Instelling van een Raad voor Jeugdvorming Een belasting-ontduiker uit Aalsmeer voor de rechter Nieuwe CAO in schildersbedrijf Duitse landbouwer veroor zaakte Bergen moeilijkheden AI de giftige ampullen zijn inmiddels achterhaald Bouwvakarbeiders ontevreden Bent U met Kerstmis thuis VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 ut LElLtóE COURANT TWEEDE KAMER Wi>Nnnfwi>rn liilrf nn°P> dat de huidiêe besteding van de ^loUlllWeiR 11JKL Up overheidsgelden voor de jeugdzorg bevoogding In de Tweede Kamer werden de alg. beschouwingen over de be groting van Justitie voortgezet. De heer N. VAN DEN HEUVEL (KVP) zegt over het beleid van de minister ten aanzien van de politie ke delinquenten, dat hij betwijfelt of wel voldoende rekening wordt gehouden met de kans voor deze de linquenten om zich weer te kunnen oprichten in het maatschappelijk le ven. Spr. meent, dat na verloop van tijd de politieke vluchtelingen een kans dienen te hebben, him kwestie aan een onafhankelijke instelling voor te leggen. Mej TENDELOO (PvdA) zegt, dat de Kamer de snelheid van werken van de minister blijkbaar moeilijk kan volgen. Zij ziet hierin wellicht een aanleiding om de werkwijze van de vaste commissie voor Justitie uit de Kamer te herzien, omdat de snel heid van de minister toch niet ge remd mag worden door de Kamer. Spr. is verheugd over de krachti ge taal van de minister inzake de hergroepering van oud-N.S.B.-ers. Over de politieke vluchtelingen zegt spr. bij de minister te willen1 aandringen op de nodige soepelheid bij het binnen laten in ons land Hoe veel aanvragen zijn er eigenlijk en hoeveel zijn er afgewezen? Ook vraagt zij de aandacht voor de be langen van de oud-Spanjestrijders in verband met hun Nederlander schap. De heer ZANDT (SG) zegt dat men het er wel over eens is, dat de behandeling van de politieke delin quenten een zwarte bladzijde vormt. Spr. zegt, dat een groot deel der be volking het niet eens is met de gang van zaken in de Velser-affaire en de zaak-Schallenberg. Er is te veel in de doofpot gestopt. De heer GERBRANDY (AR) acht het politiek ongezond, dat de minis ter niet een herziening van het echt-^ scheidingsrecht voorstelt. Hij gelooft niet, dat een dergelijke hervorming geheel door de Kamer zou worden afgewezen. De heer VAN RIJCKEVORSEL (KVP) zegt het niet eens te zijn met de minister, dat de vraagstukken in verband met het particulier initiatief bij kinderbescherming beter ter spra ke kunnen worden gebracht bij de behandeling van de reorganisatie van de voogdijraden. Spr vraagt de minister, of over de afwikkeling van de vijandige vermogens een afreke ning zal kunnen worden gemaakt met een mogelijkheid tot inzicht in het gevoerde beheer. De heer LEMAIRE (KNP) is ge troffen door de uitlating van de mi nister, dat hij de deskundigheid en de kwaliteit van zijn medewerkers wil opvoeren. Is de minister soms niet tevreden met de kwaliteit van ziin medewerkers of personeel? De KNP-woordvoerder is bevreesd voor te ver doorgevoerd perfectionisme. Spr. meent dat een herziening van ons echtscheidingsrecht niet uit de weg moet worden gegaan. De „gro te leugen" bij de echtscheidingen dient te worden uitgebannen. Mej. ZEELENBERG (PvdA) ge looft niet aan een toenemende ze denverwildering in ons land Door de vermindering van de gestichtsbe volking zal do nieuwe beginselenwet een betere kans krijgen, aan de an dere kant zal de toepassing van de nieuwe beginselen door een te klei ne gestichtsbevolking in gevaar ko men. De heer HAKEN (CPN) spreekt zijn verontrusting uit over het grote aantal verkeersongelukken. Wat wordt door de overheid gedaan te gen de oplevende fascistische acti viteit? AVONDVERGADERING Donderdagavond begon de Twee de Kamer met de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Jeugdvorming. De heer PEETERS (KVP) wees er De neergestorte straaljagers Onverwacht mistig Naar aanleiding van de moeilijke omstandigheden, waarin 12 Th un der jetstraaljagers van de vliegbasis Eindhoven Woensdagmiddag zijn ko men te verkeren tengevolge van de plotseling opkomende mist, deelt de Luchtmachtvoorlichtingsdienst het volgende mede: .Aangezien drogere lucht uit het Oosten de basis had bereikt, was er de verwachting dat het zicht 's mid dags tot ongeveer half vier drie tot vier kilometer zou blijven. Doordat echter plotseling een Westen-wind optrad, hetgeen niet was te voor zien, kwamen er laagdrijvende wol kenvelden uit het Westen opzetten. Daardoor daalde de temperatuur en begon het zicht terug te lopen. Om 14.10 uur werden toen alle Thun- aerjets van de vliegbasis Eindhoven, die zioh in de lucht bevonden, terug geroepen. De twee vliegers, die per schiet stoel hun toestel hebben verlaten, hadden nadat zij van hun voorne men kennis hadden gegeven van de toren de koers opgekregen, die zij moesten vliegen om te voorko men dat de vliegtuigen zouden neer komen in de bébouwde kom", aldus de Luchtmachtvoorlichtingdienst. vaak onverantwoord geschiedt. Er is vaak een divergentie te constateren tussen de verschillende rijksdiensten die tot concurrentiestrijd verwordt. De jeugdzorg is thans aan verschil lende departementen toevertrouwd. Aan het ziekbed staan te veel dok ters. Dat wij aan een ziekbed staan il lustreerde spr. door te herinneren aan „Boefje" van Brusse en „Ciske de Rat" van Piet Bakker. Zij hebben goed werk gedaan door ons de ,.gore straat" te laten zien, hefc boefje, dat ,,als kind geen konijntje had of ander speelgoed". Ook hét bronnenboek van het mi nisterie van O., K. en W. heeft ons de nood van de jeugd laten zien, al dus spr. „Wij volwassenen", aldus vervolgde hij, „zijn de schuld door onze zelfgenoegzaamheid". Hier staan wij voor een ontzaglijk vraag stuk. De heer STUF KENS (PvdA) be treurde het dat de idee van een jeugd wet en een eigen jeugddepar- tement nog geen ingang heeft kun nen vinden. Na de emancipatie van de prot.-chr. volksgroep en van de vrouw is de emancipatie van de jeugd gekomen De departementale indeling van de jeugdzorg is daar mee niet in overeenstemming. Spr. bepleitte de instelling van een staats secretarisschap voor de jeugd aan het ministerie van O., K. en W. De heer FOKKEMA (AR) keerde zich tegen het wetsontwerp met er op te wijzen, dat aan de minister te veel invloed wordt toegekend. Dit wetsontwerp lijkt op bevoogding. Voor een dergelijk college is geen representatieve organisaties te doen geschieden. Spr. merkte vervolgens op, dat het door het ministerie van O., K. en W. uitgegeven „Bronnenboek" een on juist beeld van de toestand onder de jeugd geeft. Er wordt daarin verteld, over wantoestanden die in sommige plaatsen, die spr. goed kent, waar onder zijn woonplaats (Ede) zouden heersen. Zo erg als in dit „Bronnen boek" de zaak wordt gesteld is het gelukkig nog niet De heer TILANUS (CH) verklaar de, dat de naam „raad voor de jeugd vorming" hem tegenstond, omdat de jeugdvorming in het algemeen plaats vindt in de kerk en in de organisa ties. Daarom diende de heer Tilanus een amendement in, waarbij de naam wordt veranderd in Jeugdraad. Spr. was tegen de door de heer Stufkens bepleitte instelling van een jeugd- departement en tegen de vaststelling van een jeugdstatuut. Grondwette lijk leek het hem moeilijk deze za ken van de andere departementen weg te halen. Zou men dat willen doen, hetgeen de heer Tilanus zou afkeuren, dan moest de zaak onder het departement van Maatschappe lijk Werk worden gebracht. Mevr. DE FORTANTERDE WIT (VVD) herinnerde aan de klacht van prof. Gerbrandy, dat er te veel wet ten worden gemaakt. Daarin zat vol gens haar veel waars Spr. vroeg de minister of er aandrang is geweest van de organisaties om de bestaande jeugdraad wettelijk om te vormen tot een nieuwe raad. Mevr. Forta- nier was niet overtuigd van de nood zakelijkheid. Ook over de wijze van samenstelling van de raad steunde zij de amendementen van de heren Fokkema en Tilanus, evenals amen- met nodig. Dit adviescollege zijn dementen door de heer Beekers taak zal hoofdzakelijk zijn het ad viseren over subsidies draagt het karakter van een overheidsorgaan. Spr vroeg hoeveel geld jaarlijks voor dit college zal worden uitge trokken. Hij kondigde de indiening van een amendement aan, waarbij het karakter van overheidsorgaan wordt verzwakt door de benoeming van de leden op voordracht van de ten. gediend, waarin de minister wordt opgedragen eerst de jeugdraad te horen alvorens tot instelling van af delingen, onderafdelingen en com missies en haar taak te besluiten. Minister Cals verzocht de voorzit ter zijn antwoordrede op een nader te bepalen tijdstip te mogen houden. Daarna werd de vergadering geslo- Het euvel der zwarte lonen in het bouwbedrijf kwam Donderdag weer eens aan de orde in de drukbezochte jaarvergadering van de Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons. Dit euvel komt vooral voor in het centrum en Westen des lands. Vanuit de verga dering gingen stemmen op om de lonen desnoods hoger te stellen mits die dan ook van weerszijden worden gehandhaafd. Men vond het onjuist dat alleen de patroons strafbaar kun nen worden gesteld. Van bestuurszijde werd er door de heer C. C. Hengeveld pp gewezen, dat de gezellenorganisaties eveneens ernstig bezwaar hebben tegen de zwarte lonen. In wezen zijn patroons en arbeiders even schuldig. Men moet de gezellen niet bij elkaar wegko pen. Juridisch is het echter vTijwel onmogelijk het betalen van zwarte lonen te bewijzen. Dit probleem kwam aan de orde bij de behandeling van de nieuwe CAO, die in het schildersbedrijf in werking zal treden en waarover par tijen het in het overleg eens zijn ge worden. In deze CAO zal het ver schil in loon tussen de hoogste en de laagste gemeenteklasse worden te ruggebracht tot 11 cent. Voor de volslagen gezellen zullen de lonen in de vijf gemeenteklassen bedragen resp. 1.20; 1.17; 1.14; 1.11 en 1.09; tegen momenteel 1.11; 10.7; 1.04; 0.98 en 0.94. Ook voor de jeugdlonen is een nieu we regeling getroffen. Bij bepaalde werkzaamheden zal voortaan niet meer mogen worden gerookt. Bij ongeoorloofd verzuim zal per dag een zesde deel van de va- cantiebon worden ingehouden. Voor het gezellendilpoma VAA zal 5 toeslag kunnen worden verleend, voor het meester-diploma 10 Bij ziekte van langer dan een week zal ook over de drie eerste dagen 80 van het Loon worden uitgekeerd. Een kleine verhoging van de ziekte premie zal hiervoor noodzakelijk zijn. De vergadering verenigde zich na discussie met de voorgestelde wijzi ging. De a.s. loonsverhoging De algemene loonsverhoging van vijf procent, welke op 1 Januari in gaat, wordt berekend op basis van de eerste lioonlbetaling in Januari, met inbegrip dus van de dan uit te keren periodieke of andere verhogin gen. Het ministerie van sociale zaken heeft dit uitdrukkelijk bevestigd. De ministeriële beschikking, waarin een I Uitreiking Amerikaanse onderscheidingen Donderdag heeft de Amerikaanse zaakgelastigde in ons land, de heer Wil liam C. Trimble in de Legerplaats Oirschot. Amerikaanse onderscheidin gen uitgereikt aan 32 Nederlandse Korea-vrijwilligers. Na de uitreiking, de legerpredikant, Ds. J. Couvee uit Rodeschool, die de bronzen ster ont ving, wordt gelukgewenst door Legeraalmoezenier Majoor L. v. d. Vrande (rechts), die de plechtigheid als belangstellende bijwoonde. Gemeente eist schadevergoeding Naar wij vernemen zal op 7 De cember a.s. voor de raad van rechts herstel te 's-Gravenhage een execu tiegeschil tussen de gemeente Ber gen (L.) en de Duitser Johan Scha- brücken in behandeling komen. Dit geschil is gerezen, nadat op 5 Sept. j.l. de raad voor rechtsherstel von nis heeft gewezen in het beroep, dat door S. bij deze instantie is gedaan tegen de verkoop door het Ned. Be heersinstituut van zijn in Nederland gelegen landerijen, zogenaamde „tractaatgronden". De raad van rechtsherstel bepaal de toen, dat 6.50 h.a. aan de Neder landse landbouwer van Treeck ver- kochte grond in diens bezit zou blij- en ander zal zijn vervat, wacht nog I ven- Een koopovereenkomst tussen Aardige verhaaltjes Een omvangrijke belastingfraude, die zich in het verloop van ongeveer twaalf jaar heeft afgespeeld, is gis teren voor de Haarlemse rechtbank behandeld. Twee verdachten uit Aalsmeer verschenen voor de recht bank onder verdenking van overtre ding van het buitengewoon navor- deringsbesluit. De dagvaarding van een hunner vermeldde bovendien valsheid in ge schrifte en verduistering. Hij wordt er van beschuldigd opzettelijk valse aan de Duitse soldaat had kunnen vragen, welke bestemming die be dragen hadden. Verdachte antwoord de daarop, dat men in bezettingstijd aan een Duits soldaat geen verkla ring durfde vragen. „U stond anders wel op goede voet met hen", merkte de president op, waarop verdachte verklaarde: „Het waren goede klanten van me en daarmee sta ik altijd op goede voet". Wat de bij de Twentsche bank op genomen bedragen betreft, verklaar de verdachte dat dit geld te veel ont vangen was van een Engelse klant en dat hij het t.z.t. wilde terugbeta- aangiften van zijn inkomen over de ^en- jaren 1941 t/m September 1945 te i De getuige-deskundige zeide ver hebben gedaan, voorts aangifte bil- j der, dat verdachte in 1944 5.000 in jetten opzettelijk onjuist en onvolle-1 bewaring bleek te hebben gegeven dig te hebben ingevuld en valse aan giften voor de vermogensaanwasbe- aan zijn zwager in Heerlen, die het geld op zijn spaarbankboekje had lasting en inkomstenbelasting te heb-1 gestort. Deze zwager, als getuige ge- ben gedaan en het gebruiken van dagvaard, beriep zich op zijn ver- gefingeerde kwitanties en het aan- j schoningsrecht. Verdachte verklaar- brengen van valse aantekeningen in j de, dat hij zijn zwager met die vijf- zijn kasboek. Ten slotte wordt hij be- i duizend gulden had willen helpen, J----* -«1 omdat het zogenaamd zwart geld was en dat hij het wilde doen voort komen alsof die 5.000 van hem war ren. Hierna werd de zitting opnieuw geschorst. op het einde van het huurdebat in de Kamers, doch zal op dit punt niet af wijken van hetgeen bij vroegere loonronden vrijwel onmiddellijk, na het bereiken van overeenstemming tussen de organisaties en werkge vers en werknemers en de Regering, is bepaald. het Ned. Beheersinstituut en de ge meente Bergen, welke betrekking had op 27 h.a land, die vroeger in eigendom van Schabrücken waren, werd echter nietig verklaard. Deze beslissing leidde tot allerlei verwik kelingen. De gemeente Bergen had 'de 27 h.a. grond reeds enige jaren schuldigd van verduistering van gel den van zijn N.V. MENING DER FABRIEK Naar de fabrikant verzekert, heeft men alle arsenicum-ampullen, die in de handel gebracht zijn kunnen ach terhalen. Het onderzoek in deze af faire heeft geen nieuwe gezichts punten opgeleverd en zal binnen kort definitief gesloten worden. Gebleken is, dat bij de productie van 158 ampullen in plaats van vi tamine C, arsenicum is gebruikt. Tachtig van deze ampullen zijn nooit in roulatie geweest; zij hebben enige jaren in het magazijn van de verpacht aan een zevental landbou wers uit het Nederlandse grens- dorpje Siebengewald, die ook na dit vonnis voortgingen de landerijen te bewerken, omdat formeel hun pacht- rechten niet ongeldig waren ver klaard. Gelijktijdig verscheen ook Schabrücken op het land, die even eens werkzaamheden begon te ver richten. Er ontstond een gespannen situatie, waarbij zelfs politiehulp werd ingeroepen. De ene partij eiste van de andere, dat zij het land zou verlaten. Inmiddels heeft de gemeen te Bergen zich met een request tot de raad van rechtsherstel gewend met het verzoek om de gevolgen van de koopvernietiging te regelen. Dit verzoek heeft niet alleen betrekking op een schadevergoeding voor de pachters, die bij het verlies van hun pachtrecht hun bedrijven geheel of gedeeltelijk zullen moeten liquide ren, maar tevens op cultuurtechni sche verbeteringswerken ten bedra ge van ongeveer 40.000, die de ge meente aan de betrokken grond heeft laten verrichten. Zaterdags vrij In Emmeleroord is gisteravond door bouwvakarbeiders, die buiten de Noordoostpolder wonen en per bus van en naar hun werk in de polder worden gebracht een protest zijn, daar er geen vraag naar was, - later vernietigd. Van de overige 78 ."l'1811, te^" het,,elt- amiuillDn Hi» .i.lr.nlv.i..?, d*t besloten hen. elk gCVal ge- durende de wintermaanden, ook 's Zaterdagsmorgens te laten wer ken. ampullen, die aan ziekenhuizen en apotheek houdende artsen waren ge leverd, moeten er 12 zijn gebruikt. De rest, zo verzekert de directie van de fabriek, is achterhaald. Een deel van deze 66 ampullen ls in beslag genomen, de andere ampullen zijn Ook vorig jaar was hiervan spra ke, maar toen is het niet doorgegaan. weliswaar niet ingeleverd, maar de i De protestvergadering van gister- bezitters, artsen, hebben verklaard ze reeds eerder te hebben vernietigd. Deze inlichtingen zijn van de fa- brieksdirectie afkomstig en konden door de officier van justitie niet met stelligheid bevestigd worden. Voor zover men heeft kunnen na gaan ondervinden nu nog vijf patiën ten nadelige gevolgen van een in- Papieren, die het niet waren. Er waren niet minder dan vier verdedigers. Na schorsing van de eerste zaak, kwam de zaak, waarvan hierboven de tenlastelegging is vermeld L. behan deling. Een belastingambtenaar ver- - - B B - - klaarde dat hij in Juni 1951 tot de! A VJVl"AW v*AVf*vj maanden geleden als genezen ont- ontdekking was gekomen, dat ver- j oij i j slagen. dachte verscheidene malen bij de oO^OOO OOlClcltCIl OIOCtCn 111 kciZCFIlC blijVCIl I °ver de resultaten van het on- pharmaceutische fabriek gelegen en j Twge z« I zijn aan de beterende hand. Een zesde patiënt is na een injectie uit van de giftige ampullen reeds tuinbouwbank in Aalsmeer bedragen had opgenomen, tot in totaal 17.000, die niet in de boeken waren ver antwoord. Eveneens bleek hem, dat de verdachte bij de Twentsche bank in Aalsmeer ongeveer 90.000 had opgenomen, die evenmin in de boek houding waren terug te vinden. Een der verdedigers stelde de vraag of getuige bij zijn onderzoek geïn formeerd had naar eventuele ont brekende debiteurenbladen uit de boekhouding. Getuige ontkende dit. Daarop deed deze verdediger de me dedeling, dat hij in het bezit was van enige van deze debiteurenbladen. Hij zei deze papieren gaarne ter beschik king van de rechtbank te willen stel len. De zitting werd daarop geschorst om de getuigen kennis te kunnen la ten nemen van odeze ontbrakende papieren. Altijd goede vrienden. Dadelijk na de hervatting verweet de president de raadsman, dat hij deze papieren zolang achter had ge houden. De verdediger zeide van mening te zijn, dat hij het recht had deze stuk ken onder zijn berusting te houden. Vervolgens verklaarde de getuige, dat ook op de ontbrekende bladen niet de bedragen voorkwamen, die bij de tuinbouwbank voorkwamen. De verdachte zeide, dat deze bedragen afkomstig waren van een Duitse klant zijner firma, die deze bedra gen via hem aan zijn zoon wilde doen toekomen, die als Duits soldaat in Aalsmeer gelegerd was. De pre sident vond dit een merkwaardig verhaal en merkte op dat verdachte Wanneer U cp Sint Nicolaas-avond, met Kerstmis en Oud- en Nieuw gezellig achter de snorrende kachel geniet van de beroemde Hollandse huiselijkheid, zullen er ongeveer 60.080 militairen in Nederland zijn, die langs de straten van hun garnizoenssteden of in de kale barakken van hun kazernes alleen maar de herinnering aan een gezelliger feest in het verleden zullen hebben om het zich aangenaam te maken en dergelijke overpeinzingen zijn nu niet direct het aangewezen middel om in een fees telijke stemming te geraken. We hebben geschreven dat deze militairen zo zullen lopen en piekeren, maar we hebben nog geen rekening gehouden met het wakkere Nationaal Katholieke Thuisfront, dat onmiddellijk, nadat deze dreiging bekend werd, met de voortvarendheid, die we van deze organisatie gewend zijn, een grootse actie op touw gezet heeft, om de militairen in hun kale kazernes een klein beetje de sfeer te laten proeven van de feesten, die zij dit jaar ender minder leuke omstandigheden moeten vieren. Het Thuisfront is vast van plan om iedefë militair gedurende de ko mende feestdagen te bevrijden van het troosteloze gezwerf langs modde rige straten en lawaaischoppende kroegen en v/e kunnen U bij voorbaat vertellen, dat dit plan door zal gaan, ook al krijgt het Thuisfront van niemand steun! Maar toen het plan om de militairen Sinterklaas- en Kerstfeest in de kazernes te brengen, wereldkundig werd, stroomden direct enthousiaste blijken van medeleven het hoofdkwartier te Den Haag binnen. Het Thuisfront heeft toen een simpele berekening gemaakt en uitgere kend, dat als zij voor iedere militair, die binnen moet blijven, 1.50 krijgt, er een serie gezellige feesten kan voorden belegd. Honderdvijftig cent is natuurlijk al heel erg weinig, maar het Thuis front werkt nu eenmaal in het groot en 60.000 maal 1.50 is nog altijd bijna een ton. Nu behoeft U natuurlijk helemaal niets te storten. De militairen zullen toch door Thuisfront een feest bereid worden, zonder Uw 1.50, maar wanneer U straks in Uw eigen, gezellige omgeving deze hoogtepunten van het Nederlandse huiselijkleven viert, zal het toch wel een prettig idee zijn, dat U ook op belachelijk bescheiden wijze een heel klein steentje bijge dragen hebt om 60.000 militairen een beëtje gezelligheid te geven. En vindt U 1.50 toch werkelijk een beetje te weinig, dan heeft het Thuisfront er niet het minste bezwaar tegen, wanneer U meer dan één militair voor Uw rekening neemt. Meer zeggen we hier niet over, alleen nog: Het gironummer van Natio naal Katholiek Thuisfront is 52.00.00, het adres is Gedempte Burgwal 14, Den Haag, en met een briefkaart, waar U extra postzegels (aan de linker kant) opplakt, is pater Van Croonenburg ook al erg in zijn nopjes. derzoek naar de schuldvraag kun nen nog geen inlichtingen worden verstrekt. Prins bezocht grafkelder en kreeg een leeuwtje Bang voor luchtziekte De voorlaatste dag van zijn ver blijf in Ethiopië woonde prins Bern- hard een Koptische eredienst bij in de kerk van de H. Drieëenheid in Addis Abeba. Tijdens de dienst werd een speciaal gebed voor de prins uitgesproken. De uiterlijke vorm van de eredienst deed Arabisch aan; het koor, in witte gewaden gehuld en met tulbanden getooid, gaf een Rembrandtiek effect. Na de plech tigheid volgde een bezichtiging van de keizerlijke grafkelder. Onder de cadeaux welke de prins tijdens zijn verblijf in Ethiopië wer den aangeboden, bevindt zich ook een driemaands leeuwtje van de kei zer. Aanvankelijk bestond het plan het diertje in het vliegtuig mee naar Nederland te nemen. De keizer ad viseerde evenwel dit niet te doen in verband met de atmosfeer in het toestel. De adjudant van de prins betreurde dit besluit, alhoewel on getwijfeld het leeuwendeel van .de vermoeienissen van de thuisreis voor zijn rekening was gekomen als hij het leeuwtje bij de tussenlandingen op de vliegvelden had moeten uit laten. De prins en zijn gevolg worden Maandag in Nederland terugver wacht avond is georganiseerd door een commissie van tien arbeiders, werk zaam bij de grootste vijf aannemers in de Noord-Oost Polder. Zij bestaat uit drie leden van het N.V.V.,, drie van het C.N.V.,, drie van de E.V.C. en een ongeorganiseerde. Van werkgeverszijde motiveert men de genomen beslissing met de kortere werkdagen gedurende de winter maanden. Ook is de opmerking ge maakt, dat er klachten waren bin nengekomen, dat deze arbeiders him vrije Zaterdag misbruikten om te „beunhazen" voor eigen rekenin. Vooral deze laatste opmerking heeft onder de arbeiders veel kwaad bloed gezet. De vergadering werd in de open lucht gehouden en staande op de motorkap van de bus, die hen van en naar hun werk moet bren gen,, riepen enige sprekers uit het midden van de arbeiders hen op eens gezind te strijden tegen „beknotting van hun rechten". Sinterklaas kriiqt zijn markt te Utrecht terug OUDE TRADITIE HERSTELD In Utrecht zal een oude traditie hersteld worden. Van oudsher is het hart van Nederland het centrum van allerlei markten geweest, van grote en kleine, Vee-, koren-, waren- en andere markten. Daaronder was ook een Sint Nicolaas-markt, die enige eeuwen geleden grote belangstelling troik. En op 2 December a.s. zal op het Paardenveld deze Sint NicolaasmaVkt in ere hersteld worden. Deze Sint Nicolaasmarkt krijgt zo als vroeger een feestelijke tint. Zij wordt te omstreeks drie uur geopend en Sint Nicolaas brengt daar een of ficieel bezoek. Het spreekt wan zelf, dat de oude eerwaardige neer, zijn gewoonte getrouw, de kinderen op de markt met surprises zal geden ken. In de avond wordt van half ze ven tot half negen een groot stand werkers concours gehouden. Op de markt wordt feestverlich ting aangebracht en een erepoort opgericht. Voorts zal een geluidswa gen aan het marktgewoel een fees telijke tint geven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7