De St. Willibrorduskapel te Haarlem werd overgedragen aan mgr* Huibers In de werkvergadering leverde begroting moeilijkheden op Neerstortend zand doodde te Schoorl twee arbeiders 60.000 soldaten met Kerstmis niet naar huis Timmerman werd benadeeld en via verdachte getuige Vliegtuig vloog tegen race-auto Zoete lieve Gerritje gaf heur arm aan Bossche burgemeester Is de moeite waard vrede te sluiten met je vijanden" JOCKEY MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 */i£ LEIUSK COURANT uckue slftu rauina 1 K.A.B.-CONGRES Op de dag, dat hij zijn 78ste ver jaardag vierde, is mgr. J. P. Huibers de gast geweest van de K.A.B. in rijn diocees, die in de bisschopsstad een twee-daags congres hield. Gis terenmiddag waren de afgevaardig den en genodigden, onder wie bur gemeester Cremers van Haarlem, bijeen in het Haarlems concertge bouw, waar tijdens de feestvergade- ring de St. Willibrorduskapel in de kathedrale basiliek officieel aan de bisschop als geschenk van de K.A.B. eou worden overgedragen. Met een „lang zij; hij leven" werd ie bisschop feestelijk ontvangen en na een hartelijk woord van welkom, uitgesproken door de diocesaan voor- ritter, de heer J. Kortink, was het de voorz. van de kapelcommissie, de heer A. van der Veldt, die een toe lichting gaf op de nieuwe kapel. Ter gelegenheid van deze overdracht had Jan Muller een opdracht in versvorm geschreven, welke hij ook eelf voordroeg. De vrouwen van de K.A.V. gaven evenzeer acte de pré- Bence en zij boden de bisschop pa ramenten aan, die vervaardigd wa ren in de gezinnen. In zijn dankwoord liet de bisschop zijn vreugde over al deze goede ga ven tot uiting komen en vooral de kapelbouwers dankte hij, omdat zij leden van een grote beweging daarmede een symbool van aposto laat hadden opgetrokken. Apostolaat van de arbeiders Mgr. Huibers greep deze gelegen heid meteen aan om enkele proble men, die zowel in het maatschappe lijk als godsdienstig vlak liggen, uit voerig te bespreken, en herinnerend aan de krachtige houding van de ar beiders in de oorlogstijd, merkte hy op, dat er ook in deze tijd een zware taak op de schouders van de arbei ders drukt. ,.De arbeiders zo zei- de hij komen in een milieu, waar anderen moeilijk kunnen komen. Zij hebben daar een taak tot steun van hun zwakke broeders. Het woord van de priester is daar niet altijd even vruchtbaar als het voorbeeld van de makker". Daarom ging mgr. Huibers diep in op het apostolaat van de arbeider, waarvoor geschoolde mensen drin gend nodig zijn. In dat verband wees mgr. op het belang van het Credo- Pugnowerk, dat niet mocht verslap pen. Dat moet vooral de aandacht hebben van de jonge mensen, die maar al te vaak Credo Pugno als een bijkomstigheid beschouwen. Speciaal belichtte mgr. de kern vorming in de bedrijven, en hoewel hij met een zekere waardering sprak over het streven van vele directies om het hun werknemers zo goed mo gelijk te maken, toch uitte hij zijn zorg over de wijze, waarop vanuit de bedrijven de culturele belangen behartigd worden. De bisschop ging er van uit, dat de bedoeling van de directies in ieder geval goed is, maar een indringende bemoeienis met die culturele vorming is niet juist. Dit probleem klemt temeer, omdat vele landmensen, die niet altijd over de gaven des onderscheids beschikken, naar de industrie getrokken worden en dan gauw verslappen. De kernen moeten dan de centrale van het apostolaat zijn, waarmede een di rectie wel rekening moet houden. In deze belangrijke toespraak stel de de bisschop vervolgens, dat d( K.A.B. niet alleen staat in het maat schappelijk leven. Zij werkt geluk kig samen met andere groepen en dat stemde hem tot voldoening. In dit kader gewaagde de bisschop zuiver als particulier, zoals hij ver klaarde van de loonsverhoging en de huurverhoging en hij memoreer de, dat waar de een meer krijgt, dé andere nu eenmaal meer moet be talen. Mgr. liet wel uitkomen, dat hij daarbij het oog had op de middenT stand, van wie thans zo enorm veel geëist wordt. ,,En is het niet zo, al dus ging hij voort, dat onder velen van u het verlangen leeft om zelf standig te worden, maar wanneer de zelfstandigheid in grote mate wordt aangetast, kan men die illusie bij zichzelf wel doven". Kajotters De Kajotters bracht de bisschop evenzeer ter sprake en met grote klem bracht hij naar voren, dat de kajotters er moeten zijn. Zij kunnen prachtig werk verrichten in de ker nen en daarvoor zullen zij geschoold dienen te worden. Aan het slot van zijn rede, die de bisschop met opvallende nadruk had gehouden en met een grote vitaliteit, sprak hij de verwachting uit, dat de katholieke arbeiders zouden blijven meebouwen aan de geestelijke ka thedraal, die wordt opgetrokken. Een langdurig applaus was het ant woord op deze toespraak, welke la ter gevolgd werd door een korte maar krachtige feestrede van de dio cesaan geestelijk adviseur, rector Kraakman. De bijeenkomst stond op een bij zonder hoog plan, mede door de me dewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat onder leiding van Toon Verhey enkele klassieke werken uitvoerde. Ook dit optreden werd met enthousiasme ont vangen. Werkvergadering De dag tevoren was dit tweedaags congres reeds begonnen met de plech- baan H. Agterof. Na de eerste H. Mis in deze kapel kwamen de afgevaar digden Zaterdagochtend bijeen in ge bouw Sint Bavo voor de gebruike lijke werkvergadering. De traditionele agenda-punten kon den zonder veel moeite worden afge werkt. De heren A. J. H. Angenent (Haarlem), W. van Bergen Henegou wen (Poeldijk) en E. P. Clijnk (Zaandam) werden opnieuw als be stuurslid gekozen en de heer J. Kor tink werd als voorzitter herkozen. Dit geschiedde op voorstel van de afdeling Voorhout bij acclamatie. Het Credo Pugno-werk trof weer een vurig pleitbezorger in pater En- gelbertus, O.F.M. Cap., die er op wees, dat het ook de plicht van de K.A.B. is het Nederlandse volksleven te kerstenen. Het Credo Pugno-werk is noodza kelijk, maar wanneer men tot de op richting van een plaatselijke afdeling wil komen, zal men zich toch eerst moeten bezinnen op de locale pro blemen. In antwoord op een andere opmer king deelde de voorzitter mede, dat degenen, die werkelijk het onderzoek van het Kath. Paedagogisch Bureau niet kunnen betalen, worden gehol pen. De tarieven liggen overigens tussen 7,50 en 15,terwijl de werkelijke kosten ca. 4,bedragen. Wijziging contributie Zoals te verwachten was, was er het nodige te doen omtrent de wij ziging van de contributie. Deze kwam in grote lijnen hierop neer, dat de afdracht van het diocesaan bestuur de KAB-afdelingen met een In die zin uitten zich ook enkele andere afgevaardigden, hoewel som migen wel bereid bleken, dat offer te brengen. De afdeling Haarlem, die eveneens een afwijzende houding aannam, drong er op aan, dat in deze contact opgenomen zou worden met het Verbondsbestuur. Verdediging begroting De pen.m., de heer L. J. v. Jaars veld, moest daarop zijn begroting verdedigen en hij begon met er op te wijzen, dat het werk van de KAB een gezamenlijk werk is. Met nadruk verklaarde hij, dat het bondsbestuur niet zichzelf heeft willen veilig stel len om daardoor de afdelingen te duperen. Men zal samen moeten trachten uit de moeilijkheden te ko men, maar een andere oplossing dan deze is er niet. Het bondsbestuur is wel bereid met het Verbond te pra ten, maar dat zal geen oplossing geven. Een procentuele afdracht van de vakbonden zal in vele gevallen ongunstig werken. Spreker tekende de situatie andere bisdommen'en daaruit bleek, dat in het Haarlemse diocees de af delingen de hoogste afdracht ontvan gen. Dat wil niet zeggen, dat de Haarlemse afdelingen rijk zijn, maar halve cent per lid per week verlaagd wordt, voor de KAJ-afdelingen zou deze afdracht iets verhoogd worden. Die verlaging betekende uiteraard een offer voor de afdelingen en dat bleek ook wel uit de reacties. Men betoogde, dat niet alleen het dioce- caan bestuur, maar ook de afdelings besturen een sluitende begroting moe- o ten hebben. De KAB is per slot van naar de kazernes te brengen, zaken, wat zij plaatselijk is. En wan- begroting zal betekenen, dat de tering toch naar de nering gezet moet worden, hetgeen ook zijn weerslag in de afdelingen zal hebben. Nadat de heer Van den Akker nog het zijne had gezegd en de afdeling Voorhout met klem had gesteld, dat de afdelingen een offer konden en moesten brengen, kwamen er nog verschillende reacties en het was de afdeling Amsterdam, die in laatste instantie met het voorstel kwam om de verlaging op 1/4 cent te stellen, zodat de armoede inderdaad tiLssen bestuur en afdelingen verdeeld zou worden. De voorzitter wilde er niet aan om __t voorstel vóór de begroting in stemming te brengen en het gevolg was, dat vooral door de tegenstem men van de grote steden (Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Haar lem Leiden stemde vóór de begroting verworpen werd met 39910 stemmen tegen en 22550 voor. Daar mede kwam het bestuur in een pijn lijke impasse, uniek overigens, want voordien was het nimmer voorgeko men, dat een begroting werd weg gestemd. Na lang beraad kwam de penning meester aan het woord en hij stelde, dat men zonder begroting niet kon werken. Kwam de verlaging van een Yi cent er niet door en daar was de begroting op gebaseerd dan zou er een tekort zijn van 13.000, Het bestuur koos daarom eieren voor zijn geld en ging in op het voorstel- Amsterdam om de verlaging op 1/4 cent te stellen. Daardoor zou de be groting nog wel een tekort hebben van 6.500,maar dat moest dan maar op een of andere manier weg gewerkt worden. De afdeling Amsterdam betreurde de onlogische gang van zaken, maar dit offer hoeft de activiteit niet lam i zag haar voorstel tenslotte toch aan- te leggen. De heer Van Jaarsveld I genomen en wel met algemene stern- stelde tenslotte, dat afwijzing van de men. Jongen werd slachtoffer van hulpvaardigheid Bij de zandafgraving in de duinen te Hargen> in de gemeente Schoorl, heeft zich Zaterdagmorgen omstreeks half elf een zeer ernstig ongeval voorgedaan, waarbij twee arbeiders om het leven zijn gekomen. Het on geval geschiedde toen men bezig was het bij het afgraven ontstane gat in de voet van een duin vlak te maken. Een 5 9-jarige werkbaas uit Groet en een 17-jarige arbeider uit Waxmenhuizen zijn daarbij door het neer stortende zand bedolven en gestikt. Toen het zand begon te schuiven en de werkbaas getroffen werd, snelde de 17-jar. jongen te hulp. Helaas moeet hij zijn hulpvaardigheid met de dood bekopen. Hij werd door een tweede zandlawine eveneens bedolven. Terstond begonnen de arbeiders, toen men gewaar werd, wat er was voorgevallen, met het opgraven van de mannen. Het duurde geruime tijd eer de werkbaas uit het zand kon wor den bevrijd. De jonge arbeider was spoedig gevonden. Op beiden werd kunstmatige ademhaling toegepast, echter tevergeefs. Het stoffelijk overschot van beide slachtoffers, van wie de werkbaas ge huwd was, is ter beschikking van de familie gesteld. Kath. Thuisfront wil het hun gezellig maken Krachtens een besluit van het Mi nisterie van Oorlog zullen 60.000 mili tairen met de feestdagen in December in de kazernes moeten blijven. Dit betekent dat 60.000 jonge mensen de bij uitstek huiselijke feesten van St. Nicolaas, Kerstmis en Oudejaar niet thuis kunnen vieren. Nationaal Ka tholiek Thuisfront acht het zijn plicht iets voor de soldaten te doen en iets van het feestelijke der gezinsviering heer men op de afdelingen beknibbelt dan wordt de KAB in haar geheel „de nek omgedraaid". Rotterdam, dat daardoor een strop heeft van bijna 300,—, wees dan ook beslist die ver laging en daarmede de begroting voor 1954 van de hand. Namens de afdeling Amsterdam werd betoogd, dat reeds in 1949 een verlaging van 1 ct. was gebracht. Twee jaar later werd die gesteld op Yi ct., maar door de nieuwe maat regel komt de toestand van 1949 weer terug, terwijl de positie van het bondsbestuur onaangetast bleef. De afdelingen moeten zich nu beperken in haar activiteit, en dat is funest. Daarom zal de armoede eerlijk ge deeld moeten worden. Amsterdam noemde het daarbij foutief, dat de afdracht aan de vakbonden aan een vast bedrag gebonden is. Ook deze afdeling kon de begroting 1954 niet aanvaarden. Om de grote som gelds, die daar voor nodig is bijeen te brengen, lan ceert Katholiek Thuisfront thans een steunactie. In de komende dagen zul len de Thuisfront-afdelingen alle ka tholieke gezinnen in den lande een steunbon, in waarde variërend van 0.25 tot 1.aanbieden. Het besluit tot de actie werd ge nomen, omdat de kas van Katholiek Thuisfront leeg is. Het geweldige re sultaat der verpleegster-soldaatje- actie van deze zomer is als sneeuw voor de zon verdwenen, daar Katho liek Thuisfront grote kapitalen heeft gefourneerd voor de bouw van mili taire Tehuizen. Het besluit van het Ministerie van Oorlog kwam onver wacht en houdt in dat ook Katholiek Thuisfront voor een onverwachte uit gave komt te staan van naar beschei den schatting ƒ90.000; d.w.z. ƒ0.50 per feestdag per militair. Daarbij Een Naardense timmerman moest opmerkelijk veel op die van ver- het vorig jaar. twee postwisseltjes ont- daohte leek. vangen, die te zamen het kapitale bedrag van ruim ƒ23,bedroegen. Maar hoe de timmerman ook wachtte de postwisseltjes kwamen niet en tenslotte schreef hij een briefje naar de posterijen, waarin hij beleefd vroeg, hoe de zaak nu fei telijk zat. De posterijen gingen het geval on derzoeken, vonden de getekende post wissels en werden erg boos op de timmerman, omdat ze hem verdach ten van valse aangifte. Terwijl de timmerman nu geduldig op het antwoord van tante Pos zat te wachten, kwam er op een goede dag een briefje van 'n andere dame, waarin verteld werd, dat hij voor de rechtbank moest komen, verdacht van valse aangifte. Doodongelukkig toog de timmerman ter rechtbank en de rechter sprak verwijtende woorden en haalde de beruchte postwissels te voorschijn, waarop een handtekening stond, die tige inwijding van kapel door ple- ze hard werkt". 80-JARIGE EGYPTISCHE VETERAAN KENT DE KONINGIN. Als vandaag Koningin Juliana het w-ereldveteranencongres in de Rid derzaal toespreekt zal ongetwijfeld de 80-jarige afgevaardigde van Egyp. ite, dr. Sesostris Sidarouss, daar met zeer speciale belangstelling naar luis teren. Hij was nl. 23 jaar geleden Egypte's ambasadeur in Nederland en herinnerde zich glimlachend, hoe hij de toenmalige prinses in het pa leis Noordeinde op haar wetskennis testte, toen hij een officieel bezoek aan koningin Wilhelmina bracht. Prinses Juliana studeerde toen rech ten aan de Leidse Universiteit. „Op verzoek van haar moeder stel de ik de prinses een aantal vragen en ik kan u verzekeren, dat ze alle antwoorden wist'', zi zeide de oud ambassadeur, die geruime tijd rech ten gedoceerd heeft aan de univer siteit van Cairo. „Toen ik dit haar moeder vertelde zeide deze: ik ben blij te horen dat toch kon de timmerman het niet gedaan hebben en hij kon dit helemaal toevallig ook nog aanto nen: Ten tijde, dat de postwissels gekomen en geïnd waren, was hij af wezig geweest. Dit vond de rech ter een doorslaand argument en de timmerman werd vrijgesproken. Dezer dagen kreeg hij weer een briefje van Vrouwe Justitia, nu met het verzoek om als getuige voor rechtbank te komen, want de dame met de weegschaal geeft het niet op en wil het gehele zaakje uitgezocht hebbeien dat allemaal voor ruim ƒ23,als de timmerman alles van te voren gev/eten had! komt echter nog, dat de ruim honderd aalmoezeniers bij de land-, zee- en luchtmacht een extra beroep op Ka tholiek Thuisfront zullen doen om Kerststalletjes, kerstbomen, kerstver siering enz. De Katholieken van Nederland hebben gul geantwoord op de oproepf van Katholiek Thuisfront voor de Kerstpakkettenactie ten behoeve van de Nederlandse militairen overzee. Zij zullen de militairen in eigen land evenmin vergeten. Een van de coureurs, die Zaterdag op het Eindhovense vliegveld „Wel schap" eens zou laten zien, hoe hard zijn wagen wel kon rijden, heeft al leen maar kunnen aantonen, dat het karretje minder snel ging dan een vliegtuig. Vol stoute plannen arriveerde de man op het vliegveld, maar omdat hij niet precies wist, waar de baan lag voor de auto-races, stopte hij even en vroeg een militair hoe hij rijden moest, Hij stond echter midden op een startbaan en dit merkte hij vrij gauw, want plotseling kwam er een gierend vliegtuig aanstormen, dat al taxiënde op het punt stond de vrije lucht te kiezen. De auto stond dit ondernemende vliegtuig kenne lijk in de weg en de chauffeur poog de door onmiddellijk te starten het vliegtuig ruim baan te geven. Dooh nu bleek, hoe snel het wa gentje ook geweest moge zijn, het vliegtuig vlugger was. Het autootje werd aan de achterzijde door de pro peller geraakt en gekraakt. De autobestuurder en het vliegtuig ble ven ongedeerd, maar de races zagen één auto minder aan de start ver schijnen. Prof. dr. J. de Qauy, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, is benoemd tot commandeur in de Pius- orde. Dit is een zeer bizondere onder scheiding. DE LETSTE Voor de eerste maal in de heuge nis der Bosschenaren is het „Zoete lieve Gerritje" in hoogst eigen per soon naar de Brabantse hoofdstad gekomen waar zij op het bordes van het stadhuis ontvangen werd door burgemeester mr. H. J. M. Loeff. Zoete lieve Gerritje kwam op uit nodiging van de V.V.V.'s 's-Herto- genboschVught om de laatste steen te leggen in het nieuwe plaveisel van de Markt. Het stadscentrum heeft een geheel nieuwe bestrating gekregen en daar de werkzaamheden tot grote voldoening en bewonde ring der burgerij in zeer snel tempo zijn verlopen, heeft men bij het ge reedkomen van het werk daarin aan leiding gevonden voor een gezellig Bosch' feest waaraan het glaasje brandewijn-met-suiker natuurlijk niet ontbrak. Onder zeer veel belangstelling der Bosschenaren reed „Zoete lieve Ger ritje" in open sjees gevolgd door een Jan Plezier, waarop haar vrijers en vriendinnen waren gezeten in Meijerijse dracht naar het stad huis. Een bedrijfsharmonie begeleid de de stoet. Op het bordes sprak burgemeester Loeff „ons Gerritje" toe, vertelde haar het een en ander over de uitbreiding van de stad en .over de mogelijkheden, welke er nog te verwezenlijken zijn, waarna het grote gezelschap in de oude trouw zaal op een „brandewijntje-met" Een Nederlandse drager van de Militaire Willemsorde, mr. W. C. J. van Lanschot, zal morgen het voor stel om Duitse oorlogsveteranen op te nemen in de wereldveteranenfe- deratie steunen. Als hij zijn stem in de Ridderzaal zal uitbrengen zal hij slechts veertig meter staan van de plaats waar hij tien jaar geleden honderd uren achtereen ondervraagd en mishandeld werd door de nazi's toen hij gevangen was genomen als lid van de Nederlandse ondergrondse beweging. „Zes vragen stelden de Duit sers mij", zo zeide mr. Van Lan schot. „Zij werden steeds maar herhaald en gedurende vier dagen en nachten kreeg ik eten noch drinken. 36 uur lang stond ik met mijn gezicht naar de muur,'ter wijl het mij verboden was mij te bewegen. Ik probeerde niet te denken aan vrienden of familie gemaakt, en dat zou de dood van vele van mijn vrienden betekend hebben". Na het verhoor, waarbij de Duit sers geen succes hadden, werd Van Lanschot overgebracht naar het kamp Matzweiler. „Toen we binnenkwa men wees de sohildwacht naar een sohoorsteen aan het andere einde van het kamp en vertelde ons dat we het slechts door die schoorsteen weer zouden verlaten." Later werd hij getransporteerd naar Dachau waar hij tien en eenhalve maand af zonderlijk 'werd opgesloten. „Er wa gen geen boeken, geen mensen, er was geen licht en geen ruimte. Zelfs mijn kam namen ze mij af. Maar ik had tijd om te denken en het was toen dat ik een belangrijke beslissing nam. Ik besloot dat wraak niet het belangrijkste was, maar wel er voor te werken, dat niemand anders zou moeten doorstaan, wat mij aange daan was. Het is makkelijk vrede te sluiten met de vrienden, maar het is de moeite waard vrede te sluiten met je vijanden", zo verklaarde de heer Van Lanschot, en dag voor de want dat had mij misschien zwak opening van het congres. werd onthaald. Zoete lieve Gerritje deelde mee voor ieder raadslid een ei te hebben meegebracht als een ge schenk uit de Meijerij. Daarop togen burgemeester Loeff en Zoete lieve Gerritje gearmd door een haag van enthousiaste Bosschena ren naar het midden van de Markt, waar Gerritje de laatste steen legde. Deze steen heeft van de Bossche leraar drs. Jan van Sleeuwen inscriptie gekregen: „Van vele honderden lei Gerritje mij als leste tot voetveeg onder den eersten boer den beste." werd muntmeter'lichter De Amsterdamse recherche heeft dezen dagen aangehouden een 21- jarige gewezen jockey, die sedert geruime tijd werd gezocht wegens het lichten van de muntmeters van telefoontoestellen in café's te Am sterdam. Als regel bestelde hij een consumptie en. verzocht dan gebruik te mogen maken van de telefoon. Tijdens zijn oponthoud in de cel le digde hij de muntmeters. Na het be talen van zijn vertering vertrok de man met de Noorderzon. Gedurende ongeveer vier weken heeft hij circa 25 meters gelicht. Doordat de man nogal opvallend gekleed ging, bood het signalement de recherche enig houvast. Toen hij des nachts in de Reguliersbreestraat werd aangehouden was hij in het bezit van f 25,en een schroeven draaier. 1 Chauffeur verblind door een tegenligger 13-jarig meis.-e gedood Op de Polderweg bij Breezand (gemeente Anna Paulowna), zijn Zaterdag drie 13-jarige meisjes aan gereden door een personenauto. Een barer was onmiddellijk dood; het tweede meisje moest met een been breuk in het R.K. ziekenhuis in Den Helder worden opgenomen; het der de werd slechts licht gewond. De personenauto, die werd be stuurd door een garagehouder uit Anna Paulowna, reed in de richting Kleine Sluis, toen hij ter hoogte van de katholieke kerk door de koplam pen van een onbekend gebleven te genligger schijnt te zijn verblind. Zowel de meisjes, die van zangles kwamen, als de auto bevonden zich aan de rechterkant van de weg. Men neemt aan, dat de bestuurder door de donkere, van de regen glimmen de weg is misleid. De politie tracht de bewuste tegenligger, die zyn weg zonder te stoppen vervolgde, op te sporen. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen. Hogere Jaarwedde voor Gedeputeerden Zes leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben een voor stel bij de Staten ingediend om de jaarwedde van de leden van Gedepu teerde Staten, te rekenen van 1 Ja nuari 1953 af, te bepalen op 9.500. Op 18 December 1951 stelden de leden van Provinciale Staten deze jaarwedde vast op 7.500 per jaar. Hoewel de zes leden, die het voorstel hebben ingediend, van mening zijn, dat een verdergaande verhoging al leszins gewettigd is. hebben zij hun voorstel beperkt tot een verhoging van ƒ2000, teneinde na de eerst volgende verkiezing de staten in hun nieuwe samenstelling de gelegenheid te bieden deze aangelegenheid nader te bezien. DODELIJKE VAL. Zaterdagmiddag omstreeks een uur is een 50-jarige Amsterdammer met zijn motorrijwiel over de tram rails op de hoek van de Jan Evert- senstraat en de Admiralengracht te Amsterdam geslipt, waardoor hij kwam te vallen. De man is vermoe delijk met 'n hersensohuding naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar hij later is overleden. EéN HALEN, DRIE BRENGEN. In de Van Hallstraat te Amster dam zijn gistermiddag twee voetgang sters van omstreeks 50 jaar aangere den door een ambulancewagen van de G.G.D. Beiden liepen lichte ver wondingen op en zijn ter plaatse door de bemanning van de G.G.D.- wagen verbonden en vervolgens per G.G.D.-service naar haar woning ver voerd. Het ongeval geschiedde toen de ambulancewagen, die een patiënt in de Van Hallstraat ging halen, bij het parkeren even achteruit reed. (Tel.) Aetherklanken Televisieprogramma. NCRV: 20.15—21.45. Journaal; weerbericht; voordracht; pauze. „Rechts gaat voor", programma over links- en rechtshandigheid; Dag sluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40. „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de 'kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 .,Als de ziele luistert", caus. 12.00 Ange lus. 12.03 Lunchconcert. 12.3012.33 Land- en tuinbouw meded. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Ge- var. prógr. 14.50 Gram. 15.00 Idem. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekcnlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitzending: Broeder Casimirus: „Papoea-jeugd in Merauke". 18.00 „Dit is Leven", caus. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: D. v. Meulen: Drie belang rijke gebieden in Arabië. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Radio. Philharm. orkest en solist. 21.15 Gram. 21.20 „Ken een haan een ei liggen?" 21.35 Orgelconcert. 22.00 „Ouders en kin deren", caus. 22.15 Blaaskwintet. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23 15 Vocaal ensemble. 23.5024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.50—8.00 VPRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Metropode orkest. 12.30 Land en tuinbouw meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Amerik. Muziek-ka- leidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Repor tage of gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel, 18.30 Amus. muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorconcert. 19.35 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.45 Lichte muz. 21.50 Sport. 22.05 Amus muz. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5