalde Mossadeq een overwinning die hem zichtbaar ge noegen deed De president van het hof verbood de aanklager Mossadeq een ontrouw gelovige" te noemen. Toen Azimoedi de eerste maal het woord gebruikte stapte Mossadeq uit de bank en wandelde naar de uit gang. Hij werd teruggebracht. Do aanklager verklaarde dat Mos sadeq in zijn studententijd ongeveer een halve eeuw geleden in Zwitser land christen was geworden en het Mohammedanisme had aangevallen. Hartstochtelijk bestreed Mossadeq deze verklaring eir toen de aankla ger opnieuw „ontrouwe" zei, pro beerde hij voor de tweede maal weg te lopen. De president verbood daar op de aanklager nogmaals het woord te gebruiken. onberekenbare tijdsfactor Zeker is aat ze zo lang mogelijk zullen spre ken. i Communistisch China en Noord- Korea hebben een economisch ver drag getekend, dat een duur heelt van 10 jaar en waarbij de gehele oorlogsschuld van Noord-Korea aan China wordt kwijtgescholden. Volgens de in Peking getekende overeenkomst wordt aan Noord- Korea in de komende vier jaren een bedrag aan wederopbouw-hulp toe gezegd van 350.000.000 dollar. China zal Noord-Korea de komen de vier jaar steun verlenen door het zenden van kolen, kleding, katoen, voedsel, bouwmaterialen, transport uitrusting, metaalwaren, machine rieën, landbouwmachines, visserij- schepen, papier. Ook voorziet het verdrag in de stichting van gezamenlijk Chinees- Noordkoreaanse luchtlijnen om dien sten in te stellen op Mandsjoerije. De twee landen zullen technici en arbeiders uitwisselen voor de oplei ding, aldus de overeenkomst Noordkoreaanse studenten zullen gaan studeren aan Chinese univer siteiten. Met behulp van een zware stalen balk trachten jonge werklozen in Triëst de pakhuizen van de Stedelijke Centrale Keukens binnen te dringen. Op dc tweede dag van hun „honger-demonstraties" heeft een aantal werklozen de magazijnen opengebroken en leeggeplunderd. Twintig eeuwen stonden er stil Z. K. H. prins Bernhard is zo als gisterenmiddag gemeld thuis komende van zijn vliegtocht naar Ethiopië, op de vliegbasis Soester- berg geland. Tot de eersten, die Z. K. H. be groetten, behoorden enige verslag gevers, met wie de prins daarop een geanimeerd gesprek voerde over de afgelopen reis. Z. K. H. verklaarde, dat hij een zeer goede tocht had ge had. Het bezoek aan Ethiopië was mooi, interessant en bijzonder pret tig. De prins gelooft, dat er door deze reis contacten voor goede vriend schap tussen Nederland en Ethiopië zijn gelegd. Deze contacten zijn voor al gelegd met de keizerlijke familie. Koningin Elizabeth veilig over de Oceaan Koningin Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, zijn gisteravond met de Stratocruiser „Canopus" uit Londen vertrokken naar Newfoundland voor hun zesmaandse toer door het Ge menebest. Het koninklijke paar werd op Lon don Airport uitgeleide gedaan door koningin-moeder Elizabeth, door prinses Margaret en door leden van de Britse regering. Men vreesde, dat het vliegveld Gander op Newfoundland in mist ge huld zou zijn, wanneer de „Cano pus" daar hedenmorgen zou willen landen. De machine zou dan kunnen uitwijken naar een half dozijn an dere luchtbases, waar men zich ge reedhoudt om haar binnen te loodsen. Twee vliegtuigen van de Britse luchtmacht patrouilleerden in de om geving van de route, die de „Cano pus" over de Oceaan volgde. Vier scheepen van de Britse vloot werden gereed gehouden om in het Noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan radio-contact met het koninklijke vliegtuig te onderhouden. Alle voor zorgsmaatregelen waren dus wel ge nomen, doch zij behoefden niet in werking te treden. Het vliegtuig is n.l. hedenmorgen behouden geland op het vliegveld van Gander (New Foundland). TUSSEN TITO OF TITO Tussen de 80 en 90 percent van de Joegoslavische kiesgerechtigde be volking heeft bij de algemene ver kiezingen van Zondag zijn stem uit gebracht naar op te maken valt uit de uitslagen in bijna de helft van de kiesdistricten. Er waren geen oppositiecandidaten gesteld. Behalve door niet te stem men, konden de kiezers ook door het stemformulier ongeldig te maken la ten weten dat zij het met de regering oneens waren. Het percentage ongeldig gemaakte kiesformulieren bedroeg 0,4 in Mon tenegro en 6,3 in Servië. In 17 kiesdistricten waren „onof ficiële" candidaten gesteld, tegen over de candidaten van het socialis tisch verbond, die nauw aan de com munistische partij verwant is. Eén van de onofficiële candidaten, Nikol Andritsj, kwam met 19.372 te gen 4.870 stemmen als overwinnaar uit de strijd. Op een vraag over de door de H.V.A. te Wongi gevestigde suikerfabriek, zeide de prins, dat deze een zeer goe de toekomst tegemoet gaat, maar naar de mening van Z. K. H. zouden er ook voortreffelijke vooruitzichten be staan, indien men zou overgaan tot de verbouw van rijst. Maar daarvoor zullen natuurlijk eerst exploraties moeten worden verricht. De prins vertelde nog, dat hij vrij wel de gehele reis het vliegtuig zelf bestuurd had. Maar op een desbe treffende vraag moest hij tot zijn spijt vertellen, dat het leeuwtje, dat hij in Ethiopië ten geschenke had gekregen, niet met het vliegtuig was meegekomen. Dat diertje zal worden nagestuurd, omdat er op de reis an ders wellicht douane- en andere moeilijkheden konden ontstaan. Ethiopië maakte de indruk een land te zijn, waar de geschiedenis eigenlijk twintig eeuwen heeft stil gestaan. Maar op het ogenblik doet men een snelle sprong naar ontwik keling, waaraan de tegenwoordige topklasse van harte meewerkt. „Mijn indruk over keizer Haille Selassie? Ik heb voor Zijne Majesteit groot respect. De keizer, die toch al 61 jaar is, en zo ontzaggelijk veel heeft meegemaakt, maar nog bijna geen witte haar vertoont, werkt van des morgens half zeven tot vrijwel elke dag middernacht", zeide do prins. HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL President Tito kreeg in zijn kies district in Belgrado waar geen te- gencandidaat was gesteld 34.768 stemmen uit een totaal mogelijk aan tal van 35.575. De Kroatische kiescommissie heeft Maandag meegedeeld, dat er in som mige districten pogingen tot agitatie j PARIJS hadden plaats gevonden. De commis-BORDEAUX sie had echter tijdig tussenbeide kun nen komen en de verkiezingen had den een ordelijk verloop gehad. De tweede phase in de Joegoslavi sche verkiezingen zal heden plaats vinden, wanneer 202 afgevaardigden moeten worden gekozen voor het ho- gerhuis, de federale raad van produ centen, die de arbeidersbevolking vertegenwoordigt. Deze verkiezingen zijn getrapt en zullen plaats hebben door kiescom missies, samengesteld uit leden van de stads- en plattelands-producen tenraden, die op hun beurt direct ge kozen zijn door de arbeiders in de industrieën, op de boerderijen en door onafhankelijke arbeiders. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). KOUD WEER. Mistig of nevelig overwegend droog weer met plaatselijk op klaringen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht over het algemeen lichte vorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 25 Nov.: zon 'op 8.16 en onder 16.37; maan op ill.14 en onder 12.22 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van hedenochtend 7 uur luiden: weer temp. zwaar bew. 1 C. regen 2 zwaar bew. 6 zw. bew. 5 geheel bew. 7 mist 1 nevel 0 geheel bew. 1 mist 0 nevel 1 onbew. 7 geheel bew. 1 nevel 1 nevel 2 nevel 1 nevel 0 GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. onbew. mist - onbew. Korreltje Alleen wat ge weg geeft, blijft al tijd het Uwe.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1