Riinstreek Met atoomvliegtuigen non-stop naar Sydney Minister beval vier ambtenaren enkele uren te gaan brommen Vergissing bracht vergif in Nederlandse apotheken „Rondborstige" Belg beroofde Amsterdamse diamantslijperij Prins Bernhard in Addis Abeba Vervuiling van polderwater zal worden tegengegaan ZONDAGMORGEN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 OE LE1USE COURAN1 TWEEDE BLAD PAGINA 3 Te sloom of te snel? Vier paar ambtelijke benen heb ben op last van de minister van Ver keer en Waterstaat hun krachten op een bromfiets moeten beproeven. Dit om vast te stellen, of het vehikel in de klasse der „sloombrommers" of in de klasse der „snelbrommers" thuis- behoort. Zoals men weet, is een aantal voor waarden gesteld om een bromfiets naar het rijwielpad te kunnen verwij zen en dus als sloombrommer te waarmerken. Het ding moet o.m. op een fiets gelijken, als zodanig voort te bewegen zijn en een cilinderin houd van hoogstens 50 kubieke cen timeter hebben. Als omschrijving van het als „normaal rijwiel voort te kunnen bewegen", geldt dat men er „met redelijke krachtsinspanning ge durende langere tijd" op moet kun nen fietsen. „Redelijke kracht" in Den Haag! Nu bezit een Hagenaar een brom fiets, die aan alle voorwaarden voor een sloombrommer voldoet, maar die, naar zijn smaak, te zwaar loopt als gewone fiets. Bovendien kan hij er een goede vijftig kilometer snelheid mee toeren (met brommende motor). Dus rees de gedachte om voor de ze sloombrommen een kentekenbe wijs als motorrijwiel aan te vragen en er dusdoende snelbrommer van te maken. Te goeder trouw wendde hij zich tot de rijksdienst van het wegverkeer om zulk een bewijs te bemachtigen. Maar „eenmaal sloombrommer", al tijd sloombrommer", meende deze dienst. In de Staatscourant werd de ze soort motor als zodanig erkend en daarmee basta. Hagenaar hield aan. De Hagenaar aaide zijn trouwe brommer eens over het slanke, blin kende stuur en zei: „Jij bent tóch een snelbrommer, dus teken ik be roep tegen die beslissing aan", het geen geschiedde, met het argument, dat zijn brommer „niet met redelijke kracht enzovoorts....". Dat moest natuurlijk deugdelijk worden onderzocht. Daarom werden vier ambtenaren aangewezen om een brommer van het aanhangige, merk op trapbaarheid „met redelijke krachtsinspanning en gedurende lan gere tijd" te beproeven. De ambtelijke inspanning bleek gedurende langere tijd binnen rede lijke grenzen te blijven. En daar om werd een missieve aan de naar snelbrommen hunkerende Hagenaar verzonden met de uitslag van de vier man stérke beproeving en de mede deling, dat zijn vehikel een sloom brommer blijft en dat dus geen ken tekenbewijs wordt afgegeven. Met andere woorden: „u blijft op het rij wielpad". Wat nü? De Haagse sloombrommer staat nu waarschijnlijk slechts één weg naar de grote weg open, namelijk het mon teren van een motortje met een cy- liraderinhoud boven de 50 kubieke centimeter. Of nadien, vanwege het type fiets, nieuwe moeilijkheden voor een ken tekenbewijs rijzen, moet worden af gewachtwellicht moeten de vier ambtenaren dan weer gaan brom men. ALPHEN AAN DEN RIJN TOCH ST. NICOLAAS-ACTIE? De leden van de beide midden standsverenigingen hebben Vrijdag avond in hotel Centraal langdurig beraadslaagd over de te voeren Sint Nicolaas-actie, in de vorm als door de reclame-commissie werd voorge steld en waarover wij dezer dagen hebben bericht. Toen bleek, dat aan vankelijk maar een gering aantal hieraan wilde deelnemen, werd op voorstel van het bestuur van ver dere bemoeiingen ten deze afgezien. Hiertegen heeft men geen bezwaar Aantal slachtoffers voorlopig onbekend Ten gevolge van enkele ernstige vergiftigingsverschijnselen in Hilver sum is in de afgelopen maanden door de justitie een diepgaand onderzoek ingesteld, dat tenslotte geleid heeft tot de ontstellende ontdekking, dat door een vergissing in een Neder landse pharmaceutische fabriek ja renlang ampullen in de handel zijn gebracht, die volgens het etiket een vitaminen-praeparaat bevatten, doch in werkelijkheid gevuld waren met zwaar vergift (arsenicum). Een onmiddellijk gehouden jacht op de ampullen heeft men thans naar men hoopt alle aan de handel onttrokken. Onderzoekingen naar de gevolgen van het gebruik in plaatsen, waar de bewuste am pullen verkocht zijn, tonen aan, dat de gevolgen soms zeer ernstig zijn geweest. Een lichtpuntje is, dat de ampul len niet in zeer grote hoeveelheden in de handel zijn gebracht omtrent ZWAMMERDAM Gemeenteraad. De raad van ZWammerdam komt Maandag bij een om 19.30 uur. Op de agenda o.a. Bouw van 6 woningen type B. aan de Z.W.-zijde van de van Aerssen- straat (Bouwplan Zwammerdam Z. O.) Arcitectuur van Donkelaar en Bodegraven te Woerden. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 120.000,rentende 3 3/8 looptijd 40 jaar, opname eind Decem ber 1953. Verhuur van de woningen Kerklaan 10 en Helenbroeckstr. 2a. Verhuur woningen Akerboomseweg no's 14, 16, 18 en 20. Vergoeding voor onteigening. Bezwaarschriften tegen verschillende schoolgeldaanslagen. Aanbieding Gemeente-begroting '54. Aanbieding begrotingen Burgerlijk Armbestuur en Woningbedrijf. Diamanten en hij zijn spoorloos De vorige week Zaterdagmiddag stapte een joviale heer een van de Amsterdamse hotels binnen en be stelde daar een kamer, terwijl hij netjes onder controle van zijn pas poort hij kwam uit Belgiëzich in de registers liet inschrijven. Nu was er een kleine moeilijkheid, want de banken waren gesloten en de Belg zat een beetje op zwart zaad. In de „grote wereld" 'weet men elkaar te helpen en de Belg kreeg 5 bank jes van honderd te leen, totdat Maan dagmorgen de banken open zouden gaan. De Belg maakte er een gezellig weekend van; hij bezocht een paar exclusieve gelegenheden in ons goe de Amsterdam, liet zich afwisselend als Engelsman en als Belg bewon deren en vertelde voor de varia tie weer eens, dat hij in de diaman- tenhandel zat en voor zaken uit Afri ka overgekomen was. Met dit laatste verhaal stapte hij Prins Bernhard is Vrijdagmiddag om een uur plaatselijke tijd op het vliegveld van Addis Abeba aangeko men. Op het vliegveld, dat met Neder landse en Ethiopische vlaggen was getooid, werd de prins die er zeer gezond uitzag ontvangen door de kroonprins, generaal Atibye Abebe, minister van defensie. Prins Bernhard inspecteerde een erewacht, gevormd door eenheden van het keizerlijke leger, terwijl een kapel het Nederlandse volkslied speelde. Vergezeld van de kroonprins heeft de prins zich vervolgens in een auto waarop het Nederlandse ko ninklijke vaantje en begeleid door motorrijders'naar het keizerlijk paleis begeven. Daar werd hij ontvangen door kei zer Haille Selassie en de keizerin in tegenwoordigheid van leden van de keizerlijke f milïe. Na in het paleis met de keizerlij ke familie geluncht te hebben heeft prins Bernhard een krans met de Nederlandse kleuren gelegd bij het bevrijdingsmonument te Addis Abe ba. naar de directie van een der grootste Amsterdamse diamantslijperijen en daar hij een paar klinkende namen kon noemen, werd hij spoedig als een waardevolle en geziene gast be schouwd. Toen ging men óver zaken spre ken en al spoedig kwamen enkele kostbare diamanten op tafel. De „me tropoliet" zette een stevige boom op en wist de toch heus niet al te goed gelovige directie te overtuigen, dat er prachtige zaken met zijn firma te doen zouden zijn, wanneer hij haar deze verzameling diamanten kon la ten bewonderen. De diamanten werden keurig inge pakt en een paar uur later was de vriendelijke vreemdeling spoorloos verdwenen. In het hotel vond men alleen een oud en leeg koffertje op zijn kamer staan en daar wordt nu niet alleen gepiekerd over de onbetaalde reke ning, maar tevens over de geleende vijfhonderd gulden. De directie van de diamantslijpe rij heeft over een veel groter bedrag na te denken vermoed wordt on geveer 75.000.maar daar heeft men nog altijd een briefje van de verzekering thuis, dat het risico van dergelijke bezoekjes dekt. Wat de bezoeker zelf betreft, men hciaft een stil vermoeden, dat hij regelrecht naar het buitenland uitge weken is en dat het erg moeilijk zal zijn hem nog ooit voor een tweede be zoekje naar Nederland te krijgen. het aantal slachtoffers, dat deze ver gissing heeft gekost, tast men echter nog volkomen in het duister. De justitie onderzoekt thans wie verantwoordelijk voor deze vergis sing moet worden gesteld. Van regeringszijde werd hedenmor gen met nadruk verklaard, dat alle betreffende ampullen aan de handel zijn onttrokken en voorts, dat zij slechts gedurende enkele maanden in de handel zijn geweest en slechts op enkele plaatsen van Nederland ge kocht en gebruikt zijn. gemaakt. De voorz. sloot de verga dering. Onmiddellijk hierna hebben de leden onderling nog van gedach ten gewisseld op welke wijze de ac tie toch kon worden doorgezet. Die bespreking heeft nieuwe perspectie ven geopend. Op verzoek van de meerderheid der nog aanwezige middenstanders heeft de commissie de besprekingen voortgezet met als resultaat, dat alsnog alles in het werk zal worden gesteld, wat te doen, mits er een verantwoord aan tal deelnemers zich zullen aanmelden. Hiertoe heeft men de gelegenheid geopend tot uiterlijk heden, Zater dagavond 6 uur, bij de commissie. Fietsendief gepakt. De Rijks politie te Bodegraven heeft zekere V. gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan meerdere rijwiel diefstallen in de Rijnstreek en o.a. te Alphen aan den Rijn heeft ge opereerd. Bom gevonden. Bij het uitbag geren van een sloot in de omgeving van de Herenweg te Alphen aan den Rijn is een niet tot ontploffing ge komen Engelse bom, een z.g. blind ganger, van klein kaliber aangetrof fen. Federatie ouderdomszorgen. De verenigingen- Ouderdomszorgen Vlaardingen, Gouda en Alphen aan den Rijn hebben een federatief be stuur gekozen, teneinde de belangen van de leden in breder verband te kunnen behartigen. De federatie telt samen 1500 leden. Het bestuur is: J. v. d. Speld, Gouda, voorz.; J. Sterk, Vlaardingen, 2e voorz., N. v. Eg- mond, Alphen, secr.-penn.; G. Zek- veld, Alphen en v. d. Neut, Gouda. Gemeenteraad Leimuiden De raad van Leimuiden kwam in zelfde oplossing te vinden. De heer openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. Aanwezig waren alle leden. Op voorstel van B. en W. besloot de raad om aan de Algemene Tuin- bouwcursus te Ter Aar een subsidie te verlenen van 21,77 in de kosten dezer cursus over het jaar 1952/1953. Op verzoek van Ged. St. werden enkele wijzigngen aangebracht in 't raadsbesluit inzake de overneming van het pad langs de Zuidzijde van de Drecht. Bij het vaststellen der vijfjaarlijkse afrekening der vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs bleek, dat geen enkele verrekening meer be hoeft plaats te hebben over de jaren 1948 t/m 1952. Het bestuur van de R.K. Jongens school heeft ontvangen 12.817,78. Het bestuur van de R.K. Meisjes school 15.263,92 en de School met de Bijbel 12.653,70. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om een tel machine aan te kopen. Het telwerk ter secretarie is sedert enkele jaren zo omvangrijk geworden, dat een telmachine eerste vereiste is. Wet houder Obdeijn zou de plaatselijke middenstand willen inschakelen. Hij vond het niet goed, dat deze telkesn maar overgeslagen wordt. De voorz. zei, dat er ter plaatse niemand is, die handelaar is in kantoormachines. De heer Obdeijn zei, dat de heer Landsman de machine leveren kan. Hij vond het niet in orde,, dat de mid denstanders ter plaatse niet geteld worden. De heer Tasseron zou deze onverkwikkelijke zaak liever uit vechten in comité. De heer Obdeijn vond het niet goed, dat deze telkens om een besluit nog even aan te. hou den. De heer Reijneveld van de firma Demmenie demonstreerde daarna de telmachine. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Stichting Drinkwaterleiding „de Drie Gemeenten" aan te gane kasgeld lening groot 25.000,De raad be sloot renten en aflossing te garan deren. Besloten werd nog om het sub sidie in de kosten van uitzending van kinderen naar koloniehuizen te bren gen van 0,50 op 0,75 per ver- plegingsdag. Naar aanleiding van een klacht van het bestuur van de Griet- en Vriese- koopsche Polder werd besloten om de vervuiling van het polderwater zoveel mogelijk tegen te gaan. In de lengtetocht van de Grietpol der, zal een door dammen afge schermde kom gemaakt worden ter diepte van 1,50 meter. In deze kom lopen de riolen uit en het vuil kan dan in deze kom tot bezinking komen. Voor het dorps water, dat in het Oosten van het dorp in de polder loost, denkt men na de overstort een- OVER VIJFTIEN JAAR Zodra dit economisch verantwoord is, zullen ook atoomvliegtuigen aan de luchtvaart worden toegevoegd. De vliegtuigen zijn natuurlijk sneller dan het geluid en kunnen boven de 1250 km. per uur uitkomen. Het ligt in de bedoeling een supemet van lange afstandsvliegtuigen met atoom kracht te projecteren, waarbij een nonstopdienst zal worden onderhou den tussen Amsterdam en Sydney. Dit verklaarde dr. Plesman gister avond tijdens een bijeenkomst van de Groninger Commerciële Club., Een oplossing van de gevaren, die nog aan de atoomenergie kleven, zag de president-directeur van de KLM bin nen 15 jaar. Met één atoomvliegtuig, zo ver volgde hij, zouden 180 passagiers kunnen worden vervoerd. Binnen tien jaar zullen de straalvliegtuigen voor passagiersdiensten worden inge zet. De KLM heeft het verwijt ge troffen, zo vervolgde de heer Ples man, dat men niet direct helicopters heeft ingezet, evenals de Sabena. Hij achtte het gebruik van hefschroef- vliegtuigen echter nog niet verant woord en kondigde aan, dat het nog wel enkele jaren zal duren eer de KLM zo ver is. Vonk is echter bevreesd dat na de overstort de stroom eerst nog sterk zal zijn, zodat het vuil niet tot bezinking zal kom.en Hiervoor zal nog met de deskun digen van gedachten worden gewis seld. Is er geen bezwaar dan heeft de raad tegen het aanbrengen van de beide bezinkingskommen geen bedenkingen. Wat de vervuiling betreft van het dorpswater door afvalstoffen worden nog middelen overwogen om ook dit euvel te bestrijden. De heer Vonk zei, dat momenteel al het vuil op hoopt voor het rooster nabij de Chr. School. Hij zou een dergelijk rooster nog ergens anders willen geplaatst hebben, n.l. daar waar men meer ge legenheid heeft het vuil op de kant te halen. De voorz. deelde mede, dat er reeds een provisorische verlichting is ge plaatst bij het kruispunt Burg. Bak- huizenlaan—Nieuwe Prov. weg. Vervolgens worden de plannen in zake de definitieve verlichting van dit kruispunt bekeken. Men kwam tenslotte tot het besluit om bij dit kruispunt 10 lichtmasten te plaatsen. Men kan dan zeggen, dat men alles gedaan heeft om ongeluk ken te voorkomen. Jubileumuitvoering Herw. Levens kracht. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Herwonnen Le venskracht werd voor donateurs en belangstellenden een feestavond ge geven in de zaal van mevr. Sneeboer. De voorz. van de pL afd., de heer J. A. Droogh, sprak een korte inleiding. Ook kap. Zondag, de heer en mevr. Brinkhorst en de heer Aschman van het hoofdbestuur van Herw. Levens kracht toonde hun belangstelling voor dit programma. DeKAB-toneel- vereniging „De Vriendenkring" uit Nieuw Vennep verzorgde deze avond het programma. Zij kwamen voor 't voetlicht met een drama in drie be drijven van Joh. van Eekelen, geti teld „Gebroken Levens". Tijdens dit spel, dat voortreffelijk werd ge speeld, maakte men kennis met een Brabants boerengezin, n.l. de fami lie Bekers. Door een oude vete, die moord en gevangenisstraf tengevol ge had gehad was het leven op de boerenhoeve ondraaglijk geworden. De omgang van de dochter Liene met een rentenier schiep bovendien weer nieuwe moeilijkheden. Zij werd uit het ouderlijk huis verbannen, wat een aanslag op haar verloofde ten gevolge had. In het laatste bedrijf tracht Manke Klaas de vrede te her stellen. Wanneer hij hierin geslaagd is, komt het einde. Dit moeilijke spel werd goed gespeeld. De spelers ga ven zich geheel. Tijdens de eerste pauze sprak de heer Aschman over de arbeid van 40 jaren Herwonnen Levenskracht. Het sanatorium Berg en Bosch is regelmatig overvol, zo dat een 2e sanatorium in oprichting is. Wegens de zware lasten die hier aan verbonden zijn wekte spreker de aanwezigen op donateur te worden. Tussen het 2e en 3e bedrijf werden ruim 50 prijzen door loting aan de man gebracht, die allen door Midden standers en Veehouders geschonken waren. De afdeling Leimuiden en Rijnzaterwoude heeft hiermede een zeer geslaagde avond gegeven waar van ae opbrengst zal worden afge staan aan het hoofdbestuur van Her wonnen Levenskracht. ALKEMADE De Zondagsdienst voor doktoren wordt a.s. Zondag in de Gemeente Alkemade en Leimuiden waargeno men door de artsen Van der Bijl en Van der Werf. LEIDERDORP Filmavond Roode Kruis. Het Roode Kruis hield gisteravond in het Dorpshuis een filmavond met het doel het werk van het Roode Kruis meer bekendheid te geven. Namens het Roode Kruis sprak de heer C. de Ko ning een woord van welkom in het bijzonder tot een dames-comité, dat onder leiding van mevr. Diepingen HET IS SOMS MAKKELIJK' DOOF TE ZIJN. \7AN de andere kant van Canada, uit Brits Columbia, komt zo juist een brief binnen van onze vriend Arie. In de tijd van zijn Nederlander schap was hij boerenknecht. Hij was het met hart en ziel. Het baantje van boerenknecht, of nog liefelijker, van boerendaggelder, staat niet zo hoog aangeschreven, terwijl het verdien- de zeer hoog te staan aangeschre ven. Wat een jongeman niet al moet kennen en kunnen, alvorens zich als boerenknecht te presenteren en zijn vak met bekwaamheid uit te oefe nen, overtreft verre wat van de ge middelde vakarbeider wordt ver langd. Daar zijn jaren en jaren van lering en ervaring voor nodig. Vriend Arie had zijn tijd goed besteed en de tijd was aan hem goed besteed. De hoofdredacteur van dit blad heeft deze week op de bij hem gebruike lijke wijze, (meer zullen we er niet van zeggen, want de hoofdredacteur is de hoofdredacteur) een artikel ge schreven over de doorbreking der standsverschhillen, maar wanneer nu iemand alle standen doorbrak en zich overal met rustig gemak kon bewe gen dan was het de boerenknecht Arie. Dit is niet alleen onze per soonlijke visie, maar van iedereen, die het voorrecht had nader met hem kennis te maken. Daarom heb ben wij ons er op toegelegd vriend schap met hem te sluiten alsof het de minister-president zelf was en verheugen wij ons erover, dat hij bijna twee jaar geleden, niet zonder onze aanmoediging, naar Canada vertrokken ook zijnerzijds de band niet wil verbreken. In zijn laatste brief schrijft hij, tussen al lerhande ditjes en datjes: Hier is alles o.k. Op het ogen blik komen juist de berichten door. Het is alles over staken en nog eens staken, bosbrand, atoom bom van Engeland enz. Wat was dat het eerste jaartje rustig, toen ik niets van de radio kon ver staan. Maar nu verval ik weer in dezelfde narigheid van de Hol landse nieuwsberichten. Nu moet men niet denken, dat vriend Arie een kluizenaar is, die zich in de eenzaamheid der Canadese wouden heeft teruggetrokken en op gesloten om óver de vier uitersten van de mens te mediteren. Hij is ge trouwd en heeft drie kindertjes en in zijn Hollandse periode was hij een fel supporter van „Blauw Zwart"! Toch betreurt hij het, dat zijn En gelse doofheid is genezen en weer alle miserie van de wereld op hem aanstormt. Hij behoeft er niet naar te luiste ren. Hij kan de radio afzetten. Hij kan de krant uit huis houden. Maar zo is nu eenmaal ieder mens. Hij wil weten, wat er in de wereld te koop is, ofschoon hij er geen cent wijzer of beter van wordt. Wij zijn allen nieuws-gierig en laten onze her sens vol stromen met sensaties en prikkelingen, iedere dag opnieuw, want de andere dag zijn ze ver schaald. Onze arme hersens worden zo overvoed met onbenulligheden, dat zij wat zwaarder kost niet meer kunnen verwerken. Omdat we tot laat in de avond aan de radio luis teren, schiet het avondgebed er holderdebolder bij in. Omdat we 's avonds te laat naar bed zijn ge gaan, komen we er 's morgens geeu wend uit en gaan holderdebolder naar ons werk en geen tijd voor een morgengebed! Bij het middageten wordt de radio misschien even af gedraaid voor het bidden, maar er mag ons niets ontsnappen zo gauw mogelijk weer aangezet. En dan komt er van danken vaak ook niet veel meer terecht. „Wat was het eerste jaartje rustig!". Laten we ons- zelven toch tracteren op wat meer rust, door een paar uur zwijgend naar buiten te g? an, door stille uren, waarin we boeken, lezen over de hoge levenswaarden, door een kalm bijwonen zonder te veel liturgisch geblader van het goddelijk offer of een woordeloze overpeinzing in een lege kerk, waar de Volheid ons aan grijpt. Vriend Arie kwam tot de ontdek king van die rust, toen zijn rust was voorbijgegaan. En wij kunnen uit zijn brief leren daarom hebben we hem aan u voorgesteld dat wij onszelf een grote dienst bewijzen, wanneer wij met opzet nu en dan ons gehoororgaan doven voor de kakofo- nisohe kakelar'j van het wereldru- moer, om in de eenzaamheid dei- ziel bij onszelf te gast te zijn. Ons leven zal daardoor rustiger, beheer ster, gelukkiger en verhevener wor den. „Men komt" schreef Cha teaubriand na zijn reizen door de wildernissen „niet godloos terug uit het koninkrijk van de eenzaam heid". MARTUS. deze avond had mogelijk gemaakt. In het bijnzoder belichtte spr. het werk van de bloedtransfusiedienst, de bloedbank en het bereiden van bloed- plasma. Vervolgens werd de Waters noodfilm gedraaid, die een zeer dui delijk beeld te zien gaf van de ramp en ook liet zien hoe het Roode Kruis op alle mogelijk manieren hulp bood. Na de pauze draaide de hoofdfilm „De geheimzinnige kogel", een beeld uit het leven van Dr. Ehrlich. Hier in zagen wij de grote moeilijkheden, die de geleerden ondervinden die in dienst der wetenschap werkzaam zijn. Met grote opofferingen, ondanks tegenwerking, wordt het bacterie-on derzoek voortgezet om te trachten het leven van een medemens te red den of te verlichten. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dokter G. A. de Bruy- ne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. OMSLAG VOOR AANLEG VAN NIEUWE OVERSCHEEPPLAATS. Ter vervanging van de bestaande overscheepplaats aan de Biezenweg wordt door ae dienst van de Prov. Waterstaat ten oosten van het in aan leg zijnde gedeelte aan de weg Bos koopGouwsluis ten behoeve van de ver. Polder aan de Oostzijde van de Gouwe, een los- en laadplaats met bijbehorende werken gemaakt. Onvoorziene omstandigheden voor behouden hoopt men hiermede in het begin van 1954 gereed te zijn. Het uitvoeren van dit werk is geregeld in 1951 tussen de Provincie en Polder Ingevolge een overeenkomst betaald de polder aan de provincie een be drag van 10.000, t.w. 5.000.do- dra het werk zou zijn aanbesteed en 5/000.bij oplevering. Om deze hoge kosten te bestijden heeft de vergadering van stemgerechtigde in gelanden van de polder een geldle ning, groot 10.000.— aangegaan, rentende 3 y3%, met een looptijd van 15 jaar. Wegens rente en aflossing van deze geldlening zal gedurende de jaren 1953 tot 1967 gemiddeld jaar lijks een bedrag van 850.ten las te van het algemeen beheer van de polder komen. Het geval wil even wel dat de nieuwe los- en laadplaats in hoofdzaak wordt gemaakt in het belang van de boomkwekers in de polder. Naar de mening van de stemgerechtigde ingelanden behoren de hogere kosten in de eerste plaats voor rekening te komen van de eige naren, erfpachters of vruchtgebrui kers van de percelen in de polder, welke tot de boomkwekerij (tuan- veld) zijn of worden ingericht, tenzij deze percelen gelegen zijn in het pol dergedeelte R andenburg. Gezien de grote afstand is te verwachten, dat de kwekers uit dit gedeelte weinig of geen gebruik zullen maken van de nieuwe overscheepplaats, zij zijn be ter gebaat met de bestaande laad- en losplaats in Den Ham ten Zuiden van de hefbrug. Hiermede rekening houdend heeft de vergadering van stemgerechtigde ingelanden Ged. Staten verzocht te willen bevorderen dat gedurende 15 jaren van de eige naren, erfpachters of vruchtgebrui kers van de „belanghebbende" per celen als bijdrage in de kosten ten behoeve van het algemeen beheer, een vaste jaarlijkse omslag van ƒ2.- per H.A. zal worden geheven. De omslagpllchtige oppervlakte van de polder bedraagt c.a. 315 H.A. zodat dus jaarlijks plm 630.zal worden ontvangen. Gedeputeerden stellen de Staten voor, hiertoe te besluiten. Flinke prestatie De heer J. Loef wonende in De Biezen, die een alge meen bekend Boskoper is, heeft na 40 jaren zaken te hebben gedaan, op 65-jarige leeftijd zijn aannemers- en timmerbedrijf overgedaan aan zijn zoons. Wie echter meende dat de ■heet Loef op zijn louweren zou gaan rusten, heeft zich vergist. Het zakendoen is hem blijkbaar aangeboren en ondanks zijn verge vorderde leeftijd studeerde hij voor makelaar met als resultaat dat hij mocht slagen. Op Woensdag 11 No vember j.l. werd de heer Loef door de arrondissements-redhtbank te 's Gravenhage als zodanig beëdigd. NIEUWVEEN 25-Jarig- jubileum. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer M. Janmaat in dienst trad van de Coöp. Ver. „Ons Belang". Als 18-ja- rige jongen kwam hij in dienst als vertegenwoordiger en deze taak ver vult hij nog dagelijks met grote am bitie. De jubilaris werd per auto ge haald en naar het kantoor gebracht waar het voltallig bestuur met de Commissarissen, het gehele perso neel, de Bedrijfsleider met echtgeno te en de Wed. van de overleden vo rige bedrijfsleider aanwezig waren. Nadat de jubilaris in de voor hem gereserveerde versierde stoel had plaats genomen, nam de voorz. de heer Vink het woord. Hij feliciteer de de jubilaris en bracht de dank over van het bestuur en commissaris sen over. De bloei van de vereniging, aldus de voorz., is voor een groot deel aan de jubilaris te danken. Hij is overal een geziene figuur. Als dank voor hetgeen hij voor de Coöp. heeft verricht, bood spreker de jubi laris een fraai schrijfbureau aan. De jubilaris dankte met enkele woorden voor dit fraai geschenk. Hierna bood de bedrijfsleider, de heer de Groot zijn gelukwensen aan en stelde de jubilaris namens het bestuur in het bezit van een nieuwe fiets. Hierna werd nog het woord ge voerd door de voorman van het per soneel, de heer D. v. Heusden. Spr. herinnerde ér aan, dat de vorige be drijfsleider 25 jaar geleden naar hem toe kwam en tegen hem zeide: „Nou ben jij van het buitenwerk af, want Rinus komt je taak overnemen." Spr. haalde enkele gebeurtenissen aan uit de tijd dat zij samen de belangen van de vereniging hebben mogen be hartigen en hij hoopte, dat de jubi laris ook nog vele jaren zijn krach ten zal mogen geven. Als blijk van waardering en de goede verstand houding bood hij namens het perso neel een fraaie bureaulamp en een asbak aan. ZOETERWOUDE Zilveren jubileum, Op 17 Nov. viert de heer W. van Flink, chauffeur van de firma J. van der Poel en Zn. graanhandel Weipoort het zilveren jubileum.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9