De Post moet doorgaan Een tunnel tussen twee Oceanen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 DE LEIUSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 DE POST moet doorgaan" is een van de ijzeren wetten, die een beschaafd land stelt. Wat er ook moge gebeuren, hoeveel geld en moeite er ook aan ten koste moeten worden gelegd, laat in hemelsnaam die post doorgaan, want als het postverkeer in de war loopt, is de desorganisatie compleet- In ieder land ontmoet Tante Pos zo nu en dan hinderpalen, die zij voorbij moet en die zij doorgaans dan ook met alle élan, waarover deze kor date dame beschikt, neemt, maar zel den zal zij dergelijke moeilijkheden ondervonden hebben, als in de Zuid- Amerikaanse staat Equador, waar enorme waterslangen.de post verhin deren haar werk naar behoren te doen. Een dezer slangen werd zozeer ge vreesd door de junglebewoners, die voor de post moesten zorgen, dat zij ten slotte werd beschouwd als de draak, die in de Middeleeuwen zoveel gezelligheid in deze streken heeft ge bracht. Een kleine opsomming van wat het monster allemaal op zijn geweten had, zal aantonen, dat de vrees nu ook wel niet helemaal ongegrond was. De mysterieuze verdwijningen buiten beschouwing gelaten, had men met eigen ogen kunnen waarnemen, hoe de zeeslang tot vier maal toe een kano deed kapseizen en zich meester maakte van de ongelukkige inzitten den, die niet vlug genoeg aan land wisten te komen; voorts had zij drie kinderen, die aan het strand speel den, overvallen en in zee gesleurd, vier zwemmers verslonden en zich meester gemaakt van een ontelbaar aantal varkens, schapen, honden en ander huisgedierte, dat te dicht bij de rivier gekomen was. VERRADERLIJKE OVERVALLEN Wanneer een Indiaanse moeder, verdiept in het klerenwassen, een ogenblik haar kind uit het oog ver loor en de kleine liep in een onbe waakt ogenblik naar de waterkant, kon het monster heimelijk naderbij sluipen totdat het 't kind tot op en kele meters genaderd was; dan kwam zijn staart boven water en greep hij het kind beet of veroorzaakte een golf, waardoor het kind in het water gesleurd werd; het einde was het zelfde, men zag het slachtoffertje nooit meer terug. Men veronderstelde, dat het monster zijn slachtoffers doodde op de plaats, waar het hen te' pakken kreeg en dan meenam naar een ge heime plaats, waar het hen verslond. Om de inzittenden van de post kano's in zijn macht te krijgen had het monster meer moeite moeten doen, maar nadat het met zijn gewel dige staart de boot omgeslagen had, vormde ook dit probleem geen moei lijkheden meer. In alle dorpen langs de rivier wa ren mensen te vinden, die een van de vele aanvallen van de zeeslang hadden meegemaakt en daarom groeide de paniek en angst met de dag. Het monster scheen zich zowel op het land als in het water volkomen thuis te gevoelen en had een lengte van ruim 6 meter. TEN AANVAL! Toen de derde postkano omver ge- slagen werd en wederom drie men-1 sen het leven verloren, kwamen de autoriteiten tot actie en zonden een patrouille uit om het monster te do- j den. De expeditie werd gelegerd bij een klein plaatsje, waar de laatste aan val van het monster had plaatsgevon den. Een peloton soldaten, bijgestaan door een flinke groep Indianen zette energiek een grootste campagne op touw. Geiten werden op het strand vast gebonden, teneinde het monster te lokken, want de bevolking had ver teld, dat de slang bijzondere voor liefde scheen te hebben voor geiten vlees. Gedurende drie dagen stonden de geiten op het ogenblik, dat dit ver haal begint reeds op zorgvuldig uitgekozen plaatsen op het strand, maar het monster had zich nog steeds niet laten zien. KORTE KENNISMAKING. Om half zes van de vierde morgen begon een van de geiten angstig te blaten en alarmeerde daarmede de in de buurt aanwezige wachten. Op GROOT ALARM. De schoten brachten leven op de hoofdpost, die een paar kilometer verder lag en men liet daar ijlings het ontbijt in de steek om te hulp te schieten. Zoals naderhand bleek, wist de slang zonder andere schade, dan de pijl, die in zijn lichaam bleef zitten, de rivier te bereiken. De soldaat, die op het dier geschoten had, verklaarde later, dat hij zo ontsteld was door de afmetingen en de griezelige snelheid van de slang, dat hij zijn eerste scho ten niet al te goed kon richten; ver volgens was het beest buiten zijn be reik geweest. Spoedig was hij zich zelf echter weer geheel meester en hij riep de Indianen, die hem verge zelden toe, onmiddellijk de kano klaar te maken, terwijl hij zelf poog de het spoor van het monster in het water te volgen. De zeeslang was onmiddellijk toen zij de rivier bereikten, onder water gaan zwemmen en hij kreeg de in druk, dat het dier stroomafwaarts wegzwom. Even later zag hij een ge deelte van de speer boven water ko men, hetgeen er op wees, dat de In diaan het wapen zo diep in de rug van het monster gedrongen had, dat zelfs de sterke stroom het er niet uit kon verwijderen; van toen af werd gedurende een groot gedeelte van de nu volgende jacht, de speer een waardevolle gids voor de jagers. ONTMOETING OP HET WATER Tegelijk met de kano arriveerden de militairen en Indianen van de hoofdpost en men besloot na ampel beraad om een tweede kano te zoeken en inmiddels de eerste kano achter het beest aan te sturen; een groep Indianen zou op de kust de kano vol- boot te komen, voordat het monster, een van hen te pakken zou krijgen om hem een vreselijke dood te laten sterven. Maar, vreemd genoeg, de zeeslang ging niet tot de aanval over. Wellicht j was zij reeds vrij-ernstig gewond en was haar enige doel te ontvluchten. Ook is het mogelijk, dat het dier de kano per ongeluk raakte, toen het naar boven kwam, maar hoogstwaar schijnlijk was het een onbewuste af leidingsmanoeuvre om er van door te kunnen gaan. Een mens weet na tuurlijk verbluffend weinig van de overwegingen ener zeeslang af, maar oerwoudlopers zijn van mening, dat de slang een der schranderste bees ten is. TWEEDE KANO ARRIVEERT. Toen de mannen druipnat maar weer veilig in de boot zaten, kwam de inmiddels opgesnorde tweede boot vanaf de oever ter assistentie aanvaren. Er werden wapens over gegeven en de jacht begon opnieuw; nu met meer kans van slagen, omdat het monster nu tegen twee boten en tien mensen zou moeten vechten. De zeeslang scheen een nieuwe ont moeting nu ook niet direct zo aan trekkelijk te vinden, want gedurende de gehele morgen liet zij zich niet meer zien. Toch bleven de mannen op de plek ronddobberen, want ze hadden dui delijk gezien, dat de slang gewond geraakt was en het scheen hun on mogelijk, dat zij met de schotwond ver weg zou kunnen komen. Om de zelfde reden was het onmogelijk voor haar om langer dan een paar uur on der water te blijven, dus de man nen waren er van overtuigd, dat zij het monster weer onder schot zouden krijgen, wanneer zij maar geduldig LAATSTE GEVECHT. De mannen in de boten, die inmid dels de ingang van de kreek hadden bereikt en afgesloten, hadden eerst geaarzeld met schieten, bang met het monster ook haar slachtoffer te ra ken, doch toen de man in de vernie tigende greep van het mobster stierf, barstte er een ware orkaan van bus kruit los; daarbij werd er van de wal een onnoembaar aantal speren gewor pen en het monster was zo dicht in gesloten, dat missen practisch uitge sloten was. Tot het uiterste geprikkeld richtte de slang zich in haar volle lengte op en haar monstrueus lichaam kwam hierbij drie tot vier meter uit het wa ter. De mannen in de boten, waar tegen de aanval gericht scheen aar zelden een enkel ogenblik, geschrok ken door de woedende dreiging van het dier, maar toen gaven zij het beest dë volle laag. Tientallen kogels drongen in het lichaam en de slang moest wel dodelijk gewond zijn, zijn doodstrijd was echter verschrikkelijk. De boten trokken zich terug van het strijdtoneel, want het monster was nu tot sterven gedoemd en het was on nodig om het in zijn laatste ogenblik ken nog de kans te geven een der boten omver te smijten. Het stille water in de -kreek werd tot een kokende schuimmassa gesla gen en grote golfslagen maakten eer kleine woelige binnenzee. Langzamerhand namen de woeden de slagen van het monster echter in kracht af en na een kwartier lag het stil op de golven, terwijl nog een ge weldige stuiptrekking zo nu en dan door het geweldige lichaam voer. De Indianen sprongen te water om hun ongelukkige makker aan de wal te brengen en de mannen in de bo ten bonden een touw om de staar; Sommige reacties, die ons de afgelopen week bereik ten, toonden aan, dat een bepaalde lezerskring het liefst korte verhalen leest over waar gebeurde ge schiedenissen. We hebben in „The Wide World" een beschrij ving gevonden met welke moeilijkheden „tante Pos" in de Zuid-Amerikaanse staat „Equador" te kampen heeft. Een gedeelte van de post moet via oer woudriviertjes en berg stroompjes vanuit de bin nenlanden naar de grote stations gebracht worden en bij al de ongemakken, die zo'n vervoer door de wildernis met zich mee brengt komen zeeslangen van enorme afmetingen het avontuur nog span nender maken. In het verhaal van deze week „De post moet door gaan", wordt de drijfjacht op een van deze monsters beschreven. van de zeeslang en sleepten de over wonnene van het strijdtoneel. De avond daarop meldde een trotse commandant zich bij zijn superieuren en berichtte, dat de zeeslang versla gen was, maar de blijdschap was daar niet onverdeeld; er was een nieuwe melding binnengekomen uit een ander deel van het gebied: Een zeeslang had daar de postkano over vallen en twee mannen haclden het even verloren. De volgende dag vertrok de pa trouille weer voor haar volgende op dracht. De post moet doorgaan, dit is de ijzeren wet van alle beschaafde lan den, maar in verhouding met Zuid- Oost-Eauador, heeft tante Pos het hier in Nederland tóch maar vdij een voudig. gen, teneinde zo nodig assistentie te kunnen bieden. Met twee militairen en enkele In dianen om te roeien begon de kano de achtervolging van de slang, die reeds geheel uit het gezicht verdwe nen was. Het was inmiddels 6 uur geworden en de nieuwe dag deed een manhaftige poging om door de rimboe te dringen. De kano had ongeveer een kilome ter gevaren, toen een der Indianen plotseling met zijn roeispaan naar opzij van de boot wees. Een der militairen keek op en zag de griezelige kop van het monster boven water komen op ongeveer 50 meter afstand. Onmiddellijk werd vanuit de boot het vuur geopend, maar de kano was te smal en daar door te onevenwichtig om een zuiver schot te kunnen produceren. Ten laat ste scheen het dier echter toch ge- «c «««ac aail„^,5t „„wacwa. raakt te zijn, want het begon op een dezelfde plaats was men echter al vreselijke manier met zijn lichaam twee geiten kwijtgeraakt, die door jaguars waren doodgebeten en de wacht verwachtte niets anders of zij j zouden weer -zo'n dier aantreffen: Een soldaat met twee Indianen gin gen kijken en spoedig kwamen zij tot de ontdekking, dat het de zeeslang in hoogsteigen persoon was, die de geit doodsangsten bezorgde. De slang had de geit al in zijn macht en werd alleen maar gehin derde door het stevige touw, waar mede de geit aan het strand vastge bonden was. Toen een van de India nen naar voren rende, had de slang de geit juist gedood en wa* zij po gingen in het werk aan het stellen, zijn prooi naar zee te slepen. De In diaan, die geen geweer had, smeet onmiddellijk zijn lans naar het monster en het wapen boorde zich in de dikke huid. Ondertussen schreeuwde hij opgewonden om as sistentie, die niet lang op zich liet wachten. De slang, die bij de komst van de anderen het gevaar zag, waarin zij begon te verkeren, liet haar prooi in de steek en haastte zich naar het water terug; de soldaat schoot twee maal op haar, maar de kogels sche nen geen effect te sorteren. te slaan en bracht een sissend geluid te voorschijn, dat nogal huivering wekkend klonk in de stille morgen. DE KANO OMGEWORPEN. Door de krampachtige bewegingen van het beest geraakte de speer los en dit betekende een gevoelige te genslag, want bevrijd van deze hin dernis kon het beest niet alleen vlug ger maar ook meer ongemerkt weg komen. De slang scheen bloedig ge wond te zijn, want het water werd een beetje rood; doch een reptiel heeft niet zoveel bloed als een ander dier en zodoende liet de slang geen spoor na, toen zij onder water weg zwom. Toen de mannen op de plaats gekomen waren, waar het monster in de diepte verdwenen was, konden zij geen spoortje meer ontdekken. Zij lieten zich wat onzeker op het water drijven, terwijl ze scherp naar alle zijden keken, toen het monster plotseling onder de kano opdook en met een machtige slag van zijn staart de vier inzittenden uit de boot wierp. Er ontstond een vreselijke, doch ge luidloze paniek; alle wapens raakten verloren en niemand durfde adem te verspillen met schreeuwen, zozeer haastten zij zichweer in de veilige op de plek heen en weer bleven ped delen. Daarbij kwam nog een belang rijke zaak: De slang was die morgen gestoord, toen hij poogde een geit weg te slepen; het beest had dus hon ger. Wanneer de verwonding haar al niet zou dwingen naar de opper vlakte te komen, dan zou de honger het wel doen. Daarom besloten de mannen op de rivier te blijven. Wan neer zij het monster nu uit het ge zicht verloren, kon het zich wellicht van enig voedsel voorzien en dan kon het weer weken duren, voordat zij weer een dergelijke kans kregen. 's Middags werd een vlugge lunch aan het strand gehouden en onder tussen speurden de Indianen over een grote afstand de kust af, maar het monster bleef onzichtbaar. Ongeveer 4 uur in de middag wer den de mannen in de boten, die lang zamerhand van verveling bijna inge dommeld waren, opgeschrikt door een opgewonden geschreeuw. Over de rand van een kleine kreek hangend, wierpen ongeveer een dozijn India nen speren naar het monster, dat daar in het enkele meters diepe glas heldere water een schuilplaats ge zocht had en nu ontdekt was. En kele Indianen waren zelfs zo roeke loos om het water in te stappen, ten einde het monster met hun speren meer doeltreffend aan te vallen. Er bleef het monster, dat het grote ge vaar zag, slechts een uitweg over: De vrij smalle uitmonding van de kreek naar de rivier en de roeiers in de kano's deden hun uiterste best om deze laatste uitgang af te sluiten. Nu stonden twee Indianen op een vrij primitief steigertje hun speren naar de opgejaagde slang te gooien en het door pijn en angst opgejaagde dier viel onverhoeds op het steiger tje aan en kleurde het van de wal af. De beide mannen kwamen met een luide gil vlak bij het afzichtelijke dier terecht en alhoewel één hunner kans zag zich te redden, werd de tweede door het monster gegrepen en na een verscheurende kreet, die tot ver in de wildernis gehoord werd, wurgde de zeeslang hem en poogde met haar buit weg te komen. Gedurfd plan Het vraagstuk van een permanente verbinding voor de scheepvaart tus sen de Atlantische- en de Stille Oceaan is van een wereldomvatten de betekenis. Om dit nog eens te on derstrepen kunnen wij vaststellen dat in de jaren 19411945 het Pa namakanaal een besparing op de ver voerskosten van het oorlogsmaterieel opleverde van niet meer of minder dan 1/4 milliard dollar! Het Panamakanaal is door zijn verbinding tussen de beide Oceanen een zeer gewichtige factor in onze samenleving geworden. De moderne behoeften kunnen een verbinding tussen de Allantische- en de Stille Oceaan dus niet meer ontberen, want bestond een dergelijke verbinding niet, dan is de kortste weg tussen deze twee Oceunen overde Zuid pool! Het Panamakanaal is echter, vol gens deskundigen, verouderd en ook niet meer verdedigbaar volgens de moderne strategische opvattingen. Als b.v. bij een aanval de sluizen van het Panamakaai getroffen zouden worden, dan zou het zo ongeveer vier jaar kosten om deze sluizen te herstellen. Een andere factor is dat door de toename van de wereld- scheepvaart het kanaal overbelast dreigt te geraken. Generaal J. Strat- ton bestudeert dan ook verschillende projecten ter verbetering van het Panamakanaal, om aan het Am. con gres voor te leggen. Er zijn echter ook stemmen opgegaan om aan het Panamakanaal geen kosten meer te spenderen, maar een geheel nieuwe verbinding te maken. Zo zijn er o.a. ook plannen om een tweede kanaal in Nicaragua te bouwen. Andere plan nen zijn echter veel gedurfder van opzet en gedachte. Prof. Hobbs heeft een plan ontworpen om het Panama kanaal te vervangen door een tun nel te graven door de midden-Ame rikaanse staat Honduras. Deze tun nel zou dan de Stille- en de Atlan tische Oceaan met elkaar verbinden. De opzet van de tunnel is zodanig dat de grootste schepen veilig ge bruik van deze zeetunnel zouden kunnen maken. Het ontwerp omvat het graven van twee evenwijdige tunnels, op ca. 50 m. afstand van el kaar. Voor iedere verkeersrichting dus één tunnel. De schepen moeten worden getrokken door electrische locomotieven daar het draaien van de scheepsschroeven het kanaal zou den kunnen beschadigen. Op sommi ge punten zou de tunnel aan de op pervlakte komen om gebruik te ma- ken van bestaande meren en rivie ren. Speciaal aangelegde ventilatie- tunnels zullen de lucht in de scheep vaarttunnel zuiver houden. De in- en uitvaarten van de tunnels zouden volgens prof. Hobbs beschermd kun nen worden door pantserplaten. Het gehele project wordt geschat op ca. 2 lA millard dollar kosten. Oorspron kelijk had men zich deze tunnel ge dacht door ;en streek in Mexico, maar de Mexicaanse regering gaf te verstaan geen toestemming te zullen geven voor een dergelijke tunnel door haar grondgebied. Na onderzoe kingen heeft men de keus op Hondu ras doen vallen. De tunnel zelf zou een totaal lengte van ca. 230 km. krijgen en op zeeniveau door Hondu ras worden gegraven. Komt een der gelijke tunnel tot stand, dan is deze tunnel geheel atoombomvrij. Technisch is het gehele project mogelijk Het is alleen maar de vraag of de politici de voorkeur geven aan een verbetering van het bestaande Panamakanaal of de aanleg, met practisch gelijke kosten, van deze scheepvaarttunnel van de Atlanti sche- naar de Stille Oceaan. Wat wel en wat niet voor de poes is Een kat moet vlees hebben Natuurlijk is, evenals bij alle an dere huisdieren, de voeding van onze kat een zeer belangrijk punt. Ver keerde voeding kan aanleiding zijn tot verschillende nare gevolgen. Sommigen denken, dat zij de kat kunnen voeden met de resten, wel ke van hun eigen maaltijd overblij ven. Dit is volkomen fout. Vele ziek ten kunnen hiervan het gevolg zijn. Zoals wij weten, is de kat in prin cipe een roofdier en leeft dus in de oerstaat van vlees. Wij kunnen de kat dus niet afschepen met voedsel, zoals wij dat zelf eten, maar haar hoofdvoedsel dient uit vlees te be staan. Dit behoeft geen kostbare ge schiedenis te worden, want, in te genstelling tot de hond, is de kat een „kleine" eter, terwijl er bovendien geschikt kattenvoedsel tegen rede lijke prijs in de handel is. Bij het eten van de kat, moeten wij er rekening mee houden, dat het dier erg kieskeurig is. Alvorens te eten, zal zij het eerst ter dege be ruiken. Het voedsel dient daarom al tijd stofvrij en vers te zijn. De kat eet kleine hoeveelheden, maar zij doet het op haar gemak en verwerkt het eten intensief. Het verteren van het voedsel geschiedt bij de kat vrij snel. Jonge katten moeten daarom viermaal per dag gevoed worden Volwassen dieren tweemaal en poe sen, die zullen jongen, driemaal per dag. Het juiste voedsel voor de kat moet van dierlijke aard zijn en voor een groot deel bestaan uit vis- of vleesafval, vermengd met een meel- product. Wij dienen er echter voor te waken, dat het voedsel niet te zout is. Dit geldt ook voor het zo genaamde kattenbrood, dat in de handel is. Vitaminen en water. Ook in de kattenvoeding nemen de j vitaminen een belangrijke plaats in. Geef uw kat daarom zo nu en dan eens een stukje verse lever, onge veer éénmaal in de acht dagen. Meer geven is niet goed, aangezien dit diarrhee kan veroorzaken. In weerwil van het feit, dat de kat vreselijk enthousiast kan zijn voor de 'restjes van uw vismaaltijd, kunt u het dier de vellen en de koppen beter niet geven. Er bestaat een volkomen verkeerd begrip omtrent het verstrekken van melk aan de kat. Veel katteneige naars beschouwen het als de nor maalste zaak, dat de kat melk drinkt en niets anders. Dit is echter volko men fout. In de natuurlijke staat krijgt de kat alleen melk, wanneer zij nog bij haar moeder is. Is zij eenmaal vol wassen, dan drinkt zij niets anders dan water. Wij moeten het geven van melk aan de kat dan ook zien als een extraatje, een lekkernij. Evenals voor de mens een overma tig gebruik van lekkernijen funest is, zo is dit ook voor de kat het ge val. Geef het dier daarom water en zorg er voor, dat dit regelmatig ver verst wordt, want de kat houdt niet van water, dat geruime tijd gestaan heeft. Zo nu en dan kan men zijn poes wat melk, vermengd met water, geven en dit is dan een tractatie. Pure koemelk is voor poeslief te vet. Denk om het gras. De kat, die een tuin tot haar be schikking heeft, zal zo nu en dan wat gras eten. Dit is noodzakelijk; het reinigt maag en darmen, prikkelt de inwendige organen tot activiteit en is dus voor het dier een onontbeer lijk iets. Vooral in grote steden, waar veel katten op bovenhuizen verblijven, moeten zij dikwijls gras ontberen. Wil men zijn kat in goede conditie houden en de gezondheid van het dier waarborgen, dan is het zeer be langrijk te zorgen, dat een graszo de op een bord of in een schaal voor het dier aanwezig is. Door de zode zo nu en dan met water te begieten, houdt men deze lang goed. Wanneer men met verstand en liefde voor het dier, de voeding van de kat regelt, zal tnen het genoegen smaken, een krachtig en gezond dier te zien opgroeien. nadert een opgebroken weg Standbeeld onder water Binnenkort zal er een stand beeld-onderwater onthuld wor den in de baai van San Fruttuo- so bij de Golf van Genua, meldt de „Volkskrant". Het water in de baai is meestal rustig en als glas zo doorzichtig. In deze baai zonk, tengevolge van een brand, op 24 April 1885 een Engels fre gat. De hele bevolking nam ac tief deel aan de reddingspogin gen. Twee vissersvrouwen van San Fruttuoso verloren hierbij het leven. Ter herinnering aan hun held haftigheid heeft de Genuese beeldhouwer Guido Galletti nu een granieten Christusbeeld ge maakt van twee en een halve meter hoogte. Dit zal op de bo dem van de baai, 15 meter onder de oppervlakte, op een betonnen voetstuk worden gemonteerd. Het staat dan diep genoeg om de navigatie in de haven niet te storen, en is tóch zichtbaar voor iedereen, zowel van de opper vlakte van het water als van de oever uit. Dit zal dan het eerste standbeeld-onder-water ter we reld zijn.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12