S)e CöidóeSoti/fca/nt Indonesië steeds meer bedreigd door het communisme Economische toestand is oorzaak Malenkov en de vrouwen Churchill niet op het geeft dm óiemmen te winnen Diplomaten bij Vaticaan protesteren De dood voor Bobby's moordenaars Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13048 I Het sein staat op rood in Indonesië I 1 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20S26. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ERNSTIG PROGRAMMA-PUNT OP DE BERMUDA-CONFERENTIE De groeiende communistische dreiging in Indonesië zal een van de voor naamste onderwerpen van gesprek zijn op de conferentie van president Eisenhower, premier Churchill en premier Laniel, die 10 December op Bermuda begint. Minister Dulles zal, naar men in diplomatieke kringen te Londen ver wacht, op de conferentie zijn bezorgdheid uiten over de jongste ontwikke lingen in dit land, waarover de Amerikaanse vice-president Nixon, die vorige maand een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, enkele verontrus tende rapporten heeft uitgebracht. vertegenwoordigers in de landen in het Verre Oosten. Op deze conferentie, die op 3 De cember te Singapore zal worden ge houden aan de vooravond van de Bermunda-conferentie dus - zal de communistische dreiging in dit ge bied worden besproken. Het grootste gevaar voor Indone sië is, naar men in Londen meent, dat de achteruitgang in de economi sche toestand van dit land de positie van de thans aan het bewind zijnde democratische leiders geleidelijk zal ondermijnen. De crisis is een gevolg, van het feit, dat Indonesië zijn markten voor rubber, tin. suiker en koffie voor een goed deel heeft verloren. De Ame rikaanse rubberaankopen in Indo nesië bijv. werden vorig jaar met een bedrag van ongeveer 250 millioen Nederlandse guldens verminderd. Om nieuwe afzetgebieden. De regering-Sastroamidjojo heeft, in een poging nieuwe afzetgebieden tè vinden, een handelsmissie naar verscheidene Aziatische landen en Australië gezonden. De missie heeft reeds in Camberra en Honkong be sprekingen gevoerd en zij zal nog deze maand in Peking onderhande lingen openen over de export van grondstoffen naar communistisch China. Andere moeilijkheden waarmede de regering heeft te kampen, zijn het gebrek aan politieke stabiliteit en de VERLOREN MACHTEN. Dulles zei gisteren reeds, dat er enige landen zijn, die eerst kortgele den hun onafhankelijkheid verkre gen, doch die reeds thans dreigen te verliezen en wel „op een wijze, zo als de communisten deze hebben be paald". De Britse bezorgdheid over de gang van zaken in Indonesië is even groot als die van Amerika. De Britse commissaris-generaal in Zuidoost- Azië, Sir Malcolm MacDonald, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Indonesië, zal een rapport over de situatie in dit land uitbrengen op de conferentie van Britse diplomatieke De Russische vrouwen willen gla mour, elegantere kleding, verfijnder parfums en meer bekorende schoon heidsmiddelen, aldus blijkt uit brie ven aan de bladen. Aansluitend op de door de rege ring gepropageerde politiek van meer en betere gebruiksgoederen vragen zij aantrekkelijker modellen van kle ding, zoals afgebeeld in de modetijd schriften, en betere kwaliteit in plaats van de „als een zak om het lichaam hangende kleren, de krim pende stoffen en vloekende schelle kleuren". Sommige vrouwen beklagen zich over 't werk van de staatskleermakers en over de vaak op boerenmotieven geïnspireerde patronen. De lijn moet chiquer en „gecultiveerder" zijn, al dus lezeressen van een modeblad. De schoonheidsmiddelen zijn van goede kwaliteit, maar er is te weinig variatie voor de moderne Russische vrouw. Zij wil nieuwe poeder- en ge varieerder lippenstifttinten om mee te kunnen doen aan de nieuwe „ele gante lijn", die ir de modetijdschrif ten naar voren wordt gebracht. Verder vragen zij accessoires, zo als handtassen en paraplu's, die er minder „officieel" en vrouwelijker uitzien. Ook zijn in de laatste tijd talrjjke suggesties gedaan ter verbetering van de kwaliteit en aantrekkelijkheid van onderkledinig. k Naar verluidt zal eerste minister Sir Winston Churchill op de aan staande conferentie van de Grote Drie op Bermuda trachten de steun van Amerika en van Frankrijk te winnen voor een door hem te bren gen bezoek aan Moskou en aldaar door hem te voeren besprekingen met Malenkof. De besprekingen met Malenkof, die Churchill in de zin heeft, zouden informele besprekingen zijn. Het schijnt, dat de Britse staats man reeds enige tijd geleden aan de Amerikaanse, respectievelijk aan de Franse ambassadeur te Londen heeft te kennen gegeven, dat hij zulk een voornemen koestert en hun gevraagd heeft, wat de reactie van hun onder scheidene regeringen op zulk een voorstel zou zijn. Het ziet er naar uit, dat de Franse premier Laniel niet onwelwillend staat tegenover het Britse voorne men, mits Engeland er aan zou wil len meewerken dat het accent van de strijd in Azië op Indo-China komt te liggen. Uiteraard zal Frankrijk bedingen en zal in het gunstige geval ook Amerika zulk een beding maken dat de besprekingen van Churchill te Moskou uitsluitend En geland en geen enkele andere rege ring zal bindert. METALEN VOORWERP HOOG IN DE LUCHT Het Britse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat er deze maand tweemaal boven Engeland een groot metalen voorwerp heeft gevlo gen, dat op radarschermen is waar genomen. Twee radargroepen hebben offi ciële rapporten over deze gebeurte nis ingediend. De hoogte waarop het \oorwerp zich bewoog werd geschat op 20.000 meter. tegenstand van verschillende gebie den tegen de centraliseringspolitiek, welke door haar wordt gevoerd. De Westelijke mogendheden heb ben zich reeds gebonden om Zuid- Oost-Azië tegen openlijke communis tische aanvallen te verdedigen. Op de Bermuda-conferentie zullen de drie staatslieden zeer waarschijnlijk ook overwegen met welke economi sche middelen dit gebied beveiligd kan worden tegen communistische plannen. Twee van de belangrijkste midde len zijn het Amerikaanse „punt- vier"-programma voor hulp aan on ontwikkelde gebieden en het Britse Colomo-plan voor de ontwikkeling van Zuid- en Zuid-oost-Azië. ZANGERES ZOEK De blonde Franse cabaretzangeres Janine Toscane is naar de Franse po litie vreest in Venezuela in handen van handelaars in blanke slavinnen gevallen. De 28-jarige Janine wordt reeds sedert vijf weken vermist. In Sep tember ging zij naar Venezuela, I Rp//j|p prt Ap F Cl act voor een hotel C/l UE La. V Hier met dat jeepie! De jongste ronde van een stille, on bloedige strijd om een jeep-aanhang wagen, geplaatst voor de achterin gang van het onder Sovjetcontrole staande gebouw van Radio-Berlijn, is Donderdag door Britse soldaten gewonnen. Naar een Britse militaire woord voerder mededeelde, hebben de Rus sische miltairen, dié het gebouw dat in de Britse sector van Berlijn staat bewaken, Donderdag de aan hangwagen, die gebruikt wordt als een wegversperring om Sovjet-voer tuigen te stoppen en te controleren opzij geschoven. Britse militairen zetten de aan hangwagen weer op zijn plaats en verankerden hem met een staalkabel aan een boom bij de poort. Russische militairen vijlden de ka bel dpor en zetten de aanhangwagen opzij. Britse soldaten brachten hem weer terug en bevestigden hem nu met twee staalkabels en hangsloten aan bomen ter weerszijde van de poort. Het gebouw zelf wordt sinds Juni 1952 slechts bewoond door een kleine Sovjet-wacht. Op die datum verboden de Britse autoriteiten de toegang aan Duitsers, behalve wan neer zij van speciale passen waren voorzien. De hoofdingang is perma nent gesloten. waar zij een contract in Caracas had. De zangeres had van Caracas uit verscheidene brieven ge schreven, waaruit bleek, dat zij het niet naar de zin had. Haar laatste brief was echter in een geheel andere stijl geschreven en hierin stond, dat zij enkele mensen had ontmoet „die voor haar zouden zorgen". Nadien is niets meer van haar vernomen. HARDE KERN DER MAU MAU Drie bommenwerpers van de Brit se luchtmacht in Kenya hebben Woensdag zeventien zware bommen op schuilplaatsen van Mau-Mau-op- standelingen in de Aberdare-bossen geworpen. Dit was het begin van de bombar dementen, die in de komende weken tegen de „harde kern" der opstande lingen in het gebied van Aberdare en Mount Kenya ondernomen zullen, worden. Tegen de Poolse Kerkvervolging Het diplomatieke corps in Vati caanstad heeft tijdens een bijzonde re audiëntie een protest tegen de ge vangenneming van de Poolse pri maat kardinaal Wyszynski aan paus Pius XH overhandigd. In zijn dank- paus Niemand zal zich er over ver wonderen, dat hij, die opkwam voor do handhaving van de hoogste gees telijke waarden van zijn volk, het doelwit is geworden van hen, die het hoofd van de Kerk in Polen hebben willen treffen, om voor eens en al tijd een einde te maken aan het hardnekkig verzet", aldus de paus. Daarom zijn wij dankbaar voor uw protest tegen een daad, welke niet woord verklaarde de Heilige Vader slechts de rechten van de enkeling zeer ongerust - te zijn over de toe- aantast, maar die van een geheel stand waarin de Kerk zich in ver- volk, aldus de paus. scheidene delen van Europa en Azië i Een van de diplomaten, die de au- bevindt. Bij de gevangenneming van j diëntie bijwoonde, zei, dat de paus de primaat van Hongarije, kardinaalj die nu 77 jaar is, er buitengewoon Mindszenty, maakte het corps diplo matique destijds eenzelfde gebaar. De onder-deken van het Corps Di plomatique, de Ierse ambassadeur Joseph Patrick Walsh, voerde het woord namens de zeventien ambassa deurs, elf gezanten 'en vier zaakge lastigden die namens hun regering, hun medeleven met de gebeurtenis sen in Polen betuigden. De Heilige Vader verklaarde het protest dank baar te aanvaarden. „Het Poolse volk heeft de liefde voor het vaderland altijd doen sa mengaan met totale trouw aan de Op 18 December worden Carl Hall en vrouw Bonnie Heady in de gas kamer ter dood gebracht, wegens de kinderroof en het beestachtige om het leven brengen van Bobby Breen- lease, het 6-jarige millionnairszoon- tje. Zij zijn gisteren hiertoe veroordeeld door de rechtbank van Kansas City, nadat de speciale jury van 12 leden de doodstraf had aanbevolen. Deze jury was 67 minuten in beraad vóór de leden met ernstige gezichten de rechtszaal weer betraden. De vader van Bobby Greenlease was aanwezig bij de uitspraak. Bij het verlaten van het gerechtshof zei hij: „Deze dood is nog te goed voor hen, maar de wet kent geen stren gere straf". Hij had met opeengeklemde ka ken naar Hall en Heady gekeken tij dens het uitspreken van het vonnis. Carl Hall was ijzig onbewogen' ge bleven, vrouw Heady, een alcoholica had vaag geglimlacht. Rechter Reeves had de jury ver zocht geen genade toe te passen: „Er is geen enkele verzachtende omstan digheid voor deze kinderroof en in koelen bloede bedreven, harteloze, wrede moord". bleek en zorgelijk uitzag, terwijl hij in het Frans zijn betrekkelijk korte boodschap voorlas. Tragische terugkeer Honderden Duitse Joden hebben het beloofde land Israël vaarwel ge zegd en zijn na een tragische en in gewikkelde exodus berooid in Duits land aangekomen. Drie Joodse leiders uit Amerika zijn in Duitsland aangekomen om een veilige haven te vinden voor 163 mannen, vrouwen en kinderen, die over de Franse en Oostenrijkse gren zen Duitsland binnengeglipt zijn en nu opeengepakt leven in een syna goge te München. Onder vreemde vlag De Londenaren zijn gistermorgen in alle vroegte vergast op een vreemd schouwspel: van de hoogste toren van het parlementsgebouw wapper de vrolijk een groene damesjurk, waarop met rode letters was gebor duurd: gelijke betaling voor vrouwen. De vlag is door enkele ambtenaren van het ministerie van openbare wer ken verwijderd voor de parlements leden arriveerden. Het debat over de Europese Ver- dedigingsgemeenschap in de Belgi- I sche Kamer, heeft deze week weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Het staat wel»vast, dat het verdrag volgende week met een grote meer derheid zal worden aangenomen en na de uiteenzetting van de ministers van buitenlandse zaken en lands verdediging, is de belangstelling der volksvertegenwoordigers voor de uit eenzettingen hunner collega's danig verslapt. Sommige Kamerleden lie ten zelfs hun spreekbeurt voorbij gaan, omdat de banken toch bijna leeg waren.... Benzine als blusmiddel In een wasserij aan de Oostsingel te Delft ontdekte een knecht een vlammetje in een electrische lei ding. In de nabijheid stond een em mer, waarin een vloeistof zat die op water leek. De man bedacht zich dus ook geen ogenblik, maar keerde de emmer boven het vlammetje om. En toen schrok hij hevig, want de uitwerking was tegenovergesteld aan wat hij had verwacht. De vloeistof in de emmer bleek namelijk was benzine te zijn. Het personeel van de wasserij kon de vlammen met eigen middelen meester worden, zo dat de brandweer geen dienst behoef de te doen. Nederlandse baronesse op erfenis-jacht Een voormalige Nederlandse baro nesse, Anna Maria Machay, doet op het ogenblik in Amerika nogal wat stof opwaaien. Zij huwde in 1949 met de toenma lige Amerikaanse ambassadeur dr. In Holborn en St. Pancras South District (London), werden gisteren tussentijdse verkiezingen gehouden. Men weet, dat er in Engeland reeds maanden van te voren, door de candidaten zeer veel moeite wordt gedaan om stemmen te winnen. Persoonlijk bezoeken zij de toekomstige stemmers, maken een politiek babbeltje met hen en wijzen hen op de voordelen, die liet stemmen op „hun partij" zeker zal geven. Mevrouw Lena Jeger, La bour-candidate in het district, heeft de herenkapper als operatie-terrein gekozen. Mevrouw Jeger, wier echtgenoot enige tijd geleden overleed, hoopt, dat zij na deze verkiezingen zijn opengevallen plaats in het Lager huis zal kunnen bezetten. De Conservatieve candidaat T. Donovan, hecht waarde aan het gezegde: wanneer men een kind vleit, neemt men de moe der voor zich in. Hij opent de aanval op de moeder via haar baby. Wie weet wint hij een stem. Recruut liet een handgranaat vallen Donderdagmiddag is op een schiet- terrein te Nijmegen bij een militai re oefening een ongeluk gebeurd, waarbij vier militairen gewond wer den, van wie een ernstig. Jonge recruten, pas enige maan den in dienst oefenden zich in het gooien van handgranaten. Het is de bedoeling de granaat over een beschermd muurtje te gooien. Man en instructeurs moeten dan snel wegduiken om niet door de scherven geraakt te worden. Een der recruten liet echter uit nervositeit een scherpe granaat uit zijn handen vallen, waarna deze tussen de man schappen tot ontploffing kwam. FKESTAANBIEDING LINKS GEWEVEN DAMESKOUSEN NU 1.19 Natuurlijk bij Door het breken van een as is gis- Harman Baruch. Tevoren waren zij termorgen een wagon van een goe- overeengekomen geen aanspraak te derentrein te Teuge uit^ de rails ge- zullen maken op het bezit der eerst overlijdende. Nu heeft de Herman Baruch, haar slechts 1/4 van zijn be zit vermaakt (nog altijd bijna 2 mil lioen gulden). De jonge weduwe neemt hiermee echter geen genoegen. Zij voelt zich bekocht en zegt de draagwijdte van de overeenkomst indertijd, door liefde verblind? niet te hebben overzien. Zij eist nu een derde van de erfenis en heeft een proces aan hangig gemaakt. Een en ander waar schijnlijk om de nagedachtenis van haar man in hoge ere te houden. lopen. De gebroken as ontzette over een afstand van 4 km ruim vijftien- hondel bielsen, die moeten worden vervangen. Een gedeelte van het tra ject ApeldoornDeventer moet over enkel spoor gereden worden. Een nieuw zwembad zal zeer binnenkort West Utrecht gaan ver rijken. Gedeputeerde Staten hebben een gemeenteraadsbesluit goedge keurd, waarin de gemeente machti ging verleend werd, een daartoe strekkend crediet van anderhalf'mil lioen op te nemen. Braziliaans vlootbezoek aan A.dam „Die wacht am Rhein" Aan de Rijn, bij het dorp Ginsheim, stond een Amerikaans soldaat op wacht bij een plaats waar tijdens een oefening solda ten en voertuigen waren over gezet. Af en toe ging de schild wacht in een nabij zijnd huis wat slapen en de bewoners van het dorp voorzagen hem van eten en drinken. Dat duurde een- week, toen ging de soldaat zich melden bij de politie. De oefe ning was reeds een week afge lopen, maar men was vergeten dat aan de schildwacht te ver tellen weer: (Geldig van Vrijdagavond Zaterdagavond. Opgemaakt 10 uur). PLAATSELIJK MIST Zwaar bewolkt met hier cn daar opklaringen en plaatselijk mist. Iets lagere temperaturen. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind tussen West en Zuidwest. Elders weinig wind. 21 Nov.: zon op 8.10 en onder 16.42; maan op 16.35 en onder 9.09 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onlbew. —0 C. OSLO licht bew. —2 STOCKHOLM onbew. —0 KOPENHAGEN motregen 6 LONDEN mist 1 AMSTERDAM nevel 7 PARIJS nevel 3 BRUSSEL onbew. 4 BORDEAUX mist 3 WARSCHAU regen 5 GRENOBLE mist —2 NICE onlbew. 7 BERLIJN regen 7 FRANKFORT mist 2 ZURICH mist 1 MUNCHEN nevel 3 GENEVE nevel 4 LOCARNO onbew. —3 WENEN nevel 5 INNSBRUCK mist —4 ROME onbew. 4 I Dinsdagmiddag arriveerde bet Braziliaanse opleidingsschip „Duque Caxias" in de haven van Amsterdam. Het schip zal op 8 November weer uit de hoofdstad vertrekken. De bemanning van 36 officieren, 43 adelbor sten en 444 schepelingen staat onder bevel van kapitein ter zee Armando Zenha de Figueiredo. Het schip meert aan het Stenen Hoofd in de haven van Amsterdam. Korreltje Nooit zal behaalde roem beant woorden aan de moeite, die men er voor gedaan heeft.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1