HlLEIfE'S Oberman kampioen sportvlieger 19S3 fl. 150.000 voor verbouwing van het raadhuis gevoteerd A. Turenhout kreeg „Pro Ecclesia" Frankrijk in Parijs door Zwitserland verslagen eerste liefde „DE DOLLE MUSKETIERS<M> DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Gemeenteraad Voorhout Sportvelden inplaats van bungalow-bouw De gemeenteraad kwam in voltal lige zitting bijeen. Onder de ingeko men stukken was een schrijven van Ged. Staten behelzende goedkeuring van de begroting 1953. De aangeboden gemeentebegro ting 1954 is sluitend. Voor de uit rusting van 2 blokploegen ten be hoeve van de bescherming bevol king werd 3000,beschikbaar ge steld. 150.000,werd beschikbaar ge steld voor de verbouwing van het Raadhuis. De voorzitter deelde mede, dat het grondplan "niet veranderd is, zodat de ruimten hetzelfde blijven. Bezwaar werd gemaakt, dat nu reeds een bedrag voor verbouwing is ge noemd, terwijl de aanbesteding nog moet plaats vinden. Ook had men nu gaarne reeds een tekening ge zien. Het voorstel om op het bezwaar schrift van de heer Vierwinden, in zake een dubbele aanslag vermake lijkheidsbelasting afwijzend te be schikken, ontlokte nog al enige dis cussie. Het slot hiervan was, dat de voorzitter gaarne met de zienswijze van de raad mee ging, en genade voor recht wilde doen gelden. Maar dat is dan ook de laatste keer. De man was fout, en wist zeer goed hoe de verordening luidt. Een voorstel tot partiële herziening van het uitbreidingsplan t.a.v. grond langs de Boekhorstlaan vond geen bezwaren. Ingevolge art. 13 L.O. wel wer den enige verordeningen voor reiskos ten toegekend. Op een bezwaarschrift van G. v. d. Zon te Lisse tegen aanslag we genbelasting 1953, werd afwijzend beschikt. Het oordeel was, hij nu maar eens gedwongen moet worden om te •betalen, want het gaat nu al over meerdere jaren. Hij moet dan maar een principiële uitspraak uit lokken. Aan B. J. C. van Werkhoven zal een perceel grond verkocht worden, groot 413 m2, gelegen aan de Mgr. Broerestraat, voor de prijs van 5.65 per m2. Deze koop gaat alleen door, als de zekerheid wordt gege ven, dat op dat perceel binnen 3 ja ren een woonhuis met winkel zal zijn gebouwd. Hierna kwam een punt in bespre- VOORSCHOTEN Vrouwenbeweging. Op de verga dering van de Vrouwenbeweging, afd. Voorschoten voerde pater De Graaf, Redemptorist uit Noordwijkerhout, het woord over een drietal onderwer pen. Zo besprak hij het standpunt van de ouders tegenover hun grote re kinderen -Spr. adviseerde om de jongens en meisjes van 18 jaar meer zelfstandig te laten optreden in ver band met hun voorbereiding op de toekomst. Verder sprak pater De Graaf over de beleving van het hu welijk. Hij vergeleek hierbij de op vattingen, die vroeger opgeld deden met de hedendaagse opvattingen. En tenslotte besprak hij de retraite met alles wat daarmede in verband staat. Voor de pauze gaf de geestelijk ad viseur, kapelaan P. van Reisen een inleiding over verschillende boeken. Om zijn betoog aan duidelijkheid te laten winnen, was in de zaal een kleine boekententoonstelling aange bracht. Na de pauze las de presi dente, mevr. E. van GentZonneveld, een brief van de Kath. Vrouwenbe weging voor de gevangenneming van kardinaal Wyszinsky in Polen. Staan de de vergadering besloot de afdeling Voorschoten een protest-telegram te sturen naar de Poolse Legatie. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen civiel-ingenieur de heer T. M. Stikvoort. Geb.: Elisabeth Maria d. v. L. P. Uitendaal en M. L. C. Abswoude; An na Elisabeth d. v. G. Mol en D. Min- nee; Victorine Geertruida d. v. A. G. Nitzschke en E. V. Walsarie; Joan nes z. v. J. van den Bos en S. J. Va- neveld; Henricus Franciscus Paul us Maria z. v. J. G. A. Sohlatmann en M. M. Brunklaus. Ondertr.: N. J. Reedijk, 31 j. en H. de Vries, 27 te Wassenaar. Getr.: H. Zandbergen, 25 j. en M. Beukenholdt, 23 jaar. king, dat niet op de agenda voor kwam, maar toch wel zeer belang rijk was. Het betrof een mededeling, dat het oorspronkelijk, plan, om op de 7 ha. grond, gelegen achter café de Bonte Koe, bungalows te bouwen, geen doorgang kan vinden. In B. en W. was een meerderheid om dit ge hele stuk grond nu te besteden voor aanleg van sportvelden en andere recreatiegelegenheid. De onteigening voor perceel Langeveld duurt te lang. De dringende noodzaak voor sportvelden is er. Men kan nu direct beginnen. Vrijwel alle leden waren enthou siast over dit voorstel, zodat dan ook besloten is met algemene stem men om die 7 ha. grond in zijn geheel te besteden voor sportvelden, bebos sing, wandelpaden enz. De plannen worden nu direct uit gewerkt. In ieder geval moet vóór het einde van 1954 minstens een voetbalveld klaar zijn. Het woningvraagstuk kwam ook nog even ter sprake. De voorzitter las een schrijven voor gericht aan Ger. Staten betreffende het richt- contingent woningbouw 19541956. Met klem werd in dit schrijven bij Ged. Staten er op aangedrongen, dat bij de vaststelling van de basis, waarop het richtcontingent voor 1954'56 zal worden toegewezen, meer rekening wordt gehouden met de werkelijke omstandigheden dan met de theoretische wenselijkheden, waarvan in feite de zeer bodemvaste bevolking dezer gemeente alleen weer de dupe dreigt te worden. NOORDWIJKERHOUT De heer A. Turenhout, wonende 's Gravendamseweg onder de ge meente Voorhout, herdacht gisteren een dubbel feest. Hij was 50 jaar ge trouwd en 40 jaar kerkmeester van de St. Victor-parochie. Ter gelegen heid van dit feit werd voor het gou den echtpaar een plechtige H. Mis opgedragen, aan het einde waarvan pastoor Brink een toespraak hield, waarin hij de heer en mevrouw Tu renhout gelukwenste en mededeling deed, dat de jubilerende kerkmeester was onderscheiden met het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De pastoor speldde hem vervolgens het onderscheidingsteken op. Bij deze plechtigheid waren het kerkbestuur en zeer veel andere be langstellenden aanwezig. Het was een drukte van belang in de grote bioscoopzaal van café De Zwaan, toen Woensdagavond de K. A.V. afdeling Noordwijkerhout een feestavond hield. Ditmaal waren het niet alleen vrouwen, doch vele man nen hadden hun schroom overwon nen en waren meegekomen, omdat het bestuur hen daartoe had uitge nodigd. Het was tjokvol toen de pre sidente, mevr. Van den Bosch, open de en op de eerste plaats mej. Stringa hartelijk verwelkomde die weer eens naar Noordwijkerhout was gekomen. Mevr. v. d. Bosch bracht dank aan de winkeliers van Noordwijkerhout die spontaan veel artikelen hadden geschonken voor de verloting. Ook dankte zij de meisjes die geborduurd hadden aan de altaarbenodigdheden die de afdeling had vervaardigd en welke a.s. Zondag in Haarlem aan de Bisschop worden aangeboden te gelijk als de kapel door de K.A.B. overgedragen wordt, van de beken de kapelactie. Mej. Stringa werd met een applaus begroet. Spreekster begon met te zeggen, dat de katholieke vrouw een grote taak heeft in de moderne sa menleving. Het gezin is de eerste taak, doch niet de enige. Zij besprak hierna wat verstaan moet worden onder de uitdrukking dat de vrouw „een hulpe" voor de man moet zijn. Dit moet zo verstaan worden dat de vrouw een hulp moet zijn naar de eeuwigheid. De taak van de Kerk moet door de vrouw in het gezin overgenomen worden, aldus spreek ster. Zij moet zich niet alleen con centreren op het schoonhouden van haar huis en de zorg voor het eten van man en kinderen, zij heeft ook een taak voor haar omgeving, zij kan de kinderen toch niet houden in de beslotenheid van haar huis. Zij moet medewerken aan de maatschap pij om deze zo goed mogelijk te ma ken; dit is geen werk van de man alleen. In het laatste gedeelte van haar rede zei mej. Stringa dat de katho lieke vrouwen belangstelling moeten tonen voor de dingen welke gebeu ren in ons eigen vaderland. Zij vatte dit samen in enige hierna volgende punten. Ten eerste moeten wij vrou wen het oog richten op onze ge- eerbiedigde Koningin. Laat haar het symbool zijn van het gezag. Zij prees in vurige woorden de Koningin die, als haar volk in nood is, deze nood zo vlug en zo goed mogelijk probeert te lenigen. Kweek liefde voor het vorstenhuis bij uw kinderen, zo ver volgde zij, al was het slechts alleen maar om die anaere geest, welke on dergronds werkt, tegen te gaan. Ten tweede houd van uw land, leer de kinderen de schoonheid van ons land zien, waar duizenden vreemdelingen naar komen kijken. Ten derde be tracht de naastenliefde op de eerste plaats voor onze eigen landgenoten. Wij vrouwen zijn er niet alleen voor ons gezin, zo eindigde mej. Stringa, doch ook voor anderen. Zij werd door de presidente harte lijk bedankt voor haar woorden. De avond werd verder gevuld met zang, declamatie en kleine schetsjes. Er werd een grote verloting gehouden,1 waarvan ieder lid minstens één prijsje kon bemachtigen. Tijdens de feestelijke bijeenkomst kwam het bestuur van de K.A.B. met aan het hoofd de geestelijk adviseur, de zaal binnen. Zij konden niet de hele avond aanwezig zijn vanwege een andere vergadering. Met trots kan het bestuur van de K.A.V. hier ter plaatse weer terug zien op deze uitstekend geslaagde feestavond. OEGSTGEEST Toneeluitvoering. Gisteravond gaf de Toneelvereniging „De Leken- spelers" een uitvoering voor haar tal rijke donateurs. De belangstelling was zeer groot. Na een kort woord van welkom door de voorz. der ver eniging werd opgevoerd de drie-ac- ter van Henk Bakker „De Ridder van de Kousenband". Met alle waardering voor het spel van verschillende acteurs moeten wij toch verklaren, dat de inhoud van dit stuk ons niet bevredigde. Het draait om een vermoede echtbreuk, waar door de gehele atmosfeer er muf van wordt en dat lijkt ons niet. Meer willen wij er niet van zeg gen. Daar er onder de leden vele goede krachten schuilen zouden wij het bestuur in overweging willen ge ven, een meer decent stuk in studie 1e nemen voor een volgende gelegen heid. Nu was het op zijn zachtjes uitge drukt op het kantje af. Franse favorieten na rust op fluitconcert onthaald van een meubelfabriek te Culemborg levert uitstekende prestaties in interna tionale vliegevenementen, zoals de Zwit serse rondvlucht van dit jaar. Vorig jaar maakte de heer Oberman met de heer Bilger een grote vlucht per sport- vliegtuig rond de Middellandse Zee. Aan de heer Oberman is een kam- pioenschaps-certificaat uitgereikt. Het bijbehorende aandenken zal hem begin volgend jaar worden overhandigd tij dens de jaarlijkse sportvliegersreunie der KNWL. OLYMPISCHE SPELEN. DE REDUCTIE VAN HET PROGRAM. In een toelichting op de door de spe ciale commissie voorgestelde reductie van het program der spelen zeide Erie von Frenckell (Finland) o.m., dat de commissie een tempering beoogde van de nationale gevoelens, die een neiging hebben om tijdens de spelen hoog op te laaien, en ze te vervangen door indivi duele fierheid en eerzucht. Dit verklaart bijv. de suggesties met betrekking lot de takken van sport, waarvoor men kunstmatig teamwedstrijden heeft ge schapen. Enkele van de hierbij betrok ken internationale federaties zouden waarschijnlijk protesteren, maar daar mede was rekening gehouden. „Iedere athleet behoort voor zichzelf te kampen, en niet voor zijn land", ver klaarde Von Frenckell. De sportredactie van het ANP tekent hierbij aan: De eed, ontworpen door baron De Coubertin, welke bij de ope ning van de spelen door een athleet van het ontvangende land namens alle deel nemers wordt afgelegd, luidt als volgt: „Wij zweren, dat wij op eerlijke wijze bij de spelen zullen mededingen met in achtneming van de bestaande voor schriften en in de geest van ware spor tiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport". De uitspraak van Von Frenckell te Parijs is dus in strijd met de tekst van de olympische eed. DE KOSTEN VAN UITZENDING NAAR MELBOURNE. De heer Edgard Tanner, secretaris van het Australisch olympisch orga nisatiecomité heeft verklaard, dat de uitzending van Australische deelnemers aan de olympische spelen in Helsinki 750 pd sterling per athleet heeft gekost. Hij deed deze mededeling als commen taar op de discussies van overzeese lan den over de kosten van het uitzenden van deelnemers naar de spelen in Mel bourne in 1956. De heer Tanner zei: „Het sportieve antwoord aan de landen van het noor delijk halfrond is, dat deze naties in 1956 die bedragen zullen moeten uitgeven, welke de landen van het zuidelijk half rond altijd hebben moeten opbrengen om hun teams naar olympische spelen af te vaardigen. WIELRENNEN. SCHULTE—PETERS WINNEN IN GENT. Te Gent werd een internationale kop pelwedstrijd gehouden over 100 km. Het Nederlandse team SchultePeters legde beslag op de eerste plaats door de af stand af te leggen in-2 uur 2 minuten en 26 seconden. Tweede werd, op een ronde, het Zwitserse koppel KobletVon Büren. De derde plaats was voor de Australisch-Belgische ploeg StromDe- corte. TerruzziBral (Italië-België) wer den vierde en NielsenKramer (Dene marken) vijfde. Deze koppels lagen op vier ronden. 24) Op dit ogenblik trad er iemand op zijn bed toe. Een koele hand werd op zijn voorhoofd gelegd, en een zachte stem zei: „Zo, nu gaat het al weer beter!" hij hoorde zijn eigen taal en plotse ling kwam de herinnering, met angst wekkende duidelijkheid stond het ganse gebeuren voor zijn ogen. Hij hief zijn zware oogleden op, keek in het vreemde gezicht van een niet meer jonge verpleegster, wilde spre ken, vragen, overeind komen, maar het was hem onmogelijk, met een onderdrukte kreet van pijn zonk hij weer in de kussens terug. „Houdt u rustig, mijnheer Heibrink, blijft u heel stil liggen, over een paar dagen is alles weer in orde". Zij nam de natte doek van zijn gloeiend voorhoofd en doopte deze in ijswa- ter. De koude op zijn hoofd kalmeer de Sven. Hij trachtte zijn gedachten te verzamelen, te ordenen „Wat ia er met me gebeurd, zus ter?" vroeg hij toen. .,U had een ongeval met de auto", zei de zuster. „En hoe gaat het met mijnheer Alvares? Is hij ook gewond? Heeft hij pijn?" Zijn ogen keken vragend. „Niet zoveel vragen, maak u niet ongerust, hij heeft geen pijn". De zuster hield zich bezig met de gla zen en flesjes die op een tafeltje naast zijn bed stonden. „Kan ik hem zien?" „Dat gaat niet, hij moet ook rust hebben". „Of misschien", ging Sven met dof fe stem verder. Op dit ogenblik ging de deur open, heel voorzichtig en zachtjes, maar Sven had het niette min gehoord. Zijn hoofd ging iets om hoog. De zuster keerde zich om. Een meisje kwam naar zijn bed. „Hoe gaat het met hem?" fluister de iemand tegen de zuster. Sven's ogen gingen verder open. „Dolores!" „Lieve Sven", zei ze met een heel bleek gezichtje. „Wees maar heel kalm, dan komt alles spoedig in orde".. „Ik hoop het". Sven's glimlach was pijnlijk, nij leed plotseling hevige pijnen in zijn linkerarm. Brengt u alstublieft de groeten aan uw vader over!" In het stadion van Colombes in Parijs is gistermiddag voor bijna 40.000 toe schouwers de wedstrijd FrankrijkZwit serland gespeeld. Onmiddellijk na de aftrap namen de Fransen het spel in handen en nadat de Zwitserse doelman Stuber zonder moeite een schot van hun rechtsbuiten Ujlaki gehouden had, die de bal uit een vrije schop had bemach tigd, moest hij al in de tweede minuut zwichten toen deze zelfde speler, uit een tweede vrije schop voor een Zwitserse overtreding, de bal van 20 meter afstand ineens in de touwen schoot. De Haantjes bleven sterker, maar de Zwitsers lieten geen gelegenheid tot tegenaanvallen voorbij gaan en in de negende minuut zorgde hun rechtsbui ten Antenen voor de gelijkmaker. Hij stormde Marche voorbij en gaf daarna keeper Vignal geen kans. Hierdoor aan gemoedigd speelden de Zwitsers steeds agressiever, terwijl de Fransen iets van hun aanvankelijk zelfvertrouwen kwijt raakten. De strijd ging korte tijd gelijk op en om beurten moesten de beide doelverdedigers in actie komen. In de zestiende minuut gaf Casali, de Zwit serse linkshalf, een diepe pass naar zijn linksbinnen Ballaman, die de bal liet lopen voor de beter geplaatste Antenen. Deze loste een schot, dat Vignal gemak kelijk zou hebben gehouden 'als een van de Franse verdedigers het leer niet van richting had doen veranderen. Over het hoofd van de keeper heen zeilde de bal in het net. Vijf minuten later was het 31 door toedoen van de Zwitserse linksbuiten Fatton, die razend snel langs Gianessi dreef en op het doel afstoof. Vignal wierp zich voor zijn voeten, maar vergeefs want Fatton werkte de bal in de touwen. Vignal, die hierbij gewond werd, liet zich even later vervangen door Remetter van Metz. De Zwitsers waren thans sterk in de meerderheid. Nadat enkele Franse tegenstoten door de vastberaden Zwitserse defensie waren opgevangen kwamen de gasten weer aan het woord en in hun snelle, directe aan vallen schuilde groot gevaar. De rechts binnen Von Lanthen wist, toen er 36 minuten gespeeld was, de Franse spil Jonquet voorbij te komen en een kanjer af te vuren. Remetter kon de bal met grote moeite wegstompen, echter in de richting van Von Lanthen, die het leer voor de voeten van de naar binnen ge zwenkte Antenen plaatste. Deze schoot in volle ren en het was 41 voor Zwit serland, tot grote teleurstelling van het publiek dat tijdens de wedstrijd duide lijk zijn ontstemming over de prestaties der favorieten tot uiting bracht. Met deze stand ging de rust in. Na de rust werd het Franse elftal met een fluitconcert door het publiek ont- yangen. Zonder twijfel waren de Haantjes in de rust onder handen geno men, want onmiddellijk na het fluitsig naal trokken zij ten aanval, evenwel zonder succes. Daarna namen de Zwit sers het initiatief in handen. Het spel verplaatste zich snel en in de 5e minuut na de hervatting kregen de Zwitsers twee corners achtereen te gen zich toegewezen, die door de Fran sen echter niet benut werden. Nog steeds bleven de Fransen in de aanval en de Zwitserse doelman Stuber De Amsterdamse sportvlieger Koen J. E. Oberman is voor 1953 kampioen der Nederlandse sportvliegers geworden, op grond van de resultaten gedurende het afgelopen jaar behaald in oriëntatie- en navigatiewedstrijden, georganiseerd door de Nederlandse Aeroclubs en de Konink lijke Nederlandse Veren, voor Lucht vaart. De kampioenscompetitie voor Neder landse sportvliegers werd dit jaar voor het eerst door de KNVVL ingesteld. Klassering in deze competitie geschiedde door de toekenning van punten voor de resultaten behaald in de wedstrijd om de zilveren vleugel van Amsterdam, de Ameidevlucht, de Ooievaarsvlucht en 'n tweetal wedstrijden tijdens de Neder landse rondvlucht der KNWL, In de competitie werd Oberman on middellijk gevolgd door de burgemeester van Ameide en Tienhoven, de heer C. W. Luyendijk, bekend door de door hem ingestelde jaarlijkse Ameidevlucht. In de Ameidevlucht 1953 deelden Oberman en Luyendijk de eerste plaats met een ge lijk aantal punten. De heer Oberman, die directeur is kreeg het zwaar te verduren. In de 16e minuut werd Stuber gepasseerd door 'n schot van Ujlaki, uit een voorzet van middenvoor Kopa. Hiermede hadden de Fransen de achterstand verkleind (42). Hoewel de Fransen heer en meester bleven, zagen zij geen kans meer om te scoren, want wat zij ook probeerden, de schoten gingen over of naast het Zwitserse doel. Vignal, de Franse doelman, die aan de linker slaap werd gewond en die ten gevolge daarvan over oogpijn klaagde is naar het Baujon-ziekenhuis in Parijs vervoerd. GVAV—MILITAIR ELFTAL 0—0. Het Nederlands militair elftal heeft gisteravond op het verlichte Oosterpark in Groningen het niet verder kunnen brengen dan een puntloos gelijkspel tegen de Groninger eerste klasse GVAV. Meer zouden de militairen ook niet hebben verdiend. Op papier was het team vrij sterk. Er waren verschillende bekende spelers in opgenomen, zoals Van der Kuil (VSV), Bennaars (Dosko), Brusselers (PSV), Visser (DOS) en Kuys (Haarlem). Maar dat zo iets nog niet alles zegt is wel gebleken. ENGELAND—NOORD IERLAND 3—1. Te Liverpool werd voor de voorronde van het tournooi om het wereldkam pioenschap de voetbalwedstrijd Enge landNoord Ierland gespeeld, welke door Engeland met 31 werd gewonnen, nadat de rust met 10 in het voordeel van Engeland was ingegaan. Door deze overwinning heeft Engeland zich in de eindronden van het tournooi om het we reldkampioenschap, dat in Juni 1954 in Zwitserland zal worden gehouden, ge plaatst. De stand luidt thans in groep 3: Engeland 2 2 4 7—2 Schotland 2 1 1 3 6—4 Wales 2 1 1 1 4—7 N. Ierland ..2 2 26 IJSHOCKEY. HHYC—DIAVOLI ROSO NERI 0—9. De ijshockeywedstrijd tussen HHYC (Den Haag) en de Italiaanse ploeg Diavoli Roso Neri, welke op de HOKY te Den Haag werd gespeeld, eindigde in een 90 overwinning voor de Italianen. De tussenstanden waren: 02, 00, 07. BILJARTEN. Biljart Bond Bloembollenstreek. Voor de competitie van de Biljart Bond Bloembollenstreek werd in het club lokaal van de Biljartvereniging „Excel sior" te Lisse de wedstrijd Excelsior 2 Passage 2 (Noordwijk) gespeeld. De reserven van Excelsior zegevierden met 6—2. SCHAKEN. Alphense Schaakclub. Voor de on derlinge competitie werden de volgende uitslagen verkregen: Groep I: C. Brunt L. Kantebeen 10; A. Post—J. Kempen 10; B. CornetJ. Kempen 1—0; L. KantebeenH. J. de Haan xx; A. ZweersA. Kooij Y,V2\ A. PostP. J. Schuijl 10; drs. M. VerburgN. v. d. Roest xx; D. PosthumaH. Verhagen 01; A H. HooijerH. J. de Taan 10; A. ZweersW. v. d. Roest ]A\ B. CornetP. J. Schuil 10; A. Kooij J. de Hoed 0—1. Groep II: C. H. KnookÊUE. Plan- feber 01; J. BarthN. E.yPlanfeber 01; L. Kleiwegv. Ham l-Mj'; J. Bos P. J. Wijnbeek 1—0; H. Cf Kleiweg— Planfeber 10; W. v. LeeuwenH. C. "Kleiweg 01; P. J. WijnbeekJ. v. d. Ham 01; J. KoopmanW. van Leeu wen 10. DAMMEN. Boskoop. Om het persoonlijk kam pioenschap speelden leden van de dam club „Boskoop" de volgende partijen: Groep 1: J. MesmanD. van Wijk 11; Jac. SchoemakerE. J. Hooger- brug 1—1. Groep 2: R. BeekhuizenM. Vuyk 20; W. A. van OtterlooAnth. Trimp 20; J. van TolH. Ekelschot 20; J. van Tol—M. Vuyk 1—1; H. Trimp—H. Glazenborg 20. Het meisje boog zich over hem heen en keek hem zwijgend in de ogen. Een traan viel als een glin sterende dauwdroppel op zijn van koorts gloeiende wang. Fijne vingers streken het vochtige haar van zijn voorhoofd, toen overviel hem weer loodzware vermoeidheid, zijn oogle den sloten zich Het duurde weken, eer Sven zover hersteld was, dat hij het bed kon verlaten. Langzaam met onzekere passen, alsof hy van voren af aan moest leren lopen, ging hij aan de arm van de zuster de kamer op en neer. Zijn linkerhand droeg hij in een doek; hij mocht de arm niet bewe gen. En het kwam Sven voor, alsof hij dit ook absoluut niet zou kunnen. Het was, alsof hij alle gevoel erin verloren had. In de nu volgende dagen genas hy snel. Met de uitstekende kost, die men hem voorzette, en die hij met de honger van een verzwakt lichaam tot zich nam, kwam hij spoedig weer op krachten. Eindelijk was hij zover, dat hij urenlang op het balkon onder een groot scherm, dat hem tegen de felle zon beschutte, kon blijven zit ten. Sven kon zich ondanks de on bruikbaarheid van zijn linkerarm weer alleen helpen. Een ding begreep hij niet, en hij verwonderde zich erover, dat Alva res hem niet kwam opzoeken en dat hij deze sinds het ongeluk niet meer had gezien. Behalve de dokter en de zuster, was het alleen Dolores, die dagelijks naar hem kwam kijken en een tijdje met hem babbelde. Vandaag kwam de dokter wat vroeger. Hij onderzocht Sven gron dig en ging toen bij hem op het bal kon zitten. „Dokter, ik heb u al steeds naar naar senor Alvares willen vragen. Is hij nog altijd bedlegerig?" De dokter boog zich wat voorover en keek hem in de ogen. „We hebben u niet willen opwinden, maar nu kan ik het u wel zeggen, hij is „Toch niet dood?" schrok Sven. De dokter knikte slechts. „Senor Alvares en de vlieger Salgado zijn bij hun val uit de auto om het leven gekomen". Ontdaan over het gehoorde, staarde Sven de dokter aan. Diep geschokt bleef hij geruime tijd in dezelfde .houding zitten, ook nadat de ander hem verlaten had. Hij keek met niets ziende ogen omlaag in de tuin. Moest hy niet God danken, dat het voor hem zo was afgelopen? Maar nu rees er een grote angst die hij tot dusver niet gekend had, in zyn hart. Wat was er met zijn linkerarm? De dokter had hem verzekerd, dat hij in korte tijd van de schok die hij doorstaan en de algemene verwon dingen, die hy opgelopen had, zou genezen. Maar zijn arm, hoe stond het daarmee? Met deze vraag had hij de oude huisdokter der familie reeds een paar malen lastig gevallen. De man had zijn blikken ontweken, ter wijl hij antwoordde: ,J>aar moet u natuurlijk geduld mee hebben. Het been is iets beschadigd en de algehele genezing kan maanden duren". Ook over deze woorden tobde Sven. Zo zat hij een uur, zijn blik gericht op de weelderig woekerende planten van het park, zonder in wer kelijkheid iets te zien. Maar plotse ling sprong er uit een chaos van zijn gedachten een gevoel naar voren, helder en duidelijk stond het voor hem; overweldigd van vreugde begon zijn hart sneller te kloppen. Heim wee was het dat hem beving, heim wee naar het vaderland, naar Mar iene. Tot nu toe, dacht hij verder, had men alles ver van hem gehouden. Om hem te ontzien, wilde men hem iedere opwinding besparen. Maar nu, grote goedheid, waarom had hij daar niet eerder naar gevraagd, er moesten toch brieven voor hem zijn geko men. Van Mariene, van zyn vader, van zijn vrienden Hij belde om de bediende en ver zocht hem senorita Dolores bij hem te sturen. Binnen enkele minuten opende zij de deur van zijn kamer, en kwam naar buiten op het balkon. Zij kwam naast hem staan en gaf hem een hand. „Dolores", zei Sven op zachte, in nige toon, „pas vandaag heb ik ge hoord, dat je goede vader...." „Ach ja", knikte zij, „is het niet vreselijk?" Zij ging in een rieten stoel tegenover hem zitten. Er glin sterden tranen op haar wangen, haar lippen beefden. Na een minuut hief zij het hoofd op, haar blik was weer helder, haar trekken kalm. „Vandaag maak je het immers al goed, Sven. Wil je niet mee naar 'be neden gaan naar de tuin?" Zij glim lachte opgewekt, als weggevaagd scheen alle smart. Wat is ze toch vlug over het verlies van haar vader heen! dacht Sven met een bitter ge voel in zijn hart. „Dolores", antwoordde hij, met be drukte stem, „vandaag wil ik nog niet naar beneden gaan. Ik heb nog zoveel aan mijn hoofd, ik denk aan myn vaderland". Sven liet zijn hoofd op zijn hand rusten. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6