Na loonsverhoging komt de vraag: „Wat gebeurt er met de prijzen?" Drama te Arnhem geen moord maar gevolg van 'n ongeluk? Treinbotsing bij Weesp Amerikaanse soldaat zonder handen trotseerde zichzelf en de wereld voor rechter ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 DE LE1USE COURANT BLAD PAGINA 2 BONDSRAAD K.A.B. IN BISDOM HAARLEM TEVREDEN, MAAR WAAKZAAM Welkom op onze tweedaagse Bonds raadsvergadering. Welkom op onze Wetgevende vergadering van vandaag uiteraard, maar niet minder welkom ook nu reeds in verband met de grote gebeurtenis, die er morgen zal plaats hebben en waarvan wij hedenmorgen al een klein voor proefje hebben meegemaakt, toen wij aanwezig waren in onze mooie Kathedrale kerk bij de consecratie van ons Willibrordus-altaar, in de Willibrorduskapel aldaar, aldus opende de heer K'ortink, voorz. van de K.AJ5. in het bisdom Haarlem, he denmorgen de jaarvergadering. Ongetwijfeld echter zal de agenda van deze vergadering meermalen een punt van bespreking zijn geweest op Uw Bestuurvergadering. Juist in verband met de voorstellen die er op geplaatst zijn, met betrekking tot de contributie-afdracht. Laten wij het kind maar meteen bij zijn naam noemen. Ik loop echter nu niet op de agenda vooruit. Van wege de belangrijkheid meende ik hier echter in mijn openingswoord even van te moeten gewagen, daarbij de hoop uitsprekend dat gij vandaag hier niet bevooroordeeld naar toe ge komen zijt, maar om met ons in een open gesprek, tot die besluitvorming te komen die voorwaarde is om het werk in ons Dioc. Bond naar beho ren te kunnen vervullen. Overigens vermeldt onze agenda ook een verblijdend en een hoopvol punt, nl. het voorstel om te komen tot een eigen Gezinszorgfonds in onze K.A.B. Een voorstel dat beoogt onze mensen to steun te zijn, wanneer zij in financiële moeilijkheden verkeren m.b.t. hun gezinsomstandigheden. Ik hoop hierop nog nader even terug te komen. Nadat de voorz. de slachtoffers van de watersnood had herdacht werd voor hun zielenrust gebeden. Sprekend om de wederopbouw van het rampgebied zeide spr: Ondertus sen daveren de getroffen gebieden van het modernste materiaal om de opbouw te bewerkstelligen. Duizen den arbeiders ook van buiten de Zeeuwsche en Zuid-Hollandse eilan den werken met man en macht. Over al verrijzen nieuwe werkkampen. Aparte zorgen en aparte moeilijk heden. In nauw overleg met het Ver bond, wordt getracht bijzondere zor gen te besteden aan deze mensen die onder moeilijke omstandigheden daar moeten werken en leven. Theo v. d. Himst en College Nefs en Schelle- kens met Aalmoezenier Kroon zijn bezig om deze verzorging uit te voe ren. Bouwvakbond en Landarbeiders- bond, geven hun mannen in de per sonen van College Nefs en Schlle- kens, die uiteraard allereerst de .kwestie, voorspruitend uit loon- en arbeidsvoorwaarden zullen behande len. Deze maatregel is voortgevloeid uit het feit dat al het werk in dezen zin op het ogenblik valt onder de loonregelingen, geldende in het vrije bedrijf. Volgens de bekende maatre gel van het Ministerie van Soc. Za ken om D.U.W.-werk te ontdoen van het stempel Werklozenzorg. Af spraak is echter dat genoemde Col lege's bij het te verwachten omvang rijke werk ook Th. v. <L Himst zul len bijstaan in het algemeen vormen de werk. enz. Wij zijn ook van mening dat hier een belangrijke taak te ver richten is. De loonsverhoging Op speciaal-economisch terrein heeft er zich kortelings nog een zwaar gevecht afgespeeld, ook al is dit niet allemaal in het openbaar bekend, met betrekking tot de huur verhoging en het wegwerken van het restant consumptie-offer. Het is U bekend, hier is heel wat om te doen geweest. De mening van de verschillende partijen liep uiteen. Zo sterk zelfs dat uiteindelijk de be slissing aan de regering moest wor den overgelaten. Hoe dan ook, de beslissing is geval len en naar onze mening in haar ge heel 'bezien, niet teleurstellend. Te recht is de opmerking gemaakt door onze Verbondsvoorzitter. Liever een bindende oplegging van 5 met de aanvullende maatregelen, dan 6 deze uitgekookt en uitgemeten onder grote tegenstand. Waarbij wij niet kunnen voorbijgaan van de verhoogde progressiviteit in aan onze belangrijke overwinning de kinderbijslag en de verbetering m.b.t. de gemeente-classificatie, zijn er nog niet. Het succes is even wel niet onbeduidend. Hopelijk neemt de regering binnenkort de algemene beslissing, zodat deze zorg van ons is afgenomen. Wij zijn echter niet gerust over wat er met de prijzen zal gaan gebeuren en spreken nu reeds het vertrouwen uit in het Verbondsbestuur, dat het dan de wegen zal vinden en wy zijn hiervan reeds overtuigd, om deze doorbreking in de prijzen niet in het nadeel van degenen om te doen slaan, die bij deze gehele affaire betrokken zijn. Wij blijven vasthouden aan onze stelling dat het niet verantwoord is, om hoe dan ook, toch nog op een of andere wijze een reële loonsverla ging te moeten incasseren. Ik zei reeds, ons land, zich her stellende, zoekt haar wegen om tot normale verhoudingen te komen. Zo zien wij ook de motie Romme van de KVP met betrekking tot de vrijere loonvorming. Accoord, Prof. Romme, accoord KVP onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat vrijere loonvorming, niet zal inhouden (en wij zijn over tuigd dat dit niet de bedoeling kan zijn), vrijere loonvorming naar be neden. Wij zitten aan het minimum. In zoverre het bedoeld is als een betere verdeling van de welvaart en het terugbrengen van de verantwoor delijkheid van de loonvorming, tot op zekere hoogte, naar het vrije be drijfsleven, volkomen accoord. Uit eindelijk horen deze zaken niet uit komen in de loonvorming, kan dit sluitend bij de Overheid te liggen. Ein tenslotte, indien er meer speling kan een goede stimulans zijn om de be tere prestatie, naar redelijkheid, be hoorlijk te honoreren. Indien echter, wij herhalen dit nog maals, bij de Werkgevers de mening heerst dat deze vrijere loonvorming, vrije loonvorming moet zijn, met dien verstande: vrije loonvorming naar bovenen vrije loonvorming naar be neden, dan menen wij een neen te moeten plaatsen. Zelfs zal naar onze mening bij een stijgende welvaart ook het minimum loon omhoog gebracht moeten wor den, omdat de toestand in die ge zinnen een onhoudbare is. Men is te spoedig klaar met de opvatting dat er geen nood meer is in de arbeiders gezinnen. Begrip Overigens vragen wij van onze mensen ook begrip voor de moeilijk heden die aan deze zaken voor ande ren vastziteri. Wij moeten eerlijk toe geven dat er ook bij anderen en ook bij andere groepen uit ons maat schappelijk leven, zorgen en moei lijkheden zijn. Zorgen en moeilijkhe den b.v. bij de groep kléine zelfstan digen. Die mogen wij zonder meer niet wegwuiven. Neen, wij zijn nog niet waar wij wezen moet. Het kan dan in sommige opzichten wel de schijn hebben, dat aan de Soc. Recht vaardigheid is voldaan, maar zolang er in materieel en in geestelijk op zicht nog niet is verkregen wat wij wensen, met begrip uiteraard voor het ogenblikkelijk mogelijke, zullen wij niet rusten tot dat wij weer een stuk verder zijn. Ook al zijn er hier en daar enige tekenen van vooruit gang aan te wijzen m.b.t. de P.B.O., in het algemeen is de belangstelling er echter niet. Wij kunnen niet aan de indruk ontkomen dat deze groei in sommige kringen op zijn zachtst ge zegd „niet bespoedigd" wordt, om niet te zeggen „tegengehouden wordt". Er is groot begrip bij onze Kath. Werkgevers. Maar hoe staat het met de rest? Wij dienen echter altijd te beden ken: dat relhten, plichten scheppen. Vragen om erkenning. Vragen om medezeggingschap. Vragen om zitting in een ondernemingsraad, en daar adviezen uitbrengen, roept de plicht op, om dan ook te zorgen dat wij het gevraagde aankunnen. Wij zijn blij om te mogen zeggen dat wij in ons Bisdom een grote be langstelling ontmoeten voor het ont wikkelingswerk, in de vorm van cur sussen als de 3-jarige school en de eenvoudige cursussen. 16 3-jarige scholen met een totaal van 400 leer lingen draaien volop. Een 20-tal een voudige cursussen staan op stapel met ongeveer 400 leerlingen. Dat is prachtwerk! Ook is in het afgelopen jaar weer behoorlijk werk gemaakt van onze Credo Pugno-clubs en de algemene kadervorming. Wat het eerste echter betreft, zijn wij niet tevreden. Ik zit hier rechtstreeks op het terrein van Pater Engelbertus en hij zal daar straks het zijne wel van zeggen. Er is eerder sprake van teruggang dan van een vooruitgang. Telden wij het vorig jaar: (eind 1951 136 clubt meet 1961 leden; eind 1952 geeft aan. 119 clubs met 1726 leden. Jaarlijks stappen er duizenden nieuwe krachten het Bedrijfsleven binnen. De afgelopen 5 jaren waren er dat, rond 250.000. Naar schatting, bindt mij niet op deze cijfers, zijn daar toch naar alle waarschijnlijk heid een 80.000 katholieken bij. Een 40 van onze mensen is globaal ge nomen, georganiseerd. Wij zouden dan een aanwinst moeten hebben van ruim 30.000 leden. Er is maar een zeer matige groei in het ledental. Die 30.000 hadden er moeten zijn en ons aatal landelijk op 380.000 hebben moeten brengen. Doen wij hier ge noeg aan? Rotterdam is met een grootscheepse propaganda-actie bezig. Samenbundeling van krachten. Dit geldt voor ons hele Bisdom, dit geldt voor alle kath., sociale en cul turele organisaties. Deze eenheid is noodzakelijk in onze tijd. En wij menen goed te doen dit hier nog eens te beklemtonen. De eenheid in ons katholieke kamp, krijgt af en toe, hier en daar wel eens een deuk. Maar dat het een belangrijk goed is, daar zijn wij allen van overtuigd. Zonder deze kwestie te dramatise ren, menen wij toch te mogen zeg gen dat het onze dure plicht is, die eenheid in Christelijke zin te reali seren. Hebben wij als Katholiek volks deel iets te brengen en te bieden, niet alleen voor ons zelf, maar ook voor de anderen, die dwalend zijn? Ja of neen? Het antwoord hierop is niet moeilijk te geven. Welnu dan ook daden. Uiteindelijk is ook deze eenheid van de sociale organisaties de on derbouw van de katholieke eenheid, die nodig is in elk opzicht, maar bo venal 'ook in politiek opzicht. Laten wij hiertoe in ieder geval geen sta- in-de-weg zijn. Laten wij begrip to nen voor elkaar en «helpen wij in ieder geval mede om in plaatselijk en Diocesaan vlak die eenheid te behou den en te versterken, allereerst door de plaatselijke Raden van Overleg. Het lijkt ons vrij overbodig hier nog te zeggen dat wij ook onze krachten moeten geven als katholie ke arbeiders aan onze eigen K.V.P. Als wij de noodzaak ervan inzien, dan leveren wij de krachten die no dig zijn, ook uit onze eigen rijen. Dan maken wij als katholieke arbeiders deel uit van de Werkgroepen van de K.V.P. Dan sluiten wij ons aan bij die stoottroepen, omdat wij weten dat wij die politieke partij nodig hebben. Wat willen wij sociale or ganisaties toch beginnen zonder een sterke, neen, laten wij maar zeggen, machtige katholieke politieke partij, die onze wensen, voor zover noodza- jaar. realiseert op het politieke Over 1952 zo vermeldt het verslag, melden zich 1105 emigranten bij on ze eigen dienst. Dat is op het eerste gezicht een behoorlijk aantal. Wij verrichten in ons Diocees zeer goed werk. En toch als wij dit cijfer eens vergelijken met de totaalcijfers van het aantal katholieken, dan blijkt wel dat nog lang niet alle katholie ken de weg naar de Kath. Bureaux gevonden hebben. Dit kan anders en dit moet ook anders. Met betrekking tot ons Paed. Be roepskeuze Bureau kan ik kort zijn. Nog altijd blijkt dat er grote belang-, stelling is voor deze nog vrij jonge wetenschap. Er is belangstelling! Maar dit werk kan niet gedaan wor den zonder een behoorlijke subsidie van het Rijk. Daar zit echter geen schot in. Op de Rijksbegroting prijkt een bedrag van 4 5 ton voor het Beroepskeuzewerk, dat geschied door het Gewestelijk Arbeidsbureau. En voor het Bijzondere Beroepskeuze- werk is een bedrag van 40.000 uit getrokken. Dit laatste lijkt op niets! Dat is een druppel op een gloeiende plaat! K.A.V. en K.A.J. Haar ledental ligt rond de 10.000. Wij zijn er allemaal van overtuigd, dat onze K.A.V. van grote betekenis is indirect voor ons KA-B.- werk. Maar ze zijn nog lang niet waar ze wezen willen en naar onze mening ook wezen moeten. Er is ge lukkig diocesaan een zeer goede sa menwerking in het verband van de Kath. Vrouwen Beweging. tanden Wit; adem Fris Het eerste verhoor, waaraan de po litie de Arnhemse geweermaker in wiens huis het stoffelijk overschot van een 33-jarig.e vrouw gevonden is, heeft onderworpen, zou er op wijzen, dat de gewelddadige dood van de vrouw niet te wijten is aan een mis daad, doch aan een ongeluk. Tijdens het bezoek, dat de vrouw aan de man Zondagmiddag bracht, was het gesprek op het beroep van een uitstekende wijze door bepaalde methodes overgebracht op de jon geren. Op dit ogenblik staan ze met 12000 aangeslotenen in ons Bisdom. De grote actie voor het volgend jaar is: met 10.000 Kajotters naar Lourdes. 800 Jonge kerels sparen reeds in ons Bisdom voor deze reis naar Lourdes. Dat moeten er 1500 worden. Denk niet dat het hier gaat om het orga niseren van een reis, zonder meer. Neen, op grote schaal hoopt men bij talloze jonge kerels iets los te slaan van de echte apostolaatsgeest. En dan hun ontmoetingsdagen en Bedrijfsweken. Dit jaar staan er een 5-tal van ieder op het program. Deze t>_ö. ontmoetingen, deze gesprekken, deze Er zijn nog heel veel plaatsen waar i Bedrijfsweken, waar de jonge ke- de mogelijkheid tot oprichten van een K.A.V. aanwezig is. Het is ook onze taak om hieraan mede te wer ken. Wij kunnen hieraan helpen. Als er iets is, dat onze aandacht systematisch moet hebben, dan is dat onze sprankelende, veroverende vormschool voor onze jonge arbei ders. En ik kan U garanderen, dat daar uitstekend werk wordt gedaan. Natuurlijk werkt die K.A.J. heel an ders dan onze min of meer oudere traditionele K.A.B. Natuurlijk is daar meer élan, maar daar is ook een sprankelende apostolaats-geest, op reis hun plaats geleerd wordt in het Bedrijf, waar zij zichzelf en hun eigen mogelijkheden ontdekken, zijn van onschatbare waarde. De voorz. besloot met de woorden: Onze Bond heeft haar taak te ver vullen in een gebied, dat boordevol problemen ligt. Onze bond heeft een taak als standsorganisatie. Een taak die in wezen een kerstende taak is. Wij moeten blijven volhouden met het gebrekkige materiaal wat wij allemaal zijn, toch een maximum aan resultaat te bereiken, zowel in gees telijk als in stoffelijk opzicht. de geweermaker gekomen en de man had een revolver te voorschijn ge haald, dat naar hij aan de politie vertelde bij zijn weten niet gela den was. De vrouw had de revolver willen grijpen, doch de geweermaker had dit willen verhinderen. Tijdens het korte handgemeen bleek plotseling, dat het wapen wèl geladen was. De vrouw werd door het schot dodelijk getroffen en overleed na enkele ogenblikken. Volkomen overstuur had de man de gehele nacht bij het lijk sigaretten gerookt en had het stoffelijk over schot tegen de morgen in een muur kast verborgen, waarna hij naar zijn geboortestad Maastricht was vertrok ken. Hier heeft hij enkele dagen doel loos rondgezworven om zich ten slot te bij de politie te melden. Tot zover de verklaringen van de arrestant. Tijdens het verhoor heeft de poli tie de man niet op een onjuistheid kunnen betrappen en daar de man voorts een volkomen blanco strafre gister heeft, houdt de politie voor alsnog rekening met de mogelijkheid, dat de man de waarheid spreekt. Er zijn echter nog enkele vraagpun ten na afloop van het verhoor over gebleven, die door de politie nader onderzocht zullen worden. HYPOTHEKEN en roor alle andere taken op het gebied van en- roerende goederen Bouw- en M a kslaarsbedrtyf v.d. Drift Oude Vest 29 - Lelden Telet. 20513 (Advertentie.) Mechanische storing, onachtzaamheid personeel, mist en ongerustheid veroorzaakten 't ongeluk Het treinongeluk bij Weesp off Vrij dagochtend 19 Juni jl. is gisteren uit voerig in een proces voor de Am sterdamse Rechtbank behandeld.; Naar men zich zal herinneren boor de de expresse van 7.30 uur uit Am sterdam naar Enschede zich om streeks kwart voor negen in de ach terste wagen van een lege forensen trein, die 13 minuten eerder uit Am sterdam was vetrokken en bij post 1 vlak voor het station Weesp tegen gehouden werd door een onveilig signaal. Bij het ongeluk kwamen twee mensen om het leven. Terecht stond de 56-jarige eerste stationsambtenaar van Weesp, een man, die reeds 34 dienstjaren bij de N.S. heeft, bekend staat als een plichtsgetrouw ambtenaar, doch die door zijn directie in verband met zijn onachtzaamheid, waaraan het ongeluk deels te wijten is, disciplinair gestraft is. Tegen hem eiste de officier Van justitie 4 weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 3 Harold Russell kwam vandaag in Nederland Hoofdrolspeler uit de film: De beste jaren van ons leven Harold Russell, de Amerikaanse ste zin van zijn eigen levensbeschrij- oudstrijder zonder handen, komt Za terdag 14 November op Schiphol aan. Hij zal deelnemen aan de ver gaderingen op het gebied van her- bekwaming, georganiseerd door de Wereld Veteranen Federatie en zal vervolgens een rondreis maken, die georganiseerd wordt door de Neder landse oudstrijdersbond, ten einde geld in te zamelen voor de W.VJF. De 39-jarige oude Harold Russell is waarschijnlijk een van de meest be kende oud-strijders ter wereld. Zijn roem dankt hij aan de moed, waar mee hij zijn handicap heeft over wonnen. Zijn levensphi'losophie is: „Het is niet datgene, wat je verlo ren hebt, dat het belangrijkste is, maar wat je hebt overgehouden, en hoe je dat gebruikt." „Toen ik bijkwam Hij verkreeg internationale be kendheid door zijn voortreffelijk spel in de film „De beste jaren van ons leven", waarin hij de rol vervulde van de matroos zonden handen, Ho mer Parrish. Harold Russell kreeg zijn eerste training in de infanterie in Massa chusetts (Ver. Staten) in 1942. Hy was bezig met zijn laatste opleiding voor dienst overzee, toen op 6 Juni 1944 een defecte lont in zijn handen ontplofte. De vele goede dingen, die hy heeft verricht, verbleken alle naast zijn grootste prestatie: de overwinning op zichzelf, bereikt gedurende een lange innerlijke strijd na de ontdek king, die hij zo suggestief in de eer- ving weergeeft: „Toen ik bijkwam, ontdekte ik dat ik geen handen had." Handen overwonnen. Gedurende zijn herstel in een mi litair hospitaal in de Verenigde Sta ten werd Harold door de leger- autoriteiten uitgekozen om in een do cumentaire film te tonen, hoe hij de handicap van het verlies' van zijn handen en het gebruik van de stalen haken, die hij er voor in de plaats kreeg, had overwonnen. De film werd op ruime schaal gedistri bueerd ten behoeve van verminkten in militaire hospitalen. Deze 20-minuten lange film trok de aandacht van film-directeur Wil liam Wyler en van .de toneelschrij ver Robert Sherwood, die onmiddel lijk de rol van „Homer Parrish" spe ciaal voor Russell creëerden in het manuscript van „De beste jaren". De ze film bezorgde hem twee onder scheidingen, een als de beste acteur van 1946, en de ander, een speciale onderscheiding, voor het brengen van hulp en hoop aan verminkten door middel van de film. Hij heeft ook een levensbeschrijving geschre ven, getiteld: „De overwinning in mijn handen". Voor en na verminking. Harold Russell werd op 14 Ja nuari 1914 in North Sydney, Nieuw - Schotland, geboren, waar zijn vader directeur was van het plaatselijke telegraafkantor. De familie verhuis de naar Boston, toen Harold zes jaar oud was. Hij bezocht openbare scho len te Cambridge, Mass. en de het einddiploma van de technische middelbare school in 1933. Hij kreeg een betrekking bij een grote kruide niersfirma, eerst als bediende, toen als lagershulp, en tenslotte als be drijfsleider. Sedert zijn ongeluk en zijn schit terend herstel, is Russell op vele wip zenoOnderscheiden. In 1949 werd hij door de Amerikaanse Junior Kamer van Koophandel gekozen als een van de tien topfiguren van het jaar. Hij treedt zeer dikwijls op als woord voerder op het gebied der vele pro blemen van oud-strijders en heeft de regering herhaaldelijk bijge staan om de verkoop van „spaarcer- tificaten" te bevorderen. Hij is tot tweemaal toe gekozen als voorzit ter van de American Veterans (Am- vets), welke bond aangesloten is by de W.V.F. Russell is steeds bereid gevonden op elk uur, elke plaats, zijn energie in dienst te stellen van de zaak van de millioenen verminkten en het be vorderen van vriendschappelijke be trekkingen tussen de landen onder ling. Harold is getrouwd met zijn jeugd liefde in Hollywood op 27 Februari 1947. Zij hebben twee kinderen, nl. Jerry (7), hun aangenomen zoon en een dochtertje van twee jaar, Adele Rita. BLINDE BEDELAAR IN CASSATIE. De 46-jarige Haagse blinde bede laar C. K., die door de politierechter wegens bedelen tot 12 dagen hechte nis en anderhalf jaar rijkswerkinrich ting is veroordeeld, heeft cassatie aangetekend bij de Hoge Raad. Dit is n.l. de enige instantie, waar bij voor een vonnis van de politie rechter by een dergelijke overtreding cassatie mogelijk is. In afwachting van de uitspraak zal K. toch naar Misleidend telefoontje. Verdachte erkende zijn fout. Er was tussen hem en de blokwachter vlak voor het station van post 1 een misverstand gerezen over een klei ne mechanische storing, die zich bij de seinen van de blokwachter voor deden. Uit het telefoongesprek maakte hij op, dat de post stroomloos stond. Zonder er verder bij na te den ken nam hij aan, dat de stroom pas was uitgevallen, nadat de forensen trein was gepasseerd. Die stond er echter nog, omdat de blokwachter zijn sein niet veilig kon stellen. De automatische beveiliging, die de spoorwegen toepassen bij het seinwezen, verhinderde hem eohter het blok tussen station Weesp en de Muiderstraatweg open te stellen. Gezien het telefoongesprek met de wachter bij post 1 meende 'hij, dat hij het recht had deze automatische be veiliging te ontzegelen en met de hand te regelen. Hij deed dit en gaf de wachter bij de Muiderstraatweg opdracht de expresse door te laten. Kwestie van seconden. ^.Weliswaar had ik de forensentrein met door het station zien komen", vertelde de beambte, „doch aange zien ik het erg druk had met een trein, die juist uit Amersfoort was ge arriveerd, heb ik aangenomen, dat de forensentrein mij was ontgaan". Nog een tweede ambtenaar van de N.S. is in verband met dit ongeluk disciplinair gestraft. Het is de blok wachter vlak voor het station van Weesp., die post 1 bediende. Hij wordt door de justitie echter niet vervolgd. Bij een storing van de seinen, zo als in dit geval, had hij de wach tende trein met een speciaal geel bord verder hebben moeten lood sen. Inderdaad was hij na het tele foongesprek met dit bord naar buiten gelopen, doch het was mistig en daardoor zag hij de trein niet staan. Hij keerde terug naar zijn post en ook hij ontzegelde de z.g. blokven- sfers' van zijn bloktoestel, waarna hij het sein op veilig zette. Intussen waren echter vele minuitan verlo pen. Noodlottig oponthoud. Zo waren er vele omstandigheden, die tot het ongeluk hebben geleid. Niet alleen een kleine mechanische storing, doch ook onachtzaamheid van personeel niet alleen mist, waardoor ook de bestuurder van de expressetrein de voor hem staande forensentrein eerst op het laatste moment ontwaarde, doch ook nog de ongerustheid van de bestuurder der forensentrein. De laatste had de hoofd conducteur verzocht eens poolshoogte te gaan nemen en de hoofdconduc teur was juist naar de blokpost ge wandeld (over de spoorbaan) toen de blokwachter erin slaagde het sein op veilig te stellen. Zo trok de forensen trein langzaam naar het gebouwtje en stopte daar opnieuw om de con ducteur op te nemen. Net toen de trein zich voor de tweede maal in beweging zette, botste de expresse er van achteren met een vaart van bijna 100 km. per uur tegen. De rechtbank zal in deze zaak op 27 November a.s. uitspraak doen. In de Adventstijd, te beginnen op Zondag 29 November, zullen in de Bissche Sint Pieter naar het Tilburg- se voorbeeld een aantal preekstoelge- sprekken worden gehouden, die ge voerd zullen worden door pastoor P. J. A. M. Lücker, pastoor van de Sint Pieter, en rector H. Heer en van het klooster „Mariënburg" in Den Bosch. Het zullen openbare gedachtenwisse- lingen zijn, die de dogmatiek ten grondslag hebben. De bedoeling van deze gesprekken in de kerk is pro blemen over geloofskwesties open hartig te bespreken en daardoor een klaar inzicht te verschaffen in aan gelegenheden, welke in deze tijd vaak onderwerp van gesprek uitma ken. .- Veenhuizen worden opgezonden. EEN BOEK ALS DITVERSCHIJNT SLECHTS HOOGST ZELDEN en wordt dan voor wie het bemachtigt een bezit van grote, blijvende waarde. GODS LINKERHAND van William E. Barrett maakte een diepe indruk op de Katholieken, niet alleen in Nederland, maar ook in Amerika, Engeland, Frankrijk, Duits land en Denemarken. Avontuur - Romantiek - Liefde - Misdaad - Hartstocht - Geloof - Vrees - Gevaar vormen de bodem, waaruit dit van een intense spanning geladen boek zijn sappen trekt. Laat dit betoverende boek U niet ontgaan, maar besfel 't vandaag nog, als U wilt voor de winkelprijs van f6.25, maar 't voordeligst (nl. voor slechts f2.50!) door lid te worden van HET THIJMFONDS, het eerste, het grootste en het goedkoopste Nederlandse boekenfonds voor Katholieken. Géén inschrijfgeld. - Enige verplichtingminstens 1 jaar lid blijven en in dat jaar zes boeken afnemen a f2.50 per stuk. Ook betaalbaar met 125 p. mnd. Prospectus gratis op aanvraag. INVULLEN IN BLOKLETTERS BON Naam: Adres: Plaats: wenst lid te worden van ,Het Thijmfonds" tegen betaling van f125 per maand f2.50 per boek f 15.per jaar betaling geschiedt: per postgiro no. 268700, per kwitantie, verhoogd met incassokosten. Niet verlangde s.v.p. doorhalen. Handtekening Deze bon invullen en verzenden in ongefr ankeer de enveloppe met op de adreszijde: Machtiging no. 1557, Den Haag. Aanmelding kan ook geschieden per brief of briefkaart. (Advertentie)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6