LEIDEN LICHTSTAD Gemeente gaat 12 huizen van ldeaalbouw bouwen Engelse advocaat sprak over afschaffing van de doodstraf Lichtfeesten in Leiden Leidse invaliden krijgen revalidatie-centrum een VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 e)E l.EIUSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Hillegom Spoedeisende Raadsvergadering. De raad van Hillegom hield Don derdagavond een spoedeisende ver gadering. Ds vooorz. zegt, dat hij een verkla ring wil geven van deze bijeenroe ping. Er zullen besluiten moeten worden genomen, die deels verheu gend, deels minder aangenaam zijn. In Juli besloot de raad tot medewer king aan de bouw van 12 midden standwoningen door de Stichting Ideale bouw te Leiden. Wij hadden nog slechts bouwvolume voor 6 hui zen in 1953 en hebben er voor 6 bij- gekregen. Dat is dus verheugend. Minder prettig is het te moeten con stateren, dat er zo wenig schot in die bouw zit. Met de Stichting is con tact opgenomen; daarbij is gebleken, dat er meedere bestuur deren zijn weggegaan en dat de stichting er fei telijk wel „a£" wou. We hebben daar om besloten er een andere draai aan te geven. De bedoeling is nu, dat we de architect en de bouwplannen over nemen en dat we zelf gaan bouwen; zodat B en W. nu verzoeken, het be sluit van 30 Juni in te trekken, als mede positief te besluiten die grond zelf aan de 12 gegadigden te verko pen en zelf hypotheek te verstrek ken. Het risico is hetzelfde, maar we moeten met de meeste spoed aanbe steden, zodat nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. De heer Beijersbergen vraagt: wat wordt het nu? Eigenaar van de grond worden dezelfde mensen. De voorz.: de Gemeente neemt de zaak van Ideale bouw" over. De heer Van Lierop: stond dat bouwvolume toen al vast? De voorz.: in zekeren zin neen; dit valt nog volledig op 1953. De heer Keizer: Komt er goedkeu ring van Ged. Staten? De voorz.: ontegenzeggelijk. Dit is NOORDWIJKERHOUT Ledenvergadering K.VJ*. De meer als een gelegenheid tot onder linge gedachtenwisseling dan als een echte vergadering aangekondigde le denbijeenkomst van de K.VJ?. heeft gisteravond slechts zeer weinigen tot een gang naar hotel v. d. Geest kun nen verleiden. Maar die weinige le den, onder wie wethouder v. d. Voet en de raadsleden Janssen en Geer- lings, hebben toch over heel wat onderwerpen van gedachten gewis seld en soms zelfs zeer uitvoerig. De voorz., de heer Meijer, ook raadslid, leidde deze gedachtenwisseling in met een korte uiteenzetting over hetgeen sedert de vorige ledenvergadering op 3 Maart j.l. is gebeurd. Spr. zeide het te betreuren, dat de raadsverkiezin gen niet de stemmenwinst hebben gebracht, die men meende te mogen verwachten. Spr. wees op de groei naar eenheid onder de katholieken op politiek terrein en op het gesprek tussen K.VJ3., K.N.P. en de katho lieke groep in de P. v. d. Arbeid. Op een vraag vanuit de vergade ring over een mogelijke verklaring voor het stemmenverlies voor de K.V.P. in stemdistrict III (Kerkbuurt 's Gravend.weg) zeide de voorzitter hiervoor geen officiële verklaring te kunnen geven. Over de politieke gebeurtenissen van de afgelopen maanden werd ver der niets meer gevraagd of gezegd en daarom nam de voorzitter het inder tijd opgestelde en aan de raadsleden toegezonden urgentieprogramma ter hand. Het punt sociale zorg maakte de tongen los. Moet de gemeente een sociale werkster aanstellen of moet dit geschieden door een te vormen stichting, van particuliere instellin gen. De financiële zijde gaf vooral veel stof voor de discussie. Men was het wel eens over het principe, dat het maatschappelijk werk primair in particuliere handen behoort, maar voor de financiëri zal men toch bij de overheid moeten -aankloppen. Verder kwamen ter sprake: de huizen met douchecellen zonder douche, de B-wegen, als belemme ring voor het zandvervoer, de slechte toestand van de buitenwegen, vooral natuurlijk van de Haarlemmertrek- vaartweg, het contact tussen de KVP en de standsorganisaties, de contri butie, die zeer zeker in termijnen be taald kan worden en tenslotte het tehuis voor Ouden van Dagen, waar van de plannen in een vergevorderd stadium zijn en met de bouw waar van men volgend jaar hoopt aan te vangen. Hokkenshow „De Duinklievers". St. Jan 95 p., P. Duivenvoorde Pzn. 95 p., C. P. v. d. Berg 95 p., C. de Kan 95 p., St. Pieter 94 p., J, v. da Berg Cz. 93% p., K. Duivenvoor de 93 y. p., St. Aloysius 93 p., P. Duivenvoorde Az. 93 p., K. Nulkes 93 p., Peeters-Broekhof 92%> p., R. Traas 92 p., A. v. d. Burg 92% p., J. v. Denzen 92% p., A. Pasgschier 92 p., J. Duindam 92 p., J. v. Keste- ren 92 p., H. Dijkstra 9\% p., B. Ooms 91% p. ,J. Plug 91p., H. Looijensijn 91 p., Br. Kok 90 p., P. Heshof 90^ p., G. Duivenvoorde 90 p., Ant. Duivenvoorde 90% p., W. Broekhof 89 p., G. Krüse 88 p., W. v. d. Linden 87 p. De tweede hokkenshow -avond vindt plaats op 24 November, a.s. Dinsdag, voor jonge doffers. Intocht van Sint Nicolaas. Za terdag a.s. zal St. Nicolaas zijn in tocht in Noordwijkerhout houden. Ditmaal niet in een open lan dauer, zoals ieder jaar gebrui kelijk was, doch te paard. Om half twee arriveert de Sint en wordt bij 'de nieuwe Tuinbouwschool aan de 's-Gravendamseweg door het St. Ni- colaas-comité en de R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" begroet. Vandaar gaat de tocht door de gemeente be ginnen. Bij het raadhuis aangeko men zal St. Nicolaas door de burge meester welkom worden geheten na mens ge-heel Noordwijkerhout. de enige manier om af te werken. De heer Van Egmond: er was toch een overeenkomst tussen die stich ting en de Gemeente? De voorz.: ja, maar het duurde ons te lang. De heer Van Lierop is blij, deze verklaring van de voorz. te horen; er werd al gelanceerd, dat de ge meente talmde. De heer Van Waveren: en als de aanbesteding nu boven de raming gaat? De voorz. mogelijk is dat; de aan besteding heeft volgende week plaats. De heer Van Egmond zege, dat de eerste kennismaking met de Stich ting nu juist geen aanleiding heeft gegeven tot een groot vertrouwen. De voorz.: het bouwen mag niet in gevaar worden gebracht. Hieraan wordt vastgeknoopt het vooruitzicht voor de volgende 3 jaren. De heer Van dar Vinne verschilt in deze met de voorzitter van me ning. Er worden nog verschillende moei lijkheden naar voren gebracht, maar ten slotte om die 12 mensen niet te duperen worden de voorstellen van B. W. aangenomen: dus: in trekking raadsbesluit dato 30 Juni en toestemming om de huizen af te bou- LISSE R.K. Bond van het gezin. De R.K. Bond van het Gezin, afd. Lisse, heeft gedurende vijf avonden voor de leden filmvertoningen in de vei lingzaal van de Hobaho gegeven. Deze avonden werden geopend door de heer C. Strik, voorz. Hij gaf een uiteenzetting van het winter- programma en beval dit in de bij zondere aandacht van de leden aan. De ontspanningsavond van de bond mag zich steeds in een zeer goede opkomst verheugen, maar de nor male werkvergaderingen, welke voor de leden van groot nut zijn, mogen daardoor niet worden verge ten. Bovendien zijn de te behandelen onderwerpen steeds van zeer groot belang voor het gezinsleven. Na dit welkomstwoord werden enige films gegeven van demonstra ties op sportgebied en een uitgebreid journaal. Kap. van Wel, de geest, adv., gaf hierna een uiteenzetting van het werk van de bond, o.a. de strijd tegen verderfelijke voorlichting. De hoofdfilm, welke vervolgens tot besluit werd gedraaid, ging over het leven van een jongen. Het geheel speelde zioh af in een vacantie- oorcL Bloedtransfusiedienst. De heren W. F. Boxma, D. Pater en D. B. Ta- nis hebben van de bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis de Landsteinerpenning in brons gehad, omdat zij 5 maal als donor hun bloed hebben gegeven. De uitreiking van de penning geschiedde te Leiden in een feestelijke bijeenkomst van bo venvermelde dienst. Geb.: Chirstina Jotzina d. v. E. Tim merman en K. Koele wijn; Mariette Gezina d. v. M. Montagne en G. J. Rigtering; Dingena Margaretha Jo hanna d. v. W. v. d. Laan en J. Brui nenberg; Johannes Cornelis z. v. C. B. v. Woerden en W. Klaassen; Ja cob Pieter z. v. C. Koning en G, B. J. Huis; Elisabeth d. v. A. v. Voorst en H. E. Piekaar; Johannes Cornelis z. v. H. J. Huizer en C. M. v. d. Wiel; Jannetje Jacoba d. v. F. Schalk en J. v. d. Neut; Reinier Pleun z. v. P. L. Tanis en J. van Schoonderwoerd den Bezemer. Ondertr.: Abraham van der Wal, 33 j. te Aalsmeer en Willy van Hel den, 32 j.; Johannes Valk, 24 j. te Amsterdam en Wijntje Slinger, 23 j. Overl.: Theodorus Hoogkamer, echtg. van: C. van Diest, 69 j.; Fran- ciscus J. H. van Heijningen, wed. van: A. C. E. Hartman; 81 j.; Johan na Ekers, wed. van: J. Smit, 91 jaar. NOORD WIJK GYMNASTIEKLOKAAL IN GEBRUIK GENOMEN. Onder grote belangstelling, zowel van het gemeentebestuur, schoolver enigingen en diverse sportverenigin gen is het eerste gymnastieklokaal in Noordwijk, verbonden aan de Hervormde school te Noordwijk aan zee officieel in gebruik genomen. Weth. J. v. Leeuwen wees bij de ze opening op de noodzaak van de totstandkoming van een gymnastiek lokaal voor de gemeente en sprak zijn voldoening uit over dit resultaat. Spreker wees er tevens op, dat dit lokaal slechts voor een klein gedeelte in de behoefte zal voorzien, want men heeft minstens nog 2 lokalen te Noordwijk aan zee nodig en 2 loka len in Noordwijk-binnen. Th. Polman 80 jaar. Op 26 Nov. a.s. zal Theodor H. Pojman de po pulaire componist van het Neder landse Kinderlied, musicus en pae- dagoog 80 jaar worden. Deze krasse musicus en kindervriend heeft in de loop der jaren heel wat ingezetenen van Noordwijk en omgeving muziek les gegeven. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door J. Vink 41 p. Ie kl. D. v. d. Hoonaard 37 p. 2e kl. C. J. Vink 41 p. 3e kl. Aspiranten W. v. Bohemen 87 p. WASSENAAR De aanbesteding van de bouw van een zwembad in Wasfenaar, die zal zal plaats hebben op 16 December as., betekent het in vervulling gaan van een langgekoesterde wens. Reeds Doet Uw Sint Nicolaasinkopen in Leiden. Schitterende feestverlichting in een groot aantal straten tot en met 5 December as. Ontsteking van deze, illuminaties door de Burgemeester op Woensdag 25 November a-s. te 17.30 uur op het Waaghoofd. Winkels geopend Zaterdag 28 November tot 9 uur en van 30 November tot en met 4 December tot 21.30 uur. Tevens zal van 30 November tot en met 4 December des avonds het Stadhuiscarillon bespeeld worden. ACTIECUMITé „LEIDEN LEEFT" Stationsweg Steenstraat Turfmarkt Haarlemmerstraat Mare Jan Vosser.steeg Hooigracht Nieuwe Rijn Gangetje Ingezonden door: INgezonden door: Naam PRIJSVRAAG: Aantal deelnemers: Botermarkt Donkersteeg Maarsmanssteeg Breestraat Noordeinde Doezastraat Herenstraat Professorenwijk wonende te (Dit lijstje invullen, uitknippen en vóór 5 December as. inzenden aan Bureau V. V.V., Steenstraat 113, Leiden). (Advertentie^ in 1932 heeft men n.l. in Wassenaar reeds getracht, tot de bouw van een sportfondsenbad te komen. Spaarders brachten geld bijeen, cV.ch voordat de termijn, binnen welke de plannen verwezenlijkt zouden moeten worden, verstreken was, brak de oorlog uit. In 1946 adviseerde een door de gemeenteraad ingestelde sportcom- missie, zo spoedig mogelijk het zwem badplan ter hand te nemen. In 1948 werd de benodigde grond tussen Schouwweg en het verlengde van de Prinsenweg door de gemeente aan gekocht Er werd door het gemeen tebestuur contact opgenomen met de N.V. Sportfondsen en de N.V. Ver enigde Sportfondsenbaden en een bouwplan gemaakt onder leiding van architect J. Baander te Amsterdam. In Februari 1951 stelde de gemeente raad de bouwsom, groot 790.000. beschikbaar, doch Gedeputeerde Sta ten en later ook de Kroon weigerden goedkeuring van dit besluit. Verleden jaar besloot de Raad op nieuw de 7 ton te voteren. Nu wer den geen bezwaren ingebracht. Het zwembad zal bestaan uit een overdekt en een onoverdekt gedeel te. Vermoedelijk zal de exploitatie jaarlijks een tekort van 30.000.a 35.000 opleveren. Wassenaar schonk boeken aan Ab- benbroek. De inzamelingsactie van de Wassenaarse Openbare Leeszaal en Bibliotheek-federatie, die enkele maanden geleden voor de Nutsbiblio- theek te Abbenbroek gehouden werd, is een groot succes geworden. Een zeer groot aantal boeken, dat door ingezetenen van Wassenaar voor dit doel geschonken werd, kon wor den aangeboden met een paar boeken kasten en catalogussen, die gedrukt konden worden, dank zij financiële medewerking van het Wassenaarse gemeentebestuur. Dezer dagen heeft de voorzitter van de Abbenbroekse Bibliotheek in de Openbare Leeszaal een laatste keu ze gemaakt uit de achtergebleven boeken. Het resultaat zal ten bate van de Nuts-Bibliotheek in het door Wassenaar geadopteerde plaatsje worden verkocht. De op deze wijze herstelde bibliotheek, telt thans 1200 delen. Geb.: Henricus Wilhelmus Petrus z. v. P. H. Akerboom en M. A. Bel- lekom; Johanna Gerarda d. v. T. P. v. d. Barselaar en M. C. Kompeer; Jacob Rolbert z. v. W. Stoutjesdijk en G. van Barneveld; Gerarda Wilhel- mina Cornelia d. v. P. A Zandvliet en A. W. Noordover. Ondertr.: P. van den Dool en T. W. Vermeulen; A Hager en B. E. Goor; J. Bergman en G. IJzerman; A. G. Brandt en J. van Herwaarden; A. L. van Santen en P. W. Bierhuis; J Spanaard en D. H. Evers; J. T. J. Nota en A. B. Bode. Getr.: A. N. Bierman en P. E. M. Slats; J. A. Levert en A. Engelbregt; N. A. van Rijn en P. van den Bosch; M. van Dam en J. W. Noordoven; A. A. Oerlemans en M. P. Snelder- waard; A F. J. van der Aa en J. C. Uittenboogaard. Overl: Josefus Timmer, 88 jaar. WARMOND GOUDEN BRUILOFT Gisteren vierde het echtpaar Van StijnPoppen in de Dorpsstraat zijn gouden huwelijksfeest. Het heeft hen die dag niet aan belangstelling ont broken. Talloze gelukwensen moch ten zij in ontvangst nemen. Het gou den feest werd in hoofdzaak in de familie-kring gevierd; de buurt leef de echter van harte mee, getuige de vele vlaggen, die ter ere van het gou den paar uitgestoken werden, 's Avonds bracht de harmonie „St. Matthias" een serenade. De voorz., de heer Th. de Vroomen, memoreer de in zijn toespraak, dat de gouden bruidegom één van de oprichters der harmonie is geweest „één van de mannen van het eerste uur" en dat „St. Matthias" daarom dubbel graag dit heugelijke feest kwam opluiste ren. In een pittig dankwoord dankte de heer Van Stijn voor deze myzikale huldiging. Het gouden paar, dat zich nog in een goede gezondheid mag verheugen, geniet thans na een zeer werkzaam leven de man was vroe ger schipper van zijn vak van een welverdiende rust. Jaarvergadering IJsclub. De „Warmondse LJsclulb" houdt a.s. Maandag in hotel „De Zon" haar jaarvergadering. In deze vergadering zullen o.m. 3 nieuwe bestuursleden benoemd moeten worden wegens het bedanken van de heren J. Uit den Boogaard, W. S. van Noort en P. M. Sikking. Het bestuur stelt voor de adsiprant-bestuursleden P. v. Leeu wen, J. v. Tongeren en J. v. Rijn in hun plaats te benoemen. Tijdens de vergadering zullen ook de heren L. van Noort, Jac. Oudshoorn en P. M. Sikking gehuldigd worden wegens hun 25-jarig lidmaatschap. Een ver tegenwoordiger van de Zuid-Holland se Bond zal hen daarvoor een diplo ma komen uitreiken. ZOETERMEER Kamerlid Th. G. J. Hooy sprak voor de middenstanders. De R.K. Middenstanders uit Berkel, Bleis- wijk, Nootdorp, Pijnacker en Zoeter- meer hielden een propagandaverga- dering, waarop het Tweede Kamer lid, de heer Th. G. J. Hooy, het on derwerp: „De zelfstandigheid der on dernemers in gevaar gebracht?" be handelde, waarin o.m. gesproken werd over de taak der overheid ten aanzien van de middenstanders. De heer Hooy gaf een historisch over zicht van de naoorlogse tijd, waarin hij vooral de financieel-economische opbloei belichtte. Spr. ging uitvoerig in op de a.s. huurverhoging, de compenserende belastingverlaging en de loonsver hoging, waarbij hij er op wees, dat de regering ondanks het te kort van 1 milliard er toch toe is overgegaan deze hervorming door te voeren. Een gedeelte van deze nieuwe bepa lingen is bedoeld om het part. be drijf meer gedegenheid te geven zich te ontwikkelen en nieuwe indus trieën op te bouwen. De middenstand zal van deze veranderingen gedeel telijk profiteren, daar de consument over meer middelen gaat beschikken en dus meer zal uitgeven. De onder nemer moet door zijn ontwikkeling, vakbekwaamheid en het efficient voeren van zijn bedrijf zijn positie versterken. Na deze rede volgde een uitvoer- rige gedachtenwisseling. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het gezelschap: „Greve-Molenaar" uit Berkel. Lezing in Leidse Universiteit STADSNIEUWS AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR. W. FROENTJES. Op Vrijdag 27 November a.s. hoopt de heer dr. W. Froentjes, vanwege de Prof. A. E. J. ModdermanStich ting voor bestudering van het Straf recht en zijne hulpwetenschappen verbonden aan de Rijksuniversiteit te Leiden, benoemd tot bijzonder hoog leraar in de Natuurwetenschappelijke criminalistiek aan de Rijksuniversi teit te Leiden, zijn hoogleraarsambt te aanvaarden met het uitspreken van 'n inaugurele rede in het Groot Auditorium. G. VAN DER WAALS LID VAN VERDIENSTE VAN DE VOLA De Vereniging van oud-leerlingen der Leidse Ambachtsschool is gister avond in .,'t Schuttershof" bijeen ge weest onder voorzitterschap van de heer J. P. Zwanenburg. Spr. bracht dank aan de commissie die zich had belast met de opstelling van de thans koninklijk goedgekeur de statuten en het huishoudelijk re glement. Dok dankte hij de secreta ris van de vereniging „De Ambachts school" voor het werk en de bespre kingen, die hij hierover met de mi nister van Justitie heeft gevoerde Het bestuur werd met twee leden uit- uitgebreid, de voorgedragen candida- ten W. Arnoldus en C. L. de Bree werden gekozen^ Ingeleid door prof. mr. J. E. Jon kers, decaan van de juridische facul teit, sprak mr. J. Moor, vice-presi dent van de Engelse Vereniging van Advocaten, gistermorgen in de Leid se Academie voor een groot gehoor van juridische studenten over het probleem van de doodstraf in Enge land. Spr. gaf een samenvattende conclusie, maar belichtte enkele as pecten van de doodstraf, waaruit bleek, dat hij een tegenstander van handhaving hiervan was. Dat Engeland de doodstraf nog steeds handhaaft jaarlijks wordt deze aan gemiddeld 15 mensen vol trokken weet spr. aan het Engelse conservatisme, dat ingrijpende ver anderingen in het maatschappelijk bestel slechts na zorgvuldige over wegingen en langdurige voorberei dingen invoert. Mr. Moor ontkende de praeventie- ve werking van de doodstraf, omdat de misdadigers bij het bedrijven van hun daden het risico hiervan niet be wust inachtnemen. Bovendien wordt de praeventieve werking verkleind door de omstandigheid, dat slechts enige doodstraffen per jaar worden voltrokken, terwijl er honderden mensen per jaar vermoord worden. In de eerste helft van deze eeuw wer- De benoeming van een propaganda- commissie werd aangehouden, aange zien de vergadering geen candidaten hiervoor stelde. De Vola gaat ook volleyballen. Tien leden hebben zich al opgegeven, en in deze bijeenkomst kwamen er nog vier bij. Volgens de statuten is het nu mo gelijk een lid van verdienste te be noemen. Er is één lid, dat hiervoor ten volle in aanmerking komt, de heer G. van der Waals, die ruim 25 jaar lid van de Vola is geweest waar van 23 jaar als penningmeester, ter wijl hij ook deel heeft uitgemaakt van verscheidene commissies. Hij heeft zoveel voor de vereniging ge daan en zo'n goede staati van dienst achter de rug. dat het bestuur volle vrijmoedigheid kon vinden dit voor stel te doen. De vergadering betuig de met applaus haar instemming. De heer Zwanenburg overhandigde hierna een oorkonde aan de heer v. d. Waals. Laatstgenoemde sprak een dankwoord. In het tweede deel van de avond vertoonde de heer H. Kleibrink vier films. Woensdag 25 November as. sullen de Leidse lichtfeesten door de bur gemeester worden geopend met het ontsteken van een lichtbom op het Waaghoofd. Het schijnsel van deze lichtbom, dat tot 200 meter zal stij gen, zal in wijde omtrek zichtbaar zijn en dienen als teken, dat de feest verlichting in de deelnemende stra ten kan worden ontstoken. In niet minder dan 16 straten en wijken hebben de verschillende com missies plannen beraamd en in uit voering om Leiden tot en met 5 Dec. a.s. een ware lichtstad te doen zijn. Ook de directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft haar medewerking toegezegd en zal het nieuwe stations gebouw in floodlight zetten. De winkels zullen in het tijdvak van 30 November tot en met 4 Dec. tot 9.30 uur geopend mogen zijn. Zaterdag 28 Nov. tot 9 uur. Van 30 Nov. tot en met 4 Dec. wordt 's avonds het stadhuis-carillon bespeeld. Het Actie-comité „Leiden Leeft", heeft in verband met het lichtfeest een prijsvraag uitgeschreven en voor de goede oplossingen fraaie prijzen uitgeloofd. Deze prijzen zijn tentoon gesteld in de etalage van de firma Peek en Cloppenburg. De vraag die. het comité stelt fe: hoeveel deelnemers zijn er in elk der straten waar een feestverlichting is aangebracht? Verwacht mag worden, dat het be zoek aan Leiden zó groot zal worden, dat de hoge uitgaven die door de middenstanders ten behoeve van de verlichting zijn gedaan, ruimschoots door de grotere omzetten zullen wor den vergoed. den er 632 doodvonnissen voltrok ken, terwijl 7.500 mensen van moord verdacht werden en 400 veroordeel den gratie kregen. Naar aanleiding van het gerucht makende geval Evans-Christie wees mr. Moor ook op het Engelse jury systeem, waarvan hij zich een voor stander toonde. Hij wees ook op de omstandigheid, dat de Engelse poli tie ongewapend is, een bijzonder waardevol element in de ordebewa- ring, dat meespreekt voor handha ving van de doodstraf, al is de in vloed hiervan slechts indirect. Drie vragen. 11 v< Tijdens de discussie, die op doze inleiding volgde, bleken alle sprekers tegenstanders van de doodstraf te zijn, zodat er geen nieuwe gezichts punten naar voren kwamen. Mr. Moor legde zijn gehoor ten slotte drie vragen ter overweging voor. Zou Nederland na de oorlog tot afschaffing van de doodstraf over gegaan zijn, wanneer dat niet reeds eerder was gebeurd? Is dit probleem, waar het gaat om 15 mensenlevens, overigens wel zo heel belangrijk in een land waar jaarlijks duizenden mensen door verkeersongevallen om het leven komen? Is het niet de eer ste plicht van allen om te strijden tegen de afschuwelijke massa-dood straf, de oorlog? Aan het einde van de bijeenkomst dankte de rector magnificus, prof. mr. J. J. M. van Bemmelen, mr. Moor voor zijn interessante inleiding. B ïoscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De zoon van niemand", 14 jaar. Lido: „Vrouwen, die het teken dragen", 18 jaar. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „De woeste hoogte", strikt volwassenen. Rex: „Vrijdag, de 13e", 18 jaar. Op initiatief van de Sociale Raad te Leiden zal er een Stichting Revalidatie-centrum in het leven geroepen worden, waartoe op Woensdag 25 November as. om 8 uur in De Doelen een oprichtings vergadering gehouden wordt. De bedoeling van dit centrum is licha melijk invaliden een dusdanige vorming te geven, dat zij weer ge schikt worden voor hun vroegere werk of andere arbeid om daarmee weer in hun eigen onderhoud te voorzien. Uiteraard zal hierbij ook aan de medische verzorging aandacht worden besteed. De eerste taak van deze nieuwe stichting zal. zijn ergens in Leiden een daartoe geschikt gebouw te vinden. Er zal getracht worden dit centrum aan een der ziekenhuizen te verbinden. In het bestuur van de stichting zijn talrijke instellingen en organisaties vertegenwoor digd, o.a. ziekenhuizen, Raad van Arbeid, Kruisverenigingen, Stands organisaties, G. G. en G. D., de Dienst van Sociale Zaken, Gew. Ar- beidsburau, Rijkswerkplaats, Gemeente-werkplaats en Sociale Raad. Ook de wethouder van sociale zaken maakt deel uit van het bestuur. In verschillende plaatsen, o.a Rotterdam, bestaat reeds een dergelijk centrum. Bovendien is er een provinciale stichting, die dit werk coördineert. Het algemeen bestuur van de Leidse stichting zal op de oprich tingsvergadering geïnstalleerd worden door mevr. mr. Chr. A. de RuyterDe Zeeuw, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en presi dente van de Prov. Commissie voor de Volksgezondheid. Na de ver kiezing van een dagelijks bestuur zal dr. J. S. Stratingh. revalidatie arts in Zuid-Holland, een lezing houden. Mij. voor Tuinbouw komt met Kerstshow De" Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Lei den, heeft het plan, om op 16 Decem ber een Kerstshow te organiseren, waarbij zowel de bloemisten-winke liers, de niet-winkeliers-vaklieden als de leden en niet-leden Kerststukjes kunnen inzenden, waarmede de nog nader te kiezen zaal getooid zal wor den. Aan deze show zullen prijzen verbonden zijn en men besloot ter vergadering de organisatie met of zonder medewerking van de winke liers toch door te zetten. Het doel is mensen te trekken, die misschien wel lid willen worden, aandacht te kwe ken voor de bloemenversiering in de Kersttijd en het vergelijken van de inzendingen. Verder zal een filmavond gegeven worden, waarschijnlijk in Februari, waarop o.m. de film „Een bezoek aan b'oemen-Holland" vertoond zal wor den. Deze plannen van de afdeling wer den besproken in de ledenvergade- rin van de afdeling in café ,.Aniba". De heer H. Veendorp bracht de vergadering verslag uit van de Al gemene Vergadering van de Maat schappij. Enkele leden hadden weer bloe men meegebracht en daarvan trok de aandacht een collectie „vertraagde" Irissen uit het laboratorium te Lisse, die van de oogst 1952 zijn. Men heeft ze bij 25 gr. C. geremd, om ze daarna bij proef-ondervindelijk gevonden temperaturen een bepaalde bloeiver- traging te geven, variërende naar ge lang de toegepaste behandeling. Deze bloemen stonden dus meer dan een jaar na uitplanten (Juni vorig 'jaar) in bloei, tegelijk met de eerste vroeg tijdig tot bloei gebrachte Irissen '53, die men vroeger ook niet voor Fe bruari gezond tot bloei wist te krij gen. Voor de exporterende kweker is dit zeker van belang! Een onbekende tros-dahlia was de puzzle van dc avond. Marktberichten LEIDEN, 20 Nov. Vee Aange voerd 15 stieren, 55 melkkoeien, 270 vette koeien, 106 varekoéien, 78 graskalveren, 11 vette kalveren, 71 nuchter kalveren, 900 vette schapen, 1408 vette lammeren. 28 varkens (zeugen), 132 schrammen, 483 big gen, 3 paarden, 11 geiten; totaal 3571. Stieren (fok-) 250430; stieren (slacht-) 760—980; S 210—235; melk koeien 7901080; vette koeien 820 1020, S 200270; vare koeien 550 780; vaarzen 700900; pinken 375 510; graskalveren 225360; vette kalveren L 220250; nuchtere kalve ren (sl.-) 40—55, 120140. vette schapen 85110; vette lammeren 80 100; zeugen (drachtige) 180300; schrammen 60100; biggen 3042; geiten 1535. Handel: stieren, melk en vare koeien, vaarsen pinken en graskal veren, willig. Schapen en lammeren zeer goed, grote aanvoer. Vette koeien stroef. Zeugen schrammen en biggen mat. Geiten, mat. TBC-vrije afd. grotere aanvoer. Kaas. Gouds extra kwal. tot 220; id. Ie kwal 211—217; id. 2e kwal. 206—210; Leidse le kwal. tot 190. Aangevoerde partijen. Goudse 27; handel matig; Leidse 2 part. Handel matig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3