S)e CcidóeSoii^aAit Het Europees leier-debat In Frans parlement verdaagd Als de vos de Passie preekt Bidault, overwerkt, werd onwel Demonstratie met diner Veldslag tegen de Mau Mau Federatie der Guyana's Drie-divisieplan is eind 1954 voltooid Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 2! NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13049 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BERMUDA DE BETEKENIS van de conferen tie op de Bermuda-eilanden, waar Eisenhower, Churchill en La- niel, vergezeld van hun ministers van buitenlandse zaken, elkaar zul len ontmoetèn, zou volgens Eisenho wer zijn: Het uti de weg ruimen van geschillen tussen de Westelijke Drie. Wanneer dat het geval was en er niets meer achterstak, zou Moskou er geen angst voor gehad hebben en zou Molotof niet geprobeerd hebben er een spaak tussen te steken met zijn bekende persconferentie. Uit de weg ruimen van geschillen is in elk geval uitstekend en gaat noodzakelijk vooraf aan het maken van nieuwe plannen en het hernieu wen van goede voornemens. Tot de laatste categorie ,,het ernst maken met oude plannen en ze ein- 0 delijk eens uitvoeren" behoort het programma-punt E. D. G. Men weet wat er onder verstaan wordt, n.l. Europese Defensie Ge meenschap ofwel Europees1 leger. Dit oorspronkelijk uit Franse koker stammende plan vindt thans de meeste tegenkanting in Frankrijk zelf en nu ligt het in de bedoeling, dat Amerika en Engeland, die, of schoon zij geen van beiden meedoen, toch sterk geporteerd zijn voor de Europese leger-gedachte, de Franse ministers eens danig de oren wassen, zodat ze alles op haren en snaren zul len zetten om het E.D.G.-verdrag door het parlement te laten ratifice ren. Maar dat is nu juist, wat een deel van het Franse parlement niet wil, o.a. de Gaullisten. Zij hebben deze week hun stem laten horen tegen het Europese leger en vrezen, dat Laniel en Bidault zich te Bermuda zullen laten overhalen, om beloften en toezeggingen te doen, welke een eventuele volgende regering tegen haar zin zouden binden. Dit in ver band met de a.s. verkiezing van de nieuwe pres. van Frankrijk, welke op 22 December plaats vindt. Het is dan de gewoonte, dat de regering af treedt, teneinde aan de nieuwe presi dent de gelegenheid te bieden een ander kabinet samen te stellen En de tegenstanders van het E.D.G.- verdrag rekenen er dan op, dat er een andere combinatie uit de bus komt. Zo groot was de aandrang op La niel, dat hij heeft moeten beloven, zich op Bermuda niet vast -te leggen, anders zou hij helemaal niet naar dit conferentie-oord heblben kunnen gaan. Voor een man als Laniel is het niet prettig om tijdens zo'n confe rentie op een schopstoel te balance ren, in gezelschap van Eisenhower en Churchill die op fluweel zitten. INTUSSEN IS DAT E.D.G.-verdrag maar een onderdeel van de alge hele politiek; een voornaam deel daarvan ligt ook in het Oosten. Ame rika is n.l. van plan zijn Aziatische politiek op een andere leest te gaan schoeien. Nieuwe elementen in deze Azië-politiek zijn o.a de voor Ame rika zo gunstig verlopen presidents verkiezingen op de Philippijnen en de waarschijnlijkheid, dat Pakistan het aanleggen van Amerikaanse luchtbases op zijn grondgebied zal toestaan. Amerika begint meer en meer in te zien, dat ook het Aziatische front tegen het opdringen van het commu nisme alle aandacht vereist. Zelfs is het geschrokken van de' rapporten van vide-president Nixon, die o.a. een bezoek aan Indonesië heeft gebracht en gewezen heeft op het communisti sche gevaar, dat daar meer en meer dreigt, tengevolge van de steeds slechter wordende economische toe stand. Voor ons is het een wrange ge dachte te moeten bedenken, dat wij dat reeds jaren geleden hebben in gezien en getracht hebben het te voorkomen. Toen moest ons inzicht met geweld worden onderdrukt. Thans erkent men in Amerika, dat wij de zaak neg niet zo slecht heb ben bekeken, maar nu is het te laat. Het is al juist, zoals in Perzië: ook daar wilde Mossadeq geen buiten landse inmenging, welke hij voor uit- zuigerij uitkreet; maar hij kon zelf de rijkdommen van zijn land niet ex ploiteren. In Indonesië wilde men vrij zijn, onafhankelijk, maar men vergat, dat een rijk dat onafhankelijk wil zijn, eerst op eigen benen moet kunnen staan, anders loopt men de kans, om te vallen en door verkeer de handen te worden opgevangen. Ook in diplomatieke kringen te Londen is men tot het besef geko men, dat de economische achteruit gang het grote gevaar met zich brengt, dat de positie van de thans in Indonesië aan de macht zijnde ele menten geleidelijk zal worden onder mijnd. De ernstige economische crisis, waarvoor Indonesië zich geplaatst ziet, is grotendeels het gevolg van 't verliezen van buitenlandse afzet-ge- bieden voor zijn rubber, tin, suiker en koffie. Zo zijn de Amerikaanse aankopen van Indonesische rubber vorig jaar ongeveer met 25 millioen pond sterling verminderd. Het ligt voor de hand, dat de hoge heren in Bermuda zich zullen bera den over financiële en economische steun aan Djakarta. Zij hadden zich de kosten kunnen besparen als zij enige jaren geleden een juister inzicht hadden getoond. Schuman las Bidault's rede voor De stemming, die het grote debat over de buitenlandse politiek in da Fr: v 2 Nationale Vergadering zou besluiten, móest gisteravond uitgesteld worden omdat de minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, tij dens het uitspreken van zijn grote rede onverwacht onwel werd. Zij» ministerie maakte bekend, dat een plotselinge crisis Bidault dwong het bed te houden. Hij was overwerkt omdat hij sinds het begin van de week het debat begon Dinsdag dag en nacht overgewerkt had. autoriteit zal worden opgeofferd, ge rust te stellen. Hij zette uiteen dat de Europese politieke gemeenschap niet een sou- vereine „superstaat" zou zijn, maar een verband van zes souvereine sta ten met een gemeenschappelijk uit voerend lichaam voor beperkte en duidelijk omschreven doeleinden. „Het zal niet de buitenlandse poli tiek van de zes staten bepalen", zei hij. „Het zou een een noodlottige onvoorzichtigheid zijn, aan een di rectoraat van zes, of, nog erger, een boven-nationaal gezagsorgaan, te vragen de toepasing van de begin selen van een gemeenschap met gemeenschappelijke politiek, uit te maken". „De gemeenschap kan niet en mag niet de individuele nationale be hoeften Europeaniseren en ook niet de wettige ambities van de aange sloten staten verstikken". „Een Europese federatie, een sou vereine autoriteit, belast met het re gelen van de internationale betrek kingen van de leden-staten, is nog geen mogelijkheid die te verwezenlij ken is", betoogde Bidault. STEUNPIALREN DER FRANSE POLITIEK. De onder-minister van Buitenland se Zaken, Maurice Schumann, las Bi. daults redevoering verder voor. De •minister ontwikkelde zijn opvat ting van de voorgestelde Europese politieke gemeenschap en betoogde, dat de Europese integratie en Atlan tische bondgenootschap de beide steunpilaren waren van de Franse buitenlandse politiek. Zijn denkbeelden kunnen de weg •banen voor een verzoening met en kele tegenstanders van de Europese Defensiegemeenschap. Hij probeer de degenen die vrezen dat het Fran se leger aan een boven-nationale Wie doodde Elizabeth Drummond? De Franse politie is nog niet tevre den unet de bekentenissen, die de 76- jarige oude Gaston Dominici heeft gedaan inzake de drievoudige moord op het Britse gezin Drummond, vorig jaar Augustus bij Lurs. Uit een me disch onderzoek is gebleken, dat het dochtertje, Elizabeth, vier slagen op het hoofd heeft gekregen. Maar bij de reconstructie van de misdaad heeft de oude Dominici maar één en kele slag met de geweerkolf nage daan en hij houdt vol, dat het maar één slag is geweest. Bovendien houdt het medische rapport de conclusie in, dat het meisje niet langer dan 20 mi nuten had kunnen leven, als zij 's nachts om half twee de vier sla gen had gekregen. Gustave, de zoon van Gaston Do minici, heeft echter verklaard, dat hij het kind 's morgens om vijf uur nog zwak ademend heeft gevonden. Hij werd een jaar geleden tot twee maanden veroordeeld, omdat hij haar toen geen hulp heeft geboden. De politie van Digne veronderstelt thans, dat na Gaston Dominici een ander naar de plaats van de misdaad is gekomen en het meisje de drie voudige genadeslag heeft gegeven. Gustave Dominici heeft vorige week zijn vroegere verklaringen ingetrok ken en bekend, dat hij inderdaad in de loop van de nacht herhaaldelijk bij de slachtoffers is geweest. Ongeveer 500 werklozen hebben gisteren onder het geroep „Wij wil len werk en brood" het stadhuis van Triëst bestormd en daarbij ruiten in gegooid en meubels vernield. Zij dwongen de directie van twee ge meentelijke restaurants gratis soep en brood te verstrekken. De politie stond toe te kijken, terwijl zij hun magen vulden. Na het eten kreeg dé politie hen met een zoet lijntje naar buiten. Zowel communistische als niet- communistische vakbonden hebben de 18.000 werklozen in de stad opge roepen zich niet door agitators te la ten opruien. De personeelsleden van het ge meentehuis zijn van plan een pro teststaking te beginnen, omdat de po litie de betogers er niet van heeft weerhouden hen twee dagen achter een de stuipen op het lijf te jagen. Twintig Mau-Mau-leden zijn dood en 34 gevangen genomen in de loop van een geregeld gevecht, dat zich vanaf Vrijdagochtend afspeelt in het gebied ten Zuiden van Nyeri. Er wordt gestreden tussen grote groepen rebellen en een afdeling vei ligheidstroepen van ongeveer 300 man, aldus is Vrijdagavond te Lon den vernomen. Volgens berichten, afkomstig van het hoofdkwartier van generaal Erskine, opperbevelhebber van de Britse troepen in Oost-Afrika, duurt het gevecht nog steeds voort. Lin- colnbommenwerpers ondersteunen de actie van de Britse veiligheids troepen. Hier klopt iets niet. Deze uiteenzetting strookt niet met het ontwerp-grondwet, dat des kundigen van de zes landen vorige maand in Rome hebben besproken. Het blijkt dus dat Bidault minder boven-nationaal gezind is dan som mige Europese voorvechters in zijn partij, de rooms-katholieke MRP. Het vierdaagse debat over de bui tenlandse p olitiek schijnt overigens weinig wijziging gebracht te heb ben in de standpunten van de voor- en tegenstanders van het EDG-ver- drag. Het is evenwel niet mogelijk het gevoelen van de meerderheid in het Franse parlement te peilen, zo lang de uitslag van de stemming waarmee het debat besloten zal wor den, niet bekend is, zo meldt Reu ters correspondent uit Parijs. De voormalige minister van sociale zaken van Brits-Guyana Jai Narine Singh is Vrijdag naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela vertrokken, waar hij op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Latijns- Amerikaanse landen een plan wil ontvouwen voor een federatie van Brits-Guyana, Suriname en Frans- Guyana tot één onafhankelijke staat. Volgens Singh zal door de vorming van de voorgestelde unie, die een rijk gebied met ongeveer 500.000 inwoners zou omvatten, de levensstandaard van alle bewoners kunnen worden verhoogd en het betrokken gebied binnen vijf jaar tot welvaart worden gebracht. „PAS OP DUITSLAND" ZEGT POLEN Polen heeft de zes Westeuropese landen de zgn. Kolen-en-Staal-lan- den laten weten, dat de voorge stelde Europese Defensiegemeenschap met het Europese leger niet in staat zal zijn om Europa te beschermen tegen de miltaire heerschappij van Duitsland over de rest van Europa. Donderdag heeft de Poolse minister van buitenlandse zaken aan de ge zanten van Frankrijk, België, Noor wegen, Nederland en Denemarken zes gelijk-luidende nota's overhandigd, waarin bovenstaande stelling wordt uiteengezet. Ook aan de Luxemburg se regering, die geen diplomatieke vertegenwoordiger te Warschau heeft, is zulk een nota gezonden. In die nota's doet de Poolse rege ring een dringend beroep op „alle buurlanden van Duitsland om hun inspanningen om een herleven van het Duitse militarisme tegen te gaan toch vooral niet te verminderen". Bovendien wordt in die nota's een hooggestemd pleidooi gehouden voor een vijf mogendheden conferentie Engeland, Frankrijk, Rusland, Ame rika en (Rood) China zoals de inj de laatste Russische nota aan de Westelijke Grote Drie is voorgesteld. Het hoofdaccent van de Poolse no ta's valt echter onmiskenbaar op het FILM OVER HITLER VERBODEN De Westduitse regering heeft de vertoning van de film „Tot vijf mi nuten over twaalf" over het leven van Hitier verboden. De film zou gisteravond voor het eerst in West duitse bioscopen worden gedraaid. De regering heeft het verbod uit gevaardigd, omdat naar haar mening de film het nationaal-socialisme in een gunstig daglicht stelt. Europese leger, welks conceptie he vig wordt bestreden. „Na de bittere ervaringen in de laatste wereldoorlog hecht de Poolse regering bijzonder grote waarde aan de oplossing van het Duitse vraagstuk. Een juiste oplossing daarvan is de primaire voorwaarde voor vrede en veilig heid in Europa", zo wordt in de nota gezegd. Officieren beëdigd op Valkenburg Gisteren zijn op het Marinevliegkamp Valkenburg 6 nieuwe officieren beëdigd. Twee van hen de heren J. F. Jansen en C. P. Vermeulen zijn als gewoon schepeling begonnen en hebben successievelijk alle onderofficiers- rangen doorlopen; een dergelijke promotie komt zeer zelden voor. De com mandant van het Vliegkamp, Kapt. ter Zee vlieger J. M. van Olm neemfa Luitenant ter Zee V. D. Hl F. Jansen de eed af; rechts Luitenant ter] Zee III Vermeulen. Vliegende schotels niets bijzonders Het niet geïdentificeerde „vreemde voorwerp" dat op 3 November boven Zuid-Engeland is waargenomen, was waarschijnlijk een grote ballon voor weerkundige waarnemingen, die de zelfde dag in hetzelfde gebied was opgelaten, aldus heeft een woord voerder van het Britse ministerie van luchtmacht Donderdag bekendge maakt. Deze „vliegende schotel" was zowel met het blote oog als op radarscher men waargenomen. Voorts wordt uit Washington ge meld dat binnenkort een verslag van de Amerikaanse luchtmacht zal wor den uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat de sedert 1947 veelvuldig waargenomen „vliegende schotels" na onderzoek gewone voorwerpen als ballonnen, vliegtuigen, meteoren of planeten bleken te zijn. NEDERLANDS LEGERCORPS BLIJFT ONDER NEDERLANDS COMMANDO In 1955 wordt een nieuwe mobili sabele divisie gevormd. De 7 Decem- ber-divisie zal wederom op sterkte worden gebracht. Het drie-divisie plan zal eind 1954 zijn voltooid. Voor de financiering van de strijdkrachten in de termijn van 1 Januari 1955 tot 1 Januari 1958 heeft de Regering een opstelling van vijf milliard gulden gemaakt, waartoe de beschikbaarstelling van een totaal bedrag van nieuwe fondsen in de volgende jaarbegrotingen, groot 4.050 millioen, noodzakelijk zal zijn. Daar bij kan het thans geldende stelsel van opleiding en legeropbouw ge handhaafd blijven. De landmacht zal op 1 Januari een legercorps bestaande uit een parate divisie en twee mobilisabele divisies omvatten, op 1-Januari 1955 dezelfde sterkte plus de 7 December-divisie en op 1 Januari 1956 een parate divisie, drie mobilisabele divisies en de 7 December-divisie. Het materiaal voor drie divisies is in grote trekken aanwezig. Tekorten bestaan vooral op het gebied van voertuigen en zwaar geniemateriaal. Dienstplichtigen, die niet op de ge- Het weer is danig in de war Althans in Nabije Oosten Waar ook ter wereld, men is het er over eens, dat hqt weer in de war is, vooral in het Midden-Oosten. In Syrië viel b.v. voor 't eerst in de ge schiedenis sneeuw in Nov., waar door de stad Damascus geheel werd geïsoleerd. Ook in Libanon woeden al vier dagen sneeuwstormen, die alle be langrijke wegen onbegaanbaar heb ben gemaakt. De storm maakte een kamp van Palestijnse vluchtelingen onbewoonbaar, daar de tenten zijn weggespoeld. Hoeveel slachtoffers er in het Mid den-Oosten gevallen zijn is nog niet bekend, maar het moeten er vele zijn. Meer dan 30 personen zijn tot nu toe vermist. Alle havens aan de Oostkust van. de Middellandse Zee, met uitzonde ring van Beiroet en Port Said, zijn gesloten. In Alexandrië woedde een hevige storm, waardoor een aantal huizen zijn ingestort. Hierbij zouden twaalf personen om het leven zijn gekomen. Maar ook in de rest van de wereld heerst vreemde weersomstandighe den. In Frankrijk hangt nu al vijftien °n 's nachts en 's morgens mist. -ok West-Duitsland zit dik in de mist. Zo ook New York. Het gehele Oostelijke deel van de V.S. wordt beheerst door hoge tem peraturen, terwijl daarentegen in het Oosten, in Colorado, Wyoming, Zuid- Dakota en Nebraska, de temperatu ren voor de tijd van, het jaar uitzon derlijk laag zijn. wone wijze kunnen worden inge deeld, wil minister Staf in de naaste toekomst direct dienstbaar maken aan de versterking van de territoriale verdediging. Deze zal op de hiervoor genoemde data 68.000 resp. 75.000 en 80.000 man omvatten. Zij zullen in de loop van het volgend jaar de be schikking krijgen over een aantal Amerikaanse pantserwageneenheden, terwijl pantserkanonnen en veld artillerie beschikbaar ziin. Voor het geval de buitenlandse hulp na 1955 geheel zou ophouden, zal in de eerste plaats het materieel van de parate eenheden dienen te worden gemoderniseerd en eerst daarna het materieel van een zo groot mogelijk aantal mobilisabele eenheden. De ervaring heeft geleerd, dat met uitzondering van enkele nieuwe vindingen een leger, uitge rust met materieel dat reeds vele ja ren geleden werd ontwikkeld, toch doeltreffend kan optreden, aldus de minister. In het kader van de Europese de fensiegemeenschap zijn nog geen be slissingen genomen omtrent de orga nisatie van de strijdkrachten en de plaatsen waar de Nederlandse onder delen zullen worden gelegerd. Er kan echter wel op worden gerekend, dat niet alleen onze parate divisie onder Nederlands commando zal blijven, maar ook dat een Nederlands opper- officier als commandant van een le gercorps zal optreden: De noodzakelijkheid dat Nederland kan beschikken over een parate divisie brengt automatisch mee een bepaalde minimumtijd voor eerste oefening. De diensttijd staat in direct verband met de parate sterkte welke men gewenst acht in internationaal verband en de regering kan er ge heel mee instemmen, dat wordt aan genomen dat Nederland zal moeten beschikken over een parate divisie. Inzake het probleem van de nacht jagers heeft het internationaal over leg nog niet tot een oplossing geleid. Het aantal operationele vliegvelden voor de luchtmacht zal tussen begin volgend jaar en 1956 van tien op der tien worden gebracht. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZELFDE WEERTYPE. Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind- Iets lagere temperaturen. 22 Nov.: zon op 8.11 en onder 16.41; maan op 17.31 en onder 10.20 uur. 23 Nov.: zon op 8.13 en onder 16.39; maan op 18.41 en onder 11.15 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen luiden: weer temp. onbewolkt 2 C. nevel 1 geheel bew. 0 geheel bew. 11 geheel bew. 7 geheel bew. 9 geheel bew. 4 geheel bew. 5 mist 4 HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME nevel onbewolkt 8 regen 4 nevel 9 motregen 2 mist 1 motregen 1 nevel 3 mist 3 regen 7 mist 4 onbewolkt 3 Aanhoudend rustig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa staat reeds geruime tijd onder invloed van een uitgestrekt hogedrukgebied, waarvan het centrum zich thans bij de Alpen bevindt. In het hogedruk gebied heerst rustig weer, maar er komt op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking voor. Ons land bevindt zich juist aan de rand van het gebied, waarin de luchtdrukver- schillen gering zijn. Langs de Waddenkust kwam echter tijdelijk nog vrij krachtige wind voor. Op de Oceaan bevindt zich een uitgebrejd depressiegebied dat zich maar langzaam in Noordoostelijke richting uitbreidt. Tussen dit depres siegebied en het gebied met hoge ba rometerstanden boven het vasteland staat ten Westen van de Britse eilan den een stormachtige Zuidenwind, waardoor grote hoeveelheden warme lucht naar het Noorden worden ge transporteerd. Hoewel het depressiegebied op de Oceaan zich thans geleidelijk iets naar de Britse eilanden uitbreidt, mag verwacht worden dat gedurende het weekeinde het rustige, overwegend droge weer in ons land zal blijven voortduren. De kans op nevel of mist neemt echter weer iets toe, daar de winden meer naar Zuid zullen krimpen. Korreltje Waar de geit vastgebonden wordt, moet zij wel grazep.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1