MfllLENE'S MEI igOLLETIEKE COMMENTAAR Komt Europees voetbalelftal weer naar Amsterdam? ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Voor de proefwedstrijd „Als het kan komt het Europese elftal, dat op 6 Juni van het volgend jaar te Madrid tegen Zuid Amerika speelt, op nieuw een oefenwedstrijd in Amsterdam spelen", zo vertelde Karei Lotsy, die wederom tot voorzitter werd benoemd van de speciale FIFA-commissie, welke de ontmoeting tussen Europa en Zuid Amerika zal organiseren, aan een redac teur van het A.N.P. te Parijs. „Het is zo langzamerhand traditie ge worden", zo vervolgde de heer Lotsy, „dat de FIFA-spelers, waaruit een defi nitieve keuze wordt gedaan, éérst naar ons land komen om voor de ogen van de Europese deskundigen en de wereld pers te laten zien, wat zij waard zijn en of hun definitieve opstelling gerecht vaardigd is. De oefenwedstrijd van 30 September in het olympisch stadion heeft zijn vruchten wel afgeworpen en een dergelijke ontmoeting klemt voor de match tegen Zuid Amerika te meer, om dat in beginsel alle spelers van de Euro pese landen in de ploeg kunnen worden gekozen. Dat betekent, dat ook Engelse, Schotse en Ierse spelers, alsmede spelers van Wales in de, FIF A-ploeg kunnen worden opgenomen. De samenstelling van de speciale commissie is, mede in dit verband, thans gewijzigd, of beter gezegd aangevuld. Want behalve Ernst Thommen, Zwitser en dr. Armando Munoz Calero, de Spaanse chirurg, zijn thans ook dr. ir. Ottorino Barassi, de Italiaanse expert, die zo uitnemend op de hoogte is met de Zuid Amerikaanse landen, en Arthur Dewry, bestuurslid van de Football Association in de missie opgenomen. Met groot vertrouwen ziet het FIFA- bestuur de commissie opnieuw aan het werk gaan. De reden daarvan is, dat de oefenwedstrijd te Amsterdam en de ont moeting in het Wembley-stadion tegen Engeland, dank zij aller medewerking uitstekend is geslaagd. Het bestuur van de FIFA heeft dan in de bestuursverga dering te Parijs de commissie-leden dank gebracht voor al het werk, dat aan deze wedstrijden vast zat, waarbij ook het organisatie-comité van Amster dam, waarin verder ir. H. Hopster, G. Kruyver, D. Bessem en L. Brunt zaten, een bijzondere pluim op de hoed heeft gekregen. Het bestuur van de FIFA heeft mij tot voorzitter benoemd, welke be noeming ik graag heb aangenomen, al weet ik, dat er heel wat werk aan vast zal zitten. En de termijn is bedenkelijk kort. Van de Spaanse voetbalbond heb ik al gehoord, dat voor deze gelegenheid het stadion van Madrid vergroot zal wor den en 125.000 toeschouwers zal kunnen bevatten. Bovendien is van Spaanse zijde een schriftelijk financiële regeling ont vangen, welke zeer redelijk mocht wor den genoemd. Maar wij hebben tegen Zuid Amerika geen schijn van kans, als wij weer niet van te voren een wapen schouw houden". Worden er ook technische adviseurs benoemd? vroegen wij. „Inderdaad is dat de bedoeling," aldus de heer Lotsy. „Maar daarmede hebben wij nog even de tijd. Wij zullen tech nische expers aantrekken, op het ogen blik, dat ons het beste uitkomt En dat behoeft niet zo'n lange tijd van te voren te geschieden. Dat de commissie reeds bij voorbaat schriftelijk contact zou heb ben met diverse deskundigen in Europa, spreekt wel haast vanzelf. Maar het be langrijkste voor Nederland is, dat wij de oefenwedstrijd weer in ons land krijgen. Opnieuw zal de FIFA aanbiedingen uit diverse steden van Europa krijgen. Na tuurlijk kan ik niet vóóruit lopen op de zaak en ik kan dan ook geen enkele positieve toezegging doen, dat de oefen wedstrijd in ons land zal worden ge speeld. Onderhandelingen met diverse Klein inhaalprogramma voor de KNVB De dag van morgen waarop o.m. de wedstrijd Zuid Nederland—Luxemburg en de wedstrijd om de Gouden Onaf hankelijkheidsbeker worden gespeeld is zelfs als» inhaalprogramma zeer klein en te hopen is slechts, dat het ook inder daad wordt afgewerkt. De 2e klasse B heeft nu, bij uitzon dering natuurlijk, weer een bijna volle dig programma, waarbij FluksVUC en Quick—RFC de belangrijkste wedstrijden zijn. Na de nederlaag van vorige week verwachten we van Fluks een volledig herstel, hetgeen VUC de eerste plaats dan zal kosten. Winnen de Hagenaars echter, dan staan zij bovenaan. Quick zal het op eigen terrein wel bol werken tegen RFC en HW tegen Nep- tunus, maar of UVS het in Vlaardingen tegen Fortuna tot enig gunstig resultaat zal brengen, wagen we te betwijfelen, gezien de wijze waarop deze competitie ditmaal is aangevangen: 4 punten uit 5 wedstrijden. Voor de rest valt er weinig in Leiden en omgeving te beleven. RKAV ontvangt Wilhelmus, Blauw Zwart gaat op bezoek bij de leider Sche- veningen en Roodenburg trekt naar Hil- legom, om daar twee punten rijker te worden, al blijft oppassen geboden! instanties zullen worden gevoerd en heel wat problemen zullen moeten worden opgelost, alvorens een eventueel gun stige beslissing zal vallen". DE FIFA EN DE OLYMPISCHE SPELEN. Het bestuur van de FIFA heeft be raadslaagd over het olympische voetbal- tournooi, dat in 1956 te Melbourne zal worden gehouden. Naar bekend wil het Internationaal Olympisch Comité het daarheen leiden, dat slechts 16 landen aan de voetbalwedstrijden te Melbourne zullen kunnen deelnemen. Het bestuur van de FIFA bleek volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden, welke het IOC ondervindt in verband met een overladen programma. En hoe men zich de oplossing in Australië en bij het IOC denkt, indien er meer dan 16 lan den zich voor het voetbaltournooi zullen aanmelden, blijft vooralsnog een open vraag. Het FIF A-bestuur is van oordeel, dat men eerst moet afwachten hoeveel landen e"r in beginsel voor dat tournooi zullen inschrijven. Mocht het aantal slechts weinig boven, dat van 16 liggen dan zal het aannemelijk zijn, dat even tuele voorwedstrijden in Australië a den gespeeld. Is het aantal ingeschreven ploegen veel hoger dan 16 dan zal het bestuur van de FIFA zich t.z.t. nader be raden op de organisatorische- en finan ciële problemen, welke aan het spe len van voorronden, eventueel buiten Australië, verbonden zijn. De kwestie zal trouwens nader worden besproken op de conferentie, welke op 4 en 5 Mei 1954 te Lausanne zal worden gehouden tussen het bestuur van het .IOC e zijds en delegaties van de internationale sportfederaties anderzijds. In April van het volgend jaar zal de A.N.W.B. voor de tweede maal een na tionale Kampeertentoonstelling organise ren. Deze omvangrijke expositie, waar aan een zeer groot aantal buitensport zaken zal deelnemen en die een zo vol ledig en algemeen mogelijk overzicht zal bieden van de in Nederland verkrijgbare tenten, kampeerwagens en kampeeruit rustingen, zal ditmaal in Rotterdam bij en gedeeltelijk in het Ahoy-gebouw gehouden worden. De tentoonstelling zal slechts vier dagen duren. De eerste nationale kampeertentoon stelling, welke de A.N.W.B. dit jaar op 10, 11 en 12 April onder de naam „Goed Kamp" op het IJsclub-terrein te Amster dam heeft gehouden is een groot succes geworden. Bijna 20.000 belangstellenden bezochten de tenten-show. Het ziet er naar uit, dat de tentoon stelling in Rotterdam nog uitgebreider van opzet zal worden. Men zal wederom alle typen tenten aantreffen, zowel voor trekkers als voor jeugdorganisaties, als mede de bijbehorende uitrustingen, keu keninrichtingen, kampmeubelen, rugzak ken, fietstassen etc. Ook „caravans" zul len in grote getale en verscheidenheid aanwezig zijn. De A.N.W.B. zal op deze expositie uit gebreide voorlichting bieden omtrent de wijze waarop men deze materialen dient te gebruiken. Zo zullen demonstratie- stands ingericht worden, waarin het kampeermateriaal geheel in gebruik zal worden getoond. Enige malen per dag, zal de Bond er een Kampeer-forum or ganiseren, waar vragen van kampeerders en adspirant-kampeerders door deskun digen zullen worden beantwoord. De gemeente Rotterdam toont vooi tentoonstellings-initiatief veel belang stelling. EGYPTE—ITALIË 1—2. In de voorronden van het wereld kampioenschap voetbal (groep 9) heeft Italië te Cairo met 21 van Egypte ge- I wonnen. LEIDSCHE VOETBALBOND lste klas A. Een vluchtige blik op de standenlijst laat reeds zien dat Rouwkoop weinig moeite zal hebben haar eventuele con currenten met rauwe kop terug te slaan. Stompwijkse Boys zal moeten pro beren de opmars van Rouwkoop naar het kampioenschap een halt toe te roe pen. Ondanks dat ons hart voor Stomp- wijk klopt, kunnen wij hen niet veel kans geven. Docos gaat het ook weer eens proberen. Het resultaat is wel zeer afhankelijk van de buienactiviteit van deze club. Soms regent het doelpunten, dan weer kan men de ogen nauwelijks drooghouden van narigheid. Meer zeg gen we er niet van. LDWS gaat naar Voorhout en zonder voorbehoud, kunnen we de Leidse club de beste kansen geven. Alphense Boys, dat onze mening ver leden week zo pittig in de steek liet, zal morgen uit tegen Altior moeten probe ren het in haar gestelde en nu wel enigszins geschokte vertrouwen weer te rechtvaardigen. Hoewel 2e klasse A. Rijpwetering ontvangt morgen Kagia. De Kaagbewoners zullen deze trip wel enigszins bezorgd tegemoet zien. Een andere Weteringse club komt bij VNL op bezoek. We vrezen echter dat Weter. Boys geen nieuw leven hoeft ingeblazen te worden. Maar VNL heeft vanwege haar feest nog altijd een streepje bij ons voor en we voorspellen haar daarom toch wel minstens één puntje. St. Ber- 2e klasse B. In deze afdeling zal WOA Zondag met een van haar concurrenten. Rouw koop 2, kunnen afrekenen, mocht dit ge lukken dan is zij vrijwel onbenaderbaar geworden. UDO heeft niet gelukkig ge loot, tegen Morskwartier zullen Oegstgeestenaren wel niet opgewassen zijn. MOTORSPORT. Naar eerst thans officieel is bekend gemaakt is 't team van de Amersfoortse motor- en automobielclub „Amac", be staande uit C. van Batenburg, G. van de Ridder en B. G. van Ommen kam pioen van Nederland geworden in de provinciale en landelijke kampioenschap oriëntatieritten, georganiseerd door de KNMV, die 31 October jl. te Barneveld zijn gehouden en waaraan werd deelge nomen door de elf provinciale kam pioenen. Er werd gereden om een team kampioenschap en een persoonlijk kam pioenschap. C. van Batenburg werd tevens individueel kampioen. KRACHTSPORT. De Leidenaar S. Stokkel, van de nardus heeft morgen tegen AZL een Leidse Krachtsportvereniging, zal mor- makkelijke winstkans. ZLC en KRV ten- gen deelnemen aan de Nederlandse ge- slotte gaan waarschijnlijk de punten I westelijke kampioenschappen, welke te delen. Den Haag worden gehouden. Prins Bernhard beschermheer van de K.N.Z.B, Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap van de Koninklijke Nederlandsche Zwembond te aanvaarden. SCHAATSENRIJDEN. DE GEHELE KERNPLOEG NAAR NOORWEGEN. Naar het A.N.P. verneemt heeft het hoofdbestuur van de KNSB besloten de gehele kernploeg, welke reeds geruime tijd de conditie- en droogtraining op CIOS en de ij straining op de HOKIJ onder leiding van dr. A. J. G. Carlier volgt, uit te zenden naar Noorwegen om de training te vervolmaken. Tot deze ploeg, welke Zondag 20 Dec. _.s. onder leiding van Klaas Schenk naar Hamar zal vertrekken behoren de vol gende hardrijders: Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse, Nico Olsthoorn, Wim de Graaff, Tinus Rozendaal, Kokkie van der Eist en Egbert van 't Oever. Onder auspiciën van de NVBHS wor den nog extra uitgezonden: Henk Schu ier, Bruine de Bruin en Adriaan Doets. WIELRENNEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IN 1956 IN NEDERLAND? Het volgend seizoen zullen de wereld kampioenschappen op de baan en op de weg in Duitsland worden gehouden. Voor de organisatie van deze kampioen schappen in 1955 komt Frankrijk ernstig in aanmerking. Naar verluidt houden wielerofficials van diverse landen er re kening mede, dat Nederland een ernstige gooi zal doen naar de toewijzing van de wereldkampioenschappen van 1056. Men neemt aan, dat de Koninklijke Neder landse Wielren Unie haar candidatuur voor 1956 officieel zal stellen op het voorjaarscongres van de U.C.I., dat in Maart 1954 wordt gehouden. De wereldkampioenschappen op de baan en op de weg werden in Neder land voor de laatste maal in 1948 ge houden. Swlft-combinatie. Zondajg rijden A- en B-klasse 50 km. als 2e rit van de Novembercompetitie. Voor C- en D-kl, is de afstand 30 km. Start 10 uur. Lenig en Snel. Morgen vertrek 9.45 uur Noordeindsplein voor een cycle cross-training. TAFELTENNIS. R.K.L.T.V. „DE SLEUTELS". Het eerste damesteam (2e klasse» j zorgde afgelopen week weer voor een zeer bijzondere verrassing. De dames H. en T. Heuzen en mej. A. van Cassel pres teerden het BAT 1 een nederlaag toe te brengen. De gezusters Heuzen wonnen elk twee sets en wisten bovendien na een 54 voorsprong ook het winnende punt te behalen in het dubbelspel. Mej. A. van Cassel zorgde voor het zesde punt. Hoewel mej. H. Heuzen in een onlangs gespeelde vriendschappelijke wedstrijd mej. T. v. Haasteren nog de baas bleef moest zij dit keer de zeilen strijken. Van de tot nu toe gespeelde negen sets in de competitie wist mej. H. Heuzen eF acht te winnen. Mej. T. Heuzen won tot nu toe 66 van haar wedstrijden, terwijl mej. A. van Cassel thans op 33 staat. Het eerste dames team staat nog steeds geheel ongeslagen. Het 2e damesteam levert voorwaar ook zeer goede prestaties. Deze week won zij met 100 van Trava 2. Ook dit team is nog ongeslagen. Sleutels 3 (dames) bracht het er deze week minder goed af en verloor met 100 van Wilskracht 2. Bij de heren speelde het 3e team ge lijk tegen DSS 2; het 6e herenteam ver loor met 100 van Sorry 3. Het eerste herenteam speelt vandaag £ied van deze tij,d DE NIEUWSTE KRANT Een der nieuwe modesnufjes van dit ogenblik is een damesblouse die geheel met krantenartikelen en gedeelten van kranten is be drukt. Na linnen, keper en katoen in zeer antieke tijden, toen ijverige moeders nog heel dikke kousen breiden, kwam mousseline en crêpe de chine en niet meer saai en baaien alléén het uiterlijk der vrouw verfrissen en verfraaien. Toen kwam kunstzijde en taffet, crêpe serge en bourette, flamine, crêpe oriental en zijden crêpe georgette, toen crêpe satin en organdi, een zijden mousselientje en toile de soi en flamisol ofwel een crêpe de chine-tje. Toen gaf het wilde woud zijn tooi terwille van de mode, waarvoor men tijgers, beren en ook wel konijnen doodde. Het hele woud werd uitgeroeid door menselijke gieren en alle vrouwen werden plots getemde wilde dieren. Weer een stap verder zijn wij nu en via toile flamante zijn wij nu al gearriveerd bij dunnen nylonkranten. Een nylonblouse als een krant, nog niet gezien voor deze, als moeder nu maar doodstil zit, kan Pa de krant gaan lezen. Och dame, die op fijne smaak en op beschaving prat gaat, die als een schoon geklede pop bewonderd door de stad gaat, een krant daar lees je 's avonds in daar blijf je wat by plakken en hoogstens dient zy, dames, om wat rommel in te pakken Moraal: En veertig gulden is de prijs, 't is duur, da's buiten kyf; koop voor tien cent een krant by ons en draag die aan het lijf TROUBADOUR twee wedstrijden. Om half drie spelen zij in Den Haag tegen Assumy 1, waarbij een zeer gegronde winstkans bestaat. Des avonds spelen zij in de Sleutelszaal (R.K. Jongens Ulo Vrouwenkerkhof) te gen het machtige Wibo 2. In deze wed strijd is elke punt winst een meevaller! Het tweede herenteam speelt van avond in Delft tegen DHC 1 en het 6e herenteam vanmiddag in Den Haag tegen DOS 10. Voor hen, die het nog niet weten: De Sleutels trainen elke Dinsdag en Don derdagavond van half acht tot half elf. Nog enkele leden kunnen thans worden aangenomen. Sparkler (Roelofarendsveen). Ook de tweede in Roelofarendsveen opge richte tafeltennisvereniging „Sparkler" maakt in de competitie geen slecht debuut. Sparkler 1 won de uitwedstrijd in Noordwijkerhout tegen Wilskracht 3 met 91. Th. Koot en P. v. d. Meer wonnen elk drie partijen en C. Bouw meester twee. Ook het dubbel werd een overwinning voor Sparkler. Hiermede behaalde Sparkler 1 tot dusver 6 punten uit 4 wedstrijden. Sparkler 3 verloor de thuiswedstrijd tegen Treffers 6 met 8—2. BILJARTEN. De Driesprong (Boskoop). Het beste resultaat van de B.V. „De Driesprong" was deze week voor B 4, dat met 90 van Thalia-Vrienden B won. Ook B 3, kan tevreden zijn met een 72 over winning op TOP (B). Het A-team heeft in een onfortuinlijke wedstrijd tegen Marktzicht met 25 de vlag moeten strijken. Het B-team heeft zich kranig geweerd door een gelijk spel 44 tegen Tunnel B in de wacht te slepen. In de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen 4e klas boekten de Driesprong-deelnemers goede resultaten. Een speler zal a.s. weck deelnemen aan de eindstrijd en een speler is gepromo veerd naar de 3e klas. In verband met laatstgenoemde wedstrijden staat de competitie de komende week stil. „De politiek is net een vluchtige vloeistof in een open flesje," zei Toos. „Als ie denkt, dat je nog een heleboel hebt, is het flesje al leeg. Waar zijn ze ge bleven? De Lucas-kinde- ren, de motie van prof. Romme en St. Maarten?" ,,Nou St. Maarten is in de hemel", antwoordde Jansemans, „en hij staat ook op „het slijk der aar de". Een rare combinatie. Maar laten de er maar over zwijgen. Het heeft me al leen deugd gedaan, dat die minister Drees zo tekst- vast is. Zo'n citaatje uit de Statenvertaling staat hem wel". „En héb je verder nog nieuws?" vroeg Toos. „Ja, zeker", antwoord de Jansemans, „ik ben van de week op die midden standsvergadering eens even naar juffrouw Klom- pé gaan kijken. Maar.... ehallemaal praatjes hoor!" .,Wat bedoel je daar mee?" vroegen wij. „Nou, van die mr. Bur ger, weet je wel? Die zei in de Tweedé Kamer, dat mr. Blaisse zich door juffrouw Klompé op het verkeerde pad had laten lokken en toen hij daar was aange land het echt manne lijk nog bonter had ge maakt". „Die is zeker van de P. v. d. A.?", vroeg Toos vin nig. „Ja", zei Jansemans, „maar juffrouw Klompe trekt er zich niets van aan! Ik zeg nog tegen haar: „Wat vindt U van zo'n opmer king?" En ze lachte er ge woon om. „Ach mijnheer Jansemans", zei ze, „wat zal ik er van zeggen. Bur ger-lijk hè! Echt Burger lijk." „Kan die in zijn zak ste ken, die Burger", ging Jan semans verder. „Maar en fin, er is nog meer, dat hij in zijn zak kan steken. Z'n opslag. De kamerleden hebben er goedkeuring aan gehecht, dat ze voortaan meer geld krijgen." „Hoe bestaat het", viel Toos in de rede. „Hebben ze er lang over gepraat?" „Helemaal niet zei Jan semans. „Ze zullen ge dacht hebben: Laten we nou niet overal een pro bleem van maken. Je moet op zijn tijd vlot zijn. En meteen was het gebeurd. Goedgekeurd. De commu nisten stemden tegen, want die moeten de centjes toch in de clubkas storten. Van degenen, die het zelf mo gen houden, waren alleen dominee Zandt en mijn heer Beernink (A.R.) te gen." „Wilden die geen op slag?", vroeg Toos. „Zo zou je het kunnen uitleggen". antwoordde Jansemans voorzichtig. „Ik weet tenslotte ook niet, wat die mensen gedacht heb ben." „Misschien dachten ze wel: Die anderen stemmen toch allemaal voor", zei den wij. „Voel je hem", lachte Jansemans. „Je moet nooit kwaad denken natuurlijk, maar het was toch ook geen voorstel, waarvan je kan verwachten, dat het er met 50 stemmen voor en 49 tegen met één onthou ding, net zou doorglippen. Een mens is een mens. Maar goed, daar praten we niet meer over. We gaan nou weer zingen „Naar Bermuda" op de wijze van „Naar de bollen". Ik hoop alleen, dat ze daar niet zo'n ruzie krijgen als die geesteskinderen van Louis Davids!" POLY TIEKUS. eerste liefde Op dit ogenblik werd er aan de deur geklopt. Voor het meisje was dit een welkome onderbreking van het gesprek. „Ja, binnen!" De bediende opende de deur en liet Sven Heibrink pas seren. „Pardon, ik wist niet, dat je bezoek had. Ik kom nog wel eens terug". Met deze woorden wilde hij de kamer weer uitgaan, maar Dolores voor kwam het. „Neen, neen, blijf hier. Kom maar aan mijn rechterkant zitten. Nog een kopje voor mijnheer Heibrink!" riep zij de wachtende bediende toe. Rodriguez scheen meer dan ont stemd. De kleur van zijn gezicht helde over naar groen. Maar Sven Heibrink merkte het vandaag blijk baar niet. Hij was zelf uit zijn even wicht gebracht, men kon hem aan zien, dat hij innerlijk diep bewogen was. Z^lfs Dolores, anders meestal druk met haar eigen ik bezig, viel de verandering van Sven's wezen op. „Wat is er aan de hand? Wat heb je?" vroeg zij. Sven haalde even de schouders op. „Het is alleen de dokter heeft me daar straks verteld, dat ik in valide zal blijven. Mijn arm is on bruikbaar. Wat dat voor mij bete kent je weet, dat ik vlieger-offi cier ben dat wil zeggen", ging hij met een bitter lachje verder, „ik was het. Want nooit zal ik meer een vliegtuig kunnen besturen". Dolores keek hem droevig aan. „Ik wist het al lang. Maar het had nog erger voor je kunnen aflopen. Denk eens aan mijn arme vader'. Zij nam haar zakdoek, de mannen zwegen. Na een poosje begon Sven weer: ,,Ik ben daardoor mijn bestaan kwijt. Afgezien van het feit, dat men gehecht is aan zijn beroep, dat men zelf gekozen heeft, waaraan men met hart en ziel verknocht is". „Arme Sven Heibrink", er klonk een hartelijke toon uit de woorden van het jonge meisje, „wat valt er nu te doen?" „Je kunt heel veel voor me doen", Sven glimlachte weemoedig. „Ik zal me nu wel moeten toeleggen op de handel. Als je hier of in een van je filialen in Europa een baantje voor me zou weten, zou ik je zeer dank baar zijn". „Bij de onderneming van de heer Alvares is alles bezet", liet Rodriguez zich hatelijk horen, „daar zult u geen schijn van kans hebben". „Ik heb u immers niets gevraagd, senor Rodriguez". Sven werd zenuw achtig. „Het is alleen jammer, dat de wedstrijd niet meer heeft kunnen plaats vinden. Als je vader de wed denschap met de vlieger Salgado ge wonnen had en door mijn vlucht bij het proefvliegen was dit zo goed als zeker dan zou jij Dolores, nu een grote bezitting meer hebben. En voor mij schoten er dertig mille over. Dat was mij door mijnheer Al vares toegezegd en hij wilde dat na onze terugkeer van het vliegveld schriftelijk bevestigen. Helaas", Sven haalde diep adem, „is het niet zover gekomen. Overigens, hebt u, senor Rodriguez, ons gesprek erover ook gehoord?" „Ik?" De Argentijn ging heel recht op zitten, en tikte met een noncha lante beweging de as van zijn siga ret „Ik heb die tijd aan heel belang rijke zakelijke transacties gedacht. Aan uw gesprek heb ik niet de minste aandacht gschonken. U kunt mij dus in geen geval als getuige voor uw aanspraken nemen, die u nu wilt laten gelden. Het gezicht van de jonge Heibrink werd rood van toorn. „Ik laat geen aanspraken gelden, ik eis niets, dat hebt u gehoord al zou ik er misschien recht op hebben. Ik vraag alleen maar..y Dat u echter niets gehoord höbt, is een bewuste leugen, die u al leen maar verkondigd, om mij schade te berokkenen". Zijn vlammende ogen troffen Dolores. „Ik moet me verontschuldigen, Dolores, ik kom later wel terug". Met een buiging voor het jonge meisje verliet Sven het vertrek. Terwijl hij de trap opging overlegde hij. Zo spoe dig mogelijk wilde hij hier vandaan. Misschien was het 't beste, de ifuitse consul op te zoeken en het een en ander met hem te bespreken. Ja, dacht hij, dat zal de juister weg zijn. Tien minuten later liep Sven weer door de hal. om weg te gaan. Uit het salon klonken opgewonden stem men. Een seconde bleef hij staan om dat hij een toornige uitroep van Do lores meende op te vangen. Nog eens drong duidelijk tot hem door. „Neen, neen ,laat me los!" Angstig klonk de anders zo heldere stem. Toen aarzel de Sven niet langer. Met een sprong was hy bij de deur en rukte ze open. Hij hoorde nog de laatste woorden van de man, in de kamer. „Mij versmaden en die invalide wil je die „Ja", kreunde het meisje en tracht te'zich uit de armen, die haar schou ders omklemden, te bevrijden. „Ja, ik Zij verstomde plotseling, toen zij Sven naast zich zag opduiken. Met vaste hand greep Sven de ander beet, en slingerde hem achteruit. De Argentijn tuimelde, herstelde zich echter spoedig. Met spierwit gezicht stond hij seconden lang zwijgend, uit zijn ogen gloeide haat. Plotseling draaide hij zich om en snelde de deur uit. De twee achterblijvenden keken elkander aan. Dolores stak de zwij gende man haar handen toe. TWEEDE DEEL HOOFDSTUK VHI Jaren zijn verlopen, vele jaren. Een lange tijd. Op mooie voorjaarsdagen ligt het zacht kabbelende water van de Alster nog altijd paarlmoerkleurig te glin steren in het zonlicht. En de torens van de oude Hanzestad rijzen, zoals zij dat al sinds vele decennia, zoals met hun kopergroen platina omhoog in de heldere voorjaarslucht, waar tegen het blauw slechts enkele wol ken hangen als donzige watten. Glas helder en zuiver is de lucht, geen nevelsluier belet het gezicht op de andere oever. Op zo'n dag kwam een jonge vrouw in de richting van de Jungrenstieg gewandeld Zij hield het hoofd gebo gen en schonk niet de minste aan dacht aan de voorbijgangers. Op de hoek van een straat botste zij bijna tegen een andere vrouw op. Nu keek zij op en zag de ander verward aan. „Mariene!" riep deze verrast, on gelovig, nadat zij het verschrikte ge zicht tegenover haar een ogenblik onderzoekens had aangekeken. „Is het mogelijk, ben je het werkelijk?" De grote, blauwe ogen in het smalle gezicht blikten onrustig, toen speelde er een flauwe glimlach om de bleke lippen, en de jonge vrouw antwoordde: „Ja, mevrouw Eggert, ik ben het, de dochter van meneer Berend, met wie u en uw rnan jaren geleden dikwijls omgingen". „Kom", zei de oude vrouw en nam haar arm, „we kunnen hier niet blij ven staan, willen we geen opstopping veroorzaken. Nu moet je me eens vertellen, wat je al die jaren hebt uitgevoerd. Weet je wat, we kunnen het beste naar café „Vaterland" gaan, daar is het om deze tijd niet druk en kunnen we rustig praten". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5