S)e CcidóeGoii/fca/nt HOGE BOMEN Onlusten op de Philippijnen De Sovjets proberen er onder uit te komen Egypte houdt zijn belofte niet Ook Clark weigert mmmmm Nieuw Brits televisie-plan Vader Dominici de moordenaar Het zachte weer houdt aan Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13043 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 OVER HET KONINGSCHAP heeft altijd de glans gelegen van het sacrale, het heilige, het gewijde. En daarom hebben koningen het altijd gemakkelijker gehad dan huil mo derne uitgave: de presidenten. Zij konden nog eens een potje breken en dat deden zij dan ook vaak met veel genoegen zonder dat het hun kwalijk werd genomen en zonder dat zij ter verantwoording werden ge roepen. Sommigen maakten het al te bont, zoals de nakomeling van de gro te Pharao's en men joeg ze weg; als er tenminste een sterke man bij de hand was om dat karweitje op te knappen. In Egypte fungeerde Naguib voor uitsmijter en in Perzië heeft Mos- sadeq ernaar gesolliciteerd. 0 Naguib had succes, Mossadeq pech, omdat de Sjah geen Fa- roek was. En deswegen stond vriend Mossadeq van de week voor zijn rech ters. De ex-premier van Perzië heeft de laatste jaren de clownsrol in het spel der hedendaagse historie gespeeld en ook voor de rechtbank heeft hij die rol niet verloochend. Hij heeft nu hij wellicht voor het laatst in het licht der publieke belangstelling stond nog eens alle registers van de grapjasserij opengetrokken, zodat hij ervan verzekerd kan zijn, dat hij de historie ingaat als de mallotigste minister-president, welke 'n land ooit gehad heeft. Hij heeft, gehuld in zijn traditionele pyama (te vergelijken met de sigaar van Churchill!), naar hartelust getoorn, gehuild, gescholden en zelfs gestompt. Hij is weggelopen, hij is flauw gevallen, heeft allerlei dwaze dingen bezworen bij Allah; kortom hij heeft zich aangesteld als een gek. Terwijl hij waggelend als een halfdode man de zaal binnen- strompelde, hield hij urenlange rede voeringen, welke iedereen doodop maakten behalve hem zelf. Aan het einde van zijn betogen, ging hij met het hoofd op z'n armen liggen en zei: „Hak nu mijn hoofd er maar af. Jk zeg niets meer". Dat is nu de man, die Perzië aan de rand van de ondergang heeft ge bracht, die de Britten van hun olie- concessies wegjoeg zonder dat hij er aan dacht, hoe er met die installaties omgesprongen moest worden. Dat is de man, wien het bijna gelukt was, de Sjah weg te krijgen en die op een gevaarlijke wijze de Sovjets in de kaart speelde. Welk een onverantwoordelijk spel deze man gespeeld heeft, is ons nu wel zeer duidelijk geworden. 1JET IS OVERIGENS niet nodig om een scheve schaats te rijden ten einde ter verantwoording te worden geroepen. Dat heeft oud-president Truman deze week ondervonden, toen hij voor de commissie-McCarthy werd gedaagd. Deze commissie stelt een onderzoek in naar on-Amerikaan- se daden, hetgeen in de practijk neer komt op een ketterjacht naar com munisten. Deze commissie heeft het bestaan, om een oud-president zonder meer een dagvaarding op z'n dak te sturen, omdat hij ervan verdacht wordt een man benoemd te hebben tot directeur van het Internationale Monetaire Fonds, van wie hij wist, subsidiair moest weten, meer subsi diair kon weten, dat* deze een com munistische spion was. Deze man was Harry Dexter White, die in 1934 ambtenaar was geworden aan het de partement van financiën en begin 1946 overgegaan was naar het mone taire fonds, dat hij in 1947 weer ver liet, nadat hij van communistische sympathieën was verdacht. In 1948 werd hij voor de enquêtecommissie voor on-Amerikaanse activiteit geroe pen en ontkende de juistheid dezer beschuldigingen. Kort daarop over leed hij. Daar de man dood is, is het rèeds moeilijk om te bewijzen, dat hij in derdaad datgene was waarvan men hem beschuldigt. Maar nog du bieuzer is, of zijn chefs het geweten hebben. In elk geval heeft de handelwijze van de commissie een geweldige dei ning verwekt in de Ver. Staten, zo dat zelfs Eisenhower gedwongen was om zich van deze actie te distan- ciëren. Wellicht geschrokken van de opgewekte reactie heeft de commissie zich gehaast, de zaak voor onbepaalde tijd uit te stellen, tegelijkertijd met een vierkante weigering van Truman om te verschijnen. Daarmee zal de affaire wel naar de doofpot verhuisd zijn, al heeft de deining in de poli tieke vijver enige tijd nodig om uit te lopen. Of de commissie voor on-Ameri kaanse activiteit hiermede geleerd zal hebben, dat haar activiteit ook wel eens on-Amerikaans genoemd mag worden, zullen we moeten afwachten. Philippijnse legereenheden Vrijdag per vliegtuig overgebracht naar de provincie Negros, om in Ba- colod de daar heersende terreur, ont staan na de verkiezingen, te beteu gelen. In de provincie, waar communisti sche terroristen zouden optreden, zijn tanks uitgerukt. In drie districten werd de platte landsbevolking geëvacueerd naar de steden, nadat berichten waren bin nengekomen dat meer dan 200 zwaar gewapende terroristen overvallen be raamden. Molotof citeert Gerretson Om zijn stelling te bewijzen, dat de Westelijke mogendheden „doelbe wust hun eigen pogingen, met de Russen tot een gesprek te komen, hebben doen mislukken", citeerde minister Molotof gisteren een recent artikel van het Nederlandse lid van de Eerste Kamer, prof, dr. C. Ger retson. Het citaat had betrekking op deze passage: „De Westerse Grote Drie, die deze „openbare onderhandelin gen" (want als zodanig kunnen deze nota's worden beschouwd) hebben gevoerd, moeten hebben geweten, dat zij slechts op een mislukking zouden uitdraaien. Er is zelfs goede reden om aan te nemen, dat deze misluk king hun eigenlijke doel en het doel van hun openbaarheid is geweest". Molotof citeerde prof. Gerretson op een persconferentie te Moskou. Nu is een persconferentie te Moskou een De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, zeide gisteren dat het duidelijk is dat de Egyptische regering haar belofte niet is nagekomen vrije verkiezingen in de Soedan te waarborgen. Volgens Eden pogen de Egyptenaren de loop van die verkiezingen te beïnvloeden. Met de verkiezingen in de Soedan zijn maanden gemoeid. Het resultaat zal aangeven of de Soedan, die tot dusverre onder Anglo-Egyptische be stuur staat, in de toekomst onafhan kelijk wenst te zijn of zich bij Egypte wil aansluiten. Eden verklaarde in een schriftelijk antwoord op een vraag van een lid van het Lagerhuis dat Engeland een geduldige en verzoenende houding gehandhaafd heeft, maar dat Enge land vastbesloten is het uiterste te doen om vrije verkiezingen en daarna dito zelfbestemming te verzekeren. Tom Clark, de rechter bij het Ame rikaanse hooggerechtshof die evenals Truman was gedagvaard om voor de commissie voor on-Amerikaanse acti viteiten te getuigen in de zaak Har ry Dexter White, heeft gisteren ook geweigerd aan de dagvaarding te vol doen. Hij heeft wel aangeboden even tueel schriftelijk aan hem gestelde vragen ernstig te bestuderen. Clark heeft zijn weigering geba seerd op de scheiding tussen wetge vende en uitvoerende macht. Dit is dezelfde grondwettelijke basis, waar op Truman heeft geweigerd voor de commissie te verschijnen. Velde, de voorzitter van de commissie, heeft na afloop van een voltallige commissie vergadering gezegd, dat men Clark schriftelijke vragen zou stellen na dat Herbert Brownell, de procureur- generaal, zijn verklaringen voor de commissie heeft afgelegd. Het is ech ter niet bekend, wanneer Brownell dat zal doen. zeer opmerkelijk iets en in het Wes ten is men dan ook van mening, dat Molotof er een zeer speciale reden voor had, nl. het Westen te doen ge loven dat Rusland toch wel bereid is om te komen tot een vier-mogend- hedenconferentie. Daarmee zal hij dan speciaal indruk willen maken in Frankrijk, waar een sterke stroming bestaat om eerst nog eens pogingen te doen om met de Sowjet-Unie tot een vergelijk te komen, alvorens sou- vereiniteit aan West-Duitsland te geven. Vertegenwoordigers van deze stroming zijn gekant tegen de komen de conferentie op Bermuda, omdat zij vrezen, dat hier besloten zal worden, aan West-Duitsland volledige zelf standigheid te geven, ook al is de Europese verdedigingsgemeenschap nog geen feit. Over het algemeen is men in de Westelijke hoofdsteden van mening, dat de verklaring van de Russische minister de bezorgdheid van de Sowjet-Unie over de komende be spreking op Bermuda weerspiegelt. Zoals bekend is het besluit tot het houden van deze conferentie door de Westelijke „Grote Drie" genomen naar aanleiding van het Russische antwoord op de Westelijke uitno diging voor een bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse za ken te Lugano. De Sowjet-Unie doet nu alle moeite om de indruk weg te nemen, dat haar jongste nota neer kwam op een afwijzing. De Amerikaanse speciale vertegen woordiger te Panmoendjon, Arthur Dean, heeft Saterdag bekend ge maakt, dat de geallieerden en de communisten overeenstemming heb ben bereikt over de agenda voor de voorbereiden© besprekingen voor de Koreaanse politieke conferentie. De afgevaardigden zijn thans over eengekomen, dat tijd, plaats en sa menstelling van de politieke confe rentie gelijktijdig in twee subcom missies zullen worden besproken. Dean zeide, dat het eigenlijke werk nog moet beginnen. De afge vaardigden zullen Maandag weer bij eenkomen ter regeling van de vergar deringen van de subcommissies. Het Mausoleum van Lenin, dat sedert het overlijden van Stalin is gesloten, zal Dinsdag a.s. weer voor het publiek worden geopend als het Mausoleum van Lenin en Stalin, al dus deelt de Russische pers mede. Het Mausoleum van rood en zwart marmer, dat op het Rode Plein te Moskou staat, bevat de gebalsemde lijken van Lenin en Stalin. Vreemd verkeer op de weg bij Avenhorn In Avenhorn in West-Friesland (Nrd. Holland) is een belangrijke veiling voor tuinbouwproducten, waar de meeste producten worden gebracht, die in de omgeving van dit plaatsje worden geteeld. Avenhorn heeft echter geen goede water verbinding met de ringvaart van de Deemster, waarin de schepen, die de groente zul len vervoeren, ligplaats kiezen. Er ontbreekt in die ver binding één schakel, en op handige wijze heeft men dit vervoersprobleem opgelost: men heeft over de weg heen, van het binnenwater naar de ringvaart erol^nover- haal gemaakt, waarmee de schuitjes, die van de veiling komen, hoog opgetast met de geveilde produt oj over de weg worden getrokken. Een bootje steekt de weg over. en rijdt langzaam over de rails het water in (voorgrond). De Britse regering heeft Vrijdag een plan gepubliceerd om in Enge land commerciële televisie in te voe ren. De kosten van het plan zijn 500.000 pond sterling. Het omvat een aantal voorzorgsmaatregelen om de misstanden te voorkomen, waarvan velen vrezen, dat zij zich zullen voor doen als de televisie voor reclame doeleinden wordt gebruikt. Tot dusvere is televisie in Engeland een monopolie, in handen van de niet- commerciële B.B.C. De regering heeft in een Vrijdag gepubliceerd witboek de oprichting aangekondigd van een nieuwe organisatie, die op de com merciële televisie het toezicht zal uit oefenen. Het besluit van de regering zal in het Britse parlement fel worden aan- De Franse priester-arbeiders Het instituut der Franse priester arbeiders zal zijn werk voortzetten ofschoon onder zorgvuldiger toezicht. Aldus verneemt het K.N.P. uit wel ingelichte kringen te Rome. Officiële verklaringen zijn tot op heden noch door het Vaticaan noch door het Franse episcopaat verstrekt. In de toekomst zullen de priesters voor het werk onder de arbeiders zorgvuldiger worden geselecteerd. Doch het is hun toegestaan in de fa brieken te blijven werken en werk kleding te dragen. Daarentegen zul len zij niet meer afzonderlijk wonen, doch alle priester-arbeiders in één huis. In het algemeen gesproken zal dus j het instituut aan een strengere proef j worden onderworpen in de hoop, i dat wat in vele opzichten ongewoon succesrijk is gebleken van blijvende waarde zal zijn. Dezelfde kringen te Rome geven toe, dat, wanneer deze blijvende waarde niet zou blijken, gevallen door de Labourpartij, die 1 het instituut definitief zal worden tegen het idee is. opgeheven. De verklaring van Gustave werd bevestigd door zijn broer Clovis, die eerder op de dag al wat meer £en naadfaiug. avet de ótiaat In Shifnall (Shropshire, Engeland) is iets vreemds te zien. Daab rijden de treinen over een brug, hoog boven de straat, terwijl er aan deze „brug", die maar iets breder is dan de rails, geen leuning of opstand is gemaakt, zodat de treinen geheel zichtbaar zijn. Deze brug is echter maar „nood". Men is nl. bezig de oude, die net de honderd jaar heeft gehaald, te vervan gen door een moderne spoorbrug. De „noodbrug" met een trein. Onder: de oude brug, die men bezig is af te breken. ONTKNOPING VAN DE ZAAK DRUMMOND De zaak-Drummond is na vijftien maanden door de Franse politie tot klaarheid gebracht. Nadat verscheidene leden van de reeds lang verdachte familie Dominici gedurende twee dagen aan een vrijwel onafgebroken ver hoor onderworpen waren geweest bekende gisteren Gustave Dominici, die op dat ogenblik een gebroken man was, dat zijn 77-jarige vader Gaston Do minici de moordenaar is van de drie leden van het gezin Drummond. had losgelaten dan Gustave. In de nacht van 4 op 5 Augustus 1952 werd Sir Jack Drummond met zijn vrouw en dochtertje beestachtig vermoord dicht bij de boerderij van de Dominici's in het gehucht Lurs. Sir Jack en zijn vrouw waren door geweerschoten om het leven gebracht tetwijl de moordenaar het dochtertje het hoofd had verbrij zeld met de kolf van zijn geweer. Elk motief voor de moord ontbrak en het onderzoek v/erd in hoge ma te bemoeilijkt door de zwijgzaam heid van de bevolking, die heel goed moet hebben geweten wat er zich heeft afgespeeld, maar uit solidari teit het zwijgen bewaarde. Vannacht was de politie haast even vermoeid als de drie Domini ci's, nog bezig met het verhoor van de 77-jarige Gaston. Uit de verklaringen van zijn zoons was toen al komen vast te staan dat de oude man eerst Sir Jack heeft vermoord, toen diens vrouw Lady Ann en vervolgens Elizabeth. Over het motief van de moorde naar bleven de zoons zwijgen. Dat hoopte de politie in de loop van de nacht te horen. De rechter van instructie, die de zaak leidt, heeft meegedeeld, dat tegen Gustavo en Clovis geen ver volging zal worden ingesteld, omdat er tegen hen geen beschuldiging van medeplichtigheid kan worden ingebracht. De wet bepaalt overi gens, dat een zoon niet tegen zijn vader behoeft te getuigen. Volgens de politie verzette de oude Gaston Domininci zich, toen men hem kwam halen. Hy stuurde zijn honden op de politiemannen af. In de loop van de morgen werd gemeld, dat de 77-jarige Gaston Do minici nog steeds ontkent verant- gelegd. woordelijk te zijn voor de dood van de drie slachtoffers. Volgens de poli tie begint de boer evenwel „terrein te verliezen". Met het oog op de „overstelpende" bewijzen is men van plan hem van Digne, waar hij nu wordt ondervraagd, naar Marseille over te brengen. Hoofdinsepcteur Harzig deelde mee, dat men heeft kunnen vaststel len, dat enige uren nadat op 4 Augus tus 1952 de drievourige moord was gepleegd, Gaston Dominici een fa milieraad heeft belegd, waarbij hij zijn huisgenoten instrueerde omtrent de verklaringen, die zij tegenover de politie moes; afleggen. De persoon lijkheid en net gezag van de vader was zo groot, dat niemand hem onge hoorzaam had durven zijn. De politie verklaarde, dat zij Gaston Dominici reeds sinds Augus tus van dit jaar verdacht, maar dat zij zich had laten misleiden door het klaarblijkelijke gebrek aan motief. ,.LAAT ME NIET LACHEN" Het meest dramatische ogenblik van het nachtelijke verhoor van de oude boer was, toen hoofdinspecteur Sebeille plotseling zei: „Laten wij er verder niet meer omheen draaien, Gaston, jij bent de moordenaar en niemand anders. Dit is niet louter een gissing, want je zoons hebben ons juist verteld, dat jij het was, die Drummonds vermoord heeft". De boer, die met een deken om de schouders geslagen in een stoel zat, lachte kort en zei: „Dat is belache lijk laat me niet lachen. Maar als het waar is wat jullie zeggen, laten dan mijn kinderen in mijn bijzijn herhalen wat zij hebben verteld". In tegenstelling tot eerder door de politie gegeven inlichtingen heeft deze confrontatie nog niet plaats ge had. Men verwachtte, dat dit later op de dag zou geschieden. Volgens de politie heeft Gustave verklaard, dat zijn vader de moor den alleen heeft gepleegd. „Mijn va der kwam op de boerderij terug en vertelde ons, dat de Engelse touris- ten hem hadden geïrriteerd. Hij zei dat het schot was afgegaan en dat hij de man had afgemaakt Daarna had hij de vrouw, die gilde, gedood en tenslotte het meisje, dat hem zou hebben herkend en hebben kunnen aangeven", aldus de verklaring, die Gustave volgens de politie heeft af- HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot! Zondagavond. Opgemaakt te 10t uur). r ZACHT WEER. In de Noord-Westelijke helft van het land: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat£ motregen. Matige tot krachtige! en aan de kust later wellicht X harde Zuid-Westelijke wind. On-X geveer dezelfde temperaturen! als vandaag. In de Zuid-Oostelijke helft van 1 het land: Aanvankelijk zwaar t bewolkt, maar later opklaringen. - Droog weer. Overwegend mati- ge Zuid-Westelijke wind. Overt het algemeen iets minder zacht.* 15 Nov.: zon op 8.— en onder 16.49; maan op 14.07 en onder 0.28 uur. 16 Nov.: zon op 8.01 en onder 16.48; maan op 14.22 en onder 1.51 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- weer temp HELSINKI zwaar bew. 2 C OSLO onbewolkt —2 STOCKHOLM onbewolkt 1 KOPENHAGEN licht bew. 4 LONDEN geheel bew. 12 AMSTERDAM regen 11 BRUSSEL geheel bew. 10 PARUS nevel 1 BORDEAUX mist 3 NICE onbewolkt 8 WARSCHAU licht bew. 1 BERLIJN geheel bew. 7 FRANKFORT geheel bew. 5 MUNCHEN onbewolkt —3 ZURICH mist —2 WENEN zwaar bew. 6 ROME onbewolkt 5 Het KNMI deelt mede: Gisteren drong met weinig regen een front ons land binnen, dat de scheidingslijn vormt tussen zachte lucht in onze omgeving en koudere lucht in het Noorden. Het front drong tot het Zuiden van het land door, maar begon toen weer naar het Noor den terug te bewegen. Dit laatste gebeurde vannacht en ging met uit gebreide regenval gepaard. Het ge volg van deze 'ontwikkeling was, dat ons land weer geheel in de zachte lucht kwam, welke met vrij krach tige Zuid-Westelijke winden wordt aangevoerd. We kunnen daarom ook morgen op zacht weer rekenen. Er blijft veel bewolking aanwezig, waaruit voornamelijk in het Noor den van het land plaatselijk van lichte regen of motregen kan vallen. Korreltje Langzaam overleg heeft de beste uitwerking.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1