k L Rijnstreek unstleven in Leióen PAKISTANI VOERDEN HUN DANSEN UIT Twee winnaars van Leidse pianowedstrijd thans bekend Officiële ontvangst van Sint Nicolaas in Leiden Wol- en Smyrna-tentoonstelling met veel prachtige werkstukken Smaakvolle tentoonstelling voor de Leidse huisvrouwen 19 NOVEMBER 1953 LTZ LZLlUSE. LUUHAN'l EERSTE BLAD PAGINA 2 HU Suggestief en indrukwekkend Gisterenavond heeft een Pakistaan se dansgroep indrukwekkend gedanst. Wij menen aldus het optreden van dit gezelschap te kunnen kwalificeren omdat er zulk een grote innerlijke kracht van uitgaat. Bul bul Chow- dhury onder wiens leiding gedanst wordt, bouwt een geheel nieuwe kunst op. De Mohammedanen (zoals de bevolking van Pakistan is een van de jongste staten ter wereld), hebben veel van hun oude danskunst verlo ren. De Moslimdans bestaat zo goed als niet meer. De jonge staat Pakistan behoort tot het Voor-Indische continent, en tot de kunsten, die op de voorgrond tredend beoefend worden is ook de dans te rekenen, die van oude tijden af aan de bevolking eigen is, hoewel de Moslims onder de invloed van hun religieuze beschouwingen (zoals boven gezegd) hun danskunst vrij wel verloren hebben, dus ook wei nig of geen traditie bezitten. De mo derne Pakistani, voorstanders van een vrijzinnig Islamitische beschou wing, beoefenen een nieuwe dans kunst, waarin sporen van oude volles- dansen waarneembaar zijn, doch waarin men van de verfijnde Hin- öoedans, hoog en stijlvol, maar heel weinig terugvindt. Die nieuwe dans kunst is echter veerkrachtig, modern van vorm en staat onder invloed van geestelijke stromingen, waarvan het Westen de bakermat is. Wij kregen van de dansgroep van Bulbul oude volksdansen te zien en nieuwe choreografieën, ontleend aan de eigentijdse maatschappij. De toe schouwer begrijpt veel gemakkelij ker deze dramatische dans, dan de symboliek van de Hindoe-dans. Energiek en intelligent is de kunst die zo fors zich uitspreekt. Er is prachtig gedanst; de ensembles wa ren voortreffelijk, suggestief, sterk en fel dramatisch, en meermalen De militair en zijn vrije tijd Een prachtige aansluiting op de vorige week in Leiden gehouden lan delijke jeugdwerkconferentie, waarin uitvoerig gesproken is over de vrije tijdsbesteding in de militaire dienst, vormt de gisteravond in de Doelen- kazerne geopende tentoonstelling „De militair in zijn vrije tijd". Deze expo sitie, ingericht onder leiding van de welzijnsofficier van het Bewakings corps Koninklijke Landmacht, de lui tenant P. J. Peerdeman,toont op overzichtelijke wijze, welke mogelijk heden de militair in zijn vrije tijd worden gelaten. Allereerst zijn er de vele cursussen, die de militair de gelegenheid bieden om zijn vrije tijd nuttig te besteden. Indien een cursus nog niet is beëin digd op het moment, dat hij in de burgermaatschappij terugkeert, is de mogelijkheid geschapen, dat een der gelijke cursus onder dezelfde voor delige voorwaarden, waarvan de mi litair tijdens zijn diensttijd profiteert, wordt voltooid. Een indruk krijgt men op deze ten toonstelling voorts van de wel zeer omvangrijke bibliotheek (ruim 60.000 banden) van de Dienst Welzijnszorg, waarvan de boeken regelmatig bij alle legeronderdelen circuleren. Gezien de vele inzendingen teken- en schilder werk, w.o. prachtig werk van de kor poraal P. de Boer uit Leiden en A. v. d. Eist uit Den Bosch, moet men wel tot de conclusie komen, dat deze liefhebberij onder de militairen zeer groot is. Verder is op deze expositie een ruime plaats ingeruimd voor sport en binnenhuisspelen, smyrna- en houtsnijwerk, kleine meubelkunst en leerbewerking, waarvoor alle gereed schappen gratis beschikbaar worden gesteld. Naar luitenant Peerdeman ons mededeelde bestaat er onder de militairen ook voor deze vormen van vrije tijdsbesteding grote animo. De tentoonstelling, die tot heden avond tien uur voor ieder toeganke lijk is, werd gisteravond door de commandant van de onderafdeling van het B.K.L. Leiden, luitenant G. J. Boks, geopend. In de loop van de avond gaven ook de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, en de garnizoenscommandant, luit. kol. H. J. Gerth van Wijk, van him belangstelling blijk. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Johannes z. v. I. Distevelt en J. de Bolster; Daniël Cornelis z. v. F. W. van Houten en G. P. Domankus; Maria Alida d. v. E. Hoogervorst en A. J. M. Heems kerk; Maria Johanna Elisabeth d. v. J. J. van der Veek en M. Mesman; Gijsberta Johanna Maria d. v. J. P. Smit en J. van j Noord; Cornelis Jo hannes z. v. I. Zi\kzee en C. de Vries; Wilhelmina Alida d. v. J. Keijzer en C. Heruer; Abraham Arie Antonius z. v. A. A. Owel en T. J. T. Rotte veel. ■Gehuwd: A. Eradus en J. BeijH. Koning en C. M. Verhoog; W. Ha- merling en A. v. Polanen; C. Ie Maitre en C. van der Linden; A. de Boer en M. Eckelboom; G. Biesbroek en H. W. M. Stikkelorum; A. C. ten Brink en M. G. Zitman; J. van Dam en E. Moenen; B. J. Kerkvliet en C. M. Hollebeek; P. Mieremet en A. van der Lucht; A. Burggraaf en E. de Meij. Overleden: J. B. Langeveld zoon, pantomimisch. Naast tot in de per fectie geschoolde dansers en danse ressen, zijn deze stuk voor stuk ac teurs, die hun ledematen tot grote plastische en expressieve kracht kun nen dwingen. Naast het prachtig ensemble, ver dient de artistieke leider Chowdhury de aandacht, de danseur-noble van 't gezelschap, een dichterlijk danser; poëtisch ingesteld acteur. En Afroza, de prima ballerina, gevoelig, bewo gen en lichtvoetig. Het kleine orkest uit bamboefluiten, waterbakjes, snaarinstrumenten, viool en verschil lende trommen bestaande, speelde uitermate suggestief en ontwikkelde een enorme stuwkracht. Met meesterschap en talent voor- - - gedragen werd er genoten van een integratie van die kunst en op zekere interessant schouwspel, als het ware I recente verschuivingen in functie en DE LèGA KUNST EN HET BWANe-GENOOTSCHAP Lezing van D. Biebuyk. Gisteravond sprak in het Rijksmu seum voor Volkenkunde de heer D. Biebuyk over „De Lèga kunst en het Bwané-genootschap (O.-Belgisch Kongo)". Spr., die aan het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek in Centraal-Afrika (Brussel) verbpn- den is, zette eerst enkele culturele aspecten der Balega uiteen. Deze Balega, een patrilineaal volk van rond 250.000 mensen uit Ooste lijk Kongo, heeft een uiterst interes sant gesloten Genootschap, Bwané, dat niet enkele alle prestige en so- cio-politieke macht in zijn rangen geconcentreerd heeft, maar ook bij zondere voorrechten geniet (het in richten van besnijdenisritussen, het verdelen van de miereneter, enzen het monopolie van alle kunst heeft. Het waren vooral de functionele typen, waarin de Balega hun kunst productie onderscheiden, die de heer Biebuyk besprak en tevens hun clas sificatie op grond van de wijze van bezit en het gebruikte materiaal. Hij legde ook nadruk op de huidige les- een demonstratie van de krachten, die in het jonge corps aanwezig zijn, jonge dragers van de cultuur van hun land. Geestdriftige toejuichingen van de goed bezette schouwburg, die even wel niet heel enal vol was. J. KORTMANN. symbolisme ,die hij waarnemen kun. De uiteenzetting, die met muziek en lantaarnplaatjes geïllustreerd was, werd gevolgd door een kleurenfilm over de Babembe, de meest Oostelijke groep der Balega, die op de West oevers van het Tanganyika-meer ge vestigd is. Duizenden kinderen op de been Enige weken geleden schreven wij reeds over de landelijke wedstrijd in pianospel voor kinderen, uitgeschre ven door de Ned. Bond van Piano handelaren en -fabrikanten. Ook Lei den en omgeving werden hierbij in geschakeld. Een groot aantal kinde ren beneden de 15 jaar, met minder dan 3 jaar pianoles, kreeg gelegen heid zich te laten horen in de maga zijnen van enige Leidse pianohande laren. De 16 kinderen, die in absolute zin het best speelden of in verhou ding tot leeftijd en lesduur bijzonder opvielen, kregen gistermiddag in 't Schuttershof opnieuw gelegenheid voor de jury tespelen. Er bestond grote belangstelling voor. De prestaties stonden uiteraard op een hoger peil dan tijdens de eerste selectiewedstrijd. De jury, bestaande uit de heren P. Brouwer, A. Mar tij n en R. Perdeck, had een gemak kelijke taak bij het kiezen van het kind, dat in verhouding tot leeftijd en lesduur de beste prestatie lever de. Het was de negen-jarige Yvonne Kraaneveld, die o.a. drie improvisa ties speelde op bekende melodietjes. Zij heeft pas drie maanden pianoles gehad, maar bleek op vier-jarige leef tijd reeds een bijzondere belangstel ling voor muziek en pianospel te hebben. Moeilijker was de keuze van de beste prestatie in absolute zin. Uit eindelijk kwamen 3 a 4 kinderen hiervoor in aanmerking, o.a. een twaalf-jarige White Rag" van Wmi- „Black and White Rait' van Wini fred Attwell op uitmuntende wijze liet horen. Hoewel men zich af mocht vragen, of deze knaap niet beter zou doen zich te werpen op een andere genre van pianomuziek mocht hem de kans op de prijs toch niet ont houden worden. Uiteindelijk werd echter besloten de prijs toe te kennen aan Truus Kaspers, Samen met Yvon ne Kraaneveld zal zij tijdens de Kerstvacantie met 30 winnaars uit andere steden spelen om de lande lijke hoofdprijs in Utrecht. Na afloop van de wedstrijd werden 14 exemplaren van het „X Y Z der Muziek" van Höweler en 14 oorkon den uitgereikt, terwijl de overige 60 deelnemers aan de eerste ronde een muziekwoordenboekje als prijs ont vingen. Leids Ere-comitê voor afscheid Jo Vincent Ter gelegenheid van het afscheids concert in Leiden van Jo Vincent op Dinsdag 24 Nov. a.s. heeft zich een ere-comité gevormd, waarin zitting hebben genomen: Jhr. mr. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Leiden; J C. v. Schaik, wethouder van Lei den; prof. mr. M. v. Bemmelen, rec- tor-magnificus der Leidse Univer siteit; prof. dr. E. W. Schallenberg, docent aan de Universiteit in de mu ziekgeschiedenis; J. L. Wassink, pae- ses van het Leidsche Studenten Corps; mej. A. Boven, praeses van de Ver. voor Vrouwelijke Studenten te Leiden; C. Grijpma, voorz. van de Mij v. Toonkunst; H. de Wilde, voorz. van de Stichting K. en O.; R. Hali, praeses van het Leids Stud. Zang koor en Collegium Musicum; J. Va- vier, voorz. van de Chr. Oratorium- ver. „Con Amore"; C. Zandbergen, voorz. van het R.K. Alma Materkoor en het Ned. Madrigaalkoor. Duizenden kinderen waren gister middag in de stad op de been om de feestelijke intocht van Sint Nico laas bij te wonen. Het was voor de eerste keer, dat de Spaanse Bis schop officieel in Leiden aankwam en begroet werd door het gemeente bestuur. Reeds om half twee stroomden de kinderen velen met hun ouders naar het station, waar de hoge gast met de trein van 1.49 uur arri veerde. Op het station stond de com missie van ontvangst heren met ho ge hoeden! gereed om de Sint in Leiden te begroeten en naar de gereedstaande landauwer te leiden. Voorafgegaan door het Leidse Po- litie-muziekgezelsohap reed Sint Ni colaas, vergezeld van twee zwarte knechts, in het open rijtuig over Stationsweg, Steenstraat, Haarlem merstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje en Breestraat naar 't Stad huisplein, waar om kwart over twee een onoverzienbare menigte kinde ren klaar stond om hem met luid gejuich te verwelkomen. Zodra de Sint uit het rijtuig stap te, daalde burgemeester j'hr. mr. F. H. van Kinschot, gevolgd door de wethouders J. C. van Schaik, S. Menken, A. J. Jongeleen en D. van der Kwaak en de gemeente-secreta ris mr. J. Bool, van de trappen van het stadhuisbalcon af en liep de Bis schop tot op het trottoir tegemoet, waar een hartelijke begroeting plaats vond. Hier en daar gaf de Sint een hand aan de kleine kleuters, wier gejuich verstomde zodra de grote kindervriend naderzij kwam. Be- kindervriend naderbij kwam. Be- een warm handje. Ondertussen maakten de zwarte Demonstratie van belangrijk werk Wist U dat er in Leiden een Smyr- nawerkplaats voor minder vali de jongens is, waar u voor weinig geld schitterende kleden, lopers, kus sens en zelfs handgeweven wollen shawls kunt bestellen of kopen? En wist u, wat misschien nog belangrij ker is, dat u hier, een kleedje waar aan u weliswaar begonnen is, maar waarvoor u naderhand niet de tijd of het geduld bleek te bezitten om het Pieten malle fratsen en strooiden hier en daar pepernoten uit. Daarna besteeg St. Nicolaas het stadhuis balcon en overzag hij de massa kin deren, die met zoveel spanning zijn komst verbeid hadden. De Pieten dansten ondertussen op de muur van het balcon. Even later voegde het muziekge zelschap zioh bij de autoriteiten en gasten. Het „Zie de maan schijnt door de bomen" werd ingezet en de hele kinderschare zong luidkeels mee. Zelden hoorden we op het Stadhuisplein zulke enthousiaste kin derzang! Lang kon de Sint niet blijven, want andere werkzaamheden wadi- hem nog. Hij wilde trouwens bur gemeester en wethouders, die nog voorbereidingen voor de 'behande ling van de gemeentebegroting moes ten treffen, niet langer ophouden. Daarom vertrok hij om half drie weer met zijn rijtuig, nagewuifd door de kinderen. Nadat het muziekgezelschap nog een nummer gespeeld had, vertrok ken de kinderen naar de Stadsge hoorzaal, waar hen een gezellige mid dag werd aangeboden. FRANSE AVOND VAN K. EN O. Mooie films en chansons. In de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal hield K. O. gisteren een Franse avond. Oude en nieuwe liederen, gezon gen door mej. Hélène Verkley, enke le films en gramofoonplaten wissel den elkaar af, terwijl mevrouw A. Spijker-Bauaert zorgde voor een verbindend praatje, waarin zij o.a. iets vertelde over de sagen, de fa bels en de historie van het oude Frankrijk. Een prachtige film over het stroomgebied van de Loire, waar tientallen prachtige kastelen nog her inneren aan een tijd vol pracht en praal, die echter ook hun keerzijde hadden, maakte de avond op zich zelf reeds de moeite waard. De mooie stem van mej. Verkley en de mooie oude chansons, die zij op haar reper toire had, verhoogden nog de waarde van dit programma, dat voor hen, die Frankrijk liefhebben, zeker een vreugde geweest moet zijn. ZOETERMEER MIDDENSTANDERS ORGANISEREN WINKELWEEK. Na veel moeite en zorgen is het Winkelweekcomité er eindelijk in ge slaagd een programma op te stellen,, waardoor de winkelweek, die van 26 Nov.8 Dec. gehouden wordt, kans van slagen krijgt. In de tien dagen van de winkel week zullen door de deelnemende middenstanders winkelweekbonnen aan hun klanten gegeven worden. Deze bonnen zijn slechts geldig op de dag van afgifte. Iedere dag zal een student van een Universiteit of Hoge School uit een der omliggende steden in Zoetermeer zijn. Elke dag is het een ander, zo dat niemand weet wie het is. Deze student zal lopend of rijdend door het dorp gaan en aan willekeu- Voorlichting op velerlei gebied Vele Leidse dames hebben gisteren op een tentoonstelling in het Leidse Volkshuis de resultaten kunnen zien van de cursussen, die de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor- lichting (van de gezamenlijke Leidse Vrouwenbewegingen) organiseert. Een grote hoeveelheid artikelen van uiteenlopende aard was op lange tafels overzichtelijk en smaakvol uitgestald. De meeste belangstelling van de 17 j.; C. A. J. van Kesteren zoon, 8 bezoeksters ging uit naar de stand mnd; J. Hoppenbrouwer man, 56 j.lEen der dames vertelde er bij wei- Er was vooral veel belangstelling voor de lampenkappen-stand Tus sen de dames ziet men mevr. Creigh- ton, leidster van de cursussen, en mevr. J. MandersVermeulen, pre sidente van het afdelingsbestuur van de Kath. Ned. Vrouwenbewe ging, afd. Leiden, resp. tweede en vierde van links. (Foto :.,De Leidse Courant") ke voordelen zo'n zelfgemaakte kap biedt ten opzichte van hetgeen men meestal in de winkels koopt. De laatste absorberen over het alge meen veel te veel licht, zodat zij on- voordelg zijn. En bovendien vaak voordelig zijn» De tentoongestelde werkstukken zagen er voortreffelijk uit. Noch aan het model, noch aan afwerking was te zien, dat het eigen werk was. Prachtig was het! Aardig waren ook de resultaten van de cursus handenarbeid. Men zag er speelgoed staan met houtwol opgevulde dieren dat de cursisten reeds na vier cursuslessen zelf maakten. Bovendien een hoeveel heid geestige corsages, gemaakt van bijna waardeloos materiaal als appelpitten, beukenootjes, mossel schalen, kraaltjes enz. Fijn artis tiek werk. Elders zag men hoe eenvoudig het is zelf kerstversieringen te maken van papier-vouwwerk, figuurzaag- werk enz. Een grappig kerstboomp je completeerde deze tafel. Bijzondere aandacht werd er be steed aan de voeding, speciaal aan die voor de schoolgaande jeugd. Op overzichtelijke wijze werd aangege ven uit welke ingrediënten men een goede maaltijd kan samenstellen. Brochuurtjes van het Landelijk bu reau van Huishoudelijke Voorlich ting en van de Voedingsraad waren in ruime mate aanwezig. Voorts zag men wat enige cursis ten aan lekkernijen voor de Decern - ber-maand gemaakt hadden. Het was een goede gedachte bij enige producten de kostprijs van de ingre diënten te vermelden, zodat men kon zien hoeveel goedkoper eigen maaksel is dan hetgeen men in de winkel koopt. Tenslotte werden er ook enige resultaten van de naaicursus ge toond, waaronder een bonte lappen deken, die met veel fantasie in el kaar gezet was. Voor de dames, die zich willen op geven voor een van de cursussen, zij nog vermeld, dat er een naaicur sus is op Maandagavond en op Dins dagmiddag. Iedereen, die moeilijk heden heeft met een of ander naai werk, kan zomaar binnenlopen om even advies te vragen aan de docen te. De lampenkappen cursus wordt Donderdagavond gehouden, de speelgoed- en corsagecursus op Dinsdagmiddag, de kookcursus op Donderdagavond, alles in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Bovendien wordt er Maandagmid dag en Dinsdagmorgen een kook cursus gehouden in de toonkamer van de Lichtfabrieken aan de Hooi gracht. Voorzitter van de Commissie is wethouder S. Menken. Leidster van de cursussen is mevr. D. L. CreightonEldering. te voltooien, hier af kunt laten ma ken? Dit alles op een manier, waar u verstomd van zult staan en wij ver stomd van stonden, toen wij heden morgen een bezoek brachten aan de tentoonstelling me* demonstratie,, die op het ogenblik in de school Pieters kerkhof 4a gehouden wordt. Ongeveer 25 minder valide jon- gens vinden hier op de wolpluizerij I ri§e personen vragen of hij of zij win- en smyrnawerkplaats een volledige kelweekbonnen bij zich heeft. Is dit dagtaak. Wat voor moeite het heeft ket geval dan schrijft hij een chèque gekost om deze jongens,, waarvan uit, waarop men aanstonds bij de sommige zelfs niet tellen konden, de Amsterd. Bank geld kan gaan halen, bepaalde handgrepen voor het dik- Het kan ook zijn dat deze student wyls zeer ingewikkelde tapijtpatroon bij iemand aanbelt met dezelfde bij te brengen, kunnen we slechts vraag. Men behoeft zich dus niet spe- gissen. De resultaten laten echter c*aa* °P straat te bevinden. Boven- niets te wensen over. De werk-1 ^ien zal Donderdagmiddag 26 Nov. plaats ziet er door de vele smyrna- I een vliegtuig boven Zoetermeer ver gleden, die op hun afnemers wachten schijnen dat reclamebiljetten uit- gezellig en aantrekkelijk uit. «st.rnnit van ri* firma Rrinl^Prs On- strooit van de firma Brinkers. On der deze biljetten bevinden zich vier gratis rondvluchten die op Maandag 30 Nov. boven Zoetermeer gevlogen worden. Ook zijn er 10 bonnen bij, waarop 10 prachtige Brinikers sport- albums gratis te krijgen zijn. Er bestaat de mogellijkheid, die zich ook waardebonnen van midden standers onder deze biljetten bevin- ouiisit uc den. De deelnemende winkeliers zul- langsteliing^hardnodig? Vana^nd l' len sPeciale etalages maken. Een St. tot 10 uur en morgen van 10—12 en' Nicolaascourant zal tot in de verre van 2—10 uur heeft u op het Pie-1 <ïmtrek huis aan huis verstrekt wor- terskerkhof gelegenheid te zien, wat*",1 x- i deze jongens onder de bekwame lei-f Alle acties van vorige jaren ko- ding van de heer Belye presteren. I In deze knoop- en weverij zijn al leen jongens te werk gesteld. De meisjes hebben een onderdak gevon den in een textielfabriek, waar zij in een apart atelier een zodanige arbeid leveren, dat zij voor een vol waardige betaling in aanmerking ko men. Het is belangrijk werk dat hier wordt. Maar het heeft uw be- men hiermede te vervallen. Wellicht zal dan in de toekomst uw kamer, gang of hals door een van hun werkstukken gesierd worden. Culturele avond van K.A.B. Hartebrug De K.A.B,-contactcommissie in de Hartebrugparochie hield gisteren haar I tweede culturele avond in de Roma- nuszaal. De K.A.B.-symphonie open de het programma, waarna het K.A. B.-toneel „Vondel" twee declamaties bracht. Vervolgens sprak rector L. P. M. Vester over „De arbeidersnood der jongeren". Spr. belichtte de proble men waarmede de arbeidersjeugd te genwoordig te kampen heeft en toon de met een aantal voorbeelden aan hoe een oplossing hiervan verkregen kan worden, waarvoor aller mede werking nodig is. Nadat de aanwezige K.A.B.-leden Over dit onderwerp nog met rector Vester van gedachten gewisseld had den, werd de avond besloten met het tweede optreden van symp'honie en toneel. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Post-Traumatisch Dystrophic", de heer Jean Bonnet, geboren te Am sterdam en thans wonende te Lei den; de promotie .geschiedde oum laude. NIEUWKOOP Met pensioen. -1- De heer J. Vijfhui zen, besteller le klasse P.T.T., te Nieuwkoop, zal met 1 Dec. a.s. de dienst met pensioen verlaten. De heer Vijfhuizen is 31 jaar in Nieuwkoop werkzaam. ROELOFARENDSVEEN KAB besprak humanisme. In café 't Noorden had de KAB een bij eenkomst belegd ter bespreking van „Het Humanisme". Bij afwezigheid van voorz. en 2e voorz., sprak penn. C. Boeker het gebruikelijke wel komstwoord. Spr. vestigde de aan dacht op de Credo-Pugnoclub die thans zeer interessante avonden or ganiseert. Bij ontsteltenis van de aangekondigde spreker, de dir-voorz. van de KAB, de heer Joh. Kortink, werd het onderwerp „Humanisme een gevaar? thans aangesneden door •bondspenn. Jaarsveld. In kort bestek, behandelde spr. de betekenis van humanisme, zoals dit in de doelstel lingen van het Humanistisch Verbond is vervat. Het ontstaan en streven. Als Katholieken moeten wij wel verdraagzaam zijn, onder voorwaar de dat geen anti-kerkelijke propa ganda wordt gevoerd. Wij kunnen niet beletten, dat het humanisme propaganda maakt in eigen kring, maar kunnen nimmer toestaan dat zij zich de spreekbuis noemt van alle on- kerkelijken. Juist voor de Kath arbeiders in Ne derland zag spr. hiervoor een grote taak. Na een korte pauze volgde een leerzame discussie.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2