$e£eidóe(3oti/fcMit m De NAVO houdt zich aan Europees leger De Sovjet-voorwaarden volledig onaanvaardbaar SXe eevóte fraude in WxióAUtgtan Herleeft de Ku Klux Klan? Neo-nazi's in Oostenrijk Neef bracht zijn oom en tante weg Minister Beyen bij Adenauer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13045 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 INDISCHE NEDERLANDERS pR WONEN IN INDONESIë NOG altijd een aantal Indische Neder landers, dat wil zeggen mensen, die geboren en getogen zijn in Indone sië, die daar altijd hebben geleefd, maar die krachtens hun nationaliteit Nederlander zijn. Deze mensen het zijn er 125.000 gaat het over het algemeen niet zo goed in Indonesië, waar zij na de souvereiniteitsover- dacht, welke nu eenmaal bepaalde sentimenten tot uitbarsting doet ko men, niet meer als mensen van dat land worden beschouwd. De positie van deze mensen is onderwerp van gesprek geweest tijdens de behan deling der begroting van Maatschap pelijk Werk in de Tweede Kamer. De situatie in Indonesië is namelijk zo, dat van deze 125.000 mensen er momenteel door de regering 6000 worden gesteund, die geen bronnen van inkomsten meer hebben. Maar al deze mensen zijn sinds de souve- reiniteitsoverdracht maatschappelijk zeer achteruit gegaan. Zij leven óf in kommervolle omstandigheden óf voe len zich in de onveilige en econo misch neergaande toestand volkomen onzeker. Vele van deze mensen ver zoeken nu de Nederlandse regering naar Nederland te mogen komen en deze aanvragen worden dan stuk voor stuk onderzocht op het bureau van het Hoge Commissariaat in In donesië. Daar wordt beslist of aan het zoek gevolg zal worden gegeven en of dus een voorschot voor de over tocht naar Nederland zal worden verstrekt. Gelijkluidende nota's der Grote Drie De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de voor waarden van de Sovjet-regering voor internationaal overleg als „volledig onaanvaardbaar" verworpen, maar toch duidelijk gemaakt, dat zij vier- mogendhedenoverleg over Duitsland en Oostenrijk nog voor mogelijk houden. Dit blijkt uit de korte nota, die zij gisteren in antwoord op de Sovjet nota van 3 November in Moskou hebben overhandigd. Zij wijzen zonder meer het Sovjet-voorstel over een vijf-mogendheden-conferentie met in begrip van communistisch China als „zinloos" van de hand en voeren aan, dat een dergelijke conferentie „elke vordering bij het regelen van kwesties, die zowel dringend als concreet zijn", in de weg zou staan. DRIEMAAL IN VIER MAANDEN. nering aan het al eerder geuite ver- wijt, dat de Sowjet-Unie verantwoor- In gelijkluidende nota's geven de delijk is voor de aanhoudende impas- Westelijke „Grote Drie"uitdrukking I se en tevens als een persoonlijke te- aan hun spijt dat de Sowjet-Unie j rechtwijzing aan het adres van Mo- „voor de derde keer in de afgelopen lotof. vier maanden" hun uitnodiging voor Gezaghebbende kringen te Lon- een bespreking van de dringendste den wijzen er verder op, dat de Wes- internationale vraagstukken" heeft telijke Grote Drie' de nota-wisseling LflERTEGEN NU IS IN DE Twee- de Kamer bezwaar gerezen. Er is door de heer Lemaire een motie in gediend, waarin wordt gezegd, dat bij het verstrekken van deze voor schotten voor de overtocht naar Ne derland (op grond van sociale nood zaak) met het oordeel der betrokke nen ten aanzien van het vertrek uit Indonesië als doorslaggevende fac tor wordt rekening gehouden. Daar mee is de regering midden in de moeilijkheden komen te zitten, om dat zij, indien deze motie zou wor den aangenomen en uitgevoerd, een massale overtocht van deze Indische Nederlanders verwacht en de erva ringen met hen, die reeds gekomen zijn, allerminst bemoedigend zijn. Meestal zitten deze mensen in con- tractpensions en verdoen de maanden werkeloos, zij zijn afhankelijk van de steun van de regering en voelen zich in dit land, dat eigenlijk een vreemd land voor hen is, allerminst thuis. Minister van Thiel heeft dat allemaal duidelijk uiteengezet en als zijn mening verkondigd, dat men de ze mensen tegen zich zelf moeten beschermen, omdat zij in wezen daar geworteld zijn en hier nooit zullen kunnen aarden. Daar komt natuurlijk bij, dat de regering zich met deze mensen hier te brengen een last op de hals haalt waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, maar dat mag bij de ling van het recht, dat deze mensen hebben, geen gewicht in de schaal leggen en dat argument is in de Ka mer dan ook niet> aangevoerd. Want op de eerste plaats is deze kwestie een rechtskwestie. Mag men Nederlanders, die ergens ter wereld in moeilijkheden verke ren, verbieden naar him vaderland terug te keren. Ook dat vaderland moet men hier juridisch zien, het is slechts in zoverre hun vaderland als zij de Nederlandse nationaliteit 'be zitten. Ook de regering beantwoordt deze vraag ontkennend. Zij meent ook, dat men dat niet kan weigeren, maar zij zegt: men kan mij niet verplich ten deze mensen de overtocht moge lijk te maken, indien wij overtuigd zijn, dat zij hier hun ongeluk en el lende tegemoet gaan. Het gaat hier juridisch dus eigen lijk om hetgeen de heer Lemaire in zijn motie tussen haakjes plaatste namelijk de overtocht „op grond van sociale noodzaak". Ook daar kan men juridisch nog mee accoord gaan. Men kan menen, dat de regering verplicht is om het Nederlanders, die ergens ter wereld dreigen te verkommeren en naar Nederland willen gaan, mo gelijk te maken deze reis te onder nemen. Maar dan zal eerst die sociale noodzaak moeten worden vastgesteld. En nu gaat het er hier eigenlijk om, wie die sociale noodzaak moet vast stellen. De regering zegt: als ik de overtocht moet betalen, doe ik dat. Neen zegt de motie: het oordeel der betrokkenen is de doorslaggevende factor voor de bepaling van de over tocht. Nu is de bepaling hiervan een zeer subjectieve zaak. De regering heeft door te verklaren, dat zij de ontwik keling in Indonasië ten opzichte de positie waar in deze mensen ver keren, op de voet volgt, reeds toege geven, dat die positie zó kan worden, dat zij verplicht is deze mensen de overtocht naar Nederland mogelijk te maken. Maar zij wil deze positie zelf bepalen. De heer Lemaire zegt nu: de positie waarin deze mensen in Indonesië verkeren is diabolisch. De minister verklaart, dat hij de Ho ge Commissaris in Indonesië, die juist een dag tevoren uit Indonesië was aangekomen om advies heeft ge vraagd en dat deze heeft verklaard, dat de situatie voor deze mensen in veronachtzaamd. De Sow jet-nota van 3 November j.l. kwam in feite neer op verwerping van de uitnodiging van de Westelij ke Grote Drie voor een vièr-mogend- hedenconferentie te Lugano in Zwit serland over Duitsland en Oostenrijk. De Westelijke Grote Drie stellen in hun nota de Sowjet-Unie kort en krachtig verantwoordelijk voor het voortduren van de impasse in de wereldpolitiek en noemen de voor waarden van Moskou „volledig on aanvaardbaar". Sommige van die voorwaarden zouden, volgens de no ta, de Westelijke mogendheden eigen lijk dwingen af te zien van het waar borgen van haar eigen veiligheid. Andere, zo betogen zij, houden in het geheel geen verband met Europa, maar moeten, volgens de Sowjet- Unie, niettemin eerst worden inge willigd vóór het tussen de Grote Vier kan komen tot bespreking van Europese vraagstukken. Over het verzoek van de Sowjet- Unie aan de Westelijke mogendheden af te zien van de plannen voor op richting van een Europees leger en in plaats daarvan besprekingen aan te vangen over de eenmaking van Duitsland, heet het in de Westelijke nota: „Een onverdedigd West-Euro pa blijkt de prijs te zijn, die de.Sow* jet -Unie verlangt voor deelneming aan een conferentie. De Sowjet-Unie moet er zich terdege van bewust zijn, dat dergelijke eisen volledig onaan vaardbaar zijn". Britse diplomaten beschouwen de nieuwe nota aan Moskou als een kor te, eenvoudige maar krachtige herin- Maandag zijn door het Amerikaan se federale bureau voor onderzoek, het F.B.I., in Noord- en Zuid-Caroli- na veertien ex-leden van de Ku Klux Klan gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd twee jaar geleden een vrouw en haar broer te hebben ont voerd en gegeseld. Het hoofd van het F.B.I. Edgar Hoover, deelde verder mee, dat bij een intensief onderzoek in beide sta ten in de laatste achttien maanden reeds 29 mensen aan dergelijke fei ten schuldig waren bevonden en er voor waren veroordeeld. De slachtoffers vertelden aan de rechercheurs van het F.B.I., dat de leden van de Klan, in witte jurken leed en met puntmutsen op, in het hartje van de nacht de deur had den geforceerd. Daarna waren zij ge blinddoekt naar Noord-Carolina ge voerd, waar zij werden afgeranseld. Voordat de ranselpartijen begonnen en na afloop er van, hadden de leden van de Ku Klux Klan gebeden ge zegd. met Moskou over een eventuele t ferentie van ministers van Buiten landse Zaken met deze nota als be ëindigd beschouwen, althans voor lopig. Zij geloven, dat de Grote Drie zich tijdens de conferentie op de Bermuda-eilanden zullen beraden wat hen ten aanzien van deze kwes tie verder te doen staat. Westduitse regeringskringen tonen zich ingenomen met het Westelijke antwoord, dat „in volledige overeen stemming" met de opvattingen van de bondsregering wordt genoemd. De nota is ook bij de West-Duitse so cialisten in goede aarde gevallen, in het bijzonder omdat niet de deur voor een eventuele vier-mogendhe- denconferentie is gesloten. De Oostenrijkse politie is een neo- nazistische organisatie op het spoor gekomen. Te Graz, in de Britse zone, zijn drie jonge mannen gearresteerd. Zij maakten deel uit van het „vrij korps Alpenland", waarvan uitslui tend voormalige officieren lid zijn. De politie is in het bezit geraakt van een lijst met namen van leden, waar schijnlijk enige tientallen. De orga nisatie schijnt niet zeer groot te zijn. In Tirol bestaan ook twee derge lijkeorganisaties, nl. vrijkorps Do- nauland en vrijkorps West. Die zou den echter nog minder leden tellen. Op Hitiers verjaardag, 20 April en ook in de laatste weken, werden er in Graz en andere plaatsen neo-na- zistische vlugschriften verspreid die het embleem droegen van de vrij korps Alpenland. Voor het eerst dit jaar is er in Washington sneeuw gevallen en heeft het er gevroren. De winter werd mee gevoerd door een storm, die geheel onverwacht kwam, en een ruw einde maakte aan de buitensporig warme herfst. Het was nog slechts een „bliksembezoek" en vader winter vestigde zich nog niet, maar hij liet Washington achter als een wonderstad. Scherp tekent de omtrek van het Kapitool zich af tegen de donkere lucht. Het besneeuwde geornamenteerde hekwerk van een balkon zorgt voor een geslaagde omlijsting. BINNEN 'N JAAR? Generaal Gruenther heeft gisteren te Bonn verklaard, dat het militaire hoofdkwartier van de NAVO „wei gert enig ander alternatief voor het voorgestelde Europese leger van zes landen in overweging te nemen". Hij verklaarde tegenover de pers: „Wij vinden, dat de verdediging van Indonesië in het geheel nog niet ge vaarlijk is. De oplossing kan dan ook o.i. alleen liggen in de motie de Graaf, waarin bepleit wordt het voorzien in een objectieve instantie, die deze gevallen zal hebben te be oordelen. Vermoord teruggevonden Niet ver van hun boerderij bij Car marthen, in het heuvelachtige land schap van Wales, een meter onder de grond, in een hoek van een uit gestrekt aardappelenveld, zijn de lij ken gevonden van' boer John Har ries (64) en zijn vrouw Phoebe (54). Precies een maand nadat zij voor het eerst na 28 jaar de boer derij verlieten om een reisje naar Londen te maken, is aan de grote speurtocht van honderden boeren en kustwachters uit West-Wales een einde gekomen: John en Phoebe zijn vermoord. Achter de lijkauto, die de licha men van zijn oom en tante naar het ziekenhuis bracht, reed een overval wagen met de 25-jarige Ronlad Har ries, goed bewaakt door twee detec- 1 tives. H. M. de Koningin op Haags congres H. M. de Koningin heeft Maandagmorgen het Wereldveteranencongres. dat tot en met 19 November in Den Haag wordt gehouden, geopend. Tijdens de opening: H. M. Koningin Juliana spreekt de rede uit; zittend achter de tafel van links naar rechts: Generaal-Majoor C. W. Fladgate CBE (Vice-President); W. Ch. J. M. V. Lanschot (Secrétaire-Trésorier) en Albert Morel (President). Ronald was de man, die de Har ries op 16 October naar de trein zou brengen op 300 m. afstand van de boerderij waar hij woont, zijn oom en tante gevonden. De verslagenheid in Carmarthan is groot. Lang hebben de boeren en boerinnen gehoopt op een wonder, maar naarmate de weken verstre ken en levenstekenen van John en Phoebe uitbleven, groeiden de bange voorgevoelens. Dag en nacht zochten de kust wachten het strand af. Tweeduizend foto's van de Harries vonden haar weg naar de 'politiebureau's van de plaatsen, die liggen op de weg van Carmarthen naar Londen. Honderden vrijwilligers zochten in hun vrije tijd in de heuvels en op de laagvlakten. Het enige houvast bood de verkla- ng van Ronald, die zijn oom en tante naar de trein „had gebracht". Dezelfde Ronald, die nu, verdacht van moord, in een cel zit dezelfde Ronald ook, die vier weken enthou siast mee hielp zoeken naar oom en tante Daarom waren er geen anijsballetjes Maandag is aan het licht gekomen, waarom in Groot Brittannië geduren de de oorlog zo'n chronisch tekort is geweest aan anijsballetjes. Twee uit vinders (die momenteel een konink lijke commissie proberen te overtui gen dat hun eisen omtrent een belo- nin voor het ontwerpen van een mag netische bom, gerechtvaardigd zijn) hebben verteld, dat de anijsballetjes in de oorlog goede diensten hebben gedaan. „Heel wat schepen zijn met behulp van anijsballetjes in de lucht geblazen". De anijsballetjes suikerballetjes met anijszaad binnenin bleken uitmuntende balletjes te zijn voor bommen. De anijsballetjes werden in de bom geplaatst. Zodra zij gesmolten waren, kwam de slagpin vrij, waar door de lading tot ontploffing werd gebracht, zo legde kolonel MacRae, een van de uitvinders, uit. „We hebben de hele voorraad anijs balletjes opgekocht. De Britse kinde ren hebben er onder moeten lijden". Europa niet alleen berust op de Franse deelneming maar ook op de Duitse. De hoeksteen van onze toe komstige politiek is nauwe samen werking tussen Frankrijk en Duits land. Wij vinden, dat de E.D.G. vol komen geschikt is en steunen haar van ganser harte". Gruenther verscheen op een korte persconferentie op het terras van de bondskanselarij na een conferentie met dr. Adenauer en zijn belangrijk ste militaire adviseurs. De Franse vice-premier Reynaud zei gisteren te Parijs, dat de Natio nale Vergadering het E.D.G.-verdrag waarschijnlijk niet zal bekrachtigen vóór het einde van het jaar. Hij voor spelde evenwel, dat het Europese leger binnen een jaar. werkelijkheid zou zijn. Reynaud zag twee risico's verbon den aan een Franse verwerping van de E.DG. Ten eerste de opkomst van een Duits nationaal leger en het onmogelijk worden van een Frans- Duitse verzoening en ten tweede het gevaar, dat Amerika een periferische strategie zou gaan voeren, met losla ting van Europa en vertrouwend op de bases rondom Europa en Rus land. Reynaud zei, dat hij het denkbeeld van een Europees leger zou laten varen als de Russen met een werke lijke ontwapening zouden instem men. Benelux-ministers bijeen Na afloop van een Maandag te Brussel gehouden conferentie van de Benelux-ministers, is een communi qué voorgelezen, waarin wordt ver klaard, dat het comité van minis ters de tekst heeft vastgesteld van een protocol, dat de instelling voor ziet van een wederaanpassingsfonds voor de Benelux, bestemd om de ver hoging der productie te stimuleren en het proces van aanpassing der drie economieën te vergemakkelijken. Naar de heer Jaspar, de secretaris generaal van de Nederlands-Belgisch- Luxemfourgse douane-unie hieraan nog toevoegde, zijn de modaliteiten van dit readaptatiefonds en de wijze waarop het gevoed zal worden, reeds bestudeerd en zullen deze bin nenkort gepubliceerd worden. Na afloop van de bijeenkomst heeft de Belgische minister van eco nomische zaken, Duvieusart, ver klaard, dat tot zijn spijt tal van vraagstukken, die op de agenda voor. kwamen, niet konden worden bespro ken. Over de unificatie van de han delspolitiek deelde hij mede, dat de formule, waarover in beginsel over eenstemming werd bereikt, niet al leen betrekking heeft op handels besprekingen en het sluiten van over eenkomsten in gemeenschappelijk overleg, doch ook op het vaststellen van contingenten voor alle produc ten, zowel van de landbouw als van de industrie, die niet onderworpen zijn aan beperkingen in het handels- verweer tussen de Beneluxlanden. Mr. J. W. Beyen, minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren een onderhoud gehad met de West- Duitse bondskanselier dr. Adenauer. Dr. Adenauer en minister Beyen zijn het er in beginsel over eens, dat de Europese politieke gemeen schap noodzakelijk is om de eenwor ding van Europa tot een feit te ma ken, waarbij van Nederlandse zijde ook het z.g. plan-Beyen dat een aaneensluiting van de zes Europese landen van de kolen- en staalge- mensohap beoogt een rol speelt. West-Duitsland staat welwillend te genover dit plan. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met plaatse lijke opklaringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Ma tige tot zwakke wind hoofdza kelijk uit Zuidelijke richtingen. 18 Nov.: zon op 8.05 en onder 16.45; maan op 14.57 en onder 4.45 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van vanmorgen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI sneeuw 2 C. OSLO mist 2 STOCKHOLM regen 2 KOPENHAGEN geheel bew. 6 LONDEN mist 4 AMSTERDAM geheel bew. 7 BRUSSEL mist 2 PARIJS mist 2 BORDEAUX mist 1 GRENOBLE onbewolkt —2 NICE onbewolkt 9 BERLIJN vrijwel on bew. 1 FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE WENEN INNSBRUCK ROME nevel mist 0 nevel 4 nevel 2 nevel 3 onbewolkt 2 onbewolkt 8 Korreltje Het is voortreffelijk, de krachten van een reus te bezitten, maar het is dwingelandij haar als een reus te gebruiken. Shakespeare.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1