Financiële beschouwingen, de woningbouw, verkeer en industrialisatie in avondzitting Propaganda-boekje gevraagd De heer Kortmann wenste drie centra voor ouden van dagen Twee laatste fractie-leiders VANWELZEN WEER T LEIDS MERENPLAN Het peil der Australische kranten is niet hoog "«"•"AKKERTJE VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Leidse gemeente-begroting 1954 (vervolg) D |E AVONDZITTING werd gevuld i bleem zullen er ambtenaren nodig met een aantal beschouwingen I zijn, die hun taak verstaan en niet door andere raadsleden. De heer Zunderman (P.v.d.A.) hield een financiële beschouwing, waarin hij het principieel onjuist noemde de gekweekte reserves te be steden om het tekort van 1953 te dek ken, zoals Ged. Staten voorstelden. Toch wilde spr. ook niet, dat de ge meente op de reserve ging „zitten". Hij stelde daarom voor dit geld ge deeltelijk te gebruiken voor het te kort en de rest voor de nodige pro jecten, zoals nieuwe Schouwburg, veemarkt, enz. In dit verband drong de heer Zunderman aan op het sa menstellen van een meer-jaren-plan. De heer Stolp (Prot. Chr.) hield eveneens een financiële beschouwing. De gemeente is zó aan handen en voeten aan het rijk gebonden, dat het eigen belastinggebied practisch ver dwenen is. Nog steeds tasten de ge meenten in het duister. Moet de raad ondertussen het tekort maar zo laten of moet er uit de saldi-reserves ge put worden? In het eerste geval wordt de gemeente onbestuurbaar, in het tweede geval blijft er niets over voor eventuele slechte tijden. Er is maar één oplossing: met klem bij Ged. Staten aandringen op een ver hoogde uitkering van het Gemeente fonds. Ondertussen gaat het niet aan de gemeentebemoeiïngen alsmaar uit te breiden. We moeten mét beide benen op de grond blijven staan. Spr. was het niet eens met de heer Zunder man, die ten aanzien van de reserves van twee walletjes wilde eten. Met betrekking tot de plannen voor een nieuwe veemarkt vroeg spr. eni ge vergelijkende cijfers om de urgen tie van een nieuwe markt te kunnen beoordelen. Voorts vroeg de heer Stolp nadere inlichtingen over de Volkscrediet- bank, wat betreft de aard der aan vragen, de afkomst der aanvragers en de reorganisatie van de bank. Tenslotte sprak spr. de beste wen sen uit voor het herstel van de heer Knol en eindigde met het stellen van de toekomst in het licht van Chris tus' wederkomst, niet in het licht van „Vormende Kracht" of van Marx, Le- ndn of Stalin, Mevr. Braggaar-De Does (P.v.d.A.) hield een beschouwing over maat schappelijke steun en voorzorg. Zij pleitte voor geschikte arbeid, om geestelijk en lichamelijk invaliden weer in het arbeidsproces in te scha kelen, en voor maatschappelijke aan passing van a-sociale gezinnen. Voor het gehele maatschappelijke pro menen zoals sommigen helaas nog doen dat de steunbehoevenden er voor hen zijn in plaats van omge keerd. De heer Sommeling (P.v.dA.) ver zocht om een overzicht van de ge meentelijke personeelssterkte, omdat er zoveel mutaties zijn, en hoopte, dat de 1 pet. ziektewetpremie, die thans op arbeidscontractanten wordt verhaald, spoedig ongedaan zal wor den gemaakt. Spr. zette zijn voorstel nader uit een betreffende het aanstellen van een sociale werkster en een bedrijfs arts voor het gemeentepersoneel, be nevens de instelling van een sociaal voorzieningsfonds. Vooral een be drijfsarts zou veel praeventief werk kunnen doen. Het voorzieningsfonds zou naast de Volkscredietbank kun nen staan voor kleine voorzieningen. De heer Van der Horst (P.v.d.A.) was zeer tevreden over de Leidse Brandweer en wees er op, dat de getalsterkte van het Leidse politie corps te gering is. Hij vroeg maat regelen tegen de walmende Eltaxbus- sen en drong aan op spoedige tot standkoming van de spoorwegover gang Lammenschansweg. Hij ver zocht voorts verbetering van de Breestraat-verlichting ter hoogte van het Stadhuis. Mevr. Goudswaard-Knipscheer (V. V.D.) drong aan op controle door de G.G. en G.D. op de verzorging in par ticuliere rusthuizen. Voorts bepleitte zij de bouw van flats voor vrijgezel len, die over het algemeen de meeste inkomstenbelasting betalen en dus wel enige bijzondere aandacht waard zijn. Spr. was tegen de suggestie van de P.v.d.A. om de rondvraag af te schaffen; er is weinig tijd mee ge- möeid en er kunnen verrassingen uit de bus komen. De heer Aalders (K.V.P.) verheug de zich over de toenemende indus trialisatie van Leiden. Het voornaam ste voor de industrievestiging is de medewerking van B. en W. Gebleken is, dat het college bereid zijn de no dige medewerking te verlenen. Ten aanzien van het reeds lang in vooruitzicht gestelde propaganda boekje om de aandacht op Leiden te vestigen als industrie-stad, wilde spr. ndet wachten op volledige ont sluiting van de industrie-terreinen, want dit betekent, dat niet alleen gewacht moet worden op de Trek- vlietweg, maar ook op de spoorweg overgang Lammenschansweg. Laat Leiden gerust spoedig iets van zich laten horen. De heer Aalders ver zocht ook de raad beter in te lichten over de industrie-problemen. Spr. wees op de drie reeds 10 maanden leegstaande panden aan de Mare en het lege pand aan het Kort Rapenburg. Laten B. en W. de pan den een bestemming geven of in dien nodig afbreken. Maar leeg la ten staan is niet verantwoord. Tijde lijk zouden er gezinnen mee gehol pen kunnen worden. De heer Aalders vroeg tenslotte betegeling van de autobus-halten, zo dat de wachtenden niet langer op de weg of in het gras behoeven te staan, en hiermee niet te wachten op een verzoek van de autobus-ondernemers. Intussen had het half elf geslagen, zodat de voorzitter de vergadering schorste tot Vrijdagmiddag 2 uur. NIEUWE UITGAVEN Elisabeth door Jan Mens. N.V. Uitgeversmij „Kosmos", Amsterdam. Van alle prominente geesten is het leven reeds in romanvorm beschre ven, maar aan Betje Wolff schijnt niemand gedacht te hebben. Wel was men deze bekende schrijfster uit de 18e eeuw nog beter bekend in combinatie met Aagje Deken geenszins vergeten, want men is reeds bezig met voorbereidingen te treffen ter herdenking van haar overlijden, volgend jaar November 150 jaar geleden. Maar dat haar le ven zich zo bijzonder goed leende voor een roman, daaraan dacht men blijkbaar niet. Jan Mens, die ons reeds menige levendige beschrijving heeft gegeven van historische persoonlijkheden, vond in Betj es leven een overvloed van stof, om er een roman van op te bouwen. Betje zelf maakte het hem gemak kelijk, want in haar nagelaten ge schriften tekent zij zichzelf ten voe ten uit. Jan Mens kon danook in vele gevallen volstaan met stukken uit haar brieven te verwerken, om de levendige, geestige Elisabeth voor ons te doen verrijzen, zoals zij wer kelijk moet zijn geweest. En wanneer de auteur deze 18e eeuwse schrijfster, EFFECTIEVE BEZUINIGINGEN NODIG (Vervolg Hagens) denstandswoningen in de eerste plaats 'n kwestie is van particuliere bouwers. Gelukkig hebben B. en W. thans een regeling tot financiële steun in voorbereiding. Spr. vond de 13 pet., die de Volks credietbank in rekening brengt voor rente en onkosten, aan de hoge kant. Hij bepleitte daarom het instellen van een efficiëncy-onderzoek. Wat de P.v.d.A.-voorstellen betreft, sloot spr. zich aan bij hetgeen de heer Woudstra had opgemerkt. Hij had geen behoefte aan deze voorstel len, gezien de bevredigende antwoor den van B. en W. in de memorie van antwoord. C.P.N. ■"TENSLOTTE sprak de heer Van Weizen (C.P.N.) als laatste der fractieleiders. Ook hij bepleitte hand having van de gemeentelijke auto nomie. Een hogere uitkering uit het Gemeentefonds, zoals B. en W. in de geleidebrief bepleitte, achtte spr. vol komen op haar plaats. Jammer vond de heer Van Weizen het, dat B. en W. nog niets konden zeggen over het bouwvolume 1954. Spr. was niet hoopvol gestemd ten aanzien van het vast te stellen per centage voor woningwetbouw, gezien de uitlating van de Minister over verhoging van het percentage voor particuliere bouw. Ten aanzien van de wensen van de heer Meester merkte spr. op, dat het wfel aardig is dit alles op papier te zetten, maar vroeg zich af of de ntbgelijkheden tot uitvoering wel be staan, en, zo ja, hoe lang een en an der op zich zal laten wachten. De heer Meester is in gebreke geble ven hiervoor een tijd aan te geven. Evenals de heer W dstra had spr. een beter inzicht gewenst wat betreft de plannen voor scholenbouw. Ook over het tekort aan leerkrachten bij het openbaar onderwijs wilde spr. ge tallen horen. Spr. verheugde zich over de vesti ging van nieuwe industrieën in Lei den, al meende hij, dat de moeilijk heden bij investeringen zich nog lan ger zullen laten voelen en al was hij geen voorstander van de vestiging van buitenlandse bedrijven. De Communistische Partij is geen politieke partij, heeft de heer Mees ter gezegd, aldus de heer Van Wei zen, die terugging tot de theorie van Marx en Lenin om deze bewering te ontzenuwen. Uiteindelijk stoelt ook de P.v.tLA. op de al dan niet gewij zigde theorieën van Marx en Engels. Het was inmiddels bijna zes uur ge worden en de voorzitter schorste de vergadering tot 8 uur. De heer Kortmann (K.V.P.) hield een korte financiële beschduwing en wilde niet rekenen op een verhoog de uitkering uit het Gemeentefonds, evenmin op een spoedige definitieve financiële regeling tussen rijk en ge meenten. Het aanspreken van de sal di-reserves achtte spr. onjuist, omdat het een inwendige uitholling van de gemeentelijke autonomie zou bete kenen. Met alle effectieve bezuinigin gen, zonder de sociaal-economische verhoudingen der gemeente in ge vaar te brengen, moet getracht wor den de gemeentelijke autonomie te handhaven. Daarom zo snel mogelijk crediet-bewaking en efficiency-on- derzoek in alle takken van dienst. Bij urgente zaken moet niet naar het wenselijke, maar naar het mogelijke gekeken worden. Spr. maakte de wethouder van fi nanciën een compliment, maar bond hem op het hart de lawine van dure verlangens uit de raad te behandelen een verstandig huisvader en „neen" te zeggen als tegen overvra gende kinderen. Ten aanzien van de ouden van da gen merkte spr. op, dat er naast de plicht der kinderen ook een taak voor de gemeente ligt, zowel geneeskun dig als wat betreft de huisvesting. Voor de geneeskundige verzorging zullen er consultatie-bureaux moeten komen met een praeventieve taak, die reeds vóór de 65-jarige leeftijd be gint. Wat de huisvesting betreft, be pleitte spr. de stichting van drie cen tra voor humanisten, protestanten en katholieken. De behartiging der geestelijke ge wondheid van het schoolgaande kind wilde de heer Kortmann in de toe komst in handen van de Kruisvereni gingen zien. De gestichten Endegeest en Voor- geest maken een verandering ten goede door. Toch zijn er nog moei lijkheden; de aanvulling van de me dische staf is onvoldoeende. Mogelijk is deze signalering aanleiding voor jonge medici zich in deze richting te specaliseren. De opening in 1954 van de nieuwe vleugel van het St. Siisabeth-zieken- huis zal het nijpend tekort aan bed den gedeeltelijk opheffen. Hopelijk zal dan ook aan de nieuwbouw van bet Diaconessenhuis begonnen wor den. Gelukkig zijn B. en W. niet van plan de stichting van een Stadsaca- demisch ziekenhuis te bevorderen. De verkeersproblemen besprekend, pleitte de heer Kortmann voor ver- De heer Van Iterson (Prot. Chr.) uitgevoerde werken aan de commis- wees op enige verheugende verschijn selen bij openbare werken, o.a. meer hoogbouw en plannen voor particu liere bouw. Spr. stelde voor het bouwvolume 1954 voor de helft be schikbaar te stellen voor particulie re bouw, waardoor het stadsbeeld verfraaid zal worden, terwijl mensen die niet in woningwetwoningen thuis horen, gelegenheid krijgen een voor hen meer passende woning te be trekken. Spr. vroeg naar de mogelijkheid van een extra bouwvolume van 200 a 300 woningen om de achterstand in te lopen. Het is weliswaar mooi, dat Leiden onlangs de 2.000ste woning in gebruik nam, maar tegelijk geschied de dit in Almelo, dat slechts 45.000 inwoners heeft Over de woningbouw aan de Ka- naalweg was spr. enthousiast. Echter niet over de bouw in het Haagweg- kwartier, waarvan de gereedgeko men woningen nog meer tegenvallen dan de tekeningen deden vermoe den. De heer Van Iterson drong aan op spoed met het uitbreidingsplan Zuid- West. Nog steeds tast de ra.ad in het duister. En waarom is nog niet be gonnen aan de bouw van 99 wo ningen in het Morskwartier, terwijl er zo'n haast was met het plan? Nu blijkt er nog geen bouwvolume voor te zijn. Spr. drong ook aan op voorleg ging van alle rekeningen van alle sie van openbare werken. Ook wilde hij in het vervolg eerst een schets- plan met kostenberekening in de commissie zien alvorens het defini tieve plan ter tafel komt. Bij even tuele wijzigingen wordt aldus voor komen, dat veel kostbare arbeid te vergeefs verricht werd. De heer Van Iterson bracht het Leidse Merenplan weer ter sprake. Nu de spoorwegwerken, het plan Noord e.d. nagenoeg ten einde zijn, was voor spr. de aantrekkelijkheid er af. Waarom zoveel geheimzinnig heid? Uit de pers blijkt, dat andere instanties niet langer achter het Me renplan staan, omdat nieuwe borin gen minder goede resultaten gehad zouden hebben. Spr. had zojuist ver nomen, dat er weer boringen verricht waren, nu echter op andere gronden dan die van het Merenplan, en vroeg volledige opening van zaken. Voorts bepleitte spr. het opzetten van een plan voor stadsontwikkeling in grote lijnen, rekening houdend met sanering, verkeersbelangen, winkel centrum, utiliteitsgebouwen, grach breding van de Stille Rijn en op ruiming van de hoek Stille Ryn gedempte Mare. Het verkeer op het eerste deel van de Haarlemmerstraat zou er zeer mee gebaat zijn. Ten aanzien van het stadsschoon wees spr. op de vieze schuttingen bij het Gravensteen, op de fietsen- tent op het Waaghoofd, terwijl er in de Mandenmakerssteeg een fietsen stalling is, en op nodige restauratie van de houtzaagmolen aan de Haag- weg. De architectonische schoonheid van de Verlengde Lammenschansweg is hopeloos verknoeid door het wo ningblokje op de hoek Kersenstraat het nieuwe station wordt nog steeds ontsierd door afschuwelijke brievenbussen. Gelukkig hebben B. en W. reeds een terrein op het oog als helicopter- veld. Moge Leiden met dezelfde snel le activiteit in voorjaar en zomer aan trekkelijk gemaakt worden voor die haar tijd verre vooruit was, al dus naar waarheid schetst, verkrijgt hij een beeld, dat niet alleen natuur getrouw is, maar bovendien char mant en belangwekkend, want Betjes leven is op zichzelf reeds een pittige moderne roman. De jonge Elisabeth verloor op nog jeugdige leeftijd haar moeder en het gebrek aan toezicht, dat daaruit ont stond, alsmede haar levendig tem perament leidden er toe, dat zij zich als jong meisje compromitteerde met een knappe vaandrig. In die tijd gaf dat in het Zeeuwse provinciestadje Vlissingen een hele opschudding en de vader van Betje was dan ook maar wat blij, dat hij van de narigheid af was, toen de 40-jarige dominee Wolff uit de Midden Beemster haar ten huwelijk vroeg. Achttien jaar heeft de levenslustige jonge vrouw daar in de pastorie gewoond als de echtge note van een veel oudere man, een tijdperk van allerlei innerlijke span ning. Voor de kunst een vruchtbare tijd, want zy zocht troost in de boe ken en in de schrijverij en toen Aagje Deken haar leven kwam de len werd deze vriendschap de grond slag voor de eerste nog altijd graag felezen Nederlandse roman „Sara urgerhart". De roman van Jan Mens eindigt met de dood van domi nee Wolff en met een aankondiging van de komst van Aagje Deken. Met de dood van haar echtgenoot is het leven van Elisabeth nog lang niet ten einde, zodat de veronderstel ling voor de hand ligt, dat hier het uitgangspunt gevonden moest wor- voor een vervolg roman. Gezien het succes, dat Jan Mens ongetwijfeld zal hebben met zijn knap geschreven boek over Betje Wolff, zal het er wel van komen. Wij zien er met belangstelling naar uit. Kerstvertellingen van Char les Dickens. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Het jaar loopt langzamerhand ten einde en ook de complete serie van de Werken van Charles Dickens, de bekende Prisma-uitgave van het Spectrum, loopt ten einde. Het is meer dan een toevallige coïnciden tie, want de laatste twee deeltjes van de verhalen door Dickens zelf ge schreven bestaan uit Kerstvertellin gen en welk tijdstip kon beter ge schikt zijn voor Kerstvertellingen dan de donkere tijd, welke nu aan de Kerstdagen voorafgaat. De in de ze twee deeltjes gebundelde verhalen zijn niet de meest geliefde Kerstver tellingen; zij halen niet bij „A Christ mas Carol" byvoorbeeld. Maar toch zijn ze de moeite waard, omdat zij door Dickens geschreven zijn, die van elk verhaal iets byzonders weet te maken. De meeste van deze vertellingen verschenen tussen 1850 en 1860 in de weekbladen „Household Words" en vreemdelingen, b.v. door het organi- „All the Year Round" en zij maak- seren van goede schilderijen-tentoon- ten deze bladen tot de meest gele stellingen. 1 zene van hun tijd. Persvrijheid werd ongebondenheid (Van onze correspondent in Australië). ,,Het is met onze kranten zó erg gesteld, dat wij die lectuur voor de kinderen weg moeten stoppen", schreef kort geleden een huismoe der in één van de grote dagbladen. Indien van Australische zijde iets dergelijks wordt verklaard, dan moet het wel erg zijn. Wij zijn n.l. nog te veel gewend aan onze Nederlandse bladen! De krant in Australië is niet direct een verheffend verschijnsel. Met een variant op een bekend Frans gezegde, kan worden gecon stateerd dat elk land z'n krant heeft welke het verdient. Het spijt me dat dit in het onder- haviga geval geen compliment je gens Australië en de Australiërs in houdt In het kort en algemeen gezegd: de krant in Australië is noch in cul tureel, noch in opvoedkundig op zicht van veel waarde; eerder zelfs het tegendeel. De journalistieke arbeid aan een Australische krant is gerekend naar Nederlandse standing wei nig aantrekkelijk en men zal eerst tot de Australische standaard moeten afdalen, wil men waardering krijgen voor hetgeen de pers in dit land presteert. Om de persvrijheid De strijd om de vrijheid voor de pers, welke in Nederland niet onbe kend is geweest, heeft eveneens in Australië .gewoed. Gouverneur George Arthur heeft in 1836 in genoemde stryd het on derspit moeten delven, hetgeen bena drukt werd door diens terugroepen naar Engeland. Ruim dertig jaar had de pers onder censuur der re gering gestaan. De vrijheid welke toen aan de pers werd gegeven, is ontaard in ongebondenheid. Ongebondenheid aan de wetten van fatsoen en menselijkheid. Wanneer een vader in het belang van zijn kinderen een rechter smeekt maatregelen te nemen tegen het in finesses publiceren van zijn echt scheidingsprocedure en men leest de volgende dag in de kranten niet tendemping, enz. Hij stelde' voor de diLv«»ek Oostdwarsgracht te dempen, waar door nieuwbouw van de Wolbrug overbodig wordt, terwijl de thans pri ma bestrate en verlichte Oude Sin gel een ruime verkeersweg zonder flessenhals wordt. Tevens ontstaat dan een plein, geschikt als parkeer ruimte en als groen in de binnenstad. bedoelde finesses, dan walgt men van dit genre journalistiek. Hetgeen helaas niet tot de uitzon deringen behoort. „Eenrichting-verkeer" In Australië beweegt de pers zich in één richting, waarmee ik bedoel dat er geen bladen zijn van diverse politieke schakeringen. Althans niet wat betreft de grote pers. Men heeft een aantal politieke weekbladen, doch een gevarieerde pers zoals we die in Nederland ken nen, heeft men hier niet. Van de in 1908 opgerichte Labour - krant „The Worker", later de „Bar rier Daily Truth" is weinig overge bleven. Er mogen dan kranten zijn die wat meer Labour- dan wel Liberaal getint zijn, maar de regering vindt in dit opzicht in de pers onbereken bare paladijnen! Zonder te willen beweren, dat uit sluitend de politiek of een godsdien stig beginsel aan een krant waarde en gezag geeft, moet toch worden geconstateerd, dat de Australische pers die beide jnist. Dat wil zeggen, haar invloed en gezag by het publiek is niet groot. Mogelijk dat haar eigen „standaard" zulks bewerkstelligt, want in het al gemeen kan men de waarde van de krant in Australië niet veel hoger aanslaan dan van de ordinaire „Co mics" of een ,.Love Story", slechts met die aanvulling, dat de krant het nieuws brengt. Nieuws over gebeurtenissen in eigen land, een weinig uit andere landen, veel over sport-evenemen- ten enz. Toen onlangs Stalin overleed las ik in één van de grootste bladen zulk een profaan „verslag" omtrent de aankomst van Stalins ziel in de hemel, dat iemand met enig chris telijk gevoel het epistel, dat n.b. op de voorpagina was afgedrukt, slechts met de grootste afschuw zou kunnen lezen. States-kranten Vanwege de enorme afstanden heeft men „States-kranten", welke dus over een hele ,>provincie" van Australië verschijnen, aangevuld met enkele plaatselijke, periodiek verschijnende bladen. Tot de oudste en grootste kranten mogen gerekend worden de „Sydney Morning Herald" die een oplage heeft van plm. 350.000 en de „Ar gus" in Melbourne, welke beide bla den haar eeuwfeest achter de rug hebben. Hetgeen in dit jonge land heel „oud' 'is Overigens is het gezag der Mei- „Zenuwen' Nare dagen"? Moe en mat? Het zyn stuk voor stuk „sterke verhalen", welke maar één nadeel hebben, dat zij meestal slechts in een zeer ver verwijderd verband staan tot het Kerstfeest. In dit opzicht ge lijken zy op de Kerstnummers van sommige geïllustreerde bladen, waar in h^t Kerstgebeuren vrijwel niet vertegenwoordigd is; zij komen al leen ter gelegenheid van het Kerst feest uit. Zo is het met Dickens' Kerstver tellingen ook vaak, maar dat neemt niet weg, dat het goede, echt gezel lige vertellingen zijn, welke passen in de sfeer van de Kersttijd en ge heel doortrokken zijn van die aparte geest, welke die van Dickens is. Kinderboeken, door Godfried Bomans. Uitg. N.V. Drukke rij en Uitg. J. F. Duwaer en Zonen, Amsterdam. In onze kinderjaren waren we al tijd heel blij, wanneer moeder ons een sprookje vertelde. En de tegen woordige jeugd is niet anders, zelfs de moderne jeugd. En hoewel we kunnen begrijpen, dat de oude sprookjes nog steeds opgeld doen, geloven we. dat meerdere variatie zeer welkom is. Welnu, Godfried Bomans heeft 'n zestal moderne sprookjes in elkaar getimmerd en in boekvprm uitgege ven, welke bij de jeugd ongetwijfeld een welkom onthaal zullen vinden. En dat zyn dan in de eerste plaats sprookjes, welke moeders aan hun kinderen kunnen vertellen, waarop ze later als ze eenmaal kunnen lezen zelf nog met veel genoegen ongetwyfeld de verhaaltjes zullen herlezen. We ontvingen er van de Drukkerij en Uitgeverij J. F. Duwaert en Zo nen uit Amsterdam zen tegelijk. Het zijn: Dfe ijdele engel, Het luie jon gentje, De ontevreden vis, Jan de Zebra, De verliefde Zebra en Het locomotiefje, 't Zijn alle aardig ge- illustreerde boekjes, die vooral in deze tijd een welkom geschenk zul len zijn. Bij drie ervan zijn de illu straties van Jan Emmink, bij de an dere drie van Jaap Pander. Wij wensen schrijver en uitgever veel succes. bourne-pers wel iets groter dan die van Sydney, hetgeen stamt uit de tijd toen de regering nog in Melbour ne en niet. zoals thans, in Canberra zetelde. De omstandigheid, dat de bladen over een zeer groot district ver schijnen, is oorzaak, dat wat betreft het nieuws, zij zich hebben te bepa len tot de voornaamste gebeurtenis sen, waarbij uiteraard Sydney en Melbourne de meeste aandacht vra gen. De inhoud van de krant De grote bladen zijn eigendom van concerns; juist kort geleden is in Sydney ,The Sun" met talrijke ne ven-uitgaven in handen overgegaan naar het concern van de „Herald". Laatstgenoemd blad heeft dé ad vertentie-reputatie; op sommige da gen zijn dertig, veertig pagina's 'door advertenties ingenomen! Er is een afzonderlijke verdeling in de uitgif te van ochtend- en avondbladen. Iets vertellen omtrent de inhoud dier kranten is niet zo eenvoudig, omdat er een zeer sterke mixed up" is. Enkele rubrieken noemde ik reeds; men vindt voorts diverse „strips", puzzles, pagina's gevuld met „socie- ty-news" enz. De verslagen der Porlementszit tingen zijn uiterst summier, soms is er slechts een opsomming van het geen werd behandeld. Tenzij er iets sensationeels gebeurt.... Sommige bladen geven op Maan dag een kort resumé van bepaalde bijzondere kerkdiensten mot als aan kondiging: „The Pulpit" (De Preek stoel). Aanvankelijk zich gericht hebbend op do Engelse krantenstijl, gaat men thans meer in de richting van die in Amerika, hoewel de techniek: der Amerikaanse pers ontbreekt. Dat de Australische bladen op mo derne leest geschoeid zijn en uitste kend geoutilleerd, mag worden ge constateerd. Publiek op de redactie-stoel Australië neemt de tweede plaats in wat betreft het hoogste percenta ge van krantenlezend publiek; voor iedere duizend Australiërs worden per dag gemiddeld 440 kranten ver kocht; met 598 exemplaren staat Amerika bovenaan. Nu worden de kranten hier sterk op z'n Amerikaans gelezen, n.l. op straat en in openbare middelen van vervoer. Men ljjest zijn krant, of juister, hetgeen ieder persoonlijk interes seert, in bus, tram of trein en gooit de krant dan weg. Dit doet men des morgens; dit doet men des avonds. Het zijn vooral de verslagen in zake echtscheidings-procedurcs, wel ke hier in het openbaar worden be handeld, die „interessante" copy ver schaffen. Er wordt hierbij afgedaald tot in de bijzonderheden, welke meer dan ,,cru" zijn. Bovendien worden naam en adres van de betrokkenen volledig ver meld, hetgeen trquwens ook bij di verse criminele' delicten geschiedt. Men neemt absoluut geen egards in acht jegens kinderen, familie enz. van betrokkenen. Welke verwoestingen door dat al les wordt aangericht, laat zich slechts gissen! Uit alles krijgt men de indruk, dat het publiek op de redactic-stoel zit van dp Australische krant; in de eer ste plaats geldt: „Hoe trekken we lezers". Waar een krant dan terecht komt, demonstreert de pers in Australië. Inderdaad, er is vaak reden om de krant uit een gezin met opgroeiende kinderen te weren! Als geheel is het dus geen verhef fend beeld dat ik over de Australi sche krant moest geven; er is reden om later ook nog iets anders en mogelijk beters! daaromtrent te vertellen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 11