DUINSTREEK Nieuw stroomleverings-contract en nieuw tarief zijn aangenomen TONDERDAG 1? NOVEMBER 1953 Db LE1DSE COURANT EERS'i'E BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Boskoop Na een zeer lange discussie welke echter geen enkele verandering bracht in het nieuwe stroomleve- ringscontract en in het door B. en W. voorgestelde tarief voor de afname van electrische stroom door de inwo ners, werd het contract zonder stem ming door de raad van Boskoop aan genomen en tarief met 9 tegen 4 stemmen. Aanvankelijk leek het er op, dat met een sneltreinvaart je naar de rondvraag werd gereden, want na de prettige mededeling van de voorz., burgemeester Verkerk, dat eindelijk goedkeuring was verkregen voor de bouw van „de" 40 woningen in het Julianakwartier dit heeft zo lang geduurd omdat de laagste inschrijver te veel verschilde met de Rijksraming werden de eerstevolgende agenda punten vlot afgewerkt. De uitgave van 26.000 ten behoe ve van de Bescherming Bevolking voor de aanschaffing van materieel kon eigenlijk geen genade vinden bij de heer Noest. De noodzaak ervan moest hij wel toegeven, maar hij vond het met elkaar in strijd, dat de gemeente enerzijds hulp van de rege ring vraagt in verband met de min der gunstige financiële toestand der gemeente en nu nog vóór de nieuwe begroting rustig zo'n groot bedrag wil uitgeven. Hij wilde wachten op het geen het Rijk doet in dit geval. De voorzitter antwoordde, dat deze uit gave niets te maken heeft met de financiële verhoudingen tussen Rijk en Gemeente. Tenslotte werd het voorstel aangenomen. Stroomleveringscontract en nieuw vastrechttarief. Bij dit voorstel ontwikkelde zich een politiek steekspelletje. De voor zitter gaf eerst gelegenheid voor het houden van algemene beschouwin gen, waarna hij de sprekers van ant woord zou dienen en voor het tech nische gedeelte ae directeur der ge meentebedrijven een toelichting zou laten geven. tarief van 10 pet werd stemming ge wenst. Het resultaat is, dat ook dit werd aanvaard met de stemmen van de heren Nost, Valk, v. d. Dool en v. Wengerden tegen. NIET MEER OP GEREKEND. Dat men een gestolen fiets ook nog wel eens terug kan krijgen on dervond de heer v. d. V., wiens rij wiel enkele weken geleden in de om geving van de Rijks Tuinbouwschool was ontvreemd. De politie wist de dader, V. uit Bodegraven, te pakken, die ook nog in Alphen en Bodegra ven op de „zwijntjes"-jacht was ge weest. De fiets van v. d. V. was nog geheel intact en kon zodoende weer aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven. Nog groter was de verbazing van de heer C. wiens rij wiel twee jaar geleden was gestolen. Hier bleef de Boskoopse Rijkspolitie echter ook attent en het gelukte haar inderdaad, na veel moeizaam speur werk, de dader te achterhalen en te vens het rijwiel. Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub „Bos koop" werden de volgende partijen gespeeld: Groep 1: W. D. van EsJac. Schoenmaker 20; A. NederlofH. van Klaveren 20. Groep 2: J. v. d. BergC. v. d. Hoorn 2—0; R. BeekhuizenAnth. Trimp 20; C. v. d. HoornR. Beek huizen 20; W A. van Otterloo M. Vuyk 20; D. W. de Zeeuw Anth. Trimp 20; D. W. de Zeeuw J. van Tol 0 2. Botsing. Gedurende de paktijd hebben alle kwekers, die hun pro ducten bij de afnemers moeten be zorgen haast. Dit kwam de heer B. vermoedelijk op een schadepostje te staan, doordat hij met zijn bakfiets geladen met planten op de Zuidkade een geparkeerde auto wilde passeren. In zijn haast schatte hij de beschik bare ruimte te groot, met het gevolg, dat hij tegen de achterzijde van de auto reed, waardoor schade ontstond aan de koffer en aan het achterlicht. De heer Verbij (K.V.P.) wilde de De politie stelt een nader onderzoek 10 pet. verhoging welke B. en W. op het Leidse tarief willen leggen, elk jaar opnieuw onder de ogen zien en vond de termijn van 25 jaar, gedu rende welke het contract zou gelden, wel wat lang met het oog op de kern splitsing met zijn toepassing voor de electrische energie. De heer Noest (P.v.d.A.) beklom zijn stokpaardje. Het rapport van de commissie, welke met Leiden heeft onderhandelt, heeft geen der raadsle den gezien. Hij had liever gezien dat hierover eerst een bespreking was gevoerd. Nu blijkt, dat een groep kleine verbruikers duurder uit zijn met het nieuwe tarief en dat zijn juist de minstdraagkrachtigen. Hij acht de verhoging van 10 pet. niet noodzakelijk en wil dan ook een jaar wachten, zodat een resultaat kan worden gezien. Zijn partijgenoot, de heer Valk, had waardering voor de commissie, was ook tegen de 10 pet. verhoging en was van mening, dat voor een eventueel tekort de ge kweekte reserve maar moest worden aangesproken. Vooras wenste hij voor de kleine verbruikers een uitzonde ring op tarief I. De heer Bulk (V.V.D.) informeer de n aar het tarief voor de klein-in- dustrie en pakloodsen. De heer Jongejan (Prot. Chr.) meende, dat het nieuwe tarief wel wat haken en ogen bracht. Hij is eigenlijk tegenstander van de wijze, waarop tot nu toe de bedrijven wer den geëxploiteerd. Wij moeten 'leve ren tegen de kostende prijs en een reserve kweken voor onderhoud. Hij brak ook een lans voor de minst draagkrachtigen. Antwoord van voorzitter. De voorzitter Degon met te ant woorden, dat ook B. en W. tegen de bewuste 10 pet. zijn, doch bij nadere berekening, en rekening gehouden met verschillende omstandigheden, waarover hij in de na afloop te hou den geheime zitting nadere medede lingen zal doen, achtte hij de 10 pet. noodzakelijk. Vervolgens geeft de directeur der gemeentebedrijven de verschillende vragenstellers antwoord. Het gebruik van de kernsplitsing zal nog wel 25 jaren op zich laten wachten. Het re servefonds moet gehandhaafd blijven. Voor de kleinindustrie zal het voor deligste tarief worden uitgerekend. De pakloodsen zijn oorzaak, dat wij zo duur uit zijn. Door het hoge ge bruik juist in de spertijd moeten wij de maximum-prijs betalen. De direc teur gaf dan een technische uiteenzet ting van de prijsberekening. De voorz. vroeg, wat er zal gebeu ren, wanneer de raad het tarief niet aanneemt. Het gevolg zal dan zijn, dat het tarief over de gehele linie moet worden verhoogd en dat dan de prijs ongeveer 0.30 per Kwh zal worden. De heer Verbeij informeerde, of dat de stok achter de deur is. Weer ontwikkelde zich een discus sie, waarbij vrijwel alle raadsleden een woordje te zeggen hadden. Het bleek echter, dat de bestreden 10 pet. voor de kleinverbruikers geen ver schil maakt en tenslotte maakte de BODEGRAVEN KA3.-TONEEL. NIEUWVEEN OPENING WIJKGEBOUW GROENE KRUIS. Onder grote belangstelling heeft gistermiddag om half vier de officiële opening plaats gehad van het Wijk- gebouw van 't Groene Kruis afd. Nieuwveen. Nadat het gebouw was bezichtigd werd aan alle aanwezigen een kopje thee aangeboden. Daarna ging het gezelschap naar 't geheelonthouders gebouw (eveneens eigendom van het Gr. Kr.). Hier merkten we o.a. op burg. Bakhuizen en echtgenote, de beide wethouders en één lid van de raad, de doktoren Nout, v. d. Bijl (namens het Hoofdbestuur van het Groene Kruis), Steijling, Boekholt, Loth en Vroome. De laatste als afge vaardigde van de Bond voor Moeder- schapszorg en kinderhygiëne. Voorts ds. Snel, dr. Kater, ds. en mevr. Speelman, de directie en enige perso neelsleden van de Johannes-Stichting, enige afgevaardigden van het 'Wit- Gele Kruis en de E.H.B.O. Dr. Nout hield de openingsrede. Spr. gaf een zeer duidelijk beeld van de ups en downs sinds de oprichting (1902) van het Groene Kruis. Thans kan de vereniging bogen op een fraai gebouw, dat iedere critiek kan door staan. Achtereenvolgens voerden nog bur gemeester Bakhuizen, dr. v. d. Bijl uit Oude Wetering, dr. Vroome het woord. Namens de E.H.B.O. sprak C. W. Sprey enige wcorden van dank en gelukwens en bood het Groene Kruis een tHeeservies r.an. Tot slot nam de voorz. van het Groene Kruis, de heer P. Spreij, het woord. Op de allereerste plaats wil hij z'n dank betuigen aan 't gemeen tebestuur voor de vorstelijke subsidie van 6000.Vervolgens dankte hij alle sprekers voor hun woorden, wen sen en cadeaux, in 't bijzonder dr. v. d. Bijl voor de door he.n namens het Hoofdbestuur aangeboden nieuwe Groene Kruisvlag. 's Avonds was er gelegenheid voor de leden van het Groene Kruis om 't nieuwe gebouw te bezichtigen. Hier van werd druk gebruik gemaakt. HAZERSWOUDE Geb.: Cornels z. v. A. den Hertog en Tr. C. Verkerk; Maria Cornelia Hendrika d. v. L. A. M. de Groot en M. A. Duindam; Bernardus Johan nes Theodorus z. v. Fr. X. J. Wesse- lingh en A. Th. de Jong. Ondertr.: Laurentius G. Luiten, 30 j. en Catharina K. Jansen, 27 jaar, Getr.: Michael P. Oosterveer, 29 j. en Elisabeth Th. Menken, 24 j. Hen- drik J. den Haan, 25 j. en Annie M. Voorz. Jac. Verhagen memoreerde j^ort 24 jaar. in zijn openingswoord, dat deze to neelavond de afsluiting vormde van de viering van het 35-jarig bestaan der KAB-afdeling Bodegraven Zwammerdam. Na het triduum door Pater Engelbertus OFM en de Hoog mis van Zondag j.l. mocht ook de vie ring door amusement niet vergeten worden. Voor een aandachtig gehoor werd met veel succes opgevoerd: „Pinky", spel in 3 bedrijven naar de gelijknamige roman van C. Rickett Summer, dat het Amerikaanse ras senprobleem aan de orde stelt. Pin ky, de hoofdpersoon, uitstekend uit gebeeld door mej. v. d. Graas, wordt in haar erfenis betwist door een blanke nicht van de overledene. De pogingen slagen niet, en Pinky wordt gelukkig met haar minnaar, die het ongelijk van zijn blanke rasgenoten inziet. Dit is in 't kort de inhoud van het boeiende spel, dat de R.K. To neelver. „Eendracht" gedurende twee avonden op aannemelijke en verdienstelijke wijze ten tonele bracht. Over 't algemeen waren de damesrollen sterker dan die van het sterke geslacht. Grime en toneelaan kleding waren uitstekend verzorgd. Niets dan lof voor de regisseur, de heer W. ten Brink. R.K. Bouwvakarbeiders. Deze kleine groep van georganiseerden vergaderen niet vaak. Maar nu was er toch een goede reden voor. Voorz. A. Wolswijk vierde zijn 30-jarig ju bileum en derhalva werd het een feestvergadering met muziek en con ference, tractaties en speeches. Ook de dames van de leden hadden van de uitnodiging gebruik gemaakt. Na de afwerking van een korte huishou delijke agenda, werd door. enkele sprekers het woord gevoerd o.a. door een vertegenwoordiger van 't hoofd bestuur, die de jubilaris in 't zonne tje te zetten. Als stoffelijk blijk van waardering werd hem een fraai rook stel aangeboden. De heer Wolswijk dankte voor het gebodene. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen onder 't genot van verversin- behandeling heeft en gen en 'n rokertje. lichtingsspecialist hoort. ZWAMMERDAM Zes nieuwe woningen De gemeenteraad van Zwammer dam kwam in spoedeisende vergade ring bijeen met het doel te besluiten tot de bouw van 6 woningen aan de Van Aerssenstraat onder architec tuur van het arch.-bureau van Don kelaar en Bodegraven te Woerden. De woningen zullen van het zelfde type zijn als de zes woningen die reeds eerder werden aanbesteed. Te vens werd een geldlening gesloten groot 120.000.rentende 3 3/8%. Alvorens hiertoe te besluiten was de raad in geheime zitting overgegaan. Daar de overige stukken hamerstuk ken waren, verliep deze vergadering zeer snel. Aan het Groene Kruis te Reeuwijk is voor de behartiging van de belangen van de bewoners van de Tempel en omgeving een subsi die toegekend van 2.50 per lid per jaar. Voor gebruik der Oranje- en Nas sau-school werd een filmprojector toegestaan. Het Chr. Lagere Tuinbouwonder- wijs te Gouda kreeg een subsidie van 10.per leerling. Na de aanbieding der begroting 1954 volgde de rondvraag. De heer Hoogteijling vroeg versterking van de verlichting. Mevr. de Groot-Kempen en de heer Zwetsloot bepleitten daarop een sterkere verlichting voor de Overtocht, terwijl de heer Staal de belangen van de Dammebuurt ter tafel bracht. B. en W. zullen deze zaak onderzoeken, o.a. welke kosten aan versterking der verlichting zijn verbonden. Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Wijngaarden bleek dat de lantaarn inrit RijkswegAker- boomseweg er zal komen, maar dat Rijkswaterstaat het verzoek nog in een ver- Dit onderzoek is opgedragen aan het Economisch-Technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland en het Land- bouw-Economisch Instituut. KATWIJK Gemeenteraad. Wat de raad te behandelen krijgt op a.s. Maandag avond te 7 uur: Voorstel tot verkoop van grond aan de heer D. Kloen, Zeeweg 70, gelegen aan het P. H. heer v. d. Doo .(P.v.d-A.) heel laco- Kanaa^ VeïhoBgin* van de jaarwed- mek de opmerking: „Wjj hebben nu d van de wetgouders. verlenen veel gepraat met als uitemdelyk re- van dispensatje tb.v. de bovenvoor- sultaat, dat wij het contract met het kamer van Casa Cara» Behande- HILLEGOM j Veiling. Vanwege de vermin- Structuur-onderzoek. Het ge- derde aanvoeren heeft het bestuur meentebestuur heeft opdracht gege-der Groenteveiling besloten met in- ven tot het instellen van een onder- Sang van heden 3 maal per week te zoek naar de Sociaal-economische veilen, Maandag, Woensdag en Vrij structuur der gemeente. nieuwe tarief rustig zullen aanne men". De voorzitter zei tenslotte nog, dat er op minder verbruik moeilijk een premie kan worden gegeven. Het is nu eenmaal zo, dat bij kleine afna me ook in andere bedrijven de kost- prijs nu eenmaal stijgt, j Over het nieuwe stroomleverings- I contract werd niet gestemd. Over de al of niet toe te passen verhoging op ling van de vrager» gesteld door het lid van de raad, de heer A. Wasse naar, met betrekking tot het bouw plan „Molenblok". Het beschikbaar stellen van een crediet voor vervan ging van oude leesboeken op de la gere scholen. Dan nog enkele soort gelijke vragen van andere scholen en tenslotte de behandeling van de be- drijfs- en gemeentebegrotingen 1954. SASSENHEIM Geboren: Theresia Elisabeth Maria d. van Th. G. van der Meer en Th. Joh. Rotteveel; Jacob z. van Adr. van Breda en Fred. Tr. Bie- mond; Tine d- van Joh. Adr. van der Niet en Antje Bijl; Wilhelmina Eg- berdina d. van Wouter Kuijper en Martina Egb. Blijleven. Ondertrouwd: Everardus Wilhel mus Maria van Amerongen 23 j-, te Arnhem, en Annie Thérèse Maria Zwetsloot 22 j.; Johannes v. Nieuw koop 30 j. en Martha Wilhelmina Christina van Dam 29 j. Getrouwd: Pieter Henricus Anto- nius Maria Weusten 28 j., te Noord wij kerhout, en Cornelia Maria Rot teveel 22 j.; Johannes Leonardus Kwakkenbos 27 j., te Amsterdam, en Johanna Gerarda Maria Sikking 26 j.; Gerrit Jan Harmsen 29 j., te Blaricum, en Willy Suzanna van Zonneveld 23 j. Aanvaring spoorbrug bij „De Vink" Het treinverkeer enkele uren gestremd over beide sporen Het treinverkeer op het traject RotterdamAmsterdam i9 gisteren avond gedurende enkele uren ge stremd geweest door een aanvaring van de spoorbrug bij De Vink te Voorschoten. De aanvaring had plaats gehad om ongeveer 7 uur en direct daarna werd het treinverkeer uit veilig heidsoverwegingen gestaakt. De ver binding LeidenDen Haag werd on derhouden met autobussen, terwijl het verkeer op het traject Leiden Amsterdam v.v. normaal doorgang vond. Ook Den HaagRotterdam ge schiedde per trein. De dagboottrein uit Hoek van Holland was de eerste, die voor het onveilig sein bij de brug kwam te staan. Deskundigen en monteurs van de Ned. Spoorwegen waren spoedig ter plaatse. Zij stelden een beschadiging van de bruggrendels vast, waardoor de brug enigszins ontzet was. Na en kele uren arbeid was het herstel reeds zover gevorderd, dat het trein verkeer kon worden hervat. Om vijf over tien vertrok de eer ste trein uit Leiden in de richting Den Haag. De D-trein, die om 20.10 uit Am sterdam naar Parijs vertrok moest in verband met de stremming via Gou da worden geleid. Onvoorzichtig inhalen veroorzaakte botsing De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gister morgen 500,boete of 50 dagen hechtenis benevens het ontnemen van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar geëist tegen de 47-ja- rige Amsterdammer v. S. wegens schuld aan de autobotsing op 30 Juni van dit jaar op de Rijksweg van Amsterdam naar het Gooi nabij Muiden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat S. in de ochtend van de 30e Juni met zijn personenauto een file auto's had willen passeren en daarbij op een tegenligger was gebotst. Zowel S. als de bestuurder van de te genligger, een vertegenwoordiger uit Amsterdam, die als getuige werd ge hoord, liepen verwondingen op. De officier zeide in zijn requisi toir van mening te zijn, dat verdach te op „hoogst onvoorzichtige wijze" wilde inhalën, toen de linkerweg helft niet vrij was- Hij had dubbel voorzichtig moeten zijn, omdat in zijn wagen, een Lancia, het stuur aan de rechterzijde zit. Nadat v. S. krach tig had geremd, maakte zijn auto een zwaai naar linies en kwam in bot sing met de hem tegemoet komende volkswagen die naast een bestelwa gen op de linkerhelft van de weg reed. De raadsman was van mening, dat bij dit ongevel verscheidene mysterieuze factoren een rol hadden gespeeld en dat wegens gebrek aan bewijs geen veroordeling van zijn cliënt kan volgen. De rechtbank zal 2 December as. vonnis wijzen. HOLLAND-NAUTIC VOORTGEZET? Het staat nog niet met zekerheid vast, dat de „Holland-Nautic" zal verdwijnen. De mogelijkheid bestaat nog, dat het bedrijf in andere vorm kan worden voortgezet, maar dan toch in ieder geval met minder en uit sluitend met geschoold personeel. Dit werd door wethouder Happé Woensdag medgedeeld in de verga dering van de Haarlemse raad, waar de moeilijkheden van de „Holland- Nautic" ter sprake werden gebracht. De vraag was gesteld, of B. en W. wel voldoende stappen hadden onder nomen om het bedrijf voor de ge meente te behouden. DE FRIESE TAAL ALS LEERVAK In een bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp heeft minister Cals er de mogelijkheid toe geopend, dat de Friese taal als facultatief leer vak wordt toegevoegd aan het leer plan voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. Voorts wordt bepaald, dat daar waar naast Nederands de Friese taal of een streek-taal in levend gebruik is, het leerplan kan bepalen, dat deze ten hoogste tot in het derde leer jaar mede als voertaal bij het onder wijs kan worden gebruikt. VINGERVLUGGE SCHRIJFMACHINEMONTEUR GEARRESTEERD. De politie heeft de 30-jarige schrijf machinemonteur K. aangehouden, die ten nadele van een grossier in handschoenen in het centrum van Amsterdam 300 paar handschoenen voor een waarde van 4 a 5.000 gld. heeft ontvreemd. De monteur, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest, controleerde de schrijfmachines bij de grossier en heeft in een tijdsbestek van drie maanden kans gezien telkens onge merkt handschoenen uit het maga zijn weg te nemen. Hij is voor de of ficier van justitie g;eleid. De politie heeft voorts een drietal helers aan gehouden, die na verhoor zyn vrij .gelaten. DIPLOMATIEKE KORPS OP AUDIëNTIE BIJ DE PAUS. Het diplomatieke korps in Vati caanstad heeft Donderdagochtend een bezoek gebracht aan Paus Pius de Xlle, waarbij de Ierse ambassa deur, Walshe, namens de zeventien ambassadeurs, elf gezanten en vier zaakgelastigden de paus het mede leven van de leden van het korps en hun regeringen betuigde met het afzetten van de Poolse primaat kar dinaal Wyszynslcy, door de Poolse autoriteiten. In zijn antwoord verklaarde de paus zeer ongerust te zijn over de toestand, waarin de Kerk zich in verscheidene delen van Europa en Azië bevindt. Jongens stookten vuurtje in houtopslagplaats Twee met lucifers spelende jon gens van omstreeks negen jaar oud hebben gisteravond te omstreeks zes uur brand veroorzaakt in een houtloods van een timmer- en aan nemersbedrijf midden in Zaandam. De jongens stookten dit vuur in een aan de opslagplaats grenzend schuur tje toebehorende aan de vader van een hunner, een textielhandelaar, genaamd B. Een agent van politie zag de vlammen uit de schuur slaan en ontdekte de jongens van wie er een in brand stond. Hij drukte de jongen tegen zich aan en doofde de vlammen. Het jeugdige slachtoffer zal het voorlopig zonder hoofdhaar moeten stellen maar is niet noe menswaardig gewond. De brandweer was de situatie met vijf stralen wa ter weldra meester. De schade aan hout en gebouwen is nog niet be kend maar wordt geschat op 1.000. Zij wordt door verzekering gedekt. Vrachtauto reed melkwagen omver WAGEN VOERDER GEDOOD Een 28-jarige melkrijder is gister morgen bij De Punt op de grens van Groningen en Drenthe bij een aanrijding om het leven gekomen. Hij reed in de richting Groningen toen een vrachtauto hem van achte ren aangreep. De melkwagen werd totaal omver geworpen. De melkrij der kwam onder de kar terecht en was op slag dood. Alle melk ging verloren en het paard, dat gewond werd, zal vermoedelijk worden af gemaakt. De vrachtauto kwaan op de kop in de berm terecht. MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND Met verwondingen aan zijn borst kast, met een been- en armfractuur en met een gapende wonde aan zijn hoofd is gistermiddag in bewusteloze, zwaargewonde toestand de 54-iarige motorrijder S. v. d. Stolpe uit Am sterdam na een aanrijding op de Mid denweg naar het O.L. V.-gasthuis vervoerd. Het slachtoffer was uit de stad naar de Middenweg gereden en kort na de kruising met de Kruislaan langs het rechter trottoir gestopt. Volgens een reconstructie van de politie reed hij vervolgens zonder voldoende uit te kijken het midden van de brede weg weer op, waarschijnlijk om de straat over te steken en met een bocht terug te keren naar de stad. Juist toen hij op de tramrails aan kwam werd hij door een uit de stad richting Diemen rijdende luxe per sonenwagen gegrepen. De chauffeur van deze wagen was een 56-jarige inwoner van Zaandam. NA SCHIEDAM NAAR „DE PORCELEYNE FLES" Op de terugweg van Schiedam heeft de Koningin gistermiddag in gezelschap van haar particuliere secretaris en een hofdame een bezoek gebracht aan de N.V. Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek ..I Porceleyne Fles", die kort geleden haar 300-jarig bestaan heeft gevierd. Nadat de koningin, die tegen half vier arriveerde, was ontvangen door de burgemeester van Delft, werden haar bloemen aangeboden door Mari na van der Hoop, het dochtertje van de onderdirecteur en kleindochtertje van de president-commissaris. Even voor 5 uur vertrok de Konin gin weer uit Delft. PENNINGMEESTER AANGEHOUDEN. In verband met geruchten over frauduleuze handelingen ten nadele van een vereniging in Zeist, is de penningmeester, de 46-jarige L. v. R. uit Zeist, door de politie aangehou den. Na proces-verbaal zal hij ter 'beschikking van de officier van Jus titie in Utrecht worden gesteld. Nagegaan moet nog worden, of bedoelde handelingen het gevolg zijn van een onnauwkeurige boekhou ding dan wel opeettelijk (gepoogd is voordeel te behalen. De politie wilde nog geen nadere inlichtingen vertstrekken. NOORDWIJKERHOUT INGEBRUIKNEMING VAN R.K. LAGERE TUINBOUWSCHOOL Woensdag 25 November a.s. zal de officiële opening plaats vinden van de nieuwe R.K. Tuinbouwschool. Het programma van deze officiële plech tigheid is als volgt: 9 uur H. Mis in de St. Victorkerk. Om 10 uur: Inze gening en officiële opening van het schoolgebouw, waarna koffietafel voor genodigden! IN- EN UITVOER IN EVENWICHT Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in October ƒ813 (vorige maand ƒ775) mil- lioen, terwijl voor een waarde van 810 (vorige maand 768) millioen werd uitgevoerd. De invoer werd voor 100 procent door uitvoer gedekt. Het dekkings percentage van de vorige maand be droeg 99 procent. De buitenlandse handel blijft zich gunstig ontwikke len. Midden tussen para chutisten neergestort Uit Fort Bragg (Noord-Carolina) wordt gemeld, dat daar een neer stortend Amerikaanse transportvlieg tuig, een zg. „vliegende verhuiswa gen", gisteren in zijn val tenminste zeven parachutisten heeft gedood, die hulpeloos aan hun parachutes han gend, het gevaarte op zich af zagen komen. Voorts kwamen dc acht in zittenden van het toestel om het le ven. Het vliegtuig nam deel aan oefe ningen van duizend parachutisten bij Fort Bragg. Als gevolg van motor storing stortte het neer en viel daar bij dwars door een grote groep pa rachutisten, die juist uit andere vlieg tuigen waren gesprongen. BIJZONDERE AFLATEN VOOR MARIALE JAAR In verband met het komende Mariale Jaar van 8 December 1953 tot 8 December 1954 heeft de H. Va der een aantal bijzondere aflaten verleend, die gedurende deze tijd verkregen kunnen worden. De Pau selijke Poenitentiarie heeft de volle dige lijst van deze aflaten in de Os- servatore Romano gepubliceerd. DE 15.000 ERUIT In de 512de staatsloterij vierde klasse, vierde lyst is de prijs van 15.000 gevallen op lotnummer 19907. Marktberichten GOUDA, 19 Nov. Kaas. Aanvoer 145 partijen. Ie soort 1 2.082.14; 2e soort 2.032.07; axtra kwaliteit tot 2.30. Handel flauw. 's HERTOGENBOSCH 18 Nov. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 9.915 stuks vee, zijnde: 3054 runderen; 232 vette kal veren; 64 nuchtere kalveren; 36 fok- zeugen; 246 slachtzeugen; 152 lopers; 2.173 biggen; 351 schapen; 23 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 7751175; guiste koeien 565785; kalfvaarzen 675 1100; klamvaarzen 610725; guiste vaarzen 550—690; pinken 370515; graskalveren 240325; fokkal veren 90150; nuchtere slachtkalveren 42.5055; zware soorten 6687.50; drachtige zugen 265310; lopers 6287; biggen ƒ3250; schapen 6075; vette schapen 95; vette lammeren 62 86 per stuk. Aanvoer slachtvee: 6886 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen 2.75 —2.80, le kw. 2.60—2.70, 2e kw. 2.25—2.50, 3e kw. 2.15—2.20, worstkoeien 1.952.10, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten 2.40—2.60; vette kal veren lichtere soorten 1.90—2.30; nuchtere slachtkalveren 1.341.45; zware soorten 1.601.72 Vi kg.; slachtzeugen 1.62—1.69, met 4 kg tarra; jonge slachtvarkens 1.82 1.85 met 4 kg tarra, alles lev. gew. De handel in melk- en kalfkoeien was ondanks de grote aanvoer zeer goed. De kwaliteiten werden ver handeld tegen hoge prijzen. Guiste koeien handel vlugger dan vorige week met hogere prijzen. Niettegen staande de grote aanvoer van jong vee werden de goede soorten vlug verhandeld tegen goede prijzen; gras kalveren trager handel, prijzen moei lijk te handhaven. Korte aanvoer van vette kalveren, handel redelijk met staande prijzen. Nuchtere slachtkal veren stroeve handel met iets lagere prijzen. Fokzeugen kalme handel met vaste prijzen. Zeer grote aanvoer van lopers en biggen, levendige handel met staande prijzen. Minder aanvoer van schapen en vette lammeren, vlotte handel met stijf-duurdere prijzen. Minder aanvoer van slacht vee, handel williger met over het geheel iets hogere prijzen. Worst koeien duurder. Slachtzeugen han del kalmer met iets lagere prijzen. TER AAR, 18 Nov. Groente. Kassnijbonen 9.40, witte pronkers 2.00, alles per 10 Kg., tomaten A. 28—53 ct., idem B. 43—56 ct., idem C. 30—36 ct., idem CC 20—22 ct., bonken 33 ct., idem afwijkend 22 ct., andijvie 715 ct., witlof 1, 3437 ct., idem 2 1725 ct., spruiten 1, 20 22 ct. idem 2, 1516 ct. spinazie 15 20 ct., waspeen 18 ct., kroten 79 ct., idem B., 4 ct., witte kool 4 ct., sav. kool 4 ct., rode kool 7 ct. groene kool 10 ct., uien 5 ct., alles per kg., boerenkool 45 ct. per kist, sla 2.50 4.00 per 100 stuks, bloemkool 8 14 ct., knolselderij 26 ct. alles per stuk, bospeen 1619 ct. selderij 4 ct. per bos, druiven 59 ct. per J4 kg. R'VEEN, 18 Nov. Bloemen. Cranfordia 2840 ct., Kaufman 21 37 ct., Grace Land 1826 ct., Monu ment 32—41 ct., Golden Seal 31—40 ct. Alfretton 26—37 ct., White Suis se 2840 ct., Perfection 3036 ct.. Sultane 2132 ct., Orchy Beauty 50 54 ct. Harmonious 1629 ct. Cho- cod 2937 ct, Loveliness 2637, Me- fo 2742 ct. per bos. Kaufmann 4 7 ct., Long Island 9—12 ct., Schlager 79 ct., Am. Aanwinst 710 ct.. Pulling 11—22 ct. Balcombe 10—13 ct, Anjers 18 ct. per stuk. Groente. Aardbeien 98 ct. per 2 ons, Kropsla 5.609.20, Glassla I, 8.00—13.60, Glassla n 5.70— 8.20, Stoofsla 18.00—40.00, Andij vie 6.0013.00; Bloemkool 8.00 16.00; Tomaten A 49.0086.00, idem B 61.00—100.—; idem C 19.00—54.00 idem CC 12.0020.00, idem bon ken 41.0049.00; idem afw. 5.00 56.00, Knolselderij 2.00—7.00; Kassnijbomen 9.70. VINKE VEEN, 18 Nov. Groente. Andijvie 617 ct., Spinazie 2833 ct, Waspeen 812 ct, Groene Kool 9 ct, Prei 10—11 ct. Witlof I 32—47 ct. Witlof II 1830 ct, Boerenkool 10 ct. per kg. Bleekselderij 611 p. st. Peen 13 ct. per bos.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3