Vijf fractieleiders eri negert raadsleden beten de spits at Pleidooi voor gezinstarieven en huurtoelagen voor grote gezinnen LEIDSE GEMEENTE-BEGROTING 1954 Met grote voortvarendheid door een rijstebrij-berg heen Hoelang werd er gesproken achter de nieuwe catheder 1 Nog geen financiële gelijkstelling van biizonder kleuter-onderwijs in zicht VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 .d. A. r\E HEER MEESTER, fractieleider van de P.v.dA., begon met een woord van waardering voor het werk van burgemeester en wethouders. Hij deelde mede, dat de P.v.dA. de be groting liever anders wilde behande^ IN DE LEIDSE RAADSZAAL is gistermiddag de behandeling van de ge- meente-begroling 1954 begonnen onder voorzitterschap van burgemees ter jhr. mr. F. H. van Kinschot. Het is nog niet te overzien hoelang deze behandeling zal duren, maar het zullen zeker meerdere middag- en avond- zittingen zijn. Het sectieverslag en de memorie van antwoord, verschenen na afloop van het onderzoek van de begroting, bevat zó'n groot aantal aangesneden kwesties alleen hierover mag tijdens de behandeling ge sproken worden dat de gemeenteraad welhaast voor een rijstebrij-berg staat. Met voortvarendheid is men echter begonnen en in de middagzitting kwamen alle vijf de fractieleiders aan het woord, 's Avonds volgden reeds 9 andere raadsleden. Trekt men de 4 wethouders, de 5 fractieleiders, de genoemde 9 leden en de wegens ziekte afwezige heer Knol (Prot. Chr.) af, dan blijven er van de 37 raadsleden 18 over, die in eerste instantie nog wel het woord zullen voeren. Verwacht wordt, dat zij in de loop van Vrij dagavond klaar komen, zodat nog vóór het weekend één of meer leden van het college van B. en W. aan de beantwoording kunnen beginnen, waarmee Maandagmiddag om twee uur vervolgd wordt. tieve woningbouw. Na de oorlog wer den er 2.205 woningen gebouwd, ter wijl er 770 in aanbouw zijn. De bouw van woningwet-woningen achtte spr. de meest geëigende oplossing van de nood, maar meende, dat ook aan de particuliere bouwers gelegenheid moet worden geboden. Verkeersproblemen. De verkeerskwesties besprekend, vroeg de heer Meester of de direc ties der trammaatschappijen inder daad niet ontvankelijk zijn voor de Leidse moeilijkheden, of er geen mogelijkheid bestaat om het eind punt van de gele tram terug te bren gen naar het Station en een busver binding over de Haarlemir erstraat tot stand te brengen. Mede in verband met de noodzaak om de buitenwijken een busverbinding te geven, stelde met algemene beschouwingen bij j spr. voor de oprichting van een ge- ieder hoofdstuk. jmeentelijk vervoersbedrijf ernstig te Spr. wierp een terugblik op het af-1 overwegen. Een officieel voorstel gelopen jaar en wees op de belang- hiertoe had spr. reeds ingediend. Om rijke momenten: opening van nieuw i het aantal verkeersongevallen te ver station en ingebruikname van 2000ste na-oorlogse woning, voortgang van nieuwbouw der Lichtfabrieken, scho lenbouw, cultuurpolitiek en vesti ging van nieuwe bedrijven. De heer Meester herinnerde ook aan de hulp, die Leiden het getroffen Nieuwe Ton. ,ge geboden heeft. Vervolgens vroeg spr. hoe het staat jmet de hoognodige verhoging der wethouders-vergoedingen. Komend aan zijn politieke beschou wing, verheugde spr. zich over de winst van twee zetels, die de P.v.d.A. heeft behaald bij de jongste gemeen teraadsverkiezingen, en legde hij een principiële verantwoording af van „Vormende Kracht" het Leidse Wel vaartsplan van de P.v.dA. Hij weidde o.a. uit over de noodzaak van een Europese gemeenschap en over be vordering van de burgerzin. Ten aan zien van het laatste bepleitte spr. de uitgave van een populaire gemeente begroting voor het publiek. Met betrekking tot de stedebouw- kundige problemen vroeg spr. naar de plannen voor afwerking en bebou wing van het Stationsplein, dat hij als een deel van het stadscentrum wilde zien gemaakt, en naar de aan leg en verbreding van straten, brug gen en kaden, die moeten aansluiten op het straks gereedkomende viaduct- Rijnsburgerweg. De heer Meester noemde de wo ningnood volkskwaal nummer één en bracht B. en W. hulde voor hun ac- minderen bepleitte spr. uitbreiding van het aantal oversteekplaatsen en het aanbrengen van knipperlichten. Vervolgens bracht de heer Mees ter de werkgelegenheid ter sprake en Verheugde zich over de recente vesti ging van enige nieuwe industrieën. In dit verband bepleitte hij omzetting van de Leidse U.T.S. in een M.T.S. Centra voor sport en cultuur. Sprekend over onderwas en cul tuur ontkende spr., dat de socialisten het materiële in de eerste plaats stel len. De P.v.dA.. heeft grote belang stelling voor culturele aangelegen hedenIn dit verband beval spr. zijn officieel ingediende voorstel aan B. en W. uit te nodigen de mogelijkhe den tot stichting van een sport- en een cultureel centrum te onderzoe ken en binnen afzienbare tijd een prae-advies uit te brengen. In het sportcentrum zouden zich kunnen be vinden een sporthal voor binnen sport, congressen en tentoonstellin gen en een overdekte zweminrich ting, omdat de enige Overdekte een te geringe capaciteit heeft. Het voor stel verwijst hiertoe naar de fond sen van het Leidse Burgerijfonds. Spr. wekte tenslotte alle raadsleden op, in het diepe besef van hun ver antwoordelijke taak, ondanks de ver schillen van inzicht de bevolking te dienen. Tevoren had hij de wens uit gesproken, dat „Vormende Kracht" voor alle raadsleden een leiddraad zou zijn. GRAETZ RADIO ccn der beste toestellen der wereld Diverse typen voorhanden H .G. v. Luyken, Breestraa 197 (Advertentie). ALS TWEEDE fractieleider voerde mr. Woudstra (Prot. Chr.) het woord en beloofde minder lang van stof te zijn, dan de vorige spreker. Hij ving aan met een financiële be schouwing en betreurde, dat de ge meentebegroting 1953 nog steeds niet is goedgekeurd. Evenals verleden jaar laakte spr. het uitblijven van een de finitieve financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten. Hij wees de suggestie van Ged. Staten af om het tekort van 1954 te dekken met reser ves van de gemeente, omdat dit niet getuigt van eerbied voor de gemeen telijke zelfstandigheid. Ook de sug gestie tot invoering van een belas ting op het vuilnis-ophalen verwierp spreker. Vervolgens betreurde mr. Woud stra, dat de gemeente practisch geen eigen belastinggebied meer heeft en verheugde zich over het wetsvoorstel om de hoofdsom van grond- en per sonele belasting aan de gemeenten ten goede te laten komen. Volgens spr. wil het Rijk de gemeenten dwin gen tot grotere zuinigheid, maar dan moet de gemeenten ook een grotere verantwoordelijkheid gegeven wor den. Gezien het vermoedelijke tekort voor 1954 van bijna een millioen gul den, moest spr. wel de uiterste voor- Verlanglijstje diverse leden allemaal voor wensen hebben, komt men aan een aardig verlanglijstje, dat in zijn geheel echter zelfs Sint Ni- colaas te bar zou zijn: populair boekje gemeente-begroting, be bouwing Stationsplein, tram uit de Haarlemmerstraat, bussen voor buitenwijken, gemeentelijk vervoersbedrijf, M.T.S,, sport centrum, cultureel centrum, overdekte zweminrichting, defi nitieve financiële regeling tus sen rijk en gemeenten, volledige gelijkstelling bijzonder kleuter onderwijs, nieuwe schouwburg, commissie voor sociaal-cultureel werk onder werklozen, maat schappelijk werkster en bedrijfs arts voor gemeentepersoneel, sociaal voorzieningsfonds, stads verwarming, nette bioscoop-re clames, nieuw trouwboekje, huurtoelagen voor grote gezin nen, gezinstarieven, gemeente lijk belastinggebied, vaststelling bouwvolume 1954, plannen voor scholenbouw, nieuwe veemarkt, verhoogde uitkering uit gemeen tefonds, arbeid voor invaliden, meer particuliere woningbouw, extra bouwvolume, uitbreidings plan Zuid-West, open kaart met merenplan, demping Oostdwars- gracht, efficiency-onderzoek, centra voor ouden van dagen, verbreding Stille Rijn, restaura tie houtzaagmolen, schilderijen tentoonstellingen, meer politie agenten, spoorwegovergang aan Lammenschansweg, vrijgezellen- flats, meer industrieën, industrie reclameboekje, betegelde auto bushalten en.... een sluitende begroting! VAN DIJK (K.V.P.) ties was het de heer Van Dijk, voorzitter van de K.V.P.-fractie, op gevallen, dat enige jeugdige raads leden in hun enthousiasme over vele sombere aspecten heen stapten, het geen de oudere leden zou doen kun nen opmerken: „Bescheidenheid is ook een deugd". De K.V.P. was niet van plan zich over al de aangesne den kwesties uit te spreken en zal wachten op concrete voorstellen. In zijn financiële beschouwing wees spr. op Jiet tekort van ongeveer een millioen gulden. Wat moet er gedaan worden, wanneer de uitkering uit het Gemeentefonds beneden de ver wachting blijft. Nieuwe belastingen? Verhoging van tarieven? Bezuinigin gen? In dit licht bezien is het de vraag, of de jonge raad niet wat te voortvarend is geweest met wat men een vijf-jaren-plan zou kunnen noe men. Komend tot enige aangesneden kwesties verheugde het spr., dat B. en W. eveneens bepaalde bioscoop affiches onwelvoeglijk vinden en dat zij een strengere keuring door de commissie juist achten. Welke maat regelen denken B. en W. echter te ne men om mogelijk te maken, dat der gelijke affiches verwijderd of veran derd worden? De heer Van Dijk betreurde het antwoord van B. en W. op zijn sug gestie om het trouwboekje een meer zinvolle uitvoering te geven. Hij was het niet met B. en W. eens, dat trou wen, aangiften van geboorte en over lijden zakelijke gegevens zijn en stel de het trouwboekje van Leiderdorp ten voorbeeld. Over de volkshuisvesting wilde spr. niet veel zeggen. Hij was B. en W. dankbaar, dat zij aan de wensen van de KV.P. tegemoet gekomen waren en voorstel betreffende de particuliere woningbouw. Huurtoelage-fonds. Op het in 1930 ingestelde huurtoe lage-fonds voor grote gezinnen wordt geen beroep meer gedaan, aldus B. en W. De heer Van Dijk kon echter niet aannemen, dat er geen grote gezinnen in woningwetwoningen wo nen, die hiërVoor in aanmerking zou den komen. Men kent het fonds ech ter niet. Wanneer er werkelijk geen behoefte aan is, kunnen B. en W. dan dit kapitaal niet besteden aan huurtoelagen voor grote gezinnen, die beneden de weistandsgrens leven in particuliere woningen? Gezinstarieven. De heer Van Dijk was het ook niet eens met het antwoord van B. en W. op zijn suggestie over invoering van gezinstarieven voor gas en elec- triciteit. De Lichtfabrieken moeten het algemeen welzijn dienen binnen de grenzen van een commercieel be heer. Zodra de baten echter gaan dienen ter vervanging van belastin gen is reductie naar gezinsgrootte een eis van rechtvaardigheid. Admi nistratieve bezwaren kunnen niet groot zijn, want meerdere gemeenten kennen reeds gezinstarieven. Spr. gaf de moed niet op, al vreesde hij, dat de raad moeilijk voor dit idee te winnen zal zijn. Scholenbouw in 1954. Ten aanzien van het onderwijs vroeg spr. inzage in de scholenbouw- planning voor 1954. Al zijn er nog geen urgentieverklaringen afgegeven, zullen B. en W. voor zich toch wel een plan hebben. De heer Van Dijk was dankbaar voor de bereidheid van B. en W. om eventueel medewerking, te verlenen aan uitbreiding van het aantal scho len voor bijzonder kleuter-onderwijs, maar was teleurgesteld over het feit, dat de financiële gelijkstelling van het bijz. kleuteronderwijs er nog steeds niet is. Spr. verzocht de raad zich niet on gerust te maken over het feit, dat hij deze keer het vermenigvuldigings- cijfer niet zou aansnijden. Met wet houder Van Schaik heeft hij deze kwestie voor één jaar in de ijskast gezet. De voorstellen. De P.v.d.A.- voorstellen bespre kend, vond de heer Van Dijk de op richting van een gemeentelijk ver voersbedrijf onjuist. Er moet echter wel een oplossing komen. In afwach ting hiervan ware voor de Morswijk zo spoedig mogelijk een voorziening te treffen. De kwestie sport- en culturele cen tra is al een oud probleem. Het is moeilijk een keus te maken uit het geen er nodig is. Spr. wenste hier voor een advies van de Sportraad. spr. voorstander van een nieuwe Schouwburg, maar ook hiervoor moet het bestuursadvies afgewacht worden. Spr. vond deze voorstellen voorba rig, wetend dat B. en W. reeds met het een en ander bezig zijn. Wat de Stadsverwarming betreft, meende de heer Van Dijk, dat de heer Van der Hoeven (P.v.dA..) beter had gedaan zijn voorstel eerst in de commissie van de Lichtfabrieken te bespreken. Hij zou dan gehoord heb ben, dat men reeds 15 jaar lang dit' plan bestudeert. In dit stadium zal het echter technisch niet uitvoerbaar zijn. Over de twee andere voorstellen wilde de heer Van Dijk zich beraden handeling van de begroting aan de orde. Hij introduceerde een nieuwtje: een spreekgestoelte naast de tafel van B. en W. De raads leden spraken dus niet vanaf hun plaats. Deze verandering had ten doel het gesprokene beter verstaanbaar te maken. Enige verbetering viel wel te bespeuren, maar ideaal is de toestand nog niet. Meerdere malen moest verzocht worden harder te spreken. De heer Meester (P. v. d. A.) had 81 minuten nodig, de heer Woud stra (Prot. Chr.) 32, de heer Van Dijk (K. V. P.) 26, de heer Hagens (V. V. D.) 18, en de heer Van Weizen (C. P. N.) 53. 's Avonds waren de niet-fractieleiders korter van stof: de heer Zunderman (P. v. d. A.) 11 minuten, de heer Stolp (Prot. Ohr.) 26, mevr. Braggaar—De Does (P. d. A.) 8, de heer Van Iterson (Prot. Chr.) 23„ de heer Somme- ling (P. v. cL A.) 28, de heer Kortmann (K. V. P.) 15, de heer Van der Horst (P. v. d. A.) 7, mevr. GoudswaardKnipscheer (V. V. D.) 6 en de heer Aalders (K. V. P.) 12. De huidige gemeenteraad kwam in September voor het eerst bijeen; van de nieuwe leden hoorden we de heren Sommeling en Van der Horst voor 't eerst. Uiterard is bij gaand verslag niet volledig; de raadsverslaggever moet een keuze ma ken uit de onderwerpen, die de leden behandelen. Zo hebben we bijv. niet steeds vermeld, dat de sprekers hulde brachten aan B. en W. voor hun beleid. zichtigheid bepleiten. De vele wensen beter te wachten totdat het bestuur van diverse raadsleden zijn hiermede niet in overeenstemming. Wat de behandeling der begroting betrof, merkte spr. op, dat het aantal vragen in de secties ruim 500 ongebruikelijk groot is. Opvallend was, dat vele vragen door „vele le den" gesteld waren. Spr. zag hierin een gevaarlijke collectieve menings vorming. Bovendien waren vele vra gen zodanig gesteld, dat zij duidelijk afkomstig waren uit „Vormende Kracht" van de P.v.d.A. Spr. vond dit gevaarlijk, omdat B. en W. zich daar door zouden moeten uitspreken in hun antwoorden over de richtlijnen van een politieke partij. Monopolie gemeentebeleid? Naar aanleiding van een uitlating van de heer Meester wees mr. Woud stra er op, dat een raadslid geen par tij vertegenwoordigt, zelfs ook niet de hele bevolking. Hij is overheid en dient de belangen der bevolking te behartigen. Spr. begreep daarom niet hoe de heer Meester „Vormen de Kracht" als leiddraad voor de gehele raad kon aanbevelen. Meent de P.v.dA. het monopolie van juist ge meentebeleid te bezitten? Sprekend over het onderwijs, vroeg spr. om een overzicht van de behoefte aan scholenbouw, omdat er thans slechts incidenteel gebouwd wordt. Voorts bepleitte de heer Woudstra volledige gelijkstelling van het bij zonder kleuteronderwijs. Komend aan de voorstellen van de heer Meester (P.v.dA.) deelde spr. mede, dat hij tegen de oprichting van een gemeentelijk vervoersbedrijf was, omdat hij geen behoefte had aan ver dere socialisatie. Ten aanzien van de nieuwe schouwburg (de P.v.dA-le- den Van Stralen en Meester dienden een voorstel in om een deskundige commissie te benoemen, die de mo gelijkheden van een nieuwe schouw burg moet onderzoeken) merkte de heer Woudstra op, dat hij in geen ge val voorstander van een Stads schouwburg was, omdat hij als raads lid niet de verantwoordelijkheid wil de dragen voor de vele slechte stuk ken, die doorgaans gespeeld worden. Alvorens over schouwburg-bouw te spreken, wilde hij de exploitatie hier van onder ogen zien. Mr. Woudstra meende, dat de bouw van gymnastiekzalen urgenter is dan die van een sportcentrum. Bovendien na een nadere toelichting door de in-1 achtte hij de combinatie sportzaal en dieners. zwembad onjuist. Overigens is het het Burgerij fonds zeL een advies over de besteding van het fonds heeft uitgebracht. Het voorstel Piena (P.v.dA.) tot het instellen van een commissie voor sociaal-cultureel werk onder de werk lozen en het voorstel Van der Hoe ven (P.v.dA.) over een onderzoek naar de mogelijkheid tot oprichting van een Stadsverwarmingsbedrijf wilde spr. bestuderen na een nadere toelichting der indieners. Hij ver klaarde zich tenslotte tegen het voor- stel-Sommeling (P.v.d.A.) over de aanstelling van een maatschappelijk werkster en een bedrijfsarts en de in stelling van een sociaal voorzienings fonds voor het gemeentepersoneel, omdat de gemeente geen taak heeft ten aanzien van het persoonlijk wel zijn van zijn personeel. V.V.D. van de V.V.D., ving zijn betoog aan met het spreekwoord „In de be perking toont zich de meester" („Niet echter de heer Meester", voegde hij er aan toe) en wilde daarom trach ten kort te zijn. Spr. wees er op, dat doorgevoerde centralisatie van over heidsbemoeiingen tot verstarring leidt en persoonlijk initiatief remt. Steeds hogere lasten worden de ge meenten opgelegd, terwijl zij maar moeten zien hoe de uitgaven te dek ken. Het niet-sluitend zijn van de begroting wordt langzamerhand een gewoonte. Men rekent dan maar op een verhoogde uitkering van het Ge meentefonds. We zijn zo op de ver keerde weg. Het is jammer, dat de gemeente geen eigen belastinggebied meer heeft; een huisvuil-ophaal-be- lasting vond spr. van te weinig bete kenis om er aandacht aan te beste den. Met betrekking tot de woningbouw merkte spr. op, dat de bouw van mid- VERVOLG Z.OJC. hoopte op een spoedig definitief I Wat het Burgerijfonds betrof, was 'J'IJDENS HET VERTELUURTJE in een der klassen van de R. K. Kleuterschool aan de Lusthofiaan. St.lte en spanning zijn op de gezichtjes der kinderen duidelijk leesbaar. (Foto: „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12