„Omo" loste voor jong echtpaar het woningprobleem volledig op Vestigingswet zonder behoefte-element Arts en ziekenfonds MieuutBauut in ACieuwe fJ.tmge gang De bedelaars schuwen Den Haag Brief na vijftien rampjaren nog onbestelbaar Nog geen oplossing in het Bredase rector-geschil Hoe werd het dodelijk schot door de jachtopziener gelost? DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 Dfc LEIUSU CUUKAN1 - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Examen-eisen mogen niet worden overdreven De Tweede Kamer heeft besloten de discussie over de begroting van Maatschappelijk Werk voort te zet ten Donderdag bij de aanvang van de vergadering. Daarbij zal tevens aan de orde zijn de motie-Lemaire (KNP) inzake de Nederlanders in Indonesië. Aan de orde is het Wetsontwerp regeling van een goede bedrijfsuit oefening. De heer VAN DEN HEUVEL (K VP) betoogt het onjuist te achten het behoefte-element in dit ontwerp te introduceren. Er is geen enkele re den de vrije werking van het maat schappelijk leven te beletten. Terecht heeft de minister het be hoefte-element dan ook niet opge nomen. Terecht zullen de vesti gingseisen niet onredelijk opgevoerd worden. Maar wel dienen enkele ja ren practische ervaring geëist te worden voor zelfstandige vestiging. Spr. juicht toe, dat voor gemengde bedrijven ten plattelande mogelijk heden zijn geschapen, waardoor moeilijkheden bij verhuizing naar een andere plaats voorkomen kunnen worden. Resumerend zegt spreker, dat hij van mening is dat dit ont werp een goede en gewenste orde ning in de middenstand zal kunnen bevorderen. De heer VAN EIJSDEN (AR) is van mening, dat de Regering er juist aan gedaan heeft het behoefte-ele ment buiten het ontwerp te houden. Hij zou er de voorkeur aan geven, dat de Kamers van Koophandel de aanvragen om vergunningen in ont vangst nemen; de bedrijfschappen kunnen dan ingeschakeld worden voor het verlenen van de vergun ningen. De heer SCHILTHUIS (P.v.d.A.) zegt dit ontwerp niet zo heel belang rijk te achten. Het sluit voor een groot deel aan bij de oude Vesti gingswet-Kleinbedrijf. Spr. acht het ontwerp ook al niet zo belangrijk, omdat het een grote leemte vertoont. Het behoefte-element is er uit gela ten. Het gevolg zal zijn, dat niet doeltreffend kan worden opgetreden tegen het euvel van de overbezet ting. Dit is nu waarlijk kodde sane ring, die we niet mogen laten voort gaan. Men bestrijdt sprekers mening wel met het argument, dat de vesti gingsvrijheid in het gedrang komt. Maar die vrijheid is reeds sterk be knot. De argumenten van de Regering zijn overigens ook niet sterk, aldus gaat de heer Schilthuis voort. Het ontwerp zelf geeft immers ook niet uitsluitend objectieve eisen. Er zijn. talloze subjectieve criteria in opge- n°Deen'heer CORNELISSEN (WD) heeft de indruk, dat de Regering met dit ontwerp de fouten in de Vesti gingswet '37 wil herzien. Hij juicht het toe, dat de Regering.het behoef te-element niet heeft willen opne men. De heer SCHMALL (OH) zegt, dat de minister voortbouwt op de oude wet. Dat is verstandig. Er is veel in het ontwerp, dat spreker vol ledig kan toejuichen. Onder meer dat men de werkingssfeer verruimt, dat een verbetering van het platte land tot stand wordt gebracht. Dat men naast de Kamers van Koophan del nu ook P.B.O.-organen wenst in te schakelen acht spr. niet zo geluk kig. Maar het is begrijpelijk, dat de minister deze prganen enig werk wil verschaffen. De heer Schmall is tegenstander van het behoefte-ele ment in deze regeling. De heer GORTZAK (CPN) zegt, dat dit ontwerp zijn doelstelling nooit zal bereiken, als de zware druk, die op he^lmiddenstandsbedrijf rust niet wordt opgeheven en als de koop kracht van de bevolking niet verbe tert. Spr. verzoekt de exameneisen niet zo hoog op te voeren, dat de schijn wordt gewekt, dat men de toeloop zo gering mogelijk wil doen zijn. De heer PETERS (KVP) zegt. dat zich bij de examens wel symptomen van een overdreven perfectionnisme voordoen. Misschien speelt 't groeps belang hier ook mee. Maar in ieder geval dient men er rekening mee te houden, dat er een groep mensen is, die een sterk gerichte praktische aanleg heeft en niet zo geschikt is voor theoretische onderwerpen. Spr. hoopt, dat de regering in staat is een grotere souplesse toe te passen. f 7 per patiënt De ziekenfondshonoraria voor de artsen zullen met 1,54 gulden per verzekerde worden verhoogd van 5,46 tot 7 gulden. Dit is 't voorlopig resultaat van de onderhandelingen tussen de Lan delijke Huisartsenvereniging en de De minister van Economische Za ken, de heer ZIJLSTRA, zegt met betrekking tot 1- behoefte-element, in het algemeen een dergelijke in- voeging principieel onjuist te ach- organisatie van ziekenfondsen, ten. Voorts zegt spreker, dat het, Dit js 't voorlopig resultaat van technisch vrijwel onmogelijk is en J (je onderhandelingen tussen de Lan- dat het niet past in dit ontwerp. j delijke Huisartsenvereniging en de j organisatie van ziekenfondsen. Sanerende werking Aan de artsen zal een voorschot worden gegeven op het huidige ho- De staatssecretaris, de heer VELD KAMP betoogt, dat de cijfers hebben uitgewezen, dat het sterftecijfer van bedrijven, die een vestigingsvergun ning hebben veel geringer is dan dat van bedrijven, die niet onder de werking van de vestigingswet '37 vallen. Uit allerlei andere cijfers blijkt voorts nog, dat de vestigings wet een gunstige ontwikkeling in 't middenstandsbedrijf te weeg heeft gebracht. Ook kon vastgesteld wor den dat er een sanerende werking van is uitgegaan. Dit terwijl in deze oude wet ook het behoefte-element niet is opgenomen. De heer Veltkamp zegt nog met betrekking tot het behoefte-element, dat het economisch ondoelmatig is. Er zullen altijd kleine bedrijfjes zijn, die blijven voortbestaan. Spr. noemt de invoering een ruw, ondoelmatig, moeilijk te hanteren en ongewenst middel. Spr. zal zich ook verzetten tegen te zware eisen voor do vestiging. De examens mogen inderdaad niet te zwaar worden. Inderdaad is hier en daar wel eens een tendens aanwezig om de eisen overdreven op te voe ren. Met name mogen de theoretische eisen voor vakbekwaamheid niet overdreven worden. De vergadering wordt om vijf mi nuten over zes gesloten. MINISTER OVERWEEGT DE NESB TE VERBIEDEN Indien de rechterlijke beslissing in zake de N.E.S.B. in hoogste aanleg wordt bevestigd, zal aan de hand van het besluit ontbinding landverrader- lijke organisaties worden opgetreden tegen hen, die niettemin zouden voortgaan met deelneming aan deze of soortgelijke organisaties. Zou daar entegen het resultaat van de inge stelde strafvervolging negatief zijn, aldus bericht minister Donker aan de Tweede Kamer, dan zal hij niet na laten de totstandkoming van wijzi ging of aanvulling van de bestaande wettelijke voorschriften bevorderen, teneinde te voorkomen dat dergelijke organisaties zich ongestoord zouden kunnen ontwikkelen. MISDRIJF OF ONGEVAL? In een beelden- en ornamentgiete rij te Hengelo is gisteren een der di recteuren van dit bedrijf levenloos aangetroffen. Aangezien een natuur lijke dood niet kon worden vastge steld, werd de recherche gewaar schuwd, die thans onderzoekt of hier sprake is van een ongeluk of een misdrijf. norarium met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli j.l. De regeling is ter goedkeuring aan de ziekenfondsraad overgelégd. Van een definitieve overeenstem ming kan nog niet worden gespro ken. De artsen zijn na een onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat, ge zien de gestegen geneeskundige en praktijkkosten een voorlopig hono rarium van 8,67 gulden per verze kerde per jaar aanvaardbaar zou zijn. Om de verdere onderhandelingen niet ongunstig te beïnvloeden heb ben de huisartsen zich voorlopig ac- coord verklaard met een vergoeding van 7 gulden per patiënt. Veehandelaar mishandeld en beroofd Dinsdagavond is op een stille weg tussen Losser en Glanerbrug een veehandelaar overvallen en van 5000,beroofd. De man had in Losser zaken ge daan en was per bromfiets op weg naar huis. Onderweg werd hem met een rode lantaarn gesommeerd te stoppen. Hij dacht dat het de douane ambtenaren waren en gaf gevolg aan het bevel. Nauwelijks stond hij stil of met een zwaar voorwerp be proefde men zijn schedel. Toen de man na ongeveer een kwartier deze beproeving te boven kwam, wachtte hem nog een andere: zijn portefeuille was verdwenen. De Rijkspolitie uit Losser stelde met speurhonden een onderzoek in, dat echter nog geen succes heeft gehad. De daders moe ten van de route, die de veehande laar naar huis zou volgen, op de hoogte zijn geweest. Nieuwe Tonge is reeds sinds enige tijd drooggevallen. Ook daar is men onmiddellijk begonnen met de opbouw van het zeer beschadigde dorp. Aan de rand van het dorp bouwt men lange rijen stenen huizen, die straks, voordat de winter invalt, de nog terugkerende évacué's een onderdak zullen bieden. LUCHTOPNAME A.N.P.1FOTO. Op zoek naar andere werkterreinen Den Haag geniet van een weldadige rust, de straten zijn schoon en de bedelaars hebben het hazenpad ge kozen! Sinds de politie in het begin van de week enkele bedelaars voor de rechtbank heeft gedaagd en daar ge bleken is, dat sommige van deze lie den een rijk leven leiden, is de mild dadigheid van de Hagenezen wegge smolten als sneeuw voor de zon en de bedelaars zoeken een ander ar- Na een omzwerving van vijftien jaar heeft George Mazur uit Den Haag een brief, die door hem in 1938 gepost zou zijn van de P.T.T. weer terug gekregen. De postbode vertelde er het volgende verhaal bij: In Juli van dit jaar vond men op de gletscher Cengalo in het Zwitserse kanton Graubunden een postzak. Uit een onderzoek bleek dat de brieven, waaronder ook die van Mazur, onder een lawine begraven hadden gelegen. Dit op zich zelf was nog niet het ergste, want de brief had namelijk ook een vliegtuig- en treinramp doorgemaakt. Op 1 October 1938 maakte zij deel uit van de lading van een Duits postvliegtuig, dat echter op een gegeven moment de aantrekkingskracht van de aarde niet kon weerstaan en in Zwitserland neerstortte. De postzakken werden in een trein overgeladen, doch ook dit vervoermiddel verongelukte. De zakken werden overgebracht naar een klein postkantoortje, dat daarop prompt onder ijs en sneeuw be dolven werd. De oorlog brak uit en de brief bleef waar hij was, totdat de gewetensvolle posterijen de brief uitgroeven en terugstuurden. Spijtig voor de P.T.T. is alleen dat de heer George Mazur de echte afzender niet was. Het moet een naamgenoot geweest zijn en dus kan de P.T.T. weer opnieuw beginnen. DESKUNDIG ONDERZOEK IN MILLIOENENPROCES. Een nader onderzoek in het mil- lioenenproces van de Nederlandse wolfabrikanten en -handelaren tegen de Staat heeft het Haagse Hof giste ren in zijn arrest gelast. Er zullen financieel-economische deskundigen worden benoemd om tot een onpartij dige conclusie te komen. In dit langdurige monsterproces, dat voor de derde maal vooi hetzelfde Hof diende, vordert de wolindustrie een vergoeding van tientallen mil- lioenen wegens de inbeslagneming van al haar wolvoorraden tijdens de bezetting. Zij meent, dat het Rijks- wolbureau daaruit in grote mate voor deel heeft getrokken. Dit wordt door de staat bestreden, omdat het Rijk ten slotte met waardeloze Marken bleef zitten. In zijn jongste pleidooien voor de wolfabrikanten had de Haagse pro cureur mr. A. J. M. van Dal niet al leen de juistheid der gegevens van de Rijksaccountantsdienst in twijfel getrokken, maar tevens aangetoond, dat het Rijkswolbureau reeds op 2 November 1944 vrij kwam van de Duitse bezetting en dus toen al de kas kon overdragen aan de vrije Ne derlandse staat. UITBUNDIGE VREUGDE BIJDE MAAKSTER Een 27-jarige, pas afgestudeerde chemicus, die gistermorgen kwart voor elf nog rustig aan het werk was in het natuurkundig laboratorium van Philips in Eindhoven, wist zich een kwartier later de gelukkige be zitter van een landhuis-met-inboedel of van een bedrag in contanten van ruim 40.000,Uit een gebergte van ruim 1 millioen inzendingen op de beroemde Omo-prijsvraag, was een van de slagzinnen, die hij samen met zijn echtgenote had bedacht, uit verkoren voor de hoofdprijs, waar van honderdduizenden in de afgelo pen maanden gedroomd hebben: het landhuis of de 40.150 De winnaar, drs. C. Jouwersma, en zijn chef werden gistermorgen even Mevrouw W. Jouwersma-Kok die de gelukkige eigenares is geworden van een volledig ingericht huis of een bedrag van 40,150 al naar gelang haar keuze zal uitvallen met haar man, nadat zij zojuist het grote nieuws hadden vernomen. weggeroepen voor eën „zakelijke be spreking", die in een Eindhovens res taurant zou plaats vinden. Maar in plaats van enkele heren, die over „plastica" zouden komen spreken, troffen zij, behalve een legertje jour nalisten en fotografen, de leden van de jury aan, die de inzendingen had den beoordeeld en vertegenwoor- a. C. digers van de directie van de zeep fabriek. Mevrouw dr. W. H. Posthumus Van der Goot, een van de juryleden, vertelde de nietsvermoedende jonge man, dat zijn slagzin „Sinds Omo domineert, is alles dubbel-blank" met de vorstelijke hoofdprijs gehonoreerd was. Vreugdekreet! Intussen was de echtgenote, Mevr. JouwersmaKok, in het pension in Zeelst, bij Eindhoven, waar het echt paar bij gebrek aan woonruimte tijdelijk onderdak had gevonden, bezig met haar dagelijkse huishoude lijke taak, niet vermoedend, dat een stoet van 10 taxi's, met haar echtge noot, onderweg was naar het huis aan de Blaertheimseweg, om haar het grote nieuws te komen vertellen. Met een vreugdekreet en een wilde sprong, en een hartelijke omhelzing van haar verbouwereerde echtgenoot ontving zij de verrassende medede ling. Na de fuif Het gezelschap vernam toen, hoe in een zomernacht in Augustus, na af loop van een gezellig bridge-fuifje plotseling de inspiratie vaardig werd over het jonge echtpaar. Niet minder dan 10 slagzinnen werden geprodu ceerd in dat nachtelijk uur. Aan er van werd de hoofdprijs toegekend en twee andere kwamen naar de me ning van de jury in aanmerking voor een van de overige 4500 prijzen, die door de zeepfabriek beschikbaar wa ren gesteld. 15 der oplossingen was juist Maandenlang heeft het geduurd, voordat de jury de uitslag bekend kon maken. 130 werkstudenten en andere tijdelijke hulpkrachten heb ben de lawine van 1.008.064 formulie ren aan een eerste selectie onderwor pen. „Slechts" 162.000 inzendingen, dat is ongeveer 15 bleek geheel te voldoen aan de gestelde eisen. De rest moest worden terzijde gelegd, omdat de ontbrekende woorden in 'n 9-tal zinnetjes op het prijsvraag-for mulier niet op de juiste wijze waren ingevuld, ofzoals in enkele tien duizenden gevallen, omdat de afzen ders gewoon vergeten hadden hun naam of- volledige adres in te vullen. De tweede prijs, ter waarde van 1200,werd toegekend aan Mevr. KloensSiegeman, te Dor drecht, de derde, ter waarde van 100,aan L. Meijer, te Nijmegen en de vierde, ter waarde van 800, aan Mia Jansen, te Heerlen. De ove rige prijswinnaars is inmiddels be richt gezonden. beidsterrein voor zover zij niet door de politie bij hun (gerafelde) kragen gegrepen zijn. Een bedelaar uit Leiden, die zijn arbeidsterrein in Den Haag had, een forensen-bedelaar dus, was met het laatste nieuws Dinsdagmorgen nog niet op de hoogte en hij ging dus vol werklust met zijn lucifersdoosjes op de Herengracht zitten. Een behulp zaam mens deelde hem mede, dat de arbeidsvrede voor bedelaars in Den Haag ernstig gestoord was en de man vluchtte terug naar de Sleutelstad. Ondertussen zijn andere bedelaars druk bezig om nieuw arbeidsterrein te zoeken; een Haagse bedelaar, die tijdens de politionele razia juist zijn verplichte wekelijkse vrije dag geno men had en zodoende aan de greep van de sterke arm ontkwam, nam gisteren welgemoed een kaartje (tweede klas?) naar Amsterdam om daar zijn dag productief te kunnen maken. De Bredase gemeenteraad heeft zich gistermiddag bezig gehouden met de moeilijkheden, die zijn ge rezen rondom de benoeming van een nieuwe rector aan het Stedelijk Gym nasium te Breda. Zoals bekend, be noemde de raad enige tijd geleden buiten de voordracht van het cura torium om dr. Th. Sluiter uit Utrecht. Het curatorium had naar aanleiding van deze handelwijze zijn mandaat ter beschikking gesteld. Een nieuwe moeilijkheid rees, toen bleek, dat dr. Sluiter zijn ambt te Breda niet wenste te aanvaarden. B. en W. hadden aan de raad voor gesteld het ontslag van het curato rium te accepteren. Volgens dit voor stel wil men trachten zo spoedig mo gelijk een nieuw curatorium te vor men en tevens willen B. en W. een I oproep plaatsen voor de vacature van gymnasium-rector. Deze sollici taties zouden later ter hand worden gesteld aan het nieuw gevormde cu ratorium voor het maken van een nieuwe aanbevelingslijst. Het waren de fracties van de P. v. d. A. en de V.V.D., die zich tegen het prae-advies hevig kantten, ter wijl de Katholieke partijen in de raad zich er achter plaatsten. Door het niet aanvaarden van het rectors- ambt zijn nieuwe mogelijkheden ge rezen, aldus werd van V.V.D.-zijde betoogd en een gesprek met de cu ratoren zal wellicht verhelderend kunnen werken. Een voorstel van i best afgaat. de zijde der V.V.D. om deze kwes ties tot volgende week aan te hou den en in de tussentijd te trachten tot een gesprek met het curatorium te komen, werd door B. en W. na een beraad van drie kwartier, overgeno men. Het officiële bedankschrijven aan het curatorium zal voorlopig dus niet uitgaan. Maar wel zullen, om tijdsverlies te voorkomen, opnieuw oproepen verschijnen voor de func tie van rector aan het Stedelijk Gym nasium. VERBINDING MET SCHOUWSE WESTHOEK WORDT WEER NORMAAL. In de loop van volgende week is de volledige openstelling van de Lan- gendijk dit is de wegverbinding tusen Brouwershaven en Renesse te verwachten. Dan zullen dus de doorlaattijden, welke thans nog door automobilisten in acht moeten wor den genomen, geheel vervallen. De afwerking van de weg met hoogoven slakken is thans voltooid. Over een afstand moet de weg thans nog wor den voorzien van een laag teerslak- ken, waarvoor droog en indien mo gelijk zonnig weer nodig is. Wanneer ook deze laag is aangebracht zal de weg worden vrijgegeven, doch ook dan zal het nog nodig zijn, dat de weggebruikers zich wat aanpassen, omdat zij niet van een behoorlijke berm is voorzien. In elk geval zal de openstelling van de weg worden toe gejuicht, omdat dan gedurende de gehele dag weer verkeer met de Schouwse Westhoek mogelijk zal zijn. Een 102-jarige te Delft Ut Op 22 November a.s. hoopt de heer W. H. Kostering te Delft zijn 102de verjaardag te vieren. De heer Koste ring heeft nog steeds grote belang stelling in het „wereldgebeuren". Teneinde op de hoogte te blijven leest hij regelmatig zijn krantje, wat hem, met behulp van zijn bril, nog Het stropersdrama te Best TEGENSTRIJDIGE VERKLARINGEN Het stropersdrama te Best. waar bij in de nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. een 27-jarige arbeider, die op stropen betrapt werd, is doodgescho ten, wordt momenteel onderworpen aan een justitioneel onderzoek. Men vraagt zich namelijk af, of de jachteropziener eerst gewaarschuwd en toen pas geschoten of direct van zijn vuurwapen gebruik heeft ge maakt; voorts is nog belangrijk of de jachtopziener een- dan wel twee maal gevuurd heeft. De verklaringen der beide partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. De jachtopziener, daarin gesteund door een metgezel, verklaart, dat hij het tweetal gesommeerd heeft te blijven staan. Hierop zou de broer van het slachtoffer de lichtbak op hem gericht hebben en zou de neer- geschotene zijn jachtgeweer opgehe ven hebben, terwijl hij riep: „Blijf staan, of ik schiet." Indien deze verklaring juist blijkt, heeft de jachtopziener, die na enke le seconden zijn zware schijnwerper op de beide broers kon richten, ge schoten uit zelfverdediging. Het slachtoffer is echter in de rug ge troffen, doch de jachtopziener ver klaart, dat de jongeman op het mo ment, dat de straal van de lantaarn hem trof, zich bukte en de vlucht nam. Alles moet zich in enkele se conden afgespeeld hebben. De broer van het slachtoffer ver klaart echter, dat de politieman zon der waarschuwing onmiddellijk ge schoten heeft. Het is voor de justitie uiterst moei lijk de juiste gang van zaken na tè gaan. Leden van het parket te Den Bosch, waar de zaak in onderzoek is, verklaren echter, dat het uiterste ge daan zal worden om klaarheid in de ze zaak te krijgen. Met het verhoren der betrokkenen is men nog stgeds bezig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5