sta op srmmt Er zijn al te veel, veel te kleine woningen gebouwd 'I beste van 91 beste voor Sterling Hogere lonen in de bouwvakken? De mist belette tien toestellen naar hun basis „Volkert" terug te keren Mata Hari zal nogmaals voor de rechter gevoerd worden Timmerman treft geen blaam Slagerspatroons zien hun omzet krimpen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer waren aan de orde de voorstellen van de vaste commissie voor Justitie tot het on derwerpen aan een uitspraak der Staten-Generaal als bedoeld in art. 61 der grondwet, van het Statuut van de Haagse Conferentie voor in ternationaal Privaatrecht, en van de heer Burger tot het verklaren, dat geen uitspraak der Tweede Kamer, als bedoeld in art. 61 der grondwet, wordt verlangd over de nota's op 10 October 1953 te 's-Gravenhage tus sen de Nederlandse regering en de Duitse bondsregering gewisseld, in zake de afschaffing van visa voor de wederzijdse onderdanen voor een verblijf van niet langer dan drie maanden. Het eerste voorstel van de vaste commissie voor Justitie wordt zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Over het voorstel van de heer Bur ger zegt de heer MAENEN (KVP) van mening te zijn dat de gang van zaken weinig bevredigend is ge weest. Deze is te traag geweest. Nochtans gaat zijn fractie accoord met het voorstel. De heer GORTZAK (CPN) heeft er bezwaar tegen, dat dit voorstel niet in openbare discussie komt. Dit voorstel dient niet te worden aan genomen en men dient tijd te krij gen om 20 handtekeningen bijeen te zamelen teneinde te bewerkstelligen, dat de zaak wel in openbare discus sie zal komen. De heer OUD VVD) vraagt zich af of de zaak wel zoveel haast heeft. Bovendien heeft deze haast slechts zin, als de Eerste Kamer dezelfde gedragslijn volgt. Als er dus bezwa ren zijn tegen deze haast, laten we dan wat minder haast maken. De heer SCHMAL (CH) is het wel eens met de heer Oud en vraagt ook het gevoelen van de bewindsman te mogen vernemen. De heer BURGER (PvdA) zegt dat hier geen sprake is van een bedoe ling, om de rechten van enige Ka merleden te verkorten. Ook is de haast niet nijpend. Het is meer be doeld als een vriendelijk gebaar voor het werk, dat in Straatsburg wordt verricht. Niet zo urgent De minister van Buitenlandse Za ken, de heer LUNS, sluit zich aan bij de heer Burger. Het is niet de be doeling om de rechten van de Ka merleden te beknotten. Bovendien is de zaak niet zo urgent. Het voorstel-Burger wordt met 35 tegen .21 stemmen aangenomen. (Voor stemmen de KVP, PvdA en van de CH de heer Kikkert). Aan de orde is de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting (voortzetting algemene beraadsla gingen). De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer WITTE, betoogt, dat in verschillende secto ren het bouwprogramma een prog nose is of men het wil of niet. Het weer heeft belangrijke gevol gen voor de werkloosheidscijfers in de bouwnijverheid. Als er spannin gen blijven optreden, dan zal vol gens spreker inderdaad de bouwnij verheid wat moeten worden afge remd. De besparing zal in de eerste plaats gevonden moeten worden in de overheids-bouw. Voorts is nog enige temporisering mogelijk in de bouw voor de sectoren van handel en nijverheid enktenslotte is het mo gelijk de scholenbouw iets te beper ken. De woningbouw dient en hoeft dus niet te worden beperkt. Er dient geen excessief aantal nieuwe bouwvakarbeiders te worden aangenomen, al zal wel enige pro paganda moeten worden gemaakt. Spreker zal met zijn ambtgenoot voor Sociale Zaken spreken over maat regelen om de lonen der bouwvak arbeiders te verbeteren. Of de woningnood eerder gelenigd zou zijn als de particuliere bouw meer kansen kreeg, betwijfelde de heer Witte. Het totale bouwapparaat is op het ogenblik vol bezet. „Het komt er niet op aan, wie er bouwt, als er maar behoorlijke arbeiderswo ningen gebouwd worden. Doen de particuliere bouwers dit niet, dan treedt de overheid subsidiair op. Deze zaak moet zichzelf uitbalance ren, niet alleen door het spel van de vrije economische krachten, maar ook met inschakeling van de eigen verantwoordelijkheid van de gemeen tebesturen", aldus de minister. Kleine woningen Minister Witte was bepaald niet te spreken over het grote aantal kleine woningen, dat in de grote steden wordt gebouwd. Hij gaf een over zicht van het jaar 1952. In Amster dam had 12,6 pet. van de woning bouw betrekking op woningen met 1 slaapkamer, 37 pet. met 2 slaapka mers, 39 pet. met 3 slaapkamers en 9.1 pet. met 4 slaapkamers. In Rot terdam was dit resp. 6,9 pet., 67,4 pet., 20 pet. en 5,7 pet. en in Den Haag 34,4 pet., 43,4 pet., 20,4 pet. en 1,6 pet. rijkste kwesties bij deze begroting. Hij besprak de ontwikkeling, die zich in de loop der jaren bij de rechter lijke macht heeft voorgedaan en waarschuwde, dat met de specialisa- tio niet te ver gegaan moet worden. Boven allerlei gespecialiseerde rech ters gaf hij altijd nog de voorkeur aan een algemene rechter, geadvi seerd door deskundigen. De heer VAN DER FELTZ (CH) bracht o.m. onder de aandacht van de minister, dat het echtscheidings recht in Nederland niet in overeen stemming is met het rechtsbewust zijn van ons volk. „De bouw van kleine woningen bevordert een ge zond huwelijksleven allerminst. Men is uitgegaan van de fictie, dat de meeste gezinnen wel zullen gaan wonen in een juist passende woning, maar de enige reële basis, die men kan aannemen, is de subjectieve be hoefte van de mensen", zo meende de minister. Hij was intussen ver heugd, dat het landelijke gemiddel de van het aantal woningen met drie slaapkamers nog vrij gunstig ligt. Voor een werkelijk goede diffe rentiatie in de woningbouw zijn, vol gens minister Witte, de volgende maatregelen nodig: de contingenten moeten niet uitgedrukt worden in het aantal kubieke meters, maar in het aantal woningen, dat gebouwd kan worden, een verder gaande huurverhoging, een bepaalde subsi diepolitiek en een zeker toezicht op de gemeenten. Dit laatste zou kunnen geschieden door algemene richtlij nen vast te stellen of door indivi dueel toezicht op elke gemeente, maar dat lokte de minister niet erg aan. Tenslotte sprak de heer Witte nog even over de wederopbouw van het Bezuidenhout in Den Haag. Het in stellen van een commissie voor dit vraagstuk moet vooral niet gezien worden als een blijk van wantrou wen jegens het Haagse gemeentebe stuur. De wederopbouw van dit stadsdeel heeft zoveel aspecten (rijks kantoren, rijkswegen, spoorwegen, enz.), dat het van groot nut zal zijn indien de betrokkenen de plannen bij elkaar brengen en gezamenlijk trachten een realiseerbare oplossing te vinden. De Kamer aanvaardde de begro ting van Wederopbouw en Volks huisvesting z. h. st. De heer Gort zak (CPN) kreeg aantekening, dat hij geacht wilde worden tegenge stemd te hebben. Justitie Daarna begon men aan de begro ting van Justitie. De heer OUD (VVD) vond het vraagstuk van de opleiding en de recrutering van leden van de rech terlijke macht een van de belang- Hij hekelde vervolgens het feit, dat emigranten, die in de bezettings jaren door het verrichten van vader landslievende daden met de Justitie in aanraking zijn gekomen, daar van thans de dupe worden. Derge lijke veroordelingen worden doorge geven aan de emigratie-autoriteiten grote aantallen I van het land waarheen men wil emi- Niemeijer haalde het allerbeste uit de nieuwe Virginia oogst. Duizenden vaten zijn al uit Amerika aangevoerd. Die heerlijke tabak wordt nu in de Sterling shag verwerkt. Kóóp daarom zo'n pakje Sterling; het is nu méér dan ooit verreweg de lekkerste shag van Nederland! Niemeijer's Tabak greren en dat is voor de emigrant bepaald niet prettig. De heer Van der Feltz vroeg de minister aan deze dwaasheid een einde te maken. Verder besprak hij het grote aan tal vacatures by de politie, dat, naar zijn mening, te wijten is aan de te lage salariëring van de lagere poli- tie-ambtenaren. De Kamer gaat vandaag met deze begroting verder. Een hogere honorering voor de ar beiders in de bouwvakken zal minis ter ir. H. B. J. Witte, in verband met de veel voorkomende zwarte lo nen in de bouwnijverheid gaan be spreken met zijn ambtgenoot voor Soc. Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhof. Dit deelde hij gistermiddag in de Tweede'Kamer mede bij de behande ling van zijn begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting. ORANJE VERTREKT MET SINTERKLAAS NAAR INDONESIë vrijdag, 20 November as., zai hetj en zes moesten andere vliegvelden opzoeken ms „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" van Am- PjlotCll OIlQCClcCrQ [boven het plaatsje Erp rond in de sterdam naar Djakarta vertrekken. o hoop een mogelijkheid tot landing te De inscheping van de passagiers mmi,h kunnen vinden. Hij slaagde hierin zal tussen 10 en 13 uur geschieden. vliegen met straaljag s yi t n-et gn tQen zjjn toestel niet lan. Het schip wordt 11 December in ger in de lucht kon houden, liet hü Tandjong Priok verwacht. Te Amsterdam schepen zich 640 passagiers in, en te Southampton nog 152, hoofdzakelijk voor Colom- tabak °P z'n best! TWAALF STRAALJAGERS STEGEN OP Twee stortten neer, twee werden beschadigd bo en Singapore. Ook zullen aldaar 7940 zakken post worden ingeladen, hetgeen verband houdt met de Kerstdagen. Van Sint Nicolaas is bericht ont vangen, dat hij, vergezeld van 2 zwarte pieten, op 5 December, als het schip zich in de Indische Oceaan 1 letsel opgelopen heeft, bevindt, een bezoek aan de „Oranje" zal komen brengen. riscante bezigheid te z«n en dit moest °ch d m v de schietstoel uit zijn lu vlieg asis j toes£ei werpen waarna de straal ja- Eindhoven ondervinden, d'e om jï terecht kwam in een bouwland uur 12 straaljagers de lucht instuur- «yen buiten de bebouwde kom van de en hiervan slechts twee thuis Mg E H b()ord d r.ÜJgen;^^ra^fJ,en„fhe?„kërriC„" g-nd, -aar vloog wonderlijk genoeg met in brand; een klem brandje in met noodlandingen of anderzins moeten redden en twee hunner zijn neergestort. Bij deze respectabele en gelukken-serie mag het een buiten gewoon verheugend feit genoemd worden, dat geen van de piloten enig A.R.-vrouwen mogen in de politiek De A.R. Partij kan iu het vervolg vrouwen plaatsen op de candidaten- lijsten bij de verkiezingen. De A.R. kiesverenigingen, die Woensdag in een buitengewone deputatenverga- dering te Utrecht bijeenkwamen, hebben n.l. besloten het in 1921 ge nomen besluit der deputatenvergade- ring, waarbij de vrouwen van het passieve kiesrecht werden uitgeslo ten, in te trekken. Het besluit werd met een zeer grote meerderheid van stemmen ge nomen: 1675 tegen 125. De geringe oppositie kwam voor namelijk uit enkele kleine plaatsen. Een afgevaardigde uit Waardhuizen b v. sprak de vrees uit, dat bij aan vaarding van het voorstel de A.R. aanhangers zal verliezen; dat zelfs een scheuring zal kunnen dreigen. Een snreker uit Berlikum merkte op, dat slechts in geval van nood een vrouw mag heersen over de man. Tegen degenen, die zich tegen het passief vrouwenkiesrecht verklaar den, zeide dr. J Schouten, de voor zitter, dat hij het zou toejuichen als de mannen de vrouw eindelijk eens zouden wilier zien als een verrij king in ie politiek. ÏVT Kr**»lrx7xvrm I De w€t staat toe ^at oolc *n straf" I>iu in DoeKvorm zaken een kleine schadevergoeding 1 wordt geëist en wel van ten hoogste De officier van justitie te Utrecht 150.De familie beschouwt de ge- zal op last van het Amsterdamse ge- leden schade voor een groot deel als rechtshof een vervolging wegens van ideële aard. Zij heeft een tijd smaadschrift instellen tegen de lang over het bewuste onderwerp zo- Baarnse uitgever van Kurt Singers veel als honderd brieven per week „Vrouwen en Spionnage" („van Ma- ontvangen. Een van haar bedoelin- ta Hari tot Odette") in de Neder- gen schijnt te zijn te voorkomen dat landse vertalling. Aanvankelijk had de gelijknamige film zal worden ver- de Utrechtse officier de klacht van toond, en dat de .jaarlijkse herden- de familie Mac Leod over voor haar kingen met nonsens over Mc Leod" als nabestaanden van de KNIL-ma- steeds opnieuw gepubliceerd zullen joor Mac Leod (Mata Hari's echtge- worden. De familie stelt zich op het noot) beledigende passages in het standpunt dat het gewraakte boek boek niet ontvankelijk verklaard, niet als ernstig werk kan worden maar het Hof te Amsterdam bij wie beschouwd, in tegenstelling met me de raadsman der familie in beroep nig ander boek over Mata Hari. De ging blijkt een andere mening toe- heer Singer zou zelf hebben ver- gedaan te zijn. Vrouwe Justitia op bezoek bij Bacchus Een 54-jarige grondwerker K. te Leeuwarden had in een café op een zodanige wijze getracht een mes in zijn halfbroers buik te verstoppen, dat diens leven geruime tijd aan een zijden draadje hing. Voor deze steek partij stond K nu terecht. Over de manier waarop men rond de tafel gezeten had konden zijn vrienden het echter niet eens worden. Wel heeft men gezien, dat de halfbroer ineens in elkaar kromp en naar zijn bruik greep. De verdachte verklaar de dat hij, door de afstand die te oversteken viel, zijn broer nooit heeft kunnen beschadigen. klaard te hebben geweten dat de vrouw die hy beschreef niet de doch ter was van Mc Leod. de cockpit werd door een landbou wer, die in de buurt aan het werk was, met zand geblust. De tweede straaljager, die geen vliegveld meer kon bereiken ging geheel verloren. Nauwelijks had de piloot eveneens met behulp van zijn schietstoel zijn toestel verla ten of het sprong in de lucht uit el kaar; dit geschiedde boven 't plaatsje Wanroy. Er is nergens schade aangericht aan eigendommen van derden. De mist, die gistermiddag in de tijd van een half uur geheel Zuid Neder land inkapselde, moet aansprakelijk voor de tegenslag worden gesteld. Nadat de vliegtuigen om drie uur opgestegen waren, kwam de mist in de aanval en dit offensief eindigde met een volledige afsluiting van het luchtruim binnen het half uur. De piloten in de straaljagers kre gen radiografisch opdracht onmid dellijk naar hun basis terug te ke ren, maar voor het merendeel was dit toen reeds onmogelijk. lx*7» i_ x lx J Twee hunner wisten Volkert nogi W IC OClclcllt QC te bereiken en maakten een vrij ge-1 i j 7 slaagde landing, al raakte een van SCllBUC de toestellen tijdens de uitloop van' de baan af, waardoor het beschadigd werd. Zes andere vlogen naar vliegvel den, waar de mist nog niet zijn mis leidende sluier gedrapeerd had en kwamen terecht op vliegvelden in Duitsland. Van de overige vier konden er twee met een buiklanding aan de grond komen, waardoor de toestellen lichte schade opliepen, het ene toe stel landde in Duitsland en het twee de in de Peel, maar de twee andere piloten hebben hun toestel in de lucht moeten verlaten. Een van hen cirkelde geruime tijd PATER VAN DER STEEN O.F.M. IN BRAZILlë OVERLEDEN. Op 15 November is te Taquari in Brazilië overleden pater Antonio (Wunibald) van der Steen OFM. Pater Van der Steen werd geboren te Rosmalen in 1894, trad in de Orde der Minderbroeders in 1917, ontving de priesterwijding te Weert in 1924 en vertrok naar Brazilië in 1927. Vier jaar was hij als missionaris werk zaam in de uitgestrekte parochies in het Noorden van Minas Gerais en daarna tot aan zijn dood in de staat R10 Grande do Sul. Gedurende vele jaren was hij pastoor van de parochie Fao. ASSESSOR VAN GEESTELIJKE ADVISEUR DER K.A.B. Z.H.Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, heeft namens het Hoogwaardig Epis copaat benoemd tot assessor van de Geestelijk Adviseur van de Ned. Ka tholieke Arbeidersbeweging de zeer- eerw. heer M. J. Doesburg te Utreoht. De federatie van slagerspatroons bonden, gevormd door de algemene Nederlandse, de katholieke en de christelijke slagershond, heeft te Utrecht een oriënteringsvergadering gehouden, waarin tot uiting kwam, dat de slagerspatroons in Neder land ongerust zijn over de toekomst. Dr. Scheltema, één van de direc teuren van het economisch instituut Bovendien bleek er nog een ge- voor de middenstand, zette uiteen tuige te zijn, die per brief -had aan gekondigd niet op de zitting te zul len verschijnen. Hij schreef verder, dat men hem bedreigd had voor het geval hij bezwarende verklaringen zou afleggen. Om de hele zaak ter plaatse op hun gemak eens te kun nen bekijken heeft de rechtbank be sloten het roerige kroegje met een bezoek te vereren. hoe in Amerika de ontwikkeling van het grootwinkelbedrijf heeft ge leid tot uitschakeling van het klein en middelgroot winkelbedrijf. Het is daarom noodzakelijk, dat de slagers- bedrijven in Nederland zich deze gang van zaken voor ogen stellen en zidh tijdig aanpassen. De voorzitter van de federatie, de taurants, grotere inrichtingen, zelf bedieningszaken, warenhuizen en de scheepvaart tegenwoordig worden bediend door de groothandel en grossiers, waardoor het debiet van de slagersbedrijven kleiner wordt. Door de hoge lasten werken nu al vierduizend slagers in ons land zon der personeel en wanneer de juiste maatregelen niet worden genomen zulen veel slagers in moeilijkheden komen. De federatie zal een commissie sa menstellen die de verschillende vraagstukken zal bestuderen. Ook het aantrekken va*- academici om de grote vraagstukken in studie te ne men is een middel om de moeilijk heden op te vangen. De heer Burger pleitte ook nog voor de instelling van een leerstoel voor de midden heer C. Burger, wees er op dat res- standsproblematlek. De timmerman uit Naarden heeft het niet gedaan, vertelde gisteren de Utrechtse politierechter en daar mede is deze houtbewerker van alle blaam en verdenking gezuiverd, die gedurende enkele maanden op zijn onschudig persoontje gedrukt heb ben. Zoals men zich zal herinneren, verwachtte de timmerman tijdens de zomermaanden enkele postwissels, die te zamen ruim ƒ23,moesten opbrengen. Daar de waardebrieven maar niet kwamen en hij van zijn re laties hoorde, dat ze wel verstuurd waren, stapte de timmerman naar de P.T.T., waar men hem vertelde, dat de postwissels allang geïnd waren en 'waar men tenslotte boos werd en de timmerman aanklaagde wegens valse aangifte. Zo kwam deze gedupeerde nog met de rechter in aanraking ook en zuiver het toeval, dat hij kon aanto nen, dat hij gedu.ende de dagen, dat de postwissels geïnd waren, niet thuis was geweest, redde hem van een veroordeling. Nee, zei de politierechter gisteren, Tante Pos is te voorbarig geweest; op de postwissels staat uw handte kening niet. De een of andere snoodaard heeft uw schrift nage bootst en u staat volkomen in uw recht. Dit is natuurlijk erg prettig om te horen, wanneer je een paar maanden lang door de gemeenschap als op lichter beschouwd ben, maar de tim merman was toch niet zo dronken van vreugde of hij informeerde bij de rechter, wie nu feitelijk de schade moet betalen, die hij door de voor barige tante Pos geleden heeft, want ongeacht de postwisels, die hij langs zijn neus voorbij zag gaan, heeft hij verscheidene dagen zijn timmerwinkel moeten sluiten om hetzij als verdachte, hetzij als ge tuige naar Utrecht te tygen en daar voor Vrouwe Justitia te verschijnen. De rechter is echter wel in staat om iemand zijn goede naam terug te geven, maar meer materiële schade stuit daarop technische moeilijkhe den; de rechter wist het echt niet. Mét goede naam, maar zonder schadevergoeding keerde gister avond een toch erg gelukkige tim merman in Naarden terug. KATH. AANNEMERSBOND. De algemene ledenvergadering van de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond heeft zich Dinsdag accoord verklaard met de arbitrage-overeenkomst tussen de bonden van werkgevers in het bouw bedrijf enerzijds en de arbeidersbon den aan de andere kant. In prin cipe nam de vergadering voorts de voorgestelde erecode voor aanne mers aan. Met behulp van deze code zal men wederom willen komen tot het beoordelen en berechten van oncollegiale handelingen. De proce dure hiertoe is evenwel nog niet vastgesteld. Opnieuw werd gepleit voor meer particuliere woningbouw, zoals ook reeds in het adres van de vijf werk geversbonden in een adres aan de re gering is medegedeeld. Met veel ge noegen is kennis genomen van de rede, die de heer Van Vliet verle den week in de Tweede Kamer heeft gehouden. De aannemers zien daar in begrip voor hun wensen. De vorstverletregeling is thans be kend: ook nu zullen de werkgevers worden ingeschakeld bij de uitkering van vorstgelden, volgens risicofonds of Werkloosheidswet. Over de be drijfsorganisatie zijn de besprekin gen begonnen. De bonden zijn het er over eens, dat de „Drie Zuilen" moe ten worden betrokken bij het komen de overleg over de bevoegdheid die het bedrijfschap zal moeten hebben.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5